Jump to content

Vodafone VoLTE/voWiFi


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Ερώτηση: Πόσες μέρες κάνει να έρθει το μήνυμα ενεργοποίησης;

 

Σε ιδιωτη, αμεσα.

Σε εταιρικο, αγνωστο. (εμενα, απο το πρωι, δεν ηρθε).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ερώτηση: Πόσες μέρες κάνει να έρθει το μήνυμα ενεργοποίησης;

 

Εγω που το ειχα κανει μεσω chat το απογευμα, το μηνυμα ενεργοποιησης ηρθε την επομενη μερα κατα το μεσημερακι.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Το ενεργοποίησα και γω.. Κατέβασα την εφαρμογή και περιμένω το ενημερωτικό μήνυμα.. Αν και με παρεξενεψε το γεγονός ότι με είπε πως είναι επίσημα διαθέσιμη η υπηρεσία... Αν και δεν την χρησιμοποίησα την εφαρμογή ακόμα, είδα ένα μικρό πρόβλημα... Όταν κλείνεις την εφαρμογή, πρέπει μετά να την ξανά ανοίξεις για να ενεργοποιηθεί.

 

Στάλθηκε από το HRY-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Λάθος μου το πρόβλημα αυτό.. Είδα πως απενεργοποιειται η υπηρεσία όταν έχω ανοιχτή την βελτιστοποιηση μπαταρίας στην συσκευή.

Edited by theo4850
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που παρατήρησα στο iphone που το έχω ενεργοποιημένο είναι ότι δεν πραγματοποιούνται κλήσεις με το wifi call στα τετραψηφια της Vodafone π.χ. στο 1252. Γράφει απέτυχε η κλήση.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που παρατήρησα στο iphone που το έχω ενεργοποιημένο είναι ότι δεν πραγματοποιούνται κλήσεις με το wifi call στα τετραψηφια της Vodafone π.χ. στο 1252. Γράφει απέτυχε η κλήση.

 

το ιδιο παρατήρησα και εγω με android

Link to comment
Share on other sites

Και γω το ενεργοποίησα από το chat της Vodafone στο s9 Αλλά δίνει προτεραιότητα στο δίκτυο κινητής και όχι στο wifi Edited by giogian60
Link to comment
Share on other sites

Το εικονιδιο απο πανω, πως φευγει αλλα να συνεχισει να τρεχει η εφαρμογη απο πιαω?

 

Δε γίνεται, περιορισμός των καινούργιων εκδόσεων Android.

Link to comment
Share on other sites

Δε γίνεται, περιορισμός των καινούργιων εκδόσεων Android.

 

Βασικα, εγινε! Πατας παρατεταμενα και το κανεις ελαχιστοποιηση. Φαινεται μονο οταν κατεβασω την μπαρα απο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι με το VoWiFi κληση προς το 1252 δεν ειναι εφικτη. Δοκιμη σε iOS.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα καλεί κανονικά το 1252, και με το S10e που έχει native υποστήριξη, και από άλλη συσκευή μέσω της εφαρμογής.e642346e597c927969e6f5ce9bee30b9.jpg

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει, αλλά αν δεχτείς κλήση και έχει κλειδώσει δεν δρομολογείται μέσω της εφαρμογής. Βέβαια καμία φορά το ίδιο γίνεται και με απενεργοποιημένη την βελτιστοποίηση μπαταρίας.

 

Sent from my XT1580

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει, αλλά αν δεχτείς κλήση και έχει κλειδώσει δεν δρομολογείται μέσω της εφαρμογής. Βέβαια καμία φορά το ίδιο γίνεται και με απενεργοποιημένη την βελτιστοποίηση μπαταρίας.

 

Sent from my XT1580

 

Γενικα, εχει τα θεματακια της κατα την διαρκεια της ημερας. Κανει που και που αποσυνδεση ενω εισαι σε wifi και συνδεεται ξανα αφου ανοιξεις την εφαρμογη. Θελει βελτιωσεις! Το καλο ειναι, οτι εκανα ελαχιστοποιηση το εικονιδιο πανω και δεν φαινεται πανω στην μπαρα, παρα μονο αν την κατεβασω. Επισης, παρολο που εχεις σημα και εισαι σε wifi, δεν παιρνεις την κληση μεσω του app του τηλεφωνου, αλλα, της εφαρμογης. Χαζομαρα αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Α, και κάτι άλλο που πρόσεξα. Αν απενεργοποιήσω τη ρύθμιση προτεραιότητα στο δίκτυο κινητής, παρακάμπτει τα πάντα και καλεί μόνο με την εφαρμογή. Δηλαδή πας στον dialer του τηλεφώνου και καλείς από εκεί, και το γυρνάει στη εφαρμογή. Στο δίκαρτο Motorola , του οποίου ο dialer έχει ρύθμιση για να μαθαίνει με ποια κάρτα θες να καλεί κάθε επαφή, πρακτικά δεν μπορούσα να καλέσω με την άλλη κάρτα. Και τις επαφές που έχω ορίσει να καλεί με την άλλη sim που είναι what's up, έκλεινε τον dialer και έβγαζε στο προσκήνιο την εφαρμογή της Vodafone και καλούσε από εκεί (από τη Vodafone κάρτα εννοείται). Μέχρι να βρω ότι έφταιγε αυτό, είχα πάθει πλάκα γιατί δεν μπορούσα να καλέσω από τη άλλη κάρτα μου...

7cf502791d17731a88207d0df6f1ec5c.jpg

 

Sent from my XT1580

Link to comment
Share on other sites

Εχει θεμα και κατα την αλλαγη δικτυων wifi.

 

*Οσο για το εικονιδιο πανω, μπορεις και απο τις αδειες προσβασης να ξετικαρεις την επιλογη "αθορυβο" και φευγει το εικονιδιο ενω συνεχιζει να τρεχει η εφαρμογη απο πισω.

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Πριν ξεκινήσει να διατίθεται η υπηρεσία στο κρυφό μενού "πληροφορίες τηλεφώνου" μου έδινε τη δυνατότητα να ενεργοποιήσω και voLTE και voWiFi.

 

Τώρα που ενεργοποιήθηκε στη γραμμή μου, ενω φαίνεται το μενού δεν με αφήνει να αλλάξω τη ρύθμιση.

Έχει σχέση με τα carrier settings ή κάτι άλλο;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Πριν ξεκινήσει να διατίθεται η υπηρεσία στο κρυφό μενού "πληροφορίες τηλεφώνου" μου έδινε τη δυνατότητα να ενεργοποιήσω και voLTE και voWiFi.

 

Τώρα που ενεργοποιήθηκε στη γραμμή μου, ενω φαίνεται το μενού δεν με αφήνει να αλλάξω τη ρύθμιση.

Έχει σχέση με τα carrier settings ή κάτι άλλο;

 

Τι εννοεις κρυφο μενου? Που ειναι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι με το VoWiFi κληση προς το 1252 δεν ειναι εφικτη. Δοκιμη σε iOS.

ούτε σε έμενα είναι δυνατή η κλήση του 1252 μέσα από vowifi (iphone 6)

Link to comment
Share on other sites

Σε xiaomi mi8 βαζοντας την εφαρμογή δουλεύει τέλεια...Και κανει κλησεις και στα τετραψηφια πχ 1252.
Link to comment
Share on other sites

Σε Redmi 7 (δεν είναι root) ενεργοποιήθηκε το vowifi απο το chat (τους είχα πεί ότι έιχα το Ρ30) πρίν απο ένα μήνα περίπου.

Το μήνυμα μου ήρθε την επόμενη αλλά είχε ενεργοποιηθεί μετά απο 20-30 λεπτά μετά την συνομιλία.

Δοκίμασα κλήση σε λειτουργία πτήσης και όλα οκ (κανένα πρόβλημα με την ποιότητα).

Το VoLTE δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα αλλά δεν με πολυενδιαφέρει προς το παρόν.

Οι ρυθμίσεις στο κινητό μου έγιναν ακολουθώντας τις οδηγίες που βρήκα στο παρόν νήμα (απο τον dialer του κινητού).

Ενεργοποίησα την ρύθμιση "κατα προτίμηση wifi" ώστε να προτιμάει τα ασύρματα δίκτυα όταν έχω σύνδεση και δεν χάνω κλήση σχεδόν ποτέ.

Κατέβασα και την εφαρμογή αλλά την απεγκατέστησα γιατί δεν χρειάζοταν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...