Jump to content

Vodafone VoLTE/voWiFi


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και σε εμένα σήμερα εμφανίστηκε ,τις προηγούμενες μέρες δεν την έβλεπα.

 

Και που εμφανιστηκε, τι εγινε? Αφου, δεν δουλευει! Πρωτη φορα βλεπω να χρειαζεται εφαρμογη για να δουλεψει κατι απο θεμα sim/παροχου. Φαντασου, να δουλευει το wifi calling μεσω της εφαρμογης και οχι τις ιδιας της συσκευης οπως πχ στην cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο επικοινωνια μου με το chat τους, με ενημερωσαν πως σημερα εγινε διαθεσιμη η εφαρμογη και οτι παιζει μονο σε ιδιωτες προς το παρον. Στο ενεργοποιουν στην γραμμη και στην συνεχεια κατεβαζεις την εφαρμογη και δουλευει. Το δοκιμασα σε cu φιλου με συσκευη galaxy s9 plus.
Link to comment
Share on other sites

Στο κινητό της μάνας μου, ένα Moto g6 play, εμφανίστηκε.

Βέβαια δεν υπάρχει επιλογή για ενεργοποίηση της υπηρεσίας μέσα σε κάποια εφαρμογή, και έτσι δεν δουλεύει...

a6633b6657bf434fd03d1efee2c0d99a.jpg

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

Την δοκιμασα την εφαρμογη και παρατηρησα τα εξης:

δεν μπορεις να την δουλεψεις σε λειτουργια πτησης γιατι θελει να δει οτι εισαι πελατης vodafone, δηλαδη να εχεις εστω και χαμηλο σημα

πρεπει να ειναι συνεχως ενεργη η εφαρμογη κι οχι απλα να τρεχει στο παρασκηνιο

εκανα μια κληση για δοκιμη και δεν παρατηρησα διαφορα στον ηχο σε σχεση με την κανονικη κληση

 

ισως επειδη ειναι σε δοκιμαστικη μορφη ακομα να υπαρχουν αυτα και να βελτιωθει η εφαρμογη αλλα προς το παρων μονο και μονο επειδη δεν μπορεις να το δουλευεις σε λειτοπυργια πτησης εγω την απεγκατεστησα. Ακομα και με 1-2 γραμμες σημα μια χαρα κληση κανω χωρις διακοπες και προβληματα, απλα για εξοικονομηση μπαταριας το θελω επειδη εχω χαμηλο σημα στο σπιτι.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Την δοκιμασα την εφαρμογη και παρατηρησα τα εξης:

δεν μπορεις να την δουλεψεις σε λειτουργια πτησης γιατι θελει να δει οτι εισαι πελατης vodafone, δηλαδη να εχεις εστω και χαμηλο σημα

πρεπει να ειναι συνεχως ενεργη η εφαρμογη κι οχι απλα να τρεχει στο παρασκηνιο

εκανα μια κληση για δοκιμη και δεν παρατηρησα διαφορα στον ηχο σε σχεση με την κανονικη κληση

 

ισως επειδη ειναι σε δοκιμαστικη μορφη ακομα να υπαρχουν αυτα και να βελτιωθει η εφαρμογη αλλα προς το παρων μονο και μονο επειδη δεν μπορεις να το δουλευεις σε λειτοπυργια πτησης εγω την απεγκατεστησα. Ακομα και με 1-2 γραμμες σημα μια χαρα κληση κανω χωρις διακοπες και προβληματα, απλα για εξοικονομηση μπαταριας το θελω επειδη εχω χαμηλο σημα στο σπιτι.

 

Μία εφαρμογή εφόσον είναι ανοικτή πρέπει να τρέχει στο παρασκήνιο εκτός αν τη σκοτώνει το κινητό σου. Δες λίγο καλύτερα τις ρυθμίσεις της συσκευής σου και την εξοικονόμηση ενέργειας.

Εμενα η ιδέα της εφαρμογής δε με τρελαίνει αλλά είναι ένας καλός τρόπος για να έχουν και παλαιότερα τηλέφωνα WiFi calling.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Έχω το Xiaomi Mi A1 (custom rom,rooted) και επικοινώνησα με vodafone την Παρασκευή σχετικά με την υπηρεσία και σήμερα με πήραν τηλέφωνο για την ενεργοποίηση.Αμέσως μετά την επικοινωνία ήρθαν τα αντίστοιχα μηνύματα sms στο κινητό με λινκ από Play Store για να κατεβάσω την εφαρμογή τους. Κάνω εγκατάσταση, δίνω όλες τις άδειες που ζητούσε ωστόσο πετάει συνέχεια το μήνυμα ότι δεν είναι συνδεδεμένο στο wifi και προσπαθεί να κάνει connect συνέχεια (το σήμα wifi είναι άψογο, δίπλα απ'το ρούτερ είμαι). Έχει συναντήσει κανείς το ίδιο πρόβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Μία εφαρμογή εφόσον είναι ανοικτή πρέπει να τρέχει στο παρασκήνιο εκτός αν τη σκοτώνει το κινητό σου. Δες λίγο καλύτερα τις ρυθμίσεις της συσκευής σου και την εξοικονόμηση ενέργειας.

Εμενα η ιδέα της εφαρμογής δε με τρελαίνει αλλά είναι ένας καλός τρόπος για να έχουν και παλαιότερα τηλέφωνα WiFi calling.

 

Την εχω βγαλει απο εξοικονομηση και η εφαρμογη τρεχει κανονικα στο παρασκηνιο, μεχρι και η ειδοποιηση ειναι πανω αλλα πρεπει να ειναι ενεργα ανοικτη ωστε να δουλευει το wificall αλλιως σου λεει μη διαθεσιμο.

Σιγουρα θα το διορθωσουν και το βελτιωσουν σε επομενες εκδοσεις.

 

Καλημέρα! Έχω το Xiaomi Mi A1 (custom rom,rooted) και επικοινώνησα με vodafone την Παρασκευή σχετικά με την υπηρεσία και σήμερα με πήραν τηλέφωνο για την ενεργοποίηση.Αμέσως μετά την επικοινωνία ήρθαν τα αντίστοιχα μηνύματα sms στο κινητό με λινκ από Play Store για να κατεβάσω την εφαρμογή τους. Κάνω εγκατάσταση, δίνω όλες τις άδειες που ζητούσε ωστόσο πετάει συνέχεια το μήνυμα ότι δεν είναι συνδεδεμένο στο wifi και προσπαθεί να κάνει connect συνέχεια (το σήμα wifi είναι άψογο, δίπλα απ'το ρούτερ είμαι). Έχει συναντήσει κανείς το ίδιο πρόβλημα;

 

Πρεπει να εχεις και σημα κινητης ωστε να δει οτι εισαι πελατης vodafone, σε λειτουργια πτησης (airplane mode) δεν δουλευει. Κανε κι ενα restart.

Edited by PapaDarxon

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Για το VoLTE είχαμε κανά νέο από την voda;

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Windows 10 Mobile 4 Life

 

Αν και δεν υπάρχουν Apps

Link to comment
Share on other sites

Για το VoLTE είχαμε κανά νέο από την voda;

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εμένα μου ειπαν πως συντομα κι αυτο θα ειναι διαθεσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Είπα να δοκιμάσω να πάρω το apk της εφαρμογής και να το εγκαταστήσω σε άλλη συσκευή που δεν το έβρισκε στο playstore, και δούλεψε.

Στην αρχή έχοντας την κάρτα της Vodafone στο 2ο slot δίκαρτης συσκευής δεν δούλευε. Αλλά δοκίμασα να αλλάξω τις κάρτες, ξεκίνησε να δουλεύει κανονικά και στη συνέχεια αφού ξαναέβαλα τη Vodafone στη 2η υποδοχή, ακόμα και γυρίζοντας τα δεδομένα στην πρώτη που έχω sim αλλού παρόχου, δουλεύει κανονικά.

 

Το μόνο που παρατήρησα είναι πως αρκετές φορές όταν είναι σβηστή η οθόνη αν δεχτεί κλήση δεν πάει μέσω WiFi. Δεν έχω επιλέξει να λειτουργεί εξοικονόμηση ενέργειας, όπως ενημερώνει με ειδοποίηση.

Σε γενικές γραμμές, καλό είναι. Για παλιές συσκευές βοηθάει.

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχει κανείς το apk της εφαρμογής να το μοιραστεί;

Μίλησα και εγώ με την εξυπηρέτηση πελατών, και μου έστειλαν sms με σύνδεσμο για το playstore για να κατεβάσω την εφαρμογή, αλλά το playstore μου λέει πως δεν είναι συμβατή με την συσκευή μου (xiaomi mi mix 2s)

 

Στάλθηκε από το MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δεν μας δινεις εδω το λινκ!!!
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.vodafone.gr.vowifi.production

 

Στάλθηκε από το MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μη διαθεσιμο σε εμενα,Redmi 5 Plus.

Για Pocophone F1 εχουμε τροπο να δουλεψει;

Εχει τη συσκευη ο πατερας μου και με πρασινη εχει κανονικα wifi calling

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.vodafone.gr.vowifi.production

 

Στάλθηκε από το MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστώ φίλε μου! Την κατέβασα και δούλεψε αμέσως το WiFi calling. Άλλωστε είχε ενεργοποιηθεί στην γραμμή μου από τον περασμένο μήνα. Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές. Καθαρός και δυνατός ο ήχος, αν και χρειάστηκε να κατεβάσω λίγο την ένταση του ακουστικού γιατί έκανε αντίλαλο η φωνή μου. Κλήση διάρκειας 10 λεπτών μια χαρά χωρίς κανένα πρόβλημα. Ελπίζω σύντομα να ενεργοποιηθεί και το VoLTE.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.vodafone.gr.vowifi.production

 

Στάλθηκε από το MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έπαιξε σε poco. Ευχαριστώ. 4e64718d6dee90fa6d71c699bd0e004a.jpg

 

Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

δουλεύει αλλά αν το βάλω λειτουργία πτήσης και ανοίξω το wifi τότε δεν αναγνωρίζει οτι ειμαι συνδεδεμένος σε wifi.

Μόνο οταν η sim ενεργή ενεργή δείχνει να δουλεύει.

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογη λειτουργει,απλα στη δικια μου περιπτωση εχω πολυ καλο σημα για να λειτουργησει.Θα δοκιμασω με ενεργη sim για να δουλεψει

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά. Κι εγώ τέλειο σήμα έχω και δουλεύει. Έχει και ρύθμιση για προτεραιότητα σε δίκτυο κινητού ή WiFi. Τι εννοείς θα δοκιμάσεις με ενεργή sim; Έχεις βάλει κάποια που έχει απενεργοποιηθεί; Αν, ναι για αυτό πιθανώς δεν σου δουλεύει.

 

Sent from my XT1580

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που δεν δουλευει σε λειτουργια πτησης, πανε καπου που δεν πιανει καθολου σημα (μονο επειγουσες κλησεις) η καπου που ειναι τραγικο το σημα για να το τσεκαρεις.
Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά. Κι εγώ τέλειο σήμα έχω και δουλεύει. Έχει και ρύθμιση για προτεραιότητα σε δίκτυο κινητού ή WiFi. Τι εννοείς θα δοκιμάσεις με ενεργή sim; Έχεις βάλει κάποια που έχει απενεργοποιηθεί; Αν, ναι για αυτό πιθανώς δεν σου δουλεύει.

 

Sent from my XT1580

 

Εμενα κολλαει η εφαρμογη γιατι εχω 2 αριθμους και στη θεση 2 τη Vodafone.

Θα βρω κανενα σημειο με ελαχιστο σημα...αλλα οπου και να παω μια χαρα σημα εχει

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα έτσι ήταν, και δούλεψε όταν έβαλα στην πρώτη θέση την Vodafone. Στη συνέχεια την έβαλα πίσω στο 2ο slot και συνέχισε να λειτουργεί η εφαρμογή. Δοκίμασέ το, αν θέλεις.

 

Sent from my XT1580

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που δεν δουλευει σε λειτουργια πτησης, πανε καπου που δεν πιανει καθολου σημα (μονο επειγουσες κλησεις) η καπου που ειναι τραγικο το σημα για να το τσεκαρεις.

Αυτή είναι η μία χρήση.

Η άλλη ειναι να κλείνεις το τηλ να ανοίγεις το wifi για να δέχεσαι και να πραγματοποιείς κλήσεις.

Στην μια περίπτωση δουλεύει και στην άλλη δεν δουλεύει.

Λογικά θα το φτιάξουν.

Τουλάχιστον με Xiaomi που το δοκίμασα.

 

Εκει που λες οτι το σήμα να είναι τραγικό τι θα γίνει?

Αν σε καλέσει κάποιος και απαντήσεις μέσω gsm λογικά κάποια στιγμή θα πέσει η γραμμή.

Δεν νομίζω να συνεχίσει μεσω wifi ουτε να κανει recall μεσω wifi.

Η κάνω λάθος?

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...