Jump to content

OnePlus 5T


asot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα πάντως τα πρώτα 3-4% της μπαταρίας δεν πέφτουν καθόλου γρήγορα. Όσες φορές μου συνέβη αυτό είναι επειδή πέρασα άλλον κερνελ από πάνω χύμα χωρις να κάνω πρώτα dirty flash την ρομ.

Όταν κάνω dirty flash την ρομ τότε τα πρώτα % της μπαταρίας δεν πέφτουν καθόλου αργά.

Άρα εγώ δεν το θεωρώ φυσιολογικό αυτό.

Χωρίς ροοτ όμως, δύσκολο να εντοπίσεις τι φταίει. Με το better battery stats θα έβγαζες μια άκρη, αλλά θέλει ροοτ.

Επομένως εγώ στη θέση σου, για αρχή θα έκανα ένα factory reset.

Συμφωνώ ουτε σε εμενα πέφτουν γρήγορα απο 100 εως 95 εκτος κανω συνεχή χρήση οθονης πράγμα λογικό.

Με wifi-bt on συγχρονισμοι ολα ανοιχτά και λιγη χρήση οθόνης(5-6 λεπτά) θα κάνει αρκετές ώρες να πέσει στο 95.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως τα πρώτα 3-4% της μπαταρίας δεν πέφτουν καθόλου γρήγορα. Όσες φορές μου συνέβη αυτό είναι επειδή πέρασα άλλον κερνελ από πάνω χύμα χωρις να κάνω πρώτα dirty flash την ρομ.

 

Όταν κάνω dirty flash την ρομ πρωτα, τότε τα πρώτα % της μπαταρίας δεν πέφτουν καθόλου γρήγορα.

Άρα εγώ δεν το θεωρώ φυσιολογικό αυτό.

 

Χωρίς ροοτ όμως, δύσκολο να εντοπίσεις τι φταίει. Με το better battery stats θα έβγαζες μια άκρη, αλλά θέλει ροοτ.

Επομένως εγώ στη θέση σου, για αρχή θα έκανα ένα factory reset.

 

Να περάσω από twrp ένα magisk το μόνο εύκολο!

Μετά σκέφτηκα και το Grennify!

Με το better battery stats τι ακριβώς θα δω;;

Τέλος σαν έσχατη λύση αν πάρω απόφαση να ξανά στήσω το κινητό από την αρχή αξίζει να ψαχτω με unofficial rom πέρα από την στοκ θα κερδίσω κάτι;;

Να σημειώσω πάντως πως δεν έχει πολύ καιρό που έκανα wipe τα πάντα και ξανά έστησα το κινητό από την αρχή, άντε να έχει 4-5 μήνες απλά δεν θυμάμαι να σας πω σίγουρα!

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να περάσω από twrp ένα magisk το μόνο εύκολο!

Μετά σκέφτηκα και το Grennify!

Με το better battery stats τι ακριβώς θα δω;;

Τέλος σαν έσχατη λύση αν πάρω απόφαση να ξανά στήσω το κινητό από την αρχή αξίζει να ψαχτω με unofficial rom πέρα από την στοκ θα κερδίσω κάτι;;

Να σημειώσω πάντως πως δεν έχει πολύ καιρό που έκανα wipe τα πάντα και ξανά έστησα το κινητό από την αρχή, άντε να έχει 4-5 μήνες απλά δεν θυμάμαι να σας πω σίγουρα!

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

 

2 εξηγήσεις μπορώ να σκεφτώ.

1) κάποια εφαρμογή έχει φάει σκάλωμα και προκαλεί συνεχές wakelock ή εχεις γενικά wakelocks που προκαλούν battery drain.

Αυτά μπορείς να τα βρεις ποια είναι με το better battery stats, που όμως θέλει ροοτ.

2) έχει φάει σκάλωμα το Android system και τρώει μπαταρία. Αυτό είτε φεύγει σε λίγες ώρες από μόνο του μετά από reboot, είτε,αν περάσουν μέρες και το πρόβλημα συνεχίζεται, θέλει οπωσδήποτε factory reset.

 

Αν δεν θέλεις να κάνεις επαναφορά, ξεκίνα με το νούμερο 1 (better battery stats με ροοτ) και πιστεύω θα την βρούμε την άκρη.

Link to comment
Share on other sites

2 εξηγήσεις μπορώ να σκεφτώ.

1) κάποια εφαρμογή έχει φάει σκάλωμα και προκαλεί συνεχές wakelock ή εχεις γενικά wakelocks που προκαλούν battery drain.

Αυτά μπορείς να τα βρεις ποια είναι με το better battery stats, που όμως θέλει ροοτ.

2) έχει φάει σκάλωμα το Android system και τρώει μπαταρία. Αυτό είτε φεύγει σε λίγες ώρες από μόνο του μετά από reboot, είτε,αν περάσουν μέρες και το πρόβλημα συνεχίζεται, θέλει οπωσδήποτε factory reset.

 

Αν δεν θέλεις να κάνεις επαναφορά, ξεκίνα με το νούμερο 1 (better battery stats με ροοτ) και πιστεύω θα την βρούμε την άκρη.

Σίγουρα θα ξεκινήσω με το better battery stats που είναι πιο απλό από το factory reset!

Και βλέπωντας και κάνοντας!

Πάντως έχω παρατηρήσει και το έχω ψάξει χωρίς να βγάλω κάποιο σίγουρο συμπέρασμα ότι αρκετές φορές κυρίως όταν είμαι έξω στον δρόμο με το αυτοκίνητο αλλά και πόδια κτλ ότι με κλειδωμένη οθόνη εμφανίζεται ειδοποίηση ότι τα Google Play Services χρησιμοποιούν την τοποθεσία μου...χωρίς να έχω καταλήξει στο γιατί!

Παρόλα αυτά στα στατιστικά της μπαταρίας τα Google play services δεν φαίνεται να κάνουν παράλογη κατανάλωση!

 

EDIT: Αγοράζω την εφαρμογή κανονικά από το PlayStore;;

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Edited by SubGam3R
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα ξεκινήσω με το better battery stats που είναι πιο απλό από το factory reset!

Και βλέπωντας και κάνοντας!

Πάντως έχω παρατηρήσει και το έχω ψάξει χωρίς να βγάλω κάποιο σίγουρο συμπέρασμα ότι αρκετές φορές κυρίως όταν είμαι έξω στον δρόμο με το αυτοκίνητο αλλά και πόδια κτλ ότι με κλειδωμένη οθόνη εμφανίζεται ειδοποίηση ότι τα Google Play Services χρησιμοποιούν την τοποθεσία μου...χωρίς να έχω καταλήξει στο γιατί!

Παρόλα αυτά στα στατιστικά της μπαταρίας τα Google play services δεν φαίνεται να κάνουν παράλογη κατανάλωση!

 

EDIT: Αγοράζω την εφαρμογή κανονικά από το PlayStore;;

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Γύρνα τα location σε batery saver mode.

Επισης απενεργοποίησε location history.

https://www.wired.com/story/google-location-tracking-turn-off/

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Γύρνα τα location σε batery saver mode.

Επισης απενεργοποίησε location history.

https://www.wired.com/story/google-location-tracking-turn-off/

 

Τέλεια!

Το Location History το απενεργοποίησα!

Το location το βάζω πάντα σε battery saving mode αλλά πάντα βρίσκονται εφαρμογές που όποτε τις χρησιμοποιώ μου ζητάνε από μόνες τους να γυρίσει σε High Accuracy για να δουλέψουν και ποτέ δεν μένει το κινητό σε battery saving!

 

EDIT: Πριν λίγο μου έκλεισε από μπαταρία και ολοκλήρωσα έναν κύκλο φόρτισης. Πήρα screenshot από την κατανάλωση μπαταρίας ακριβώς πριν κλείσει!

Βέβαια έκλεισε ενώ έλεγε ότι έχω άλλα 17 λεπτά χρήσης, δεν ξέρω αν αυτό είναι αντιπροσωπευτικό ή όχι, απλά το λέω μήπως κάποιος ξέρει να μου απαντήσει!

Έχω κάνει root με magisk και πέρασα και το Better Battery Stats, οπότε αφού ολοκληρώσω φόρτιση στο 100% με κλειστό το κινητό θα το ανοίξω και ξεκινήσω έναν ακόμα κύκλο μέχρι να κλείσει ώστε να δούμε αποτελέσματα!

Edited by SubGam3R
Link to comment
Share on other sites

Μα καλά τι εφαρμογές κάνεις χρήση που ζητάνε gps??

Μόνο Maps ζητάνε εμένα όταν κάνω χρήση καμία άλλη εφαρμογή.

 

Ακόμα ακόμα και η εφαρμογή του ΟΑΣΑ ουδέποτε μου ζήτησε gps για να βρει το στίγμα των λεωφορείων.

 

Ακόμα και τρίτες εφαρμογές καιρού ουδέποτε ζητάνε και βρίσκουν τοποθεσίας με WiFi και data.

 

Πήγαινε σε όσες εφαρμογές παίρνουν πρωτοβουλία από μόνες τους και ζητάνε χρήση location και βάλε στο off.

 

Δεν χρειάζεται καμία τοποθεσία για να λειτουργούν οι συντριπτική πλειοψηφία των εφαρμογών.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά τι εφαρμογές κάνεις χρήση που ζητάνε gps??

Μόνο Maps ζητάνε εμένα όταν κάνω χρήση καμία άλλη εφαρμογή.

 

Ακόμα ακόμα και η εφαρμογή του ΟΑΣΑ ουδέποτε μου ζήτησε gps για να βρει το στίγμα των λεωφορείων.

 

Ακόμα και τρίτες εφαρμογές καιρού ουδέποτε ζητάνε και βρίσκουν τοποθεσίας με WiFi και data.

 

Πήγαινε σε όσες εφαρμογές παίρνουν πρωτοβουλία από μόνες τους και ζητάνε χρήση location και βάλε στο off.

 

Δεν χρειάζεται καμία τοποθεσία για να λειτουργούν οι συντριπτική πλειοψηφία των εφαρμογών.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Μα μου κάνει και εμένα αυτό μεγάλη εντύπωση, μία πρώτη και καλύτερη που χρησιμοποιώ και ζητάει είναι η bet365 η στοιχηματική!

Link to comment
Share on other sites

Μα μου κάνει και εμένα αυτό μεγάλη εντύπωση, μία πρώτη και καλύτερη που χρησιμοποιώ και ζητάει είναι η bet365 η στοιχηματική!

 

Συμβαίνει σε όλες τις εφαρμογές στοιχήματος για προφανείς λόγους (δικαιώματα της εκάστοτε εταιρίας ανά χώρα) και είναι λογικό.

Είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ η τοποθεσία για τέτοιους είδους εφαρμογές για να δουλέψουν.

Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει σε όλες τις εφαρμογές στοιχήματος για προφανείς λόγους (δικαιώματα της εκάστοτε εταιρίας ανά χώρα) και είναι λογικό.

Είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ η τοποθεσία για τέτοιους είδους εφαρμογές για να δουλέψουν.

 

Ναι αυτό το γνωρίζω και εγώ 100% εννοείται και έχει να κάνει όπως λες για το νόμιμο κομμάτι της υπόθεσης με το στοίχημα!

Όμως γιατί όπως λέει και ο φίλος παραπάνω να μην παίρνει τα δεδομένα τοποθεσίας από battery saving mode, δηλαδή από δεδομένα;;

Link to comment
Share on other sites

Το Woah app της coca cola κάνει συνέχεια screen wake τσεκαρε το.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

OnePlus Referral Program: https://oneplus.net/gr/invite#EKRHPVBXTCA68Q9 για 20€ έκπτωση σε accessories Oneplus.
Link to comment
Share on other sites

Το Woah app της coca cola κάνει συνέχεια screen wake τσεκαρε το.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν την έχω σίγουρα την συγκεκριμένη εφαρμογή!

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς skin από dbrand? Από grip πώς πάνε;
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς skin από dbrand? Από grip πώς πάνε;
Απλα κορυφή οτιδήποτε αλλο είναι κακή αντιγραφή.

Το camo έχει αρκετά καλό grip.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς skin από dbrand? Από grip πώς πάνε;

Τώρα μου έρχονται τρία που αγόρασα. Θα γράψω εντυπώσεις από το ένα που θα βάλω.

Πάντως είχα πάρει για το προηγούμενο κινητό και ήταν εξαιρετικά. Φοβερή εφαρμογή και σχετικά καλό κράτημα.

 

Sent from my One Plus 5T

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς skin από dbrand? Από grip πώς πάνε;
Και εγώ με το Camo ήμουν στο απλό 5αρι. Πολύ καλή εφαρμογή, δε γλιστρούσε η συσκευή όπως εάν την έχεις γυμνή στα χέρια, αλλά μετά από μια καλη πτώση της συσκευής κατάλαβα ότι δεν αρκεί. Δυστυχώς θήκη και μόνο θήκη!

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον φίλο.

Έβαλα στο Pixel, πολύ όμορφο, δεν γλιστράει καθόλου, αλλά δεν φτάνει θέλει και θήκη.

Με μια σιλικόνη διάφανη είναι οκ

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το skin δεν είναι για προστασία το έχουμε γράψει πολλές φορές.

 

Απλά προσφέρει new look and feel,λίγο καλύτερο grip,προστασία από μικρό γρατζουνιές και αμιγές και πλήρη απουσία γλίτσα και αποτυπώματα(αν και το αλουμίνιο είναι πολύ καλύτερη από το γυαλί στα 2 τελευταία)

 

Dbrand εννοείται εγγύηση black και red dragon προσφέρουν από τα καλύτερα grip που έχω βάλει σε μπόλικα τηλέφωνα και tablet.

 

Γενικα αλλάζω τακτικά δεν κάθομαι πολύ καιρό με ένα skin:p

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο μου έκλεισε από μπαταρία και ολοκλήρωσα έναν κύκλο φόρτισης. Πήρα screenshot από την κατανάλωση μπαταρίας ακριβώς πριν κλείσει!

Βέβαια έκλεισε ενώ έλεγε ότι έχω άλλα 17 λεπτά χρήσης, δεν ξέρω αν αυτό είναι αντιπροσωπευτικό ή όχι, απλά το λέω μήπως κάποιος ξέρει να μου απαντήσει!

Έχω κάνει root με magisk και πέρασα και το Better Battery Stats, οπότε αφού ολοκληρώσω φόρτιση στο 100% με κλειστό το κινητό θα το ανοίξω και ξεκινήσω έναν ακόμα κύκλο μέχρι να κλείσει ώστε να δούμε αποτελέσματα!

 

Καλημέρα!

Χθες βράδυ αργά συμπλήρωσα τρεις ολοκληρωμένους κύκλους φόρτισης!

Πριν το κινητό απενεργοποιηθεί πήρα screenshot από το better battery stats!

Σας τα επισυνάπτω να μου πείτε αν βλέπετε κάτι παράλογο εσείς που γνωρίζετε περισσότερα για την εφαρμογή... ευχαριστώ!

56b6a296d536670c4563048082371cb1.jpg5a90ddb7ca664333ba9976cd78df83e7.jpg006dc4f25bf84ffb6e18bc62e95c39d9.jpg90db5c9e2f7fc01e176118982b7df357.jpgb38c7b81173729ad9cfa8b9c7908119c.jpg0bbaf4b7234df931f8fcdcd4797bce9c.jpga44d023ea2f4fa43a8c9846b34b93fda.jpg

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλε εγώ με το που έκλεισα web & activity είδα σημαντική διαφορά. Έκλεισα και το location history και νομίζω ότι αυτά τα 2 όσο να πεις τρώνε μπαταρία.
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Όλη την βρώμικη δουλειά την κάνουν play services/android system και system UI.

Κανε σε πρώτη φάση clear data play services και play store.

Απενεργοποίησε αν έχεις google backup ενεργό.

 

Επίσης τσέκαρε σε apk mirror αν έχουν βγει νέες εκδόσεις play services και play store(πολλές φορές μια πιο φρέσκια έκδοση βοηθά το πράγμα να λυθεί)

 

Επίσης στα στατιστικά μπαταρίας στα battery settings στο android system βάλε στο off background activity(δεν επηρεάζει τίποτα όσο αφορά συγχρονισμός και push notifications)

 

Εσχατη λύση καθαρή εγκατάσταση προτείνω.

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

επισης δεν εχεις καλο σημα απο οτι καταλαβαινω.
Ναι στο σπίτι μου δεν έχουμε καθόλου καλό σήμα, αν δείτε μάλιστα στα screenshot σε ώρες περίεργες το βάζω επίτηδες σε λειτουργία πτήσης και γενικότερα χρησιμοποιώ όλη μέρα το Wi-Fi!

Και όταν είμαι σπίτι προτιμώ να βάζω 2G από το να το έχω στο αυτόματο!

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ο φιλος με το θεμα της αποδοσης μπαταριας με εβαλε σε σκεψεις.Απο την oxygen 5.1.2 και μετα παρατηρησα και εγω ενα πεσιμο αποδοσης. Πριν τα update εβγαζα ανετα 6+ ωρες SOT.τωρα στις 5+ το βαζω να φορτιζει.Δεν πιστευω πως εχω ζορισει την μπαταρια.Νορμαλ φορτισεις και παντα με το αυθεντικο φορτιστη.Παρατηρησα επισης οτι απο το βραδυ που το φορτιζω και το βγαζω απο την πριζα μεχρι να ξυπνησω εχει παει στο 97% με πραγματικα μηδενικη χρηση και κλειστα τα παντα :confused:

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Στα πλαίσια του φυσιολογικού είναι αν χάνει 1-3% τη νύχτα σε αναμονή με όλα κλειστά και σε flight mode.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...