Jump to content

Huawei Mate 10 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ σκέφτομαι σοβαρά να κάνω μετάβαση στο Mate 10 Pro από note 8, παρόλο που είμαι υπερευχαριστημένος μέχρι στιγμής στους σχεδόν 2 μήνες που το έχω.

Το touch response της οθόνης πως είναι; Είναι άριστο όπως του note 8;

 

Και γιατί σκέφτεσαι τη μετάβαση τότε; Το βαρέθηκες το Note;

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί σκέφτεσαι τη μετάβαση τότε; Το βαρέθηκες το Note;

Δεν βαριόμαστε τα κινητά, απλά έχουμε αρρώστια!!!! :)

MMS(Mobile Madness Syndrome)

Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου είμαι poweruser και γενικά αλλάξω κινητά πάντα, ο λόγος... γιατί ΠΆΝΤΑ υπάρχει κάτι καλύτερο και πιο βελτιωμενο, για εμένα (στα γούστα μου) είναι κορυφή το Mate 10 pro , εάν δεν είχε το Note και γενικά τα Samsung αυτό το Lag και καλύτερη μπαταρία θα έλεγα ότι είναι κορυφή, από τι στιγμή που έχει το Mate 10 pro καθόλου lag και πολύ καλύτερη μπαταρία, τότε είναι μονόδρομος

Όσο για αυτό που ρώτησες, το touch του είναι απίστευτα καλό! Καμία σχέση με φθηνά Κινέζο κινητό. Μιλάμε για ναυαρχίδα

Κατανοητό. Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και γιατί σκέφτεσαι τη μετάβαση τότε; Το βαρέθηκες το Note;

Δεν το βαρέθηκα φίλε μου, το αντίθετο. Ούτε παράπονο έχω, απλά είναι το μικρόβιο της αλλαγής και της δοκιμής όπως λέει και ο φίλος John74.

 

----- προσθήκη μηνύματος 42 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν βαριόμαστε τα κινητά, απλά έχουμε αρρώστια!!!! :)

MMS(Mobile Madness Syndrome)

Ακριβώς έτσι!!!

Link to comment
Share on other sites

Huawei Mate 10 Pro review: Best Android flagship for battery life

https://www.androidcentral.com/huawei-mate-10-pro-review

Huawei Mate 10 Pro Unboxing And First Impressions

Huawei Mate 10 Pro review

 

Huawei's best flagship yet brings bulletproof battery life, new Oreo-based software, and an AI-enhanced camera to rival the Pixel 2.

 

The quick take

 

It's taken us a while to get here, but Huawei finally has a phone that can stand at — or at least near — the top of the Android pile. A fresh new design, dependable performance, and an excellent low-light camera complement staple "Mate" features like epic battery life and a big screen. But unfortunately, some software hiccups remain.

 

THE GOOD

 

Beautiful new glass design

Excellent performance, expansive storage

Multi-day battery life in most cases

Excellent still camera with great low-light capabilities

 

THE BAD

 

Glass body is scratch-prone

Video camera isn't the best

EMUI software still has some weird issues

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το ότι όταν βγήκε το dex όλοι είχαν τρελαθεί, ενώ τώρα που κάνεις το ίδιο πράγμα με ένα και μόνο καλώδιο, που είναι και τζάμπα, αλλά δεν αναφέρεται πουθενά σχεδόν, δεν τον έχω καταλάβει. Όταν διάβαζα τα pros του S8 παντού λέγανε για το dex των 200 ευρώ. Τώρα με το mate άφαντο το σπεκ αυτό!
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω παρα ελάχιστοι να εκθείασαν το μαραφέτι αυτο σε κανέναν κατασκευαστή.(αστετος που ειδα 2-3 video σε YouTube με αναλυτική παρουσίαση του)

Ειναι άλλωστε πολυ περιορισμενων δυνατοτήτων και ζήτημα ενα πολυ πολυ περιορισμένο κοινο να το κανει χρήση τακτικά(ασε που οι περισσότεροι απο όσους το πήραν ειτε απλα θα το δοκίμασαν για να το τεστάρουν να τους φυγει η γλυκα και σχεδον ολοι θα το έβαλαν αγγελία η σε συρτάρι:) )

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω παρα ελάχιστοι να εκθείασαν το μαραφέτι αυτο σε κανέναν κατασκευαστή.(αστετος που ειδα 2-3 video σε YouTube με αναλυτική παρουσίαση του)

Ειναι άλλωστε πολυ περιορισμενων δυνατοτήτων και ζήτημα ενα πολυ πολυ περιορισμένο κοινο να το κανει χρήση τακτικά(ασε που οι περισσότεροι απο όσους το πήραν ειτε απλα θα το δοκίμασαν για να το τεστάρουν να τους φυγει η γλυκα και σχεδον ολοι θα το έβαλαν αγγελία η σε συρτάρι:) )

 

Μπορεί και να χεις δίκιο, αλλά άσχετα με το αν το αγόρασε κάποιος, θυμάμαι στα reviews το ανέφεραν ως the next big thing, οπου Το μονο που θα χρειάζεσαι στο μέλλον θα είναι μια οθόνη. Anyway

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά μ' αυτό φαντάζομαι όμως ότι αν το συνδέσεις σε οθόνη μέσω HDMI δε φορτίζει το κινητό, έτσι δεν είναι (με το dex δεν έχω ιδέα αν φορτίζει ή όχι); Σίγουρα είναι ένα πολύ θετικό feature αλλά αν θες να το χρησιμοποιήσεις αρκετά ίσως να βόλευε να φορτίζει παράλληλα. Βέβαια το Mate 10 έχει πολύ καλή αυτονομία κατά τα φαινόμενα οπότε ίσως δεν έχει και τόση σημασία αν φορτίζει ή όχι.
Link to comment
Share on other sites

Τσεκάρετε το πρώτο απο τα video σε YouTube που εβαλα που κανει αναλυτική παρουσίαση κάποιων πολυ τρομερων feature που εχει η συσκευή.;)

Εξαιρετικό το review του τύπου οπως έπρεπε οι περισσότεροι να κάνουν με πολυ χρήσιμα συμπεράσματα.:)

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το emui της Huawei είναι άψογο και οι συσκευές της βολίδα σε σχέση με της Samsung. Αυτό το shutter lag στην κάμερα να μην έχει μόνο όπως πχ στο P10 που δε μπορούσα ένα πορτραίτο της προκοπής να βγάλω όπως και οτιδήποτε πήγαινε πάνω από 2χλμ/ώρα το έβγαζε blurred...

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για μενα ειναι η επομενη ναυαρχιδα.

Αψογο ρε ρολλαρισμα software, ηχειαρες, δυνατη κεραια, καμερα που πλεον ανηκει στις κορυφαιες, εξαιρετικη αυτονομια, πλεον αδιαβροχο.

Βεβαια υπαρχει και το htc u11+ που με ιντριγκαρει, αλλα μαλλον το m10 pro θα καταληξω.

ΜySmartphone: Samsung Galaxy S24 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Για μένα δεν υπάρχει λόγος να πάει κάποιος από Note 8 σε Mate 10 pro εκτός αν βαρέθηκε/δεν τον βολεύει το bezeless Infinity Display της Samsung. Είναι και οι δύο εξαιρετικές συσκευές αλλά δύσκολα θα πω ότι το Mate 10 Pro είναι "καλύτερο" σε κάποιον τομέα, πλην της αυτονομίας (ΙΣΩΣ)
Link to comment
Share on other sites

Για μένα δεν υπάρχει λόγος να πάει κάποιος από Note 8 σε Mate 10 pro εκτός αν βαρέθηκε/δεν τον βολεύει το bezeless Infinity Display της Samsung. Είναι και οι δύο εξαιρετικές συσκευές αλλά δύσκολα θα πω ότι το Mate 10 Pro είναι "καλύτερο" σε κάποιον τομέα, πλην της αυτονομίας (ΙΣΩΣ)

 

Αυτονομία 7 ώρες SOT (Note8 βγάζει 5 ώρες με το ζόρι)

IR blaster

Πιο γρήγορο shutter speed

Πιο compact μέγεθος

Πιο προχωρημένο επεξεργαστή

Και η τιμή του σε σχέση με το Note 8(σε 2 μήνες το Mate 10 pro θα βρίσκεται κάτω από 700,ενω το Note σταθερά πάνω από 850ευρω)

 

Βίντεο οκ δεν είναι ότι καλύτερο, εδώ το Note και S8 βγάζει καλύτερα βίντεακια

Δεν είναι εμπορικό όπως Samsung και Apple (άρα μεταπώληση πέφτει 100-150ευρω από τιμή καινούργιου αμέσως

Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

Αυτονομία 7 ώρες SOT (Note8 βγάζει 5 ώρες με το ζόρι)

IR blaster

Πιο γρήγορο shutter speed

Πιο compact μέγεθος

Πιο προχωρημένο επεξεργαστή

Και η τιμή του σε σχέση με το Note 8(σε 2 μήνες το Mate 10 pro θα βρίσκεται κάτω από 700,ενω το Note σταθερά πάνω από 850ευρω)

 

Βίντεο οκ δεν είναι ότι καλύτερο, εδώ το Note και S8 βγάζει καλύτερα βίντεακια

Δεν είναι εμπορικό όπως Samsung και Apple (άρα μεταπώληση πέφτει 100-150ευρω από τιμή καινούργιου αμέσως

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Κάπως λάθος το χουμε δει το θέμα νομίζω. Ειδικά με το software της Samsung και τα lag της.

Επιπλέον για το βίντεο δε ξέρω κατά πόσο ισχύει το ποιο είναι καλύτερο. Στο dxo υπάρχει σημαντική διαφορά στη βαθμολογία, και μάλιστα με σημαντική διαφορά στο autofocus που είναι ιδιαίτερα σημαντικό.

Αν όλα αυτά δεν αποτελούν λόγο για να πάρεις ένα κινητό με 100 ευρώ λιγότερα τότε τι είναι;;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Κάπως λάθος το χουμε δει το θέμα νομίζω. Ειδικά με το software της Samsung και τα lag της.

Επιπλέον για το βίντεο δε ξέρω κατά πόσο ισχύει το ποιο είναι καλύτερο. Στο dxo υπάρχει σημαντική διαφορά στη βαθμολογία, και μάλιστα με σημαντική διαφορά στο autofocus που είναι ιδιαίτερα σημαντικό.

Αν όλα αυτά δεν αποτελούν λόγο για να πάρεις ένα κινητό με 100 ευρώ λιγότερα τότε τι είναι;;

Το autofocus είναι αστραπιαία σε βίντεο, έχω και δείγματα οποίος θέλει να δει, απλά δεν είναι τόσο καθαρά όσο τα Samsung, αλλά ξανά λέω μικρό το κακό, μπροστά στα 95% καλά, εεε να μην έχει 5% εστο το κάτι

Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

Το autofocus είναι αστραπιαία σε βίντεο, έχω και δείγματα οποίος θέλει να δει, απλά δεν είναι τόσο καθαρά όσο τα Samsung, αλλά ξανά λέω μικρό το κακό, μπροστά στα 95% καλά, εεε να μην έχει 5% εστο το κάτι
Εμενα μπορεις να με πεισεις που εχω s8+ αν υπαρχει λογος να φυγω και να παω στο 10 pro? Γιατι απο το mate 9 εφυγα τρεχοντας.Μην μου πεις για φωτογραφια, γιατι εχω κακη εμπειρια απο τα mate.Αν θελω manual και τριποδο τοτε εχω τη φωτογραφικη μου.Στο video εχω δει οτι πανω απο 30fps χανει η μανα το παιδι και το παιδι τη μανα.Κανενας λογος fanboy κτλ. απλα προσπαθω να καταλαβω αν αξιζει τη μεταβαση.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μπορεις να με πεισεις που εχω s8+ αν υπαρχει λογος να φυγω και να παω στο 10 pro? Γιατι απο το mate 9 εφυγα τρεχοντας.Μην μου πεις για φωτογραφια, γιατι εχω κακη εμπειρια απο τα mate.Αν θελω manual και τριποδο τοτε εχω τη φωτογραφικη μου.Στο video εχω δει οτι πανω απο 30fps χανει η μανα το παιδι και το παιδι τη μανα.Κανενας λογος fanboy κτλ. απλα προσπαθω να καταλαβω αν αξιζει τη μεταβαση.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

 

Δεν ξερω πώς ρολλαρει το Mate 10 Pro, αν και φανταζομαι καθως ειχα το Mate 9, αλλα ο κυριοτερος και σημαντικοτερος λογος να φυγεις απο S8+ ειναι το ρολλαρισμα και το Multitasking.

Σε φωτο καλυτερο το Mate 10 Pro, σε βιντεο καλυτερο το S8. Σε selfie καμερες απο τα δειγματα που εχω δει επισης, το Mate ειναι καλυτερο.

ΜySmartphone: Samsung Galaxy S24 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω καταλάβει από τα λεγόμενα πιο πάνω ο μοναδικός λόγος μετάβασης από s8 σε mate 10 είναι η πιο Smooth λειτουργία του huawei...... Αντε και λίγο η μπαταρία.....

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μπορεις να με πεισεις που εχω s8+ αν υπαρχει λογος να φυγω και να παω στο 10 pro? Γιατι απο το mate 9 εφυγα τρεχοντας.Μην μου πεις για φωτογραφια, γιατι εχω κακη εμπειρια απο τα mate.Αν θελω manual και τριποδο τοτε εχω τη φωτογραφικη μου.Στο video εχω δει οτι πανω απο 30fps χανει η μανα το παιδι και το παιδι τη μανα.Κανενας λογος fanboy κτλ. απλα προσπαθω να καταλαβω αν αξιζει τη μεταβαση.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Αργυρη καλημερα επειδη και εγω με βλεπω μετα το s8 plus να παω στο Mate ο κύριος λόγος είναι η αλλαγή παράστασης:lol:

3 έτη σερί με Samsung μπούχτισα(με μόνο ενδιάμεσο σταθμό το Axon 7):D:p

 

Πιστεύω θα κερδίσω επιπλέον σε αυτονομία αν και με Sammy ήμουν super ευχαριστημενος-με το ανάλογο ταμπούρι βέβαια-κοψιμο/απενεργοποιηση δεκαδων εφαρμογών και υπηρεσιών και φυσικα μένοντας σταθερός σε μια εκδοση λογισμικού διοτι τις φοβάμαι τις μηνιαίες αναβαθμίσεις της Sammy.

 

Επίσης θα κερδίσω σε βολικότητα και εργονομία μιας και ειναι 6 ιντσες που maximum προτιμώ αντι 6.2 με ελαφρως μειωμένες διαστάσεις ειδικά στο ύψος.

 

Επίσης σημαντικό κίνητρο οτι θα ηθελα να δοκιμάσω και την Huawei για πρώτη φορά μου που πιστεύω έφτασε το πλήρωμα του χρόνου μιας και πιο ολοκληρωμένη απο ποτέ είναι.

 

Theme store εχει εξίσου η Huawei αρα δεν θα μου λειψει το αντίστοιχο της Sammy(να πιστεύω),απόκρυψη navigation bar εχει εξίσου official σε video review που είδα και ειναι πιο εύχρηστος τρόπος απο Sammy.

 

Το μονο που θα μου λείψει ειναι ο πλούτος του AOD σε Sammy(δυστυχώς η Huawei μισες δουλειές έκανε εδω οπως ακριβώς ήταν σε Samsung με s7 σειρα στις αρχές δηλαδή οταν πρωτοβγηκε που ηταν λειψό)

 

Επίσης οπως βλεπω θα μου λείψει ο πλούτος απο αξεσουάρ ειδικά third party πχ δεν υπάρχει απο dbrand η slickwarps skin καν για την συσκευή και αμφιβάλλω θα προστεθεί στο κατάλογο τους για παραγγελία.:(

 

Το μονο θετικό διαβαζω η πλάτη εχει μια oleophobic επίστρωση αρα δεν θα ειναι τοσο fingerprint magnet να γεμίζει γλίτσα και ιδρωτίλα με το παραμικρό.

 

Σε κάτι που εχουν κοινό και οι 2 συσκευές ειναι η απουσία double tap to wake.:mad:

 

Ασύρματη φορτιση δεν θα μου λειψει προσωπικά μιας και δεν εκανα χρηση.

Ουτε η απουσια micro sd ειναι ανασταλτικός παράγοντας μιας και τα 128 ειναι αρκετά για εμένα.

 

Bluetooth 5.0 δεν θα μου λειψει απο την στιγμη που η Huawei στην 4.2 εβαλε AptX HD και LDAC high definision codec που η Sammy δεν υποστηρίζει.(προτιμώ να εχω τα συγκεκριμένα feature παρα την νεότερη εκδοση του Bluetooth αν ηταν να επιλέξω ανάμεσα στα 2)

 

Αυτά απο έμενα.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα το smooth ρολάρισμα του λειτουργικού και η σταθερότητα στο χρόνο είναι βασικότατο πλεονέκτημα της Huawei (αν και δεν ξέρω εάν θα καταλήξω στο Mate τελικά). Και είναι πράγματα που δε φαίνονται στα τεχνικά χαρακτηριστικά, αλλά στην καθημερινότητα. Κάνουν όμως τη διαφορά. Η ουσία που λέμε έναντι του εντυπωσιασμού. Βέβαια κρατάω και αρκετά τα κινητά μου, αν άλλαζα κάθε χρόνο δε θα μ' ενδιέφερε τόσο.

 

Αυτά δεν τα λέω για να πείσω κάποιον. Δε με απασχολεί άλλωστε τι αγοράζει καθένας, με απασχολεί να κάνω την καλύτερη επιλογή για τις δικές μου ανάγκες. Έχει όμως σημασία ν' ανταλλάζουμε απόψεις για να σχηματίζουμε καλύτερη εικόνα για τις συσκευές που μας ενδιαφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αυτονομία 7 ώρες SOT (Note8 βγάζει 5 ώρες με το ζόρι)

IR blaster

Πιο γρήγορο shutter speed

Πιο compact μέγεθος

Πιο προχωρημένο επεξεργαστή

Και η τιμή του σε σχέση με το Note 8(σε 2 μήνες το Mate 10 pro θα βρίσκεται κάτω από 700,ενω το Note σταθερά πάνω από 850ευρω)

 

Βίντεο οκ δεν είναι ότι καλύτερο, εδώ το Note και S8 βγάζει καλύτερα βίντεακια

Δεν είναι εμπορικό όπως Samsung και Apple (άρα μεταπώληση πέφτει 100-150ευρω από τιμή καινούργιου αμέσως

 

1) Είπα, ΠΛΗΝ της αυτονομίας.

2) IR blaster... ποιος το χρησιμοποιει? Το ιδιο σημαντικο με το FM radio πχ

3) Compact δε το λες... απλά λιγότερο στενόμακρο από το S8+. Σε actual διαστάσεις όμως, μικρή η διαφορά.

4) Ο επεξεργαστής αυτή τη στιγμή δεν φαίνεται πουθενά. Σε τωρινές εφαρμογές, αποδίδει το ίδιο με 835/exynos 8895

5) Τιμή... εξαρτάται αν το συγκρίνεις με Note ή S8+. όχι όπου μας συμφέρει με το ένα και όπου μας συμφέρει με το άλλο...Ναι, ειναι πιο φτην απο Note 8.

 

Το κύριο πρόβλημά μου είναι η κάμερα. Της Samsung η κάμερα (και στο S8+ αλλά και στο Note 8) είναι ΑΙΣΘΗΤΑ καλύτερα από Mate 9/Mate 10 Pro. Συγγνώμη, δε μπορώ να μη πω την αλήθεια και το έχω αναφέρει και στους ίδιους τους ανθρώπους της Huawei στην Ελλάδα, σε κατ'ιδίαν συζητήσεις (σαν αστερίσκο για το Mate 11 ή όπως θα λέγεται)...

Link to comment
Share on other sites

Το κύριο πρόβλημά μου είναι η κάμερα. Της Samsung η κάμερα (και στο S8+ αλλά και στο Note 8) είναι ΑΙΣΘΗΤΑ καλύτερα από Mate 9/Mate 10 Pro. Συγγνώμη, δε μπορώ να μη πω την αλήθεια και το έχω αναφέρει και στους ίδιους τους ανθρώπους της Huawei στην Ελλάδα, σε κατ'ιδίαν συζητήσεις (σαν αστερίσκο για το Mate 11 ή όπως θα λέγεται)...

 

Εχοντας δει αρκετα camera vs σε youtube, διαφωνω.

Η καμερα του Mate 10 Pro δεν ειναι με τιποτα αισθητα υποδεεστερη, ενω μαλιστα υπο καποιες συνθηκες ειναι και καλυτερη.

Το ιδιο ισχυει και για την μπροστινη, που νομιζω οτι του Mate 10 Pro ειναι καλυτερη.

Edited by megatr0n

ΜySmartphone: Samsung Galaxy S24 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Mate 10 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...