Jump to content

Huawei Mate 10 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ίδιο συμβαίνει και με εμένα. Βέβαια μου το κανε σε πολλά τηλέφωνα όχι μόνο το mate και δεν ξέρω που να το αποδωσω

 

Φαντάζομαι πως κι εσύ δεν έχεις βγάλει άκρη με το πως να το απενεργοποιήσουμε (εκτός αν θεωρείται feature).

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Η Nilkin προστατευει απο κατω και απο πανω το κινητο?Γιατι η official τα αφηνει κενα και ειναι τεραστια πατατα σε flip case να μου εχεις το πανω και το κατω μερος απροστατευτο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κοιταζα και την Spigen και μου εκανε εντυπωση που απο οτι γραφει κοσμος βρισκει στις ακρες και πεταει εξω screen protector και τζαμακια.

 

Τελος μου κανει τεραστια εντυπωση πως η Spigen εβγαλε μονο 1 θηκη για το mate 10 pro,ενω για το P20pro εχει βγαλει παρα πολλες.

 

Γενικα απο πλευρας θηκων για αγνωστο λογο το p20pro αν και εν μερη σχεδον το ιδιο απο specs κινητο(περαν της καμερας)εχει τρελη ποικιλια,ενω το value for money και 1 χρονου mate 10 pro λιγα πραγματα.

 

Καλησπέρα. Και της Nillkin είναι όπως η αυθεντική. Δεν καλύπτει πάνω και κάτω το κινητό. Ταιριάζει και αυτή τέλεια, με μοναδική διαφορά (εκτός από το οπτικό κομμάτι) το διάφανο τζαμάκι (δεν έχει την θολούρα που παρατήρησες στην γνήσια).

 

Η Spigen νομίζω πως δεν έχει καθόλου flip case για το Mate 10 Pro

Edited by fasteagle
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Και της Nillkin είναι όπως η αυθεντική. Δεν καλύπτει πάνω και κάτω το κινητό. Ταιριάζει και αυτή τέλεια, με μοναδική διαφορά (εκτός από το οπτικό κομμάτι) το διάφανο τζαμάκι (δεν έχει την θολούρα που παρατήρησες στην γνήσια).

 

Η Spigen νομίζω πως δεν έχει καθόλου flip case για το Mate 10 Pro

 

Δύσκολο να καλύπτουν το κάτω πάντως αφού εκεί είναι το ηχείο του.

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο να καλύπτουν το κάτω πάντως αφού εκεί είναι το ηχείο του.

 

Οι φθηνοτερες flip case μια χαρα καλυπτουν το κατω και το πανω μερος με πλαστικες/διαφανες εγκοπες.

Δες πχ στις εικονες εδω

https://www.skroutz.gr/s/13877788/OEM-Fancy-Book-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF-Huawei-Mate-10-Pro.html

 

https://microcenter.gr/index.php?route=product/product&product_id=18247

 

Το κακο βεβαια ειδικα με την τελευταια ειναι οτι η αισθηση στα κουμπια ειναι κακη,γιαυτο ηλπιζα σε κατι πιο επωνυμο και αρα πιο ποιοτικο.

 

Το αλλο κακο με τις επισημες flip cases ειναι οτι υπαρχει αποθεμα μονο στις καφε/μπλε που ειναι τα πιο ας το πουμε σπανια σε χρωματα κινητα σε σχεση με το Grey

https://www.skroutz.gr/c/579/thikes-kinhtwn-thlefwnwn.html?keyphrase=mate+10+pro+smart+view

 

Παντως μαρεσουν παρα πολυ οι θηκες τις Huawei για την λειτουργια που εχουν να απαντας με κλειστη την θηκη λογω του πλαινου τζαμιου,ειδικα στην τιμη που εχουν τωρα.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Οι φθηνοτερες flip case μια χαρα καλυπτουν το κατω και το πανω μερος με πλαστικες/διαφανες εγκοπες.

Δες πχ στις εικονες εδω

https://www.skroutz.gr/s/13877788/OEM-Fancy-Book-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF-Huawei-Mate-10-Pro.html

 

https://microcenter.gr/index.php?route=product/product&product_id=18247

 

Το κακο βεβαια ειδικα με την τελευταια ειναι οτι η αισθηση στα κουμπια ειναι κακη,γιαυτο ηλπιζα σε κατι πιο επωνυμο και αρα πιο ποιοτικο.

 

Το αλλο κακο με τις επισημες flip cases ειναι οτι υπαρχει αποθεμα μονο στις καφε/μπλε που ειναι τα πιο ας το πουμε σπανια σε χρωματα κινητα σε σχεση με το Grey

https://www.skroutz.gr/c/579/thikes-kinhtwn-thlefwnwn.html?keyphrase=mate+10+pro+smart+view

 

Παντως μαρεσουν παρα πολυ οι θηκες τις Huawei για την λειτουργια που εχουν να απαντας με κλειστη την θηκη λογω του πλαινου τζαμιου,ειδικα στην τιμη που εχουν τωρα.

 

Ναι συμφωνώ οι αυθεντικές και οι αντίστοιχες της Nilkin με smart view είναι αρκετά ποιοτικές. Μου άρεσε και αυτή του Microcenter που μας έγραψες (θενκς!) γιατί αυτές του τύπου wallet είναι συνήθως χοντρές πολύ. Αυτή φαίνεται ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμούσα να περνάμε την 8.1 πρώτα. Είναι δουλεμένη με λυμένα τα οποία θέματα είχε στην αρχή. Και σε ένα δίμηνο να περνάμε και την 9,ως δώρο Χριστουγέννων ας πούμε.

Όνειρα θερινής νυχτός βέβαια, αλλά κουβέντα να γίνεται.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμούσα να περνάμε την 8.1 πρώτα. Είναι δουλεμένη με λυμένα τα οποία θέματα είχε στην αρχή. Και σε ένα δίμηνο να περνάμε και την 9,ως δώρο Χριστουγέννων ας πούμε.

Όνειρα θερινής νυχτός βέβαια, αλλά κουβέντα να γίνεται.

Και εγώ έτσι θα το προτιμούσα εάν και δεν με βλέπω να το κρατάω.. Κουράστηκα με τα δήθεν updates τον μεγάλων.

 

Προς τις γιορτές θα πάω σε oneplus 6t να τελειώνει η υπόθεση

 

Mate the 10 pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι θα το προτιμούσα εάν και δεν με βλέπω να το κρατάω.. Κουράστηκα με τα δήθεν updates τον μεγάλων.

 

Προς τις γιορτές θα πάω σε oneplus 6t να τελειώνει η υπόθεση

 

Mate the 10 pro be with you

 

Ειναι γνωστο εδω και χρονια πως λειτουργει το κομματι των updates στα android καλως ή κακως.

 

Καλο και χρυσο το Oneplus αλλα πλεον ειναι πολλα τα χρηματα που ζηταει για τις ελλειψεις που εχει.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι γνωστο εδω και χρονια πως λειτουργει το κομματι των updates στα android καλως ή κακως.

 

Καλο και χρυσο το Oneplus αλλα πλεον ειναι πολλα τα χρηματα που ζηταει για τις ελλειψεις που εχει.

Κοίτα η υποστήριξη καλός η κακώς είναι πολύ μεγάλη υπόθεση.

Οπότε με όλα τα άλλα συμβιβάζεσαι.

Ειναι κινηταρα το oneplus και το 6t θα είναι ακόμη καλύτερο.

 

Mate the 10 pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα η υποστήριξη καλός η κακώς είναι πολύ μεγάλη υπόθεση.

Οπότε με όλα τα άλλα συμβιβάζεσαι.

Ειναι κινηταρα το oneplus και το 6t θα είναι ακόμη καλύτερο.

 

Mate the 10 pro be with you

 

Προσωπικα οταν μου ζηταει πλεον 550 και πανω ευρω οχι δεν συμβιβαζομαι.

 

Συμβιβαζομουν τοσο καιρο με το 5τ που τουλαχιστον δεν ειχε notch και ηταν απο αλουμινιο και με τιμη κατω των 500ευρω.

 

Πλεον το 6τ ουτε θυρα ακουστικων εχει,ουτε ασυρματη φορτιση,ουτε θα ειναι αδιαβροχο.

Και στερεο ηχεια δεν βλεπω να εχει πιθανως η συσκευη.Ουτε μπαταρια θα εχει μεγαλυτερη απο του mate 10.

Και η καμερα του 6 αν και πιο καινουργιο κινητο σκεψου οτι θεωρειται κατωτερη(περαν του video λογω snap845)απο αυτη του mate που ειναι 1 χρονου κινητο.

 

Τα παραπανω δεν προκειται να ερθουν με κανενα update αυτο ειναι το θεμα.

 

Και βεβαια οταν μπαινεις στο τρυπακι να δωσεις 550-600ευρω,εκει μετα μπαινουν και οι αλλες ναυαρχιδες στην μεση και τα πραγματα ειναι πιο δυσκολα.

 

Σκεψου πχ οτι το Sony XZ2 υποστηριζει και ασυρματη φορτιση,και εχει στερεο ηχεια,και ειναι αδιαβροχο και απο αναβαθμισεις ειναι πολυ καλο(βεβαια δεν εχει θυρα ακουστικων και κορυφαια καμερα)αλλα ζηταει κατω απο 500ευρω.

Βλεπω και το Pixel 2 xl να πεφτει σε λιγο κατω απο τα 600ευρω.

 

Δεν σου λεω οτι το mate 10 pro ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει στην αγορα ή να μην αγορασεις το oneplus6t αν δεν εισαι ικανοποιημενος απο το mate,αλλα οτι τα πραγματα αν το ψαχνεις πολυ ειναι πιο περιπλοκα απο οσο δειχνουν στην αρχη.

 

Προσωπικα αν ειχα οντως τοσο ψηλες απαιτησεις οπως λες σε updates και hardware θα επαιρνα μια και καλη απο amazon(να ειμαι οκ στο κομματι του service)το pixel να τελειωνει το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά όλες οι εταιρείες έχουν ελλείψεις.. Εδώ το Mate που όταν βγήκε ήταν πανάκριβο και δεν έβαλαν ασύρματη φόρτιση ενω είναι κινητό με γυαλί.

Επίσης μετά είναι τι ζητάει ο καθένας.

Εμένα πχ ασύρματη φόρτιση, ελειψη jack και τα στέρεο ηχεία δεν με ενδιαφέρουν.

Με ενδιαφέρει να έχει καλή κάμερα, οθόνη και προπάντων γρήγορες αναβαθμίσεις.

 

Mate the 10 pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα η υποστήριξη καλός η κακώς είναι πολύ μεγάλη υπόθεση.

Οπότε με όλα τα άλλα συμβιβάζεσαι.

Ειναι κινηταρα το oneplus και το 6t θα είναι ακόμη καλύτερο.

 

Mate the 10 pro be with you

 

Η oneplus είναι εταιρία που θα ήθελα και γω να τιμήσω κάποια στιγμή.Κι αυτό θα συμβεί μόνο όταν βγάλει συσκευή που πληρεί αν όχι όλες, τις περισσότερες από τις προδιαγραφές που θέλω να έχει ένα κινητό.(πάντα σε σχέση με την τιμή του βέβαια ).

Το mate 10 pro θεωρώ ότι είναι από τα τα πιο πλήρη all around smartphone που κυκλοφορούν. Να σημειώσω ότι το πήρα στην προωθητική ενέργεια με μείωση τιμής + δώρο το p9 lite. Οπότε ναι, για την τιμή αυτή δεν είχε / έχει αντίπαλο.

Αλλά από την άλλη, η επιλογή ενός κινητού είναι, σε μεγάλο βαθμό, υποκειμενική υπόθεση, γι αυτό δεν υπάρχει σωστό και λάθος.

Κινητό που να τα έχει όλα τέλεια δυστυχώς δεν υπάρχει.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο πολυ γνωστο εδω και καιρο ποια κινητα παιρνουν πρωτα τις αναβαθμισεις .

 

Αλλα και παλι απορω με αυτη την κουβεντα απο την στιγμη που ανακοινωθηκε οτι το mate 10 pro θα ξεκινησει να παιρνει αυτες τις μερες το android 9.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά όλες οι εταιρείες έχουν ελλείψεις.. Εδώ το Mate που όταν βγήκε ήταν πανάκριβο και δεν έβαλαν ασύρματη φόρτιση ενω είναι κινητό με γυαλί.

Επίσης μετά είναι τι ζητάει ο καθένας.

Εμένα πχ ασύρματη φόρτιση, ελειψη jack και τα στέρεο ηχεία δεν με ενδιαφέρουν.

Με ενδιαφέρει να έχει καλή κάμερα, οθόνη και προπάντων γρήγορες αναβαθμίσεις.

 

Mate the 10 pro be with you

 

Εγω παντως σε βλεπω και σε θεματα της lg να δειχνεις ενδιαφερον παρολο που αυτα και αν εχουν την χειροτερη φημη απο πλευρας αναβαθμισεων και εν μερη καμερων,αρα μαλλον το θεμα σου ειναι οτι βαριεσαι και θες να αλλαζεις συχνα συσκευες παρα οτι εχεις θεμα με τις αναβαθμισεις της Huawei που ως τωρα στο mate ειναι στην ωρα τους :)

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους ο κωτσοβολος έχει σε προσφορά την original θηκη της Huawei 9.99 παρακάτω και το λινκ για όποιον ενδιαφέρεται.

 

https://www.kotsovolos.gr/site/mobile-phones-gps/mobile-phones/thikes-kiniton-tilefonon/180577-huawei-mate-10-pro-deep-blue?cmicc=skroutz

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους ο κωτσοβολος έχει σε προσφορά την original θηκη της Huawei 9.99 παρακάτω και το λινκ για όποιον ενδιαφέρεται.

 

https://www.kotsovolos.gr/site/mobile-phones-gps/mobile-phones/thikes-kiniton-tilefonon/180577-huawei-mate-10-pro-deep-blue?cmicc=skroutz

 

Ναι το ειχα αναφερει πιο πισω αυτο αλλα δυστηχως οπως ειχα τονισει ειναι μονο για τις μπλε και καφε θηκες.

 

Και λεω δυστηχως γιατι για την γκρι θηκη που ειναι τα περισσοτερα μοντελα στο σκρουτζ και αλυσιδες πλεον,δυστηχως δεν εχει ο Κωτσος τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι, που την έχει βάλει, παρατήρησα ότι στα σημεία που αφήνει ακάλυπτο το κινητό (πάνω, κάτω και κουμπιά), έχει μαζέψει πολλές ψιλογρατζουνιές.. Άκυρη από εμένα..
Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι, που την έχει βάλει, παρατήρησα ότι στα σημεία που αφήνει ακάλυπτο το κινητό (πάνω, κάτω και κουμπιά), έχει μαζέψει πολλές ψιλογρατζουνιές.. Άκυρη από εμένα..

 

Ειναι δυστηχως αυτο που ειχα πει πιο πισω που με χαλασε σε σχεση με καποιες φθηνοτερες οπως πχ

 

https://www.skroutz.gr/s/13595064/OEM-Skin-Pro-%CE%93%CE%BA%CF%81%CE%B9-Huawei-Mate-10-Pro.html

 

Και εγω πχ το κινητο σε τσαντακι το εχω μεσα και καμια φορα μπορει να ξεχαστω και στην θεση που το βαζω να εχει κλειδια ή κερματα και αρα να ερθει σε επαφη το πανω ή κατω μερος.

 

Βεβαια ειναι τρελη γκαντζετια αυτο που μπορεις να απαντησεις το τηλεφωνο χωρις καν να αναοιξεις την θηκη ή που βλεπεις τα notifications και την ωρα στο πλαι με κλειστη την θηκη,αλλα εχει δυστηχως συμβιβασμους στο κομματι της προστασιας.

 

Αλλη ξενερα(μιας και πιασαμε τις θηκες)ειναι και η μοναδικη θηκη της spigen η οποια οπως φαινεται εχει θεμα με πολλα tempered glass μιας και βρισκει σε αυτα και τα πεταει εξω.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εχω την 150. Τώρα τελευταία μου κάνει κάτι κόλπα το τηλέφωνο όταν συνδέω usb. Δεν μου τα αναγνωρίζει με διάφορους adaptors και εκτός αυτού αν δείτε το βίντεο, όταν επιλέγω μεταφορά, αυτό γυρνάει μόνο του σε φόρτιση. Δεν θυμάμαι αν μου το έκανε μετά την τελευταία αναβάθμιση. Υπάρχει λύση;

Ευχαριστώ.

 

https://www.dropbox.com/s/to7p77ukv42ytyc/SVID_20181004_133745_1.mp4?dl=0

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γενικά από θήκες το mate είναι ξεχασμένο..Εχει το Amazon καλές tpu πάντως

 

Εφαγε μεγαλη λασπη περυσι γιατι ηταν υποτιθεται η πρωτη μεγαλη ναυαρχιδα της εταιρειας που θα κυκλοφορουσε στην Αμερικη,βγηκαν μετα και τα θεματα περι προστασιας δεδομενων κλπ και εν ολιγης πιο πολυ στην Ευρωπη και στον υπολοιπο κοσμο εκανε κινηση σαν συσκευη.

 

Αυτο εξηγει και γιατι το p20 pro παρολο που στην ουσια ειναι ενα mate 10 pro με notch και καλυτερη καμερα(και ακριβοτερο)πουλησε παντου τοσο πολυ και εχει και μεγαλυτερη ποικιλια σε θηκες.

 

Εγω τελικα αγορασα αυτην γιατι ξενερωσα που οι υπολοιπες θηκες απο Huawei και Nilkin δεν προστατευουν το κατω μερος του κινητου και δεν πηρα το ρισκο να αγορασω την Spigen και να μου πεταει εξω τα tempered glass.

Τιποτα το ιδιαιτερο σαν θηκη(το καλο που εχει ειναι οτι οι πισω καμερες εχουν αρκετη αποσταση και μπορεις αφοβα να το ακουμπας σε τραπεζι πχ αλλα κοστιζε και κατω απο 10ευρω

https://www.skroutz.gr/s/13595064/OEM-Skin-Pro-%CE%93%CE%BA%CF%81%CE%B9-Huawei-Mate-10-Pro.html

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Ναι το ειχα αναφερει πιο πισω αυτο αλλα δυστηχως οπως ειχα τονισει ειναι μονο για τις μπλε και καφε θηκες.

 

Και λεω δυστηχως γιατι για την γκρι θηκη που ειναι τα περισσοτερα μοντελα στο σκρουτζ και αλυσιδες πλεον,δυστηχως δεν εχει ο Κωτσος τιποτα.

 

Α συγνώμη φίλε μου δεν το χα προσέξει ότι το χες ποσταρει, πάντως εγώ την τσίμπησα την θήκη και είναι αρκετά ποιότικη και ισχύει ότι εκτός του μπλε και του καφέ ή γκρι είναι δυσεύρετη.

Link to comment
Share on other sites

Α συγνώμη φίλε μου δεν το χα προσέξει ότι το χες ποσταρει, πάντως εγώ την τσίμπησα την θήκη και είναι αρκετά ποιότικη και ισχύει ότι εκτός του μπλε και του καφέ ή γκρι είναι δυσεύρετη.

 

θα την αγοραζα και εγω και ας εχω το Grey αλλα δυστηχως διαβασα σχολιο του συμφορουμιτη πιο πισω οτι του εχουν γινει μικρο γρατζουνιες στο κατω μερος του κινητου και της εριξα ακυρο.

 

Πανεμορφη η θηκη απο εμφανιση και φυσικα τρελο gimick αυτο με την πλαινη οθονη που μπορεις μεχρι και κλησεις να απαντας με κλειστο το πορτακι αλλα αν ειναι να φοβαμαι το κατω μερος(το βαζω σε τσαντακι που καμια φορα εχω κατα λαθος κλειδια ή κερματα)να μου λειπει προσωπικα.

 

Σαν τιμη ειναι πολυ καλη παντως για official θηκη παντα.

Link to comment
Share on other sites

θα την αγοραζα και εγω και ας εχω το Grey αλλα δυστηχως διαβασα σχολιο του συμφορουμιτη πιο πισω οτι του εχουν γινει μικρο γρατζουνιες στο κατω μερος του κινητου και της εριξα ακυρο.

 

Πανεμορφη η θηκη απο εμφανιση και φυσικα τρελο gimick αυτο με την πλαινη οθονη που μπορεις μεχρι και κλησεις να απαντας με κλειστο το πορτακι αλλα αν ειναι να φοβαμαι το κατω μερος(το βαζω σε τσαντακι που καμια φορα εχω κατα λαθος κλειδια ή κερματα)να μου λειπει προσωπικα.

 

Σαν τιμη ειναι πολυ καλη παντως για official θηκη παντα.

 

Εμένα δεν έχει κάνει καμία γρατζουνιά κάτω παρόλο που το πετάω ατσούμπαλα μέσα στη τσάντα αλλά έχω άλλο θέμα. Το καπάκι δεν κλείνει με κάποιο τρόπο πχ μαγνητικό ή με κάποιο κούμπωμα. Και γενικά ανοίγει εύκολα οπότε αν πέσει από το χέρι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να "σκάσει¨με την οθόνη κάτω. Εγώ δεν έχω κάποιο τζαμάκι αλλά μόνο τη "μαμά" μεμβράνη οπότε καταλαβαίνετε τον κίνδυνο. Αλλά όπως είπαν οι περισσότεροι έχει και τα θετικά της και μία φοβερή τιμή. Δεν μπορείς να τα έχεις όλα. Δυστυχώς δεν έχω βρεί κάποια ωραία (λεπτή/κομψή) wallet case. Μόνο το amazon έχει και είναι σχετικά τσιμπημένες.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Mate 10 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...