Jump to content

Huawei Mate 10 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

https://www.flickr.com/photos/164094565@N05/shares/37D85g

Παιδιά Καλησπέρα, είναι η πρώτη φορά από τότε που πήρα το κινητό και έχουν περάσει περίπου 6 μήνες που η μπαταρία μου έπεσε στο 21% με την ίδια σχεδόν χρήση που του κάνω. Ο μέσος όρος αυτήν την ώρα θα ήταν περίπου 40%. Για δείτε λίγο τις φωτογραφίες και πείτε μου χρειάζεται επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων;; Από τότε που το πήρα του έχω κάνει μόνο μία φορά στην αρχή για άλλο λόγο βέβαια. Το κινητό βέβαια αυτή τη στιγμή πάει σφαίρα τα πάντα ανοίγουν ακαριαία. Τι με συμβουλεύετε να κάνω;;;;

Τίποτα φίλε απλά το κάθε update που βγαίνει αποδεδειγμένα γονατίζει όλο & περισσότερο την μπαταρία. Αυτή τη στιγμή έχω 31% & με την ίδια χρήση στην 127 είχα 60% δεν έχει θέμα το κινητό μην αγχώνεσαι.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά πάντως σε Android συσκευη που έχει τόσο μεγάλη κατανάλωση το system και το kernel.

Απο την αρχή που το πήρα έτσι ήταν...

Όσον αφορά την μπαταρία δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος τον τελευταίο καιρό.

 

6e0c80e124c97da8d1e2b035306a38ae.jpg57c0cc234b3b8984b24f3d3eca27d7fd.jpg

 

Mate the 10 pro be with you

Edited by johnnyman25

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο όσες αναβαθμίσεις έχει πάρει και πάντα με factory reset & clean install εν συνεχεία, δεν έχω δει καμία ουσιαστική διαφοροποίηση στην διάρκεια της μπαταρίας για την χρήστη που πάντα του έκανα. Θα δούμε και στην 148.

 

Πολλοί λένε ότι δεν χρειάζεται, άλλοι λένε υπερβολή, άλλοι μπορεί και να ειρωνεύονται ακόμη (μιλάω εντελώς γενικά και αόριστα), εγώ όμως πάντα ακολουθώ αυτόν τον κανόνα και σχεδόν ποτέ δεν είχα προβλήματα παρά μόνον όταν αποδεδειγμένα μια αναβάθμιση είχε συγκεκριμένο πρόβλημα.

 

Εξαιρώντας βέβαια πάντα αποδεδειγμένα κακογραμμένες και ενεργοβόρες εφαρμογές του στιλ Facebook κλπ.

Υπάρχουν ενα σωρό εναλλακτικές εφαρμογές στο μάρκετ για να κάνουμε την δουλειά μας.

 

 

PS: Γιάννη, με 5 ώρες ενεργή οθόνη και μπαταρία στο 44% είσαι δυσαρεστημένος?

 

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο όσες αναβαθμίσεις έχει πάρει και πάντα με factory reset & clean install εν συνεχεία, δεν έχω δει καμία ουσιαστική διαφοροποίηση στην διάρκεια της μπαταρίας για την χρήστη που πάντα του έκανα. Θα δούμε και στην 148.

 

Πολλοί λένε ότι δεν χρειάζεται, άλλοι λένε υπερβολή, άλλοι μπορεί και να ειρωνεύονται ακόμη (μιλάω εντελώς γενικά και αόριστα), εγώ όμως πάντα ακολουθώ αυτόν τον κανόνα και σχεδόν ποτέ δεν είχα προβλήματα παρά μόνον όταν αποδεδειγμένα μια αναβάθμιση είχε συγκεκριμένο πρόβλημα.

 

Εξαιρώντας βέβαια πάντα αποδεδειγμένα κακογραμμένες και ενεργοβόρες εφαρμογές του στιλ Facebook κλπ.

Υπάρχουν ενα σωρό εναλλακτικές εφαρμογές στο μάρκετ για να κάνουμε την δουλειά μας.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

 

Ετσι ειναι εγω πρσφατα σταματησα την χρηση του καιρου και εκανα disable το app το widget και την υπηρεσια δεδομενων για τον καιρο και ειδα μια ικρη διαφορα γιατι τωρα δεν "ξυπναει" το κινητο για να κανει refresh τον καιρο.

Ακομα επειδη ειμαι συνεχεια σε WiFi εκανα disable τα data το γυρισα και σε 2G only. Παντος το facebook και το messenger ειναι τοσο κακογραμμενα που δεν κανουν χρηση των wakelocks αλλα κανουν απλα background refresh με αποτελεσμα να μην πεφτει ποτε σε deep sleep η συσκευη.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο όσες αναβαθμίσεις έχει πάρει και πάντα με factory reset & clean install εν συνεχεία, δεν έχω δει καμία ουσιαστική διαφοροποίηση στην διάρκεια της μπαταρίας για την χρήστη που πάντα του έκανα. Θα δούμε και στην 148.

 

Πολλοί λένε ότι δεν χρειάζεται, άλλοι λένε υπερβολή, άλλοι μπορεί και να ειρωνεύονται ακόμη (μιλάω εντελώς γενικά και αόριστα), εγώ όμως πάντα ακολουθώ αυτόν τον κανόνα και σχεδόν ποτέ δεν είχα προβλήματα παρά μόνον όταν αποδεδειγμένα μια αναβάθμιση είχε συγκεκριμένο πρόβλημα.

 

Εξαιρώντας βέβαια πάντα αποδεδειγμένα κακογραμμένες και ενεργοβόρες εφαρμογές του στιλ Facebook κλπ.

Υπάρχουν ενα σωρό εναλλακτικές εφαρμογές στο μάρκετ για να κάνουμε την δουλειά μας.

 

 

PS: Γιάννη, με 5 ώρες ενεργή οθόνη και μπαταρία στο 44% είσαι δυσαρεστημένος?

 

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Έβγαζα περισσότερο ναι... Τρομερή εντύπωση με κάνει που τρώει τοσο πολύ το σύστημα και το kernel.

Να προσθέσω αυτό το sot είναι χωρίς τοποθεσία, data κτλ.

 

Mate the 10 pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Έβγαζα περισσότερο ναι... Τρομερή εντύπωση με κάνει που τρώει τοσο πολύ το σύστημα και το kernel.

Να προσθέσω αυτό το sot είναι χωρίς τοποθεσία, data κτλ.

 

Mate the 10 pro be with you

 

Το SOT δεν ειναι και τοσο καλος τροπος μετρησης γιατι αλλο SOT εχει ενας που διαβαζει απλα blogs αλλο ενας που παιζει παιχνιδια αλλο ενας που ακουει μουσικη.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά πάντως σε Android συσκευη που έχει τόσο μεγάλη κατανάλωση το system και το kernel.

Απο την αρχή που το πήρα έτσι ήταν...

Όσον αφορά την μπαταρία δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος τον τελευταίο καιρό.

 

 

Mate the 10 pro be with you

 

Κακως αναλωνεσαι στο τι σου δειχνει . Η μπαταρια του ακομα παραμενει κορυφαια. Αλλωστε καλοκαιρι εχουμε ,κ ζεσταινεται πιο ευκολα οποτε μπορει να χασουμε λιγο.

 

Τίποτα φίλε απλά το κάθε update που βγαίνει αποδεδειγμένα γονατίζει όλο & περισσότερο την μπαταρία. Αυτή τη στιγμή έχω 31% & με την ίδια χρήση στην 127 είχα 60% δεν έχει θέμα το κινητό μην αγχώνεσαι.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλα αυτο το σεναριο ειδικα δεν παιζει.Μονο εχεις εσυ προσωπικα προβλημα με την συσκευη σου

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Έβγαζα περισσότερο ναι... Τρομερή εντύπωση με κάνει που τρώει τοσο πολύ το σύστημα και το kernel.

Να προσθέσω αυτό το sot είναι χωρίς τοποθεσία, data κτλ.

 

Mate the 10 pro be with you

Απίστευτο! Δηλαδή πόσο σου έφτανε το sot? Εδώ θα πλησιάσει, αν όχι θα φτάσει, τις 9 ώρες!

Παρεμπιπτόντως εγώ πάνω απο 7 ώρες δεν έχω δει ποτέ για την χρήση που του κάνω, αλλά δεν κλείνω τίποτα και ποτέ.

Όλα ανοικτά. Και τον θεωρώ (εννοείται) εξαιρετικό χρόνο

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Κακως αναλωνεσαι στο τι σου δειχνει . Η μπαταρια του ακομα παραμενει κορυφαια. Αλλωστε καλοκαιρι εχουμε ,κ ζεσταινεται πιο ευκολα οποτε μπορει να χασουμε λιγο.

 

 

Καλα αυτο το σεναριο ειδικα δεν παιζει.Μονο εχεις εσυ προσωπικα προβλημα με την συσκευη σου

Δεν αναλώνομαι απλά μου κάνει εντυπώση γιατι σε κανένα κινητό δεν είχε το system και το kernel τόσο υψηλή κατανάλωση!

Λες να κάνω ένα wipe cache η δεν θα βοηθήσει?

Πάντως να πω την αλήθεια πρώτη φορά μου αρέσει τόσο πολύ μια συσκευή.

Την έχω βάλει σε γειτονικό φόρουμ για πουλημα ανταλλαγή είχα τόσες προτάσεις αλλά στο τέλος καταλήγω να μην το δίνω! Χαχα

 

Mate the 10 pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Έβγαζα περισσότερο ναι... Τρομερή εντύπωση με κάνει που τρώει τοσο πολύ το σύστημα και το kernel.

Να προσθέσω αυτό το sot είναι χωρίς τοποθεσία, data κτλ.

 

Mate the 10 pro be with you

Γιανναρε και εγώ το είχα γράψει αυτό για το σύστημα Android και τον κερνελ που πάντα ήταν πρώτο ο, τι και αν έκανα. Δεν ξέρω στην πράξη βέβαια πως επηρεάζει την μπαταρία. Ίσως αυτές οι ενδείξεις να μην λένε τίποτα τελικά.

 

Galaxy S9+ & Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναλώνομαι απλά μου κάνει εντυπώση γιατι σε κανένα κινητό δεν είχε το system και το kernel τόσο υψηλή κατανάλωση!

Λες να κάνω ένα wipe cache η δεν θα βοηθήσει?

Πάντως να πω την αλήθεια πρώτη φορά μου αρέσει τόσο πολύ μια συσκευή.

Την έχω βάλει σε γειτονικό φόρουμ για πουλημα ανταλλαγή είχα τόσες προτάσεις αλλά στο τέλος καταλήγω να μην το δίνω! Χαχα

 

Mate the 10 pro be with you

Από την στιγμή που δεν έχεις θέμα το πιθανότερο είναι να δουλεύει έτσι .

 

Τώρα στο άλλο σκέλος που λες για το πούλημα ,πριν κάτι ποστ έβαλα ένα λινκ που φαίνεται πόσο δυνατό είναι ακόμα το κινητό . Αλλά κ γω εαι σε δίλημμα να το δώσω η όχι γτ βαρέθηκα όχι ότι έχω παράπονο . Αλλά κ πάλι δεν ξέρω ακόμα . Το ξανασκέφτομαι

 

Στάλθηκε από Χαβάη

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που δεν έχεις θέμα το πιθανότερο είναι να δουλεύει έτσι .

 

Τώρα στο άλλο σκέλος που λες για το πούλημα ,πριν κάτι ποστ έβαλα ένα λινκ που φαίνεται πόσο δυνατό είναι ακόμα το κινητό . Αλλά κ γω εαι σε δίλημμα να το δώσω η όχι γτ βαρέθηκα όχι ότι έχω παράπονο . Αλλά κ πάλι δεν ξέρω ακόμα . Το ξανασκέφτομαι

 

Στάλθηκε από Χαβάη

Σκεφτόμουν για s9+ η op6 αλλά δεν ξέρω άμα αξίζει τόσο η χρηματική διαφορά..

Προσωπικά πιστεύω δεν αξίζει γι αυτό το τρεναρω..

 

Mate the 10 pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλος και πελάτης από Σερβία ήρθε για διακοπές σήμερα , με mate 10 pro και του σκάει μύτη η 148 ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ. HUAWEI δεν παίζεις όμορφα να ξες
Mate 10 Pro
Link to comment
Share on other sites

Φίλος και πελάτης από Σερβία ήρθε για διακοπές σήμερα , με mate 10 pro και του σκάει μύτη η 148 ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ. HUAWEI δεν παίζεις όμορφα να ξες

Χα, χα, χα χα,χα!

Ωραίος!

Υπομονή βρε φίλε, θα έρθει!

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Mate 10 pro auto Δυσκολες συνθηκες

 

43443620444_3782559731_c.jpgIMG_20180820_231018 by John, on Flickr

 

Με φιλτρο

44113637862_1617b01c62_c.jpgIMG_20180820_231455 by John, on Flickr

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε πιο πολύ μου αρέσει η αρχική.

Όπως και να είναι, είναι μαματη! Να τα κατάφερες να "πιάσεις" την αστραπή, είναι φοβερή!

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ήταν δύσκολες συνθήκες και φουλ αυτόματο ε. Εντάξει δεν βγήκε τέλεια μπορούσα να βάλω τρίποδο αλλά δεν βόλευε το μέρος εκεί.

 

Mate the 10 pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Κακως αναλωνεσαι στο τι σου δειχνει . Η μπαταρια του ακομα παραμενει κορυφαια. Αλλωστε καλοκαιρι εχουμε ,κ ζεσταινεται πιο ευκολα οποτε μπορει να χασουμε λιγο.

 

 

Καλα αυτο το σεναριο ειδικα δεν παιζει.Μονο εχεις εσυ προσωπικα προβλημα με την συσκευη σου

Prioxxx

Δεν είπα ότι έχω πρόβλημα, είπα αυτό που εγώ βλέπω στην συσκευή μου. Την χρήση που κάνω την ξέρω & όταν αγόρασα το κινητό με 137 πάνω & με χρήση πιο βαριά διότι το έστηνα & γενικά έψαχνα το κινητό έβγαζε 9 ώρες λειτουργία οθόνης & ξαφνικά χωρίς & τόσο βαριά χρήση λόγω διακοπών στις 5 ώρες είχα 30%.

 

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

Prioxxx

Δεν είπα ότι έχω πρόβλημα, είπα αυτό που εγώ βλέπω στην συσκευή μου. Την χρήση που κάνω την ξέρω & όταν αγόρασα το κινητό με 137 πάνω & με χρήση πιο βαριά διότι το έστηνα & γενικά έψαχνα το κινητό έβγαζε 9 ώρες λειτουργία οθόνης & ξαφνικά χωρίς & τόσο βαριά χρήση λόγω διακοπών στις 5 ώρες είχα 30%.

 

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν ρωτησεις εδω ποιος βγαζει 9 ωρες θα σου απαντησει μονο το 5% των κατοχων. Προφανως γιατι η μεση χρηση του mate ειναι πολυ πιο κατω. Αλλα το οτι επεσε λογω αναβαθμισης εγω δν εχω αντιληφθει κατι,μπορει να επεσε λιγο που δν ειναι αξιο αναφορας. Τον χειμωνα σιγουρα θα παιζει παραπανω χρονο αφου ειναι δροσερο το κινητο.Τωρα που εισαι συνεχεια στον ηλιο το πρωι δουλευει υπερωριες.Παρολα αυτα δεν πεφτει και τοσο πολυ

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Κοιταξες μήπως κάποια εφαρμογή σου κάνει ζημιά? Το "ξαφνικά" που λες με προβληματίζει. Μήπως κάποια εφαρμογή, μετά απο καμια αναβάθμιση, μασουλάει την μπαταρία σου?

 

Και ναι, 9 ώρες ποτέ δεν είδα στο mate. Είμαι στην χειρότερη 6,5 στην καλύτερη 7+. Ούτε καν 8 δεν έχω πλησιάσει ποτέ.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει λογο αναβαθμισεων μπορει να πεσει η αποδοση μπαταριας αναλογα τα προσθετα. Μην ξεχναμε οτι μπηκε ξεκλειδωμα προσωπου οπου αυτο για να δουλεψει ενεργοποιει την καμερα ακομα αν εχεις βαλει να ανοιγει η οθονη οταν το σηκωνεις ορθιο αυτο ενεργοποιει και τον αισθητηρα. Βαλε και το OK GOOGLE που πρεπει να ακουει συνεχεια. Ακομα μην ξεχνατε την προστασια εναντια του spectre. Βαλε τις εφαρμογες που βαραινουν με εφε για να ειναι πιο πιασαρικες. Οι ιστοσελιδες που βαζουν ολο και πιο πολλα javascripts.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Έκανα και wipe cache που μου σύστησε ο φίλος πιο πάνω και επανεκκίνηση και άφησα την μπαταρία στο 3% και μετά έκανα φόρτιση. Ίδωμεν! Πάντως όταν είχα πάρει το κινητό με ακριβώς ίδιες εφαρμογές και ίδια χρήση η μπαταρία ήταν τέρας. Όσο πάει σιγά σιγά κατεβαίνει η απόδοση της. Αυτό όμως που μου έκανε εχθές ήταν πολύ πιο γρήγορη αποφόρτιση. Εάν συνεχίσει θα κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Πότε είναι σωστό να κάνω την επαναφορά , όταν πάρω την αναβάθμιση ή να την κάνω τώρα και μετά να περάσω την νέα έκδοση;;;; Όταν έρθει φυσικά γιατί ακόμα δεν έχει έρθει.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Έκανα και wipe cache που μου σύστησε ο φίλος πιο πάνω και επανεκκίνηση και άφησα την μπαταρία στο 3% και μετά έκανα φόρτιση. Ίδωμεν! Πάντως όταν είχα πάρει το κινητό με ακριβώς ίδιες εφαρμογές και ίδια χρήση η μπαταρία ήταν τέρας. Όσο πάει σιγά σιγά κατεβαίνει η απόδοση της. Αυτό όμως που μου έκανε εχθές ήταν πολύ πιο γρήγορη αποφόρτιση. Εάν συνεχίσει θα κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Πότε είναι σωστό να κάνω την επαναφορά , όταν πάρω την αναβάθμιση ή να την κάνω τώρα και μετά να περάσω την νέα έκδοση;;;; Όταν έρθει φυσικά γιατί ακόμα δεν έχει έρθει.

 

Στη θεση σου εγω θα την αφηνα την επαναφορα για μετα την αναβαθμιση να γινει νεα αρχη και τωρα απλα θα κοιτουσα να δω μηπως ειναι καποια εφαρμογη γιατι αν ειναι εφαρμογη και με επαναφορα παλι θα το κανει εκτος ας ειναι κανενα malware οπου η επαναφορα ειναι μονοδρομος. Μπορει βεβαια και να εκανε κανενα αυτοματο backup και γι'αυτο απο το πουθενα να επεσε τοσο η μπαταρια.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πείρα την smart case. Καλά μιλάμε άπαιχτη. Το μόνο που με χάλασε είναι ότι δεν δείχνει notifications από εφαρμογές άλλα μόνο από αναπάντητες κλείσεις και αδιάβαστα μηνύματα. Κατά τ'αλλα υπεροχή με απίστευτη αίσθηση. Τα καλύτερα 15 ευρό που ξόδεψα πότε. :P
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα μου κάνει περίεργα τον τελευταίο καιρό στο ανέβασμα από google photos app στο cloud της google.

Αν έχει να ανεβάσει πάνω από 1 βίντεο (όλα το πολύ 1.30 λεπτό) τότε κολλάει κάμια στιγμή και δεν ανεβάζει τίποτα. Φαίνεται ότι προσπαθεί αλλά δεν ανεβάζει στην πραγματικότητα. Πρέπει να σκοτώσω το app και μετά να πατήσω ένα βίντεο μόνο να ανεβάσει και έτσι ξεκολλάει. Μετά πάλι το ίδιο για το 2ο βιντεο κ.ο.κ. 'Εχω βγάλει όλους τους αυτοματισμούς στο app ώστε να μην το κλείνει (ενεργοποιημένες και oi 3 manual επιλογές για να τρέχει στο background). Δε μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνει. Σε κανένα κινητό μου δε σκάλωνε το google photos όσα και να είχα στο queue για upload (και έχω και vdsl).

 

'Εχει αντιμετωπίσει κάποιος πρόβλημα με το συγκεκριμένο;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Mate 10 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...