Jump to content

Huawei Mate 10 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα. Έκανα και wipe cache που μου σύστησε ο φίλος πιο πάνω και επανεκκίνηση και άφησα την μπαταρία στο 3% και μετά έκανα φόρτιση. Ίδωμεν! Πάντως όταν είχα πάρει το κινητό με ακριβώς ίδιες εφαρμογές και ίδια χρήση η μπαταρία ήταν τέρας. Όσο πάει σιγά σιγά κατεβαίνει η απόδοση της. Αυτό όμως που μου έκανε εχθές ήταν πολύ πιο γρήγορη αποφόρτιση. Εάν συνεχίσει θα κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Πότε είναι σωστό να κάνω την επαναφορά , όταν πάρω την αναβάθμιση ή να την κάνω τώρα και μετά να περάσω την νέα έκδοση;;;; Όταν έρθει φυσικά γιατί ακόμα δεν έχει έρθει.
Η χθεσινή μου αποφόρτιση έγινε στις 6 ώρες με την μέγιστη κατανάλωση να την έχει o Chrome στα 9% & χωρίς κάποια αδικαιολόγητη κατανάλωση από άλλη εφαρμογή. Σε χθεσινή μου ανάρτηση είπα ότι γενικά έχουν αλλάξει οι χρόνοι του κινητού, κάποιοι μου είπαν ότι είναι λογικό λόγω θερμοκρασίας & κάποιοι άλλοι δεν το δέχθηκαν & υποστηρίζουν ότι έχω θέμα με το κινητό μου.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα μου κάνει περίεργα τον τελευταίο καιρό στο ανέβασμα από google photos app στο cloud της google.

Αν έχει να ανεβάσει πάνω από 1 βίντεο (όλα το πολύ 1.30 λεπτό) τότε κολλάει κάμια στιγμή και δεν ανεβάζει τίποτα. Φαίνεται ότι προσπαθεί αλλά δεν ανεβάζει στην πραγματικότητα. Πρέπει να σκοτώσω το app και μετά να πατήσω ένα βίντεο μόνο να ανεβάσει και έτσι ξεκολλάει. Μετά πάλι το ίδιο για το 2ο βιντεο κ.ο.κ. 'Εχω βγάλει όλους τους αυτοματισμούς στο app ώστε να μην το κλείνει (ενεργοποιημένες και oi 3 manual επιλογές για να τρέχει στο background). Δε μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνει. Σε κανένα κινητό μου δε σκάλωνε το google photos όσα και να είχα στο queue για upload (και έχω και vdsl).

 

'Εχει αντιμετωπίσει κάποιος πρόβλημα με το συγκεκριμένο;

 

Δοκιμσες να τα ανεβασεις στο Drive; Εγω προσωπικα τα βιντεο τα ανεβαζω στο Drive αντι του Photos και απλα εχω επιλεξει στο Photos να δειχνει φωτογραφιες και βιντεο του Drive

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμσες να τα ανεβασεις στο Drive; Εγω προσωπικα τα βιντεο τα ανεβαζω στο Drive αντι του Photos και απλα εχω επιλεξει στο Photos να δειχνει φωτογραφιες και βιντεο του Drive

 

'Οχι τα θέλω στο photos για διάφορους λόγους και κυριώς γιατί τόσα χρόνια δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα. Θα περιμένω μήπως βγάλει κάποιο update του app αν φταίει αυτό. Αλλιώς κάτι κάνει το Huawei και το κόβει χωρίς να του το έχει πει κανείς. Τώρα βέβαια αν είμαι ο μόνος που το έχει παρατηρήσει τότε τζάμπα το κακολογώ και απλά είναι κάποιο bug που λογικά θα διορθωθεί με factory reset. Για αυτό ρωτάω εδώ. Τις φωτογραφίες τις ανεβάζει χαλαρά αλλά το πρόβλημα είναι στα βιντεο, όταν δηλαδή έχει να ανεβάσει πάνω από 100MB με το wi-fi πάντα.

Link to comment
Share on other sites

'Οχι τα θέλω στο photos για διάφορους λόγους και κυριώς γιατί τόσα χρόνια δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα. Θα περιμένω μήπως βγάλει κάποιο update του app αν φταίει αυτό. Αλλιώς κάτι κάνει το Huawei και το κόβει χωρίς να του το έχει πει κανείς. Τώρα βέβαια αν είμαι ο μόνος που το έχει παρατηρήσει τότε τζάμπα το κακολογώ και απλά είναι κάποιο bug που λογικά θα διορθωθεί με factory reset. Για αυτό ρωτάω εδώ. Τις φωτογραφίες τις ανεβάζει χαλαρά αλλά το πρόβλημα είναι στα βιντεο, όταν δηλαδή έχει να ανεβάσει πάνω από 100MB με το wi-fi πάντα.
Πιο πιθανό να φταίει το emui και στο κόβει μετά από κάποια ώρα

 

Στάλθηκε από Χαβάη

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Πιο πιθανό να φταίει το emui και στο κόβει μετά από κάποια ώρα

 

Στάλθηκε από Χαβάη

 

Αυτό πιστεύω και εγώ αλλά μου κάνει εντύπωση ότι συμβαίνει όταν έχει να ανεβάσει πάνω από ένα βίντεο. Αν του βάλεις ένα μόνο θα το ανεβάσει μια χαρά. Όταν προσπαθούσε να ανεβάσει 3 χθες κόλλησε αφου ανέβασε 58MB από τα 300. Το ένα βίντεο μόνο του με 130ΜΒ το ανέβασε σε 5 λεπτά. 'Αρα παθαίνει κοκομπλόκο στα παράλληλα uploads όταν ξεκινά το app και συγχρονίζει. Περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πιστεύω και εγώ αλλά μου κάνει εντύπωση ότι συμβαίνει όταν έχει να ανεβάσει πάνω από ένα βίντεο. Αν του βάλεις ένα μόνο θα το ανεβάσει μια χαρά. Όταν προσπαθούσε να ανεβάσει 3 χθες κόλλησε αφου ανέβασε 58MB από τα 300. Το ένα βίντεο μόνο του με 130ΜΒ το ανέβασε σε 5 λεπτά. 'Αρα παθαίνει κοκομπλόκο στα παράλληλα uploads όταν ξεκινά το app και συγχρονίζει. Περίεργο.

 

Βεβαια σε αυτο μπορει και να μην φταει η συσκευη αλλα το router. Δεν ξερω αν εχεις καποιο προγραμμα Mobile Data αλλα αν μπορουσες να δοκιμασεις μεσω Mobile Data να δεις αν το κανει κι εκει.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που πρόσεξα εγώ. Κατεβάζω κομμάτια mp3 με το videoder. Όταν είναι μικρά κομματια όλα βαίνουν καλώς και ειδικά στην μετατροπή πολύ γρήγορα Καθώς ο 970 δείχνει τα δόντια του. Όταν του βάλει όμως να κατεβάσω μία συναυλία που είναι για παράδειγμα μία ώρα. Η μετατροπή mp3 Ειδικά όταν κλείσει η οθόνη εχει σκαλώματα μάλλον το EMUI είναι πάρα πολύ επιθετικό

 

Sent from my Mate 10 pro

Mate 10 Pro
Link to comment
Share on other sites

Βεβαια σε αυτο μπορει και να μην φταει η συσκευη αλλα το router. Δεν ξερω αν εχεις καποιο προγραμμα Mobile Data αλλα αν μπορουσες να δοκιμασεις μεσω Mobile Data να δεις αν το κανει κι εκει.

 

Μπα το έχω δοκιμάσει και στη δουλεία που το vdsl είναι από άλλο πλανήτη (σχεδόν συμμετρικό). Την ίδια συμπεριφορά έχει. Πώς μπορούμε να στείλουμε αναφορά bug στην Huawei, ξέρει κανείς; Μήπως το έχουν και άλλοι μπας και το δουν το θέμα. Φοβάμαι ότι όπως λέει και ο φίλος ότι είναι πολύ "επιθετικό" το EMUI ακόμα και αν του έχεις βάλει εξαιρέσεις. Εκτός αν έχουν προσωπικά με τη google και τον Τραμπ απέναντι :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα χειροκίνητο τσεκ και μου ήρθε update με GPU Turbo

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Μπα το έχω δοκιμάσει και στη δουλεία που το vdsl είναι από άλλο πλανήτη (σχεδόν συμμετρικό). Την ίδια συμπεριφορά έχει. Πώς μπορούμε να στείλουμε αναφορά bug στην Huawei, ξέρει κανείς; Μήπως το έχουν και άλλοι μπας και το δουν το θέμα. Φοβάμαι ότι όπως λέει και ο φίλος ότι είναι πολύ "επιθετικό" το EMUI ακόμα και αν του έχεις βάλει εξαιρέσεις. Εκτός αν έχουν προσωπικά με τη google και τον Τραμπ απέναντι :lol:

 

Τοτε μπορει να φταιει απλα ο uploader του Photos γιατι αν το εκλεινε το EMUI θα το εκλεινε και οταν θα εκανες upload ενα μεγαλο βιντεο. Εδω ειπες οτι το κανει μονο οταν εχεις βαλει να ανεβαζει πολλα παραλληλα.

Μεσα απο το HiCare κανεις αναφορες αν θες για προβληματα.

 

Μόλις έκανα χειροκίνητο τσεκ και μου ήρθε update με GPU Turbo

 

Ναι απο χτες αρχισε η διανομη της 148 που περιεχει το GPU TURBO.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

εκτος απο το gpu turbo τι αλλο εχει το update?

 

http://update.hicloud.com:8180/TDS/data/files/p3/s15/G1877/g1750/v156370/f1/full/changelog.xml

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

τελεια σ ευχαριστω πολυ

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν ειχανε πει οτι με το νεο update θα παρει και τα 960 fps slow motion του p20 ? ( ή κάνω λάθος )

Link to comment
Share on other sites

τελεια σ ευχαριστω πολυ

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν ειχανε πει οτι με το νεο update θα παρει και τα 960 fps slow motion του p20 ? ( ή κάνω λάθος )

Στην 8.1 αυτό...

 

Sent from my Mate 10 pro

Mate 10 Pro
Link to comment
Share on other sites

Αααα καταλαβα. Αυτη δεν θα ερθει σεπτεμβρη?

 

Θα δουμε γιατι τωρα με τον ντορο που γινεται με το Android 9 παιζει να πανε με την μια στο 9

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Θα δουμε γιατι τωρα με τον ντορο που γινεται με το Android 9 παιζει να πανε με την μια στο 9
Μακάρι αλλά δεν το βλέπω. Αφού είπαν Σεπτέμβρη θα πάρει το p20 . Οπότε εμείς κάνα μήνα δίμηνο αργότερα . Τουλάχιστον ας το κάνουν από νωρίς να μπούμε στο πρόγραμμα για beta και όποιος θέλει να δοκιμάσει

 

Στάλθηκε από Χαβάη

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πείρα την smart case. Καλά μιλάμε άπαιχτη. Το μόνο που με χάλασε είναι ότι δεν δείχνει notifications από εφαρμογές άλλα μόνο από αναπάντητες κλείσεις και αδιάβαστα μηνύματα. Κατά τ'αλλα υπεροχή με απίστευτη αίσθηση. Τα καλύτερα 15 ευρό που ξόδεψα πότε. :P

 

Απο που την πήρες;δωσε λινκ

Link to comment
Share on other sites

Στη θεση σου εγω θα την αφηνα την επαναφορα για μετα την αναβαθμιση να γινει νεα αρχη και τωρα απλα θα κοιτουσα να δω μηπως ειναι καποια εφαρμογη γιατι αν ειναι εφαρμογη και με επαναφορα παλι θα το κανει εκτος ας ειναι κανενα malware οπου η επαναφορα ειναι μονοδρομος. Μπορει βεβαια και να εκανε κανενα αυτοματο backup και γι'αυτο απο το πουθενα να επεσε τοσο η μπαταρια.

Μάλλον θα κάνω αυτό που γράφεις δηλαδή επαναφορά αλλά όταν έρθει η αναβάθμιση και μετά. Πώς μπορώ να δω αν φταίει κάποια εφαρμογή;;; δεν μου βγάζει κάποια ειδοποίηση που να λέει ότι κάποια εφαρμογή καταναλώνει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα κάνω αυτό που γράφεις δηλαδή επαναφορά αλλά όταν έρθει η αναβάθμιση και μετά. Πώς μπορώ να δω αν φταίει κάποια εφαρμογή;;; δεν μου βγάζει κάποια ειδοποίηση που να λέει ότι κάποια εφαρμογή καταναλώνει πολύ.

 

Για αρχη κανε disable εφαρμογες που κανουν backgroung refresh οπως facebook,messenger,instagram,twitter,snapchat και δουλεψε μια μερα να δεις αν σου κανει παλι. Αν συνεχιστει περιμενε την αναβαθμιση και μετα αφου την κανεις (ληψη πληρους πακετου) κανε το factory reset που ειπαμε κανε setup το κινητο περνα μονο τις πολυ απαραιτητες εφαρμογες (αν μπορεις να μην περασεις καμια ακομα καλυτερα) και οταν τελειωσεις καντου μια πληρη φορτιση και δοκιμασε να δεις αν εστρωσε. Σημειωση μετα απο update και factory reset για την πρωτη εβδομαδα υπαρχει λιγο μεγαλη καταναλωση γιατι κανει reset το NPU αλλα οχι καμια τρελη τυπου 60% σε 2 ωρες. Καλο θα ηταν να περασεις ενα systemwide adblocker με λιστα για διαφημισεις και cryptocurrency.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και η θήκη που έχει μαγνήτη για τις γρίλιες στο αμάξι από το ίδιο μαγαζί είναι πολύ καλή και βολική.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Mate 10 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...