Jump to content

Huawei Mate 10 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μάλλον δεν έχεις περάσει από s8 για να εκτιμήσεις το ποσο Smooth είναι το mate... Από χθες κάτοχος και εγώ του mate 10. Το τηλέφωνο μέχρι στιγμής είναι άριστο, μπαταρία από άλλο πλανήτη, κάμερα με πιο φυσικά χρώματα από το s8 που είχα και οθόνη απολαυστική.....

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Την κάμερα φίλε μου, πως τη βλέπεις σχετικά με το S8;

Ποιότητα φωτογραφίας, ταχύτητα λήψης στο αυτόματο; Κυρίως για το αυτόματο ρωτάω, γιατί στο manual έχω ακούσει ότι τα πάει αρκετά καλά! Στις αυτόματες νυκτερινές υστερεί απ' το S8;

Φαντάζομαι, ότι γενικότερα σαν ταχύτητα συσκευής το θεωρείς καλύτερο απ' το S8!

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχω νεα...

Χθες με το που ανοιξα το MATE 10 PRO ειχε 54% μπαταρια και ξεκινησα να το στηνω απο την αρχη.

Με το τελος του στησιματος της συσκευης η μπαταρια ειχε φτασει στο 37%. Οποτε πρακτικα αρχισα να το "λειτουργω-τεσταρω" οταν η μπαταρια ηταν στο 37%.

Σημερα που το φορτισα στο 100% ειδα αλλο τηλεφωνο, αρα το θεμα ειναι στην διαχειριση ενεργιας του KIRIN 970.

Άρα σήμερα τρέχει καλύτερα το τηλέφωνο; Γιατί χθες ακουγόσουν απογοητευμένος! :)

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος και εγώ του mocca brown, πανέμορφο και τούμπανο.

Η κάμερα όντως είναι από τις καλύτερες που κυκλοφορούν αλλά ένα firmware το χρειάζεται να βελτιωθούν λίγο τα χρώματα και θα είναι κορυφή. Συγκριτικά με το s8 plus που επίσης έχω.

1) Ταχύτητα: καλύτερο το mate 10 pro.

2) Μπαταρία : καλύτερο το mate 10 pro.

3) οθόνη: καλύτερο το s8 plus, όχι ότι δεν είναι καλή του mate 10 ισα ισα που έχει καλό panel, αλλά στις οθόνες η samsung παίζει μπάλα μόνη της.

4) Κάμερα : Για μένα το mate 10 pro βγάζει λίγο καλύτερες φωτογραφίες δεν με ενδιαφέρει αν το dxomark το έχει πρώτο ή τελευταίο (πιστεύω αξίζει το 97 που πήρε στο σύνολο), απλά στις νυχτερινές στο αυτόματο η samsung κάνει noise reduction και φαίνονται φοβερές και super οι φωτογραφίες αλλά χάνουν σε λεπτομέρεια και αυτό μόνο στο pc θα το παρατηρήσεις, στην amoled της samsung όλες οι φωτογραφίες είναι εντυπωσιακές. Επίσης η selfie του mate είναι κατά πολύ καλύτερη από το s8, ακόμα και του oneplus 5 είναι καλύτερη η selfie από το s8. Στο βίντεο το s8 plus κερδίζει έχει καλύτερο OS.

Link to comment
Share on other sites

Την κάμερα φίλε μου, πως τη βλέπεις σχετικά με το S8;

Ποιότητα φωτογραφίας, ταχύτητα λήψης στο αυτόματο; Κυρίως για το αυτόματο ρωτάω, γιατί στο manual έχω ακούσει ότι τα πάει αρκετά καλά! Στις αυτόματες νυκτερινές υστερεί απ' το S8;

Φαντάζομαι, ότι γενικότερα σαν ταχύτητα συσκευής το θεωρείς καλύτερο απ' το S8!

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άρα σήμερα τρέχει καλύτερα το τηλέφωνο; Γιατί χθες ακουγόσουν απογοητευμένος! :)

Διάβασε το σχόλιο του DjFo πιο πάνω συμφωνώ απόλυτα σε όλα......

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συμπληρωνοντας καλύτερο ηχείο..... Ακαριαιο gps και καλύτερο σήμα και WiFi

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο σε εσάς που το πήρατε.

Ερώτηση. Από που το πήρατε κ αν έχει μέσα την θήκη κτλ που δίνει η Huawei.

 

 

Στάλθηκε από το Nexus 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο σε εσάς που το πήρατε.

Ερώτηση. Από που το πήρατε κ αν έχει μέσα την θήκη κτλ που δίνει η Huawei.

 

 

Στάλθηκε από το Nexus 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγώ το πήρα από το πλαίσιο με τιμολόγιο. Θήκη έχει μέσα σιλικόνης μέτρια κατά την γνώμη μου και τζαμακι προστασίας κανονικά τοποθετημένο.
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο σε όσους το πήραν! Να ρωτήσω - μάλλον να επιβεβαιώσω - κάτι: στο βίντεο έχει σταθεροποίηση μόνο σε 1080p@30fps ή και σε 1080p@60fps/4K@30fps; 99% έχει μόνο σε 1080p@30fps αλλά ας μας το επιβεβαιώσουν και οι κάτοχοι.

 

Φαντάζομαι βέβαια αυτό σημαίνει ότι δεν είναι διαθέσιμο το EIS σ' αυτά τα modes, το OIS πρέπει να είναι διαθέσιμο παντού.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σημερα που το φορτισα ειναι αλλο κινητο, χθες το δουλευα με 25% μπαταρια...

Και στο ΜΑΤΕ 9 βεβαια, με το που επεφτε η μπαταρια κατω απο 25% υπηρχε μειωση των επιδοσεων, απλα με τις τελευταιες αναβαθμισεις (Β138 και μετα) ειχε γινει πολυ καλη δουλεια στην διαχειριση ενεργειας και δεν καταλαβαινες τοσο πολυ την μειωση επιδοσεων.

 

Το ΜΑΤΕ 10 PRO ειναι κατ' εμε αδικο να το κατακρινουμε αυτην την στιγμη διοτι ειναι σε νηπιακο σταδιο λογισμικου και εχει να δωσει παρα πολλα στον χρηστη οταν παρει 1-2-3 αναβαθμισεις, ας μην ξεχναμε πως ηταν το ΜΑΤΕ 9 με την Β116 εκδοση λογισμικου οταν το αγορασαμε 1/2017 και πως μεταμορφωθηκε με την Β138 και την Β167, πραγματικα σχεδον αλλο τηλεφωνο.

Ειδη διαβαζω στο XDA οτι καπιοι που περασαν την Β120 στο ΜΑΤΕ 10 PRO ειδαν αλλη καμερα και αλλο τηλεφωνο, αναμονη λοιπον...

 

Samsung S8+ εχει ο αδερφος μου, νταξη ενα κλασικο Samsung με πολυ ελαφρα κουσουρια σε σχεση με το παρελθον πλεον, δεν θα αλλαξει ποτε μαλλον αυτη η εταιρια.

 

Οι εντυπωσεις μου για την καμερα του ΜΑΤΕ 10 PRO ειναι οι καλυτερες, ΙΣΩΣ και καλυτερη απο του S8+, αλλα ας αναμενουμε λιγο να παρει καποια αναβαθμιση για να εχουμε ασφαλη και ολοκληρωμενα συμπερασματα.

 

Το βιντεο εχει OIS στην αναλυση 1080p@30fps, σε 1080p@60fps και 4k@30fps o OIS απενεργοποιειτε.

Εγω το αγορασα απο το ΠΛΑΙΣΙΟ, ειχε μεσα μια διαφανη θηκη απο TPU και ετοιμη ζελατινα στην οθονη την οποια αφαιρεσα αμεσως.

Edited by johnx2
HTC HD2 --> HTC ONE --> LG G2 --> SONY XPERIA L --> LG G2 --> Note 4 Snapdragon 805 --> SONY XPERIA M --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM BLACK 32GB --> NOKIA 220 --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM GOLD 32GB --> LG G5 32GB GOLD --> NOKIA 220 --> HUAWEI MATE 9 4/64GB MHA-L09 GRAY --> HUAWEI MATE 10 PRO 6/128GB BLA-L29 GRAY --> MATE 40 PRO 8/256GB NOH-NX9 BLACK
Link to comment
Share on other sites

Παντα αφαιρω την ζελατινα εαν υπαρχει προεγκατεστημενη απο το εργαστασιο και ποτε δεν εγκαθιστω aftermarket ζελατινα.

Προσεχω παρα πολυ τα κινητα μου, που ειναι πρακτικα πολυ δυσκολο να παθουν υλικη ζημια.

Μια φορα εγινε ζημια σε κινητο μου, στο ΝΟΤΕ 5 920CD που μου επεσε απο 1.5 μετρο υψος στα πλακακια και διαλυθηκε κυριολεκτικα....

HTC HD2 --> HTC ONE --> LG G2 --> SONY XPERIA L --> LG G2 --> Note 4 Snapdragon 805 --> SONY XPERIA M --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM BLACK 32GB --> NOKIA 220 --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM GOLD 32GB --> LG G5 32GB GOLD --> NOKIA 220 --> HUAWEI MATE 9 4/64GB MHA-L09 GRAY --> HUAWEI MATE 10 PRO 6/128GB BLA-L29 GRAY --> MATE 40 PRO 8/256GB NOH-NX9 BLACK
Link to comment
Share on other sites

Ναι σημερα που το φορτισα ειναι αλλο κινητο, χθες το δουλευα με 25% μπαταρια...

Και στο ΜΑΤΕ 9 βεβαια, με το που επεφτε η μπαταρια κατω απο 25% υπηρχε μειωση των επιδοσεων, απλα με τις τελευταιες αναβαθμισεις (Β138 και μετα) ειχε γινει πολυ καλη δουλεια στην διαχειριση ενεργειας και δεν καταλαβαινες τοσο πολυ την μειωση επιδοσεων.

 

Το ΜΑΤΕ 10 PRO ειναι κατ' εμε αδικο να το κατακρινουμε αυτην την στιγμη διοτι ειναι σε νηπιακο σταδιο λογισμικου και εχει να δωσει παρα πολλα στον χρηστη οταν παρει 1-2-3 αναβαθμισεις, ας μην ξεχναμε πως ηταν το ΜΑΤΕ 9 με την Β116 εκδοση λογισμικου οταν το αγορασαμε 1/2017 και πως μεταμορφωθηκε με την Β138 και την Β167, πραγματικα σχεδον αλλο τηλεφωνο.

Ειδη διαβαζω στο XDA οτι καπιοι που περασαν την Β120 στο ΜΑΤΕ 10 PRO ειδαν αλλη καμερα και αλλο τηλεφωνο, αναμονη λοιπον...

 

Samsung S8+ εχει ο αδερφος μου, νταξη ενα κλασικο Samsung με πολυ ελαφρα κουσουρια σε σχεση με το παρελθον πλεον, δεν θα αλλαξει ποτε μαλλον αυτη η εταιρια.

 

Οι εντυπωσεις μου για την καμερα του ΜΑΤΕ 10 PRO ειναι οι καλυτερες, ΙΣΩΣ και καλυτερη απο του S8+, αλλα ας αναμενουμε λιγο να παρει καποια αναβαθμιση για να εχουμε ασφαλη και ολοκληρωμενα συμπερασματα.

 

Το βιντεο εχει OIS στην αναλυση 1080p@30fps, σε 1080p@60fps και 4k@30fps o OIS απενεργοποιειτε.

Εγω το αγορασα απο το ΠΛΑΙΣΙΟ, ειχε μεσα μια διαφανη θηκη απο TPU και ετοιμη ζελατινα στην οθονη την οποια αφαιρεσα αμεσως.

 

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!

Δυνατότητα εγγραφής βίντεο στα 720p υπάρχει; Αν ναι, εκεί έχει OIS;

Link to comment
Share on other sites

Ναι στα 720p γραφει κανονικοτατα βιντεο μεχρι και 240 frames για slow Motion, OIS εχεις κανονικοτατα στα 720p.
HTC HD2 --> HTC ONE --> LG G2 --> SONY XPERIA L --> LG G2 --> Note 4 Snapdragon 805 --> SONY XPERIA M --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM BLACK 32GB --> NOKIA 220 --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM GOLD 32GB --> LG G5 32GB GOLD --> NOKIA 220 --> HUAWEI MATE 9 4/64GB MHA-L09 GRAY --> HUAWEI MATE 10 PRO 6/128GB BLA-L29 GRAY --> MATE 40 PRO 8/256GB NOH-NX9 BLACK
Link to comment
Share on other sites

Ναι στα 720p γραφει κανονικοτατα βιντεο μεχρι και 240 frames για slow Motion, OIS εχεις κανονικοτατα στα 720p.

Thank you! Προς το παρών είστε λίγοι οι κάτοχοι και σας ζαλίζουμε λίγο με τις ερωτήσεις! :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την έλλειψη OIS να μην είχε... Αν και νομίζω ότι OIS έχει σε όλα τα video modes (είχα ρωτήσει το Huawei support και μου το είπαν), το EIS είναι που λείπει από 1080p@60fps και 4K@30fps. Αυτό είναι όμως που κάνει τη διαφορά σε βίντεο.
Link to comment
Share on other sites

Δυο φωτο μεσα στο σπιτι τωρα με AUTO τα παντα ολα και λαμπες φθοριου για να παρετε μια ιδεα της καμερας.

Το κινητο ξεφευγει απο καμερα, σε φως ημερας οι φωτος ειναι σε αλλα επιπεδα.

 

https://www.flickr.com/photos/150231044@N07/38574724672/in/photostream/

 

https://www.flickr.com/photos/150231044@N07/38550193146/in/dateposted/

Edited by johnx2
HTC HD2 --> HTC ONE --> LG G2 --> SONY XPERIA L --> LG G2 --> Note 4 Snapdragon 805 --> SONY XPERIA M --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM BLACK 32GB --> NOKIA 220 --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM GOLD 32GB --> LG G5 32GB GOLD --> NOKIA 220 --> HUAWEI MATE 9 4/64GB MHA-L09 GRAY --> HUAWEI MATE 10 PRO 6/128GB BLA-L29 GRAY --> MATE 40 PRO 8/256GB NOH-NX9 BLACK
Link to comment
Share on other sites

Μετά από δύο μέρες χρήσης μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι η μπαταρία είναι η καλύτερη που έχω δει σε κινητό.... Πραγματικά ατελείωτη.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας ! Αναμένω κ εγώ το mate 10 pro και μετά την εξαιρετική συμβίωση με το P10 , αναμένω ακόμα καλύτερη με το θηρίο mate ;)

Past:Samsung Galaxy SIII,IPhone 4s,Lg G2 Mini, HTC One M8,Motorola Moto G(2014),Samsung Galaxy A5,Iphone 6 Plus,LG V10,Samsung Galaxy S7 Edge,OnePlus 3T, Xiaomi Redmi Note 4,Huawei P10

 

Current: Huawei Mate 10 Pro

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευη ειναι διαθεσιμη μονο σε public και κωτσοβολο; Πως και δε το εχουν ακομα τα σκρουτζομαγαζα; Υπαρχει κανενας που να ειχε πριν iPhone plus και να αλλαξε σε αυτο να πει εντυπωσεις;

Cell phone: iPhone Xs Max 256GB

Tablet: iPad 2017 Gold 32GB

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευη ειναι διαθεσιμη μονο σε public και κωτσοβολο; Πως και δε το εχουν ακομα τα σκρουτζομαγαζα; Υπαρχει κανενας που να ειχε πριν iPhone plus και να αλλαξε σε αυτο να πει εντυπωσεις;
Είναι διαθέσιμη προς το παρόν και πλαίσιο, mediamarkt.

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Close your eyes, look into the dream

Winds of change, will winds of fortune bring...

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό φαίνεται πολύ δυνατό. Έχω ξενερώσει απίστευτα όμως που δεν έρχεται το απλό Ελλάδα. Το είχα έτοιμο για αγορά γιατί είναι όπως ακριβώς θα ήθελα το καινούριο μου κινητό αλλά η Huawei μας έριξε πόρτα.
Link to comment
Share on other sites

Το μπλε υπάρχει πουθενά? Κωτσόβολο που ρώτησα, μου είπαν με παραγγελία κανα 20ήμερο...
Link to comment
Share on other sites

Το μπλε υπάρχει πουθενά? Κωτσόβολο που ρώτησα, μου είπαν με παραγγελία κανα 20ήμερο...

 

public ; βλεπω λεει ειναι αμεσα διαθεσιμο

LG G2 32GB WHITE, 1+ 5T WHITE
Link to comment
Share on other sites

public ; βλεπω λεει ειναι αμεσα διαθεσιμο
Ωραίος, δεν το είχα προσέξει! Ευχαριστώ!

Αν και η αλήθεια είναι ότι όλα τα τηλέφωνα τα βάζω σε θήκη από την πρώτη μέρα, οπότε το χρώμα δεν το βλέπω και ιδιαίτερα, αλλά αυτό το μπλε θέλω να το δω κι από κοντά αν είναι τόσο ωραίο όσο φαίνεται στις φωτογραφίες!!

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος των 7 και 8 το σκέφτομαι πολύ σοβαρά αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν έχω κάποιο παράπονο από το 8. Ίσως μετά τις γιορτές αν πέσει λίγο η τιμή του.

 

Οι μέχρι τώρα κάτοχοι (πέρα από τον αρχικό ενθουσιασμό) θεωρείτε ότι προσφέρει κάτι που να δικαιολογεί την αλλαγή σε σχέση με το 8 ή το 9;

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος των 7 και 8 το σκέφτομαι πολύ σοβαρά αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν έχω κάποιο παράπονο από το 8. Ίσως μετά τις γιορτές αν πέσει λίγο η τιμή του.

 

Οι μέχρι τώρα κάτοχοι (πέρα από τον αρχικό ενθουσιασμό) θεωρείτε ότι προσφέρει κάτι που να δικαιολογεί την αλλαγή σε σχέση με το 8 ή το 9;

 

Χωρίς να είμαι κάτοχος πιστεύω ότι προσφέρει καλύτερες σίγουρα κάμερες, είναι πιο δυνατό και έχει και oreo out of the box που σημαίνει και project treble (μεγάλη ελπίδα).

Link to comment
Share on other sites

Ειμουν κατοχος του ΜΑΤΕ 9 για 11 μηνες, εδω και λιγες μερες κατοχος του ΜΑΤΕ 10 PRO.

 

Αυτα που σου προσφερει το MATE 10 PRO εναντι του ΜΑΤΕ 9 ειναι τα κατωτερω...

1) Καλυτερα χρωματα οθονης ΞΕΚΑΘΑΡΑ χωρις συζητηση.

2) 128GB εσωτερικος χωρος μνημης.

3) 2GB RAM παραπανω.

4) Καλυτερη καμερα χωρις δευτερη σκεψη.

5) Καλυτερη αυτονομια μπαταριας περιπου 10-15% αναλογως την χρηση.

6) Καλυτερες επιδοσεις σε εφαρμογες παιχνιδια Bench's.

7) Αισθητα ελαφρυτερο στο χερι και πιο λεπτο.

8) Πιο πολυτελης κατασκευη με το γυαλι στην πλατη της συσκευης.

9) Σιγουρια οτι το Android 8 Oreo δεν θα δημιουργησει θεματα στο κινητο.

10) Αδιαβροχο μεχρι 1m νερο IP67 και ανθεκτικο στην σκονη.

11) Μειωμενες τιμες ακτινοβολιας SAR.

Τελος, παιρνωντας αναβαθμισεις το MATE 10 PRO θα βελτιωθει αρκετα στα παντα και μονο τοτε θα ειναι ξεκαθαρη η διαφορα των MATE 10 PRO και ΜΑΤΕ 9, μη ξεχνατε οτι αυτην την στιγμη το ΜΑΤΕ 9 ειναι στο 100% των επιδοσεων ενω το ΜΑΤΕ 10 PRO αντε να ειναι στο 80-85-90% λογο λογισμικου και μονο.

 

Στον αντιποδα τωρα, αυτα που σου προσφερει το MATE 9 εναντι του ΜΑΤΕ 10 PRO ειναι τα κατωτερω...

1) Δυνατοτητα καρτας μνημης SD.

2) Μεγαλυτερη οθονη στο ματι λογο αλλου ratio.

3) Λιγοτερα χρηματα για την αποκτηση του.

Edited by johnx2
HTC HD2 --> HTC ONE --> LG G2 --> SONY XPERIA L --> LG G2 --> Note 4 Snapdragon 805 --> SONY XPERIA M --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM BLACK 32GB --> NOKIA 220 --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM GOLD 32GB --> LG G5 32GB GOLD --> NOKIA 220 --> HUAWEI MATE 9 4/64GB MHA-L09 GRAY --> HUAWEI MATE 10 PRO 6/128GB BLA-L29 GRAY --> MATE 40 PRO 8/256GB NOH-NX9 BLACK
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Mate 10 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...