Jump to content

Huawei Mate 10 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1) Είπα, ΠΛΗΝ της αυτονομίας.

2) IR blaster... ποιος το χρησιμοποιει? Το ιδιο σημαντικο με το FM radio πχ

3) Compact δε το λες... απλά λιγότερο στενόμακρο από το S8+. Σε actual διαστάσεις όμως, μικρή η διαφορά.

4) Ο επεξεργαστής αυτή τη στιγμή δεν φαίνεται πουθενά. Σε τωρινές εφαρμογές, αποδίδει το ίδιο με 835/exynos 8895

5) Τιμή... εξαρτάται αν το συγκρίνεις με Note ή S8+. όχι όπου μας συμφέρει με το ένα και όπου μας συμφέρει με το άλλο...Ναι, ειναι πιο φτην απο Note 8.

 

Το κύριο πρόβλημά μου είναι η κάμερα. Της Samsung η κάμερα (και στο S8+ αλλά και στο Note 8) είναι ΑΙΣΘΗΤΑ καλύτερα από Mate 9/Mate 10 Pro. Συγγνώμη, δε μπορώ να μη πω την αλήθεια και το έχω αναφέρει και στους ίδιους τους ανθρώπους της Huawei στην Ελλάδα, σε κατ'ιδίαν συζητήσεις (σαν αστερίσκο για το Mate 11 ή όπως θα λέγεται)...

 

Το ότι όπου χωλαίνει το note η Galaxy εσένα δε σε επηρεάζει /νοιάζει σε καθιστά πολύ τυχερό χρήστη. Τυχαίνει να έχετε ίδια γούστα μάλλον.

Για αυτό το "λίγο πιο compact" μιλούσαν όλοι και τα λέγανε σοκοφρετες.

IR blaster κάποιοι το χρησιμοποιούν προφανώς ακόμα.

Ο επεξεργαστής σίγουρα δεν κάνει διάφορα ακόμα σε εφαρμογές. Ωστόσο όταν θα φορτώσεις 3000 φωτός πάνω, θα την δεις. Εκτός κι αν αγοράζουμε κινητά για 3 μήνες μόνο. Το lag της Samsung το είδα σε s7 edge ενός έτους. Απαράδεκτο.

Από κει και πέρα τόσο μεγάλη διαφορά σε κάμερα δεν έχω δει πουθενά. Οριακή είναι και μπράβο στη Samsung για το auto της. Αλλά το αισθητά που γράφεις δεν το έχω ξαναδεί πουθενά. Επίσης περιμένουμε ακόμα την επίσημη κυκλοφορία ώστε να πάρει τα πρώτα updates. Γιατί για την ώρα συγκρίνουμε κανονική συσκευή, με αυτές που δίνουν για reviews.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λαμβάνω υπόψη τα όποια reviews βγάζουν την camera του Mate 8 pro υποδεέστερη από τον ανταγωνισμό(με φακό sumilux!). Σαν πιο απαιτητικός χρήστης, που μου αρέσει να πειράζω συνεχώς τις ρυθμίσεις.....
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Μιλάω πάντα για το Auto mode της κάμερας. Είναι υποδεέστερη, σε φωτογραφίες και video.

 

Ναι, όντως τυγχάνει και τα "θέλω" μου συμπίπτουν, αλλά όχι με το Galaxy όπως νομίζεις, αφού είμαι κάτοχος Mate... ;)

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω πάντα για το Auto mode της κάμερας. Είναι υποδεέστερη, σε φωτογραφίες και video.

 

Ναι, όντως τυγχάνει και τα "θέλω" μου συμπίπτουν, αλλά όχι με το Galaxy όπως νομίζεις, αφού είμαι κάτοχος Mate... ;)

Τι να σου πω. Αυτή τη διαφορά στο auto δεν την καταλαβαίνω ακόμα μάλλον μιας και το μόνο κριτήριο μου είναι reviews και dxo. Οπου στη φωτογραφία είναι ίδια η βαθμολογία και στο βίντεο αρκετά καλύτερο το mate 10 με τεράστια διαφορά σε σημαντικούς τομείς όπως το autofocus. Αν τα πιάσω στα χέρια μου και τα 2 ίσως αλλάξω γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη πως είναι; Έχω απορία πως θα φαίνεται η 1080p ανάλυση σε 18:9 κάδρο καθώς αυτό είναι το μόνο που με κρατάει ακόμα και εξετάζω άλλες λύσεις και πιο συγκεκριμένα το HTC U11 plus το οποίο θεωρώ συνολικά πιο πλήρη πρόταση.
Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη πως είναι; Έχω απορία πως θα φαίνεται η 1080p ανάλυση σε 18:9 κάδρο καθώς αυτό είναι το μόνο που με κρατάει ακόμα και εξετάζω άλλες λύσεις και πιο συγκεκριμένα το HTC U11 plus το οποίο θεωρώ συνολικά πιο πλήρη πρόταση.

 

Το Mate 10 pro έχει ανάλυση 2160x1080 στις 6"

 

Tα iPhone Plus, OnePlus 1-5 κα, έχουν ανάλυση 1920x1080 στις 5.5"

 

Και οι δύο παραπάνω τυποι οθονών, παρά το διαφορετικό μέγεθος σε inches (6.0" vs 5.5"), έχουν το ίδιο φάρδος, λόγω της διαφορετικής αναλογίας, αλλά και την ίδια πυκνότητα pixels (~400 ppi).

 

Με λίγα λόγια, η 6" 18:9 οθόνη του Mate 10 pro είναι μια "τραβηγμένη" στο μήκος 5.5" 16:9 οθόνη. Και η ανάλυση του είναι μια αναλόγως "τραβηγμένη" FHD.

 

Αρα, εκτός και αν ενδιαφέρεται κάποιος για VR, η ανάλυση είναι ικανοποιητικότατη.

Motorola C118 → Samsung M3510 Beat b → Samsung Galaxy mini 2 → LG G2 → Samsung Galaxy S7 → Google Pixel XL
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι κάτοχος

S8 PLUS 6/128

NOTE 8

και Mate 10 pro...

Το πρώτο που θα φύγει θα είναι το Note 8 για εμένα, τραγική μπαταρία

Τραβάει φοβερες φωτογραφίες και το S Pen κάνει παπάδες, αλλά δεν με κέρδισε ποτε

Όλα έχουν τα θετικά τους

Απλά ΓΙΑ ΕΜΈΝΑ το Mate 10 pro είναι αυτό που τα κάνει όλα

Φωτογραφίες δεν έχουν ΚΑΜΊΑ σχέση με Mate 9

Εγώ το Mate 9 δεν το κράτησα πολύ γιατί δεν μου αρεσε η φωτογραφίες και μπαταρία

Στο Mate 10 pro έχει αλλάξει όλο αυτό

Αρα η απόφαση για εμένα πως το Mate 10 pro είναι είναι TOP είναι πάντα η προσωπική μου άποψη

Ο καθένας κρίνει με τις ανάγκες του και τα οικονομικά του πάνω απ'ολα

 

Οποίος είχε Mate 9, ΑΥΤΌ ΔΕΝ ΈΧΕΙ ΚΑΜΊΑ ΣΧΈΣΗ

Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για αυτούς που έχουν ήδη το τηλέφωνο, υπάρχουν ρυθμίσεις στο σύστημα που ενεργοποιούν VoLTE και VoWiFi, άσχετα εάν υποστηρίζονται από τον εκάστοτε πάροχο;

Μέχρι στιγμής μόνο η COSMOTE τις υποστηρίζει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για αυτούς που έχουν ήδη το τηλέφωνο, υπάρχουν ρυθμίσεις στο σύστημα που ενεργοποιούν VoLTE και VoWiFi, άσχετα εάν υποστηρίζονται από τον εκάστοτε πάροχο;

Μέχρι στιγμής μόνο η COSMOTE τις υποστηρίζει.

Όχι καθος είναι καθαρά θέμα παροχου(αν δώσει πιστοποιητικό εμφανίζονται αν όχι όχι) μπορείς από κρυφό menu νάτο κάνεις enable αλλά δεν θα έχει απολύτως κανένα αποτέλεσμα καθος παροχος δεν έχει περάσει πιστοποιητικό επικοινωνίας για την συσκευή αυτή). Εδώ το Mate 8 είχε και δεν το βάλανε ποτέ να μην πω για το 9 τπτ..
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω 100%, στη κάμερα στο αυτόματο είναι καλύτερο ή έστω στο ίδιο επίπεδο με το s8 plus; Και δεν εννοώ μόνο στην ποιότητα φωτογραφίας αλλά και στην ταχύτητα εστίασης κτλπ.

Δε με ενδιαφέρει τι κάνει στο manual, για manual έχω και την dslr.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω 100%, στη κάμερα στο αυτόματο είναι καλύτερο ή έστω στο ίδιο επίπεδο με το s8 plus; Και δεν εννοώ μόνο στην ποιότητα φωτογραφίας αλλά και στην ταχύτητα εστίασης κτλπ.

Δε με ενδιαφέρει τι κάνει στο manual, για manual έχω και την dslr.

Και εγω την ιδια απορια εχω.Ο φιλος πιο πανω λεει οτι δεν εχει καμια σχεση με το Mate 9.Βεβαια εμενα με χαλαει και οτι στο video πανω απο 30fps ειναι ψιλοτρικυμια....

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

manual την μέρα επίπεδο Note 8 και κάπου κάπου καλύτερα

auto την μέρα επίπεδο Note 8 και κάπου κάπου καλύτερα

 

manual την νύχτα επίπεδου note 8 και κάπου κάπου καλύτερα

auto την νύχτα επίπεδου galaxy s6 και κάπου κάπου και χειρότερα

 

νύχτα νύχτα (pitch black δλδ) take ανδ shoot απλά δεν δουλεύει δλδ αν θελεις να βγαλεις νυχτερινό τοπίο με απλά ένα κλικ γελιέσαι απίστευτα (ότι camera και αν έχεις ακόμη και dslr με 10 χιλιάρικα )

Link to comment
Share on other sites

Στο manual που λες ότι είναι σαν Note8 iκαι καλύτερα.... Όλοι λένε ότι είναι άχρωμες οι φωτογραφίες.

Δεν πάει σε εσένα αλλά όταν εκεί που διαβάζεις βγει κάποιος και λέει ότι το mate9 είχε χάλια μπαταρία τι να λέμε τώρα το έχουμε χάσει λίγο μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Στο manual που λες ότι είναι σαν Note8 iκαι καλύτερα.... Όλοι λένε ότι είναι άχρωμες οι φωτογραφίες.

Δεν πάει σε εσένα αλλά όταν εκεί που διαβάζεις βγει κάποιος και λέει ότι το mate9 είχε χάλια μπαταρία τι να λέμε τώρα το έχουμε χάσει λίγο μου φαίνεται.

 

όλες φωτογραφίες της ειδε σε επαγγελματική dell ολθονη οχι σε οθόνη του κινητού που ειδικά στο note φαίνεται αλαντοαλλον

Link to comment
Share on other sites

manual την μέρα επίπεδο Note 8 και κάπου κάπου καλύτερα

auto την μέρα επίπεδο Note 8 και κάπου κάπου καλύτερα

 

manual την νύχτα επίπεδου note 8 και κάπου κάπου καλύτερα

auto την νύχτα επίπεδου galaxy s6 και κάπου κάπου και χειρότερα

 

νύχτα νύχτα (pitch black δλδ) take ανδ shoot απλά δεν δουλεύει δλδ αν θελεις να βγαλεις νυχτερινό τοπίο με απλά ένα κλικ γελιέσαι απίστευτα (ότι camera και αν έχεις ακόμη και dslr με 10 χιλιάρικα )

 

Πάντα για point and shoot μιλάω μιας και αυτό με ενδιαφέρει μόνο στα smartphone αλλά εννοείται όχι για πύκνα σκοτάδι. Με ενδιαφέρει όμως ακόμα και σε χαμηλό φωτισμό δωματίου το βράδυ να έχει την ίδια ποιότητα ( αν όχι καλύτερη ) και την ίδια ταχύτητα εστίασης με το s8 τουλάχιστον. Άρα για να λες S6 δε κάνει γι'αυτό που ζητάω.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα για point and shoot μιλάω μιας και αυτό με ενδιαφέρει μόνο στα smartphone αλλά εννοείται όχι για πύκνα σκοτάδι. Με ενδιαφέρει όμως ακόμα και σε χαμηλό φωτισμό δωματίου το βράδυ να έχει την ίδια ποιότητα ( αν όχι καλύτερη ) και την ίδια ταχύτητα εστίασης με το s8 τουλάχιστον. Άρα για να λες S6 δε κάνει γι'αυτό που ζητάω.

 

για poiint και shoot νυχτερινα τοπια απλα δεν υπάρχει κάτι να βγάλεις φώτο σε καμία 4 5 χρόνια (ίσος παραπάνω κάτι θα εμφανιστεί μεχρι τοτε μονο με μηχανήματα με budged ενοσ studio)

 

πχ μια τετοια foto point and shoot θα αργήσει πολύ να βγαλει κάποιο μηχάνημα (και ειναι και μετρια foto)

IMG_20170801_233746

Link to comment
Share on other sites

για poiint και shoot νυχτερινα τοπια απλα δεν υπάρχει κάτι να βγάλεις φώτο σε καμία 4 5 χρόνια (ίσος παραπάνω κάτι θα εμφανιστεί μεχρι τοτε μονο με μηχανήματα με budged ενοσ studio)

 

πχ μια τετοια foto point and shoot θα αργήσει πολύ να βγαλει κάποιο μηχάνημα (και ειναι και μετρια foto)

IMG_20170801_233746

Φιλε δεν εχεις βαλει τα exif να φαινονται (Shutter speed, ISO, Μοντελο καμερας) αλλα αυτη δεν μου φαινεται για point and shoot. Κουνημενα ορισμενα φυλλα (στυλ απο αερα), τα φωτα φουλ καμμενα και φαινεται σαν να υπηρχε κινηση στη φωτογραφια. Αν μπορεις βαλε τα exif να ειναι ορατα.

Link to comment
Share on other sites

για poiint και shoot νυχτερινα τοπια απλα δεν υπάρχει κάτι να βγάλεις φώτο σε καμία 4 5 χρόνια (ίσος παραπάνω κάτι θα εμφανιστεί μεχρι τοτε μονο με μηχανήματα με budged ενοσ studio)

 

 

Με το s8+ μια χαρά point and shoot βγάζω στο σπίτι με σχετικά χαμηλό φωτισμό το παιδί μου και είναι σε πάρα πολύ καλή ποιότητα.

Τώρα τι θεωρείς εσύ καλό είναι άλλο θέμα, εμένα με ενδιαφέρει αν σε αυτό το τομέα το mate 10 pro είναι έστω στην ίδια κατάσταση με το s8, αν είναι μου κάνει και με το παραπάνω.

Edited by adversus
Link to comment
Share on other sites

Φιλε δεν εχεις βαλει τα exif να φαινονται (Shutter speed, ISO, Μοντελο καμερας) αλλα αυτη δεν μου φαινεται για point and shoot. Κουνημενα ορισμενα φυλλα (στυλ απο αερα), τα φωτα φουλ καμμενα και φαινεται σαν να υπηρχε κινηση στη φωτογραφια. Αν μπορεις βαλε τα exif να ειναι ορατα.

 

ειπε κανεις οτι ειναι point and shoot ειπα για να βγει ετσι μια point and shoot με τετοι φωτισμο κλπ θα περασουν χρονια (αυτη ειναι σε manual απο s7 edge (ιδια ακριβος ειχα βγαλει και με το mate 9 πλατι με πλατι)

point to shoot και τα δυο εβγαλαν αισχος

 

----- προσθήκη μηνύματος 20 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με το s8+ μια χαρά point and shoot βγάζω στο σπίτι με σχετικά χαμηλό φωτισμό το παιδί μου και είναι σε πάρα πολύ καλή ποιότητα.

Τώρα τι θεωρείς εσύ καλό είναι άλλο θέμα, εμένα με ενδιαφέρει αν σε αυτό το τομέα το mate 10 pro είναι έστω στην ίδια κατάσταση με το s8, αν είναι μου κάνει και με το παραπάνω.

 

μάλλον εκεί είναι ι διάφορα......... το τι θεωρώ εγω καλό πχ αν δω κάπου λίγο noice για μένα είναι άχρηστη η φωτογραφία

 

πχ αυτή ειναι σε take and shoot τελείως και την θεωρώ χάλια μαύρα (δεν ειναι τυποτα σοστα εκει) ακομη και θόρυβο εχει (φωτισμούς είναι επο μια μικρή λαμπίτσα στο δωμάτιο στην γωνία)

έβαλα κα exif (συνήθως για λόγους privacy τα κάνω clear)

 

η photo ειναι με το mate 9 σε auto και ειναι αρκετα χαλια για τα γούστα μου

IMG_20171112_013227

Link to comment
Share on other sites

ειπε κανεις οτι ειναι point and shoot ειπα για να βγει ετσι μια point and shoot με τετοι φωτισμο κλπ θα περασουν χρονια (αυτη ειναι σε manual απο s7 edge (ιδια ακριβος ειχα βγαλει και με το mate 9 πλατι με πλατι)

point to shoot και τα δυο εβγαλαν αισχος

 

----- προσθήκη μηνύματος 20 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

μάλλον εκεί είναι ι διάφορα......... το τι θεωρώ εγω καλό πχ αν δω κάπου λίγο noice για μένα είναι άχρηστη η φωτογραφία

 

πχ αυτή ειναι σε take and shoot τελείως και την θεωρώ χάλια μαύρα (δεν ειναι τυποτα σοστα εκει) ακομη και θόρυβο εχει (φωτισμούς είναι επο μια μικρή λαμπίτσα στο δωμάτιο στην γωνία)

έβαλα κα exif (συνήθως για λόγους privacy τα κάνω clear)

 

η photo ειναι με το mate 9 σε auto και ειναι αρκετα χαλια για τα γούστα μου

IMG_20171112_013227

Προσωπικά δε τη βρίσκω χάλια, το αντίθετο. Ελάχιστος θόρυβος, που σημαίνει ότι γενικά κρατάει και τη λεπτομέρεια, σε αντίθεση με noise reduction που θα αφαιρούμε λεπτομέρεια.

Παρόλα αυτά μιας και κάτι τέτοιο σου αρέσει, και θέλεις και βραδινές νομίζω τα Pixel και ακόμα καλύτερα τα Pixel 2 σε αυτόν τον τομέα είναι το ιδανικό σου. Ειδικά από τη στιγμή που θες αποκλειστικά point and shoot, δε νομίζω να βρεις κάτι πιο πλήρες τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δε τη βρίσκω χάλια, το αντίθετο. Ελάχιστος θόρυβος, που σημαίνει ότι γενικά κρατάει και τη λεπτομέρεια, σε αντίθεση με noise reduction που θα αφαιρούμε λεπτομέρεια.

Παρόλα αυτά μιας και κάτι τέτοιο σου αρέσει, και θέλεις και βραδινές νομίζω τα Pixel και ακόμα καλύτερα τα Pixel 2 σε αυτόν τον τομέα είναι το ιδανικό σου. Ειδικά από τη στιγμή που θες αποκλειστικά point and shoot, δε νομίζω να βρεις κάτι πιο πλήρες τώρα.

 

Pixel με τα θεματα που βγαζει μακρια μου

+ βραδυ μονο manual και mono

Link to comment
Share on other sites

μάλλον εκεί είναι ι διάφορα......... το τι θεωρώ εγω καλό πχ αν δω κάπου λίγο noice για μένα είναι άχρηστη η φωτογραφία

 

πχ αυτή ειναι σε take and shoot τελείως και την θεωρώ χάλια μαύρα (δεν ειναι τυποτα σοστα εκει) ακομη και θόρυβο εχει (φωτισμούς είναι επο μια μικρή λαμπίτσα στο δωμάτιο στην γωνία)

έβαλα κα exif (συνήθως για λόγους privacy τα κάνω clear)

 

η photo ειναι με το mate 9 σε auto και ειναι αρκετα χαλια για τα γούστα μου

IMG_20171112_013227

 

Βασικά ναι μιας και εσύ συγκρίνεις με dslr ή manual γενικά καταστάσεις. Όπως και να χει αν μπορεί κάποιος κάτοχος του να μας στείλει 2-3 φωτογραφίες με διάφορες συνθήκες πάντα στο αυτόματο και να μας πει πως τα πάει και στην ταχύτητα εστίασης θα το εκτιμούσα.

Link to comment
Share on other sites

στα συγκριτικά στο youtube δεν φαίνεται και τόσο δυνατή η μπαταρία. για ποιο λόγο; εδώ στο φόρουμ συμβαίνει αυτό που όταν κάποιος αγοράζει ένα κινητό, μετά το υποστηρίζει λες και είναι η ποδοσφαιρική του ομάδα ή τίποτα άλλο; το ρωτάω πολύ σοβαρά γιατί ίσως και ο πιο βασικός λόγος για να επιλέξω τη συσκευή μου είναι η μπαταρία. και άλλα διαβάζω εδώ και άλλα βλέπω στο youtube. τί να πιστέψω πριν καταλήξω για αγορά;

 

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Mate 10 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...