Jump to content

Sony Xperia XZ1


bill_thes
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για διαβάστε αρκετά μηνύματα πιο πάνω περί αξιολόγησης της "ποιότητας" του παρεχομένου Internet στην σύνδεση WiFi , απενεργοποιήστε τα σχετικά που γράφουμε και δοκιμάστε αν σας το κάνει πάλι

Πάντως άσχετο (και ίσως σχετικό) διάβαζα ένα αρθράκι που έλεγε ότι με την έλευση του 4G+ και 5G σε πολλές περιπτώσεις η ταχύτητα του Internet που παρέχεται είναι μεγαλύτερη από αυτή των επίγειων συνδέσεων και ότι η τάση είναι στο άμεσο μέλλον το κινητό να αξιόλογη ποια είναι καλύτερη και να κάνει την μετάβαση από μόνο του

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εγώ μαζί με το κινητό άνοιξα και τα δεδομένα 4G και δεν έκανε αποσύνδεση από το wi-fi το modem σας στην περιοχή που είστε μπορεί έχετε κακή σύνδεση ΟΤΕ η Vodafone η Wind και εμένα σε μερικά WiFi δεν συνδέεται γιατί έχουνε μπει πάρα πόλοι και αποσυνδέεται Edited by BILLY5
Link to comment
Share on other sites

επειδη διαβασα απο εναν φιλο οτι το εβαλε συρταρι,πραγμα που ειναι μεγαλη ξενερα θα γραψω τι ρυθμισεις εχω εγω στο δικο μου μπας και!

μπορει να ειναι ******** αλλα θα πω για το δικο μου πριν και μετα.

οταν το πρωτοπηρα το wifi του σπιτιου μου δε το ηθελε καθολου,ειτε δεν το εβλεπε ειτε δεν εκανε log ειτε εκανε αποσυνδεσεις,το ιδιο και στις δουλειας.

αυτη την στιγμη εχω 0 θεματα στο σπιτι και σε αλλα φιλων που μπαινω για λιγο.

στις δουλειας που ειμαι μακρια ενω ειναι και αργο αραια (ανα 3 μερες περιπου) και που κανει ΜΟΝΟ οταν το χρησιμοποιω καμια αποσυνδεση επανασυνδεση στα καπακια μονο του,οταν ειναι σβηστο δεν το κανει-ολες οι ειδοποιησες λαμβανονται κανονικα.

οι ρυθμισεις:

Α.ρυθμισεις-συνθετες-επιλογες προγγραματιστη-δικτυωση-ΟΛΑ κλειστα εκτος απο το συνδεση επιταχυνσης υλικου.

Β.ρυθμισεις-μπαταρια-3 τελειες ανω δεξια-εξαιρεσεις εξοικ ενερ-εκει εχω προσθεσει στις εξαιρεσεις απο το συστημα το WIFI.

Γ.ρυθμισεις-δικτυο-wifi-προτιμησεις wifi-εχω ενεργο το αυτοματη ενεργοποιηση-συνθετες-παροχος αξιολογησης ΚΑΝΕΝΑΣ.

Δ.ρυθμισεις-δικτυο-στα wifi που θελω (ονοματα) παταω το γραναζι-συνθετες-με περιορισμους (χρηση δικτυου χωρις περιορισμους) .

 

μπορει να ειναι μπαρουφες,μπορει να εστρωσε λιγο πολυ μονο του απο την χρηση,απλα επειδη ειδα μια βελτιωση σε σχεση με την πρωτη μερα οπου και το ευλόγησα για τα καλα σαν αλλος ιερεας λεω να τα γραψω.

εαν καποιος δει εστω και μια μικρη βελτιωση ας το γραψει να εχουμε μια ακρη.

ειναι ενα θεμα που στα σερβις ισως και να μη το δουν αλλα και το συρταρι ειναι μεγαλη ξενερα για τον κατοχο.

Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμες οι πληροφορίες που έδωσες @georgerapp,λογικά θα βοηθήσουν κάποιους.

Το δικό μου ευτυχώς δεν έχει πρόβλημα,απλά κάποιες φορές συνδέεται σε 3-7" ενώ άλλες σε 1-3".Μάλλον αργεί κάποια δευτερόλεπτα όταν είναι και άλλος συνδεδεμένος στο modem μου η ανάλογα την ώρα πόσοι είναι συνδεδεμένοι στην περιοχή(Crosstalk).

Τις επιλογές προγραμματιστή δεν τις έχω ενεργοποιήσει.Καλό είναι όσοι έχετε την επιλογή ενεργοποιημένη να ενεργοποιήσετε τον εντοπισμό σφαλμάτων USB(Usb debbaging) σε περίπτωση που πάθει κάτι το κινητό να το αναγνωρίζει το PC.Επίσης λογικά θα έχει και επιλογή για απενεργοποίηση(Η μείωση)της κλίμακας γραφικών για ακαριαίο response στο UI.Ομως έχω διαβάσει οτι αν οι επιλογές προγραμματιστή είναι ενεργοποιημένες μπορεί να λειτουργήσουν ως κενό ασφαλείας,αυτός είναι ο λόγος που δεν τις ενεργοποίησα.

Πρίν το αγοράσω είχα διαβάσει όλο το θέμα απο την αρχή και γνώριζα το ρίσκο για τις γραμμές στην οθόνη αλλά δεν θυμάμαι να αναφέρθηκε κάτι για προβλήματα στο Wi-Fi.

Edited by Leon_08
Link to comment
Share on other sites

Αυτες οι γραμμες ποσο μου τη σπανε!

 

Γιατί δε το πας πίσω;βαριεσε την διαδικασία;αν δεν κάνω λάθος έχει πάει μια omnitech.

Κάνε μια βόλτα εάν μπορείς και από arvato με είδη το χαρτί της omnitech όπου δείχνει ότι είδη μια φορά έχεις τραβηχθεί;

έχω 2 καλές εμπειρίες μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ότι λέει ο φίλος από πάνω... Έχω το κινητό σχεδόν δύο μήνες. Ούτε γραμμές, ούτε αποσυνδέσεις, ούτε τίποτα. Αψογο στα όλα του.

Είναι προφανές πως πρόκειται για κάποιο ελάττωμα στο υλικό. Γιατί (???) δεν το πάτε για αντικατάσταση ή σέρβις; ίσα ίσα επειδή είναι καινούριο. Αναρωτιέμαι όσοι αναλωνεστε σε ατελειωτα μηνύματα γράφοντας τα ίδια και τα ίδια (προφανώς μη ανατρεχοντας σε προηγούμενες σελίδες), αν έχετε πάει στο κατάστημα, αν έχετε μιλήσει με την αντιπροσωπεία.

Και επειδή ο γραπτός λόγος παρεξηγείται, δεν το λέω ειρωνικά. Κουβέντα να γίνεται.

Edited by Alupolis
Memento Mori
Link to comment
Share on other sites

το κινητο το ειχα,και δεν ειχα κανενα θεμα....με αυτα που αναγραφονται...αντιθετως !!!!
android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

http://www.xperiablog.net/2019/01/15/minor-update-47-2-a-4-45-lands-on-the-xperia-xz1-and-xz1-compact/ εδώ για την αναβάθμιση.

Καο εγώ στην omnitech το χα πάει και έχει αλλάξει οθόνη Όλα μία χαρά Τι γραμμές και τέτοια

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα θέματα με το wifi είναι γεγονός και ας αφήσουμε τον κάθε χρήστη να πει ας πούμε τον (πονο) του,για αυτό είναι ένα φόρουμ.

Επίσης είναι γεγονός ότι είναι ένα ύπουλο bug που μία θα στο κάνει μια όχι,σε ένα μόντεμ ναι σε άλλο οχι,για αυτό και η επιλογή του σέρβις σε φρενάρει λίγο διότι ξέρεις από πριν ότι εάν δεν τους το κάνει δε θα βρεις άκρη,επίσης ξέρεις από πριν ότι θα σου κάνουν ένα format και θα στο δώσουν.

Μερικά μηνύματα πιο πάνω έγραψα τι έκανα εγώ (εάν έκανα κάτι ουσιαστικό) και το φαινόμενο ελαχιστοποιηθηκε δραματικά η έγινε τυχαία.

Είναι μια πολύ καλή συσκευή Αδιαμφισβήτητα σε μια τιμή ο ορισμός του vfm αλλά ένα φόρουμ δεν είναι για να λέμε ποσο καλή επιλογή κάναμε-θα γίνει και αυτο- αλλά για να βοηθούμε ο ένας τον άλλον στα προβλήματα που εμφανίζονται.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα θέματα με το wifi είναι γεγονός και ας αφήσουμε τον κάθε χρήστη να πει ας πούμε τον (πονο) του,για αυτό είναι ένα φόρουμ.

Επίσης είναι γεγονός ότι είναι ένα ύπουλο bug που μία θα στο κάνει μια όχι,σε ένα μόντεμ ναι σε άλλο οχι,για αυτό και η επιλογή του σέρβις σε φρενάρει λίγο διότι ξέρεις από πριν ότι εάν δεν τους το κάνει δε θα βρεις άκρη,επίσης ξέρεις από πριν ότι θα σου κάνουν ένα format και θα στο δώσουν.

Μερικά μηνύματα πιο πάνω έγραψα τι έκανα εγώ (εάν έκανα κάτι ουσιαστικό) και το φαινόμενο ελαχιστοποιηθηκε δραματικά η έγινε τυχαία.

Είναι μια πολύ καλή συσκευή Αδιαμφισβήτητα σε μια τιμή ο ορισμός του vfm αλλά ένα φόρουμ δεν είναι για να λέμε ποσο καλή επιλογή κάναμε-θα γίνει και αυτο- αλλά για να βοηθούμε ο ένας τον άλλον στα προβλήματα που εμφανίζονται.

Επίσης, όσο γράφετε για προβλήματα μπορεί να φιλοτιμηθει η Sony (και η κάθε εταιρεία) να δώσει κάνα update να διορθώσει το εκάστοτε πρόβλημα. Αν και όταν δεν έχει φτιαχτεί το συγκεκριμένο μέχρι και τώρα που η συσκευή είναι στη δύση της, δεν πρόκειται να φτιαχτεί.

 

Galaxy Note9 & Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, όσο γράφετε για προβλήματα μπορεί να φιλοτιμηθει η Sony (και η κάθε εταιρεία) να δώσει κάνα update να διορθώσει το εκάστοτε πρόβλημα. Αν και όταν δεν έχει φτιαχτεί το συγκεκριμένο μέχρι και τώρα που η συσκευή είναι στη δύση της, δεν πρόκειται να φτιαχτεί.

 

Galaxy Note9 & Tapatalk Pro

 

Ας ξεκινήσουμε όλοι μαζί να στέλνουμε ομαδικά e-mail στη Sony

Link to comment
Share on other sites

Το έχω γράψει κάποια post-σελίδες πιο πρίν αλλά δεν απάντησε κανείς.

Δεν υπάρχει επιλογή για αποστολή αρχείων μέσω Wi-Fi Direct στο share button.Με 2-3 εφαρμογές που δοκίμασα διαβάζοντας στο Internet που πρότειναν κάποιοι γράφει αποτυχία.Δοκίμασα με Office Suite,με Android Beam και 1 ακόμη που δεν την θυμάμαι.Απο το XZ1 σε 2 Samsung και το αντίθετο.

Οσο για το πρόβλημα που έχουν κάποιοι με αποσυνδέσεις του Wi-Fi αναρωτιέμαι αν είναι πρόβλημα software η hardware.Μάλλον το 2ο γιατί συμβαίνει στο ίδιο μοντέλο σε ίδιο Android version.

Αν το πρόβλημα συμβαίνει τον τελευταίο καιρό πιθανόν να είναι πρόβλημα σε συγκεκριμένη/ες παρτίδες.Αν όχι,τότε σε οποιαδήποτε παρτίδα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους! Καποιο καμερα app εναλλακτικο της μαμα εφαρμογης υπαρχει; Ειμαι λιγο απογοητευμενος ειδικα σε συγκριση με galaxy s8... Επισης απο μπαταρια πως πατε; Εχετε κΝει καποια ρυθμιση; Ευχαριστω!!!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους! Καποιο καμερα app εναλλακτικο της μαμα εφαρμογης υπαρχει; Ειμαι λιγο απογοητευμενος ειδικα σε συγκριση με galaxy s8... Επισης απο μπαταρια πως πατε; Εχετε κΝει καποια ρυθμιση; Ευχαριστω!!!

 

Στο μήνυμα 1136 εχω γραψει πως το λειτουργώ εγώ και ενα ακομα camera app το mx.

Σε σχεση με το s8 που πονάμε;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους! Καποιο καμερα app εναλλακτικο της μαμα εφαρμογης υπαρχει; Ειμαι λιγο απογοητευμενος ειδικα σε συγκριση με galaxy s8... Επισης απο μπαταρια πως πατε; Εχετε κΝει καποια ρυθμιση; Ευχαριστω!!!

 

Δυστυχώς δε νομίζω ότι μπορεί να γίνουν πολλά.. Είναι ο βασικός λόγος που εν τέλει ακύρωσα την παραγγελία μου και πήγα στο xz2. Έχουν τον ίδιο αισθητήρα αλλά στο xz1 η επεξεργασία που γίνεται τα κάνει όλα σούπα. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα γιατί η επεξεργασία αυτή ρυθμίζεται από συγκεκριμένη μονάδα υλικού (αυτό άλλαξε στο xz2 και έχει τελείως διαφορετικά αποτελέσματα). Το μόνο που θα το έσωζε θα ήταν η gcam αλλά η sony έχει κλειδωμένη τη λειτουργία raw οπότε δεν παίζει καθόλου καλά..

 

Μόνο με custom rom αν έχει βγει τίποτα που να παίζει καλά η gcam υπάρχει περίπτωση να γίνει καλή δουλειά με την κάμερα..

 

Στο μήνυμα 1136 εχω γραψει πως το λειτουργώ εγώ και ενα ακομα camera app το mx.

Σε σχεση με το s8 που πονάμε;

Μόλις αρχίσει και πέφτει το φως υπάρχει τρομερή διαφορά στη λεπτομέρεια που αποτυπώνεται..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους! Καποιο καμερα app εναλλακτικο της μαμα εφαρμογης υπαρχει; Ειμαι λιγο απογοητευμενος ειδικα σε συγκριση με galaxy s8... Επισης απο μπαταρια πως πατε; Εχετε κΝει καποια ρυθμιση; Ευχαριστω!!!

Δοκίμασε την MX Camera που έχει HDR στο auto(Η stock δεν έχει) και Time Lapse video.Επίσης την Open Camera που είναι σαν την stock με πολλές ρυθμίσεις.

Αυτονομία 5-6 ώρες οθόνη με κύρια χρήση browsing.Κάνει καλή διαχείριση,σαν να έχει 3.000 Mah μπαταρία αντί για 2.700 Mah.Επίσης λειτουργία Stamina και Ultra Stamina πχ για το βράδυ που δεν το χρησιμοποιείς.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ειμαι λιγο απογοητευμενος ειδικα σε συγκριση με galaxy s8...

 

Λογικό αν το συγκρίνεις με το S8 το οποίο είναι σαφώς ανώτερο στο τομέα της κάμερας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το wifi call και το volte πόσο χρήσιμο είναι για κάποιον που μένει και κινείται σε περιοχές που έχουν σήμα;

Χαζομάρα πάντως που ενεργοποιειται μόνο στο software της cosmote, δηλαδή όντας συνδρομητής να μην μπορώ να το βάλω επειδή το αγόρασα από άλλη αλυσίδα;

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και μπορείς να το βάλεις μόνος σου (σχετικά εύκολα) αν έχεις κάποιες γνώσεις και μπορείς να το πας σε Γερμανό να στο βάλουν.

Θεωρητικά θα έχεις λιγότερη κατανάλωση σε μπαταρία

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Και το s8 κάμερα sony φοράει είμαστε premium κατηγορία εμείς μετά Xperia

Αν αρκούσε μόνο αυτό, τα Sony θα έπρεπε να έβγαζαν τις καλύτερες φωτογραφίες, τα πράγματα όμως είναι πολύ διαφορετικά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το κάνει να μην θεωρείται πρόβλημα. Αυτά μου έκανε και μένα και το έλυνα έτσι όπως λες αλλά δεν είναι αυτή κατάσταση. Κάτι δεν δουλεύει σωστά. Και μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για συσκευή ναυαρχίδα κι όχι της πλάκας.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Δεν είπα ότι δεν είναι πρόβλημα. Είπα απλώς ότι επειδή μου το έχει κάνει ελάχιστες φορές δεν δίνω ιδιαίτερη σημασία.

 

Sent from my Xperia XZ1 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Σχεδόν όλα τα κινητά Sony και Samsung κάμερες έχουν

 

Ναι, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι και όλα βγάζουν τις ίδιες φωτογραφίες, αυτό θέλω να πω πιο πάνω

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia XZ1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...