Jump to content

Sony Xperia XZ1


bill_thes
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι έχει και την τελευταία. Βασικά μέχρι τώρα βγαίνουν ταυτόχρονα το generic GR και αυτό της cosmote
Link to comment
Share on other sites

Όχι έχει και την τελευταία. Βασικά μέχρι τώρα βγαίνουν ταυτόχρονα το generic GR και αυτό της cosmote

Ευχαριστώ για την απάντηση. Πως να εξηγήσω ότι στο ενημερώσεις συστήματος δεν βρίσκει νεώτερη;

edit: έπρεπε να κάνω ανανέωση για να βρει την ενημέρωση.

Edited by phonee
Link to comment
Share on other sites

στειλε λίγο το λινκ απο το Insomnia

 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/672516-προσφορές-σε-τελευταία-κομμάτια-κινητών-στο-γερμανό/?page=2

 

Post απο sonis το οποίο έλεγξα και επιβεβαιώνω

Link to comment
Share on other sites

Το εχω εδω και αρκετό καιρό. Το μονο ψεγαδι που του χω βρει-αρκετα ενοχλητικο ομως- ειναι οι κατα καιρους αποσυνδεσεις του WiFi... Υποτιθεται οτι εκει στη Sony θα προωθουσανε καποιο update που θα έλυνε το εν λογω προβλημα... Αλλα το πρόβλημα δυστυχως παραμένει...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Είμαι ενα βήμα πριν αγοράσω την συσκευή αλλά διαβάζω για προβλήματα με το WiFi, οθόνες που αργούν να "ξυπνήσουν", ξυπνητήρια που δεν χτυπάνε και διάφορα άλλα..

Πείτε την γνώμη σας οι κατοχοι γτ δεν είναι κ λίγα τα 400€ που ζητάει κ θέλω συσκευή για την επόμενη διετία..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Lorgan21 ειμαι κατοχος της συσκευής 2 μηνες περιπου... Υπευθυνα σου απαντω οτι το μονο θεματακι που εμενα προσωπικά με εχει "χαλασει" είναι οι ενίοτε αποσυνδεσεις του WiFi. Δεν συμβαίνει παντα, αλλα συμβαίνει... Αναμένεται update απο τη Sony καποια στιγμη που θα διόρθωνει αυτο το bug... Εν αναμονή λοιπον... Κατα τα αλλα δεν εχω κανενα αλλο παραπονο σε τιποτα...Το τηλέφωνο "φυσαει "!
Link to comment
Share on other sites

Έχω την αίσθηση ότι το θέμα με το wifi μπορεί να είναι και θέμα το πως διαχειρίζεται η 8 oreo τις συνδέσεις και σε συνδυασμό με ορισμένα routers. Τι εννοώ. Έχω την αίσθηση ότι η oreo είναι πιο "ευαίσθητη" στην ποιότητα του Internet που υπάρχει πίσω από το wifi. Αν δεν υπάρχει καλή ταχύτητα ή τα ping είναι μεγάλα έστω και αν το wifi είναι δυνατό, εναλλασει το wifi με το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας για να μην μείνει το κινητό χωρίς Internet. Και το λέω αυτό γιατί στο σπίτι που έχω 50άρα vdsl και σταθερό Internet δεν έχω παρατηρήσει καμία αποσύνδεση ή ανωμαλία στο wifi. Σε ένα άλλο μέρος που η σύνδεση σέρνεται έχω πολύ συχνές αποσυνδέσεις και αλλαγές, έστω και αν το wifi είναι full. Στην συγκεκριμένη σύνδεση με Cisco router την ίδια συμπεριφορά έχει και ένα iPhone 7. Έχει περίπου συμπεριφορά σαν να έχετε επιλέξει από τις ρυθμίσεις για τους προγραμματιστές την επιλογή που λέει επιθετική μετάβαση του wifi σε δίκτυα κινητής τηλεφωνίας. Αντίθετα ένα Z5 κρατάει σταθερά την σύνδεση με το wifi. Δυστυχώς ούτε εγώ, ούτε άλλος έχει κινητό με oreo για να κάνω κανένα test. Το θέμα σε αυτό το μέρος το έλυσα προσωρινά βάζοντας ένα access point της dlink όπου σταμάτησε η εναλλαγή του wifi και των δεδομένων της κινητής.

Συμπερασματικά να πω ότι το wifi δέχεται βελτίωση , αλλά κυρίως εξαρτάται αν θα έχεις πρόβλημα ή όχι στην σύνδεση του Internet και του router.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την αίσθηση ότι το θέμα με το wifi μπορεί να είναι και θέμα το πως διαχειρίζεται η 8 oreo τις συνδέσεις και σε συνδυασμό με ορισμένα routers. Τι εννοώ. Έχω την αίσθηση ότι η oreo είναι πιο "ευαίσθητη" στην ποιότητα του Internet που υπάρχει πίσω από το wifi. Αν δεν υπάρχει καλή ταχύτητα ή τα ping είναι μεγάλα έστω και αν το wifi είναι δυνατό, εναλλασει το wifi με το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας για να μην μείνει το κινητό χωρίς Internet. Και το λέω αυτό γιατί στο σπίτι που έχω 50άρα vdsl και σταθερό Internet δεν έχω παρατηρήσει καμία αποσύνδεση ή ανωμαλία στο wifi. Σε ένα άλλο μέρος που η σύνδεση σέρνεται έχω πολύ συχνές αποσυνδέσεις και αλλαγές, έστω και αν το wifi είναι full. Στην συγκεκριμένη σύνδεση με Cisco router την ίδια συμπεριφορά έχει και ένα iPhone 7. Έχει περίπου συμπεριφορά σαν να έχετε επιλέξει από τις ρυθμίσεις για τους προγραμματιστές την επιλογή που λέει επιθετική μετάβαση του wifi σε δίκτυα κινητής τηλεφωνίας. Αντίθετα ένα Z5 κρατάει σταθερά την σύνδεση με το wifi. Δυστυχώς ούτε εγώ, ούτε άλλος έχει κινητό με oreo για να κάνω κανένα test. Το θέμα σε αυτό το μέρος το έλυσα προσωρινά βάζοντας ένα access point της dlink όπου σταμάτησε η εναλλαγή του wifi και των δεδομένων της κινητής.

Συμπερασματικά να πω ότι το wifi δέχεται βελτίωση , αλλά κυρίως εξαρτάται αν θα έχεις πρόβλημα ή όχι στην σύνδεση του Internet και του router.

 

 

Συμφωνώ απόλυτα με το φίλο , στο σπίτι που έχω αισχρή 24ρα το κάνει συνέχεια αυτό που περιγραφεις , στη δουλειά με 50ρα που πάει τεζες δεν το έχει κάνει ποτέ .

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Το έχω βρει στα 260 ελληνικό απο Γερμανό λιγων ημερών. Μ έχει προβληματισει όμως το θέμα με το WiFi κ διαβάζω στο xda και για θέματα image retention οθόνης.. Ψάχνω κινητό για την επόμενη διετία κ θέλω να μην την πατήσω οπως παλαιότερα..

Τι λέτε οι κατοχοι..?

Link to comment
Share on other sites

Lorgan21 αν δεν σε ενοχλει το "προβληματακι" με το WiFi ( το οποίο η λογικη λεει οτι θα λυθεί με μελλοντικο update) τότε προχωρα στην απόκτηση του... Για την οθονη αυτό που εχω να πω ειναι οτι στην αρχη μου φανηκαν και μενα λίγο άτονα τα χρώματα, αλλα προερχομουν απο Samsung κινητο στο οποίο κατα κανόνα τα χρώματα είναι πιο κορεσμένα. Εδω και 2 μηνες που συμβιωνω με το XZ1 εχω να πω σαν τελικο συμπερασμα οτι η οθονη του εχει εξαιρετικές γωνιες θεασης και τα χρωματα της ειναι φυσικα, οχι φαντεζι... Εχουμε μαθει στο εντονο, στο εντυπωσιακο... Και ότι φυσικο μας φαινεται "ξεθωριασμενο"... Οχι κανενα θεμα με την οθόνη ή την χρωματικη της απόδοση

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δε ξερω αν σε καλυψα με την απάντηση μου... Εκτος αν με το image retention που λες εννοεις καποιο αλλο θεμα... Γιατι αλλο θεμα εγω δεν εχω εντοπισει...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θέμα με το WiFi δεν είχα σε κανένα firmware και η οθόνη του είναι από τις καλύτερες που κυκλοφορούν.

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θέμα με το WiFi δεν είχα σε κανένα firmware και η οθόνη του είναι από τις καλύτερες που κυκλοφορούν.

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Το έχω βρει στα 260 ελληνικό απο Γερμανό λιγων ημερών. Μ έχει προβληματισει όμως το θέμα με το WiFi κ διαβάζω στο xda και για θέματα image retention οθόνης.. Ψάχνω κινητό για την επόμενη διετία κ θέλω να μην την πατήσω οπως παλαιότερα..

Τι λέτε οι κατοχοι..?

 

Εμενα αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι αρκετοι ειναι αυτοι που πουλανε το εν λογω κινητο ειτε απο Γερμανο,ειτε απο cosmote καλη ωρα οπως αναφερεις και εσυ λιγων ημερων και μαλλον υποθετω ειναι λογω του Wifi.

 

Επισης μεγαλη προσοχη στο γεγονος οτι ο Γερμανος βλεπω δεν το εχει πλεον το κινητο στο site του,αρα οπως καταλαβαινεις ξεχνας το ενδεχομενο αντικαταστασης της συσκευης(ισως και γιαυτο τον λογο το πουλανε δεν ξερω).

 

Αλλιως κατα τα αλλα στα 260ευρω ειναι οτι καλυτερο υπαρχει απο πλευρας αδιαβροχου κινητου,με snap835(και ελαφρυ ui απο sony)και στερεο ηχεια και μαλιστα το νεωτερο XZ2 δεν εχει καν θυρα ακουστικων.

 

Το κοιταζα και εγω αλλα με προβληματισαν τα παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι αρκετοι ειναι αυτοι που πουλανε το εν λογω κινητο ειτε απο Γερμανο,ειτε απο cosmote καλη ωρα οπως αναφερεις και εσυ λιγων ημερων και μαλλον υποθετω ειναι λογω του Wifi.

 

 

 

Επισης μεγαλη προσοχη στο γεγονος οτι ο Γερμανος βλεπω δεν το εχει πλεον το κινητο στο site του,αρα οπως καταλαβαινεις ξεχνας το ενδεχομενο αντικαταστασης της συσκευης(ισως και γιαυτο τον λογο το πουλανε δεν ξερω).

 

 

 

Αλλιως κατα τα αλλα στα 260ευρω ειναι οτι καλυτερο υπαρχει απο πλευρας αδιαβροχου κινητου,με snap835(και ελαφρυ ui απο sony)και στερεο ηχεια και μαλιστα το νεωτερο XZ2 δεν εχει καν θυρα ακουστικων.

 

 

 

Το κοιταζα και εγω αλλα με προβληματισαν τα παραπανω.

 

 

 

Το κινητό το έχω 4 μήνες κανένα θέμα με οτιδήποτε ούτε με WiFi

Link to comment
Share on other sites

Επίσης στα συν του κινητού η πιστοποίηση για VoLTE της cosmote

 

Για Το οποίο όμως δεν βλέπω κάποιο μενού για την ενεργοποίηση του στις "Ρυθμίσεις " του τηλεφώνου. Το σμσ στο 1333 κ η επανεκκίνηση έχει γίνει κανονικά.

 

(δεν έχω cosmote rom άλλα λέμε τώρα..άλλοι το κάνανε κ δίχως germanos rom)

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τους τηλέφωνο και θα εμφανιστεί. Το πιθανότερο είναι να σε βάλουν να περάσεις την rom της cosmote. Αν στο κάνουν και με την customized GR, άσε ένα μήνυμα εδώ...
Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα ειμαι κάτοχος του xz1 Καλώς σας βρήκα παιδια περιμενω Δευτέρα θήκη και γυαλί και μετά βολτα Edited by BILLY5
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο φιλε!!!

 

σε ευχαριστώ πολύ φιλε. πως θα βάλω την αναστολή της οθόνης με το χέρι που γινόταν στο Ζ5

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται στην oreo

 

γιατι το εχω παρατηρισει και στο L1 ενος φιλου που εχει την 7.0 και εχει μονο να το κλεινεις και οχι να το ανειγεις με Double tap

παντως θα μου λειψει το Double tap ελπιζω στο μελλον να μπορεσουν να το βαλουν ξανα

Link to comment
Share on other sites

Το να το ανοίγεις με double tap πρέπει να το υποστηρίζει το kernel του κινητού. Το να το κλείνεις είναι πιο απλό. Ούτε το ένα , ούτε το άλλο υπάρχει προς το παρόν στο oreo της Sony σε οποιαδήποτε συσκευή της. Αυτά και κάτι αλλά πραγματάκια λείπουν από την oreo σε σχέση με την nougat (μιλάω για τα firmware της Sony πάντα)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia XZ1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...