Jump to content

Στεγαστικό δάνειο


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ίσως βοηθήσει το παρακάτω για να δει κάποιος στο περίπου αν μπορεί να πάρει δάνειο και πόσο:

 

https://savvakis.github.io/loaner/

 

Η διεύθυνση έχει αλλάξει:

https://mortgage-loaner.com/#/el/

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 101
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα, ζευγαρι με 2 παιδια, δημοσιος υπαλληλος εγω, καταστημα η συζυγος

-σε ποια τραπεζα να απευθυνθω για στεγαστικο? δινω 400 για ενοικιο συν ποσα κοινοχρηστα, με τα ιδια περιπου δεν παιρνω στεγαστικο?

-12-14.000 με τα επιδοματα παιρνω το χρονο. η συζυγος εχει εισοδημα στο μαγαζι αλλα εμφανιζει λιγα φετος...περσι το ανοιξε...γενικα θα εχει εισοδημα 5-10.000 το χρονο, βεβαια το μαγαζι εχει και εξοδα...τωρα δεν ξερω πως θα το παρει η τραπεζα..

ελεγα για 100.000 για να μπουμε σε ψιλο νεο σπιτι...αλλιως 60.000 για 10ετιας..επαρχια τοσο ειναι

τι λετε? να περιμενω μηπως λιγα χρονια να εμφανιζει εισοδημα η γυναικα?

εχω 50% σπιτι χωριο, 1-2 χωραφια μικρα και 25% η 50 δε θυμαμαι του πατρικου

Link to comment
Share on other sites

Η euro bank δίνει μεχρι το 80 % της εμπορικής αξίας του σπιτιού. Τώρα για τις άλλες δεν ξέρω αλλά νομίζω όλες θα θέλουν ένα ποσό να το έχεις
Link to comment
Share on other sites

Όχι , με το ποσό του ενοικίου + τα κοινόχρηστα δεν πέρνεις δάνειο.

Ο απλούστατος λόγος είναι ότι και το νέο σπίτι θα έχει κοινόχρηστα άρα δεν θα αποταμιεύεις αυτό το ποσό.

Πέραν τούτου θα χρειαστείς και 20% - 30% του κεφαλαίου δικό σου.

Καλό είναι να πας στην τράπεζα μόλις βγεί το φετικό εκαθαριστικό για να φαίνεται και το εισόδημα της συζήγου.

Μια παλιά τραπεζική συνταγή έλεγε ότι η δόση σου δεν πρέπει να ξεπερνά το 30% του εισοδήματος σου .

Link to comment
Share on other sites

Ο αδερφός μου παντρεμένος με 2 παιδιά και οι 2 ελ. επαγγελματίες με εισόδημα οικογενειακό 35.000 πέρασε απ' όλες τις τράπεζες και απ'όλες η απάντηση που πήρε είναι " σας δίνουμε όσα χρήματα θέλετε (και για καινούργιο δηλαδή) αρκεί να πληρώσετε το 25% εσείς. Τα επιτόκια ήταν πάνω κάτω τα ίδια γύρω στο 3,6% κυμαινόμενο αλλά τα έξοδα διαφέρουν πάρα πολύ μεταξύ των τραπεζών .
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ζευγαρι με 2 παιδια, δημοσιος υπαλληλος εγω, καταστημα η συζυγος

 

-σε ποια τραπεζα να απευθυνθω για στεγαστικο? δινω 400 για ενοικιο συν ποσα κοινοχρηστα, με τα ιδια περιπου δεν παιρνω στεγαστικο?

 

-12-14.000 με τα επιδοματα παιρνω το χρονο. η συζυγος εχει εισοδημα στο μαγαζι αλλα εμφανιζει λιγα φετος...περσι το ανοιξε...γενικα θα εχει εισοδημα 5-10.000 το χρονο, βεβαια το μαγαζι εχει και εξοδα...τωρα δεν ξερω πως θα το παρει η τραπεζα..

 

ελεγα για 100.000 για να μπουμε σε ψιλο νεο σπιτι...αλλιως 60.000 για 10ετιας..επαρχια τοσο ειναι

 

τι λετε? να περιμενω μηπως λιγα χρονια να εμφανιζει εισοδημα η γυναικα?

 

εχω 50% σπιτι χωριο, 1-2 χωραφια μικρα και 25% η 50 δε θυμαμαι του πατρικου

Έχεις σκεφτεί την λύση του προκατασκευασμένου?

Λιγότερα από τα μισά λεφτά ενός συμβατικού και όπως το θέλεις.

Μπορείς να κάνεις και εισαγωγή από το εξωτερικό με ακόμα λιγότερα χρήματα.

Χωρίς δάνεια και τόκους.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς δάνεια; να το πληρώσεις μετρητά εννοείς; υποτίθεται κάποιος παίρνει δάνειο γιατί δεν έχει τα μετρητά!
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς δάνεια; να το πληρώσεις μετρητά εννοείς; υποτίθεται κάποιος παίρνει δάνειο γιατί δεν έχει τα μετρητά!
Αυτοί που φτιάχνουν προκατασκευασμένα δίνουν δόσεις και κάποια προκαταβολή.

Αυτοί συνεργάζονται με τράπεζες και αυτοί αντλούν τις χρηματοδοτήσεις.

Κάπως όπως κάποιοι δίνουν άτοκες δόσεις με μία πιστωτική κάρτα και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί που φτιάχνουν προκατασκευασμένα δίνουν δόσεις και κάποια προκαταβολή.

Αυτοί συνεργάζονται με τράπεζες και αυτοί αντλούν τις χρηματοδοτήσεις.

Κάπως όπως κάποιοι δίνουν άτοκες δόσεις με μία πιστωτική κάρτα και μόνο.

 

Αααααα μια χαρά δε το γνώριζα! Ευχαριστώ πολύ!

 

Ένα σπίτι γύρω στα 90 τμ ας πούμε προκάτ πόσο πάει;

Link to comment
Share on other sites

Αααααα μια χαρά δε το γνώριζα! Ευχαριστώ πολύ!

 

 

 

Ένα σπίτι γύρω στα 90 τμ ας πούμε προκάτ πόσο πάει;

Δεν πάει ακριβώς με τετραγωνικά.

Έχει σημασία ποια είναι η περιοχή, το έδαφος που θα μπει η κατασκευή αν είναι διώροφο, αν είναι ένας όροφος, τα είδη υγιεινής και διάφορα άλλα.

Αλλά στις περισσότερες χώρες του κόσμου δεν χτίζουν με μπετά και τούβλα όπως εμείς αλλά με ελαφριές έξυπνες κατασκευές.

Ακόμα και εδώ η πολεοδομία μέχρι δύο ορόφους δεν απαιτεί μπετά.

Τα προκατασκευασμένα σπίτια έχουνε λιγότερα έξοδα, λιγότερο ΙΚΑ και μικρότερους χρόνους παράδοσης.

Αν ενδιαφέρεται κάποιος ας το ψάξει και πριν καταλήξει κάπου ας επικοινωνήσει μαζί μου.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Δεν πάει ακριβώς με τετραγωνικά.

Έχει σημασία ποια είναι η περιοχή, το έδαφος που θα μπει η κατασκευή αν είναι διώροφο, αν είναι ένας όροφος, τα είδη υγιεινής και διάφορα άλλα.

Αλλά στις περισσότερες χώρες του κόσμου δεν χτίζουν με μπετά και τούβλα όπως εμείς αλλά με ελαφριές έξυπνες κατασκευές.

Ακόμα και εδώ η πολεοδομία μέχρι δύο ορόφους δεν απαιτεί μπετά.

Τα προκατασκευασμένα σπίτια έχουνε λιγότερα έξοδα, λιγότερο ΙΚΑ και μικρότερους χρόνους παράδοσης.

Αν ενδιαφέρεται κάποιος ας το ψάξει και πριν καταλήξει κάπου ας επικοινωνήσει μαζί μου.

 

Καλησπέρα. Έχετε εταιρεία με προκάτ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχετε εταιρεία με προκάτ?
Όχι βέβαια, αλλά γνωρίζω από αυτά τα πράγματα και μπορώ να σας δώσω τεχνικές συμβουλές, χωρίς χρέωση βέβαια για να μην παραξηγηθω.

Η κατασκευή ενός σπιτιού είναι σημαντικό πράγμα στους ανθρώπους και αν κάνουν λάθος επιλογές, θα ζουν με αυτές μία ζωή.

Πρέπει όμως να κάνετε και εσείς μία έρευνα για να αποκτήσετε μία βασική τεχνογνωσία, ώστε να μπορέσετε να εκτιμήσετε κάποια πράγματα που είναι σημαντικά.

Θα σας έλεγα να ξεκινήσετε μία έρευνα στο διαδίκτυο για προκατασκευασμένες οικίες, να πάρετε τηλέφωνα να ζητήσετε τιμές και προδιαγραφές και όταν αρχίζετε να μπαίνετε στο νόημα μπορούμε να κάνουμε μία συζήτηση.

Συγνώμη που επεμβαίνω αλλά από το πρώτο σας post, επειδή έχω πείρα, αντιλήφθηκα ότι έχετε ακολουθήσει λάθος κατεύθυνση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Επαναφέρω το θέμα...Εχω προχωρησει σε προεγκριση δανειου στο ποσο που θελω!

Το προβλημα μου ειναι καθαρα οτι δεν εχω μετρητα στην ακρη πλην 8.000 περιπου που θα ειναι τα λεφτα για τις διαδικασιες αγορας!

Εχω πιθανοτητες να μπυ εκτιμησουν την εμπορικη αξια του σπιτιου 20% πανω απο της αγορας για καινουργιο σπιτι ετσι ωστε να παρω το δανειο ή χλωμο;;

Γινεται αυτο;;Το εχει παρει καποιος ολο;

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θέμα...Εχω προχωρησει σε προεγκριση δανειου στο ποσο που θελω!

Το προβλημα μου ειναι καθαρα οτι δεν εχω μετρητα στην ακρη πλην 8.000 περιπου που θα ειναι τα λεφτα για τις διαδικασιες αγορας!

Εχω πιθανοτητες να μπυ εκτιμησουν την εμπορικη αξια του σπιτιου 20% πανω απο της αγορας για καινουργιο σπιτι ετσι ωστε να παρω το δανειο ή χλωμο;;

Γινεται αυτο;;Το εχει παρει καποιος ολο;

 

Δε πρέπει να δώσεις το 20% μπροστά;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο οχι γτ εχω προχωρησει ηδη και ειμαι στην φαση να ερθει εκτιμητης...

Αν μου το βγαλει +20% απο το ποσο που ζηταει ο κατασκευαστης δεν θα εχω πεοβλημα...

Το θεμα ειναι θα μου το βγαλει;;

Ο κατασκευαστης λεει οτι λογικα θα βγει γτ ξερει τι σπιτι εχει κτλ κτλ...

Απλα μου φαινεται δυσκολο και ειπα να ρωτησω την εμπειρια σας!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο οχι γτ εχω προχωρησει ηδη και ειμαι στην φαση να ερθει εκτιμητης...

Αν μου το βγαλει +20% απο το ποσο που ζηταει ο κατασκευαστης δεν θα εχω πεοβλημα...

Το θεμα ειναι θα μου το βγαλει;;

Ο κατασκευαστης λεει οτι λογικα θα βγει γτ ξερει τι σπιτι εχει κτλ κτλ...

Απλα μου φαινεται δυσκολο και ειπα να ρωτησω την εμπειρια σας!

 

Αφού, περιμένεις τον εκτιμητή, κοντός ψαλμός αλληλούια.

Απλά, οι τιμές τώρα με τον κορονοιο, πέφτουν σιγά σιγά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο οχι γτ εχω προχωρησει ηδη και ειμαι στην φαση να ερθει εκτιμητης...

Αν μου το βγαλει +20% απο το ποσο που ζηταει ο κατασκευαστης δεν θα εχω πεοβλημα...

Το θεμα ειναι θα μου το βγαλει;;

Ο κατασκευαστης λεει οτι λογικα θα βγει γτ ξερει τι σπιτι εχει κτλ κτλ...

Απλα μου φαινεται δυσκολο και ειπα να ρωτησω την εμπειρια σας!

 

Σε ποια τράπεζα προχώρησε έγκριση δανείου χωρίς προκαταβολή;

Link to comment
Share on other sites

Στη EUROBANK...Προεγκριση ειναι βασικα και σεν μ ζητησαν προκαταβολη..Απλα νετα την εκτιμηση θα μου δωσουν το 80% της εμπορικης αξιας και οχι το 100%...Βεβαια ελπιζω στο να εκτιμηθει το ακινητο 20% πανω απο την αξια αγορας...
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ψάχνω για σπίτι και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. Αθήνα μένω και όλα τα αξιοπρεπή σπίτια είναι πανάκριβα. Για να μη μιλήσω για σπίτια καινούρια τα οποία ξεκινάνε από 180.000 ευρώ. Προφανώς και καμιά τράπεζα δεν δίνει τέτοια δάνεια, αν δεν είσαι εφοπλιστης, και επίσης να δώσω το 25% μπροστα, τι ηλιθια λογική είναι αυτή; Δεν έχω τα χρήματα. Δεν φτάνει που θα πληρώσω επιπλέον το 60-80% του δανείου σε τόκους, θέλουν και προκαταβολή;

 

Στο περίπου έχω υπολογίσει για δάνειο 120.000 ευρώ, το τελικό ποσο σου βγαίνει στα 180.000 ευρώ. Τρέλα λεφτα δηλαδή.. Και θέλω 30 χρόνια για να το εξόφλησω. Θα μου πεις και με τα ενοίκια να ειμαι μια ζωή, περισσότερα θα πληρώσω, συμφωνώ. Αλλά αν αγοράσω κανένα σπίτι 20ετιας, αυτό μετά από 60 χρόνια τι θα το κάνουν τα παιδιά μου; Είναι όπως τα σπίτια που μένουν οι παππούδες μας τώρα. Για γκρέμισμα πάνε.

 

Μετα είναι και η λύση με τα προκάτ, αλλά δεν ξέρω κανέναν γνωστό μου να έχει φτιάξει κάτι τέτοιο. Επίσης θα πρέπει να το σηκώσω εγώ από μόνος μου, και δεν θέλω να μένω στον 1ο όροφο. Γενικά σκέτο μπέρδεμα το πράγμα. Και υποτίθεται ότι πληρώνομαι καλά εγώ, τι να πουν και άλλοι που είναι με τον βασικό μισθό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 79 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στη EUROBANK...Προεγκριση ειναι βασικα και σεν μ ζητησαν προκαταβολη..Απλα νετα την εκτιμηση θα μου δωσουν το 80% της εμπορικης αξιας και οχι το 100%...Βεβαια ελπιζω στο να εκτιμηθει το ακινητο 20% πανω απο την αξια αγορας...
Και το υπόλοιπο ποσό πως θα το πληρώσεις στον ιδιοκτήτη του διαμερίσματος; Με έχεις μπερδέψει

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η διεύθυνση έχει αλλάξει:

https://mortgage-loaner.com/#/el/

Δεν καταλαβαίνω. Ακόμα και όταν επιλεγω χρηματοδότηση 100% του ποσού από την τράπεζα, παλι μου βγάζει ότι θέλει προκαταβολή. Επίσης όσο μεγαλύτερο το δάνειο, τόσο μικρότερη ή προκαταβολή. Δλδ σε δάνειο 200.000 μπορεί να ζητάνε 15.000 και τα ίδια να ζητάνε σε δάνειο 50.000. Ποια η λογική;

 

Επίσης κάτι έξοδα λέει ζωής, ενφια κτλ, τι είναι;

 

Σκέτο μπέρδεμα.

 

 

*Πάντως στο παρακάτω λινκ δεν λένε και τα καλύτερα για το ελβετικό φράγκο. Μου φαίνεται μια ζωή στο ενοίκιο θα είμαι. Εξάλλου είναι και ηλικία μου πλέον 32 χρόνων. Αλλιώς θα ηταν να το έπαιρνα στα 20 μου...

 

https://www.daneia-chf.gr/poioi-eimaste.html

Edited by Lux
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει υπολοιπο ποσο!Ο ιδιοκτητης θελει 130.000....

Αν η τραπεζα εκτιμησει την εμπορικη αξια στα 160.000 ευρω σου εκταμιευει δανειο 130.000 που θελεις!

Μεχρι 80% στη eurobank φτανει να σου δωσει...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στην ουσια εαν το ακινητο εκτιμηθει 20% πανω απο την τιμη που θα το αγορασεις παιρνεις ολο το ποσο που ζηταει ο ιδιοκτητης!

Την τραπεζα την νοιαζει να εχει δωσει δανειο 130.000 ευρω αλλα να εχει στην κατοχη της σπιτι 160.000....

Το θεμα ειναι να εκτιμηθει 20% πανω απο την πωληση για να μην χρειαστει να βαλεις λεφτα απο την τσεπη σου...

Αυτο προσπαθω και το ξερω οτι δεν ειναι απλο!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 year later...
On 25/7/2020 at 7:55 ΠΜ, georgioskio said:

Δεν υπαρχει υπολοιπο ποσο!Ο ιδιοκτητης θελει 130.000....

Αν η τραπεζα εκτιμησει την εμπορικη αξια στα 160.000 ευρω σου εκταμιευει δανειο 130.000 που θελεις!

Μεχρι 80% στη eurobank φτανει να σου δωσει...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στην ουσια εαν το ακινητο εκτιμηθει 20% πανω απο την τιμη που θα το αγορασεις παιρνεις ολο το ποσο που ζηταει ο ιδιοκτητης!

Την τραπεζα την νοιαζει να εχει δωσει δανειο 130.000 ευρω αλλα να εχει στην κατοχη της σπιτι 160.000....

Το θεμα ειναι να εκτιμηθει 20% πανω απο την πωληση για να μην χρειαστει να βαλεις λεφτα απο την τσεπη σου...

Αυτο προσπαθω και το ξερω οτι δεν ειναι απλο!

Τι έγινε τελικά; θέλεις να μας ενημερώσεις; 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μεταφορα στεγαστικου + καταναλωτικου δανειου απο eurobank

 

🙄 - ηθελα αν ρωτησω εαν εχει κανει κανεις τελευταια μεταφορα δανειου απο τραπεζα, τωρα λογω covid τα πραγματα ειναι μπερδεμενα.

Εχω ενα στεγαστικο δανειο στην eurobank και ενα καταναλωτικο (πιστωτικη που ακυρωσα) αναθεμα την ωρα δηλαδη με αυτην την κ@@τραπεζα συνολο γυρω στα 15.000 ευρω και θελω να το μεταφερω στην Εθνικη που ειναι και η μισθοδοσια μου να μην τρεχω καθε φορα σε καταστημα eurobank (αυρα μεσα στο κρυο,δειξε πιστοποιητικο συν ταυτοτητα,το μηχανημε μεσα δεν δινει ρεστα κατω απο δεκαευρω κλπ).

Εχει κανει κανεις τωρα προσφατα; παλια ηταν μεγαλη μανουρα αμα στο δανειο ειχες εγγυητη,εκτος επρεπε να ερθει ξανα αυτος να υπογραψει συν η διαδικασια ειχε μεσα υποθηκοφυλακειο και γενικα ηταν ενας χαμος ωστε η ταλαιπωρια να ειναι μεγαλη.

 

 

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...