Jump to content

Στεγαστικό δάνειο


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 101
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ξελογιαστρα!!!!!!!!!! :lol:

Αν δεν εχει εισοδημα απο 15.000 και πανω δυσκολα θα της το δωσουν χωρις εγγυητη ;)

 

το κακο ειναι πως δεν εχω καποιον να βαλω εγγυητη αλλιως γιατι να μην εβαζα

με εχει επηρεασει παρα πολυ αυτο το θεμα περιμενω απο μια ακομα τραπεζα απαντηση αλλα εφοσον ολες ειπαν οχι δεν νομιζω αυτη να πει ναι. και μου αρεσε τοσο πολυ αυτο το σπιτι ηταν ευκαιρεια :( αλλα παει.....

ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ!!!!!!!!!!:hunter:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
μας απαντησε και η αλλη τραπεζα φυσικα οπως τα περιμενα οχι και αυτοι
ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ!!!!!!!!!!:hunter:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα

ειμαι στα προθυρα να παρω δανειο απο την πειραιως 60000 για αγωρα οικοπεδου ξερετε ποσο καιρο θα κανει για να εγριθει ? μετα απο την εγκριση θα χρειαστει και αλλα χαρτια ? ποσο θα κοστισουν ? ποσο καιρο θαμου παρει μεχρι ναπαρω τα χρηματα στοχερι? ευχαρηστω

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι, αλλά το ελβ.φράγκο π.χ. σου το παρέχει η ΑΤΕ με 3,5 σταθερό για 5ετία και η ΕΤΕ με 3,70...οπότε εάν μιλάμε για απόλυτα μεγέθη τελικού επιτοκίου, δεν συμφέρει το επιτόκιο Ε.Κ.Τ. ή euribor..

 

Aυτά τα δάνεια όμως είναι σε ξένο νόμισμα.

Δηλαδή παρά το σταθερό επιτόκιο ΔΕΝ έχουν σταθερή δόση.

Μπορεί το ελβετικό φράγκο να ανατιμηθεί και να βρεθείς να χρωστάς πολύ περισσότερα (σε ευρώ) όπως βέβαια μπορεί να συμβεί και το αντίθετο.

Σε περιπτώσεις "ζωής" όμως όπως είναι συνήθως τα στεγαστικά καλό είναι να μην πέρνουμε τέτοια ρίσκα δανειζόμενοι σε ξένα νομίσματα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

ειμαι στα προθυρα να παρω δανειο απο την πειραιως 60000 για αγωρα οικοπεδου ξερετε ποσο καιρο θα κανει για να εγριθει ? μετα απο την εγκριση θα χρειαστει και αλλα χαρτια ? ποσο θα κοστισουν ? ποσο καιρο θαμου παρει μεχρι ναπαρω τα χρηματα στοχερι? ευχαρηστω

Τα λεφτα τα παιρνει ο πωλητης και οχι ο αγοραστης.

Link to comment
Share on other sites

Aυτά τα δάνεια όμως είναι σε ξένο νόμισμα.

Δηλαδή παρά το σταθερό επιτόκιο ΔΕΝ έχουν σταθερή δόση.

Μπορεί το ελβετικό φράγκο να ανατιμηθεί και να βρεθείς να χρωστάς πολύ περισσότερα (σε ευρώ) όπως βέβαια μπορεί να συμβεί και το αντίθετο.

Σε περιπτώσεις "ζωής" όμως όπως είναι συνήθως τα στεγαστικά καλό είναι να μην πέρνουμε τέτοια ρίσκα δανειζόμενοι σε ξένα νομίσματα.

 

Το ελβετικό φράγκο αποτελεί υπόδειγμα σταθερότητος εδώ και περίπου 25 έτη..

 

Ειδικά από την εφαρμογή του € και εντέυθεν, εδώ και μία εξαετία, η διαφοροποίηση της ισοτιμίας του δεν έχει ανοιίξει πάνω από 15 % εν σχέσει με το €.Επόμένως θεωρώ ελαχιστοποιημένη την διακινδύνευση, ειδικά εάν αναλογισθεί κανείς τι θα πλήρωνε αν είχε παραμείνει στο ευρώ, το οποίο πλέον αποτελεί τον ορισμό του ρίσκου..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

ειμαι στα προθυρα να παρω δανειο απο την πειραιως 60000 για αγωρα οικοπεδου ξερετε ποσο καιρο θα κανει για να εγριθει ? μετα απο την εγκριση θα χρειαστει και αλλα χαρτια ? ποσο θα κοστισουν ? ποσο καιρο θαμου παρει μεχρι ναπαρω τα χρηματα στοχερι? ευχαρηστω

Κατά προσέγγιση

 

1.Για προέγκριση,από 2 ημέρες έως μία εβδομάδα

 

2.Προσκομίζεις συμβόλαια, τοπογραφικό και περίπου σε 3-4 ημέρες έρχεται μηχανικός για αυτοψία και εκτίμηση.

 

3.Υπογράφεται το αγοραπωλητήριο συμβόλαιο, πηγαίνει για μεταγραφή στο υποθηκοφυλακείο και μετά από 1-3 εβδομάδες(ανάλογα το υποθηκοφυλακείο), προσκομίζεις στην Τράπεζα τα πιστοποιητικά εγγραφής, βαρών διεκδικήσεων ή απόσπασμα κτηματολογικού φύλλου και διαγράμματος (εάν υπάρχει κτηματολόγιο στην περιοχή)

 

4.Μετά από 3-7 ημέρες εγγράφεται προσημείωση υποθήκης υπέρ της Τραπέζης στο ακίνητο προς εξασφάλισίν της (μερικές τράπεζες εγγράφουν υποθήκη)

 

5.Προσκομίζεις το πιστοποιητικό εγγραφής υποθήκης+ βαρών κ.λ.π. και μετά από 2-3 ημέρες εκταμιεύεται το δάνειο υπέρ του πωλητού σου...

 

Σύνολον από 1 έως 2 μήνες περίπου...

Link to comment
Share on other sites

Κατά προσέγγιση

 

1.Για προέγκριση,από 2 ημέρες έως μία εβδομάδα

 

2.Προσκομίζεις συμβόλαια, τοπογραφικό και περίπου σε 3-4 ημέρες έρχεται μηχανικός για αυτοψία και εκτίμηση.

 

3.Υπογράφεται το αγοραπωλητήριο συμβόλαιο, πηγαίνει για μεταγραφή στο υποθηκοφυλακείο και μετά από 1-3 εβδομάδες(ανάλογα το υποθηκοφυλακείο), προσκομίζεις στην Τράπεζα τα πιστοποιητικά εγγραφής, βαρών διεκδικήσεων ή απόσπασμα κτηματολογικού φύλλου και διαγράμματος (εάν υπάρχει κτηματολόγιο στην περιοχή)

 

4.Μετά από 3-7 ημέρες εγγράφεται προσημείωση υποθήκης υπέρ της Τραπέζης στο ακίνητο προς εξασφάλισίν της (μερικές τράπεζες εγγράφουν υποθήκη)

 

5.Προσκομίζεις το πιστοποιητικό εγγραφής υποθήκης+ βαρών κ.λ.π. και μετά από 2-3 ημέρες εκταμιεύεται το δάνειο υπέρ του πωλητού σου...

 

Σύνολον από 1 έως 2 μήνες περίπου...

 

ευχαρηστω φιλε μου αλλα 2 μηνες ποπλλυ δεν ειναι ?

ολες οι τραπεζες τοσο κανουνε ?

και εαν σε αυτο το διαστημα ο πωλητης βρει καποιον αλλον που νατου σινει εστω και 100 ευρω παραπανω τι γινεται η μηπως ο πωλητης δεσμευετε κατα καποιο τροπο απο συμβολαιωγραφο ? :O:O:O

Link to comment
Share on other sites

Δύο μήνες είναι ώσπου να εκταμιευθεί το δάνειό σου...η υπογραφή του συμβολαίου εννοείται ότι θα γίνει γρηγορότερα και μέχρι την εκταμίευση δεσμεύεται ο πωλητής..
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 8 years later...

Καλησπέρα σας. Θέλω να ρωτήσω πριν πάω στη τράπεζα, αν ξέρει κανείς. Δίνουν δάνεια για αγορά σπιτιού; εγώ αυτή τη στιγμή παίρνω γύρω στα 600€ το μήνα δηλαδή γύρω στα 8 χιλιάρικα το χρόνο και άλλα 10 η γυναίκα περίπου το χρόνο.. Ένα δάνειο πχ γύρω στα 60-70 χιλιάρικα για αγορά σπιτιού το εγκρίνουν; δεν είμαι παντρεμένος όμως, αν χρειαστεί όμως θα κάνω ένα πολιτικό για να φαίνεται το εισόδημα μαζί..

 

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι με δανειο σπιτιου δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα,θα πας σε τραπεζες θα σου ζητησουν δικιολογητικα που να φαινονται εισοδηματα,τι παροχες εχετε αν ειναι προοωρες η οχι,αν εχεις αλλα εξοδα,και πολλα αλλα...

 

Εγω πηρα πριν 7 χρονια 150.000 ευρω για 30 χρονια,μεχρι τα 63 μου αλλα εχω εκτος απο το βασικο εισοδημα,εχω και 1 ενοικιο που παιρνω....

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, συγκεκριμένες απαντήσεις είναι αδύνατον να δώσουμε, καθώς εξαρτάται από το οικονομικό προφίλ σου. Πάντως, δεν ξέρω πως θα φαίνονται τα ποσά που αναφέρεις στην τράπεζα, οι γονείς μου όμως με σύνταξη 1200 ευρώ (μονο απο μητερα) πριν από πέντε χρόνια πήραν δάνειο 104.000 ευρώ από το παρακαταθηκών, αλλά για να γίνει έγκριση ζήτησαν να παρακρατείται αυτόματα από τη σύνταξη.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, συγκεκριμένες απαντήσεις είναι αδύνατον να δώσουμε, καθώς εξαρτάται από το οικονομικό προφίλ σου. Πάντως, δεν ξέρω πως θα φαίνονται τα ποσά που αναφέρεις στην τράπεζα, οι γονείς μου όμως με σύνταξη 1200 ευρώ (μονο απο μητερα) πριν από πέντε χρόνια πήραν δάνειο 104.000 ευρώ από το παρακαταθηκών, αλλά για να γίνει έγκριση ζήτησαν να παρακρατείται αυτόματα από τη σύνταξη.

 

Μπορει να παιρνει 8000 ευρω το χρονο και να φαινονται 5000 ευρω,επισης δυσκολα δινουν αν απασχολησε σε ιδιωτικο τομεα,αν ησουν συνταξιουχος,η δημοσιο θα ηταν αλλιως

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Επαναφέρω λίγο το θέμα γιατί θα το κοιτάξω ξανά.. Θα πάω σε τράπεζες απλά θέλω λίγο να πάω διαβασμένος..

 

Μιλάμε για ποσό περίπου 60 χιλιάρικα. Δε θέλω παραπάνω. Πληρώνω ήδη ενοίκιο.. Αυτό από μόνο του δεν φτάνει κάπως να είμαι καλυμμένος ότι πληρώνω ήδη 300€ πχ σε ενοίκιο.. Θα τα δίνω σε ένα δάνειο... Το εισόδημα μου είναι 8-9 χιλιάρικα το χρόνο καθαρά. Φαίνονται όλα. Και η γυναίκα άλλα 6-7 περίπου.. Από του χρόνου θα έχουμε και κοινή δήλωση μιας και παντρεύτηκαμε πρόσφατα..

 

Έχω και ένα ενοίκιο που παίρνω απλά είναι ακόμα στο όνομα της μάνας μου το σπίτι.

 

Σε ποιες τράπεζες να κινηθώ; να πάω σε όλες; παίζει τίποτα σαν την εργατική εστία που έδινε παλιά δάνεια; η μόνο τράπεζα πλέον;

Link to comment
Share on other sites

Θα σε στεναψωρησω αλλα το βλεπω δυσκολο.

Καταρχην δεν δινουν το 100% του ποσου του ακινητου.Για να γινει αυτο ,αν γινει,θα χρειαστεις να υποθηκευσεις κατι.

Μετα για να δινεις 300 το μηνα θα κανεις κοντα στα 40 χρονια να ξεχρεωσεις.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

-Για τα πιο πανω ποσα, θα χρειαστεί εγγυητης.

-Το 25% του ποσου θα πρεπει να το εχεις σε μετρητα

-θα το υποθηκεύσεις εως 30 ετη

 

-------------

Στάλθηκε με Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Eurobank πάνε μόνο. Αλλά κι εγώ δύσκολο το βλέπω. Μάλλον θα χρειαστείς εγγυητή

 

Sent from my Oneplus 5t using tapatalk

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Το επαναφέρω λίγο ξανά.. Υπάρχει εκτός από τράπεζα κάτι σαν τον ΟΕΕΕΚ η εργατική κατοικία; κάποιο ουσιαστικά δημόσιο δάνειο κάπως κάτι; με χαμηλά επιτόκια κλπ;

 

Έχω πάει eurobank καλά μου τα είπαν.. Με 366 το μήνα βγαίνει για 25 χρόνια και κάτι ένα δάνειο 70 χιλιάρικα. 110 χιλιάρικα περίπου σύνολο.. 40 χιλιάρικα τόκος.. Ο πατέρας μου μου είπε ότι καλά είναι.. Παλιά για ένα δάνειο 70 χιλιάδων ήθελαν να πάρουν πίσω 150+ δηλαδή τα διπλά και..

Link to comment
Share on other sites

Από όσο γνωρίζω η Εργατική Κατοικία έχει απορροφηθεί από τον ΟΑΕΔ.

Δε γνωρίζω αν λειτουργεί ακόμα υπό την ίδια μορφή, αλλά μάλλον μέσω του ΟΑΕΔ θα μπορέσεις να βρεις πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ίσως βοηθήσει το παρακάτω για να δει κάποιος στο περίπου αν μπορεί να πάρει δάνειο και πόσο:

 

https://savvakis.github.io/loaner/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το ελβετικό φράγκο αποτελεί υπόδειγμα σταθερότητος εδώ και περίπου 25 έτη..

 

Ειδικά από την εφαρμογή του € και εντέυθεν, εδώ και μία εξαετία, η διαφοροποίηση της ισοτιμίας του δεν έχει ανοιίξει πάνω από 15 % εν σχέσει με το €.Επόμένως θεωρώ ελαχιστοποιημένη την διακινδύνευση, ειδικά εάν αναλογισθεί κανείς τι θα πλήρωνε αν είχε παραμείνει στο ευρώ, το οποίο πλέον αποτελεί τον ορισμό του ρίσκου..

 

Τα ίδια, πιστεύει ακόμη ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...