Jump to content

Στεγαστικό δάνειο


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια που δεν έχει ανοίξει παρόμοιο θέμα...

Έχετε πάρει; Τι δόση πληρώνετε; Έχετε καποιες συμβουλές για αυτούς που πρόκεται να πάρουν;

 

Και μία προσωπική απορία..τα έξοδα δανείου μπορούν να φτάσουν και τις 5.000 ευρώ; Λίγο υπερβολικό δεν είναι; :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 101
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απ'όσο ξέρω το έχουν ξεφτυλίσει με τις τιμές αυτές διότι είσαι πχ σήμερα 30 και θες να πάρεις ένα σπίτι με δάνειο , πρέπει να το ξοφλάς με υπέρογκο ποσό μέχρι τα 60 σου

Οπότε χαίρω πολύ .......... και άντε αν έχεις οικογένεια και το κάνεις για τα παιδιά σου

Αν δεν έχεις ? γιατί να πληρώνεις για μια ζωή ένα δυάρι σαν να είναι πεντάρι ?

Ισως είμαι λίγο υπερβολικός αλλά το έθεσα εξεπίτηδες έτσι για να μπορούμε μετά να το μαζέψουμε :p ( ωραία δικαιολογία )

Link to comment
Share on other sites

Μια που δεν έχει ανοίξει παρόμοιο θέμα...

Έχετε πάρει; Τι δόση πληρώνετε; Έχετε καποιες συμβουλές για αυτούς που πρόκεται να πάρουν;

 

Και μία προσωπική απορία..τα έξοδα δανείου μπορούν να φτάσουν και τις 5.000 ευρώ; Λίγο υπερβολικό δεν είναι; :blink:

 

Μην σου φαίνεται παράξενο.

Εγω πηρα 160000 ευρω δάνειο και τα εξοδα ήταν αναλυτικά τα εξής

Εφορία 238,70

Υποθηκοφυλάκειο 374,50

Δικηγόρος 920

Συμβολαιογράφος 1400

Δικαστικα εξοδα και προσημειωση 1795,60

Εξοδα Τράπεζας 1035

ΣΥΝΟΛΟ 5763,80

 

Να προσθέσω και οτι η τραπεζα που πήρα το δάνειο με προέγκριση δανείου ως 31/12/2004 έκανε δώρο τα έξοδα φακέλου, καπου 1700 ευρώ.

Οπότε καταλαβαίνεις οτι ειναι συν και αυτα.Βέβαια να ξέρεις οτι οσο πιο μεγαλο ειναι το ποσο του δανείου ανεβαινουν και τα έξοδα, όπως και αν είναι πρωτη κατοικία δεν πληρώνεις στην εφορία τον ανάλογο φόρο.

Ελπίζω να πήρες μια πρώτη ιδέα.Α, να μην ξεχασω οτι στην μηνιαία δοση, προσθέτουν υποχρεωτικά ασφάλεια ζωής και σεισμού-πυρός, κάπου 60 ευρώ. :devil: :mad:

Link to comment
Share on other sites

Απορία ενος newbie: δικηγόρος & συμβολαιογράφος γιατί χρειάζονται;
Link to comment
Share on other sites

Απορία ενος newbie: δικηγόρος & συμβολαιογράφος γιατί χρειάζονται;

 

Διοτι η πραξη/συμβαση αυτη υποκειται σε τυπο οποτε ειναι συμβολαιογραφικη......Τωρα μεταξυ μας για να εχουν δουλεια και αυτοι οι μλκς!!!! :shifty:

:tease:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Δάνειο ΤΠΔ (Δημοσίων Υπαλλήλων) σταθερό για 25 έτη με επιτόκιο 4,25% (μόνο!!) και μηνιαία δόση 550€/100.000€

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Aυτό που λέει ο topmar για όποιον το δικαιούται, είναι σχεδόν ονειρικό!

 

Κατά τα άλλα τα πιο φτηνά δάνεια τα δίνει το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο.

Υπάρχουν ελάχιστες περιπτώσεις καράπροσφορών από άλλες τράπεζες που φτάνουν να δίνουν δάνειο λίγο πιο φτηνά από το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο.

 

Όποιος θέλει δάνειο ας περάσει πρώτα από το ΤΤ και μετά ας συγκρίνει με οποιαδήποτε άλλη τράπεζα.

 

Επίσης μικρές και ξένες τράπεζες τύπου Novabank, HSBC κλπ. συχνά έχουν καλές προσφορές. Εφόσον πέρνεις χρήματα και δε δίνεις δε σε απασχολεί να είναι μεγάλη η τράπεζα (νομίζω).

Link to comment
Share on other sites

Aυτό που λέει ο topmar για όποιον το δικαιούται, είναι σχεδόν ονειρικό!

 

Κατά τα άλλα τα πιο φτηνά δάνεια τα δίνει το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο.

Υπάρχουν ελάχιστες περιπτώσεις καράπροσφορών από άλλες τράπεζες που φτάνουν να δίνουν δάνειο λίγο πιο φτηνά από το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο.

 

Όποιος θέλει δάνειο ας περάσει πρώτα από το ΤΤ και μετά ας συγκρίνει με οποιαδήποτε άλλη τράπεζα.

 

Επίσης μικρές και ξένες τράπεζες τύπου Novabank, HSBC κλπ. συχνά έχουν καλές προσφορές. Εφόσον πέρνεις χρήματα και δε δίνεις δε σε απασχολεί να είναι μεγάλη η τράπεζα (νομίζω).

Eίναι μικρή τράπεζα η HSBC???:blink::blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

Δάνειο ΤΠΔ (Δημοσίων Υπαλλήλων) σταθερό για 25 έτη με επιτόκιο 4,25% (μόνο!!) και μηνιαία δόση 550€/100.000€
Ποιοί το δικαιούνται αυτό; Οι Δημόσιοι Υπάλληλοι του στενότερου ή και του ευρύτερου δημοσίου τομέα;

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Είναι ξένη ;).

 

Απόσπασμα από τo site

 

Ένα μεγάλο ποσοστό των Δημοσίων υπαλλήλων έχουν δικαίωμα να δανειοδοτηθούν από το Τ. Π. & Δανείων. Πιο συγκεκριμένα :

 

Δημόσιος Υπάλληλος ή υπάλληλος των Ν.Π.Δ.Δ., που συνταξιοδοτείται από το δημόσιο

 

· Υπάλληλος των Ασφαλιστικών Ταμείων κύριας και επικουρικής ασφάλισης εφόσον είναι Ν.Π.Δ.Δ.

 

· Υπάλληλος ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΙΚΑ ΟΣΕ, ΙΓΜΕ ΕΛΤΑ ΗΛΠΑΠ, ΕΘΕΛ, ΟΛΠ, ΕΑΒ, ΗΣΑΠ.

 

· Δημοτικός ή κοινοτικός υπάλληλος, εφόσον είναι μόνιμος, με κρατήσεις ΤΥΔΚΥ και ΤΑΔΚΥ.

 

· Ανάπηρος ή θύμα πολέμου, εφόσον συνταξιοδοτείται από το Γενικό Λογιστήριο

 

· Αν ανήκει στο τακτικό πολιτικό προσωπικό Ν.Π.Ι.Δ, αρμοδιότητας του Υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας (ΥΕΝ), πλην των πλοηγών και όσων ανήκουν στο προσωπικό της πλοηγικής υπηρεσίας.

 

· Έλληνας Ολυμπιονίκης (Δημόσιος υπάλληλος ή μη).

 

· Αν ανήκει στο μόνιμο διδακτικό προσωπικό των ανώτατων ιδρυμάτων (ΑΕΙ) ή είναι διοικητικός υπάλληλος αυτών.

 

· Αν είναι δημόσιος υπάλληλος εν ενεργεία αυτός/η και ο/η σύζυγος (τότε δικαιούνται και οι δύο δάνειο).

 

· Αν ο ένας από τους δύο είναι συνταξιούχος και ο άλλος εν ενεργεία ή και οι δύο συνταξιούχοι, τότε δικαιούται μόνο ο ένας από τους δύο.

 

· Αν είναι συνταξιούχος του δημοσίου, της ΔΕΗ και του ΙΚΑ, εφόσον έχει συνταξιοδοτηθεί με το Ν.3163/1955.

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

θελω να παρω 100.000ευρω στεγαστικο. Οποτε με δοση 700ε το μηνα, βγαινει περιπου 25 χρονια... Ποια τραπεζα προτεινετε?

 

εγώ πηρα 110.000 για 20 χρονια και εβγαινε 670 η δόση απο οτι θυμαμαι με το 3.7 επιτόκιο που είχε τότε.

 

τώρα το εχω παει 4.5 σταθερό για τρια χρόνια. θα σε γελάσω ποσο ειναι η δόση τώρα.

 

η βλακεία με το σταθερό επιτόκιο ειναι οτι δεν μπορείς να δώσεις λέφτά για μερικη προεξόφληση.

 

απο Τ.Τ ταμιευτηριο το πήρα. αργησαν λιγο αλλα ειχαν τα καλύτερα επιτόκια.

 

γυρνα σε μερικές τράπεζες και πεσε το ταχυδρομικο ταμιευτηριο μου δινει τοσο μπορείς να κανεις κάτι καλυτερο?

αναλογα στον υπαλληλο που θα πέσεις μπορεί να εχεις και αποτελέσματα...

 

Δάνειο ΤΠΔ (Δημοσίων Υπαλλήλων) σταθερό για 25 έτη με επιτόκιο 4,25% (μόνο!!) και μηνιαία δόση 550€/100.000€

 

 

Όλοι οι νομοί της Ελλάδας πλην των παραμεθορίων περιοχών 4,90%

 

απο το site του ΤΔΠ

 

που το ειδες το 4,25?

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι νομοί της Ελλάδας πλην των παραμεθορίων περιοχών 4,90%

 

απο το site του ΤΔΠ

 

που το ειδες το 4,25?

 

Μήπως - λέω μήπως - σου πέρασε η σκέψη πως το πήρα σε παραμεθόριο περιοχή γι'αυτό κι έχει 4,25%?

 

Παραμεθόριες περιοχές (Νομοί: Εβρου, Ξάνθης, Ροδόπης, Λέσβου, Χίου, Σάμου, Δωδεκανήσου και οι περιοχές των Νομών Καστοριάς, Ιωαννίνων, Σερρών, Πέλλας Θεσπρωτίας, Φλώρινας, Δράμας και Κιλκίς σε απόσταση 20 χλμ. από τα σύνορα. Για να χορηγηθεί το δάνειο με το επιτόκιο αυτό θα πρέπει κατά το χρόνο συνομολόγησής του, ο δανειολήπτης ή η οικογένειά του να έχει μόνιμη κατοικία σε παραμεθόρια περιοχή.

 

Φιλικά πάντα....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Eίναι μικρή τράπεζα η HSBC???:blink::blink::blink:

 

Προφανώς εννοεί μικρές ως προς την παρουσία τους στην Ελλάδα (πχ η HSBC είναι από τις μεγαλύτερες τράπεζες παγκοσμίως αλλα στην Ελλάδα έχει - what? -καμια 20aria καταστήματα) ;)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως - λέω μήπως - σου πέρασε η σκέψη πως το πήρα σε παραμεθόριο περιοχή γι'αυτό κι έχει 4,25%?

 

 

δηλαδη αν έγραφες οτι το πηρες 4% επρεπε να υποθεσω οτι εισαι ανάπηρος?

 

δεν χρειαζεται να εισαι επιθετικος

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αν έγραφες οτι το πηρες 4% επρεπε να υποθεσω οτι εισαι ανάπηρος?

 

δεν χρειαζεται να εισαι επιθετικος

 

 

α) Κοιτάζοντας το site του ΤΠΔ, ναί....

 

β) Δεν είμαι, γράφω "φιλικά"....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Συγκριτικός πίνακας στεγαστικών δανείων από τη Τράπεζα της Ελλαδος (click me)

 

Το πόσο ανταγωνιστικό είναι το ΤΤ σε σχέση με τις άλλες τράπεζες είναι νομίζω ξεκάθαρο.

 

Πιο πριν αναφερόμουν σε τράπεζες που δε γνωρίζει ο κόσμος, είτε επειδή είναι μικρές είτε επειδή είναι ξένες και με μικρή εκπροσώπηση στην Ελλάδα. (gmac και SIRHC thanks)

 

Από τον πίνακα εγώ στέκομαι στα σταθερά επιτόκια του ΤΤ αλλά και στο κυμαινόμενο της Citibank που είναι μόλις 1% πλέον του επιτοκίου της ΕΚΤ. Αν προσέξετε όμως στο Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο τα κυμαινόμενα ξεκινούν από το +0,70% οπότε υπό συνθήκες ίσως να συμφέρει. Δείτε και τις λοιπές χρεώσεις των τραπεζών.

 

Μεταξύ κυμαινόμενων επιτοκίων που έχουν ως βάση το επιτόκιο της ΕΚΤ και αυτών που έχουν ως βάση το euribor προτιμότερα νομίζω είναι τα πρώτα. Αλλά για αυτό ας πει κάποιος που ξέρει περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Συγκριτικός πίνακας στεγαστικών δανείων από τη Τράπεζα της Ελλαδος (click me)

 

Το πόσο ανταγωνιστικό είναι το ΤΤ σε σχέση με τις άλλες τράπεζες είναι νομίζω ξεκάθαρο.

 

Πιο πριν αναφερόμουν σε τράπεζες που δε γνωρίζει ο κόσμος, είτε επειδή είναι μικρές είτε επειδή είναι ξένες και με μικρή εκπροσώπηση στην Ελλάδα. (gmac και SIRHC thanks)

 

Από τον πίνακα εγώ στέκομαι στα σταθερά επιτόκια του ΤΤ αλλά και στο κυμαινόμενο της Citibank που είναι μόλις 1% πλέον του επιτοκίου της ΕΚΤ. Αν προσέξετε όμως στο Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο τα κυμαινόμενα ξεκινούν από το +0,70% οπότε υπό συνθήκες ίσως να συμφέρει. Δείτε και τις λοιπές χρεώσεις των τραπεζών.

 

Μεταξύ κυμαινόμενων επιτοκίων που έχουν ως βάση το επιτόκιο της ΕΚΤ και αυτών που έχουν ως βάση το euribor προτιμότερα νομίζω είναι τα πρώτα. Αλλά για αυτό ας πει κάποιος που ξέρει περισσότερα.

 

Πολλοί από εμάς έχουν δικαίωμα επιδότησης επιτοκίου από ΟΕΚ. Δείτε εδώ http://www.oek.gr

Link to comment
Share on other sites

Εγω για δανειο απο Alpha που ξεκινησα με υψηλη δοση εκανα μεταφορα σε Τραπεζα Κυπρου και γλιτωσα 200 ευρω το μηνα στην δοση

Καλο ειναι να κοιταξετε αι για μεταφορα δανειου απο Τραπεζα σ Τραπεζα μετα το περας της τριετιας

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

αχ μπραβο βρε παιδια με ενδιαφερει και μενα το θεμα πολυ μια και ειμαι στα προθυρα καινουργιου σπιτιου θελω να ρωτησω αν γνωριζετε μεχρι ποιο ποσο γινετε να μην βαλεις υποθηκη το σπιτι? και αν ισχυει για ολες τις τραπεζες ευχαριστω πολυ:)
ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ!!!!!!!!!!:hunter:
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα προγράμματα με χαμηλό επιτόκιο για τα πρώτα 1,2 ή 3 χρόνια είναι απλά κράχτες. Ρώτα τί επιτόκιο θα έχει μετά αυτήν την αρχική "περίοδο χάριτος".

Έχουν βέβαια ένα πλεονέκτημα αρχικά χαμηλότερης δόσης, αν υποθέσουμε πως η εξυπηρέτηση του δανείου καθώς περνάνε τα χρόνια θα είναι πιο εύκολη, μετά όμως το επιτόκιο ανεβαίνει πολύ.

 

Δεν ξέρω αν μπορείς με το τέλος της περίοδου του χαμηλού επιτοκίου να προεξοφλήσεις το υπόλοιπο ποσό πηγαίνοντας σε άλλη τράπεζα, αν και μάλλον θα υπάρχουν ποινές και γενικότερα οι τράπεζες θα έχουν φροντίσει να κλείσουν αυτό το παραθυράκι.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΓΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΡΑΒΑΩ ΛΟΥΚΙ.ΣΠΙΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΑΠΟΥΔΕΣ ΕΧΩ ΕΝΑ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΣΕ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΝ ΓΙΑ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ.ΘΕΛΗΣΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΓΙΑ ΔΑΝΕΙΟ 20ΕΤΙΑΣ ΚΑΙ ΖΑΛΙΣΤΙΚΑ 200,000 ΕΥΡΩ ΠΕΡΝΩ ΚΑΙ 400,000 ΔΙΝΩ ΠΙΣΩ .ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΑ ΚΑΛΑ ΤΟΥΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ?
Link to comment
Share on other sites

ΘΕΛΗΣΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΓΙΑ ΔΑΝΕΙΟ 20ΕΤΙΑΣ ΚΑΙ ΖΑΛΙΣΤΙΚΑ 200,000 ΕΥΡΩ ΠΕΡΝΩ ΚΑΙ 400,000 ΔΙΝΩ ΠΙΣΩ .ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΑ ΚΑΛΑ ΤΟΥΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ?

 

Ε 20 χρονια ειναι αυτα ποσα ηθελες να δωσεις πισω δηλ?? 200.100??

Στη διατραπεζικη αγορα χρηματος ποσο νομιζεις οτι μπορει να αγορασει η τραπεζα χρημα και ειδικα μικρες σαν τις δικες μας??? με υψιλο επιτοκιο οποτε και εσυ θα -παρεις το δανειο σου με αυτο + το κερδος της! Ειναι οντως υψιλα τα κερδη των τραπεζων αλλα λογω ογκου εργασιων περισσοτερο παρα λογω υψιλων επιτοκιων

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...