Jump to content

Στεγαστικό δάνειο


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τελικα τι θα γινει με τα επιτοκιά; θα ανεβουν ή θα κατεβουν; Ποια τραπεζα συμφερει και για ποσα χρονια λετε οτι συμφερει σταθερο επιτοκιο;

3χρονια σταθερο ή 5χρονια σταθερο;

αναφερομαι για δανειο 120000ε με δοση 700ε το μηνα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 101
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ποσο χρονων εισαι και για ποσα χρονια θα το παρεις ? Να διαλεξεις παντα σταθερο επιτοκιο γιατι δεν ξερεις τι σου ξημερωνει

 

Απο εκει θα καταλαβεις ποσο θα παει

 

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

τελικα τι θα γινει με τα επιτοκιά; θα ανεβουν ή θα κατεβουν; Ποια τραπεζα συμφερει και για ποσα χρονια λετε οτι συμφερει σταθερο επιτοκιο;

3χρονια σταθερο ή 5χρονια σταθερο;

αναφερομαι για δανειο 120000ε με δοση 700ε το μηνα

 

δεν ρωταω ποσα χρονια θα παει το δανειο, αλλα ποσα χρονια σταθερο να βαλω... 3 ή 5 συμφερει καλυτερα;

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου ειναι τα 3 μιας και περιμενω μετα απο 2 χρονια να εχουμε περιοδο πτωσης επιτοκιων οποτε μπορεις τοτε να ξανακλειδωσεις σε ενα σταθερο 3 ετιας με χαμηλοτερο επιτοκιο...

Οσον αφορα τα επιτοκια κανονικα θα πρεπε να εχουμε αυξηση τους αλλα λογω μειωσης απο την Αμερικανικη τραπεζα διατηρουν ολοι επιφυλαξεις κατα ποσο θα ακολουθησει τον αρχικο σχεδιασμο η Ευρωπαικη Κεντρικη τραπεζα

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα θα προτιμουσα σταθερο , μην εχεις τον φοβο να σου ανεβει ανα πασα στιγμη

Εγω το γυρισα σε σταθερο και καθε τρια χρονια κοιταω ποια τραπεζα με συμφερει και πρατω αναλογα (μεταφορα δανειου και τετοια )

 

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ξερει κανεις τι παιζει με το ελβετικο φραγκο?

:dizzy:εχω απογοητευτει τοσο πολυ με τις τραπεζες ενα δυαρι θελω να παρω και θα μου βγει βιλα

εψαξα σχεδον ολες τις τραπεζες ξεκινησα απο τις μεγαλες μου ηρθε μια ψυχρολουσια :scared:και τωρα ψαχνω στις μικρες και εχω δει σε πολλες τραπεζες το ελβετικο φραγκο αν μπορει καποιος να με βοηθησει θα το εκτιμουσα δεοντος

οποια βοηθεια σχετικα με τα δανεια ειναι δεκτη

ευχαριστω παρα πολυ:(

ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ!!!!!!!!!!:hunter:
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως με αυτα τα δεδομενα ΔΕΝ θα αγοραζα σπιτι !

ΑΝ κανετε ενα μικρο υπολογισμο θα δειτε !!!!

 

Υπολογίστε τη δόση σας

 

εγω μενω τωρα με ενοικιο 300 € με 3 δωματια Σταυρουπολη σε 15 χρονων σπιτι

Αν το αγοραζω τωρα θα ηταν περιπου 130000 €

Δηλ. για 480 μηνες (40 χρονια) Χ 550€ ΤΟ ΜΗΝΑ

ΓΙΑΤΙ ? 250€ παραπανω για να πω μετα απο 40 χρονια

''εγω δικο μου σπιτι 55 χρονων''

και θελει ΠΛΗΡΗ συντηριση με εξτρα δικα μου λευτα !

προτιμαω ενοικιο και αμα δεν τα παω καλα με τους γειτονες , φευγω !

Αν δεν εχω λευτα-δουλεια (εκτος αν ημουν δημοσιος υπαλληλος :D ) ΔΕΝ θα μου κατασχουν το σπιτι για 3-4 δοσεις απληρωτες

και αλλα πολλα !

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις τι παιζει με το ελβετικο φραγκο?

:dizzy:εχω απογοητευτει τοσο πολυ με τις τραπεζες ενα δυαρι θελω να παρω και θα μου βγει βιλα

εψαξα σχεδον ολες τις τραπεζες ξεκινησα απο τις μεγαλες μου ηρθε μια ψυχρολουσια :scared:και τωρα ψαχνω στις μικρες και εχω δει σε πολλες τραπεζες το ελβετικο φραγκο αν μπορει καποιος να με βοηθησει θα το εκτιμουσα δεοντος

οποια βοηθεια σχετικα με τα δανεια ειναι δεκτη

ευχαριστω παρα πολυ:(

Εγω δεν θα επελεγα παντως δανειο βασισμενο σε ξενο νομισμα.Αν αυριο το Ελβετικο φραγκο ανεβει 15% τι κανεις;Βαζεις πολλες μεταβλητες παραμετρους και δεν πρεπει σε κατι τοσο σημαντικο.Αν μπορεις παρε δανειο σε € βασισμενο στο επιτοκιο της ΕΚΤ (και οχι του euribor που ειναι πιο μεγαλο )με σταθερο επιτοκιο για 2-3 χρονια για να ξερεις ποσο ακριβως θα βγαινει η δοση(στην πραγματικοτητα πεφτει μερικα σεντ καθε μηνα) για να εισαι σιγουρη.Αν το παρεις με μεγαλο χρονο αποπληρωμης θα ειναι μικρη η δοση αλλα θα πληρωσεις πιο πολλους τοκους στο συνολο.Υπολογισε μια δοση οσο θα πληρωνες σε ενοικιο και βαλε οτι παραπανω πιστευεις οτι θα μπορεις να πληρωνεις.Εισαι νεαρη ακομα οποτε μπορεις να παρεις δανειο ακομα και για 40 χρονια,εγω δεν θα στο συνιστουσα παντως.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη το ΕΚΤ απο τι εχω καταβαλει το οριζει η ευρωπαϊκη ενωση σωστα?

για χρονο αποπληρωμης λεω 25-30 χρονια θα ζοριστω λιγο αλλα δεν πειραζει για σαραντα χρονια για 135.000€ που θελω να παρω βγαινει γυρω στα 330.000€ ειναι παραλογο μην τρελαθουμε κιολας απλα ψαχνω οσο μπορω κατι καλυτερο ειναι πολλα λεφτα και δεν ειναι 3-4 χρονια εγω θα εχω γινει 45-50 χρονων.ελεος μ'αυτες τις τραπεζες!!!!! ειμαι που ειμαι αγχωδης θα με κανουν αυτοι παρανοϊκη

ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ!!!!!!!!!!:hunter:
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως με αυτα τα δεδομενα ΔΕΝ θα αγοραζα σπιτι !

''εγω δικο μου σπιτι 55 χρονων''

 

Εσυ στα 55 δηλ τι θα πεις που δε θα εχεις καν σπιτι?

Επισης γενικα η περιοδος αποπληρωμης ποτε δε φτανει τα 40 χρονια τα οποια γινονται για να μην ζοριστεις με τις δοσεις και για να παρεις το ποσο που θελεις! Μην ξεχνατε οτι οσα λιγοτερα χρονια βαλεις τοσο μικροτερο το ποσο που σου εγκρινουν ;)

Αν κανεις μια αγορα σε μια καλη τιμη αξιζει νομιζω να επενδυσεις σε ενα σπιτι το οποιο και μετα οταν θα εισαι πλεον μεγαλυτερος δε θα σε βαρυνει με ενοικιο και το αφηνεις σε καποιο παιδι σου ωστε να μην εχει το ιδιο αγχος με σενα :)

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Εσυ στα 55 δηλ τι θα πεις που δε θα εχεις καν σπιτι?

 

30 που ειμαι και 40 χρονια η αποπληρωμη = 70 χρονων θα ειμαι και 55 το σπιτι ! :D

και τα υπολυπα 250€ αν τα βαλω σε ενα επενδιτικο , με εκεινα τα λευτα θα τα δωσω μετρητα να τα κανουν οτι θελουν τα παιδια μου.

 

Την αγορα θα την σκεφτω μονο αν βρω μια ευκαιρια.

Link to comment
Share on other sites

Οι τραπεζες πολυ δυσκολα (εως καθολου) δινουν δανειο για τους πανω απο 65 χρονων ή αν μεχρι την ληξη του δανειου εχεις ξεπερασει αυτη την ηλικία.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα αποψη μου ειναι βεβαια αλλα πιστευω οτι το ενοικιο ειναι πεταμενα λεφτα μονο αν ημουν φοιτητρια θα νοικιαζα ή αν ειχα μαλωσει με τους δικους μου και ηθελα να φυγω δινεις λεφτα για κατι που δεν ειναι δικο σου και δεν μπορεις να αγορασεις καλα πραγματα γιατι αν αργοτερα αγορασεις σπιτι μπορει να μην ταιριαζουν δεν ξερω θελω να πιστευω οτι κανω καλη κινηση που αγοραζω σπιτι σ'αυτην την ηλικια θα ζοριστω το ξερω αλλα θα ειναι ΔΙΚΟ ΜΟΥ θα κανω οτι θελω δεν θα ρωταω το ιδιοκτητη αν θελω να αλλαξω κατι
ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ!!!!!!!!!!:hunter:
Link to comment
Share on other sites

Το ελβετικό φράγκο, έχει δύο μεταβλητές που πρέπει να ληφθούν υπ' όψιν :

 

1. Η συναλλαγματική ισοτιμία, η οποία καθορίζεται από την δανειοδότιδα Τράπεζα.Σε χοντρές γραμμές, όμως, η ισοτιμία ευρώ ελβ.φράγκου παραμένει σταθερή από το 2001 με μία απόκκλιση +_ 10 % περίπου.

 

Σε αυτό το διάγραμμα, http://www.dailyfx.com/charts/Chart.html?symbol=EUR/CHF μπορείς να δεις την διακύμανση €-ελβ.φράγκου από το 2001 και εντεύθεν, όπου το χαμηλότερο είναι 1,55 € και το υψηλότερο 1,68. Αποτελεί το σταθερότερο νόμισμα, χωρίς εκπλήξεις.

 

2.Το διατραπεζικό επιτόκιο μηνός, όπως ορίζεται από τις Αγγλικές Τράπεζες. Εδώ http://www.bba.org.uk/bba/jsp/polopoly.jsp?d=141&a=627, μπορείς να δεις τον καθορισμό του μηνιάιου επιτοκίου, πάνω στο οποίο προσθέτει η τράπεζα το περιθώριο κέρδους της (spread) πλέον της εισφοράς του νόμου 0,12 %. Και αυτός ο δείκτης είναι σχετικά σταθερός, καθώς η διαφορά του ''παίζει'' +- 20 % περίπου.

 

Συνοψίζων : έχουμε π.χ. libor Μηνός 2,7 + 1,1 (περιθώριο κέρδους τραπέζης)+ 0,12 (εισφορά νόμου)=3,92 τελικό επιτόκιο. Αν η δόση μας είναι π.χ. 1.100 ελβ. φράγκα για 30 έτη και για δάνειο 140.000 €, διαιρούμε διά του π.χ. 1,56 (τιμή αγοράς ελβ.φράγκου από την τράπεζα)=705 €. Προφανώς, έχουμε να κάνουμε με τόσο χαμηλή δόση, που κανένα δάνειο Ε.Κ.Τ. δεν μπορεί να μας προσφέρει. Επιπροσθέτως, η διακινδύνευση είναι ελάχιστη, ιδιαιτέρως,δε, λαμβανομένων υπ' όψιν των σημερινών δυσμενών οικνομικών συνθηκών.

 

Τέλος, μπορεί κανείς να επιλέξει σταθερό 3ετία ή 5ετίας με ελβ. φράγκο, με επιτόκιο από 3,3 έως 3,7 (ΑΤΕ και ΕΤΕ), και με δικαίωμα μετά την λήξη της σταθερής περιόδου να επιλέξει είτε σταθερό και πάλι , είτε κυμαινόμενο είτε ακόμη και αλλαγή νομίσματος..

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως με αυτα τα δεδομενα ΔΕΝ θα αγοραζα σπιτι !

ΑΝ κανετε ενα μικρο υπολογισμο θα δειτε !!!!

 

Υπολογίστε τη δόση σας

 

εγω μενω τωρα με ενοικιο 300 € με 3 δωματια Σταυρουπολη σε 15 χρονων σπιτι

Αν το αγοραζω τωρα θα ηταν περιπου 130000 €

Δηλ. για 480 μηνες (40 χρονια) Χ 550€ ΤΟ ΜΗΝΑ

ΓΙΑΤΙ ? 250€ παραπανω για να πω μετα απο 40 χρονια

''εγω δικο μου σπιτι 55 χρονων''

και θελει ΠΛΗΡΗ συντηριση με εξτρα δικα μου λευτα !

προτιμαω ενοικιο και αμα δεν τα παω καλα με τους γειτονες , φευγω !

Αν δεν εχω λευτα-δουλεια (εκτος αν ημουν δημοσιος υπαλληλος :D ) ΔΕΝ θα μου κατασχουν το σπιτι για 3-4 δοσεις απληρωτες

και αλλα πολλα !

 

 

ωραιος!! :)

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως με αυτα τα δεδομενα ΔΕΝ θα αγοραζα σπιτι !

ΑΝ κανετε ενα μικρο υπολογισμο θα δειτε !!!!

 

Υπολογίστε τη δόση σας

 

εγω μενω τωρα με ενοικιο 300 € με 3 δωματια Σταυρουπολη σε 15 χρονων σπιτι

Αν το αγοραζω τωρα θα ηταν περιπου 130000 €

Δηλ. για 480 μηνες (40 χρονια) Χ 550€ ΤΟ ΜΗΝΑ

ΓΙΑΤΙ ? 250€ παραπανω για να πω μετα απο 40 χρονια

''εγω δικο μου σπιτι 55 χρονων''

και θελει ΠΛΗΡΗ συντηριση με εξτρα δικα μου λευτα !

προτιμαω ενοικιο και αμα δεν τα παω καλα με τους γειτονες , φευγω !

Αν δεν εχω λευτα-δουλεια (εκτος αν ημουν δημοσιος υπαλληλος :D ) ΔΕΝ θα μου κατασχουν το σπιτι για 3-4 δοσεις απληρωτες

και αλλα πολλα !

 

 

Συμφωνω κι εγω μαζι σου μακη.....

Παιδια....παρτε σπιτια παρτε βιλλες παρτε κοτερα ΑΛΛΑ μετα οταν αρχισουν τα ζορια και κανετε και κανα δυο κουτσουβελα ΜΗΝ αρχισετε τα τυπου...Αχ δε τα βγαζω περα με το μισθο μου και με τα αγγλικα της μικρης και το πιανο του μικρου....αχ καλε τσιμα τσιμα τα εβγαλα παλι και αλλες κλαψομοιριες αυτου του τυπου....ενταξει?Σκεφτειτε πρωτα γιατι ζωη δεν ειναι μονο τεσσερις τοιχοι και τεσσερις ροδες.....Σημασια εχει και το ταξιδι εκτος απτο προορισμο....Μη πληρωνουμε και μια ζωη τραπεζες...φτανει χορτατες ειναι.

Δειτε λιγο και'δω http://www.madata.gr/index.php?news=17924

Link to comment
Share on other sites

Τα 3 ή τα 5 δωμάτια δεν λένε τίποτε..θα πρέπει να μιλήσουμε για τετραγωνικά μέτρα, για να δούμε εάν οφελεί ή όχι η λύση του δανείου...

 

Σήμερα σε ένα δάνειο έχεις την ευχέρεια να κρατάς λίγο -πολύ σταθερή την δόση σου.Αυτό,όμως, δεν συμβαίνει με τα μισθώματα κατοικίας, ούτε με τις ετήσιες αυξήσεις..

 

Παράδειγμα : έχουμε διαμέρισμα 80 τ.μ. με μηνιαίο μίσθωμα 400 €.Τον 5ο χρόνο της μισθωσεως και με 5% αύξηση ετησίως, θα πληρώνουμε 510 € μηνιαίως + 220 € για την συμπλήρωση της διμηνιαίας εγγυήσεως..Εάν το ίδιο διαμέρισμα το αγοράζαμε 130.000 € για 40 έτη, και με σταθερό επιτόκιο 5ετίας 3,5 % σε ελβ.φράγκο, θα πληρώναμε 503 € μηνιαίως..

 

Το ερώτημα είναι τι γίνεται μετά την 5ετία..Ήδη πολλές τράπεζες σου δίδουν το δικαίωμα να πας πάλι σε σταθερή περίοδο επιτοκίου, ή σε κυμαινόμενο ,με επιτόκιο ανάλογα το τί θα ισχύει σε 5 έτη.ΑΠό την άλλη πάλι, όμως, κανείς δεν ξέρει πού θα έχουν φθάσει τα μισθώματα τότε, ούτε αν θα μας έχει εξώσει ο ιδιοκτήτης (δεδομένου ότι η ελάχιστη διάρκεια μίσθωσης είναι 3ετής και μετά εάν θέλει σε αποβάλλει ο ιδιοκτήτης)..το οποίο πρακτικώς σημαίνει, έξοδα μετακομίσεως, νέα μισθωτήρια, νέες εγγυήσεις, κ.ο.κ.

 

Η λογική ''δεν τα πάω καλά με τους γείτονες, άρα φεύγω'', δεν είναι πανάκεια..φεύγεις εάν έχεις τηρήσει τους όρους του μισθωτηρίου σου, ειδάλλως ο ιδιοκτήτης, έχει δικαίωμα να διεκδικήσει ακόμη και όλα τα μισθώματα μέχρις λήξεως του συμβατικού χρόνου μισθώσεως, ως επίσης να παρακρατήσει την εγγύηση ως ποινική ρήτρα κ.λ.π.

 

Επομένως γίνεται αντιληπτό, ότι οι υπεραπλουστεύσεις δεν είναι πάντοτε καλός σύμβουλος..

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν μπορεί να πει με βεβαιότητα, λόγω της μακράς διαρκείας του σταθερού επιτοκίου...σήμερα, ναι συμφέρει..αλλά σε 3-4 έτη δεν ξέρεις..

 

Σε 15ετή διάρκεια, προκύπτει το θέμα της αυξημένης δόσεως εν σχέσει με ένα δάνειο 30ετίας...καλό θα ήταν να δεις τί όρους σου προσφέρει όσον αφορά το δικαίωμα αλλαγής τύπου δανείου στην πορεία..

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν μπορεί να πει με βεβαιότητα, λόγω της μακράς διαρκείας του σταθερού επιτοκίου...σήμερα, ναι συμφέρει..αλλά σε 3-4 έτη δεν ξέρεις..

 

Σε 15ετή διάρκεια, προκύπτει το θέμα της αυξημένης δόσεως εν σχέσει με ένα δάνειο 30ετίας...καλό θα ήταν να δεις τί όρους σου προσφέρει όσον αφορά το δικαίωμα αλλαγής τύπου δανείου στην πορεία..

 

λενε οτι συνηθως ειναι "σταθερο" . Σιγουρα βεβαια δεν το εγγυαται κανεις αλλα συνηθως εχει τα πιο "καλα" επιτκια

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι, αλλά το ελβ.φράγκο π.χ. σου το παρέχει η ΑΤΕ με 3,5 σταθερό για 5ετία και η ΕΤΕ με 3,70...οπότε εάν μιλάμε για απόλυτα μεγέθη τελικού επιτοκίου, δεν συμφέρει το επιτόκιο Ε.Κ.Τ. ή euribor..
Link to comment
Share on other sites

βγηκε η φαρμακερη αποφαση το δανειο δεν μας το δινουν αρα σπιτι για φετος γιοκ.... τι θα κανω δεν περιμενα να γινει ετσι
ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ!!!!!!!!!!:hunter:
Link to comment
Share on other sites

Τι ποσο ζητησες evvi?

Σε καψανε τπτ δυσμενη η λογω εισοδηματος?

 

οχι με κοψανε επαιδη ειμαι μικρη και θελω εγγυητη για να το παρω

 

ζητησα 135.000€

ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ!!!!!!!!!!:hunter:
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να κάνω καμμία προώθηση για τη δουλειά μου (μεσίτης), πιστεύω ότι μπορώ να σε βοηθήσω, μέσω κάποιων ανθρώπων με τους οποίους συνεργάζομαι.

Αν ενδιαφέρεσαι στείλε μου π.μ.

 

 

***Προς moderators.

Aν πιστεύετε ότι προωθώ τη δουλειά μου, παρακαλώ διαγράψτε το μήνυμα.

Ευχαριστώ.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...