Jump to content

Xiaomi Mi Mix 2


Green_Dragon
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάποιο καλό tempered glass πήρε κανένας; Αυτό που πήρα από banggood αφήνει κενά δεξιά αριστερά...

 

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

 

Ποιό tempered glass πήρες; Επίτηδες είναι πιο μικρό το γυαλί γιατί αν ήταν ακριβώς στο μέγεθος της οθόνης θα σηκωνόταν στις άκρες Η άλλη λύση είναι το full cover tempered που καλύπτει όλη την μπροστινή επιφάνεια του κινητού μαζί με τα bezels (βαμμένο μαύρο σ εκείνο το σημείο) αλλά συνήθως αφήνει κάποια κενά απο κατω. Εγώ προσωπικά δεν το προτιμώ. Κατά την δίκη μου άποψη το καλύτερο tempered glass είναι της Nillkin.

Edited by kyrgeo1978
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ποιό tempered glass πήρες; Επίτηδες είναι πιο μικρό το γυαλί γιατί αν ήταν ακριβώς στο μέγεθος της οθόνης θα σηκωνόταν στις άκρες Η άλλη λύση είναι το full cover tempered που καλύπτει όλη την μπροστινή επιφάνεια του κινητού μαζί με τα bezeles (βαμμένο μαύρο σ εκείνο το σημείο) αλλά συνήθως αφήνει κάποια κενά. Εγώ προσωπικά δεν το προτιμώ. Κατά την δίκη μου άποψη το καλύτερο tempered glass είναι της Nillkin.

 

αυτο πηρα https://www.banggood.com/Bakeey-Anti-Explosion-Anti-Scratch-Tempered-Glass-Screen-Protector-For-Xiaomi-Mi-Mix-2-p-1216401.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

Link to comment
Share on other sites

Και το Nillkinhttps://m.banggood.com/NILLKIN-Amazing-HPRO-Anti-Explosion-Tempered-Glass-Screen-Protector-For-Xiaomi-Mi-Mix-2-p-1207189.html?rmmds=search αυτό το μέγεθος έχει, απλά είναι πιο ποιοτικό. Αυτό είναι το full cover glass αν δεν θες κενά.https://m.youtube.com/watch?v=jOFkJurWzk0

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κυριοι,

τελικά μετα απο καμποσο ψάξιμο και ενω για καμποροσο καιρο αμφιταλαντευομουν μεταξυ mi mix 2 και OP 5T, λογω μπατζετ και τιμής εκλεισα τελικα στο mi mix 2.

Το ειδα και απο κοντα στο mi store στο golden Mall οποτε εμφανισιακα και ποιοτικα (αισθηση στο χερι δλδ) δεν εχω διλληματα πλεον...

 

Αναμενω την παραλλαβη του καπου την επομενη εβδομαδα,

και θα ηθελα την βοηθεια σας μιας και δεν ειμαι απο τους φαν αλλαγης κινητων (το 1+1 το εχω απο τοτε που πρωτοβγηκε δλδ 3 1/2 χρονια πλεον και το αλλαζω γιατι χαλασε η οθονη του) θελω να σας ρωτησω...

1. Μεταφορά των επαφων, φωτογραφιων, βιντεο και applications password κτλ θα γινουν μεσω NFC μεταξυ του 1+1 και του νεου mi mix μου ή θα χαθουν πραγματα...

εχετε να προτεινετε ασφαλεστερο τροπο μεταφορας των παραπάνω?

 

2. σαν αρχικο setup τι προτεινετε για την καλυτερη λειτουργια του τηλεφωνου...ΑΝ υπάρχει σχετικό ποστ ή θεμα και μπορει καποιος ας μου στειλει link για να μην τα ξαναγράφετε...

 

3. χρηση της περιλλαμβανομενης θηκης ειναι αρκετη για την προστασια του τηλεφωνου (απο μικρο πτωσεις) ή θα πρεπει να παρω κατι ποιο καλο...

γυαλι δεν ειμαι φαν να βαλω δεν ειχα ουτε στο προηγουμενο και στα τοσα χρονια χρησης δεν εχει σημαδια γρατζουνιες κτλ (η οθονη χάλασε στο touch της λογω αποκολλησης απο πτωσεις αλλα δεν εσπασε το γυαλι) και δεν εχει αντιστοιχο gorilla glass οπως το mi mix2.

 

Ευχαριστω εκ των προταιρων για την οποια βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες, ευτυχής κάτοχος εδώ και μια εβδομάδα κι εγω ,μόνο καλά λόγια έχω να πω για τη συσκευή μας!!!Όσον αφορά το tempered glass, χρησιμοποιώ αυτό http://www.protectionfilms24.com/article/brotect-airglass-premium-glass-screen-protector-clear-xiaomi-mi-mix-2-2731485.html και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος!!!Τον ίδιο τύπο γυαλιού χρησιμοποιώ και στο Mi6 μου και παρόλο του οτι είναι πολύ λεπτό, έχει αντέξει άπειρες γρατζουνιές, οπότε το συνιστώ ανεπιφύλακατα....Στα συν του επίσης υπολογίστε τη σχετικά χαμηλή τιμή του, και τα δωρεάν μεταφορικά..
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κυριοι,

τελικά μετα απο καμποσο ψάξιμο και ενω για καμποροσο καιρο αμφιταλαντευομουν μεταξυ mi mix 2 και OP 5T, λογω μπατζετ και τιμής εκλεισα τελικα στο mi mix 2.

Το ειδα και απο κοντα στο mi store στο golden Mall οποτε εμφανισιακα και ποιοτικα (αισθηση στο χερι δλδ) δεν εχω διλληματα πλεον...

 

Αναμενω την παραλλαβη του καπου την επομενη εβδομαδα,

και θα ηθελα την βοηθεια σας μιας και δεν ειμαι απο τους φαν αλλαγης κινητων (το 1+1 το εχω απο τοτε που πρωτοβγηκε δλδ 3 1/2 χρονια πλεον και το αλλαζω γιατι χαλασε η οθονη του) θελω να σας ρωτησω...

1. Μεταφορά των επαφων, φωτογραφιων, βιντεο και applications password κτλ θα γινουν μεσω NFC μεταξυ του 1+1 και του νεου mi mix μου ή θα χαθουν πραγματα...

εχετε να προτεινετε ασφαλεστερο τροπο μεταφορας των παραπάνω?

 

2. σαν αρχικο setup τι προτεινετε για την καλυτερη λειτουργια του τηλεφωνου...ΑΝ υπάρχει σχετικό ποστ ή θεμα και μπορει καποιος ας μου στειλει link για να μην τα ξαναγράφετε...

 

3. χρηση της περιλλαμβανομενης θηκης ειναι αρκετη για την προστασια του τηλεφωνου (απο μικρο πτωσεις) ή θα πρεπει να παρω κατι ποιο καλο...

γυαλι δεν ειμαι φαν να βαλω δεν ειχα ουτε στο προηγουμενο και στα τοσα χρονια χρησης δεν εχει σημαδια γρατζουνιες κτλ (η οθονη χάλασε στο touch της λογω αποκολλησης απο πτωσεις αλλα δεν εσπασε το γυαλι) και δεν εχει αντιστοιχο gorilla glass οπως το mi mix2.

 

Ευχαριστω εκ των προταιρων για την οποια βοηθεια.

 

 

Καλημέρα φιλε,

1) εγω προσωπικα την μεταφορα αρχειων-εφαρμογων-επαφων την εκανα μεσο της εφαρμογης shareit και τις επαφες απο τον google account μου (αν θυμαμαι καλα, παιζει η εφαρμογη που σου ειπα να μεταφερει και επαφές)

 

2) Για setup δε ξερω τι ακριβως εννοεις, εγω απλα ξεκλειδωσα τον bootloader χωρις να αλαξω ρομ, μετεφερα οπως σου ειπα στο 1 τις εφαρμογες που με ενδιαφερουν και χρησιμοποιω ενα θεμα απο τις ρυθμισεις (οχι το αρχικο που εχει, μου φαινεται ασχημο) ουτε αλαγη launcher ουτε τιποτα. οσες εφαρμογες εχει απο τη μαμα και δε με νιαζουν, τις πεταξα ολες σε ενα φακελο μεσα και ησυχασα.

 

3)μαζι με το κινητο, ειχα παρει και 2-3 θηκες (της πλακας), καμια δε με εντυπωσιασε οσο αυτη που του ειχαν μεσα. Κουμπωνει ακριβως χωρις να του δινει εξτρα ογκο, οπως εκαναν αυτες που πηρα. Ασε που πολλες φορες δε του βαζω καμια θηκη, καθως ειναι παααρα πολυ ομορφο σκετο. Για το τζαμακι συμφωνω. ουτε εγω του φοραω κατι, αν και εχω ενα. (το ειχα παρει μαζι με της θηκες του).

 

Αντε , με το καλο να σου ερθει και καλοριζικο.

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα το Setup ελεγα μπας και θελει καθάρισμα απο διαφορη "σαβουρα" για να μην επιρρεαζει την αποδοση του κινητου...αν και με τοση μνημη και τον SD835 πιστευω οτι θα πηγαινει μπαλα σε σχεση με τα 2GB και SD802 του προηγουμενου...

Στο θέμα θηκης προσανατολιζομαι στην χρηση θηκης τυπου sleeve ΙΣΩΣ σε συνδιασμο της υπάρχουσας στην συσκευασια μιας και θα ηθελα και εγω το δυνατον να κρατησω την πολυ καλη αισθηση που εχει στο χερι...

το sleeve και στο προηγουμενο αποδειχτηκε σωτηριο με την προηγουμενη συσκευη μιας και λογω αποκλειστικής μετακινησης με μοτοσυκλετα, κινητα κλειδια αναπτηρες κτλ κτλ μπαινουν σε τσαντακι και ετσι ειχα αποφυγει γρατζουνιες κτλ κτλ καθως και ευκολη προσβαση στο κινητο οταν χρειαζοταν...απλα με "προβληματιζει" οτι το συγκεκριμενο κινητο ειναι κεραμικο οποτε πολυ ποιο ευπαθες στις πτωσεις κατι στο οποιο το προηγουμενο αποδειχτηκε ιδιαιτερως ανθεκτικο στα 3,5 χρονια που το εχω...

 

Οπως και να εχει σε ευχαριστω πολυ για τις αποψεις...

Link to comment
Share on other sites

Αν πεις ότι βγήκε πριν κάνα μήνα περίπου σε Dev βάλε κάνα δίμηνο ακομα για stable oreo

 

Sent from my MIX 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Τώρα που ήρθε και επίσημα στην ελληνική αγορά, θεωρώ ότι ίσως θα ήταν μια καλή επιλογή. Σχετικά όμως με την κάμερα δεν διαβάζω και τα καλύτερα...όσοι το έχετε ή το είχατε ποιά είναι η γνώμη σας; Αξίζει; Να σημειώσω ότι χρησιμοποιώ ένα galaxy note 4. Ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Τώρα που ήρθε και επίσημα στην ελληνική αγορά, θεωρώ ότι ίσως θα ήταν μια καλή επιλογή. Σχετικά όμως με την κάμερα δεν διαβάζω και τα καλύτερα...όσοι το έχετε ή το είχατε ποιά είναι η γνώμη σας; Αξίζει; Να σημειώσω ότι χρησιμοποιώ ένα galaxy note 4. Ευχαριστώ πολύ.

 

Δεν διαβάζεις τα καλύτερα σε σχέση με τα καινούρια.Tο note 4 είναι παλιό κινητό...Από το G2 που έχω πάντως βγάζει καλύτερες φώτο.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαβάζεις τα καλύτερα σε σχέση με τα καινούρια.Tο note 4 είναι παλιό κινητό...Από το G2 που έχω πάντως βγάζει καλύτερες φώτο.
Με τα καινούργια δηλαδή υπάρχει σημαντική υστέρηση; Με το op5 έχει μεγάλη διαφορά, γιατί σε θέμα συμπεριφοράς νομίζω δεν έχουν διαφορές.

 

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η γυναικα μου εχει ενα mi A1 και εχτες της εβαλα την google camera με ενα προγραμμα που δεν χρειαζεται να ειναι ξεκλειδωτος ο bootloader.στο δικο μας κινητο υπαρχει κατι αντιστοιχο?να βαλω την google camera χωρις να ξεκλειδωσω?
Link to comment
Share on other sites

Εγώ φεύγω από το νημα γιατί βλέπω πολύ θάψιμο πάλι. Και αν ξέρετε να τραβάτε φώτο βγάζει εξερετικες φωτογραφιες.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φεύγω από το νημα γιατί βλέπω πολύ θάψιμο πάλι. Και αν ξέρετε να τραβάτε φώτο βγάζει εξερετικες φωτογραφιες.
Όποιος θέλει να δει δυνατότητες κ δείγματα ας περάσει από εδώ να δει

 

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/23225-%CE%A7%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%BF%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%B5%CF%82-%CF%81%CF%85%CE%B8%CE%BC%CE%AF%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CF%85%CE%B3%CE%BA%CF%81%CE%B9%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BA%CE%B1%CE%BC%CE%B5%CF%81%CF%8E%CE%BD/?postID=574345#post574345

 

Ο καθένας έχει μια άποψη δεν είναι κακό. Οπότε θα έλεγα να κάτσεις κ άσε να θάβουν.

 

Και το mi note 2 έτρωγε θαψιμο. Έτσι γίνεται τι να κάνουμε.

Αν πούμε ότι το mi5s είναι ότι καλύτερο έβγαλε η xiaomi λόγω αισθητήρα βλέπε Google pixel...το mix 2 είναι πολύ κοντά. Άρα έχει μια καλή κάμερα. Δεν είναι s8 αλλά στέκεται αξιοπρεπώς. Αυτά από εμένα.

Να ψάχνεστε ναι αλλά μην αναπαράγουμε απλά εντυπώσεις. Απ' την άλλη είναι κ το τι βλέπει αλλά κ το τι θέλει ο καθένας....

 

Sent from my MIX 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι η κάμερα εάν ασχοληθείς,αλλά το χειροκίνητο δεν είναι για όλους.Ο περισσότερος κόσμος τραβάει στο αυτόματο.Όταν κάποιος θέλει να βγάλει μια γρήγορη φώτο δε θα καθίσει να ψαχτεί με χειροκίνητο.Εκεί είναι που κάνει την διαφορά η ποιότητα στο σοφτ τις κάμερας μεταξύ των εταιριών.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είπα για χειροκίνητα ... Διαβάστε το thread έχει ενδιαφέροντα πράγματα. Τα δείγματα κυρίως από το mix είναι σε auto καταστάσεις όπως και στο λογαριασμό μου στο Flickr. Επίσης εκεί ψαχνομαστε και με το hdr + για όποιον θέλει.

Η κάμερα του είναι μια χαρά

 

Sent from my MIX 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!με βλέπω να το παίρνω κ εγώ το εν λόγο κινητό τον επόμενο μήνα!το έχω βρει εδώ στα 382€

https://m.banggood.com/Xiaomi-Mi-MIX-2-Global-Bands-5_99-inch-6GB-RAM-64GB-ROM-Snapdragon-835-Octa-core-4G-Smartphone-p-1198702.html?rmmds=search

Με το τελωνείο τι παίζει κ σε πόσες μέρες περίπου θα το έχω; ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!με βλέπω να το παίρνω κ εγώ το εν λόγο κινητό τον επόμενο μήνα!το έχω βρει εδώ στα 382€

https://m.banggood.com/Xiaomi-Mi-MIX-2-Global-Bands-5_99-inch-6GB-RAM-64GB-ROM-Snapdragon-835-Octa-core-4G-Smartphone-p-1198702.html?rmmds=search

Με το τελωνείο τι παίζει κ σε πόσες μέρες περίπου θα το έχω; ευχαριστω!

Θα επιλέξεις Priority Direct Mail και θα σου έρθει σε 15-20 ημερες περίπου, χωρίς "περιττά" έξοδα ;)

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Μολις παρέλαβα το mi mix 2 6GB 64GB...

Πρωτες εντυπώσεις, απιστευτη αισθηση στο χερι, δεν γλυστραει οπως φοβομουν, και γενικά πολυ ενδιαφέρον κινητο...οσο εχω δει...

αντε να το σετταρω στο συνολο του να αρχισω να το χρησιμοποιω σαν καθημερινο...

 

και οι ερωτησεις ξεκινάνε... :)

 

1. προσπαθησα να κανω συγχρονισμο (φωτο, επαφες application κτλ) στις δυο συσκευες μεσω NFC μεταξυ του 1+1 (προηγουμενο τηλ) και του MiMix2 (βαζοντας τα να ακουμπησουν πλατη πλατη) αλλα παροτι ειναι ενεργοποιημενο και στις δυο συσκευες δεν δουλευει...

ΑΝ ξερει καποιος τον τροπο θα το εκτιμουσα να μου πει...πιστευα οτι ειναι πολυ απλη διαδικασια αλλα ισως κανω κατι λαθος...

Edited by evgenios12
Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε με το mi mover στα xiaomi υπάρχει στο ρυθμίσεις, πρόσθετες ρυθμίσεις, mi mover αν το άλλο δεν είναι xiaomi κατέβασε το από το play store

 

Redmi note3 pro

Link to comment
Share on other sites

εγκατατεστησα και στις δυο συσκευες το mi mover και δειχνει να συνδεονται...μιας και το transfer θα γινει με data θα περιμένω να μπω σε wifi για να κανω την μεταφορά γιατι ειναι πολλα τα δεδομένα...

Ευχαριστω πολυ...

θα ενημερωσω για την εκβαση...

Link to comment
Share on other sites

εγκατατεστησα και στις δυο συσκευες το mi mover και δειχνει να συνδεονται...μιας και το transfer θα γινει με data θα περιμένω να μπω σε wifi για να κανω την μεταφορά γιατι ειναι πολλα τα δεδομένα...

Ευχαριστω πολυ...

θα ενημερωσω για την εκβαση...

Ποιος σου είπε ότι θα γίνει με data το transfer ?

Δίκτυο μεταξύ τους θα φτιάξουν τα 2 τηλέφωνα.

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν το ηξερα, νομιζα οτι θα πηγαιναν μέσω data...

τοτε ξεκινάω το transfer άμεσα.

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...