Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπαταρία, CPU, πολύ καλύτερες κάμερες, διαστάσεις οθόνης, fast charge, fingerprint sensor κάτω από την οθόνη είναι οι βασικές διαφορές υπέρ με μόνο μείον σε σχέση με Α1 το ραδιόφωνο για όσους λίγους το χρειάζονται. Εγώ περίμενα πως θα ήταν αντίγραφο του 9se με Android one, τελικά έχει αρκετές διαφορές.
Η ανάλυση οθόνης τι είναι σε σχέση με το α1;

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά το Α3 έχει χειρότερη ανάλυση οθόνης από το δικό μας Α1. Η HD+ ανάλυση είναι 1600x900 ενώ η full HD του δικού μας (και του Α2), 1920x1080.

Προσωπικά απογοητεύτηκα από την παρουσίαση του Α3 καθώς περίμενα επεξεργαστή από τη σειρά 7 της snapdragon, περίμενα nfc και φυσικά καλύτερη ανάλυση οθόνης από τη στιγμή μάλιστα που μιλάμε για οθόνη τεχνολογίας amoled.

Δεν ξέρω τι πραγματικά σκέφτηκαν εκεί στην xiaomi για το Α3 αν και θεωρώ ότι θα ακολουθήσει έκδοση pro και δεν θα δούμε lite έκδοση όπως έγινε πχ στο Α2. Η lite έκδοση θα είναι η Α3 με το Α3 pro ή plus ή όπως να' ναι, να βρίσκεται στην κορυφή.

Ειλικρινά αγάπησα περισσότερο το Α1 μου...

Link to comment
Share on other sites

Οι αναλύσεις οθόνης που περιγράφεις είναι για 16:9 διαστάσεις, όλα τα κινητά σήμερα τείνουν να είναι πιο μακρόστενα για να μπορείς να τα κρατάς στο χέρι πιο εύκολα, για παράδειγμα το Α3 έχει 1560x720.

 

Η βασική διαφορά είναι ότι το δικό μας έχει περίπου 2 εκ pixel ενώ το Α3 έχει 1.1 σε λίγο μικρότερη επιφάνεια, άρα σημαντικά χειρότερη πυκνότητα. Αν πας να δεις φωτογραφίες θα υπάρχει μικρότερη ποσότητα πληροφορίας που θα ξεχωρίσεις χωρίς zoom αλλά στην υπόλοιπη καθημερινή χρήση δεν είναι και πολύ εμφανές και αν η τιμή είναι καλή θα έχει χώρο στην αγορά με τόσο καλές κάμερες.

 

Δεν είμαι σίγουρος ότι θα βγει plus, αλλά αν βγει πιστεύω θα είναι ουσιαστικά το 9se, όπως το Α2 είναι το 8 κάτι σαν Android one.

 

Εγώ πάντως έχω αποφασίσει ότι θα το κρατήσω τουλάχιστον άλλο ένα χρόνο, δεν έχω κάποιο μεγάλο παράπονο που να με οδηγεί να το αλλάξω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εδώ δεν είναι νήμα σύγκρισης του Α1 με το Α3 :lol:

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.4.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Με σώσατε, δεν ήξερα ότι έχει ενεργοποιήσει η vodafone wifi calling και μάλιστα με εφαρμογή που δεν θέλει root ή custom rom/magisk module.

Επιτέλους φουλ σήμα στο σπίτι :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η ανάλυση οθόνης με αφήνει εντελώς αδιάφορο αν είναι full η απλά hd αντίθετα η amoled οθόνη είναι ότι πρέπει ελπίζω να έχει λύσει τα τρελά bugs του a1 και κάποτε να σταματήσει αυτή η τρέλα με τα notch και να δούμε φυσιολογικές οθόνες..
Link to comment
Share on other sites

Για gcam που να δουλεύει με στοκ, βγήκε η https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/changelog593/ στην οποία δουλεύουν και οι μπρος και πίσω κάμερες σωστά χωρίς πρόβλημα autofocus και πρασινίλας.

 

Όμως λαγκάρει στην προεπισκόπηση και κάποιες φορές είτε κράσαρε είτε δεν αποθήκευσε την φωτογραφία με night mode ή hdr+ ενεργοποιημένο οπότε θέλει προσοχή. Για την ώρα θα το χρησιμοποιώ σαν βασική εφαρμογή γιατί η ποιότητα είναι πολύ καλή σε πρώτη επαφή αλλά αν όντως χάνει φωτογραφίες θα την βγάλω.

 

Προφανώς χρειάζεται camera 2 API ενεργοποιημένο όπως όλες οι gcam.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάθε άλλους κατόχους της συσκευής m1 υπάρχει θέμα με τ σήμα της κινητής όταν είναι ενεργοποιημένο τ WiFi....χάνω κλήσεις και δεν έχω σήμα ...η εταιρεία που έχω συμβόλαιο είναι η wind

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Μετά κόπων και βασάνων κατάφερα και ενεργοποίησα το Wifi Calling από την Cosmote (έπρεπε να επικοινωνήσω με το Call Center και να τους ζητήσω να το ανοιξουν εκείνοι). Παρ'όλα αυτά δεν βρίσκω την αντίστοιχη ρύθμιση στο κινητό. Είμαι με Android 9 (June Patch). Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάτι επιπλέον που πρέπει να κάνω; Είναι ψιλο σημαντικό γιατί το σήμα σπίτι μου είναι τραγικό τουλάχιστον.

--

Nokia 3310 -> Nokia 5300 -> Nokia 5320 -> Nokia C6-00 -> iPhone 3GS -> Samsung Galaxy SIII Neo -> Nokia Lumia 520 -> Xiaomi RN2 -> Xiaomi Mi A1 -> Xiaomi Mi 10 Lite

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Μετά κόπων και βασάνων κατάφερα και ενεργοποίησα το Wifi Calling από την Cosmote (έπρεπε να επικοινωνήσω με το Call Center και να τους ζητήσω να το ανοιξουν εκείνοι). Παρ'όλα αυτά δεν βρίσκω την αντίστοιχη ρύθμιση στο κινητό. Είμαι με Android 9 (June Patch). Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάτι επιπλέον που πρέπει να κάνω; Είναι ψιλο σημαντικό γιατί το σήμα σπίτι μου είναι τραγικό τουλάχιστον.

 

Δεν υπάρχει επιλογή μέσα στο μενού του κινητού για να δέχεσαι ή να κάνεις κλήσεις μέσω wifi calling.

Εγώ με τη vodafone, χρησιμοποιώ το wifi calling μέσω της εφαρμογής της vodafone. Δες στο playstore μήπως υπάρχει αντίστοιχη εφαρμογή από την cosmote (με πρόχειρο ψάξιμο, είδα ότι δεν υπάρχει).

Edited by JimV60
Link to comment
Share on other sites

https://www.doctorandroid.gr/2019/07/android-update-problems-caused-by-sim.html?spref=fb&fbclid=IwAR0YZyz5NF8TxTR2td4iO3FLuNOwlOT9xVstaYGC_jUcKdJmrjOhyEjk_yk&m=1

 

Και άμα σας πω ότι είχε πάει το μυαλό μου για όσους έχουν γενικά προβλήματα και έχουν Sims της Wind...

Link to comment
Share on other sites

Ότι πρόβλημα παίζει με τη wind στο xiaomi σε άλλες συσκευές δεν εχω κανένα απολύτως πρόβλημα από όσες συσκευές έχουν περάσει από τα χέρια μου έτσι δεν είναι και τόσο πρόβλημα της wind..
Link to comment
Share on other sites

Η stable gcam https://f.celsoazevedo.com/file/cfiles/gcm1/Gcam_6.2.030_Advanced_V2.2.190716.1800-Final.apk διόρθωσε σχεδόν όλα τα προβλήματα των beta, εμένα μου έχει μόνο ένα, δε μπορεί με τίποτα να τραβήξει φωτογραφία με φλας στην πίσω κάμερα, με δε το hdr ενεργοποιημένο και φλας κρασάρει πάντα. Παρόλα αυτά την προτείνω.
Link to comment
Share on other sites

Sorry αν θεωρείται offtopic, η αλλαγή οθόνης πόσο κοστίζει (με φπα) πάνω κάτω?
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται που θα το κάνεις. Από οριακά 15-20 ευρώ με αγορά ανταλλακτικού από το και αλλαγή μόνος σου, σε 60-80 αν το κάνει κάποιο μαγαζί (ποιότητα οθόνης περίπου ίδια, το νέο γυαλί όμως θα κινδυνεύει να σπάσει πολύ εύκολα γιατί είναι της πλάκας) και αν θυμάμαι καλά 120 επίσημα (δε συμφέρει πια αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα πάρεις ανάλογο αυτού που είχες). Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Εχω ενα θεμα τις τελευταιες μερες.

Οταν βαζω το κινητο να φορτίσει πρωτα στο usb και μετα στην πριζα, κανει επανεκκινηση μονο του

Επισης οταν φορτίσει και βγαλω τον φορτιστή πρωτα απο την πριζα κανει παλι επεανεκκινηση μονο του.

 

Μονο οταν εχω τον φορτιστή στην πριζα και βγαλω το usb απο το κινητο δεν κανει επανεκκίνηση και επισης οταν φορτίσει βγαζω πρωτα το usb απτο κινητό και μετα τον φορτιστή απο την πριζα,αλλιως θα κανει επαννεκινησει.

 

Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται που θα το κάνεις. Από οριακά 15-20 ευρώ με αγορά ανταλλακτικού από το και αλλαγή μόνος σου, σε 60-80 αν το κάνει κάποιο μαγαζί (ποιότητα οθόνης περίπου ίδια, το νέο γυαλί όμως θα κινδυνεύει να σπάσει πολύ εύκολα γιατί είναι της πλάκας) και αν θυμάμαι καλά 120 επίσημα (δε συμφέρει πια αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα πάρεις ανάλογο αυτού που είχες).

 

Thnx για τις πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

Η stable gcam https://f.celsoazevedo.com/file/cfiles/gcm1/Gcam_6.2.030_Advanced_V2.2.190716.1800-Final.apk διόρθωσε σχεδόν όλα τα προβλήματα των beta, εμένα μου έχει μόνο ένα, δε μπορεί με τίποτα να τραβήξει φωτογραφία με φλας στην πίσω κάμερα, με δε το hdr ενεργοποιημένο και φλας κρασάρει πάντα. Παρόλα αυτά την προτείνω.

Να ρωτήσω, απλώς κάνουμε install το apk? δεν θέλει κάτι άλλο? Γιατί το είχα παρατήσει το θέμα απ' όταν ήθελε ολόκληρη διαδικασία στην 8.1. Έχει απλοποιηθεί πλέον?

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, απλώς κάνουμε install το apk? δεν θέλει κάτι άλλο? Γιατί το είχα παρατήσει το θέμα απ' όταν ήθελε ολόκληρη διαδικασία στην 8.1. Έχει απλοποιηθεί πλέον?
Δυστυχώς όχι. Θέλει διαδικασία και τώρα. Εγώ έκανα φορμάτ κ την έχασα κ δεν έχω ασχοληθεί ξανά. Δεν ξέρω αν μπορεί άλλος να σε βοηθήσει

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ενεργοποιήσεις μια επιλογή (το camera2 API). Ενώ αυτό από μόνο του είναι γελοίο, η ρύθμιση είναι κλειδωμένη οπότε θα πρέπει να το κάνεις σαν root. Δυστυχώς για να αποκτήσεις root πρόσβαση, έστω και προσωρινή μέχρι το reboot, χρειάζεται να ξεκλειδώσεις τον bootloader, κάτι που φυσιολογικά προκαλεί επαναφορά σε εργοστασιακές ρυθμίσεις για λόγους ασφαλείας - αν και παλιά υπήρχε ένα τρικ με τα πλαϊνά πλήκτρα που το αποφεύγεις αλλά δεν ξέρω αν δουλεύει ακόμα.

 

Σε γενικές γραμμές δεν είναι πολύπλοκο αλλά θα χρειαστεί να στήσεις το κινητό πάλι από backup αν σου κάνει format. Ψάξε κάποιον οδηγό στο ίντερνετ για την 9 και δες. Η ποιότητα της gcam αξίζει τον κόπο, θα είναι σαν να έβαλες καινούρια, πολύ καλύτερη κάμερα στο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται που θα το κάνεις. Από οριακά 15-20 ευρώ με αγορά ανταλλακτικού από το και αλλαγή μόνος σου, σε 60-80 αν το κάνει κάποιο μαγαζί (ποιότητα οθόνης περίπου ίδια, το νέο γυαλί όμως θα κινδυνεύει να σπάσει πολύ εύκολα γιατί είναι της πλάκας) και αν θυμάμαι καλά 120 επίσημα (δε συμφέρει πια αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα πάρεις ανάλογο αυτού που είχες).

 

Επειδή φαίνεται να γνωρίζεις το θέμα , μήπως ξέρεις αν μπορούμε να πάρουμε το καλό κάπου ;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, πιστεύω πως όλα είναι τα ίδια ποιοτικά με μικρές διαφορές που δεν μπορείς να τις καταλάβεις εκτός αν σου βάλουν κάποιο εντελώς μάπα που δεν ταιριάζει καν και θα το καταλάβεις με την μία. Όλοι θα σου πουν ότι έχουν το αυθεντικό αλλά δεν υπάρχει τρόπος να το ξέρεις, εκτός και αν έχεις ανοίξει αρκετά και τα έχεις δει - και πάλι και τότε όχι με απόλυτη σιγουριά. Αλλά μην ανησυχείς πολύ, η διαφορά είναι κυρίως στην αντοχή στη θραύση, χωρίς θήκη που να καλύπτει τις άκρες πάνω από την οθόνη αργά η γρήγορα θα σπάσει οποίο γιαλί και να βάλεις.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...