Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αλήθεια πως εγαρμόζει το full cover τζαμι στα άκρα της κυρτής οθόνης? είναι ωραίο? γιατί έχει αρχίζει να μου τη σπάει αυτό το τζαμάκι που έχω και αφήνει περιθώρια της οθόνης απέξω.κόβει και από την ομορφιά του τηλεφώνου....:worry:

 

To full screen τζάμι εφαρμόζει αρκετα καλά αν ακολουθήσεις τον τρόπο που περιγράφεται στην παρακάτω αναρτησή μου:

 

Καλησπέρα σε όλους! Ευτυχής κάτοχος ενος Mi A1 εδώ και μια εβδομάδα σε αντικατάσταση ενος Sony Xperia Z1 (το οποίο για 5 χρόνια δούλεψε άψογα).

Για όποιον ενδιαφέρεται για full face screen protector, πήρα το full face τζαμάκι της Imak από εδώ:

http://www.smartfun.gr/index.php?route=product/product&product_id=1781

το οποίο μαγαζί μου άφησε και πολύ καλές εντυπώσεις.

Το συγκεκριμένο τζαμάκι έκατσε άψογα και είναι πολύ καλής ποιότητας.

Βοήθησε βέβαια πολύ και ο τρόπος τοποθέτησης που είδα σε αυτό το βίντεο:

και αν τον ακολουθήσει κάποιος το τζαμάκι μπαίνει τέλεια.

 

Βέβαια, συμφωνώ απόλυτα και με τον φίλο nikchris σχετικά με το rainbow effect. Μου εμφανίζει κι εμένα ελάχιστο εώς καθόλου, αλλά υπάρχει. Αν μπει απόλυτα κεντραρισμένο, κάνει απλά στις άκρες ένα ανεπαίσθητο "σκαλοπατάκι". Με μία απλή θήκη σιλικόνης που το συνδύασα έκατσε ακριβώς.

 

Εδώ και τρία τέσσερα χρόνια, τα ίδια και τα ίδια συζητάμε εδώ, πως κολανε τα protectors σε 2.5d οθόνες.

 

Το καλύτερο είναι αυτό που έχεις ή το πλαστικό full screen protector από την xiaomi.

 

Τα full screen tempered glass συνήθως είναι πολύ χοντρα γυαλιά, που θα έχουν rainbow ή dot matrix effect και θα κόβουν λίγο οθόνη από το πλαι ( γιατί μόνο εκεί και πανω-κατω έχουν κόλα)

 

Εγώ φοράω το full screen πλαστικό από την xiaomi και νομίζω είναι το καλύτερο.

Πολύ δύσκολο να περαστεί βέβαια.

 

Είναι επίσης πολύ ενδιαφέρον ο full screen protector της Xiaomi. Έψαχνα αντί για τζαμάκι, αλλά δεν βρήκα πουθενά. Την επόμενη εβδομάδα που κατεβαίνω Αθήνα θα κοιτάξω στο μαγαζί της στο Golden Hall. Πήρα βέβαια από Ισπανία και αυτούς:

https://www.ebay.com/itm/PROTECTOR-PANTALLA-FRONTAL-COMPLETO-XIAOMI-Mi-5X-Mi-A1-mi5X-full-screen-completa/272816270832?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649

Δεν τους έχω δοκιμάσει, αλλά έτσι όπως τους είδα δε νομίζω ότι θα καθήσουν καλά στις άκρες.

 

Αν υπάρχει κάποιο link για να δούμε τους original, καλό θα ήταν.

Link to comment
Share on other sites

To full screen τζάμι εφαρμόζει αρκετα καλά αν ακολουθήσεις τον τρόπο που περιγράφεται στην παρακάτω αναρτησή μου:

 

 

 

Βέβαια, συμφωνώ απόλυτα και με τον φίλο nikchris σχετικά με το rainbow effect. Μου εμφανίζει κι εμένα ελάχιστο εώς καθόλου, αλλά υπάρχει. Αν μπει απόλυτα κεντραρισμένο, κάνει απλά στις άκρες ένα ανεπαίσθητο "σκαλοπατάκι". Με μία απλή θήκη σιλικόνης που το συνδύασα έκατσε ακριβώς.

 

 

 

Είναι επίσης πολύ ενδιαφέρον ο full screen protector της Xiaomi. Έψαχνα αντί για τζαμάκι, αλλά δεν βρήκα πουθενά. Την επόμενη εβδομάδα που κατεβαίνω Αθήνα θα κοιτάξω στο μαγαζί της στο Golden Hall. Πήρα βέβαια από Ισπανία και αυτούς:

https://www.ebay.com/itm/PROTECTOR-PANTALLA-FRONTAL-COMPLETO-XIAOMI-Mi-5X-Mi-A1-mi5X-full-screen-completa/272816270832?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649

Δεν τους έχω δοκιμάσει, αλλά έτσι όπως τους είδα δε νομίζω ότι θα καθήσουν καλά στις άκρες.

 

Αν υπάρχει κάποιο link για να δούμε τους original, καλό θα ήταν.

 

http://buy.mi.com/tw/item/3173400007

Αυτο ειναι, δεν ξερω απο που μπορει καποιος να το παραγγειλει για Ελλαδα παντως.

 

Πολυ δυσκολο να περαστει, ειδικα κατω στα capacitive buttons θελει πολυ καλο χερι να το ευθυγραμμισεις με τα κουμπια.

Το πρωτο απετυχα τελειως να το βαλω μονος μου και το δευτερο πηγα και μου το βαλανε στο Mi store οι ιδιοι.

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται, δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά:

Το app Mi Remote έχει ένα κάρο ανούσια permissions, προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

Αποσυρθηκε επισημως η αναβαθμιση σε Oreo απο το επισημο site της Xiaomi.Υπαρχουν πολλα πραγματα που υποσχονται να τα διορθωσουν σε λιγες εβδομαδες.Εγω προσωπικα δεν εχω κανενα θεμα.Ειδομεν....
Link to comment
Share on other sites

Παντως δειχνει μια εταιρεια με ασυνεπεια.Απορω πως βγαζουν miui και μια ετοιμη rom και δουλεμενη για μηνες δεν μπορεσαν να την παραμετροποιησουν στο ελαχιστο και αφαιρεσαν και πραγματα.Για να δουμε το security update του Γεναρη θα το δωσουν;Κανονικα τωρα επρεπε να τρεχαμε την 8.1(και αναφερομαι σε εμας που πηραμε το τηλεφωνο μονο και μονο για το android one).
Link to comment
Share on other sites

Παντως δειχνει μια εταιρεια με ασυνεπεια.Απορω πως βγαζουν miui και μια ετοιμη rom και δουλεμενη για μηνες δεν μπορεσαν να την παραμετροποιησουν στο ελαχιστο και αφαιρεσαν και πραγματα.Για να δουμε το security update του Γεναρη θα το δωσουν;Κανονικα τωρα επρεπε να τρεχαμε την 8.1(και αναφερομαι σε εμας που πηραμε το τηλεφωνο μονο και μονο για το android one).

 

Πραγματικά, δεν βαρέθηκες;;;;

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ποναει.Ετσι ειναι!Τωρα αν εσυ βαρεθηκες μπορεις και να μην διαβαζεις.

Εχω βαρεθει να διαβαζω τα ιδια και τα ιδια στα ξενα φορουμ και δυστυχως τα βλεπω και εδω! Σταματηστε να κραζετε μια εταιρια επειδη καθυστερησε μια αναβαθμιση! Καλα εκανε!! Ας την φτιαξουν και ας την παρουμε και λιγο αργοτερα! Ειδαμε και τα Pixel ποσο καλα τρεχουν με την 8,1 που ζητατε ολοι!

Link to comment
Share on other sites

Αποσυρθηκε επισημως η αναβαθμιση σε Oreo απο το επισημο site της Xiaomi.Υπαρχουν πολλα πραγματα που υποσχονται να τα διορθωσουν σε λιγες εβδομαδες.Εγω προσωπικα δεν εχω κανενα θεμα.Ειδομεν....

 

http://bigota.d.miui.com/7.12.29/tissot_images_7.12.29_20171228.0000.00_8.0_c9a6ea979b.tgz (Version: N2G47H.7.12.29 (Android O)) επισημα απο εδω. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαρεθει να διαβαζω τα ιδια και τα ιδια στα ξενα φορουμ και δυστυχως τα βλεπω και εδω! Σταματηστε να κραζετε μια εταιρια επειδη καθυστερησε μια αναβαθμιση! Καλα εκανε!! Ας την φτιαξουν και ας την παρουμε και λιγο αργοτερα! Ειδαμε και τα Pixel ποσο καλα τρεχουν με την 8,1 που ζητατε ολοι!

 

Γιατι σας φαινεται περιεργο δηλαδη;Οι ιδιοι δεν ειχαν πει εως το τελος της χρονιας;Δεν ωφειλαν δηλαδη να το κανουν και να το κανουν σωστα;Οσο για τα pixel μην τα κλαιτε καθολου.Μια χαρα παιζουν και εκει περα οντως τα προβληματα ειναι απειροελαχιστα.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το θέμα που έχουν πολλοί με την απουσία του double tap, που προσωπικά μου έλειψε και μένα που το είχα στο προηγούμενο, προτείνω την εφαρμογή "WaveUP" που απλά περνόντας το χέρι σου πάνω από το αισθητήρα δίπλα από την μπροστινή κάμερα και με απόσταση περίπου μέχρι 5 εκατοστά η οθόνη ανοίγει. Και αν κοιτάς φάτσα την κάμερα αναγνωρίζει το πρόσωπο σου και το ξεκλειδώνει αν το έχεις ρυθμίσει. Aν περάσεις το χέρι σου και είσαι μέσα στο εύρος ανίχνευσης δουλεύει κάθε φορά χωρίς να προδίδει. Και έχει και λειτουργία να ανοίγει η οθόνη κάθε φορά που αναγνωρίζει ότι το έβγαλες από την τσέπη. Και άσε τους άλλους να που έχουν double tap να ψάχνονται :lol::lol: Edited by Pumbaa
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ποναει.Ετσι ειναι!Τωρα αν εσυ βαρεθηκες μπορεις και να μην διαβαζεις.

 

Ποια αληθεια ποναει μωρε, σοβαροτητα μηδεν.

 

Σε άλλα νεα, εχει ηδη δωσει beta με διορθωμενα καποια bugs και εχει επαναφερει τα gestures.

Oσοι πιστοι, αναμενετε.

 

Οι υπολοιποι, μπορειτε να το πουλησετε και να παρετε......Samsung και Huawei

Link to comment
Share on other sites

Ποια αληθεια ποναει μωρε, σοβαροτητα μηδεν.

 

Σε άλλα νεα, εχει ηδη δωσει beta με διορθωμενα καποια bugs και εχει επαναφερει τα gestures.

Oσοι πιστοι, αναμενετε.

 

Οι υπολοιποι, μπορειτε να το πουλησετε και να παρετε......Samsung και Huawei

 

Καλημέρα

Το επιβεβαιώνω και εγώ .

Είμαι ήδη στην beta με security patch Ιανουαρίου.

Αυτά που έχω δει μέχρι στιγμής είναι ότι έφτιαξαν το Ambient display που πλέον πατάς κανονικα επάνω στην ειδοποίηση και σου ανοίγει το αντίστοιχο app. Ο dialer πλέον δεν έχει το lag ειδικά όταν πηγαινες να πάρεις τηλέφωνο. Λενε ότι έχει διορθωθεί και Bluetooth ακόμα δεν πρόλαβα να δοκιμάσω

Σαφέστατα λίγο πιο γρήγορο και smooth.

Όσο για κάμερα επειδή το έχω root δεν ασχολήθηκα με την default κάποιες ενδεχόμενες διαφορές.

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

Ποια αληθεια ποναει μωρε, σοβαροτητα μηδεν.

 

Σε άλλα νεα, εχει ηδη δωσει beta με διορθωμενα καποια bugs και εχει επαναφερει τα gestures.

Oσοι πιστοι, αναμενετε.

 

Οι υπολοιποι, μπορειτε να το πουλησετε και να παρετε......Samsung και Huawei

 

Εισαι παλαιοημερολογιτης εσυ;Για σενα ακομη 2017 ειναι;Τωρα αν σου αρεσει οταν δεν τηρουν τις υποσχεσεις τους οι αλλοι τι να πω;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Το επιβεβαιώνω και εγώ .

Είμαι ήδη στην beta με security patch Ιανουαρίου.

Αυτά που έχω δει μέχρι στιγμής είναι ότι έφτιαξαν το Ambient display που πλέον πατάς κανονικα επάνω στην ειδοποίηση και σου ανοίγει το αντίστοιχο app. Ο dialer πλέον δεν έχει το lag ειδικά όταν πηγαινες να πάρεις τηλέφωνο. Λενε ότι έχει διορθωθεί και Bluetooth ακόμα δεν πρόλαβα να δοκιμάσω

Σαφέστατα λίγο πιο γρήγορο και smooth.

Όσο για κάμερα επειδή το έχω root δεν ασχολήθηκα με την default κάποιες ενδεχόμενες διαφορές.

 

Μακαρι, οσα αναφερεις τα εχω ολα. Ειδικα το lag με ξενερωσε.

Link to comment
Share on other sites

Λύση για τον αριθμό χαρακτήρων σε sms να παίρνει 160 ξέρει κανείς;; Ευχαριστώ

My PreciousSs!!!

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5079Image_1_.jpg

 

GwgosSs...

Link to comment
Share on other sites

Λύση για τον αριθμό χαρακτήρων σε sms να παίρνει 160 ξέρει κανείς;; Ευχαριστώ

 

Κάποιο time machine έστειλε αυτό το μήνυμα εδώ από το 2008, δεν εξηγείται αλλιώς

Link to comment
Share on other sites

Λύση για τον αριθμό χαρακτήρων σε sms να παίρνει 160 ξέρει κανείς;; Ευχαριστώ

 

Πας στην εφαρμογή sms. Settings - > advanced settings - > use simple characters στο on

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο time machine έστειλε αυτό το μήνυμα εδώ από το 2008, δεν εξηγείται αλλιώς

 

Σε όλα σου τα μηνύματα είσαι προκλητικός αδερφέ. Κοίταξε το!

Φόρουμ είναι εδώ οχι συνέδριο Αστροφυσικής.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά

Μόλις πέρασα την Oreo σε.ενα φιλο

 

Του κανει.ενα περίεργο

Όταν συνδέει Bluetooth

Και τον καλούν δεν ενεργοποιείται ή οθόνη για να βλέπει ποιος τον καλεί;

Αν βγει το Bluetooth δουλεύει κανονικά

 

 

Καμια ιδέα;

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά

Μόλις πέρασα την Oreo σε.ενα φιλο

 

Του κανει.ενα περίεργο

Όταν συνδέει Bluetooth

Και τον καλούν δεν ενεργοποιείται ή οθόνη για να βλέπει ποιος τον καλεί;

Αν βγει το Bluetooth δουλεύει κανονικά

 

 

Καμια ιδέα;

 

Eιναι εγνωσμενο bug, απο χτες ομως κυκλοφορει καινουργια εκδοση που ισως λυνει το προβλημα.

Αν δεν την εχει παρει ηδη, θα του ερθει πολυ συντομα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...