Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ το έχω εδώ και δύο μήνες ( όχι εγώ η κοπέλα μου δλδ) εκτός από την αρχή που μου έκανε ένα πρόβλημα με την αυτόματη φωτεινότητα και έκανα ένα factory reset μετά όλα καλά. Έχει πάρει και Oreo κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα. Ήμουν και εγώ σε αυτό το budget 250€ μέχρι που κατέληξα να παραγγείλω το mi note 3. Πάντως το mi a1 θα το επερνα χαλαρά επειδή θα έχει τουλάχιστον για 2 χρόνια ακόμα ενημερώσεις από Google αλλά προτίμησα το mi note 3.

 

Edit: και όσο για το ραδιόφωνο κατεβάζεις ένα από playstore και ακούς όσο θες με wifi ή αλλιώς κατεβάζεις εφαρμογή που μετατρέπει αυτόματα τα video σε mp3 και τα ακούς χωρίς ιντερνετ.

Edited by Sotirisglns
Link to comment
Share on other sites

Edit: και όσο για το ραδιόφωνο κατεβάζεις ένα από playstore και ακούς όσο θες με wifi ή αλλιώς κατεβάζεις εφαρμογή που μετατρέπει αυτόματα τα video σε mp3 και τα ακούς χωρίς ιντερνετ.

 

αυτό δεν είναι ραδιόφωνο

όταν ο κόσμος ρωτάει για ραδιόφωνο (προφανώς εννοεί fm radio) δεν γίνεται να δίνουμε απαντήσεις σαν και τις από πάνω

 

οπότε όχι δεν μπορείς να κατεβάσεις app από το Playstore γιατί αυτό με το wifi δεν είναι fm radio , όχι δεν είναι λύση η μετατροπή γιατί δεν είναι fm radio

 

αν θες να ακούσεις μουσική λύσεις 100αδες , αν θες fm radio αυτές δεν είναι λύσεις

 

η μόνη λύση σε fm radio είναι το spirit fm το οποίο προφανώς θέλει και προσοχή

το χρησιμοποιούσα σε εποχές galaxy s1 όπου με custom rom δεν υπήρχε ράδιο και μου είχε κάψει το ηχείο

προφανώς πλέον έχει αναπτυχθεί παραπάνω αλλά δεν είναι σίγουρο ότι είναι 100% playable ή safe

 

υ.γ. πέθανε ο δημιουργός του app για αυτό έχει μείνει στάσιμο

Edited by kodorevi8ulis
Link to comment
Share on other sites

Αν είμαι με Oreo και κάνω factory reset θα γυρίσω πίσω και θα περενει ξανά Oreo η κανονικά θα μου έρθει αμέσως;
Link to comment
Share on other sites

Αν είμαι με Oreo και κάνω factory reset θα γυρίσω πίσω και θα περενει ξανά Oreo η κανονικά θα μου έρθει αμέσως;

Έκανα χθες και το κινητό μετά την επεναφορα είχε ήδη oreo όπως και πριν

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα, ξέρει κάποιος που μπορώ να αντικαταστήσω με νορμάλ τιμη το touch screen digitizer στα Τρίκαλα μετά από μια άσχημη πτώση που είχα το πρωι; με pm για να μη θεωρηθεί διαφήμιση παρακαλω . Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Πηρε κανενας με καινουρια συσκευη αυτες τις μερες τα oreo;Σημερα μου δωσανε εταιρικο καινουριο και μονο του Δεκεμβριου πηρε.Ολους τους τροπους δοκιμασα και τιποτε.Στο προσωπικο μου με εναν καθαρισμο google frame services τα πηρε αμεσως.Μπας και σταματησαν την ενημερωση;
Link to comment
Share on other sites

Αν είμαι με Oreo και κάνω factory reset θα γυρίσω πίσω και θα περενει ξανά Oreo η κανονικά θα μου έρθει αμέσως;

Παρακαλώ μην ρωτάτε πράγματα που έχουν απαντηθεί μία σελίδα πριν.

Μία απλή αναζήτηση στις 2-3 τελευταίες σελίδες αρκεί για να απαντηθούν οι ερωτήσεις αυτού του είδους

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Πηρε κανενας με καινουρια συσκευη αυτες τις μερες τα oreo;Σημερα μου δωσανε εταιρικο καινουριο και μονο του Δεκεμβριου πηρε.Ολους τους τροπους δοκιμασα και τιποτε.Στο προσωπικο μου με εναν καθαρισμο google frame services τα πηρε αμεσως.Μπας και σταματησαν την ενημερωση;

Οχι ουτε εγω εχω δει καμια ενημερωση πριν απο 4 μερες το πηρα και τιποτα. Ισως επειδη ειχε πολλα bugs απο οτι διαβαζω σε σαιτ του εξωτερικου να την σταματησαν μεχρι να βγει η νεοτερη με διορθωμενα τα προβληματα

Link to comment
Share on other sites

Οχι ουτε εγω εχω δει καμια ενημερωση πριν απο 4 μερες το πηρα και τιποτα. Ισως επειδη ειχε πολλα bugs απο οτι διαβαζω σε σαιτ του εξωτερικου να την σταματησαν μεχρι να βγει η νεοτερη με διορθωμενα τα προβληματα

 

Ετσι πιστευω και εγω και το κανανε αβαβα οι Κινεζοι.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ μην ρωτάτε πράγματα που έχουν απαντηθεί μία σελίδα πριν.

Μία απλή αναζήτηση στις 2-3 τελευταίες σελίδες αρκεί για να απαντηθούν οι ερωτήσεις αυτού του είδους

 

Eτσι ειναι, οσο πιο πολυς κοσμος παιρνει την συσκευη, τοσο και πιο ασχετες-νουμπικες ερωτησεις θα εχουμε.

Ειναι λογικο και επομενο.

 

Καποιος που ρωταει αν θα γυρισει το τηλεφωνο σε nougat με factory reset, μην περιμενεις οτι θα κατσει και θα ψαξει το φορουμ.

Αν κατειχε λιγο θα απαντουσε την ερωτηση σε 10" στο google.

 

Προτεινω υπομονη και κατευθειαν απαντηση.

Το να παραπεμψεις καποιον που κανει τετοια ερωτηση να ψαξει μονος του ειναι άτοπο και γεμιζει και με ασκοπα μηνυματα το νημα.

Το σωστο ειναι να απαντησεις και να τον προτρεψεις την άλλη φορα να χρησιμοποιησει το google ή την αναζητηση του φορουμ....

 

 

ΥΓ

Που να ξερει ο δολιος οτι εγινε η ερωτηση 2 σελιδες πιο πριν;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ετσι πιστευω και εγω και το κανανε αβαβα οι Κινεζοι.

 

Eτσι καταλαβαινω και εγω. Οτι το πηραν πισω το update.

Εδω παιζει μπομπα παντως, η μπαταρια ειναι λες και ειναι 4000mah.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια η πρωτη συσκευη ειναι κατασκευασμενη 09/17 και η καινουρια που πηρα σημερα 08/17.Η καινουρια συσκευη εχει πολυ πιο φωτεινη οθονη και το λευκο ειναι λευκο σε σχεση με το παλιο.Εννοειται με την ιδια φωτεινοτητα οθονης .Το τσεκαρα και με συναδελφου που σημερα το πηρε και αυτος.Η παλια η δικη μου και αυτου κιτρινιζουν και η καινουρια δικη μου καταλευκη.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια η πρωτη συσκευη ειναι κατασκευασμενη 09/17 και η καινουρια που πηρα σημερα 08/17.Η καινουρια συσκευη εχει πολυ πιο φωτεινη οθονη και το λευκο ειναι λευκο σε σχεση με το παλιο.Εννοειται με την ιδια φωτεινοτητα οθονης .Το τσεκαρα και με συναδελφου που σημερα το πηρε και αυτος.Η παλια η δικη μου και αυτου κιτρινιζουν και η καινουρια δικη μου καταλευκη.

 

Κρίμα να μην είμαι Ελλάδα να ανταλλάξουμε.

 

Θέλω και εγώ αυτήν την "κιτρινισμενη" οθόνη, η άλλη είναι μια μπλεδιλα σκέτη.

 

Και οι 2 οθόνες κακές είναι αλλά προτιμώ την θερμή που είναι πιο απαλό στο μάτι.

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις ταυτοχρονα το redmi note 4x snapdragon με το mi a1 να μας πει ποιο απ τα δυο ειναι καλυτερο και γιατι;
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις ταυτοχρονα το redmi note 4x snapdragon με το mi a1 να μας πει ποιο απ τα δυο ειναι καλυτερο και γιατι;

Το εχει ο αδελφος μου το rnt4x εγω εχω το mi a1. Για εμενα η μονη διαφορα στη χρηση που κανω ειναι οτι μου αρεσει το στοκ αντροιντ οποτε το προτιμησα για αυτο το λογο. Τωρα η καμερα ειναι οντως λιγο καλυτερη στο a1 κυριως λογο του οτι εχει και πολυ καλο Portrait mode. Η μπαταρια πλησιαζει παρα πολυ παροτι 1000mah διαφορα εχει πολυ καλη διαχειριση. Οι εφαρμογες ανοιγουν λιγο πιο γρηγορα ελαχιστα ομως επισης λογο του στοκ αντροιντ. Λιγο καλυτερο ηχειο. Γενικα μικρες διαφορες.

Link to comment
Share on other sites

https://www.germanos.gr/product/xiaomi-mi-a1-dual-64gb/20368221/?productId=20368221&fname=skuColor&fvalue=-128049217480328340&commerceItem=&isComingSoon=#

 

Στα 199 στον Γερμανό.

 

Πάντως τόσο στο miui forum όσο και στο xda πολλοί αναφέρουν ότι απέσυρε η xiaomi την 8.χωρις όμως να βρω κάπου κάτι το επίσημο.εχει όντως αρκετά bugs πάντως στην 8.θεωρω ότι καλά έκαναν και την απέσυραν αν όντως ισχύει.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όντως το πιο πιθανό είναι ότι έχει αποσυρθεί. Πάντως σε καθημερινή χρήση από όταν το πήρα το update και χωρίς να ψάχνω να βρω bugs το τηλέφωνο είναι μια χαρά. Το θέμα που δεν βλέπω στατιστικά της μπαταρίας ελάχιστα με απασχολεί αφού τις περισσότερες φορές βγάζω δύο μέρες χρήσης από μια πλήρη φόρτιση.

Το περίεργο είναι ότι αρκετά από τα bugs που διαβάζω εδώ και στο xda (πχ Bluetooth, gps, fingerprint sensor κλπ) και δεν τα αντιμετωπίζω είναι μάλλον γιατί δεν έκανα factory reset πράγμα περίεργο αφού συνήθως συμβαίνει το ανάποδο.

Σε κάθε περίπτωση λογικά την επόμενη εβδομάδα θα πρέπει να περιμένουμε νέα έκδοση με security update του Ιανουαρίου , που λογικά κάτι θα έχουν κάνει και για κάποια από τα bugs.

 

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Edited by crAss
Link to comment
Share on other sites

Όντως το πιο πιθανό είναι ότι έχει αποσυρθεί. Πάντως σε καθημερινή χρήση από όταν το πήρα το update και χωρίς να ψάχνω να βρω bugs το τηλέφωνο είναι μια χαρά. Το θέμα που δεν βλέπω στατιστικά της μπαταρίας ελάχιστα με απασχολεί αφού τις περισσότερες φορές βγάζω δύο μέρες χρήσης από μια πλήρη φόρτιση.

Το περίεργο είναι ότι αρκετά από τα bugs που διαβάζω εδώ και στο xda (πχ Bluetooth, gps, fingerprint sensor κλπ) και δεν τα αντιμετωπίζω είναι μάλλον γιατί δεν έκανα factory reset πράγμα περίεργο αφού συνήθως συμβαίνει το ανάποδο.

Σε κάθε περίπτωση λογικά την επόμενη εβδομάδα θα πρέπει να περιμένουμε νέα έκδοση με security update του Ιανουαρίου , που λογικά κάτι θα έχουν κάνει και για κάποια από τα bugs.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

 

 

Το περίεργο ειναι οτι βγάζεις 2 μέρες χρήση :cry:

Αντε να βγει το επόμενο μπας κ φτιάξει τα προβλήματα, αλλιως με βλέπω sideload την 7 και ακύρωση των αναβαθμίσεων

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω τι γίνεται πάντως εγώ έβαλε την 8.0 με το τρόπο που λέτε παραπάνω και έκανα κατευθείαν factory reset.Την έχω μια εβδομάδα η μπαταρία μου φαίνεται καλύτερη, βγαζω 8 ώρες οθόνη με τις πέντε να είναι αναπαραγωγή βίντεο και τις υπόλοιπες τρείς με 4g ανοιχτό, το bt δουλεύει κανονικά και 3-4 επανεκκινήσεις που μου είχε κάνει με την 7 σταμάτησαν το μόνο θέμα που έχω είναι ότι δε μπορώ να βρω τα gestures.
Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο ειναι οτι βγάζεις 2 μέρες χρήση :cry:

Αντε να βγει το επόμενο μπας κ φτιάξει τα προβλήματα, αλλιως με βλέπω sideload την 7 και ακύρωση των αναβαθμίσεων

Επειδή όλοι χρησιμοποιούμε διαφορετικά τα κινητά μας, οι 2 ημέρες είναι με περίπου 1μισή ώρα οθόνη ανοικτή, 1+ ώρα τηλέφωνα αλλά από Bluetooth, μόνιμα ανοικτές ειδοποιήσεις από 4 λογαριασμούς email, Facebook, messenger, Viber, what's up κλπ.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις ταυτοχρονα το redmi note 4x snapdragon με το mi a1 να μας πει ποιο απ τα δυο ειναι καλυτερο και γιατι;

 

Το εχει ο αδελφος μου το rnt4x εγω εχω το mi a1. Για εμενα η μονη διαφορα στη χρηση που κανω ειναι οτι μου αρεσει το στοκ αντροιντ οποτε το προτιμησα για αυτο το λογο. Τωρα η καμερα ειναι οντως λιγο καλυτερη στο a1 κυριως λογο του οτι εχει και πολυ καλο Portrait mode. Η μπαταρια πλησιαζει παρα πολυ παροτι 1000mah διαφορα εχει πολυ καλη διαχειριση. Οι εφαρμογες ανοιγουν λιγο πιο γρηγορα ελαχιστα ομως επισης λογο του στοκ αντροιντ. Λιγο καλυτερο ηχειο. Γενικα μικρες διαφορες.

Εχω περιστασιακά το redmi note 4 με τον snapdragon της δουλειάς μου.

Κατά την γνώμη μου μόνο η μπαταρία των 4100 του note4 κάνει την διαφορά (με συχνή χρήση κρατάει 4-5 ημέρες), την κάμερα δεν την έχω δουλέψει αλλά του Α1 είναι καλύτερη

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχει FCC certification για το sar το κινητο; Έψαχνα για αναλυτικό report και δεν μπορώ να βρω το FCC id του (παρά μόνο εκείνο του mi 5x που εχει και Id και certification και report)
Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Το update λογικά πρέπει να έχει αναιρεθεί, καθως φιλος που έχει το κινητό, του ειχε έρθει ειδοποίηση για αναβαθμιση δεν την έκανε άμεσα και μετά απο μια μέρα σταμάτησετε να του εμφανίζεται και δε τη βρίσκει ουτε χειροκίνητα. Επίσης μετά από τόσες μέρες δεν την έχουν ανεβάσει ουτε στο site τους όποτε λογικά θα πρέπει να αναμένουμε σύντομα νέα με διορθώσεις!

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...