Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανεβασα τις photos στο Imgur και εκανα edit το προηγουμενο post μου.

 

Όντως μέρα με την νύχτα. Ποιο port της google camera είναι αυτό; Ένα που είχε κυκλοφορήσει πρόσφατα και για άλλες συσκευές ή κάποιο εξειδικευμένο για xiaomi;

Link to comment
Share on other sites

Παίδες η gcam έχει επιλογές για χειροκίνητες ρυθμίσεις ή όχι;

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Οι photos ειναι απο το xda και ο χρηστης δεν αναφερει ποιο port χρησιμοποιει.

Πιθανον αυτο.

EDIT: Οποιος θελει να κανει δοκιμες με αλλα versions του gcam μπορει να κοιταξει εδω.

Edited by kentoner2000
Link to comment
Share on other sites

Σορυ αλλά επειδή είμαι άσχετος, για να πετύχουμε το (εντυπωσιακό ομολογουμένως) αποτέλεσμα που ποστάρισε ο φίλος, χρειάζεται root-άρισμα?
Link to comment
Share on other sites

Παίδες η gcam έχει επιλογές για χειροκίνητες ρυθμίσεις ή όχι;

 

Όχι...........

Link to comment
Share on other sites

Σορυ αλλά επειδή είμαι άσχετος, για να πετύχουμε το (εντυπωσιακό ομολογουμένως) αποτέλεσμα που ποστάρισε ο φίλος, χρειάζεται root-άρισμα?

 

Πρεπει να κανεις root και μετα να πειραξεις το build.prop αλλαζοντας την παρακατω μεταβλητης απο:

persist.camera.HAL3.enabled=0

σε:

persist.camera.HAL3.enabled=1

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι τα υπόλοιπα παιδιά που το έχουν;

Πως μπορώ να προσθέσω περισσότερες συντομεύσεις στην μπάρα ειδοποιήσεων;

Επίσης, υπάρχει η δυνατότητα της σίγασης με δόνηση;

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Τυχαία πρόσεξα ότι όταν βλέπεις το βίντεο υπάρχει επιλογή να το σταθεροποιήσεις (όχι όταν το βγάζεις), δε ξέρω πόσο καλά δουλεύει στη πράξη αλλά μπορεί να βοηθήσει όσους έχουν πρόβλημα με κουνημένα βίντεο.

 

Επίσης αλλάζοντας στις ρυθμίσεις της κάμερας το "Ρυθμίσεις αυτόματης έκθεσης" σε "Μέσος όρος πλαισίου" έχω την εντύπωση ότι τα θέματα με μεγάλο κοντράστ (πχ πράσινο λιβάδι με σκούρο βουνό στο background) βγαίνουν καλύτερα (μέρα). Αλλά για αυτό χρειάζεται περισσότερος χρόνος να το ψάξω.

 

Υπάρχει κάποιος δοκιμασμένος οδηγός για root κάπου να μη ψάχνω στη τύχη ή κάποιος που ήδη δοκίμασε άλλο app κάμερας και έχει καλά αποτελέσματα;

Link to comment
Share on other sites

Τυχαία πρόσεξα ότι όταν βλέπεις το βίντεο υπάρχει επιλογή να το σταθεροποιήσεις (όχι όταν το βγάζεις), δε ξέρω πόσο καλά δουλεύει στη πράξη αλλά μπορεί να βοηθήσει όσους έχουν πρόβλημα με κουνημένα βίντεο.

 

Επίσης αλλάζοντας στις ρυθμίσεις της κάμερας το "Ρυθμίσεις αυτόματης έκθεσης" σε "Μέσος όρος πλαισίου" έχω την εντύπωση ότι τα θέματα με μεγάλο κοντράστ (πχ πράσινο λιβάδι με σκούρο βουνό στο background) βγαίνουν καλύτερα (μέρα). Αλλά για αυτό χρειάζεται περισσότερος χρόνος να το ψάξω.

 

Υπάρχει κάποιος δοκιμασμένος οδηγός για root κάπου να μη ψάχνω στη τύχη ή κάποιος που ήδη δοκίμασε άλλο app κάμερας και έχει καλά αποτελέσματα;

 

Εγω παντως εκανα αυτο που λεει αυτος εδω:

https://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=74190421&postcount=107

Δηλαδη πρωτα unlock bootloader και μετα root επιλογη στο προγραμμα. Εκανα boot το κινητο μετα πατωντας το κουμπι, μπηκα με solid explorer ενεργοποιησα το show root folder, πηγα system->ανοιξα το build.prop και προσθεσα την γραμμη

persist.camera.HAL3.enable = 1

Restart το κινητο, πλεον δεν υπαρχει root(χανεται μετα το reboot, αφου αυτο το προγραμμα κανει fastboot boot patched_boot.img και οχι fastboot flash patched_boot.img.

Αλλα η γραμμη που αλλαξα στο build.prop παραμενει, οποτε εβαλα το gcam port και η διαφορα στις νυχτερινες ειναι εξαιρετικη. Οπως επισης και το EIS που εχουν τα pixel(EIS υπαρχει μονο σε 1080p video και οχι σε 4k ομως).

Ελπιζω με αυτο τον τροπο να ειναι κομπλε και να μπορω να βαλω μετα OTA updates. Δεν εγγυωμαι κατι καθως δεν γνωριζω.

Link to comment
Share on other sites

να δω κάποια στιγμή να βγαίνει aio tool για linux και δε θέλω τίποτα άλλο :p Δεν πειράζει όμως, ο manual τρόπος είναι πάντα ο αποτελεσματικότερος και ο πιο σίγουρος ;)
Link to comment
Share on other sites

να δω κάποια στιγμή να βγαίνει aio tool για linux και δε θέλω τίποτα άλλο :p Δεν πειράζει όμως, ο manual τρόπος είναι πάντα ο αποτελεσματικότερος και ο πιο σίγουρος ;)

 

εγω σε linux το εκανα γιατι τα adb και fastboot drivers δεν μου δουλευουν με τπτ στα windows. απλα εκανα δεξι κλικ και ειδα το scriptaki του .bat και τα εγραψα σε terminal(2-3 adb και fastboot commands ειναι)

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον η αλλαγή του HAL3 setting έχει τόσο εντυπωσιακά αποτελέσματα στην απόδοση της κάμερας, γιατί δεν το έβαζε η xiaomi by default έτσι και τώρα θέλει rootαρίσματα και ιστορίες; γουστάρουν να μας ταλαιπωρούν;
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εκανα αυτο που λεει αυτος εδω:

https://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=74190421&postcount=107

Δηλαδη πρωτα unlock bootloader και μετα root επιλογη στο προγραμμα. Εκανα boot το κινητο μετα πατωντας το κουμπι, μπηκα με solid explorer ενεργοποιησα το show root folder, πηγα system->ανοιξα το build.prop και προσθεσα την γραμμη

persist.camera.HAL3.enable = 1

Restart το κινητο, πλεον δεν υπαρχει root(χανεται μετα το reboot, αφου αυτο το προγραμμα κανει fastboot boot patched_boot.img και οχι fastboot flash patched_boot.img.

Αλλα η γραμμη που αλλαξα στο build.prop παραμενει, οποτε εβαλα το gcam port και η διαφορα στις νυχτερινες ειναι εξαιρετικη. Οπως επισης και το EIS που εχουν τα pixel(EIS υπαρχει μονο σε 1080p video και οχι σε 4k ομως).

Ελπιζω με αυτο τον τροπο να ειναι κομπλε και να μπορω να βαλω μετα OTA updates. Δεν εγγυωμαι κατι καθως δεν γνωριζω.

 

με unlock bootloader και root δουλευουν ολες οι εφαρμογες κανονικα? αυτες των τραπεζων με νοιαζουν

ξερει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

με unlock bootloader και root δουλευουν ολες οι εφαρμογες κανονικα? αυτες των τραπεζων με νοιαζουν

ξερει κανεις?

Αν ρουταρεις με Magisk παίζουν ολα κανονικά γιατί δεν χαλάει το safetynet,αν ρουταρεις με supersu δεν παίζουν.

Τουλάχιστον σε οτιδήποτε αλλο εχω ρουταρει (pixel,oneplus 3,3T,5, κλπ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

με unlock bootloader και root δουλευουν ολες οι εφαρμογες κανονικα? αυτες των τραπεζων με νοιαζουν

ξερει κανεις?

 

Εγω με αυτο που εκανα δεν εκανα μονιμο root, αλλα root που κραταει μεχρι το επομενο reboot, αφου δεν φλασαρα κατι. Για ασφαλεια στο τελος ξαναφλασαρα το stock boot.img κιολας.

Παρατηρησα πως εκανα trip το safetynet αλλα τελικα με λιγο google fu καταλαβα πως πλεον το safetynet το κανεις fail απλα εχοντας unlocked bootloader, οποτε απλα τον ξαναlockara και ολα κομπλε.

Οπως σωστα ειπε και ο φιλος παραπανω, αμα θες μονιμο root το Magisk ειναι αυτο που θες, αφου εχει πολυ καλη λειτουργια hide root.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να φταίει που είναι ξεκλείδωτο ο bootloader, εγώ σε όλα τα Huawei/honor ξεκλείδωτα τα χω και οι εφαρμογές των τραπεζών δουλεύουν ρολόι και το fingerprint

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να φταίει που είναι ξεκλείδωτο ο bootloader, εγώ σε όλα τα Huawei/honor ξεκλείδωτα τα χω και οι εφαρμογές των τραπεζών δουλεύουν ρολόι και το fingerprint

 

δεν χαλάει το fingerprint γενικά

ούτε (υποθέτω) έχει να κάνει με όλες τις εφαρμογές τραπεζών

 

αν δει το safetynet ότι είναι ξεκλείδωτος τότε "κλειδώνει" , αλλά το "κλείδωμα" έχει να κάνει και με τις εφαρμογές (αν δεν κοιτάει η εφαρμογή το safetynet , δεν χρησιμοποιεί το api τότε και δεν έχεις θέμα)

 

(μπορεί και να κάνω λάθος βέβαια , γιατί ούτε finger έχω , ούτε χρησιμοποιώ τις εφαρμογές )

Link to comment
Share on other sites

Με magisk πάντως, και ota παίρνει κανονικά και εφαρμογές τραπεζών δουλεύουν(eurobank έχω), δοκιμασμένο σε 2 συσκευές, εντός ολίγου και στο mi a1 :)

Απλά στο ota το απενεργοποιώ από το menu, απλά για να μη χάσω το ρουτ και ξαναφλασάρω το magisk(ακόμα κι έτσι, πάλι δουλεύει το ota)

 

Sent from my Shamu using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα πως εκανα trip το safetynet αλλα τελικα με λιγο google fu καταλαβα πως πλεον το safetynet το κανεις fail απλα εχοντας unlocked bootloader, οποτε απλα τον ξαναlockara και ολα κομπλε.

 

Όλες οι τραπεζικές εφαρμογές δουλεύουν κανονικά (και λογκάρισμα με fingerprint όσες το υποστηρίζουν) με ξεκλείδωτο bootloader σε redmi 4X που έχω. Το root τις επηρεάζει πολλές φορές, ο bootloader όχι.

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι τραπεζικές εφαρμογές δουλεύουν κανονικά (και λογκάρισμα με fingerprint όσες το υποστηρίζουν) με ξεκλείδωτο bootloader σε redmi 4X που έχω. Το root τις επηρεάζει πολλές φορές, ο bootloader όχι.

Ειναι αναλογα την συσκευη παιδια, συμβαινει και στα nexus/pixel που εχουν και αυτα stock android, οποτε λογικο να ισχυει και εδω. Εγω παντως με 3 εφαρμογες για safetynet check το εκανα fail. Συνδεσα το κινητο εκανα fastboot oem lock και μετα το reboot ηταν κομπλε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, σε λιγες μερες θα εχω κι εγω το κινητο! Να ρωτησω κι εγω τι προτεινετε για tempered glass και για θηκη και απο που? Εκτος απο ebay που κανει 2 μηνες, απο που αλλου προτεινετε? Υποθετω skroutz και amazon? και διαλεγω μαρκα στην τυχη? Γιατι στο amazon εχει παρα πολλες μαρκες και ολες μοιαζουν εμφανισιακα...
Link to comment
Share on other sites

ειμαι σε αναζητηση mid-range συσκευης , και ειμαι αναμεσα σε αυτο , στο j7 2017 και στο honor 6x. Ποιο θα μου προτεινατε για πιο ολοκληρομενο??
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...