Jump to content

Τα πάντα για το Προνομιακο What'sUp 1500', 1.5GB


cmvr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Sorry για το offtopic, αλλά επειδή έχει ενδιαφέρον το θέμα, μιας και προσφέρει 100 sms το μήνα, τα οποία πραγματικά χρειάζονται, έχω λίγες παρατηρήσεις/απορίες:

1. Εγώ πατώντας στο λινκ που έδωσες, βλέπω: Cosmote Cloud 2GB και Cosmote Cloud 15GB, πουθενά 5GB. Παρόλα αυτά, πάτησα Αγορά στο 15GB για να δω πού θα με πετάξει, αλλά απλά είπε ότι "Προστέθηκε στο καλάθι μου". Καλάθι δεν βρίσκω πουθενά. (Ελπίζω να μη χρεώσει το υπόλοιπο της κάρτας μου κάτι).

2. Ταυτοποίηση του κινητού το οποίο επέλεξα από τα δύο που έχω περάσει στην εφαρμογή MyCosmote δεν ζήτησε ποτέ.

3. Κατέβασα το web2smsGR και βάζοντας τα στοιχεία του MyCosmote δεν με βάζει μέσα. Παρόλα αυτά με βάζει μέσα με email και κωδικό του σταθερού που έχω δώσει. Προσπαθώντας όμως να στείλω ένα μήνυμα με ρωτάει: Use WEeb2SMS GR instead of Next SMS as your SMS app; Εγώ όμως δεν θέλω να το κάνω default app. Η μόνη λύση είναι να το κάνω μόνο όταν είναι να στέλνω ένα μήνυμα (γιατί όντως όταν το κάνω το στέλνει κανονικά και εννοείται δεν "τρώει" από το πακέτο μου, δεν χρεώνει κάτι) και ύστερα να κάνω default την εφαρμογή που με βολεύει;

Edited by mplamplakas
Link to comment
Share on other sites

μπαινεις με τους κωδικους του mycosmote εκει ή αν δεν εχεις πατας εκει εγγραφη. Με την ταυτοποιηση του κινητου σου εχεις δικαιωμα να ενεργοποιησεις το 2ο πακετο με τα 5 giga αποθηκευτικου χωρου (ειναι υπηρεσια cloud,δηλ.online αποθηκευση αρχειων).

https://cloud.cosmote.gr/web/guest/residential/prices

Εξτρα υπηρεσια εκει,εκτος απο το cloud και το email ειναι και 100 sms μεσω του web interface,στα οποια ως αποστολεας φαινεται το web2sms και μεσα στο μηνυμα περιεχεται το cosmote email που εχεις.

Υπαρχει και η εφαρμογη τριτου προγραμματιστη,για android που λεγεται web2smsGR και περιεχει την διασυνδεση μεταξυ αλλων και με την συγκεκριμενη υπηρεσια,ωστε να μπορεις να τα στελνεις πιο ευκολα.

edit δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι σε σχεση με παλιοτερα,φαινεται οτι δινει ξεχωριστα το cloud και τα πακετα email (στα οποια περιλαμβανονται τα sms). Οποτε αν καποιος θελει στα σιγουρα τα sms θα πρεπει να παρει το πακετο email,που αναφερεται στη σελιδα με τις τιμες που εβαλα πιο πανω.

 

Και με cloud σου δίνει τη δυνατότητα δωρεάν sms:

Τώρα κατέβασα το web2sms GR.

Και στέλνει κανονικά (με WEB2SMS αποστολέα, βέβαια, Αλλά μπορείς να βάλεις υπογραφή που θα στέλνεται χωρίς να την ξαναγράφεις κάθε φορά)...

 

Screenshot_2017_10_22_19_14_20.png

 

Τί εννοείς με το "να πάρει το πακέτο email"; Ποιό είναι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Στη σελίδα με τα πακετα,απο κατω απο αυτα με τα cloud,εχει πακετα email & sms
Link to comment
Share on other sites

Στη σελίδα με τα πακετα,απο κατω απο αυτα με τα cloud,εχει πακετα email & sms

 

Στο app Web2sms GR;

Δε βλέπω κάτι άλλο (τώρα το κατέβασα) εκτός από:

Λογαριασμοί

Και από κάτω στις Ενέργειες:

Προσθήκη

και Ρυθμίσεις

 

Πού είναι τα "πακέτα"; Στο app; Με πληρωμή είναι;

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το offtopic, αλλά επειδή έχει ενδιαφέρον το θέμα, μιας και προσφέρει 100 sms το μήνα, τα οποία πραγματικά χρειάζονται, έχω λίγες παρατηρήσεις/απορίες:

1. Εγώ πατώντας στο λινκ που έδωσες, βλέπω: Cosmote Cloud 2GB και Cosmote Cloud 15GB, πουθενά 5GB. Παρόλα αυτά, πάτησα Αγορά στο 15GB για να δω πού θα με πετάξει, αλλά απλά είπε ότι "Προστέθηκε στο καλάθι μου". Καλάθι δεν βρίσκω πουθενά. (Ελπίζω να μη χρεώσει το υπόλοιπο της κάρτας μου κάτι).

2. Ταυτοποίηση του κινητού το οποίο επέλεξα από τα δύο που έχω περάσει στην εφαρμογή MyCosmote δεν ζήτησε ποτέ.

3. Κατέβασα το web2smsGR και βάζοντας τα στοιχεία του MyCosmote δεν με βάζει μέσα. Παρόλα αυτά με βάζει μέσα με email και κωδικό του σταθερού που έχω δώσει. Προσπαθώντας όμως να στείλω ένα μήνυμα με ρωτάει: Use WEeb2SMS GR instead of Next SMS as your SMS app; Εγώ όμως δεν θέλω να το κάνω default app. Η μόνη λύση είναι να το κάνω μόνο όταν είναι να στέλνω ένα μήνυμα (γιατί όντως όταν το κάνω το στέλνει κανονικά και εννοείται δεν "τρώει" από το πακέτο μου, δεν χρεώνει κάτι) και ύστερα να κάνω default την εφαρμογή που με βολεύει;

 

https://cloud.cosmote.gr/web/guest/residential/prices

Σε αυτή τη σελίδα δεν βλέπεις τα 5 gb; εν παση περιπτωσει οταν κανεις login ενεργοποιεις μαλλον τα 2 gb και μετα βγαζει επιλογη με τα 5 gb ωστε να κανεις αναβάθμιση με ταυτοποίηση κινητου δωρεαν.

Το αλλο με τα 15 το εβαλες στο καλαθι για μελλοντική υποτιθεται αγορα. Δεν σε χρεωνει οσο μενει στο καλάθι. Ουτε χρεωνεσαι χωρις να το καταλάβεις.

Αν εχεις καποιο σταθερο (σε ηλεκτρονικο λογαριασμο αν καταλαβα καλα;) τοτε μπορει να βλεπει ταυτοποιημενο εκεινο και να σου δινει προσβαση (θελει σταθερο ή/και κινητο).

Για το default app δυστυχως στις τελευταίες εκδοσεις android δεν μπορείς να εχεις αλλο app για εισερχομενα και άλλο για εξερχόμενα. Οπότε η λύση είναι αυτή που περιγράφεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 71 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο app Web2sms GR;

Δε βλέπω κάτι άλλο (τώρα το κατέβασα) εκτός από:

Λογαριασμοί

Και από κάτω στις Ενέργειες:

Προσθήκη

και Ρυθμίσεις

 

Πού είναι τα "πακέτα"; Στο app; Με πληρωμή είναι;

 

Οχι στο app αυτό βρε 2 φορες την εγραψα την διεύθυνση.

Η εφαρμογή δεν ειναι της κοσμοτέ.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

https://cloud.cosmote.gr/web/guest/residential/prices

 

 

Οχι στο app αυτό βρε 2 φορες την εγραψα την διεύθυνση.

Η εφαρμογή δεν ειναι της κοσμοτέ.

 

ΟΚ. Κατάλαβα: Αυτό το έχω κάνει εδώ κ καιρό {με το https://cloud.cosmote.gr/ }.

Link to comment
Share on other sites

https://cloud.cosmote.gr/web/guest/residential/prices

Σε αυτή τη σελίδα δεν βλέπεις τα 5 gb; εν παση περιπτωσει οταν κανεις login ενεργοποιεις μαλλον τα 2 gb και μετα βγαζει επιλογη με τα 5 gb ωστε να κανεις αναβάθμιση με ταυτοποίηση κινητου δωρεαν.

Το αλλο με τα 15 το εβαλες στο καλαθι για μελλοντική υποτιθεται αγορα. Δεν σε χρεωνει οσο μενει στο καλάθι. Ουτε χρεωνεσαι χωρις να το καταλάβεις.

Αν εχεις καποιο σταθερο (σε ηλεκτρονικο λογαριασμο αν καταλαβα καλα;) τοτε μπορει να βλεπει ταυτοποιημενο εκεινο και να σου δινει προσβαση (θελει σταθερο ή/και κινητο).

Για το default app δυστυχως στις τελευταίες εκδοσεις android δεν μπορείς να εχεις αλλο app για εισερχομενα και άλλο για εξερχόμενα. Οπότε η λύση είναι αυτή που περιγράφεις.

 

Ναι, σ' αυτή τη σελίδα.

Ενεργοποίησα τα 2GB (ενεργοποίησα επίσης και το Cosmote e-mail 500MB που είναι δωρεάν, χωρίς καμία χρέωση) αλλά επιλογή για 5GB δεν βρίσκω. Έχει επιλογή αναβάθμισης αλλά ουσιαστικά σε πετάει στη σελίδα των πακέτων που έχεις τη δυνατότητα να αναβαθμίσεις σε 15, 30, 60 και 120GB, μάλλον με μηνιαία χρέωση, παρότι στα 15GB στη στήλη Κινητής και σταθερής αναφέρει ΔΩΡΕΑΝ. Τα 5GB δεν τα βγάζει. Πάντως, για καλό και για κακό, δεν έκανα τίποτα, δεν επέλεξα άλλο πακέτο.

Λέει κάπου επίσης το εξής: Είσαι πελάτης COSMOTE σταθερής ή κινητής; Επιβεβαίωσε τα στοιχεία σου και απόλαυσε πακέτα προσφορών!, πατάω επιβεβαίωση αλλά με πετάει σε κενή σελίδα.

 

Μόλις μου ήρθε mail που αναφέρει:

Αγαπητέ Συνδρομητή,

Η παραγγελία σου για το προϊόν COSMOTE Cloud 15GB ολοκληρώθηκε επιτυχώς. Μπορείς άμεσα να απολαύσεις την ενεργοποιημένη υπηρεσία σου.

Με εκτίμηση,

Η ομάδα του COSMOTE Cloud

 

Το ίδιο mail είχε έρθει και πριν από λίγο για τα 2GB.

 

Ειλικρινά δεν πάτησα πουθενά να αγοράσω το Cosmote Cloud 15GB, έκανε μόνο του την αναβάθμιση. Τώρα, τι γίνεται; Μπορείς να το τσεκάρεις εσύ kmpatra που σκαμπάζεις απ' αυτά τα πράγματα; Μπορεί να το δίνει δωρεάν για κάποιο λόγο, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Υπάρχει περίπτωση να χρεώνει την κάρτα ή το λογαριασμό του σταθερού; Το βρίσκω απίθανο μιας και δεν ερωτήθηκα ούτως ώστε να επιβεβαιώσω κάτι τέτοιο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

Edited by mplamplakas
Link to comment
Share on other sites

Cosmote_cloud_10_2017.jpg

 

Υ.Γ.>:

Το μ@.....το topic.

 

Δε βλέπω που είναι το πρόβλημα σε αυτό:

Για το default app δυστυχως στις τελευταίες εκδοσεις android δεν μπορείς να εχεις αλλο app για εισερχομενα και άλλο για εξερχόμενα. Οπότε η λύση είναι αυτή που περιγράφεις.

 

 

ΑΝ σου σταλεί κάποιο sms (λήψη) από #όποιο# (2xxx.... ή 69xxxx... ή +33xxxx ή 5ψήφιο κλπ) δε θα μπορείς να το βλέπεις με default το Web2sms GR;

Και να το βλέπεις (και απαντάς) αλλάζοντας μετά τη λήψη του κάθε sms και με όποια εφαρμογή μηνυμάτων θες {ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗ ΛΗΨΗ} ? ?

Edited by jimmiss
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το κάνεις. Εγω ουσιαστικά απαντούσα στον φιλο που ελεγε οτι δεν ήθελε να κάνει την εφαρμογή αυτη default. Οπως βολεύει τον καθένα.

@mplamplakas πιθανον η ταυτοποιηση εγινε και αφου είσαι πελατης σταθερης &κινητης σου εδωσε το πακέτο των 15 γιγα που δικαιούσαι δωρεαν.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το κάνεις. Εγω ουσιαστικά απαντούσα στον φιλο που ελεγε οτι δεν ήθελε να κάνει την εφαρμογή αυτη default. Οπως βολεύει τον καθένα.

@mplamplakas πιθανον η ταυτοποιηση εγινε και αφου είσαι πελατης σταθερης &κινητης σου εδωσε το πακέτο των 15 γιγα που δικαιούσαι δωρεαν.

Η αλήθεια είναι πως στο MyCosmote έχω περάσει και κινητό και σταθερό. Το θέμα είναι πως αυτά τα δύο ανήκουν σε διαφορετικά πρόσωπα. Εκτός αν απλά "βλέπει" τι έχεις περασμένο στο MyCosmote και δεν ασχολείται με το τι ανήκει πού.

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν το θεμα με τα SMS ειναι κατι "προσωρινο" για καποιον, π.χ. οπως αναφερθηκε πριν να θελει να στειλει πολλα SMS μεσα σε λιγες ημερες για να ενημερωσει τις επαφες του που δεν εχουν viber για αλλαγη νουμερου υπαρχει και η λυση του #pare_dwse.

Ανταλλαζεις 25' ομιλιας για 50 SMS διαρκειας 2 ημερων. Προσωπικα επειδη ειναι τοσα πολλα τα λεπτα προς ολους το κανω ακομα και αν χρειαστει σπανια να στειλω 2-3 SMS σε καποιον και δεν υπαρχει αλλος τροπος επικοινωνιας. Συμφερει καλυτερα καθε μηνα να δινω αχρησιμοποίητα λεπτα παρα το ανεκδιηγητο 0.25€ / SMS.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο τα μαζεμένα sms, γενικά, κάθε μήνα θα με βόλευε να είχα 100 sms γιατί ενώ μπορεί να είναι μια λύση αυτό που λες, υπάρχει περίπτωση να μην έχει ο άλλος να σου δώσει 50 sms.

 

Αυτό που με απασχολεί τώρα με το cosmote cloud είναι αν με κάποιον τρόπο με χρεώσει κάτι, αφού έχει μπει το 15GB, καθώς και το email των 4GB, επαναλαμβάνω: μόνα τους. Καταλαβαίνω πως με βλέπει σαν κάτοχο κινητής και σταθερής, στους οποίους φαίνεται να τα δίνει δωρεάν τα συγκεκριμένα πακέτα, αλλά όπως είπα στο προηγούμενο ποστ μου, τα τηλέφωνα που έχω περάσει στο MyCosmote δεν ανήκουν στο ίδιο πρόσωπο.

 

Αν δοκιμάσει κάποιος να αγοράσει υπηρεσία που έτσι κι αλλιώς χρεώνεται (πχ cosmote cloud 60GB ή email 8GB), θα τον βάλει να πληρώσει με χρεωστική/πιστωτική ή θα χρεωθεί στο λογαριασμό του σταθερού; Η αλήθεια είναι πως εγώ κωλώνω να το κάνω... Πάντως, αν ισχύει το πρώτο, αν δηλαδή ζητήσει χρεωστική/πιστωτική, λογικά είμαι καλυμμένος και δεν θα χρεωθώ κάτι.

 

(Σόρρυ για τα οφτόπικ, αν μπορεί, και κρίνει ότι είναι απαραίτητο, κάποιος moderator, ας μετακινήσει όλα αυτά τα ποστ σε νέο θέμα).

Link to comment
Share on other sites

Στο ιδιο account ειναι περασμενα το σταθερο και το κινητο? Ισως δεν κοιταει σε ποιον ανηκουν απλα τα δινει στο χρηστη του λογαριασμού.
Link to comment
Share on other sites

Στο ιδιο account ειναι περασμενα το σταθερο και το κινητο? Ισως δεν κοιταει σε ποιον ανηκουν απλα τα δινει στο χρηστη του λογαριασμού.

 

Στο ίδιο είναι, ναι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο τα μαζεμένα sms, γενικά, κάθε μήνα θα με βόλευε να είχα 100 sms γιατί ενώ μπορεί να είναι μια λύση αυτό που λες, υπάρχει περίπτωση να μην έχει ο άλλος να σου δώσει 50 sms.

 

Ουτε εγω το θεωρω ιδανικη λυση, γιατι ουτως ή αλλως περιοριζεσαι σε 3 φορες τον μηνα #pare_dwse.

Οσον αφορα για το "αν εχει ο αλλος να δωσει τα SMS" καθε φορα που το εχω κανει μεσα σε 5 δευτερολεπτα τα εχω παρει. Δεν ξερω κιολας αν προκειται για κανονικη ανταλλαγη χρηστων ή απλα ενα πολυ χρησιμο feature που η Cosmote το εχει πλασαρει ετσι για λογους marketing δηλαδη σαν "ανταλλαγη με αλλους χρηστες".

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω το θεωρω ιδανικη λυση, γιατι ουτως ή αλλως περιοριζεσαι σε 3 φορες τον μηνα #pare_dwse.

Οσον αφορα για το "αν εχει ο αλλος να δωσει τα SMS" καθε φορα που το εχω κανει μεσα σε 5 δευτερολεπτα τα εχω παρει. Δεν ξερω κιολας αν προκειται για κανονικη ανταλλαγη χρηστων ή απλα ενα πολυ χρησιμο feature που η Cosmote το εχει πλασαρει ετσι για λογους marketing δηλαδη σαν "ανταλλαγη με αλλους χρηστες".

 

Να σου πω την αλήθεια εγώ νόμιζα (δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ) ότι το έκανες με κάποιον γνωστό σου που απλά του περίσσευαν κάποια sms, δεν ήξερα ότι γίνεται κάθε κάποιον τρόπο αυτοματοποιημένα. Γι'αυτό και με προβλημάτιζε περισσότερο. Αν γίνεται έτσι βολεύει πιο πολύ.

Μπορείς πχ με κάποια από τα 1500 λεπτά της προσφοράς του προνομιακού να ανταλλάξεις με sms; Και πόσα είναι τα μέγιστα λεπτά που είναι να δώσεις για να πάρεις πόσα sms;

 

Edit: Τώρα είδα πως είναι διάρκειας 2 ημερών. Δεν βολεύει και πολύ, όντως.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι γίνεται #pare_anti και όχι #pare_dwse (δε θα'πρεπε να λέγεται έτσι, καθώς πάντα σου δίνει ό,τι ζητάς ΑΝ πληροίς τις προϋποθέσεις)

με το promo9. Αλλά ΑΣ μας το επιβεβαιώσει κάποιος που το δοκίμασε.

 

Δηλαδή:

Να δώσεις λεπτά ομιλίας (ή ΜΒ) από το promo9

Και να πάρεις sms.

Επειδή είναι ειδικό πακέτο αυτό το promo9.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κάνει, έδωσα 20 λεπτά ομιλίας και πήρα sms για δύο ημέρες.

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κάνει, έδωσα 20 λεπτά ομιλίας και πήρα sms για δύο ημέρες.

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ΟΚ τότε:

Όπως κ τα 1000 του φοιτητικού

"ανταλλάσσονται" και τα 1500 του promo9.

 

Για να πάρεις κάτι άλλο (πχ 50sms) με το #pare_dwse.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι γίνεται #pare_anti και όχι #pare_dwse (δε θα'πρεπε να λέγεται έτσι, καθώς πάντα σου δίνει ό,τι ζητάς ΑΝ πληροίς τις προϋποθέσεις)

με το promo9. Αλλά ΑΣ μας το επιβεβαιώσει κάποιος που το δοκίμασε.

 

Δηλαδή:

Να δώσεις λεπτά ομιλίας (ή ΜΒ) από το promo9

Και να πάρεις sms.

Επειδή είναι ειδικό πακέτο αυτό το promo9.

 

Το εγραψα και πιο πανω, το εχω κανει και εγω πολλες φορες.

Τοσο για Λεπτα --> SMS οσο και Λεπτα --> MB.

Link to comment
Share on other sites

Το εγραψα και πιο πανω, το εχω κανει και εγω πολλες φορες.

Τοσο για Λεπτα --> SMS οσο και Λεπτα --> MB.

Επίσης και εγώ...μιά χαρά.

Link to comment
Share on other sites

ειχα υπολοιπο 0.30 λεπτα μεσα.τωρα που κοιταξα εχω -0.70 λεπτα.που τα τραβηξε τα υπολοιπα cents?

 

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by diver86
Link to comment
Share on other sites

Κίνηση ιντερνετ χωρίς πακέτο μηπως?

Έχεις ενεργοποιησει το myinternet?

Link to comment
Share on other sites

εχω 2470mb.και στο my internet το ιδιο μου εμφανιζει

 

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...