Jump to content

LG V30


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρώτον

Λέω μπορεί να είναι χειρότερα.

 

Δεύτερον η Λτζι είναι τοπ10 selling constractor με κινητά τής να μη κυκλοφορούν σε regions ανά περιόδους και δεν ασχολείται και με αγορά Κίνας. Όχι και μικρo μεγεθος η εταιρεία που έχει φτιάξει τα δύο καλύτερα από άποψη vfm nexus(4-5).

 

Εξάλλου μιλάμε για αρχική τιμή για.να πιάσει τα φανμποις. Το θέμα είναι σε ένα 3-4μηνο η τιμή άποψή μου. Επίσης που ξέρεις πότε θα είναι διαθέσιμα τα άλλα κινητά που αναφέρεις; Ξέρεις ότι όταν βγεί στην αγορά το V30(αν είναι όντως Νοέμβριος) τα άλλα θα είναι διαθεσιμα προς πώληση;

 

Γενικά πολύ αρνητικουρα για ένα ΙΜΗΟ πολύ ισσοροπημενο κινητό που σε λίγο καιρό θα είναι vfm.

 

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Edited by zidane72003
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πρώτον

Λέω μπορεί.

 

Δεύτερον η Λτζι είναι τοπ10 selling constractor με κινητά τής να μη κυκλοφορούν σε regions ανά περιόδους και δεν ασχολείται και με αγορά Κίνας. Όχι και μικρo μεγεθος η εταιρεία που έχει φτιάξει τα δύο καλύτερα από άποψη vfm nexus(4-5).

 

Εξάλλου μιλάμε για αρχική τιμή για.να πιάσει τα φανμποις. Το θέμα είναι σε ένα 3-4μηνο η τιμή άποψή μου. Επίσης που ξέρεις πότε θα είναι διαθέσιμα τα άλλα κινητά που αναφέρεις; Ξέρεις ότι όταν βγεί στην αγορά το V30(αν είναι όντως Νοέμβριος) τα άλλα θα είναι διαθεσιμα προς πώληση;

 

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Σε iPhone,Huawei και Pixel είμαι βέβαιος θα κυκλοφορησουν εντός μήνα απο την ανακοίνωση τους.

Για Xiaomi οχι μιας και περιεργη είναι.

 

Η LG δεν ειναι οπως προ 3-4 ετων αρα το να μου μιλας για value for money παλιά nexus δεν εχει νόημα.

 

Και ναι ΙΜΗΟ πρωτος εγω ανεφερα πολυ ισορροπημένη και ολοκληρωμενη προταση και μπραβο της,αλλα δεν σημαίνει οτι δεν θα καυτηριάσω οπου θεωρώ οτι εσφαλει.;)

 

Το 3-4 μηνες απο Νοεμβριο σημαινει Φλεβαρη-Μαρτιο οπου βγαίνουν νεες ναυαρχίδες εξίσου ομως.

https://www.computerbase.de/2017-08/lg-v30-vorstellung/

 

In conversation with LG Deutschland, the company has announced that the V30 will come to the German retail market in the beginning of November for a non-binding price recommendation of 899 Euro in the colors silver and blue.

 

Αν ειναι να δωσω 600 τοτε γιατι να μην περιμένω να δω τι θα ανακοινωθεί εκείνη την περίοδο και μετα να αποφασίσω προς που θα κινηθώ.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι 3-4 χρόνια ούτε το καταπληκτικό οπως όσοι το έχουν δηλώνουν g6 ούτε το v20.

 

Αν είναι να περιμένεις εκείνη τη περίοδο ότι και να κυκλοφορήσει θα είμαι στη τιμή των 900+(λογικά και βάση πληθωρισμού στις συσκευές smartphone) οπότε φτάνεις στη σημερινή τιμή του LGv30... Όπου θα πρέπει να περιμένεις 4-5 μήνες + για να πέσει στα επίπεδα των 600. Αλλά αν είναι τότε θα έχουν παλιωσει τα μοντέλα αυτά και θα βγαίνουν τα καινούργια... οπότε μπορείς να περιμένεις και τότε...και να προχωράς έτσι για πάντα.

 

Κάτσε να δούμε τι θα βγάλει το iphone ,το mate και το pixel σε διαθέσιμα κομμάτια διότι η ομαλοποίηση της αγοράς (κυρίως στο πρώτο) παίρνει 2-3 μήνες όσους περίπου θέλει και το v30

 

 

Υγ:και προφανώς δεν υπάρχει τέλειο κινητό και να κριτικάρεις αλλά να έχει η κριτική ενα βάρος σωστό. Δεν είναι πχ το ίδιο να λές: δεν έχει ράδιο και να λές-να συγκρίνεις (ακραίο παράδειγμα)δεν έχει κάμερα.

 

Ακριβώς επειδή είναι ισσοροπημενο (και όχι τέλειο)μου κάνει περίεργο η τόση μουρμούρα. Χώρια ότι διαβάζω στο άλλο νήμα ότι έχει αφήσει στο Βερολίνο καλές απόψεις.

Edited by zidane72003
Link to comment
Share on other sites

Αυτα που ηταν να πω τα είπα δεν εχω κάθε αλλο να προσθέσω.

Η τιμη ειναι το λιγοτερο που με νοιαζει μιας και ξερω θα πεσει.

Αλλα διαφωνω καθετα με την ολη πολιτικη διαθεσιμοτητας και κυκλοφοριας 2 ναυαριχδων που το μονο που κανει να διορθωνει τα λαθη της μιας που κυκλοφορησε νωριτερα.

 

Και πάντα μα πάντα οταν πλησιάζει περίοδος οπου εχουμε ανακοίνωση νεων συσκευών τις περιμενω(και σε αυτο το διαστημα αγορες προσωπικά δεν κάνω) και αν χρειαστει να περιμενω να πεσει σε 2-3 μηνες επιπλεον προτιμω να περιμενω αυτους τους 2-3 μηνες επιπλέον εφόσον γνωρίζω οτι είναι ακομα καλύτερη και πληρέστερη πρόταση.

 

Εστι κι αλλιως δεν ειμαι απο αυτους που κρατάει μια συσκευη πάνω απο χρόνο maximum επομένως με ενδιαφέρει η γρήγορη κυκλοφορία πρωτίστως ετσι ώστε να πέσει πιο γρήγορα η τιμη της.

 

Πχ το s8 plus που εχω τώρα το πηρα στον πρωτο μηνα κυκλοφορίας 300 ευρω κατω απο το αρχικη τιμη του εκμεταλευομενος προσφορά σε amazon.

Το να περιμένω 2-3 μήνες μετά το Νοέμβριο πραφανως θα εχω χάσει μεγάλο ποσοστό το ενδιαφέρον μου.

Πριφανως πολλοι σαν εμενα θα βαρεθουν να περιμενουν και θα στραφουν αλλου.

 

Το timing ειναι ουσιωδης σημασια στην επιτυχια μιας συσκευης οπως και στην γρηγορη διαθεσιμοτητα/κυκλοφορια.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Βλεπωντας μπολικα βιντεακια δυστυχως δεν ειδα πουθενα led notification :(

Κακιστα συνεχισε την ιδια πολιτικη που αρχισε με g6.

Να επαναλάβω κάτι που είχα αναφέρει και παλαιότερα.

 

Σε μία επικοινωνία προ 4-5 μηνών με την Motorola (για κάποια προβλήματα σε κινητό της) που ανέφερε ο υπάλληλος οτι η Google απενεργοποιεί το Led notification. Και έχει ζητήσει από τις εταιρίες να μην βάζουν πλέον. Επίσης, μου είπε, οτι όποιο motorola έχει led notification, σε επόμενες αναβαθμίσεις θα το απενεργοποιήσει.

 

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστή η λανθασμένη πληροφορία. Ταιριάζει πάντως με την ξαφνική εξαφάνιση του notification led από συσκευές.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Να επαναλάβω κάτι που είχα αναφέρει και παλαιότερα.

 

Σε μία επικοινωνία προ 4-5 μηνών με την Motorola (για κάποια προβλήματα σε κινητό της) που ανέφερε ο υπάλληλος οτι η Google απενεργοποιεί το Led notification. Και έχει ζητήσει από τις εταιρίες να μην βάζουν πλέον. Επίσης, μου είπε, οτι όποιο motorola έχει led notification, σε επόμενες αναβαθμίσεις θα το απενεργοποιήσει.

 

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστή η λανθασμένη πληροφορία. Ταιριάζει πάντως με την ξαφνική εξαφάνιση του notification led από συσκευές.

Πάντως εως τωρα δεν ειδαμε να το αφαιρούν οι αλλοι σε android.

Αρα δυσκολεύομαι να το πιστέψω οδηγία της Google ειναι,αλωστε και τα Pixel το ενσωματώνουν.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εως τωρα δεν ειδαμε να το αφαιρούν οι αλλοι σε android.

Αρα δυσκολεύομαι να το πιστέψω οδηγία της Google ειναι,αλωστε και τα Pixel το ενσωματώνουν.

Αυτό με τα Pixel είδα και εγώ και είπα οτι μάλλον δεν ισχύει αυτό που μου μετέφερε ο υπάλληλος. Πάντως, γενικά, είναι πολύ εξυπηρετικό το notification led και μακάρι να παραμείνει.

 

@all

Όσον αφορά το ΡΑΔΙΟ, συμφωνώ με τον @zidane72003. Δεν έχει θέση σε σύγχρονες mobile συσκευές...τους λόγους του έχει αναφέρει στα ποστ του. Η γρίνια είναι παρόμοια με εκείνη της "αναφορά παράδοσης SMS" που έλειπε από κάποια smarthone.

.

.

.

.

ποιό SMS; Το ξέχασες ε; Για εκείνο το SMS που κόστιζε 0,18 ευρώ λέω και είχε περιορισμό 160 χαρακτήρων...:rolleyes:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το led notification μου είναι πολύ χρήσιμο απο οτι ραδιόφωνο η υπέρυθρες η αποσπομενη μπαταρία,αλλα σίγουρα θα υπάρχουν χρήστες που σίγουρα θα τους ενοχλήσει αυτά που δεν ενοχλούν εμένα.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα Pixel είδα και εγώ και είπα οτι μάλλον δεν ισχύει αυτό που μου μετέφερε ο υπάλληλος. Πάντως, γενικά, είναι πολύ εξυπηρετικό το notification led και μακάρι να παραμείνει.

 

@all

Όσον αφορά το ΡΑΔΙΟ, συμφωνώ με τον @zidane72003. Δεν έχει θέση σε σύγχρονες mobile συσκευές...τους λόγους του έχει αναφέρει στα ποστ του. Η γρίνια είναι παρόμοια με εκείνη της "αναφορά παράδοσης SMS" που έλειπε από κάποια smarthone.

.

.

.

.

ποιό SMS; Το ξέχασες ε; Για εκείνο το SMS που κόστιζε 0,18 ευρώ λέω και είχε περιορισμό 160 χαρακτήρων...:rolleyes:

Βέβαια τώρα τα περισσότερα πακέτα έχουν άπειρα σμσ δωρεάν και επίσης τι πιο σημαντικό από το να ξέρεις αν και ποτέ έλαβε ο άλλος το σμσ. Όσο για το ράδιο, αν και δεν το δουλεύω πολύ και δε με νοιάζει, είναι ότι πιο ανόητο να αφαιρείται. Δεν ζούμε όλοι σε σημεία με καλό ίντερνετ ούτε έχουμε παντού καλό ίντερνετ. Επίσης είναι δωρεάν η χρήση του και απορώ τι ενοχλεί να υπάρχει. Όποιος είναι κατά της ύπαρξης του ας μου πει έναν λόγο λογικό που τον ενοχλεί... Δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να ακούσει ράδιο από τον δέκτη, δεν βρίσκω όμως λόγο αφαίρεσης του.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Smarthone = internet connection

No internet connection = Nokia 3210.

 

Δεν νοείται smarthone με κλειστά ή καθόλου data. Το smartphone σταματάει να γίνεται smart μόλις χάσει την επαφή του με το διαδίκτυο. Συνεπώς, radio (το οποίο πιάνει μόνο τοπικούς σταθμούς σε έναν κόσμο που εντός μία ημέρας μπορείς να διασχίσεις όλη την υφήλιο...) SMS κλπ απολιθώματα, είναι μόνο για εμάς τους Έλληνες που προσπαθούμε (επειδή μας έχουν αναγκάσει) να βγάλουμε από την μύγα ξύγκι και δεν μπορούμε να ακολουθήσουμε τεχνολογικά τον υπόλοιπο πολιτισμένο κόσμο.

Τα ίδια θα έχουμε για λίγο καιρό και με την θύρα hijack που σε λίγο θα αγνοούν οι πάντες την ύπαρξή της.

Το ίδιο και με τις υπέρυθρες...

Παλιά, καλά σταφύλια, που δυστυχώς αρχίζουν να ξινίζουν.

 

Η γή δεν γυρίζει γύρω από την Ελλάδα ούτε και εξελίσσει την τεχνολογία με βάση τις επιθυμίες του κυρ. Βαγγέλη που δεν έχει καλό 4G.

Το "ότι έχει στο ψυγείο" είναι εποχή που πέρασε, δυστυχώς για μένα και όχι ευτυχώς.

 

Θεωρώ άτοπο σε ένα smatrphone "τεχνολογικό τέρας" το οποίο συνδέεται με κορυφαίες ανά τον πλανήτη υπηρεσίας (δεν αναφέρομαι μόνο στο V30 αλλά και σε άλλα φετινά τεχνολογικά mobile-όργια) να ψάχνεις υπέρυθρες, ραδιόφωνα, SMS κλπ.

 

Εν κατακλείδι: Δεν είναι έλλειψη. Είναι εξέλιξη. :cool:

 

Υ.Γ1 θα μπορούσα να αρχίσω να γράφω και από ποιά εταιρία ξεκινάν όλες αυτές οι καταργήσεις ("έλλειψη" radio - fm trasmiter - αναφορά SMS - υπέρυθρες κλπ - hijack) κλπ αλλά τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται.

Υ.Γ2 ΚΑΝΕΝΑΣ πολιτικός υπαινιγμός δεν υπάρχει στο παραπάνω σχόλιο!!!

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο επιτρεψε μου να σου πω ότι αυτά που λες είναι θεωρίες μόνο. ακόμα και στις πιο εξελιγμένες χώρες πάντα υπάρχουν σημεία που δεν έχεις ίντερνετ. Επίσης, θύμισε μου, εφόσον είναι σμαρτ γιατί κανείς κλήσεις ? Ή μήπως δεν κάνεις ? Γιατί δεν παίρνεις όλους μέσω ίντερνετ ? Γιατί δεν στέλνεις μόνο email ή viber? Τέλος πάντων, εξέλιξη δεν σημαίνει ότι καταργείς κάτι που το έχεις ακόμα ανάγκη. Σε όλους τους τομείς γίνεται αυτό. Με το ίδιο σκεπτικό θα πρεπε να κυκλοφορούν μόνο μεγάλες ζάντες στα αυτοκίνητα με χαμηλό προφίλ ελαστικό γιατί προσφέρει καλύτερα κρατηματα... Όμως δεν έχουμε παντού δρόμους πίστες. Δηλαδή τι θα έπρεπε να λέμε ότι εξέλιξη σημαίνει γράφω στα @@@ μου όποιον έχει μείνει πιο πίσω ? Ή μήπως όλες οι χώρες έχουν 4g δίκτυα με απεριόριστα data και μόνο η Ελλάδα είναι πίσω οπότε για μια χώρα δεν αξίζει το ράδιο.

Αν μου αποδείξεις ότι αυτό που λες κοστίζει ή ενοχλεί κάπου τότε θα σου πω οκ έχεις δίκιο για το ράδιο να βγει. Όσο όμως μας βάζουν μπούρδες αισθητήρες που μετράνε βήματα ακόμα και όταν κλανεις λες και άμα μετράς τα βήματα σου θα είσαι πιο αδύνατος μετά, τότε αυτά που λες είναι αστοχα, για να μην πω κάτι πιο βαρύ ..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω για το ράδιο που γίνεται λόγος, αν σε κάποιον είναι τόσο απαραίτητο μπορεί να hands free που έχει και ράδιο. Καλό είναι να το έχει η συσκευή βέβαια, αλλά για κάποιο λόγο το αφαιρούν όλες οι εταιρίες τώρα τελευταία.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω για το ράδιο που γίνεται λόγος, αν σε κάποιον είναι τόσο απαραίτητο μπορεί να hands free που έχει και ράδιο. Καλό είναι να το έχει η συσκευή βέβαια, αλλά για κάποιο λόγο το αφαιρούν όλες οι εταιρίες τώρα τελευταία.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Σίγουρα μπορείς να πάρεις ένα ΒΤ με ράδιο αλλά γιατί να το βγάζουν. Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω που ενοχλεί. Τόσο κόστος ή χώρο πιάνει ο δέκτης ? Δε νομίζω, ειδικά αν κρίνω από S8 με snapdragon όπου έχει ράδιο. Άρα μπούρδες μια χαρά μπαίνει. Κατά τα άλλα το να πάρεις έξτρα ΒΤ για ράδιο απλά είναι ένα κόστος περιττό συν ότι μπορεί να χάνεις κλήσεις ενώ στο κινητό βλέπεις την κλήση αφού σου κόβει τον ήχο..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μετα από πολύ καιρό η LG παρουσίασε ενα αξιόλογο smartphone δεν τα έκανε όλα σωστά αλλά δείχνει οτι αρχίζει και βρίσκει το σωστό δρόμο ας ελπίσουμε να τον βρει και η htc .

Θέμα σύγκρισης με το s8 plus δεν υπάρχει ακόμα αλλα δείχνει διάθεση να φτάσει κοντά πιστεύω oi επόμενες συσκευές της lg θα ειναι δυνατές και ποιοτικές και τοτε σίγουρα θα μπει στην λιστα μου.

iPHONE 14 Pro Max 512GB   S24ULTRA 512GB

Link to comment
Share on other sites

Μετα από πολύ καιρό η LG παρουσίασε ενα αξιόλογο smartphone δεν τα έκανε όλα σωστά αλλά δείχνει οτι αρχίζει και βρίσκει το σωστό δρόμο ας ελπίσουμε να τον βρει και η htc .

Θέμα σύγκρισης με το s8 plus δεν υπάρχει ακόμα αλλα δείχνει διάθεση να φτάσει κοντά πιστεύω oi επόμενες συσκευές της lg θα ειναι δυνατές και ποιοτικές και τοτε σίγουρα θα μπει στην λιστα μου.

 

Να μου πεις με το Note άντε οκ γιατί δεν έχει SPen αλλά με S8+ η σύγκριση είναι δικαιολογημένη.

Link to comment
Share on other sites

Να μου πεις με το Note άντε οκ γιατί δεν έχει SPen αλλά με S8+ η σύγκριση είναι δικαιολογημένη.

Μικρές οι διαφορές και στα σημεία. Πχ μπροστά κάμερα στο v30 5mp με μαγεύει αισθητήρα 1/5" είδα! Έλλειψη barometer, μικρότερη μπαταρία, και άγνωστο μέγεθος αισθητήρα πίσω αλλά ίσως πολύ μικρό.

Από την άλλη πιο φωτεινό διάφραγμα, πιο μικρό μέγεθος και πιο ωραία αναλογία οθόνης, και έλλειψη edge οθόνης. Η τιμή για μένα είναι άσχετη, τώρα έχει τόσο αύριο θα έχει λιγότερο. Μεταβλητές δε σχολιάζω. Τα άλλα είναι συνήθως σταθερά. Αντε καμία βελτίωση σε επιμέρους τομείς με λογισμικό.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ καιρό η LG έβγαλε μία πραγματικά καλή συσκευή που ικανοποιεί σε μεγάλο βαθμό τα κυριότερα που θέλει ο πολύς κόσμος σήμερα δηλαδή δυνατή συσκευή, κορυφαίες multimedia δυνατότητες, όμορφο που δίνει και μία μορφή πολυτέλειας. Όμως και πάλι έκανε σημαντικά λάθη που θα αποτρέψουν πολύ κόσμο να αγοράσει τη συσκευή (και θα την πάρουν αυτοί που θέλουν αρκετά φθηνότερα σύντομα)

Λάθος πρώτο τα 4GB RAM. Σίγουρα είναι υπεραρκετά και πιθανόν τα 6 δεν θα δώσουν το κάτι παραπάνω και θεωρώ ότι ούτε και στα επόμενα χρόνια θα κάνουν διαφορά αισθητή στην απόδοση της συσκευής. Όμως είναι λάθος το 2017 σε ναυαρχίδα να μην μπαίνουν ειδικά όταν ο ανταγωνισμός το κάνει. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει πάντως.

Λάθος δεύτερο το οποίο επίσης δεν με ενδιαφέρει. Η μπροστινή κάμερα που σε σχέση με τον ανταγωνισμό υστερεί. Φυσικά δεν αναφέρομαι στην ανάλυσή της αλλά στην ποιότητά της που γενικά δεν ακούω τα καλύτερα για το G6 που πιθανόν έχει την ίδια.

Το άλλο λάθος είναι το μέγεθός του. Η σειρά V υποτίθεται είναι το phablet της εταιρείας και άσχετα που η οθόνη είναι 6 ίντσες αυτό είναι μικρό σε μέγεθος. Θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου να είναι μεγαλύτερο και με και αυτό να είναι το μίνι της σειράς.

Τέλος η έλλειψη notification led είναι απαράδεκτη και ίσως το μόνο μείον που με απασχολεί προσωπικά. Μπορεί η AOD να είναι μην το κάνει τόσο απαραίτητο πλέον όμως προυποθέτει να έχεις τη συσκευή κοντά σου πάντα.

Τέλος για το ραδιόφωνο. Δεν ξέρω από που προκύπτει ότι δεν έχει. Ίσως δεν είδαν κάποια εφαρμογή ραδιοφώνου. Αν δεν κάνω λάθος οι sd περιλαμβάνουν δέκτη στο soc αλλά οι OEM τον απενεργοποιούν όπως στην περίπτωση της samsung που τελικά αναγκάστηκε να τον ενεργοποιήσει. Ίσως λοιπόν απλά λείπει η εφαρμογή ή με root να μπορεί να ενεργοποιηθεί αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο. Η σειρά V είναι η μόνη ίσως που δικαιολογείται να μην έχει ραδιόφωνο. Αν για κάτι ξεχωρίζει σε σχέση με τον ανταγωνισμό είναι η ποιότητα ήχου που είναι από τους κορυφαίους σε smartphone αν όχι ο καλύτερος. Αν λοιπόν λείπει το ραδιόφωνο το θεωρώ μία πολύ λογική κίνηση. Είναι σαν να αγοράζουμε το κορυφαίο home cinema και να διαμαρτυρόμαστε γιατί δεν παίζει VHS

Link to comment
Share on other sites

Λαθος κανεις.

Ραδιόφωνο έβγαλαν.

Υπέρυθρες έχει.

Και δεν ειναι πιο στενό σε πλάτος απο το g6.

Απεναντίας ειναι και ελάχιστα πιο πλάτη απο s8 plus.

 

Κατ εμε πιο όμορφο και ισορροπημένο απο το s8 plus μου.

 

Πολυ ευσχτοχο και το παρακατω αρθρο.

 

G6 + GS8 = V30 ❤️

The LG V30 is the phone the G6 should've been from the start

The LG V30 rivals the Samsung Galaxy S8 on all fronts.

https://www.androidcentral.com/lg-v30-is-what-g6-should-have-been-start

 

Dimensions:

V30:151.7 x 75.4 x 7.4 mm

G6 :148.9 x 71.9 x 7.9 mm

S8 Plus :159.5 x 73.4 x 8.1 mm

 

Εδω και μια συγκριση V30 vs G6

http://cdn.wccftech.com/wp-content/uploads/2017/08/LG-V30-vs-LG-G6-1.png

Δυστυχώς δεν έχει ir

 

http://www.androidbeat.com/2017/08/lg-v30-ir-blaster/

 

Οπότε ακόμα ένα κινητό που τρώει άκυρο μιας και αρκετοί το χρησιμοποιούμε συνέχεια. Εν αναμονή του Huawei mate 10

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μετά την αφαίρεση των υπέρυθρων, του led ειδοποιήσεων και την υποβάθμιση της μπροστινής κάμερας, αφαίρεσαν και το ράδιο;

Κρίμα γιατί κατά τα άλλα -εκτός της ram που έπρεπε να έχει 6gb- είναι τούμπανο το τηλέφωνο!

Μόνο αφαιρούν κάνουν και τίποτα άλλο τελευταία?

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα... χρειαζόμαστε πρόγραμμα με 5GB για Internet radio :wacko:

Δε ξερω ποση χρηση κανετε εσεις, αλλα εγω το μηνα σε ραδιοφωνο φευγει για πλακα 1.5GB τον μηνα. Παλια παραπανω αλλα βαζω και λιγο spotify απο τοπικα αποθηκευμενα αρχεια. Θα προτιμουσα να μη μου εφευγαν εκει αυτα τα δεδομενα και με την αναλογη μπαταρια

 

Όχι χρειάζεσαι ράδιο κεραία στο τέλος του έτους 2017...με 5 προγράμματα streaming μουσικης στο κοσμο. Δε πειράζει.Αν θες ράδιο πιο πολύ από ένα ισορροπημένο κινητό μη το πάρεις το v30...και έχε το και σα δικαιολογία στο κόσμο.

 

Ειπαμε, καταργηση δυνατοτητας κλησεων, εχουμε το telegram και το discord :happy:

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Ακυρο και από μένα από τη στιγμή που επέλεξαν να μην έχει δέκτη.

Ανούσιο για κάποιους χρήστες αλλά ουσιαστικό για κάποιους άλλους.

Το έχω γράψει και σε άλλα ποστ και ΔΥΣΤΗΧΩΣ βλέπω ότι ακολουθούν την ίδια πολιτική και η honor/huawei/Sony.

Όλα στο βωμό τους κέρδους, κόστος mb/διαφημίσεις...

 

Καλή συνέχεια στο θέμα ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Ακυρο και από μένα από τη στιγμή που επέλεξαν να μην έχει δέκτη.

Ανούσιο για κάποιους χρήστες αλλά ουσιαστικό για κάποιους άλλους.

Το έχω γράψει και σε άλλα ποστ και ΔΥΣΤΗΧΩΣ βλέπω ότι ακολουθούν την ίδια πολιτική και η honor/huawei/Sony.

Όλα στο βωμό τους κέρδους, κόστος mb/διαφημίσεις...

 

Καλή συνέχεια στο θέμα ;)

Μη στενοχωριεσαι.. Έτσι και αλλιως, κάθε χρόνο αλλαγή συσκευή, αυτά φέρνει στη βιομηχανία. Ολα έγιναν για αυτούς να θελουν αλλαγή, αντικατάσταση κλπ κλπ. Επειδή το καθε παιδάκι δεν κρατιέται και λες και τους χρωστάει ενα 500αρι + το χρόνο, πανε τα σκάνε για λίγο καλύτερο πανελ, λίγο μεγαλύτερο κουμπί άνοιξε- κλεισε, επειδή έβαλαν δύο κάμερες (αληθεια, απο πότε έγινε must feature παλι αυτό; έχει δει κανένας επαγγελματία φωτογράφο άνθρωπο να χρησιμοποιεί τέτοια πράματα..;)

Στο τέλος οι τωρινές συσκευές μας θα αποκτήσουν και κάποια αξία;) (γτ έχουμε μάθει να χάνουν και ολη την αξία τους σε 1 χρόνο μεσα και ειναι και "λογικό" σύμφωνα με κάποιους...)

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εδώ σε κανά χρόνο δε θα έχουμε 3.5 jack, το ράδιο σας μάρανε?.. Και πραγματικά, στην εποχή του spotify και του soundcloud, ΠΟΙΟΣ <65, ακούει ράδιο - πλην στο αυτοκίνητο ή στο σπίτι/γραφείο.. Edited by Shuffle
Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Εδώ σε κανά χρόνο δε θα έχουμε 3.5 jack, το ράδιο σας μάρανε?.. Και πραγματικά, στην εποχή του spotify και του soundcloud, ΠΟΙΟΣ <65, ακούει ράδιο - πλην στο αυτοκίνητο ή στο σπίτι/γραφείο..
Μα ποιος σου είπε ότι από το ραδιόφωνο ακούμε μόνο μουσική? Δεν το ξέρεις ότι υπάρχουν και ραδιοφωνικές εκπομπές ενημέρωσης ή συζητήσεις ή ακόμα και χιουμοριστικές?

Το ότι κάποιος που δεν έχει ακούσει ποτέ του ραδιόφωνο εκφέρει γνώμη επ αυτού, με ξεπερνάει. Κάποια στιγμή θα πρέπει ο καθένας να βάλει ένα φρένο στο εαυτό του και να ασχολείται με πράγματα που πραγματικά γνωρίζει, και όχι με αυτά που νομίζει ότι γνωρίζει.

Τι σχέση έχει τώρα το Spotify με το ραδιόφωνο.... Έλα νιμού στον τόπο σου....

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω προσθέσει ενα ιδιαίτερο αναλυτικό και κατατοπιστικο review στο αρχικό post με γνωριμία με το μενού,UI customization και ολα τα feature που παρέχει η LG out of the box;)

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εδώ σε κανά χρόνο δε θα έχουμε 3.5 jack, το ράδιο σας μάρανε?.. Και πραγματικά, στην εποχή του spotify και του soundcloud, ΠΟΙΟΣ <65, ακούει ράδιο - πλην στο αυτοκίνητο ή στο σπίτι/γραφείο..

εκεί που είσαι ήμουνα

εκεί που θα ερθης

τότε θα ανακαλύψεις ξανά τον τροχό...

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG V30

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...