Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το S8 βγάζει υπέροχες φωτογραφίες αλλα το Smooth που έχει το U11 δεν υπάρχει.

 

βεβαια για αυτο το smooth επιτρεψε μου να αμφιβαλλω απο τις λιγες εβδομαδες που το ειχα. ΠΡαγματικα ειχα περισσοτερα reloads και λαγκαρισματα απο σ8. Στην αρχη οντως ηταν σφαιρα, ειδικα στο στησιμο επαθα πλακα, αλλα μετα απο 10 μερες μου εκανε refresh στα εικονιδια της αρχικης οθονης, μου σκαλωσε σε μηνυμα γυρω στα 30 δευτερα καθως εγγραφα και αλλα περιεργα που δεν δικαιολογουνται.

Τελος παντων, εδω μιλαμε για καμερες ομως, αλλα πολλοι απο εμας θελουμε καλη καμερα μεσα απο ενα καλο συνολο.

ΠΡοσωπικα θα εβαζα ως κορυφαια το u11 με το note 8, s8, pixel 2 και μετα G6, P10 κτλ. Αν μιλαμε για φετινα. Τωρα αν θελετε να μιλησουμε για παλιοτερα αλλαζει.

Επειδη πισω εχω κανει συγκριση, κορυφαιο δεν υπαρχει. Σε αμεση συγκριση υ11 με σ8, το υ11 υπερτερουσε αλλου και υστερουσε αλλου. Επισης περα απο το αποτελεσμα, υπαρχει και η ευκολια να παρεις μια ληψη, πχ το σ8 ειναι το πιο ευκολο απο ολα. Το υ11 εκτος οτι υπερεκθετει συνεχεια, εχει και ενα μικρο shutter lag. Το G6 εχει μεγαλο shutter lag και υστερει σε λεπτομερεια το βραδυ. Αυτα εν ολιγοις.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δε μιλούσα για το Smooth του λειτουργικού αλλα της κάμερας :)....ειδικά κάτι βραδινές από gtf4270 (U11) έπαθα πλακα. Edited by Imperia
Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύεις ίσως το smoothness του χειρισμού, με την ποιότητα της φωτογραφίας. Από τις φωτογραφίες του gtf4270 δεν μπορείς να κρίνεις το smoothness της κάμερας, που είναι και αυτό που σχολιάζει ο Νίκος. :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύεις ίσως το smoothness του χειρισμού, με την ποιότητα της φωτογραφίας. Από τις φωτογραφίες του gtf4270 δεν μπορείς να κρίνεις το smoothness της κάμερας, που είναι και αυτό που σχολιάζει ο Νίκος. :rolleyes:

Είτε έτσι είτε αλλιώς οι βραδινές που είδα από U11 είναι απίστευτες.

Οχι όλες φυσικά αλλα κάποιες λίγες.

Αργότερα στη μέρα θα ανεβάσω κάποιες από το X.

Είμαι σίγουρος στα χερια τα δικά σας τα αποτελέσματα θα ήτανε δέκα φορες καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αργότερα στη μέρα θα ανεβάσω κάποιες από το X.

Είμαι σίγουρος στα χερια τα δικά σας τα αποτελέσματα θα ήτανε δέκα φορες καλύτερα.

Πώς πιστεύεις ότι μπορεί να γίνει αυτό; Έχει manual το X; Υπάρχει εφαρμογή 3ου που να σου δίνει manual;

Συγγνώμη που ρωτάω αλλά έχω να πιάσω ios στα χέρια μου κοντά 2 χρόνια και δεν ξέρω μήπως δώσανε manual και δεν το γνωρίζω.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Πώς πιστεύεις ότι μπορεί να γίνει αυτό; Έχει manual το X; Υπάρχει εφαρμογή 3ου που να σου δίνει manual;

Συγγνώμη που ρωτάω αλλά έχω να πιάσω ios στα χέρια μου κοντά 2 χρόνια και δεν ξέρω μήπως δώσανε manual και δεν το γνωρίζω.

Εννοώ ότι τα χερια μου δεν είναι τα πιο σταθερά, ότι δε κοιτάω κάδρα σωστές γωνιές λήψης και όλα αυτά για ένα άρτιο αποτέλεσμα.

Δηλαδή δεν έχω τα χερια και το μάτι ενός φωτογράφου.

Edited by Imperia
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι τα χερια μου δεν είναι τα πιο σταθερά, ότι δε κοιτάω κάδρα και σωστές γωνιές λήψης και όλα αυτά για ένα άρτιο αποτέλεσμα.

Δηλαδή δεν έχω τα χερια και το μάτι ενός φωτογράφου.

Τις ορολογίες τις ξέρεις, το εργαλείο το έχεις, δες και εδώ https://iphonephotographyschool.com/ κάποια tutorial και interviews για να μάθεις γωνίες λήψης και ξεκίνα το δικό σου μονοπάτι

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι τα χερια μου δεν είναι τα πιο σταθερά, ότι δε κοιτάω κάδρα και σωστές γωνιές λήψης και όλα αυτά για ένα άρτιο αποτέλεσμα.

Δηλαδή δεν έχω τα χερια και το μάτι ενός φωτογράφου.

Α. Εννοείς ότι δεν είσαι καλλιτέχνης. :-)

Οκ. Αλλά αυτό δεν αλλάζει την ποιότητα της φωτογραφίας. Εφόσον δεν υπάρχει manual... όποιος και να βγάλει την φωτογραφία... το ίδιο αποτέλεσμα θα πάρει.

Λαμβάνοντας υπόψη το παραπάνω, μπορώ να πω ότι οι νυχτερινές που έβγαλες δεν μου άρεσαν καθόλου. Και το "πρόβλημα" στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι ότι είτε είσαι καλλιτέχνης είτε δεν είσαι... ή φωτογραφία θα βγει κακή.

 

Υ.Γ Λέω "κακή" κουβέντα για μήλο... θα πέσει φωτιά να με κάψει!!!!!

 

from my Mi5s

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Α. Εννοείς ότι δεν είσαι καλλιτέχνης. :-)

Οκ. Αλλά αυτό δεν αλλάζει την ποιότητα της φωτογραφίας. Εφόσον δεν υπάρχει manual... όποιος και να βγάλει την φωτογραφία... το ίδιο αποτέλεσμα θα πάρει.

Λαμβάνοντας υπόψη το παραπάνω, μπορώ να πω ότι οι νυχτερινές που έβγαλες δεν μου άρεσαν καθόλου. Και το "πρόβλημα" στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι ότι είτε είσαι καλλιτέχνης είτε δεν είσαι... ή φωτογραφία θα βγει κακή.

 

Υ.Γ Λέω "κακή" κουβέντα για μήλο... θα πέσει φωτιά να με κάψει!!!!!

 

from my Mi5s

 

Καλά μη το λες. Μπορεί μερικές φορές να βοηθήσει το να την βγάλεις πιο σκοτεινή ή φωτεινή τη φωτογραφία (πχ να σώσεις highlights, να κρύψεις θόρυβο ή να μην βγει πολύ μουντή). Οπότε είτε με ev είτε με ταπ σε φωτεινό ή σκοτεινό μέρος της φωτογραφίας μπορεί να επηρεάσει. Άλλωστε είναι ήδη σε 1/4... πόσο πια να ρίξεις την δόλια την ταχύτητα; Και δεν μιλάω για camera shake αλλα για motion blur.

 

Υ.Γ. Αυτά τα λες για να ρίξεις στάχτη στα μάτια. :p

Link to comment
Share on other sites

Α. Εννοείς ότι δεν είσαι καλλιτέχνης. :-)

Οκ. Αλλά αυτό δεν αλλάζει την ποιότητα της φωτογραφίας. Εφόσον δεν υπάρχει manual... όποιος και να βγάλει την φωτογραφία... το ίδιο αποτέλεσμα θα πάρει.

Λαμβάνοντας υπόψη το παραπάνω, μπορώ να πω ότι οι νυχτερινές που έβγαλες δεν μου άρεσαν καθόλου. Και το "πρόβλημα" στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι ότι είτε είσαι καλλιτέχνης είτε δεν είσαι... ή φωτογραφία θα βγει κακή.

 

Υ.Γ Λέω "κακή" κουβέντα για μήλο... θα πέσει φωτιά να με κάψει!!!!!

 

from my Mi5s

Άραγε δεν έχει τη δυνατότητα ούτε στο αυτόματο να παίξεις με την έκθεση; όπως έχουμε δει, είναι ένα αρκετά καλό υποκατάστατο, που περιορίζει την έλλειψη manual σε ορισμένες περιπτώσεις. Πχ υποεκθετοντας συνήθως λίγο, η φωτογραφία βγαίνει καλύτερη απ ότι είδαμε.

Link to comment
Share on other sites

Άραγε δεν έχει τη δυνατότητα ούτε στο αυτόματο να παίξεις με την έκθεση; όπως έχουμε δει, είναι ένα αρκετά καλό υποκατάστατο, που περιορίζει την έλλειψη manual σε ορισμένες περιπτώσεις. Πχ υποεκθετοντας συνήθως λίγο, η φωτογραφία βγαίνει καλύτερη απ ότι είδαμε.
Σωστότατο αυτό!

Δεν ξέρω τις δυνατότητες του manual ενός iPhone. Μέχρι iOS 9 που είχα εγώ... μόνο το κουμπί για λήψη εμφάνιζε! χεχε... Α! και το εάν θες HDR ή όχι! επανάσταση που είχες επιλογή για On-Off!!!

 

Ας μας πει ο φίλος...τι δίνει σε manual. Έστω και με εφαρμογή 3ων...εννοείται!

 

Αντρέα, ο έρωτας είναι έρωτας, δεν αλλάζει, αλλά... είναι πολλά τα αλλά γία μένα πλέον (και δεν οφείλονται στην κάμερα φυσικά). :-)

 

from my Mi5s

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Τις ορολογίες τις ξέρεις, το εργαλείο το έχεις, δες και εδώ https://iphonephotographyschool.com/ κάποια tutorial και interviews για να μάθεις γωνίες λήψης και ξεκίνα το δικό σου μονοπάτι

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

 

Προτιμώ να βλέπω τις δικες σας λήψεις....εγώ ένας τουρίστας είμαι και δε θέλω να μάθω παραπάνω....να είσαι καλά....ευχαριστώ :)

 

Α. Εννοείς ότι δεν είσαι καλλιτέχνης. :-)

Οκ. Αλλά αυτό δεν αλλάζει την ποιότητα της φωτογραφίας. Εφόσον δεν υπάρχει manual... όποιος και να βγάλει την φωτογραφία... το ίδιο αποτέλεσμα θα πάρει.

Λαμβάνοντας υπόψη το παραπάνω, μπορώ να πω ότι οι νυχτερινές που έβγαλες δεν μου άρεσαν καθόλου. Και το "πρόβλημα" στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι ότι είτε είσαι καλλιτέχνης είτε δεν είσαι... ή φωτογραφία θα βγει κακή.

 

Υ.Γ Λέω "κακή" κουβέντα για μήλο... θα πέσει φωτιά να με κάψει!!!!!

 

from my Mi5s

Αυτή είναι η φιλοσοφία του iPhone τα τελευταία χρονια.....ένα καλο αποτέλεσμα που θα ικανοποιήσει τους περισσοτερους.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η φιλοσοφία του iPhone τα τελευταία χρονια.....ένα καλο αποτέλεσμα που θα ικανοποιήσει τους περισσοτερους.

Αυτή είναι η φιλοσοφία του iPhone από πάντα!!!!

Εγώ μαζί σου - τους!!!! :-)

 

 

from my Mi5s

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η φιλοσοφία του iPhone από πάντα!!!!

Εγώ μαζί σου - τους!!!! :-)

 

 

from my Mi5s

 

Και εμενα δου άρεσαν οι βραδινές από το X.

Περίμενα παραπάνω.

Το HTC 10 που είχα ήταν πολύ καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα δου άρεσαν οι βραδινές από το X.

Περίμενα παραπάνω.

Το HTC 10 που είχα ήταν πολύ καλύτερο.

 

Δεν ειναι καλες οι βραδυνες απο το Χ...περιμενα περισσοτερα.

Υστερει σε σχεση με αρκετα κινητα

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι καλες οι βραδυνες απο το Χ...περιμενα περισσοτερα.

Υστερει σε σχεση με αρκετα κινητα

 

Θα βγάλω και άλλες το βραδυ..περιμένουμε U12 και εννοείτε το S9.

 

Ηταν μια κακή διαπίστωση οι βραδινές με το Χ

Edited by Imperia
Link to comment
Share on other sites

Τα iPhone ποτέ δεν μπορούσαν να υπερηφανευτούν για τις χαμηλού φωτισμού φωτό τους.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Σωστότατο αυτό!

Δεν ξέρω τις δυνατότητες του manual ενός iPhone. Μέχρι iOS 9 που είχα εγώ... μόνο το κουμπί για λήψη εμφάνιζε! χεχε... Α! και το εάν θες HDR ή όχι! επανάσταση που είχες επιλογή για On-Off!!!

 

Ας μας πει ο φίλος...τι δίνει σε manual. Έστω και με εφαρμογή 3ων...εννοείται!

 

Αντρέα, ο έρωτας είναι έρωτας, δεν αλλάζει, αλλά... είναι πολλά τα αλλά γία μένα πλέον (και δεν οφείλονται στην κάμερα φυσικά). :-)

 

from my Mi5s

Νομίζω ότι με εφαρμογές τρίτων , μπορείς να έχεις περισσότερες επιλογές. Δεν ξέρω ακριβώς, εξαρτάται και την εφαρμογή προφανώς.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι με εφαρμογές τρίτων , μπορείς να έχεις περισσότερες επιλογές. Δεν ξέρω ακριβώς, εξαρτάται και την εφαρμογή προφανώς.

Γιάννη όσο είχα iPhone δεν είχα ασχοληθεί Π-Ο-Τ-Ε με την ποιότητα φωτογραφίας. Μα δεν μου έδινε την δυνατότητα κιόλας (τότε...τώρα δεν ξέρω). Άνοιγες την κάμερα, έβγαζες και γειά σας. Είναι καλή; Δεν είναι καλή; Αυτή είναι. Το επόμενο iPhone θα βγάζει καλύτερα...

Δεν ξέρω τί παίζει τώρα. Όποιος έχει καινούρια iPhone (Χ και 8) και γνωρίζει ας μας πεί.

Σε τί βαθμό μπορεί να φτάσει το manual του iPhone (δεν στέκει κάν σαν έννοια αυτό το "maual" σε συσκευή iPhone...οι παλιοί καταλαβαίνουν τί εννοώ); Γιατί...δεν μπορεί να είναι αυτές οι τελικές επιδόσεις της κάμερας του Χ.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Για manual mode σε Iphone μονο με 3rd party camera app.

 

Eδω εισαι!!

 

https://itunes.apple.com/us/app/camera+/id329670577?mt=8&ign-mpt=uo%3D8

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως να σημειωθεί ότι στις φωτογραφίες ήταν ήδη 1/4 το shutter.

 

Οπότε δεν νομίζω να βοηθήσει και πολύ το manual περάν από το ποσο φωτεινό το προτιμάς ή αν θες να βγάλεις κατι με κινηση.

Link to comment
Share on other sites

Οσο και να μη μου αρέσει ο κόσμος της Apple γενικά, όσο και να μην παίρνω τοις μετρητοίς το DxoMark, δεν μπορεί να είναι τόσα σκαλοπάτια κάτω από τα πρόσφατα. Μήπως κάτι (οτιδήποτε) δεν πήγε καλά?

Αν είναι όμως όντως αυτές οι δυνατότητες του Χ, κρίμα. Κρίμα βέβαια πάντα συναρτήσει τους κόστους και των προσδοκιών.

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια (και κυριως imperial μιας και μονο εσυ ξερεις), μηπως ηταν λερωμενος ο φακος;; Βλεπω μια θολουρα ακομα και σε καλα φωτισμενα σημεια, σαν να προκειται για δαχτυλια. Δεν νομιζω να βγαζει τοσο κακη φωτογραφια, με Shutter speed 1/4 και ISO ας πουμε στο 320. Ουτε φθινοMid-range δεν βγαζει τετοιες. Δοκιμασες μηπως να τον σκουπισεις το φακο; Γιατι πολλες φορες καταλαθος πιανουμε απο το κινητο απο την καμερα.

Πάντως να σημειωθεί ότι στις φωτογραφίες ήταν ήδη 1/4 το shutter.

 

Οπότε δεν νομίζω να βοηθήσει και πολύ το manual περάν από το ποσο φωτεινό το προτιμάς ή αν θες να βγάλεις κατι με κινηση.

Ισχυει. Με ISO 400 η 320 που εχει σε 2 φωτογραφιες, σιγουρα δεν ευθυνεται αυτο για να χαλασει τοσο η ποιοτητα. Προσωπικα θεωρω πως παιζει να ειναι αυτο που εγραψα παραπανω. Ουτε Hand Shake μου φαινεται να εχει λογω της ταχυτητας κλειστρου, επισης. Δεν δικαιολογειται τετοια ποιοτητα. Εκτος κι αν εχει καποιο θεμα η συσκευη, η συγκεκριμενη του παιδιου! Οπως καταλαβαινεις αρνουμαι να δεχτω την τοσο κακη ποιοτητα ενος κινητου με τετοια τιμη, και απο μια εταιρια που σταθερα εχει σιγουρα καποιες απο τις καλυτερες (οχι καλυτερες μην παρεξηγηθω) στην αγορα! Και δεν με λες με τιποτα Apple fanboy.

Οσο για τη χρησιμοτητα του manual, το εχω ξαναπει. Για μενα ειναι απαραδεκτο ειτε λεγεται Apple ειτε λεγεται Google. Θα προσπαθουμε να λοκαρουμε δλδ σε φωτεινες πηγες, μηπως και ριξουμε την εκθεση;; Η αν κατι πηγαινει γρηγορα, θα αρχιζουμε να κλαιμε γιατι δεν το πιανει η καμερα;; Για long exposure βραδινα, ουτε κουβεντα!

Link to comment
Share on other sites

Για manual mode σε Iphone μονο με 3rd party camera app.

 

Eδω εισαι!!

 

https://itunes.apple.com/us/app/camera+/id329670577?mt=8&ign-mpt=uo%3D8

 

Ποιό πολύ για φίλτρο την κόβω την εφαρμογή παρά για manual. Στα χαρακτηριστικά της δεν βλέπω να τίποτα manual. Ξέρω γώ...

 

Πάντως να σημειωθεί ότι στις φωτογραφίες ήταν ήδη 1/4 το shutter.

Αυτό ήταν το κερασάκι στην τούρτα...ανοίγεις την φωτό, βλέπεις ότι βλέπεις και....νά σου και το 1/4! Και σε αφήνει σύξυλο! :X

 

Οσο και να μη μου αρέσει ο κόσμος της Apple γενικά, όσο και να μην παίρνω τοις μετρητοίς το DxoMark, δεν μπορεί να είναι τόσα σκαλοπάτια κάτω από τα πρόσφατα. Μήπως κάτι (οτιδήποτε) δεν πήγε καλά?

Αν είναι όμως όντως αυτές οι δυνατότητες του Χ, κρίμα. Κρίμα βέβαια πάντα συναρτήσει τους κόστους και των προσδοκιών.

Άντε να μήν βγάλω όξω το G4 και γίνει χαμός εδώ μέσα!!! :p

Και εγώ αυτό λέω : ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ...! Κάτι δεν θα πήγε καλά. Κάτι χάνουμε...

 

Δεν δικαιολογειται τετοια ποιοτητα. Εκτος κι αν εχει καποιο θεμα η συσκευη, η συγκεκριμενη του παιδιου! Οπως καταλαβαινεις αρνουμαι να δεχτω την τοσο κακη ποιοτητα ενος κινητου με τετοια τιμη, και απο μια εταιρια που σταθερα εχει σιγουρα καποιες απο τις καλυτερες (οχι καλυτερες μην παρεξηγηθω) στην αγορα!

Έτσι είναι. Αλλά η Apple ποτέ δεν είχε καλές νυχτερινές παιδιά. Πάντα ήταν πολλά κλίκ κάτω από Samsung, LG κλπ...Δυστυχώς έτσι είναι. Και όλο αυτό φυσικά λόγο έλλειψης manual.

Απλά επειδή εδώ μιλάμε για 1,5 χιλιάρικο...το μετράμε αλλιώς ( ;;;;; ) ; Ίσως...

Σύν ότι πραγματικά είναι ΚΑΚΕΣ φωτό αυτές που είδαμε!

 

Y.Γ φυσικά είμαι ο τελευταίος που θα πεί ότι η τιμή του iPhone είναι έτσι γιατί έχει καλή ή κακή κάμερα. ΔΕΝ είναι η κάμερά του ζυγαριά και το ξέρετε όλοι αυτό.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...