Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1/5 iso 50 στοκ camera

37498922614_fc8a1afffa_z.jpg20171025_200604 by kompouts, on Flickr

1/5 iso 100 στοκ camera

38178004872_70439dac67_z.jpg20171025_200402 by kompouts, on Flickr

αυτοματο στοκ camera

26433405899_2dfa97298e_z.jpg20171021_011513 by kompouts, on Flickr

 

LG G5 δοκιμαζω

Edited by tasose
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

@tasose από τις 2 προτιμώ την πρώτη με iso 50. Το iso 100 την φώτισε περισσότερο από όσο χρειαζόταν. Το ιδανικό θα ήταν κάπου ανάμεσα στις 2.

Σε auto είχε διαφορα;

Link to comment
Share on other sites

Σε auto βέβαια, μ' αρέσει η ισορροπία που κράτησε στα φώτα του περίπτερου και τον γύρω φωτισμό. Παραμένει πολύ δυνατή φωτογραφικά συσκευή το LG G5(se)...

 

Μέσα απ' τα χέρια μου (για μισή ώρα διαφορά στο πότε στείλαμε pm με έναν φίλο) έχασα ένα lg g5 se από αγγελία εδώ. :P

Link to comment
Share on other sites

Mi max 2 HDR+

 

24589752598_0724701abc_c.jpgHdr+ by Guardian, on Flickr

 

Stock

 

38429697802_e0953e7aa9_c.jpgStock by Guardian, on Flickr

 

Don't mess with max 2

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ τη stock Γιάννη. Δείχνει να έχει διατηρήσει λεπτομέρεια που δεν έχει σώσει η HDR+.
Link to comment
Share on other sites

Έτσι λέω και εγώ Βαγγέλη. Μέχρι αυτή την ώρα η στοκ δεν παίζετε.

Μετά παίζει μπάλα η gcam.

 

Don't mess with max 2

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Μου χρωστάς ένα pm κύριε Γιάννη μας :p

 

Όσον αφορά την φώτο, μικρές οι διαφορές. Ίσως το hdr+ φώτισε λιγο περισσότερο τις σκιές.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Έτσι λέω και εγώ Βαγγέλη. Μέχρι αυτή την ώρα η στοκ δεν παίζετε.

Μετά παίζει μπάλα η gcam.

 

Don't mess with max 2

 

οχι γιαννη...εδω κερδιζει το Hdr+.

Η stock εχει αρκετο θορυβο στον ουρανο.

Link to comment
Share on other sites

οχι γιαννη...εδω κερδιζει το Hdr+.

Η stock εχει αρκετο θορυβο στον ουρανο.

 

Και λεπτομέρεια, επίσης, όμως. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

@tasose από τις 2 προτιμώ την πρώτη με iso 50. Το iso 100 την φώτισε περισσότερο από όσο χρειαζόταν. Το ιδανικό θα ήταν κάπου ανάμεσα στις 2.

Σε auto είχε διαφορα;

 

Ακόμα κάνω πειράματα δεν την είχα βγάλει auto,σε πολλές αυτόματες που εχω βγάλει σε πολλές συνθήκες διαφορετικές βγαίνουν πολύ καλές,δεν μπορώ όμως να τις ανεβάσω γιατί βγάζω την κορη μου σε αυτές.

Αυτή με το περίπτερο είναι αυτόματα και βιαστικά.

Βαγγέλη το τηλέφωνο το πήρα 130 € γιατι έχει μια μικρή γρατζουνιά αριστερά πάνω που αν δεν στην δείξω δεν την βλέπεις

Edited by tasose
Link to comment
Share on other sites

Τωρα που τις ειδα στο pc η Hdr+ ειναι οντως καλυτερη και σχεδον ιδια σε λεπτομερια με την stock τουλαχιστον για το δικο μου ματι.

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το ωραίο με τη τέχνη της φωτογραφίας, μπορείς να κανεις ανάλογες ρυθμίσεις και να έχεις ενδιαφέροντα αποτελέσματα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση παιδες. Σε manual mode, μπορειτε (και αν ναι, ποια κινητα) να τραβηξετε με burst; Η λειτουργει μονο στο αυτοματο; Επισης αν ναι, με ποιον τροπο; Εχει καποια συγκεκριμενη επιλογη πχ ωστε οταν πατας το shutter συνεχομενα, να μπαινει burst mode οπως στο auto;
Link to comment
Share on other sites

Η Αθήνα εδώ και δύο ώρες έχει κυκλώνα από πάνω της. Τόσους κεραυνούς δε θυμάμαι ποτέ, από Αίγινα μέχρι πίσω από τον Υμηττό. Ούτε στο στέγαστρο της ταράτσας δε μπορώ να κάτσω από τον κατακλυσμό να βγάλω φωτογραφία

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση παιδες. Σε manual mode, μπορειτε (και αν ναι, ποια κινητα) να τραβηξετε με burst; Η λειτουργει μονο στο αυτοματο; Επισης αν ναι, με ποιον τροπο; Εχει καποια συγκεκριμενη επιλογη πχ ωστε οταν πατας το shutter συνεχομενα, να μπαινει burst mode οπως στο auto;

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κινητό που να επιτρέπει burst σε manual mode. Ίσως μπορείς να βρεις με 3rd party app αλλά έχουν αρκετό shot-to-shot latency οπότε και δεν εξυπηρετεί τόσο για αυτό που θες.

 

 

Νταξ. Απλά υπέροχη!

 

hdr+ v.5.14

Xiaomi mi5s

Δεν μ'αρεσει..."ψευτικη" θα την χαρακτηριζα

[ig]https://farm5.staticflickr.com/4581/38439396032_7ce0dcaf92_c.jpg[/img]IMG_20171116_202217 by foxy4270, on Flickr

 

Αυτό το χα γράψει και παλαιότερα στο συγκριτικό. Μόνο οι εκδόσεις 3.2 αξίζουν. Οι νεότερες γρηγορότερες δυστυχώς δεν αξίζουν και τόσο. Η στοκ τα πάει καλύτερα (εκτός εαν πραγματικά απεχθάνεσαι τον θόρυβο)

 

lumia 950 xl vs xiaomi A1

 

Εντάξει, προφανώς έχει καλύτερο dynamic range το 950xl. Είχες κλειστό hdr στις κάμερες?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κινητό που να επιτρέπει burst σε manual mode. Ίσως μπορείς να βρεις με 3rd party app αλλά έχουν αρκετό shot-to-shot latency οπότε και δεν εξυπηρετεί τόσο για αυτό που θες.

Ευχαριστω Αντρεα! Κριμα παντως, γιατι χανεις καποιες μικρες αλλα σημαντικες δυνατοτητες. Μαλλον μια απο τις θυσιες του να φωτογραφιζεις απο κινητο. Θα ψηνα να κουμπωνω ρυθμισεις στο manual και να κοπαναω μεχρι να βγει αυτη που θελω οταν εχω αντικειμενο με ταχυτητα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Αντρεα! Κριμα παντως, γιατι χανεις καποιες μικρες αλλα σημαντικες δυνατοτητες. Μαλλον μια απο τις θυσιες του να φωτογραφιζεις απο κινητο. Θα ψηνα να κουμπωνω ρυθμισεις στο manual και να κοπαναω μεχρι να βγει αυτη που θελω οταν εχω αντικειμενο με ταχυτητα.

 

Κάπως έτσι δουλεύουμε με φωτογραφικές αλλά ακόμα και εκεί πρέπει να καταλάβεις το ποτε θα το χρησιμοποιήσεις γιατι και εκεί έχεις cool down μετά από πχ 9 λήψεις (εξαρτάται από τη κάμερα, το buffer και την ταχύτητα της sd).

 

Για παράδειγμα, έστω ότι βλέπεις καποιον να τρέχει να κάνει βουτια. Ακόμα και με φωτογραφική, στην οποία προφανώς έχεις κουμπώσει ενα υψηλό shutter για να μην έχεις Motion blur, δεν ξεκινάς burst καθώς τρέχει αλλά μόνο αφου πηδήξει. Διαφορετικά θα βγάλεις φωτογραφίες καθώς τρέχει και μετά στο άλμα θα έχεις cool down.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι δουλεύουμε με φωτογραφικές αλλά ακόμα και εκεί πρέπει να καταλάβεις το ποτε θα το χρησιμοποιήσεις γιατι και εκεί έχεις cool down μετά από πχ 9 λήψεις (εξαρτάται από τη κάμερα, το buffer και την ταχύτητα της sd).

 

Για παράδειγμα έστω ότι βλέπεις καποιον να τρέχει να κάνει βουτια. Ακόμα και με φωτογραφική, στην οποία προφανώς έχεις κουμπώσει ενα υψηλό shutter για να μην έχεις Motion blur, δεν ξεκινάς burst καθώς τρέχει αλλά μόνο αφου πηδήξει. Διαφορετικά θα βγάλεις φωτογραφίες καθώς τρέχει και μετά στο άλμα θα έχεις cool down.

Ναι, κι εγω χθες το χρειαστηκα πρωτη φορα να σου πω την αληθεια οταν εκανα panning. Θα ηθελα πχ να μπορουσα σε καθε αυτοκινητο να μπορω να τραβηξω 2 με μαξ 3 φωτογραφιες στο 1/15 που το ειχα κουμπωμενο, γιατι τωρα αν στη μια κουνιομουν λιγο, ή δεν βρισκόταν στην κάθετό μου το αυτοκινητο, το σκηνικό πηγαινε για πεταμα, και περιμενα απλα το επομενο να περασει. Η αναγκη για μια φωτογραφικη μηχανη μαλλον μεγαλωνει!

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...