Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όσον αφορά τις επιδόσεις του iPhone x, διάβασα το review του dxomark. Σημείο αναφοράς οι πολύ κακές επιδόσεις στις φωτογραφίες χαμηλού φωτισμού. Μάλιστα είναι πολύ χαρακτηριστικά τα συγκριτικά δείγματα με pixel 2 και Note 8. Τώρα το γεγονός ότι πέρασε πρώτο στην τελική βαθμολογία και το έβαλαν στην κορυφή όλων, οφείλεται στις πολύ καλές επιδόσεις της κάμερας στους άλλους τομείς.

 

Εδώ το review, αν δε το έχετε δει. https://www.dxomark.com/apple-iphone-x-top-performer-stills/

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όσον αφορά τις επιδόσεις του iPhone x, διάβασα το review του dxomark. Σημείο αναφοράς οι πολύ κακές επιδόσεις στις φωτογραφίες χαμηλού φωτισμού. Μάλιστα είναι πολύ χαρακτηριστικά τα συγκριτικά δείγματα με pixel 2 και Note 8. Τώρα το γεγονός ότι πέρασε πρώτο στην τελική βαθμολογία και το έβαλαν στην κορυφή όλων, οφείλεται στις πολύ καλές επιδόσεις της κάμερας στους άλλους τομείς.

 

Εδώ το review, αν δε το έχετε δει. https://www.dxomark.com/apple-iphone-x-top-performer-stills/

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στο οποίο αν δείτε σύγκριση πορτραίτων μεταξύ 8 και Χ υπάρχει διαφορά στην απόδοση του δέρματος και γενικά. Αρα ή ένα από τα 2 δεν έχει αποδώσει καλά τα χρώματα ή και τα 2....

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τις επιδόσεις του iPhone x, διάβασα το review του dxomark. Σημείο αναφοράς οι πολύ κακές επιδόσεις στις φωτογραφίες χαμηλού φωτισμού. Μάλιστα είναι πολύ χαρακτηριστικά τα συγκριτικά δείγματα με pixel 2 και Note 8. Τώρα το γεγονός ότι πέρασε πρώτο στην τελική βαθμολογία και το έβαλαν στην κορυφή όλων, οφείλεται στις πολύ καλές επιδόσεις της κάμερας στους άλλους τομείς.

 

Εδώ το review, αν δε το έχετε δει. https://www.dxomark.com/apple-iphone-x-top-performer-stills/

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Έτσι είναι ειδικά στις επιμέρους μετρήσεις π.χ. στο

 

"autofocus"

το iphone X σκοράρει 78 όταν το Note 8 σκοράρει 94

 

ενώ στο "Noise"

το iphone X σκοράρει 69 όταν το Note 8 σκοράρει 75

 

Οι παραπάνω τομείς για εμένα ειδικά το autofocus είναι από αυτά που θεωρώ τα ποιο σημαντικά για ένα καμεροτηλέφωνο όπου βγάζεις το τηλέφωνο και αποτυπώνεις τη φωτογραφία αστραπιαία.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

μη βγαζεις με stock...δοκιμασε καμια αλλη εφαρμογη

 

Τι προτείνεις? Με exynos είμαι οποτε δεν μπαινουν όλα..

Link to comment
Share on other sites

 

Συγνώμη, αυτό είναι το ΠΡΩΤΟ mi max? Που στις νυχτερινές τα πήγαινε χειρότερα και από το p8 lite το παλιό;

Εντυπωσιακή βελτίωση!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι φαντάζομαι. Έχω δει πολλά δείγματα του πρώτου mi max. Νομίζω έχει ίδια κάμερα με το redmi note 3 pro που τα πήγαινε εξίσου κακά στις νυχτερινές.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αξιοπρεπέστατη και μη αναμενόμενο το αποτέλεσμα!

 

Και επειδή ο Κωνσταντίνος έχει βγάλει και άλλη από το ίδιο σημείο με το πολύ τίμιο moto x style, ας μου επιτρέψει να την παραθέσω για σύγκριση. :)

 

Η πρώτη moto x style και η δεύτερη mi max (σκέτο) με hdr+

 

33957920236_903ddea2fa_c.jpgMoto X Style auto 3 by Konstantine K., on Flickr

 

37680891885_99afaa9c0e_c.jpgXiaomi Mi Max gcam Hdr+ by Konstantine K., on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει καλύτερη του moto, αλλά και πάλι είναι καλή του mi max κι ας μη μας έχει συνηθίσει σε τέτοια :cool:
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος για αυτό. Του moto έχει κάψει περισσότερα φώτα (βλέπε πχ το τοίχο πίσω απο το αριστερό φανάρι του κωτσόβολου) και οι σκιές ειναι πιο σκοτεινές (βλέπε δρόμο). Επιπλέον έχει μικρότερο εύρος χρωμάτων. Μόνο σε θόρυβο είναι καλύτερο το Moto. Οπότε προσωπικά επιλέγω mi max με hdr+ εδώ. ;)
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος για αυτό. Του moto έχει κάψει περισσότερα φώτα (βλέπε πχ το τοίχο πίσω απο το αριστερό φανάρι του κωτσόβολου) και οι σκιές ειναι πιο σκοτεινές (βλέπε δρόμο). Επιπλέον έχει μικρότερο εύρος χρωμάτων. Μόνο σε θόρυβο είναι καλύτερο το Moto. Οπότε προσωπικά επιλέγω mi max με hdr+ εδώ. ;)

 

Δες λίγο γύρω από τους 2 φανοστάτες του πεζοδρομίου μπροστά από τα αυτοκίνητα.

Πολύ μπαμ ο θόρυβος και η επεξεργασία.

Link to comment
Share on other sites

Και LG V10 αντίστοιχη. :)

r

 

Αυτή ειναι manual;

αν οχι, μου έκανε εντύπωση πως κατέβασε iso 50 και δεν μπήκε night mode..

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλή keras. Hdr+ ftw.

 

Don't mess with Max 2

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Κι έρχεται ο άλλος με το άσπρο αμάξι και σου κάνει photobombing :lol:

 

:lol::lol::lol::lol:

 

Δες λίγο γύρω από τους 2 φανοστάτες του πεζοδρομίου μπροστά από τα αυτοκίνητα.

Πολύ μπαμ ο θόρυβος και η επεξεργασία.

 

Δεν διαφωνώ για το θόρυβο. Αλλά εφόσον έχει άλλα σημεία που κερδίζει (χρώματα, highlights, σκιές) δεν μπορείς να πεις ότι κερδίζει το moto x style. Είναι και αναλόγως τις προτιμήσεις προφανώς. :)

 

Οπότε καταλήγω ότι προτιμώ... το V10 :p

Link to comment
Share on other sites

Potpourri: :)

 

LG G4 man

24697829398_9338993f90_c.jpgLG G4 manual by Konstantine K., on Flickr

 

LG G5 man

38513474276_8c1f68c35f_c.jpgLG G5 manual by Konstantine K., on Flickr

 

BB Priv

24697856618_e0979df3f9_c.jpgBlackberry Priv by Konstantine K., on Flickr

 

S7 Edge

38569880481_63a2b778d1_c.jpgS7 edge by Konstantine K., on Flickr

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

LG G5

1/13 iso100

26801787209_b533aa5360_k.jpg20171120_222357 by kompouts, on Flickr

1/30 iso 200

37689963255_8989c18075_k.jpg20171120_221829 by kompouts, on Flickr

auto

38545967682_b87c13eb89_k.jpg20171120_222218 by kompouts, on Flickr

google camera

37690024475_e75e34e405_k.jpgIMG_20171120_220941 by kompouts, on Flickr

google camera hdr+

26801898579_a362a496c6_k.jpgIMG_20171120_221013 by kompouts, on Flickr

google camera hdr+

37861396104_d11b9cd7ad_k.jpgIMG_20171120_222116 by kompouts, on Flickr

 

Να πω οτι ηταν δυσκολες συνθηκες και γρηγορα στο χερι τραβηγμενες

Edited by tasose
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσουν πολύ. Μπορούν οι γνωστές να κρίνουν τις δύο πρώτες φωτογραφίες; Είναι προτιμότερο να αφήνουμε χαμηλό iso και να τσιμπάει λίγο η ταχύτητα κλείστρου, ή δε μας πειράζει να πάει το iso σε μια τιμή 200-400, προκειμένου να μην έχουμε shake. Είναι μεγάλη η απώλεια ποιότητας εξαιτίας του iso;;

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...