Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

LG G5

1/13 iso100

26801787209_f6468a5051.jpg20171120_222357 by kompouts, on Flickr

1/30 iso 200

37689963255_8f3a71bf97.jpg20171120_221829 by kompouts, on Flickr

auto

38545967682_e4659f8ea1.jpg20171120_222218 by kompouts, on Flickr

google camera

37690024475_628a31f5e6.jpgIMG_20171120_220941 by kompouts, on Flickr

google camera hdr+

26801898579_667a6497b2.jpgIMG_20171120_221013 by kompouts, on Flickr

google camera hdr+

37861396104_44c0913c29.jpgIMG_20171120_222116 by kompouts, on Flickr

Σε δυσκολες συνθηκες στο χερι γρηγορες

Edited by tasose
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

@Keras αν ήμουν ο Κωτσόβολος θα σου έκανα δώρο ότι θέλεις από το μαγαζί :)

Η πρώτη μου άρεσε πιο πολύ από όλες.

Kαι του S7 πολύ καλή.

 

Να μιλήσω και λίγο για X...έβγαλα τη θήκη καθάρισα φακό και περιμένω να νυχτώσει.

Υπάρχει περίπτωση μια στις χίλιες να φταίει το δικό μου κινητό για τις εντελώς μέτριες βραδινές που βγάζει ?

Edited by Imperia
Link to comment
Share on other sites

@Keras αν ήμουν ο Κωτσόβολος θα σου έκανα δώρο ότι θέλεις από το μαγαζί :)

Η πρώτη μου άρεσε πιο πολύ από όλες.

 

Να μιλήσω και λίγο για X...έβγαλα τη θήκη καθάρισα φακό και περιμένω να νυχτώσει.

Υπάρχει περίπτωση μια στις χίλιες να φταίει το δικό μου κινητό για τις εντελώς μέτριες βραδινές που βγάζει ?

Όχι δε φταίει το δικό σου κινητό. Γενικά είναι αποτυχία και κάτω του μετρίου οι λήψεις με χαμηλό φωτισμό στο Χ. Σύμφωνα με αρκετά reviews. Στις ημερήσιες ωστόσο γαζωνει.

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε φταίει το δικό σου κινητό. Γενικά είναι αποτυχία και κάτω του μετρίου οι λήψεις με χαμηλό φωτισμό στο Χ. Σύμφωνα με αρκετά reviews. Στις ημερήσιες ωστόσο γαζωνει.

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν δε το διορθώσουνε με κάποιο update καρφί για U12.

 

Όχι ότι η φωτογραφία είναι το παν αλλα θέλω οι βραδινές να είναι πολύ καλές.

Οι ημερήσιες δε με νοιάζουν πολύ

Edited by Imperia
Link to comment
Share on other sites

Όχι δε φταίει το δικό σου κινητό. Γενικά είναι αποτυχία και κάτω του μετρίου οι λήψεις με χαμηλό φωτισμό στο Χ. Σύμφωνα με αρκετά reviews. Στις ημερήσιες ωστόσο γαζωνει.

Στις ημερήσιες γαζώνει και το Redmi Note 3 pro!

Άτιμη Apple!!! Θα με κάνεις να καταπιώ την γλώσσα μου!!!

 

@keras Για το G4 δεν θα πώ...το αγαπάω τόσο πολύ που δεν είμαι αντικειμενικός πλέον. :p

ΠΠΠολύ δυνατή του BB!!!!!

 

Όχι ότι η φωτογραφία είναι το παν αλλα θέλω οι βραδινές να είναι πολύ καλές.Οι ημερήσιες δε με νοιάζουν πολύ

Πιστεύω ότι έκανες λάθος επιλογή τότε. Το iPhone ΠΑΝΤΑ μειονεκτούσε ΑΙΣΘΗΤΑ στις νυχτερινές σε σχέση με το ανταγωνισμό. Και ο βασικός λόγος; Δεν έχει manual. Σε auto καμία συσκευή δεν μπορεί να πιάσει τις "ιδιορρυθμίες" και "ιδιοτροπίες" του καθενός. Με το manual όμως μπορείς να φέρεις την φωτό πολύ κοντά στα γούστα σου.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Στις ημερήσιες γαζώνει και το Redmi Note 3 pro!

 

Εντάξει καλά τα πάει μεν αλλά όχι και τόσο καλά. Δεν έχει ούτε το dynamic range ναυαρχίδων ούτε τη λεπτομέρια. ;)

 

Κατα τα άλλα, κινητά τύπου p9 lite τα φτάνει άνετα.

Link to comment
Share on other sites

Στις ημερήσιες γαζώνει και το Redmi Note 3 pro!

Άτιμη Apple!!! Θα με κάνεις να καταπιώ την γλώσσα μου!!!

 

@keras Για το G4 δεν θα πώ...το αγαπάω τόσο πολύ που δεν είμαι αντικειμενικός πλέον. :p

ΠΠΠολύ δυνατή του BB!!!!!

 

 

Πιστεύω ότι έκανες λάθος επιλογή τότε. Το iPhone ΠΑΝΤΑ μειονεκτούσε ΑΙΣΘΗΤΑ στις νυχτερινές σε σχέση με το ανταγωνισμό. Και ο βασικός λόγος; Δεν έχει manual. Σε auto καμία συσκευή δεν μπορεί να πιάσει τις "ιδιορρυθμίες" και "ιδιοτροπίες" του καθενός. Με το manual όμως μπορείς να φέρεις την φωτό πολύ κοντά στα γούστα σου.

 

Το θέμα της επιλογής ήτανε ότι μου άρεσε εμφανισιακά πολύ και το UI χωρίς κουμπάκια (gestures)...είδα προδιαγραφές κάμερας και σκέφτηκα ότι έχει καλές βραδινές.

Edited by Imperia
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει καλά τα πάει μεν αλλά όχι και τόσο καλά. Δεν έχει ούτε το dynamic range ναυαρχίδων ούτε τη λεπτομέρια.

Ε βρε και σύ!!! Αμέσως να "μαλώσεις"!! :lol:

Στις ημερήσιες τα πάνε ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ καλά και κινητά των 200 ευρώ. Οι διαφορές τους με αυτά των 700-800-1000....ε...χμ....1199...δεν είναι και για πνίξιμο!!!

Οι βραδυνές, και ΚΥΡΙΩΣ 1) χαμηλού φωτισμού και 2) εσωτερικού χώρου είναι που μετράνε. Έτσι πιστεύω τουλάχιστον...:confused:

 

Το θέμα της επιλογής ήτανε ότι μου άρεσε εμφανισιακά πολύ και το UI χωρίς κουμπάκια (gestures)...είδα προδιαγραφές κάμερας και σκέφτηκα ότι έχει καλές βραδινές.

Αααααχχχχ... τί είπες τώρα....:love:

Αδερφέ : το iPhone είναι τα πάντα...εκτός από καμερο-τηλέφωνο. :rolleyes:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Ε βρε και σύ!!! Αμέσως να "μαλώσεις"!! :lol:

Στις ημερήσιες τα πάνε ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ καλά και κινητά των 200 ευρώ. Οι διαφορές τους με αυτά των 700-800-1000....ε...χμ....1199...δεν είναι και για πνίξιμο!!!

Οι βραδυνές, και ΚΥΡΙΩΣ 1) χαμηλού φωτισμού και 2) εσωτερικού χώρου είναι που μετράνε. Έτσι πιστεύω τουλάχιστον...:confused:

 

 

Αααααχχχχ... τί είπες τώρα....:love:

Αδερφέ : το iPhone είναι τα πάντα...εκτός από καμερο-τηλέφωνο. :rolleyes:

 

Αν θυμάμαι καλά το 2009 είχα ένα Samsung 8MP Slide με μαύρο κόκκινο πληκτρολόγιο και το iPhone της εποχής το έκανε σκόνη και θρύψαλα το βραδυ :p

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά το 2009 είχα ένα Samsung 8MP Slide με μαύρο κόκκινο πληκτρολόγιο και το iPhone της εποχής το έκανε σκόνη και θρύψαλα το βραδυ :p

Δεν φαντάζομαι να εννοείς αυτό : Samsung i8510 INNOV8 ;;;;;

Γιατί τότε είναι σίγουρο ότι είχες ελαττωματικό...εφόσον την έτρωγε από το iPhone 3G!!! :lol:

Σταματάω γιατί θα φάω κίτρινη. :D

 

Ψάξε ΚΑΛΑ τί θέλεις εφόσον σε ενδιαφέρουν οι χαμηλού φωτισμού. Κ-Α-Λ-Α. Υπάρχουν πολλές συσκευές που μοιάζουν να είναι κοντά η μία με την άλλη σε τεχνικά χαρακτηριστικά, αλλά η πράξη δείχνει άλλα. :)

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Ε βρε και σύ!!! Αμέσως να "μαλώσεις"!! :lol:

Στις ημερήσιες τα πάνε ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ καλά και κινητά των 200 ευρώ. Οι διαφορές τους με αυτά των 700-800-1000....ε...χμ....1199...δεν είναι και για πνίξιμο!!!

Οι βραδυνές, και ΚΥΡΙΩΣ 1) χαμηλού φωτισμού και 2) εσωτερικού χώρου είναι που μετράνε. Έτσι πιστεύω τουλάχιστον...:confused:

 

Απλά έχεις χαμηλότερες απαιτήσεις στις ημερήσιες :) (δεν ειναι κακό)

 

Πιο πολύ το έγραψα για να μην έχουμε παρεξηγήσεις από αναγνώστες μας. Επιπλέον αν κάποιος βγάζει συνέχεια ημερήσια landscapes, μια ναυαρχίδα του κάνει διαφορά. πχ βλέπε λίγο τις φωτογραφίες του xostel που είναι ημερήσια landscapes με έντονες αντιθέσεις στον ήλιο και μεγάλο βάθος. Αυτές με rn3pro θα χάναν πάρα πολύ. ;)

Link to comment
Share on other sites

πχ βλέπε λίγο τις φωτογραφίες του xostel που είναι ημερήσια landscapes με έντονες αντιθέσεις στον ήλιο και μεγάλο βάθος. Αυτές με rn3pro θα χάναν πάρα πολύ. ;)

Σε αυτό έχει απόλυτο δίκιο!!:happy:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαντάζομαι να εννοείς αυτό : Samsung i8510 INNOV8 ;;;;;

Γιατί τότε είναι σίγουρο ότι είχες ελαττωματικό...εφόσον την έτρωγε από το iPhone 3G!!! :lol:

Σταματάω γιατί θα φάω κίτρινη. :D

 

Ψάξε ΚΑΛΑ τί θέλεις εφόσον σε ενδιαφέρουν οι χαμηλού φωτισμού. Κ-Α-Λ-Α. Υπάρχουν πολλές συσκευές που μοιάζουν να είναι κοντά η μία με την άλλη σε τεχνικά χαρακτηριστικά, αλλά η πράξη δείχνει άλλα. :)

 

Το αντίθετο ήθελα να πω.. λάθος συντακτικού...Το iPhone της εποχής έτρωγε σκόνη από το παρακάτω.

https://www.slashgear.com/samsung-ultratouch-s8300-amoled-touchscreen-8mp-slider-announced-0933469/

Θυμάμαι το iPhone έβγαζε σχεδόν μαύρες φωτογραφίες το βραδυ τότε.

 

Τα λέμε αργότερα με βραδινές από X.

Edited by Imperia
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα της επιλογής ήτανε ότι μου άρεσε εμφανισιακά πολύ και το UI χωρίς κουμπάκια (gestures)...είδα προδιαγραφές κάμερας και σκέφτηκα ότι έχει καλές βραδινές.
Εγώ βλέποντας κάποια review (ένα το ποσταρα λίγο πιο πίσω) έχω να πω ότι οι νυχτερινές ήταν χειρότερες ακόμη και από του iPhone 8+. Οπότε αυτό μπορεί να είναι θέμα software, κάτι που λύνεται.

 

Όμως νιώθω πως είναι υπερβολή να λέμε πως στις ημερήσιες είναι όλα το ίδιο καλά! Στις ημερήσιες τα δείγματα του είναι εξαιρετικά και οι δημοσιογράφοι τα έκριναν καλύτερα όλων, έστω και με μικρή διαφορά.

 

Η ουσία κρύβεται, όπως σε όλα, στο τι ζητάει ο καθένας. Προσωπικά μου αρέσει ο νέος τρόπος αξιολόγησης του dxomark, καθώς με τις ξεχωριστές βαθμολογίες στους επιμέρους τομείς μπορεί κανείς να κρίνει εύκολα αν το κινητό που κοιτάζει, του κάνει για αυτό που θέλει.

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχετε μπει μερικοί στο τρύπακι των τεχνικών χαρικτηριστικών και έχετε χάσει τελείως το νόημα της φωτογραφίας. Αξιοποιήστε πρωτα αυτό που έχετε για να πάτε στο επόμενο κι ας μην είναι το καλύτερο
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέποντας κάποια review (ένα το ποσταρα λίγο πιο πίσω) έχω να πω ότι οι νυχτερινές ήταν χειρότερες ακόμη και από του iPhone 8+. Οπότε αυτό μπορεί να είναι θέμα software, κάτι που λύνεται.

 

Όμως νιώθω πως είναι υπερβολή να λέμε πως στις ημερήσιες είναι όλα το ίδιο καλά! Στις ημερήσιες τα δείγματα του είναι εξαιρετικά και οι δημοσιογράφοι τα έκριναν καλύτερα όλων, έστω και με μικρή διαφορά.

 

Η ουσία κρύβεται, όπως σε όλα, στο τι ζητάει ο καθένας. Προσωπικά μου αρέσει ο νέος τρόπος αξιολόγησης του dxomark, καθώς με τις ξεχωριστές βαθμολογίες στους επιμέρους τομείς μπορεί κανείς να κρίνει εύκολα αν το κινητό που κοιτάζει, του κάνει για αυτό που θέλει.

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ο μονος τρόπος αξιολόγησης είναι εδώ μέσα...εντελώς δε με νοιάζει αν το DXOmark βγάζει 101 για το X.

Μονο η γνώμη σας μετράει για μένα.

Από τους πολλούς που θα πούνε τη γνώμη τους ο κάθε νοήμων θα βγάλει συμπεράσματα.

 

Αν το γενικό συμπέρασμα για το X είναι ότι βγάζει κακές βραδινές τότε αυτό θα πιστέψω.

 

Το Lumia 930 και το HTC 10 που είχα έβγαζε κλάσεις ανώτερες.

Μιλάμε για βραδινές.

Edited by Imperia
αλλάχτηκε λέξη
Link to comment
Share on other sites

Κακές δεν είναι. Απλά δεν είναι ανάλογες των χρημάτων του. Περισσότερο με του p9 των 320 ευρώ μοιάζουν.
Link to comment
Share on other sites

Κακές δεν είναι. Απλά δεν είναι ανάλογες των χρημάτων του. Περισσότερο με του p9 των 320 ευρώ μοιάζουν.

 

Σήμερα τελευταία ευκαιρία του δίνω...αν είναι κακές το καλοκαίρι έχει U12....και ίσως να γίνει δεύτερο.

 

Α ρε Sony προτιμάς να πουλάς εξαρτήματα και εν γνώσεις σου B λογισμικό.

Edited by Imperia
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τελευταία ευκαιρία του δίνω...αν είναι κακές το καλοκαίρι έχει U12....και ίσως να γίνει δεύτερο.

 

Α ρε Sony προτιμάς να πουλάς εξαρτήματα και εν γνώσεις σου B λογισμικό.

 

Μάλλον εννοείς το U11+ γιατί το 12αρι θα καθυστερήσει.

Αντε να έρθει το U11+ για να δούμε αν όντως έχει βελτιώσει την ήδη καλή κάμερα του 11.

Να δω ποιο (κυρίως στο θέμα κάμερα) θα μου δημιουργήσει την ανάγκη για αγορά μετά το συνδυασμό LG V10 &' HUAWEI 6P :p

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοείς το U11+ γιατί το 12αρι θα καθυστερήσει.

Αντε να έρθει το U11+ για να δούμε αν όντως έχει βελτιώσει την ήδη καλή κάμερα του 11.

Να δω ποιο (κυρίως στο θέμα κάμερα) θα μου δημιουργήσει την ανάγκη για αγορά μετά το συνδυασμό LG V10 &' HUAWEI 6P :p

 

Προβλέπω τη νέα χρονια ότι το HTC θα είναι το καλύτερο όπως και φέτος.

 

Φυσικά υπάρχουν και αλλα 5-6 κινητά κοντά σε αυτό και σε διαφορα σημεία καλύτερα.

Edited by Imperia
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοείς το U11+ γιατί το 12αρι θα καθυστερήσει.

Αντε να έρθει το U11+ για να δούμε αν όντως έχει βελτιώσει την ήδη καλή κάμερα του 11.

Να δω ποιο (κυρίως στο θέμα κάμερα) θα μου δημιουργήσει την ανάγκη για αγορά μετά το συνδυασμό LG V10 &' HUAWEI 6P :p

 

καμια διαφορα το Pllus απο το απλο στην καμερα...πανομοιοτυπο σε ολα.

Link to comment
Share on other sites

καμια διαφορα το Pllus απο το απλο στην καμερα...πανομοιοτυπο σε ολα.

Λογικό αλλά έτσι ισχυρίζονται στην HTC . Πιθανότατα σε επίπεδο λογισμικού.

Θα φανεί...

 

"The HTC U11+ comes equipped with a camera that improves on the HTC U11’s, which was awarded a remarkable DxOMark Mobile score of 90iv. Pristine details, exceptional low-light capabilities, and super fast capture are just a few perks that will grab your attention."

Από το site τους

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Mi max 2 Hdr+ Με προφιλ nexus 6p

 

38582444991_da88d53053_c.jpgHdr+ by Guardian, on Flickr

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...