Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πραγματικά θυμάμαι πόσο παίδεμα ήταν να κάνεις select τρίχες στο Photoshop κάποτε, και τώρα χωρίς να αγγίξουμε κουμπί κάνει select και θόλωμα το ίδιο το κινητό από μόνο του με εξαιρετικά αποτελέσματα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Διαγράφτηκαν μηνύματα. Οι κανόνες, η εφαρμογή τους και κατά επέκταση οι υποδείξεις είναι θέμα της διαχείρισης. Οπότε παρακαλώ μείνετε ontopic. ;) Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Πείτε μου λίγο σε βιντεακια στο YouTube δεν έχω δει καμία τρελή διαφορά ας πούμε απτό s7 edge με το s8, note 8. I Phone x. Κ λίγο από κοντά που ασχολήθηκα με τα σαμσουνγκ δεν είδα τρελές διάφορες.. Σίγουρα το πιο καινούργιο βάση λογικής θα είναι καλύτερο.. Αλλά πιστεύω και κάτοχοι άλλως συσκευών με δυνατή φωτογραφική g4, 5 με τα προγράμματα που κυκλοφορούν μπορείς να πάρεις φοβερά αποτελέσματα.. Κάνω λάθος; επίσης δοκίμασα θόλωμα έστω κ τώρα με το s7 με την επιλεκτική εστίαση και ήταν πολύ καλό το αποτέλεσμα επειδή λένε πάρτε συσκευή με διπλή κάμερα για να έχετε θόλωμα.. Επίσης με τους τηλεφακους έχω πάρει δυνατά αποτελέσματα με s7. Έχω κ γω την αρρώστια της αλλαγής κ προσπαθώ να γιατρευτώ...

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι το θόλωμα που μπορείς να πετύχεις με διπλή κάμερα δεν μπορείς να το φτάσεις με software (τουλάχιστον όχι με την ίδια ευκολία). Ειδικά καθώς αυξάνουν οι αποστάσεις πρέπει να δυσχεραίνεται το έργο του software. Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Πείτε μου λίγο σε βιντεακια στο YouTube δεν έχω δει καμία τρελή διαφορά ας πούμε απτό s7 edge με το s8, note 8. I Phone x. Κ λίγο από κοντά που ασχολήθηκα με τα σαμσουνγκ δεν είδα τρελές διάφορες.. Σίγουρα το πιο καινούργιο βάση λογικής θα είναι καλύτερο.. Αλλά πιστεύω και κάτοχοι άλλως συσκευών με δυνατή φωτογραφική g4, 5 με τα προγράμματα που κυκλοφορούν μπορείς να πάρεις φοβερά αποτελέσματα.. Κάνω λάθος; επίσης δοκίμασα θόλωμα έστω κ τώρα με το s7 με την επιλεκτική εστίαση και ήταν πολύ καλό το αποτέλεσμα επειδή λένε πάρτε συσκευή με διπλή κάμερα για να έχετε θόλωμα.. Επίσης με τους τηλεφακους έχω πάρει δυνατά αποτελέσματα με s7. Έχω κ γω την αρρώστια της αλλαγής κ προσπαθώ να γιατρευτώ...

 

Το θόλωμα ( bokeh) που μπορείς να κάνεις με το S7 edge στην λειτουργία ''επιλεκτική εστίαση'' , θεωρώ ότι δεν είναι το ίδιο, όπως μιας συσκευής με διπλό φακό ( π.χ Mate 9 το οποίο έχω κάνει test και το θεωρώ εξαιρετικό σε bokeh ) ..

Για να το πετύχεις στο S7 Edge , θα πρέπει να πλησιάσεις πάρα πολύ κοντά στο θέμα , ενώ σε συσκευές με διπλό φακό μπορείς και από μακρινή απόσταση .. Δεν γνωρίζω βέβαια αν από το manual μπορείς να κάνεις κάτι ..

Επειδή και εγώ έχω το μικρόβιο της αλλαγής και το έχω ψάξει κάπως το θέμα :) θεωρώ ότι οι συσκευές με διπλή camera , έχουν ξεκάθαρα πλεονέκτημα στο θόλωμα..

Θανάσης
Link to comment
Share on other sites

Διπλη καμερα που ο δευτερος να ειναι telephoto παιδια, ομως. Ή εστω διαφορετικού εστιακού μήκους.
Link to comment
Share on other sites

Για τον τηλεφακό δεν είμαι σίγουρος αν βοηθάει στο θολωμα. Και το p9 φακούς ίδιου focal έχει και μια χαρά μου φάνηκε η υλοποίηση δεδομένου ότι ήταν και πρωτοπόρο.

 

Για πορτρέτα όμως, όπου ο τηλεφακός έχει μικρότερη παραμόρφωση, όντως βοηθάει.

Link to comment
Share on other sites

Απ οσο εχω καταλαβει σε dual camera με δευτερο φακο που ειναι telephoto το θολωμα ειναι hardware-backed. Το αναλαμβανει το hardware δηλαδη, και το software απλα το "στρωνει".

 

Στους dual φακους με δευτερο black and white εξ' οσων διαβαζω, ο δευτερος φακος ασχολειται με το contrast, το σωστο φωτισμο και softwareικα με το sharpness των βραδινων φωτο.

 

Σιγουρατα Huawei/Honor εχουν την πρωτοπορια στο dual camera setup (γενικοτερα) αλλα το θολωμα με διπλους φακους ειναι πιο αποτελεσματικο οταν ο δευτερος ειναι telephoto.

 

Λαμορες εξαιρεσεις οι σοβαρες software υλοποιησεις τυπου iPhone 7, Pixel 2, και οπως βλεπουμε S8. :)

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχη Μάριε!

 

Don't mess with Max 2

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια δουλειά κάνουν δεδομένου ότι ο τηλεφακός έχει συνήθως ακόμα στενότερο διάφραγμα και μικρότερο αισθητηρά (δεν μπορούν αν πετύχουν πραγματικό Bokeh παρά το μεγαλύτερο focal). Δηλαδή δεν το βοηθάει κάπου το hardware όσον αφορά το θόλωμα.

 

Οπότε ανεξάρτητα του focal, εντοπίζουν στερεοσκοπικά τι είναι background/foreground και το θολώνουν. Ακόμα και με χαμηλότερης ανάλυσης δεύτερη κάμερα μπορείς να το πετύχεις (πχ honor 6x). Απλά λόγω χαμηλότερης ανάλυσης θα είναι λιγο πιο χοντροκομένο το blur.

 

Αυτό λοιπόν που μας ενδιαφέρει είναι να διαφέρει έστω ελάχιστα σε γωνία ο δεύτερος φακός για στερεοσκοπική λήψη. Το software μετά εντοπίζει τι είναι κοινό και τι διαφέρει σε θέση (που προφανώς όσο πιο κοντά τόσο μεγαλύτερη η απόσταση των edges) και με αυτό το τρόπο αντιλαμβάνεται το βάθος οπότε προχωρά και στο αναγκαίο θόλωμα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Δεν είχα σκεφτεί ότι γίνεται στερεοσκοπικά. Εμπειρικά, πάντως, το καλύτερο Portrait μου το είχαν δώσει συσκευές που ο δεύτερος ήταν tele (OP5 και Mi A1).

 

Μάριε, αν δεν το έγραφες πως δεν είναι edited δεν θα το πίστευα ;)

Link to comment
Share on other sites

Μεταφορα απτο αλλο:

 

Το GCam mod απογειώνει σε auto βραδινές. Το τριποδάκι το ανέφερα για manual βραδινές με την στοκ κάμερα :)

 

 

Κατι τελευταιο.. Διαβασα οτι ειχες s8+. Ποσο μακρια ηταν φωτογραφικα το mi max 2 και ποσο κοντα ηρθε στο s8+ με χρηση του gcam;

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

You'll never walk alone.
Link to comment
Share on other sites

Μεταφορα απτο αλλο:

Κατι τελευταιο.. Διαβασα οτι ειχες s8+. Ποσο μακρια ηταν φωτογραφικα το mi max 2 και ποσο κοντα ηρθε στο s8+ με χρηση του gcam;

 

Και ότι ετοιμαζόμουν να πατήσω send σε PM που σου έγραφα. :P

 

Να συγκρίνεις τις δυο συσκευές είναι λίγο άτοπο νομίζω.

 

Μπορείς να πεις πως το S8+ είναι το μήλο, ενώ το MiMax2 είναι το ρόδι. Φρούτα και τα δυο, αλλά το καθένα έχει άλλη διαδικασία μέχρι να το φας. :lol:

 

Το S8+ έχει κάμερα που σε αυτόματο είτε μέρα είτε νύχτα έχει άμεσο πλεονέκτημα σε σχέση με το MiMax. Ταχύτητα λήψης, φωτεινό διάφραγμα που επιτρέπει μικρό χρόνο κλείστρου οπότε και ελάχιστο motion blur γενικότερα. Δεν σκεφτόμουν ποτέ να τραβήξω δεύτερη φωτογραφία μήπως δεν μου άρεσε η πρώτη.

 

Το MiMax την ημέρα στο αυτόματο δίνει αξιοπρεπέστατες φωτογραφίες, αλλά θα τραβήξω μια-δυο , θα ελέγξω τι τράβηξε και γενικότερα θα είμαι έτοιμος για "ατοπήματα" για τα οποία δεν θα ήμουν καχύποπτος με το S8+. Το βράδυ λόγω έλλειψης OIS και μεγάλων pixels, σίγουρα θα έχω είτε περισσότερο θόρυβο, είτε λιγότερη λεπτομέρεια λόγω noise reduction. Με το Google Camera Mod σίγουρα βελτιώνεται το θέμα του θορύβου και έχει καλύτερη ισορροπία το τελικό αποτέλεσμα, που φτάνει κατά 3/4 για μένα τα αντίστοιχα αποτελέσματα του S8+, με διπλάσιο κόπο όμως. Tα δυο manual δεν θα τα συγκρίνω ακόμη, καθώς δεν έχω παρόμοια δείγματα για να κρίνω. Θεωρώ πως το S8+ έχει προβάδισμα λόγω OIS, αλλά ίσως χάνει λόγω jpeg engine που επεμβαίνει -λιγότερο από ότι του S7, αλλά ακόμη αισθητά για τα γούστα μου.

 

Αν το μέτρο σύγκρισης είναι το S8+, ημερήσιες μπορώ να πάρω εξίσου καλές με ένα 80% επιτυχία, ενώ βραδινές με Google Camera λίγο χειρότερες αλλά με αρκετή περισσότερη προσπάθεια σε σχέση με το S8+.

 

Τώρα αν βάλεις τα χρήματα στη μέση, προσωπικά μετά το Google Camera Mod έχω αναθεωρήσει κατά πόσο χρειάζομαι ένα κινητό που κοστίζει πάνω από 400 ευρώ. Ακόμη και τα 500 του OnePlus πλέον μου φαίνονται πολλά για τις φωτογραφιάρες που παίρνω με το Google Camera Mod με συσκευές στα 200-300 ευρώ.

 

Δεδομένου πως δεν παίζω παιχνίδια και το πιο βαρύ και ενεργοβόρο app μου είναι το Facebook, το Messenger και το Skype, ακόμη και ο SD625 με 3 ή 4gb RAM είναι μια χαρά για τις απαιτήσεις μου.

 

Για περισσότερα, δες και το flickr μου. Όσες έχουν τίτλο (και δεν είναι default τύπου IMG_2017xxxxxx.jpg ας πούμε) είναι επεξεργασμένες. Οι υπόλοιπες είναι stock unedited.

 

https://www.flickr.com/photos/xvagosx/albums

 

Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Mi max 2 Hdr + Low light

 

26906945009_357141a2ca_c.jpgHdr+ night by Guardian, on Flickr

 

37795670805_d329eff216_c.jpgHdr+ by Guardian, on Flickr

 

38683229151_267ab264ab_c.jpgIMG_20171127_195547 by Guardian, on Flickr

 

38650800002_a7d716f4cb_c.jpgHdr+ by Guardian, on Flickr

 

Don't mess with Max 2

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Με υπερκαλυψες και ταυτοχρονα με εβαλες σε σκεψεις... Θα δω τις φωτογραφιες οταν βρεθω σε μεγαλη οθονη για πιο ασφαλη συμπερασματα.

 

Σε ευχαριστω πολυ!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Edited by Antretng
Σβήσιμο μεγάλου quote
You'll never walk alone.
Link to comment
Share on other sites

Βάγγο το OnePlus 5 πως το βλέπεις σε σχέση με τα xiaomi μιας κανένα από αυτά δεν έχει ois

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Antretng
Διαγραφή μεγάλου quote
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάντε ένα edit και σβήστε από τις παραθέσεις σας το σεντόνι μου. Ξεχειλώνει άπειρα η σελίδα έτσι :P

 

Το OP5 για μένα είναι το καλύτερο τηλέφωνο χωρίς OIS που είχα. Τέλειες ημερίσιες, δύναμη ο tele, όμορφο αποτέλεσμα σε portrait mode, βραδινές αυτόματες απλά μη εντυπωσιακές έως κακές, μέχρι να σκεφτείς "ώπα, φίλος, δεν έχει OIS". Αλλά 500 ευρώ χωρίς OIS με τόσο καλό σύστημα ήταν κρίμα. Παίρνω πολύ καλύτερες βραδινές με Xiaomi και GCam παρά με stock auto/HQ και OP5. Προσωπικά μιλάω πάντα, μην παρεξηγηθώ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως βγήκε έκδοση gcam που επιτρέπει hdr+ στη μπροστινή κάμερα. Σε συνδιασμό με το "φλας" (φωτίζει η οθόνη) έχει πολύ καλό αποτέλεσμα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάντε ένα edit και σβήστε από τις παραθέσεις σας το σεντόνι μου. Ξεχειλώνει άπειρα η σελίδα έτσι :P

 

Το OP5 για μένα είναι το καλύτερο τηλέφωνο χωρίς OIS που είχα. Τέλειες ημερίσιες, δύναμη ο tele, όμορφο αποτέλεσμα σε portrait mode, βραδινές αυτόματες απλά μη εντυπωσιακές έως κακές, μέχρι να σκεφτείς "ώπα, φίλος, δεν έχει OIS". Αλλά 500 ευρώ χωρίς OIS με τόσο καλό σύστημα ήταν κρίμα. Παίρνω πολύ καλύτερες βραδινές με Xiaomi και GCam παρά με stock auto/HQ και OP5. Προσωπικά μιλάω πάντα, μην παρεξηγηθώ. ;)

Καλά για τις βραδυνές οκ εκεί θέλει manual,για indoor με φωτισμό;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως βγήκε έκδοση gcam που επιτρέπει hdr+ στη μπροστινή κάμερα. Σε συνδιασμό με το "φλας" (φωτίζει η οθόνη) έχει πολύ καλό αποτέλεσμα.

 

Μπορεις να δωσεις link?Και μια ερωτηση στην στην google camera σε ολες τις εκδοσεις δεν μπορω να βρω την ρυθμιση που στην μπροστινη καμερα να μην βγαινει ανεστραμμενη φωτο.Π.χ στο s8 ονομαζεται αποθηκευση οπως στην προεπισκοπηση

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

@sifario εδώ είσαι https://drive.google.com/open?id=1jEhk3ba1gYogDin_sABnaorQRac4UZN5 gcam με ενεργό hdr+ στην μπροστινή κάμερα.

 

Υπόψιν είναι beta. Στο mi a1 δεν είδα κάποιο σοβαρό bug πέραν ότι δεν κρατά ON το hdr+ όταν κλείνω την εφαρμογή αλλά το γυρίζει σε auto. Τώρα σε άλλες συσκευές θα δείξει.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

 

εξαιρετική λήψη, μπράβο Μάριε :)

 

G5 SE

αυτόματο

 

38630082246_8f32f5c254_c.jpg2017-11-27_11-15-31 by vasilis poun, on Flickr

Edited by punisher24
aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...