Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Mi Max hdr+

Στο χέρι.

Φυσικά το μάτι έβλεπε πολύ περισσότερο σκοτάδι.

 

26911500569_bdc33901cf_c.jpgXiaomi Mi Max gcam hdr+ - Night by Konstantine K., on Flickr

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

@sifario εδώ είσαι https://drive.google.com/open?id=1jEhk3ba1gYogDin_sABnaorQRac4UZN5 gcam με ενεργό hdr+ στην μπροστινή κάμερα.

 

Υπόψιν είναι beta. Στο mi a1 δεν είδα κάποιο σοβαρό bug πέραν ότι δεν κρατά ON το hdr+ όταν κλείνω την εφαρμογή αλλά το γυρίζει σε auto. Τώρα σε άλλες συσκευές θα δείξει.

 

Το κατέβασα σε s7 edge και δείχνει μαύρο τι κάνω λάθος; έχετε κάποιο παρόμοιο mod που να παίζει οκ; με ενδιαφέρει να το κατεβάσω και στο xiaomi redmi note 4 της κοπέλας ευχαριστώ προκαταβολικά

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Το κατέβασα σε s7 edge και δείχνει μαύρο τι κάνω λάθος; έχετε κάποιο παρόμοιο mod που να παίζει οκ; με ενδιαφέρει να το κατεβάσω και στο xiaomi redmi note 4 της κοπέλας ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Μπορεί να φταίει είτε το ότι ειναι beta είτε ασυμβατότητα με exynos. Δοκιμάστε βέβαια στις ρυθμισεις->συνθετες ρυθμισεις το removing pinkish/reddish αν και δεν νομίζω να είναι αυτό το πρόβλημα.

 

Το redmi note 4 είναι η έκδοση με snapdragon επεξεργαστή; Αν ναι τότε λογικά θα δουλεύει υπό την προυπόθεση να έχει ενεργό api2. Στο rn4 δυστυχώς δεν ειναι ενεργό εργοστασιακά οπότε θα χρειαστεί να ενεργοποιηθεί. Για περισσότερα διαβάστε το σχετικό link στη πρώτη σελίδα. Αν δεν είναι ρουταρισμένη η συσκευή, μπορείτε να βρείτε οδηγίες ή συμβουλές στο αντίστοιχο thread της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να φταίει είτε το ότι ειναι beta είτε ασυμβατότητα με exynos. Δοκιμάστε βέβαια στις ρυθμισεις->συνθετες ρυθμισεις το removing pinkish/reddish αν και δεν νομίζω να είναι αυτό το πρόβλημα.

 

Το redmi note 4 είναι η έκδοση με snapdragon επεξεργαστή; Αν ναι τότε λογικά θα δουλεύει υπό την προυπόθεση να έχει ενεργό api2. Στο rn4 δυστυχώς δεν ειναι ενεργό εργοστασιακά οπότε θα χρειαστεί να ενεργοποιηθεί. Για περισσότερα διαβάστε το σχετικό link στη πρώτη σελίδα. Αν δεν είναι ρουταρισμένη η συσκευή, μπορείτε να βρείτε οδηγίες ή συμβουλές στο αντίστοιχο thread της συσκευής.

 

Την είδα την πρώτη σελίδα εκ των υστέρων αφού είχα πρώτα ρωτήσει.. Ναι με το snap έχει θα της βάλω αύριο κάποια από αυτα τα apk να δω πόσο βελτίωση θα πάρει. Μήπως υπάρχει κάποιο mod που να δουλεύει η selfie για s7 edge? Εκεί έχω παράπονο απτό κινητό μου μόνο..

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Είναι η πρώτη απόπειρα για hdr+ στην μπροστινή. Οπότε προς το παρόν είναι το μοναδικό apk.

 

Όσον αφορά της κοπελας σου, προτίμησε model pixel 2 για πιο επιθετικό nr (από ότι θυμάμαι κάνει πολύ μικρό nr στο rn4 οπότε καλύτερα το πιο επιθετικο)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδες.

επειδη παρακολουθω χρονια το φορουμ και το θεμα, βλεπω οτι τελευταια εχουμε αναλωθει σε μια συγκριση εφαρμογων κτλ και εχει χαθει ισως ο αρχικος σκοπος που ενδιεφερε τουλαχιστον οσους το ξεκινησαν το θεμα.

Θυμαμαι παντα οτι καναμε συγκριση της καλυτερης καμερας σε κινητο, οπως αυτο βγαινει. Τωρα αν θελω να βγαλω ακρη στις τρεχουσες συσκευες, πρεπει να διαβασω καμια 10αρια σελιδα, και να καταληξω οτι για ημερα, το ταδε κινητο με την ταδε εφαρμογη ειναι καλυτερο, αλλα για βραδυ το αλλο με την αλλη γινεται καλυτερο.

 

Εχει χαθει λιγακι η μπαλα και ισως ειναι λογικο οταν εξειδικευεουμε πολυ.

Εγω ειμαι σχετικα απλος χρηστης αλλα θελω καλο αποτελεσμα. ΠΡαγματικα αμφιβαλλω αν και καποιος απο εσας, οταν θελει να βγαλει μια φωτο για την φωτο και οχι για το φορουμ, καθεται να σκεφτει ποια εφαρμογη θα ανοιξει, αναλογα με τις δυσκολιες του θεματος και τα πλεονεκτηματα της εκαστοτε εφαρμογης, και να παρει το καλυτερο με καποια καλη ρυθμιση ισως...

Θεωρω οτι ολοι θελουμε καλο αυτο και Manual στη βασικη εφαρμογη που χειριζομαστε, την εφαρμογη της συσκευης δηλαδη.

 

Συγχωρεστε με για την παρεμβαση, ισως να επρεπε να τα πω στους Mods αλλα τοσο καιρο εχω χασει το ενδιαφερον μου για το φορουμ και το θεμα, κατι οι ακροτητες σε συμπεριφορες, κατι οι ανουσιες κοντρες, κατι η εξειδικευση χωρις ορια σε θεματα που τον πολυ κοσμο δεν τον ενδιαφερουν γιατι δεν ειναι χρηστικα, εφτασα σε αυτο το συμπερασμα και ηθελα απλα να το πω.

καλημερες!

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως Νίκο αυτή η παρέκβαση (αν θες να την πούμε έτσι) σε τεχνικές και προγραμματισμό βοηθάει τον κόσμο να κατανοήσει καλύτερα ποια είναι η σχέση της κάμερας με τα λογισμικά σε κάθε κατηγορία και επίπεδο τιμής. Εκεί βλέπουμε πόση σημασία δίνει η κάθε εταιρεία στον τομέα που απασχολεί εδώ και βγαίνουν πολλά συμπεράσματα για τις πραγματικές δυνατότητες κάθε συσκευής. Δεν χάθηκε η μπάλα, έστω με τις τεχνικές ορολογίες επιπέδου NASA :p , αλλά εγώ πιστεύω πως αποκτούμε πιο σφαιρική αντίληψη. Για μένα καλώς να συνεχίσει αυτή την πορεία το νήμα, τον τελευταίο καιρό είναι εξαιρετικά διαφωτιστικό. Edited by Vangelis_D9
Αφαίρεση σεντονιού
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Νίκο. Κάποιος αντίστοιχα μπορεί να σου πει ότι δεν τον ενδιαφέρει το manual και θέλει μόνο auto. Άλλος μπορεί να σου πει ότι δεν τον ενδιαφέρει συγκριτικό κινητών 600-1000 ευρώ (που ειδικά παλαιότερα μονοπωλούσανε τα thread) αφού δεν φτάνουν τα βαλάντιά του. Άλλος μπορεί να σου πει ότι δεν τον ενδιαφέρει ο τηλεφακός ή ο μονόχρωμος αισθητήρας ή artificial bokeh ή επιλεκτική εστίαση. Κατά συνέπεια δεν ενδιαφέρουν όλους τα ίδια πράγματα.

 

Επιπλέον όσον αφορά το παραδοσιακό "ποιο έχει τη καλύτερη κάμερα" νομίζω ότι στα flagships δεν έχει αλλάξει κάτι καθότι το καλύτερο αποτέλεσμα το έχεις με τη μαμα κάμερα. Πιο πολύ για τα mi range εναι. Άλλωστε από πάντα χρησιμοποιούντουσαν 3rd party camera apps. Απλά τώρα έχει γίνει πιο χρήσιμο από ότι παλιά και νομίζω ότι αν μη τι άλλο στην αγορά κάποιου mid range ενδιαφέρει τους χρήστες η απόδοση του σε κάθε κινητό (πχ στο le max 2 είχα πολύ καλύτερη απόδοση από ότι στο mi a1).

 

Έχει συζητηθεί και στο παρελθόν και είχαμε πει ότι εν τέλει δεν έχει νόημα να το συζητάμε αφου και αυτή η συζήτηση στη αποτελεί ενα ακόμα offtopic. Άλλωστε μετά απο δική σας μάλιστα απαίτηση (εννοώ του περισσότερου κόσμου) έχει παψει να έχει χαρακτήρα κόντρας και έχουμε προσπαθήσει να κρατησουμε μόνο το καλό κομμάτι, δηλαδή ένα guide/συγκριτικό σχετικά με την απόδοση που μπορεί να έχει κάποιος με κάθε κάμερα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως Νίκο αυτή η παρέκβαση (αν θες να την πούμε έτσι) σε τεχνικές και προγραμματισμό βοηθάει τον κόσμο να κατανοήσει καλύτερα ποια είναι η σχέση της κάμερας με τα λογισμικά σε κάθε κατηγορία και επίπεδο τιμής. Εκεί βλέπουμε πόση σημασία δίνει η κάθε εταιρεία στον τομέα που απασχολεί εδώ και βγαίνουν πολλά συμπεράσματα για τις πραγματικές δυνατότητες κάθε συσκευής. Δεν χάθηκε η μπάλα, έστω με τις τεχνικές ορολογίες επιπέδου NASA :p , αλλά εγώ πιστεύω πως αποκτούμε πιο σφαιρική αντίληψη. Για μένα καλώς να συνεχίσει αυτή την πορεία το νήμα, τον τελευταίο καιρό είναι εξαιρετικά διαφωτιστικό.

 

Δε διαφωνω αλλα αλλο ειπα. Οτι δεν κανουμε συγκρισεις κινητων, αλλα εφαρμογων ανα θεμα κ.ο.κ.

Εγω καπου εκει χαθηκα και ειδικα οταν δεν μπορεις να παρακολουθεις καθε ποστ δεν μπορεις να βγαλεις ακρη.

Σιγουρα για 5 ατομα που ειναι ολη μερα μεσα ειναι μεγαλο "σχολειο" ολο αυτο, αλλα για καποιον που απλα θελει να δει ποιο κινητο βγαζει καλυτερες συνολικα ή που υστερει και υπερτερει καθε κινητο, χανεται και αυτο που διαβαζει δεν εχει καμια σχεση με τον τιτλο του νηματος στο τελος.

 

Καλημέρα Νίκο. Κάποιος αντίστοιχα μπορεί να σου πει ότι δεν τον ενδιαφέρει το manual και θέλει μόνο auto. Άλλος μπορεί να σου πει ότι δεν τον ενδιαφέρει συγκριτικό κινητών 600-1000 ευρώ (που ειδικά παλαιότερα μονοπωλούσανε τα thread) αφού δεν φτάνουν τα βαλάντιά του. Άλλος μπορεί να σου πει ότι δεν τον ενδιαφέρει ο τηλεφακός ή ο μονόχρωμος αισθητήρας. Κατά συνέπεια δεν ενδιαφέρουν όλους τα ίδια πράγματα.

 

Επιπλέον όσον αφορά το παραδοσιακό "ποιο έχει τη καλύτερη κάμερα" νομίζω ότι στα flagships δεν έχει αλλάξει κάτι καθότι το καλύτερο αποτέλεσμα το έχεις με τη μαμα κάμερα. Πιο πολύ για τα mi range εναι. Άλλωστε από πάντα χρησιμοποιούντουσαν 3rd party camera apps. Απλά τώρα έχει γίνει πιο χρήσιμο από ότι παλιά και νομίζω ότι αν μη τι άλλο στην αγορά κάποιου mid range ενδιαφέρει τους χρήστες η απόδοση του σε κάθε κινητό (πχ στο le max 2 είχα πολύ καλύτερη απόδοση από ότι στο mi a1).

 

Έχει συζητηθεί και στο παρελθόν και είχαμε πει ότι εν τέλει δεν έχει νόημα να το συζητάμε αφου και αυτή η συζήτηση στη αποτελεί ενα ακόμα offtopic. Άλλωστε μετά απο δική σας μάλιστα απαίτηση (εννοώ του περισσότερου κόσμου) έχει παψει να έχει χαρακτήρα κόντρας και έχουμε προσπαθήσει να κρατησουμε μόνο το καλό κομμάτι, δηλαδή ένα guide/συγκριτικό σχετικά με την απόδοση που μπορεί να έχει κάποιος με κάθε κάμερα.

 

Αντρεα συμφωνω αλλα μαλλον ουτε εσυ καταλαβες πως το εννοω.

Απλα ειπα οτι εχουμε εξειδικευσει σε ενα τομεα.

Ολα αυτα για τα αυτοματα, τα manual κτλ υπηρχαν και παλιοτερα και μια χαρα υπηρχε συμμετοχη και ενδιαφερον και συγκριση.

Τωρα το να ασχολουμαστε τοσο καιρο μονο με καποια παλια κινητα ή Mid range με εφαρμογες που αλλη θες το πρωι αλλη το βραδυ αλλη οταν εχει υγρασια, οκ, δεν ξερω, εμενα μου φαινεται οτι χανεται και ο σκοπος τη φωτογραφιας...

 

Αν δηλαδη καποιος διαβαζει εδω και προσπαθει να παρει κατι απο ολο αυτο, και του πεις αντε βγαλε φωτο, πιο πιθανο το κοβω να σκεφτεται κανα μισαωρο με ποια εφαρμογη να το κανει παρα να παρει τη φωτο.

 

Οπως και να εχει, μια αποψη ειπα και ζητω συγγνωμη αν διαφωνουν οι περισσοτεροι,εννοειται πως δε θελω να αλλαξει κατι εαν το προτιμαει η πλειοψηφια.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ο σκοπός της φωτογραφίας είναι η ίδια η φωτογραφία ανεξάρτητα από το ποιο app ή κινητό έχεις. Αντίστοιχα και το manual mode θελει κάποια σκέψη ή ακόμα και τρίποδο. Άλλοι μάλιστα ακόμα και στο auto παίζουν μόνιμα με το ev, οπότε και αυτοί χάνουν χρόνο. Θέλω να πω ότι είναι κάτι που γενικά γίνεται. Εγώ προσωπικά προσπαθώ να είμαι τίμιος και αναφέρω αν πχ ειναι αργή ή αν δυσκολεύομαι να βγάλω sharp κλπ. Το ιδανικό θα ήταν να το κάναμε όλοι.

 

Οπότε Νίκο ανέβασε εσύ τα πραγματικά πολύ εξαιρετικά συγκριτικά σου, ας ανεβάζουν και οι υπόλοιποι τις φωτογραφίες τους και έτσι θα έχουμε υλικό όπως αυτό που περιγράφεις. ;) Δεν νομίζω ότι έχουν μειωθεί τέτοια posts απλά έχουν αυξηθεί τα posts των mid range τα οποία προφανώς τα παντρεύεις με την gcam. Αλλά ακόμα και εκεί δεν σημαίνει οτι χρησιμοποιείς 5 διαφορετικά apps. Άλλωστε υπάρχουν και εκδόσεις που δεν έχουν καν ρυθμίσεις. Εγώ οκ θα παίξω με ρυθμίσεις και τελικά θα χρησιμοποιώ μόνο αυτή τη μια που προσάρμοσα (συνήθως προτιμώ γρήγορη ταχύτητα και μικρότερο NR).

 

Και για να επιστρέψουμε ontopic, πάρτε μια mi a1 auto (μαμα κάμερα μην ξεχνιόμαστε :lol:)

 

37980620954_465c73604c_c.jpgIMG_20171126_042413_HHT by Andreas L., on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνω αλλα αλλο ειπα. Οτι δεν κανουμε συγκρισεις κινητων, αλλα εφαρμογων ανα θεμα κ.ο.κ.

Εγω καπου εκει χαθηκα και ειδικα οταν δεν μπορεις να παρακολουθεις καθε ποστ δεν μπορεις να βγαλεις ακρη.

Σιγουρα για 5 ατομα που ειναι ολη μερα μεσα ειναι μεγαλο "σχολειο" ολο αυτο, αλλα για καποιον που απλα θελει να δει ποιο κινητο βγαζει καλυτερες συνολικα ή που υστερει και υπερτερει καθε κινητο, χανεται και αυτο που διαβαζει δεν εχει καμια σχεση με τον τιτλο του νηματος στο τελος.

 

Ίσα ίσα που βλέπω πως τις τελευταίες μέρες - που ηρέμησε η ατμόσφαιρα λίγο - επιτέλους γνωρίζουμε τις δυνατότητες του iPhone X, βλέπουμε αν και με πολύ λίγα δείγματα και χωρίς ημερήσιες πως τα πάει το Mi 6 και ανέβασε ο keras ένα υποδειγματικό συγκριτικό πολλών συσκευών κι αυτές παλιές και νέες ναυαρχίδες, ο Κέρβερος μοντερέητορ μας και ο Βάγγος αλλάζουν συχνά συσκευές, όρεξη να έχουν, και όλοι μαζί βγάζουν μεγάλη γκάμα δειγμάτων και τεχνικών. Δεν είναι μόνο 5 άτομα, είναι περισσότερα και ακόμα αυτοί που μόνο παρακολουθούν όπως εγώ μαθαίνουμε πλέον πολλά από τι κυκλοφορεί εκεί έξω σε αναλογία με την τιμή τους. Έχεις ένα δίκιο για τα όρια χρήσης που τοποθετούμε στον εαυτό μας για το κινητό μας και ίσως γίνεται λίγο ανούσια ή κουραστική συζήτηση πότε πότε αλλά το ζητούμενο από πολλούς - έτσι θεωρώ - είναι όσο γίνεται περισσότερη πληροφόρηση και παροχή πολλών tips. Ο καθένας κρίνει ποιες πληροφορίες θα του είναι χρήσιμες προσωπικά.

Link to comment
Share on other sites

iPhone X auto HDR off

Δεν έχω καθόλου σταθερό χέρι γενικώς :)

24826302338_0753ea0ed9_c.jpgUntitled by Imperia V, on Flickr

37811034555_4f7d8005c8_k.jpgUntitled by Imperia V, on Flickr

26923094559_926bd52661_z.jpgUntitled by Imperia V, on Flickr

Edited by Imperia
Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρθηκαν τα μηνύματα εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=448880&page=626 αφου αφορά ξεκλείδωμα και είναι και υπο την επίβλεψή μου και οι 2 ενότητες.
Link to comment
Share on other sites

Ο σκοπός της φωτογραφίας είναι η ίδια η φωτογραφία ανεξάρτητα από το ποιο app ή κινητό έχεις. Αντίστοιχα και το manual mode θελει κάποια σκέψη ή ακόμα και τρίποδο. Άλλοι μάλιστα ακόμα και στο auto παίζουν μόνιμα με το ev, οπότε και αυτοί χάνουν χρόνο. Θέλω να πω ότι είναι κάτι που γενικά γίνεται. Εγώ προσωπικά προσπαθώ να είμαι τίμιος και αναφέρω αν πχ ειναι αργή ή αν δυσκολεύομαι να βγάλω sharp κλπ. Το ιδανικό θα ήταν να το κάναμε όλοι.

 

Οπότε Νίκο ανέβασε εσύ τα πραγματικά πολύ εξαιρετικά συγκριτικά σου, ας ανεβάζουν και οι υπόλοιποι τις φωτογραφίες τους και έτσι θα έχουμε υλικό όπως αυτό που περιγράφεις. ;) Δεν νομίζω ότι έχουν μειωθεί τέτοια posts απλά έχουν αυξηθεί τα posts των mid range τα οποία προφανώς τα παντρεύεις με την gcam. Αλλά ακόμα και εκεί δεν σημαίνει οτι χρησιμοποιείς 5 διαφορετικά apps. Άλλωστε υπάρχουν και εκδόσεις που δεν έχουν καν ρυθμίσεις. Εγώ οκ θα παίξω με ρυθμίσεις και τελικά θα χρησιμοποιώ μόνο αυτή τη μια που προσάρμοσα (συνήθως προτιμώ γρήγορη ταχύτητα και μικρότερο NR).

 

ι

 

Αντρεα συμφωνω αλλα αλλο ποιο κινητο εχει την καλυτερη καμερα ή συγκρισεις κινητων οπως σωστα μετονομαστηκε καθως περα απο το καλυτερο μας ενδιαφερουν και οι συγκρισεις, και αλλο τεχνικη αναλυση επ αοριστον που μεχρι ενα σημειο σιγουρα χρειαζεται και μοντες επι μοντων αναλογα την ωρα και το θεμα....αυτο δεν ειναι φωτογραφιση ουτε συγκριση.

 

Τελος παντων, τελος το off topic, με συγχωρειτε και εννοειται οτι μια γνωμη ηθελα να πω μονο, τιποτα παραπανω

 

α! και οσο για τα συγκριτικα μου, σπαταλησαμε απειρες σελιδες για ανουσιες συγκρισεις πχ του υ11 με το σ8 χωρις αμεση συγκριση και στην αμεση παιζει να εγιναν 3-4 σχολια ολα και ολα...

αυτο εμενα με ξενισε και ηταν αρχικη αφορμη να γραψω τα παραπανω συν τα υπολοιπα που αναφερω..

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 91 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ίσα ίσα που βλέπω πως τις τελευταίες μέρες - που ηρέμησε η ατμόσφαιρα λίγο - επιτέλους γνωρίζουμε τις δυνατότητες του iPhone X, βλέπουμε αν και με πολύ λίγα δείγματα και χωρίς ημερήσιες πως τα πάει το Mi 6 και ανέβασε ο keras ένα υποδειγματικό συγκριτικό πολλών συσκευών κι αυτές παλιές και νέες ναυαρχίδες, ο Κέρβερος μοντερέητορ μας και ο Βάγγος αλλάζουν συχνά συσκευές, όρεξη να έχουν, και όλοι μαζί βγάζουν μεγάλη γκάμα δειγμάτων και τεχνικών. Δεν είναι μόνο 5 άτομα, είναι περισσότερα και ακόμα αυτοί που μόνο παρακολουθούν όπως εγώ μαθαίνουμε πλέον πολλά από τι κυκλοφορεί εκεί έξω σε αναλογία με την τιμή τους. Έχεις ένα δίκιο για τα όρια χρήσης που τοποθετούμε στον εαυτό μας για το κινητό μας και ίσως γίνεται λίγο ανούσια ή κουραστική συζήτηση πότε πότε αλλά το ζητούμενο από πολλούς - έτσι θεωρώ - είναι όσο γίνεται περισσότερη πληροφόρηση και παροχή πολλών tips. Ο καθένας κρίνει ποιες πληροφορίες θα του είναι χρήσιμες προσωπικά.

 

μα προς θεου, επι τελους ειδαμε φωτο απο αι φον, δεν εχει σχεση αυτο με αυτο που ειπα.

Αυτο που ειπα αφορα και πιο πριν σελιδες. απο εκει και περα, εννοουσα ο,τι γραφω παραπανω αλλα μαλλον δεν εγινε κατανοητο ή δεν το διατυπωσα με σαφηνεια ισως ή τις συγκρισεις καμερων τις αντιλαμβανομαι διαφορετικα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω πως και για μένα, πέφτει πολύ ανάλυση για τη μοντα. Ποια έχεις, ποια θα ήταν καλύτερη και ποια αξίζει παραπάνω. Τέτοια ανάλυση σε στοκ δεν γίνεται σε τέτοια έκταση. Δλδ δε λέμε, α άμα την έβαζες σε manual με iso τόσο και έριχνες shutter speed τόσο ίσως σου έβγαζε καλύτερα το βάθος. Καλά κάνει και υπάρχουν φωτογραφίες από 3rd party apps αλλα μη το παρατραβαμε. Δεν έχω δει τόση ανάλυση για καμιά άλλη εφαρμογή ούτε στοκ ούτε 3η.

Νίκο το συγκριτικό σου σχολιάστηκε τόσο όσο έπρεπε κατ εμέ. Κατάλαβαν όλοι με τη μία ότι κανένα δεν είναι καλύτερο, αλλά είναι διαφορετική η προσέγγιση που κάνουν και τέλος. Ησύχασαμε από το ποιο είναι το καλύτερο από τα 2.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω πως και για μένα, πέφτει πολύ ανάλυση για τη μοντα. Ποια έχεις, ποια θα ήταν καλύτερη και ποια αξίζει παραπάνω. Τέτοια ανάλυση σε στοκ δεν γίνεται σε τέτοια έκταση. Δλδ δε λέμε, α άμα την έβαζες σε manual με iso τόσο και έριχνες shutter speed τόσο ίσως σου έβγαζε καλύτερα το βάθος. Καλά κάνει και υπάρχουν φωτογραφίες από 3rd party apps αλλα μη το παρατραβαμε. Δεν έχω δει τόση ανάλυση για καμιά άλλη εφαρμογή ούτε στοκ ούτε 3η.

Νίκο το συγκριτικό σου σχολιάστηκε τόσο όσο έπρεπε κατ εμέ. Κατάλαβαν όλοι με τη μία ότι κανένα δεν είναι καλύτερο, αλλά είναι διαφορετική η προσέγγιση που κάνουν και τέλος. Ησύχασαμε από το ποιο είναι το καλύτερο από τα 2.

Αλέξανδρε, η συντριπτική πλειοψηφία συμφωνεί πιστεύω ότι δεν ταιριάζει στο συγκεκριμένο τοπικ όλη η αυτή η φιλολογία και η φλυαρία θα έλεγα ουσιαστικά για applications και όχι για συσκευές και κάμερες. Στο παρελθόν είχα προτείνει εγώ και άλλοι να δημιουργηθεί και νέο τοπικ που να ασχολείται με μόντες και όλα αυτά τα οφ τοπικ που συζητούνται εδώ, αλλά μόνο μπαν που δεν έφαγα. Ίσως ένα poll να βοηθούσε σε αυτό μπας και ξεκαθαρίσουμε επιτέλους.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Vlasismiriagos
Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρε, η συντριπτική πλειοψηφία συμφωνεί πιστεύω ότι δεν ταιριάζει στο συγκεκριμένο τοπικ όλη η αυτή η φιλολογία και η φλυαρία θα έλεγα ουσιαστικά για applications και όχι για συσκευές και κάμερες. Στο παρελθόν είχα προτείνει εγώ και άλλοι να δημιουργηθεί και νέο τοπικ που να ασχολείται με μόντες και όλα αυτά τα οφέλη τοπικ που συζητούνται εδώ, αλλά μόνο μπαν που δεν έφαγα. Ίσως ένα poll να βοηθούσε σε αυτό μπας και ξεκαθαρίσουμε επιτέλους.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν νομίζω πως 3 τοπικ θα μπορούσαν να κρατηθούν ενεργά. Με κάποιες αναλυτικές πληροφορίες στην πρώτη σελίδα για όλα τα τεχνικά στοιχεία για την Google Camera, θα ήμασταν καλυμμένοι νομίζω. Και από κει και πέρα ας ανεβάζει ο καθένας φωτογραφίες απλά από οπουδήποτε. Η συζήτηση για τις εκδόσεις νμζ απλά είναι φλυαρία κάποιες φορές, και γίνεται συχνά. Καλό είναι να υπάρχει, μιας και βελτιώνει πολύ κάποιες mid Range συσκευές. Αλλά να βλέπουμε φωτογραφίες και όχι συζήτηση. Όποιος έχει απορία θα ανατρέχει στην πρώτη σελίδα και τέλος. Ο Αντρέας νομίζω είχε γράψει για κάποιες εκδόσεις αναλυτικά το τι προσφέρει η κάθε μία.

Link to comment
Share on other sites

Mi max 2 HDR+ Mε προφιλ Nexus 6P

 

37987135144_78fcaf9cdf_c.jpgIMG_20171128_184625 by Guardian, on Flickr

 

37987130764_483318ed0a_c.jpgIMG_20171128_184417 by Guardian, on Flickr

 

37987125864_38ba3acb61_c.jpgIMG_20171128_184230 by Guardian, on Flickr

 

37987126604_ac7b7f0689_c.jpgIMG_20171128_184208 by Guardian, on Flickr

 

38672655532_6bdaf47388_c.jpgIMG_20171128_183344 by Guardian, on Flickr

 

38649059876_809ae7cb7f_c.jpgIMG_20171128_183023 by Guardian, on Flickr

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εγω ημουν ενας απο τους πρωτους που ειχε θιξει το θεμα μοντα πριν κανα 2 μηνο θα μπω στην συζητηση εστω και με ενα ποστ.

Συμφωνω με τα λεγομενα του Νικου κυριως, οτι ολη αυτη η συζητηση κουραζει τους υπολοιπους που θελουν απλα να δουν 1 2 πραματα.

Το 80% των ποστ εδω κακα τα ψεματα ειναι σε auto και manual θα δουμε καποιες βραδινες μεχρι εκει.

 

Θεωρω την ιδεα για poll πολυ καλη και δημοκρατικότατη. Να δωθει ενα περιθωριο μιας βδομαδας πχ να αποφασισει ο κοσμος τι θελει.

 

Οσο για το αν ειναι βιωσιμο 3 θεμα, θυμαμαι που καποιοι ελεγαν οτι δεν πρεπει να ανοιχτει 2 θεμα για τις καλλιτεχνικες γιατι δεν θα μπαινει κανεις και αντιθετως το θεμα εκει πεταει. Με αυτη τη λογικη πιστευω οτι οσοι ενδιαφερονται θα παρακολουθουν εκει που δεν ειναι και λιγοι.

 

edit:

Τζον καταπληκτικες οι βραδινες δεν το πιστευεις οτι ειναι με Μι μαξ!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Μαριε. Έβαλα προφίλ nexus 6p γιαυτό έχουν λίγο παραπάνω θόρυβο αλλά και πολύ περισσότερη λεπτομέρεια :)

 

Don't mess with Max 2

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Γιάννημαν25 έχεις βρει την Αγία χαρά σου!!! Σίγουρα είναι xiaomi το εργαλείο ρε; Μήπως μας δουλεύεις;;;; :-)

 

Πολύ δυνατές. Αυτός που έδωσε το port του HDR+ θα πρέπει να κατάζητείται παγκοσμίως από τους κατεξοχήν ναυαρχιδοκατασκευαστές.

 

from my Mi5s

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Γιάννημαν25 έχεις βρει την Αγία χαρά σου!!! Σίγουρα είναι xiaomi το εργαλείο ρε; Μήπως μας δουλεύεις;;;; :-)

 

Πολύ δυνατές. Αυτός που έδωσε το port του HDR+ θα πρέπει να κατάζητείται παγκοσμίως από τους κατεξοχήν ναυαρχιδοκατασκευαστές.

 

from my Mi5s

Έχω πάθει πλάκα φίλε άσε.. Μεγάλη ζημιά τους έκανε... Αυτό το hdr+ ήταν το ότι καλύτερο :)

 

Don't mess with Max 2

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Xiaomi mi max 2 manual χεράτες όλες

38675152012_639c520d75_c.jpgIMG_20171128_205918 by Giwrgos Gkretsikos, on Flickr

38651707716_556302cd7e_c.jpgIMG_20171128_214220 by Giwrgos Gkretsikos, on Flickr

Και μια σε πιο δύσκολες συνθήκες

38651643576_d8567ed396_c.jpgXiaomi mi max 2 manual by Giwrgos Gkretsikos, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...