Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

iPhone X vs iPhone 8

σπιτικά πατατάκια

 

https://farm5.staticflickr.com/4566/37771055125_aeb637206c_k.jpgUntitled by Imperia V, on Flickr

https://farm5.staticflickr.com/4543/26882575519_ec6f8a8d7b_k.jpgUntitled by Imperia V, on Flickr

 

πρώτη X vs 8

 

Να πω την αμαρτία μου, τα πατατάκια τα ζήλεψα :p, τις φωτό όχ :(ι. Τόση αστοχία η apple στα εσωτερικά?

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Να πω την αμαρτία μου, τα πατατάκια τα ζήλεψα :p, τις φωτό όχ :(ι. Τόση αστοχία η apple στα εσωτερικά?

 

δε τρέχει τίποτα.. :)

Edited by Imperia
Link to comment
Share on other sites

Να πω την αμαρτία μου, τα πατατάκια τα ζήλεψα :p, τις φωτό όχ :(ι. Τόση αστοχία η apple στα εσωτερικά?

 

Να σου πω την αληθεια και μενα δεν το χωραει ο νους μου! Δινεις τα μαλλιοκεφαλα σου σε λεφτα, πρεπει ολα να ειναι ΑΨΟΓΑ! Πως γινεται η καμερα να ειναι τοσο κακη;; Μα κινητα των 400ων εχουν τετοιες φωτογραφιες, ισως και πιο κατω. Σιγουρα τη μερα τα παει καλα, αλλα σ αυτες τις φωτογραφιες ειναι και το απολυτο σκοταδι. Μολις δλδ σκοτεινιαζει παπαλα το software; Περιμενα βηματα μπροστα απο το επετειακο της Apple, αλλα για την ωρα ειναι πολυ μακρια.

Link to comment
Share on other sites

Αποκάλυψη 1 : Φωτογραφίες iPhone X :X

Αποκάλυψη 2 : Φωτογραφίες Mi Max 2 :!:

 

Το Mi Max 2 έχει ίδια κάμερα με το Mi6. Δεν μπορεί του Mi6 (αυτές που έχουμε δει εδώ μέσα) να είναι τόσο μάπα σε σχέση με του mi Max 2 ρε γμτ!

Εάν έχει κάποιος Mi6 και μπορεί να βάλει HDR+ να μας δώσει μερικά δείγματα...θα ήταν καλοδεχούμενα.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

οι πρώτες τρεις είναι από iPhone 8 και οι άλλες τρεις από iPhone X auto

37941858864_3699ec1e69_z.jpgUntitled by Imperia V, on Flickr

38659781341_7502a8add5_k.jpgUntitled by Imperia V, on Flickr

26883696839_a3c7704f7d_z.jpgUntitled by Imperia V, on Flickr

 

iPhone X

37772247665_3afb1a9bc8_z.jpgUntitled by Imperia V, on Flickr

37772263525_12e13538bf_z.jpg by Imperia V, on Flickr

37942049054_a4cd8d0321_k.jpgUntitled by Imperia V, on Flickr

 

είναι μάπα όλες.

Edited by Imperia
Link to comment
Share on other sites

Που τις είδες ρε συ Χρήστο τόσο "μάπα"; Παρόμοιες με το mi5s είναι.

Και εδώ έχει βάλει manual με shutter 1/8 και 1/4 ;)

 

Πάντως το mi6 περαν του ois φαίνεται να έχει και καλύτερο software. Άρα αν σου άρεσει το mi max 2 τότε σίγουρα θα σου αρέσει και το mi6.

 

@imperia κάτι δεν πήγε κάλα με το iphone x όπου βλέπω είτε camera shake είτε λάθος εστίαση. Επίπλεον camera shake έχει και η πρώτη του iphone 8. Οπότε δεν μπορούμε να συγκρίνουμε.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

OnePlus 5 στοκ κάμερα auto,2x,HQ

38627074922_26c49c7b85_c.jpg2017-11-26_07-48-38 by Vagelis Kouzoglou, on Flickr

38659213261_7961d5bbbc_c.jpg2017-11-26_07-48-18 by Vagelis Kouzoglou, on Flickr

24786775038_78481ebef2_c.jpg2017-11-26_07-47-50 by Vagelis Kouzoglou, on Flickr

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

απο αυτες του X λοιπον: 1) λιγο κουνημενη μου φαινεται αλλα λογικο με το αργο shutter speed.

2) Καπου θολωσαν τα πραγματα και δεν ξερω γιατι. δεν νομιζω να ειναι αποτελεσμα του nr. Απλα...θολωσε!

3) Πολυ καλη νομιζω που αδικειται απο το preview εδω μεσα καθως για καποιο λογο τη δειχνει ζουμαρισμενη. Μια χαρα ειναι. Δεν νομιζω πως υπαρχουν πολλα κινητα που χωρις να πειραξεις καθολου την εκθεση θα πηγαιναν καλυτερα. Αν μπορεις (εννοω αν εχει τη δυνατοτητα το κινητο), την επομενη φορα χαμηλωσε λιγο τη φωγεινοτητα ή κανε ταπ σε μια καπως φωτεινη πηγη του καδρου σου, για να σκοτεινιασει λιγο(οχι ομως και απολυτη μαυριλα).

Link to comment
Share on other sites

Αποκάλυψη 1 : Φωτογραφίες iPhone X :X

Αποκάλυψη 2 : Φωτογραφίες Mi Max 2 :!:

 

Το Mi Max 2 έχει ίδια κάμερα με το Mi6. Δεν μπορεί του Mi6 (αυτές που έχουμε δει εδώ μέσα) να είναι τόσο μάπα σε σχέση με του mi Max 2 ρε γμτ!

Εάν έχει κάποιος Mi6 και μπορεί να βάλει HDR+ να μας δώσει μερικά δείγματα...θα ήταν καλοδεχούμενα.

 

δεν δουλεύει το app google camera στο mi6 για την ακρίβεια δεν δουλεύει το focus.

 

----- προσθήκη μηνύματος 65 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Που τις είδες ρε συ Χρήστο τόσο "μάπα"; Παρόμοιες με το mi5s είναι.

Και εδώ έχει βάλει manual με shutter 1/8 και 1/4 ;)

 

Πάντως το mi6 περαν του ois φαίνεται να έχει και καλύτερο software. Άρα αν σου άρεσει το mi max 2 τότε σίγουρα θα σου αρέσει και το mi6.

 

@imperia κάτι δεν πήγε κάλα με το iphone x όπου βλέπω είτε camera shake είτε λάθος εστίαση. Επίπλεον camera shake έχει και η πρώτη του iphone 8. Οπότε δεν μπορούμε να συγκρίνουμε.

 

εκτός απο όλα αυτά το mi max 2 εχει f2.2 σε αντίθεση με το mi6 που εχει 1.8.

Link to comment
Share on other sites

Που τις είδες ρε συ Χρήστο τόσο "μάπα"; Παρόμοιες με το mi5s είναι.

Εγώ αυτές που έχω δει εδώ μέσα ήταν όλες μέτριες!!!

Εάν μου ξεφεύγει κάποιο...ζητώ συγγνώμη. Πάντως ανεκτή (δεν μιλάω για καλή...μιλάω για ανεκτή) φωτό από Mi6 δεν έχω δει (χαμηλού φωτισμού). Είναι κατά πολύ πολύ πολύ κατώτερες του Mi5s και του Max 2. Ξαναλέω ότι εάν κάνω λάθος...γράψε λάθος...Να δω όμως κάτι ουάου πρώτα!

 

Και δεν αναφέρομαι σε stock ή σε HDR. Αυτό δεν με απασχολεί πλέον. Φωτογραφία καλή να παίρνω και ας είναι από όπου θέλει.

 

Εάν έχει κανείς κάτι τέτοιο

https://flic.kr/p/Zuunor

ή κάτι τέτοιο

https://flic.kr/p/DCvizY

ή κάτι τέτοιο

https://flic.kr/p/GGC4a4

ή κάτι σαν όλες τις τελευταίες φωτογραφίες του johnnyman25 από Mi6 ας μας δείξει.

 

Αυτός είναι και ο λόγος που παραξενεύτηκα. Δεν μπορεί το Mi6 να είναι τόο χάλια (εκτός εάν όταν ποστάρετε φωτό για mi6 εγώ λείπω...) και το Mi Max 2 να είναι τόσο καμπάνα!

 

3) Πολυ καλη νομιζω που αδικειται απο το preview εδω μεσα καθως για καποιο λογο τη δειχνει ζουμαρισμενη. Μια χαρα ειναι. Δεν νομιζω πως υπαρχουν πολλα κινητα που χωρις να πειραξεις καθολου την εκθεση θα πηγαιναν καλυτερα.

Νομίζω ότι έχει απόλυτο δίκιο σε αυτό.

 

δεν δουλεύει το app google camera στο mi6 για την ακρίβεια δεν δουλεύει το focus.

Μάλιστα. Ελπίζω να διορθωθεί γρήγορα. Είδες τι "ζημιά" κάνει η Gcam... :)

Edited by pavlidisc
αλλαγή λέξης

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε Χρήστο. Μου συγκρίνεις hdr+ με στοκ; Σε συγκριτικό stock με stock το mi6 είναι παρόμοιο με mi5s (είχε ανεβάσει ο Μάνθος νομίζω).

 

Άλλωστε ξέρουμε και οι 2 πολύ καλά πόσο αργές ρυθμίσεις πρέπει να βάλεις στο mi5s για να χεις τέτοιο αποτέλεσμα. Για δες μερικά post πίσω το συγκριτικό μου. Με ανθρωπινή ταχύτητα hdr+ παίζει να χεις και χειρότερες από stock. Για κανά τοπίο καλό είναι το αργό hdr+ αλλά ως εκεί.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε Χρήστο. Μου συγκρίνεις hdr+ με στοκ;

Φυσικά. Γιατί όχι; Ποιος λέει ότι πρέπει να δουλεύω stock; Εφόσον έχω απείρως καλύτερο αποτέλεσμα με άλλη εφαρμογή...θα χρησιμοποιώ την άλλη!

Γιατί πρέπει να με απασχολεί τι κάνει η stock του mi6 σε σχέση με την stock του Mi5s (που ο Μάνθος έχει πει 500 φορές ποια ήταν καλύτερη).

Αλλά άσχετα με αυτό...όταν λέμε βγάζω καλή φωτό...σημαίνει βγάζω καλή φωτό...με όποιο κόστος.

Και εγώ δεν έχω δει καλή φωτό από mi6. Είναι όλες "Μ-Ε-Τ-Ρ-Ι-Ε-Σ" (αφού έτσι σου αρέσει...γιατί όπως λέει και ο σοφός Ελληνικός λαός : κοντά στα ξερά καίγονται και τα χλωρά).

Εάν αρχίσουμε να μετράμε τις stock των Xiaomi...καλύτερα να αλλάξουμε ομάδα. Δεν το 'χουν με την stock οι Xiaomiδες...αυτός είναι και ο λόγος που όποιος παίρνει Xiaomi τρέχει να δει πώς θα ενεργοποιήσει api2 για να βάλει HDR+. Και εμείς ακόμα μιλάμε για stock (σε χαμηλό φωτισμό). Ε!

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο έγραψες απορία "γιατί το mi6 τα πάει χειρότερα από το mi max 2" και κατά επέκταση "το mi6 από mi5s". Σου απάντησα ότι αφενώς συγκρίνεις manual στο mi max 2 με auto στο mi6 και αφετέρου ότι το Mi6 τα πάει εξίσου καλα με mi5s.

 

Τώρα αν συγκρίνεις hdr+ με stock τότε μάλλον έχεις ήδη την απάντηση και τσάμπα κάνουμε κουβέντα. Δεν μπορείς όμως να έχεις απορία γιατί μια συσκευή έχει "χάλια" αποτέλεσμα σε σχέση με άλλη όταν την συγκρίνεις με 3rd party camera app. Νομίζω είναι προφανές ο λόγος...

 

Όσον αφορά την gcam, δεν σου απαγορεύει κανένας να τραβάς με hdr+. Ίσα ίσα που στο thread νομίζω ήμουν ο πρώτος που το χρησιμοποίησε. Αλλα να είμαστε αντικειμενικοί. Με την έκδοση που δουλεύεις (gcam 3.2 max parameters) ΔΕΝ τραβας ούτε βιαστικές φωτογραφίες ούτε φωτογραφίες με κίνηση. Το να παίρνει κάπου 5 δευτερόλεπτα να ολοκληρώσει τις λήψεις και άλλα 20 δευτερόλεπτα για να μπορέσεις να τραβήξεις δεύτερη δεν το λες και ότι καλύτερο.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Εάν έχει κάποιός φωτογραφίες είτε stock είτε ΞΕ-stock από Mi6...ας ανεβάσει σε Flickr.

Χαμηλού φωτισμού ή εσωτερικού χώρου με τεχνητό φωτισμό.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχει κάποιός φωτογραφίες είτε stock είτε ΞΕ-stock από Mi6...ας ανεβάσει σε Flickr.

Χαμηλού φωτισμού ή εσωτερικού χώρου με τεχνητό φωτισμό.

 

Ελα Χρήστο οτι εχω φιλε!!παντως φιλε το mi max2 δεν καλύτερο ούτε απο το mi5s αλλα ουτε και απο το mi6!!και γενικα το mi max2 είναι τάμπλετ φιλε οχι τηλέφωνο!!!

Η μια φωτο είναι manual!!

37256249116_4436eea27d_b.jpgIMG_20170924_224048_HHT by manthos kalaitzidis, on Flickr

37047510550_45f82ae367_b.jpgIMG_20170924_221053_HHT by manthos kalaitzidis, on Flickr

23582022458_bd4ebc733e_b.jpgIMG_20171001_195509 by manthos kalaitzidis, on Flickr

37176679270_54481a2a45_b.jpgIMG_20171001_195436_HHT by manthos kalaitzidis, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να είναι καλύτερο το mi max 2 από την στιγμή που δεν έχει οπτικό σταθεροποιητή..Τι άλλο να συζητήσουμε...

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και το htc 10 που είχε ois το βράδυ οι φωτος ήταν ψιλό μέτριες...

 

Don't mess with Max 2

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχει πολύ καλό manual δεν ξέρω πως τα καταφέρνει, αλλά με ταχύτητες 1/8 μια χαρά δουλειά κάνει βράδυ έξω.. Εμένα με καλύπτει και με το παραπάνω.

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ελα Χρήστο οτι εχω φιλε!!παντως φιλε το mi max2 δεν καλύτερο ούτε απο το mi5s αλλα ουτε και απο το mi6!!και γενικα το mi max2 είναι τάμπλετ φιλε οχι τηλέφωνο!!!

Ευχαριστώ ρε Μάνθο.

Ναι. Η stock είναι σε επίπεδο Mi5s.

 

Δεν γίνεται να είναι καλύτερο το mi max 2 από την στιγμή που δεν έχει οπτικό σταθεροποιητή..Τι άλλο να συζητήσουμε...

Το HDR+ δεν καταλαβαίνει από OIS. Δες τις stock του Μάνθου και τις HDR+ του Johnnyman25. Απλά ΚΑΜΙΑ σχέση. Ακόμα και η manual με 1/4 του Μάνθου δεν είναι επιπέδου HDR+. Δεν είναι κακές του mi6 αλλά με HDR+ αυτές οι φωτό θα έβγαιναν πολύ καλύτερες πιστεύω (like Max 2 σίγουρα)

 

Υ.Γ πού πήγε ο Κωστάκης ρε γμτ;;;; Πάλι διακοπές;;;;; :confused:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Xiaomi Mi Max 2

 

stock hdr off:

26900571369_44032158b0_z.jpgIMG_20171124_140314 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

gcam 5.1:

38676632901_fa529fbb69_z.jpgIMG_20171124_140326 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

stock hdr off:

38644345532_0c84577bdd_z.jpgIMG_20171125_151107 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

gcam 5.1:

26900560099_e4cccb8f3c_z.jpgIMG_20171125_151124 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

Άνιση μάχη με hdr off στο stock. Αλλά you get the point.

Link to comment
Share on other sites

Με hdr on η στοκ πως θα τα πήγαινε;

 

Πάντως στη 4η φωτογραφία έχει ένα pattern από κυκλάκια σαν halo effect στο παράθυρο. Υποθέτω ότι έπεφταν ακτίνες του ήλιου;

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για stock hdr. σήμερα θα το τεστάρω. ;)

 

Το pattern τύπου banding είναι από τη σίτα στο παράθυρο.

Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy S8+ η επιλεκτική εστίαση στα καλύτερα της

 

38620928686_ca096bb2cd_c.jpg

2017-11-27_02-15-46 by Vlasis Miriagkos - Flickr2BBcode LITE

 

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...