Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Samsung Galaxy S8+ extreme low light +επιλεκτική εστίαση, τρομερή λεπτομέρεια ακόμη και στη μια τρίχα που πετάει στα αριστερά του κεφαλιού.

 

 

26600701869_a6758afa56_c.jpg

2017-11-13_03-42-01 by Vlasis Miriagkos - Flickr2BBcode LITE

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Vlasismiriagos
Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy S8+ extreme low light +επιλεκτική εστίαση, τρομερή λεπτομέρεια ακόμη και στη μια τρίχα που πετάει στα αριστερά του κεφαλιού.

 

k

 

Καταρχην δεν φαινονται τα exif στη φωτογραφια.

Ουτε απο ποιο κινητο ειναι τραβηγμενη ουτε τιποτα

Edited by gtf4270
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην δεν φαινονται τα exif στη φωτογραφια.

Ουτε απο ποιο κινητο ειναι τραβηγμενη ουτε τιποτα

Αυτό που έχεις κάνει παράθεση φίλε μου δεν οδηγεί πουθενά... Μήπως υπάρχει κάποια αναντιστοιχία του xiaomi με το Flickr; Το είχα συναντήσει και με άλλο κινέζικο τύπου premium γι' αυτό το λέω.

 

* Καλό είναι να μην κάνεις παράθεση την φωτογραφία για να μη γεμίζει το τοπικ με διπλές φωτογραφίες. Μπορείς να σβήσεις έστω το m από το img.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Vlasismiriagos
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην δεν φαινονται τα exif στη φωτογραφια.

Ουτε απο ποιο κινητο ειναι τραβηγμενη ουτε τιποτα

 

Το preview είναι ανεβασμένο μεν ως εικόνα αλλα από κάτω έχει Link του flickr όπου μπορείς να δεις τα στοίχεια.

 

Απαντώ μόνο στα τεστ. Η 2η σίγουρα η χειρότερη, οι άλλες δυο ανάλογα με τις συνθήκες. Για μακρινά πλάνα με λεπτομέρεια η τρίτη που κάνει το λιγότερο nr και η πρώτη για πιο κοντινά πλάνα που ακριβώς λόγω του nr θόλωσε αρκετά στο βάθος δεξιά. Θα ήταν καλύτερο να τραβήξεις άλλα δείγματα που να μην έχουν καταχρηστικά πορτοκαλί φωτισμό γιατί κόβεται πολλή λεπτομέρεια.

 

Βασικά αυτή είναι μια δυσκολη λήψη αφού συνδιάζει δύσκολα φώτα, βάθος και σκιές, ιδανική για να κάνεις σύγκριση νυχτερινών. Σε πιο καλές συνθήκες (πχ πιο κοντινές συνθήκες ή και λίγο καλύτερο φωτισμό) η test 1 τα πάει εξαιρετικά και δεν παστελιάζει.

 

Οκ μιας και πήρα τις απαντήσεις να πω ότι η test 1 ήταν με gcam που είναι σχετικά γρήγορη, η test 2 με τη stock και η test 3 με μια πολυυυυυυ αργή gcam (η 3.2 για την ακρίβεια). Το πρόβλημα μου είναι ότι οι πιο γρήγορες gcam κάνουν πολύ NR και ενώ έχει καλύτερο λόγο λεπτομέριας/θορύβου, τελικά έχουν λιγότερη λεπτομέρια στις σκιές (αλλα και πολυ λιγότερο θορυβο).

 

Επειδή δεν μου αρέσει το πολύ NR μπορώ να σας πω ότι σε φωτογραφίες με βάθος προτιμώ την stock από την test 1 (γρήγορη gcam). Αν μη τι άλλο η stock είναι ταχύτατη... βέβαια σε εσωτερικό φωτισμό τελικά έχει αρκετά περισσότερη λεπτομέρια (πχ στα πρόσωπα πιανει πολύ λεπτομέρια). Αυτό είναι κάπως οξύμωρο δεδομένου του παστελιάσματος που έκανε. Από την άλλη ρισκάρει με motion blur λόγω του mfnr ενώ η stock του Mi5s όπως έχω γράψει αρκετες φορές είναι από τις κάμερες με το λιγότερο motion blur.

 

Όσον αφορά την test 3, όντως έχει το καλύτερο αποτέλεσμα. Αλλά είναι εξαιρετικά αργή (πιο αργή από g5). Για τοπία προφανώς είναι μια καλή επιλογή όταν δεν παίζει τρίποδο αλλά ως εκεί. Δεν μπορεί να γίνει η καθημερινή σου κάμερα (εδώ και το g5 με ζόριζε στις γρήγορες λήψεις). Να σημειωθεί ότι δεν είναι κάπου στο ενδιάμεσο του test 1 και 2 καθότι έχει καλύτερο λόγω λεπτομέριας/θορύβου και καλύτερα χρώματα. Θα τα έλεγα αρκετά ρεαλιστικά

 

Συνοψίζοντας θα πω ότι το Mi5s έχει εξαιρετική stock κάμερα, τα πάει καλύτερα από το εξαιρετικό honor 8 αλλά εδώ το hdr+ δεν δουλεύει τόσο καλά. Για κάποιον που μισεί το θόρυβο οκ ναι βοηθάει. Προσωπικά όμως αντιπαθώ το πολύ NR οπότε τυχόν γρήγορες gcam σε βάθος και σκιές δεν μου κάνουν. Ακόμα και η βελτίωση στο dynamic range που βλέπουμε είναι επειδή συγκρίνουμε με κλειστό το hdr στη stock. Ναι με την αργή gcam θα έχω καλύτερες λήψεις αλλά προφανώς κάνει μόνο για τοπία. Αν θέλω μπορώ να σας εντυπωσιάσω με την αργή gcam αλλά αυτή δεν κάνει για ανθρώπους και γρήγορες λήψεις.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Το preview είναι ανεβασμένο μεν ως εικόνα αλλα από κάτω έχει Link του flickr όπου μπορείς να δεις τα στοίχεια.
οπότε τζάμπα μανούρα κάνει στον άνθρωπο πάλι

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy S8+ extreme low light +επιλεκτική εστίαση, τρομερή λεπτομέρεια ακόμη και στη μια τρίχα που πετάει στα αριστερά του κεφαλιού.

 

 

https://farm5.staticflickr.com/4574/26600701869_a6758afa56_c.jpg[/ig]

2017-11-13_03-42-01 by Vlasis Miriagkos - Flickr2BBcode LITE

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Απαιχτη απλα η φωτο σε δύσκολες συνθήκες.

 

Τα exif φαίνονται μια χαρά.

Edit: Δες αιτιολόγια σε desktop view

Edited by Antretng
Για τις συστάσεις υπάρχει και moderator
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν είναι ανάγκη να νευριάζουμε με τον άνθρωπο. Μπορεί όντως να μην ήξερε αυτό που του είπε ο Αντρέας. Ότι πρέπει να κάνεις κλικ στο λινκ κάτω από το preview για να δεις τα στοιχεία. Τέλος πάντων πάμε παρακάτω...

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απαιχτη απλα η φωτο σε δύσκολες συνθήκες.

 

Το σχόλιο αυτό με έκανε να τη δω από κοντά.

Μόνο εμένα δεν μου κάθεται καλά? παρόλο το low light

για manual, Iso 200 πέρα από το "θόρυβο" δεν βλέπω και λεπτομέρεια.

Μπορεί να είμαι και υπερβολικός τηρουμένων των συνθηκών φωτισμού...

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Το σχόλιο αυτό με έκανε να τη δω από κοντά.

Μόνο εμένα δεν μου κάθεται καλά? παρόλο το low light

για manual, Iso 200 πέρα από το "θόρυβο" δεν βλέπω και λεπτομέρεια.

Μπορεί να είμαι και υπερβολικός τηρουμένων των συνθηκών φωτισμού...

 

Βασικά μόνο στις τρίχες που πέταγαν (οπότε τις πέρναγε φως) έχει λεπτομέρια. Στο πρόσωπο που έχει σκιά όχι και τόσο.

Από την άλλη μιλάμε για δύσκολες συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν είναι η πρώτη φορά που έχει υπάρξει false positive από κάποιο μέλος καθώς και εντάσεις.

 

Απάντησα από κάτω ότι το exif φαίνονται κανονικά και θα πρεπε να τελειώσει εκεί. Τα μηνύματα που ακολούθησαν είναι και αυτά εξίσου off.

 

Ηρεμήστε και ανεβάστε καλύτερα καμία φωτογραφία :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμη Αντρέα αυτή η παρατήρηση με τη 3.2, σε βλέπω να παίρνεις πάλι όλα τα κινητά που είχες πριν να τα δοκιμάζεις και να τα ξαναδίνεις. :lol:

Συνεπώς αυτό που κατάλαβα και είπα: ανάλογα με τις συνθήκες και την άνεση επιλέγεις με τι θα τραβάς.

(Κάτσε να δω τι θα κάνω με το δικό μου αυτές τις μέρες γιατί δεν έχω και πολύ χρόνο/διάθεση ώστε να μην το ξαναπάρεις κι αυτό :p)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμη Αντρέα αυτή η παρατήρηση με τη 3.2, σε βλέπω να παίρνεις πάλι όλα τα κινητά που είχες πριν να τα δοκιμάζεις και να τα ξαναδίνεις. :lol:

Συνεπώς αυτό που κατάλαβα και είπα: ανάλογα με τις συνθήκες και την άνεση επιλέγεις με τι θα τραβάς.

(Κάτσε να δω τι θα κάνω με το δικό μου αυτές τις μέρες γιατί δεν έχω και πολύ χρόνο/διάθεση ώστε να μην το ξαναπάρεις κι αυτό :p)

 

Στο δικό σου δεν θα δουλεύει καλά η 3.2. Ίσα ίσα που εσύ θέλεις πιο επιθετικό NR. Απλά στο mi5s για κάποιο λόγο η gcam κάνει γενικά υψηλότερο NR. Φυσικά μπορείς να την δοκιμάσεις, δεν χάνεις τίποτα :).

 

Απλά έγραψα μια ειλικρινή κριτική για την gcam και το mi5s. Ότι αν θέλω μπορώ να σας εντυπωσιάσω με την αργή gcam αλλά αυτή δεν κάνει για ανθρώπους και γρήγορες λήψεις. Κάνει μόνο για τοπία. Η πιο νορμάλ σε ταχύτητα gcam είναι ότι βλέπετε στο test 1.

 

Προσωπικά για καθημερινή χρήση θα έχω την stock και για τοπία την 3.2. Την πιο γρήγορη test 1 μάλλον δεν θα την πολυχρησιμοποιώ εκτός αν βρω τρόπο να μειώσω το NR.

 

Υ.Γ. Το rn4 global το έχω πάρει 3 φορές και παραλίγο να το πάρω και 4η. Ότι πιο vfm κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή και αυτονομία που καμια ναυαρχίδα δεν την φτάνει.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

iPhone8 auto

τις τράβηξε η φίλη μου....οι δυο τελευταίες δεν έχουν όλα τα στοιχεια και η μονη εξήγηση που δίνω είναι ότι τις ανέβασε μαζί και όχι μια μια στο Flickr.

37670073404_40a0d71bd0_z.jpgUntitled by Imperia V, on Flickr

26609058729_5011769283_z.jpgUntitled by Imperia V, on Flickr

26609069909_9ab87cd818_z.jpgUntitled by Imperia V, on Flickr

38354463192_fc977c92a2_z.jpgUntitled by Imperia V, on Flickr

38328117906_a56e88d1e1_z.jpgUntitled by Imperia V, on Flickr

24512510138_a97eb931c9_z.jpgUntitled by Imperia V, on Flickr

 

Θα ανεβάσω άλλη φορα από HTC Α9 και με το καλο από iPhone 10.

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους εχουμε και iphone στο νημα!!!! Ανέβασε όμως και πιο δύσκολες φωτογραφίες σε low light

Οι προηγούμενες δύο φωτογραφίες δεν μου άρεσαν και πολύ αλλά Ανέβασε εσύ κι άλλες μπας και ήταν η κακιά στιγμή!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους εχουμε και iphone στο νημα!!!! Ανέβασε όμως και πιο δύσκολες φωτογραφίες σε low light

Οι προηγούμενες δύο φωτογραφίες δεν μου άρεσαν και πολύ αλλά Ανέβασε εσύ κι άλλες μπας και ήταν η κακιά στιγμή!!!!!

 

Θα ανεβάσω αρκετές τις επόμενες ημερες.

Συνήθως το έχω στα χερια μου σαββατοκύριακο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο και ισορροπημένο το iPhone 8 με καλή λεπτομέρεια, μου άρεσε ιδιαίτερα η φυσική απόδοση των χρωμάτων στο πιάτο προσιούτο - μοτσαρέλας που το κάνει λαχταριστότατο και το μυρίζεις κιόλας. Να βλέπουμε κι άλλα δείγματα. Αλλά η τιμή του πχια... :(
Link to comment
Share on other sites

Χρώμα πιθανόν να έχει αποδώσει φυσικό, αλλά στη φωτό με το προσούτο κλπ, δεν βλέπω να έχει λεπτομέρεια...

Θα το δω και σε PC....

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Χρώμα πιθανόν να έχει αποδώσει φυσικό, αλλά στη φωτό με το προσούτο κλπ, δεν βλέπω να έχει λεπτομέρεια...

Θα το δω και σε PC....

Στη λεπτομέρεια μίλησα για όλες, στο πιάτο μου άρεσε η όψη χωρίς να έχει περαστεί από φίλτρα τύπου "φτιάξτην να κοκκινίσει το κρέας να τη βάλουμε στον Γαστρονόμο της Καθημερινής". Ακόμα και στο "λάδι" καταλαβαίνω ότι βάζουν ένα ιταλικό ελαφρύ βίνεγκαρ, ας επιβεβαιώσει γευσιγνωστικά ο Ιμπίρια. Α και όταν γράφω σποραδικά εδώ, πάντοτε από PC τις βλέπω όλες πριν μιλήσω.

Edited by Vangelis_D9
Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια φάση που μπαίνω σ' αυτό το νήμα μια φορά τη βδομάδα να σκρολάρω για να θαυμάσω τα κινητά που δεν θα έχω και να βλέπω ΤΣΟΥΠ πάλι τα ίδια αλληλοφαγώματα...

Τα λέμε την άλλη βδομάδα κι αν.

Πάω καλύτερα να τιμήσω το άλλο νήμα που πχ κάποιος ανεβάζει το Mate 10 εκεί κι όχι εδώ. Κάτι ξέρει κι αυτός.

Edited by Vangelis_D9
συντακτική διόρθωση
Link to comment
Share on other sites

Το preview είναι ανεβασμένο μεν ως εικόνα αλλα από κάτω έχει Link του flickr όπου μπορείς να δεις τα στοίχεια.

 

 

 

Βασικά αυτή είναι μια δυσκολη λήψη αφού συνδιάζει δύσκολα φώτα, βάθος και σκιές, ιδανική για να κάνεις σύγκριση νυχτερινών. Σε πιο καλές συνθήκες (πχ πιο κοντινές συνθήκες ή και λίγο καλύτερο φωτισμό) η test 1 τα πάει εξαιρετικά και δεν παστελιάζει.

 

Οκ μιας και πήρα τις απαντήσεις να πω ότι η test 1 ήταν με gcam που είναι σχετικά γρήγορη, η test 2 με τη stock και η test 3 με μια πολυυυυυυ αργή gcam (η 3.2 για την ακρίβεια). Το πρόβλημα μου είναι ότι οι πιο γρήγορες gcam κάνουν πολύ NR και ενώ μειώνουν το λόγο λεπτομέριας/θορύβου, τελικά έχουν λιγότερη λεπτομέρια στις σκιές (αλλα και πολυ λιγότερο θορυβο).

 

Επειδή δεν μου αρέσει το πολύ NR μπορώ να σας πω ότι σε φωτογραφίες με βάθος προτιμώ την stock από την test 1 (γρήγορη gcam). Αν μη τι άλλο η stock είναι ταχύτατη... βέβαια σε εσωτερικό φωτισμό τελικά έχει αρκετά περισσότερη λεπτομέρια (πχ στα πρόσωπα πιανει πολύ λεπτομέρια). Αυτό είναι κάπως οξύμωρο δεδομένου του παστελιάσματος που έκανε. Από την άλλη ρισκάρει με motion blur λόγω του mfnr ενώ η stock του Mi5s όπως έχω γράψει αρκετες φορές είναι από τις κάμερες με το λιγότερο motion blur.

 

Όσον αφορά την test 3, όντως έχει το καλύτερο αποτέλεσμα. Αλλά είναι εξαιρετικά αργή (πιο αργή από g5). Για τοπία προφανώς είναι μια καλή επιλογή όταν δεν παίζει τρίποδο αλλά ως εκεί. Δεν μπορεί να γίνει η καθημερινή σου κάμερα (εδώ και το g5 με ζόριζε στις γρήγορες λήψεις). Να σημειωθεί ότι δεν είναι κάπου στο ενδιάμεσο του test 1 και 2 καθότι έχει καλύτερο λόγω λεπτομέριας/θορύβου και καλύτερα χρώματα. Θα τα έλεγα αρκετά ρεαλιστικά

 

Συνοψίζοντας θα πω ότι το Mi5s έχει εξαιρετική stock κάμερα, τα πάει καλύτερα από το εξαιρετικό honor 8 αλλά εδώ το hdr+ δεν δουλεύει τόσο καλά. Για κάποιον που μισεί το θόρυβο οκ ναι βοηθάει. Προσωπικά όμως αντιπαθώ το πολύ NR οπότε τυχόν γρήγορες gcam σε βάθος και σκιές δεν μου κάνουν. Ακόμα και η βελτίωση στο dynamic range που βλέπουμε είναι επειδή συγκρίνουμε με κλειστό το hdr στη stock. Ναι με την αργή gcam θα έχω καλύτερες λήψεις αλλά προφανώς κάνει μόνο για τοπία. Αν θέλω μπορώ να σας εντυπωσιάσω με την αργή gcam αλλά αυτή δεν κάνει για ανθρώπους και γρήγορες λήψεις.

 

H google camera 3.2 δεν παιζεται οσον αφορα το Mi5s.

To μονο αρνητικο που εχω βρει ειναι το φλας...εχει χαμηλο contrast

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...