Jump to content

Γενικά περί... παιχνίδια για Η/Υ και παιχνιδομηχανές


dras
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να δώσω ένα καλό παράδειγμα.. Σπούδασα γραφιστική και έπρεπε να χρησιμοποιώ Photoshop, Illustrator, Corel κτλπ που το καθένα αγγίζει τα 300-500 ευρώ (δεν το έχω ψάξει, η τιμή είναι υποθετική). Σκεφτόμουν πως ο φοιτητής θα έκανε την εργασία του εαν δεν υπήρχαν.. τα "άλλα"..

Θα μου πείτε θα την έκανε στο εργαστήριο (50 υπολογιστές για 100άδες γραφίστες).

Και η τσέπη μας δυστυχώς αυτή τη περίοδο.. δεν είναι για αγορές :(

Απλώς μια υπόθεση κάνω μέσα απο τις πολλές που υπάρχουν γύρω απο αυτό το θέμα!

(Και εν μέρη είναι απάντηση στον @Manospalin)

Και εγώ ως Φυσικοθεραπευτής όταν ημουν φοιτητής μηχανήματα είχα πιάσει μόνο στη σχολή ήταν αδύνατον να έχω Σπιτι μου μηχανήματα αξίας πάνω απο 20000€. Τι θέλω να πω; Τα παραπάνω προγράμματα είναι εργαλεία για το επάγγελμα σου. Το ότι μπορεσες με κάποιο τροπο να τα έχεις τσάμπα δεν σημαίνει πως και αυτό είναι σωστό γιατί αλλιώς δεν θα τελειωνες τη σχολή. Σίγουρα θα υπάρχει κάποιο freeware ή έστω στη σχολή μέσα, ώστε να εξυπηρετηθεις. Και ουτος ή άλλως κάποια στιγμή θα πρέπει ως επαγγελματίας να τα αγορασεις, υποχρεωτικά....

Nokia 5110, 3210, 8210, Samsung M-100, Nokia 7210, 7650, 6600, Siemens Sx1, Nokia 6230, 6680, N70, Qtek S200, Nokia N80, Qtek 9000, Nokia N93, N95 8GB, samsung Omnia, iphone 3g, 3gs , 4, 4s, 5, 6+, 7
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

H δυνατότητα δωρεάν ανταλλαγής αρχείων που έχουν μηδενικό κόστος αναπαραγωγής, αποτελεί μια από τις θεμελιακές αντιφάσεις της βιομηχανίας της πληροφορικής και των νέων τεχνολογιών. Σύμφωνα με τον πιο παλιό νόμο του καπιταλισμού οι τιμές διαμορφώνονται ανάλογα με τη σχέση προσφοράς και ζήτησης. ¨Οταν η προσφορά τείνει στο άπειρο οι τιμές αναπόφευκτα μειώνονται στο μηδέν. 'Αλλωστε το "δωρεάν" είναι και αυτό μια βιομηχανία. Τίποτα δεν είναι πραγματικά δωρεάν. Οι περισσότερες ενημερωτικές ιστοσελίδες είναι δωρεάν αλλά το κόστος βγαίνει είτε από διαφημίσεις, είτε από προώθηση επιχειρηματικών συμφερόντων είτε από ένα συνδυασμό και των δύο. ¨Οταν μια ταινία έχει βγάλει τα έξοδα της από σπόνσορες π.χ Τζέιμς Μποντ πριν καν την έξοδο της στους κινηματογράφους όσο περισσότεροι τη δούνε "παράνομα" τόσο το καλύτερο για τους σπόνσορες. Απευθύνονται με αυτό τον τρόπο σε πολύ μεγαλύτερη αγορά. Η ίδια η Microsoft για πολλά χρόνια άφηνε ξεκλείδωτα τα προγράμματα της γνωρίζοντας ότι ο καλύτερος τρόπος για την εδραίωση της κυριαρχίας της είναι η εγκατάσταση του λογισμικού της (δωρεάν εκτός από τις επιχειρήσεις) σε όσους περισσότερους υπολογιστές. Ακόμα και τα windows 7 μπορείς να τα "δοκιμάσεις" εντελώς δωρεάν για τέσσερις μήνες. Λες η Microsoft να μην ξέρει πόσο εύκολο είναι μέσα σε τέσσερις μήνες να βγει ένα πρόγραμμα που να "σπάει" τους κώδικες ασφάλειας της; Οι τηλεοπτικοί σταθμοί "διαρρέουν" -όλως τυχαίως- στο ίντερνετ τα πρώτα επεισόδια των νέων τους σειρών ως μέσο προώθησης. Η δισκογραφία πνέει τα λοίσθια. Οι Έλληνες καλλιτέχνες διανέμουν τους δίσκους τους με τις εφημερίδες ξέροντας ότι τα πολλά λεφτά είναι στα νυχτοκάματα. Οι εταιρείες προωθούν τα προϊόντα τους θεωρώντας δεδομένη την πειρατεία. Το ipod classic μπορεί να φιλοξενήσει 40.000 τραγούδια. Νομίζεις ότι απευθύνεται στους ελάχιστους που είναι διατεθειμένοι να ξοδέψουν 40.000 ευρώ για αγορά τραγουδιών μέσω itunes ή στα εκατομμύρια που τα κατεβάζουν δωρεάν; Edited by Luci
Link to comment
Share on other sites

H δυνατότητα δωρεάν ανταλλαγής αρχείων που έχουν μηδενικό κόστος αναπαραγωγής, αποτελεί μια από τις θεμελιακές αντιφάσεις της βιομηχανίας της πληροφορικής και των νέων τεχνολογιών. Σύμφωνα με τον πιο παλιό νόμο του καπιταλισμού οι τιμές διαμορφώνονται ανάλογα με τη σχέση προσφοράς και ζήτησης. ¨Οταν η προσφορά τείνει στο άπειρο οι τιμές αναπόφευκτα μειώνονται στο μηδέν. 'Αλλωστε το "δωρεάν" είναι και αυτό μια βιομηχανία. Τίποτα δεν είναι πραγματικά δωρεάν. Οι περισσότερες ενημερωτικές ιστοσελίδες είναι δωρεάν αλλά το κόστος βγαίνει είτε από διαφημίσεις, είτε από προώθηση επιχειρηματικών συμφερόντων είτε από ένα συνδυασμό και των δύο. ¨Οταν μια ταινία έχει βγάλει τα έξοδα της από σπόνσορες π.χ Τζέιμς Μποντ πριν καν την έξοδο της στους κινηματογράφους όσο περισσότεροι τη δούνε "παράνομα" τόσο το καλύτερο για τους σπόνσορες. Απευθύνονται με αυτό τον τρόπο σε πολύ μεγαλύτερη αγορά. Η ίδια η Microsoft για πολλά χρόνια άφηνε ξεκλείδωτα τα προγράμματα της γνωρίζοντας ότι ο καλύτερος τρόπος για την εδραίωση της κυριαρχίας της είναι η εγκατάσταση του λογισμικού της (δωρεάν εκτός από τις επιχειρήσεις) σε όσους περισσότερους υπολογιστές. Ακόμα και τα windows 7 μπορείς να τα "δοκιμάσεις" εντελώς δωρεάν για τέσσερις μήνες. Λες η Microsoft να μην ξέρει πόσο εύκολο είναι μέσα σε τέσσερις μήνες να βγει ένα πρόγραμμα που να "σπάει" τους κώδικες ασφάλειας της; Οι τηλεοπτικοί σταθμοί "διαρρέουν" -όλως τυχαίως- στο ίντερνετ τα πρώτα επεισόδια των νέων τους σειρών ως μέσο προώθησης. Η δισκογραφία πνέει τα λοίσθια. Οι Έλληνες καλλιτέχνες διανέμουν τους δίσκους τους με τις εφημερίδες ξέροντας ότι τα πολλά λεφτά είναι στα νυχτοκάματα. Οι εταιρείες προωθούν τα προϊόντα τους θεωρώντας δεδομένη την πειρατεία. Το ipod classic μπορεί να φιλοξενήσει 40.000 τραγούδια. Νομίζεις ότι απευθύνεται στους ελάχιστους που είναι διατεθειμένοι να ξοδέψουν 40.000 ευρώ για αγορά τραγουδιών μέσω itunes ή στα εκατομμύρια που τα κατεβάζουν δωρεάν;

 

Αψογη προσεγγιση του θεματος !!!.....

 

(Ας μην ξεχναμε ομως και αυτους που πλήττονται απο την πειρατια οπως τα δισκοπολια κλπ κλπ...)

Πωλειται lg gt505...Pm me....
Link to comment
Share on other sites

Αψογη προσεγγιση του θεματος !!!.....

 

(Ας μην ξεχναμε ομως και αυτους που πλήττονται απο την πειρατια οπως τα δισκοπολια κλπ κλπ...)

Δισκοπωλεία βίντεο κλαμπ εταιρίες λογισμικού κλπ κλπ. Και ας λάβουμε υπ όψιν πως κάποιοι άλλοι πλουτίζουν με τις προσπάθειες άλλων. Όλοι έχετε δει τι γίνεται με τους πάγκους στο ΤΕΙ Αθήνας...

Nokia 5110, 3210, 8210, Samsung M-100, Nokia 7210, 7650, 6600, Siemens Sx1, Nokia 6230, 6680, N70, Qtek S200, Nokia N80, Qtek 9000, Nokia N93, N95 8GB, samsung Omnia, iphone 3g, 3gs , 4, 4s, 5, 6+, 7
Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει το Mafia 2 και θελω να βαλω τσεχικη γλωσσα μηπως ξερετε πως το αλλαζουμε ? Edited by KnightRider1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα και πάλι,

 

Επαναφέρω το thread αυτό στην πρώτη σελίδα, καθώς μετά από ένα διάστημα στο οποίο το site μας TheOldRepublic.GR ήταν down και χάσαμε όλο το database μας , επανήρθαμε δριμύτεροι με νέο look και με νέες διαθέσεις. To Game από όσα γνωρίζουμε τελικά θα βγεί το καλοκαίρι και σιγά σιγά προθερμαινόμαστε για το login στον κόσμο της Παλαιάς Δημοκρατίας.

 

Το κανάλι μας στο Youtube http://www.youtube.com/user/TheOldRepublicGR ανανεώθηκε και μέσα μπορείτε να βρείτε videos από το SWTOR με Ελληνικούς Υπότιτλους σε HD.

 

Πάρτε μια γεύση με το τελευταίο Cinematic με όνομα "Hope"

http://www.youtube.com/watch?v=NYfw3oyTnS8

 

Enjoy και May the Force be with you ...

tiMe2KiCkasS/Admin TheOldRepublic.GR/GM Principal Gods

Join TheOldRepublic.GR

http://www.theoldrepublic.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πολύ καλό game και συνεχίζει να εκπλήσσει με τα γραφικά του.

Αρκετά μικρό σε διάρκεια όπως λένε όσοι το έχουν τερματίσει.Εγώ είμαι ακόμα στην αρχή.

Ευχάριστη έκπληξη ότι σε overclocked 4850 στα extreme settings σε ανάλυση 1680, παίζει με 25-30 fps. :) :)

Άρα πολύ καλύτερα φτιαγμένο από το 1ο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βρήκα καθόλου μικρό για τα στάνταρ των σημερινών παιχνιδιών.

 

Το Dragon Age II μου πήρε 1,5 μέρα να το τερματίσω, το Dead Space 2 μία ημέρα και ακόμα και το "τεράστιο" Assassin's Creed: Brotherhood για τη βασική αποστολή και για ένα μεγάλο αριθμό υπο-αποστολών 3 ημέρες μου πήρε.

 

Το Crysis 2 μου πήρε περίπου όσο το Assassin's, χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει και κάτι ιδιαίτερο γιατί με το AC ξημεροβραδιάστηκα ένα ολόκληρο Σ/K, αλλά πάντως δε μου έδωσε την αίσθηση του μικρού παιχνιδιού το Crysis 2.

 

Σίγουρα δεν είναι το μεγαλύτερο FPS ever, αλλά δεν είναι και μικρό.

 

Πάντως σίγουρα είναι πολύ καλύτερο από το πρώτο!

 

YΓ: και πού να παίξεις το Homefront! Το ξεκίνησα σήμερα στις 8 το τελείωσα σήημερα στις 12. :/

Edited by DesertSMisSRaiN

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Crysis rules....! Απλά το παιχνίδι είναι πολύ μπροστά, χρόνια είχα να κολλήσω με παιχνίδι (εποχή Half life )......

 

Το Homefront μου είπαν ότι είναι σχετικά καλό αλλά μικρό

Link to comment
Share on other sites

 

 

Πάντως σίγουρα είναι πολύ καλύτερο από το πρώτο!

 

διαφωνω... πιστευω οτι το πρωτο ηταν ανωτερο σε καποιους τομεις και το προτιμουσα εντελως free-roaming και λιγοτερο γραμμικο οπως το 2 (ελεω κονσολων)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

διαφωνω... πιστευω οτι το πρωτο ηταν ανωτερο σε καποιους τομεις και το προτιμουσα εντελως free-roaming και λιγοτερο γραμμικο οπως το 2 (ελεω κονσολων)

 

Κοίτα η αλήθεια είναι ότι δεν το έπαιξα το πρώτο ιδιαίτερα (το PC μου θα κατέβαινε σε απεργία αν συνέχιζα να το πιέζω να το αντέξει :p)

Πάντως δε με είχε ενθουσιάσει καθόλου.

Τα γραφικά του δεν παίζονταν, αυτό είναι σίγουρο...αλλά γενικά δε με κράτησε.

 

Το Homefront μου είπαν ότι είναι σχετικά καλό αλλά μικρό

 

Καλό είναι. Τίποτα ιδιαίτερο βέβαια. Ένα FPS με ιδιαίτερα προσεγμένες λεπτομέρειες στα γραφικά.

 

Όσο για τη διάρκεια, το πα και παραπάνω. To ξεκίνησα 8 το απόγευμα και το είχα τελειώσει στις 12.

Εντάξει, η THQ μας κοροϊδεύει.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

1ο Κακο..οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω...το οτι δεν ειναι και τοσο free-roaming οπως το παλιο...

2ο Κακο.. Το Crysis με πορωσε λογω των στρατιωτων... πιο ρεαλιστικο και πανω απο ολα λογω του Δασους! Τροπικα δαση θαλασσα κλπ κλπ βουνα κακο... Φοβερα τοπια! και τωρα ξαφνικα πολη!?! Μπλιαχ!

Παντως τα γραφικα ειναι Φοβερα!

Ποτε θα πα ποτε θα παααρωωω την T28RS

Link to comment
Share on other sites

Τα γραφικα του νεου ειναι πολυ χειροτερα σε σχεση με τα πρωτα

Και γενικα ειναι "λιγο" σε σχεση με τα 2 πρωτα και για αυτο που αντιπροσωπευε το crysis (κορυφαια γραφικα κυριως)

 

Σιγουρα ομως ειναι καλο παιχνιδακι και το γεγονος οτι δε γονατιζει τα pc μας ειναι θετικο.. ομως περιμενα περισσοτερα πραγματα απο ενα τετοιο "ονομα" και σιγουρα οχι τοση γραμμικοτητα..

 

Επρεπε ομως να μπορουν να το τρεχουν και οι κονσολες, τι να κανουμε

 

Μιας και το χα ανεβασει απο παλια να κι ενα βιντεακι απο το pc μου σε 1080p

 

 

 

 

Sent from my LG-P500

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

Ενω στο PC μου τα περισσοτερα παιχνιδια-προγραμματα τρεχουν κανονικα υπάρχουν ορισμένες "εξαιρέσεις" που όταν τα τρεχω μαυριζει η οθονη και γράφει "Out of Range". Δοκιμασα να τρέξω το παιχνίδι σε 640x480 και να το ρυθμίσω μετα απο μεσα αλλα τζιφος αφου καταληξαμε πάλι στο Out of range. Yπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να τρέξει κανονικα; :happy:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

Ενω στο PC μου τα περισσοτερα παιχνιδια-προγραμματα τρεχουν κανονικα υπάρχουν ορισμένες "εξαιρέσεις" που όταν τα τρεχω μαυριζει η οθονη και γράφει "Out of Range". Δοκιμασα να τρέξω το παιχνίδι σε 640x480 και να το ρυθμίσω μετα απο μεσα αλλα τζιφος αφου καταληξαμε πάλι στο Out of range. Yπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να τρέξει κανονικα; :happy:

Η οθόνη σου δεν υποστηρίζει την ανάλυση ή το refresh rate της εφαρμογής. Ρύθμισέ τη σε 800x600 και 60 Hz.

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμισα την οθονη στα 800x600 και στα 60hz αλλα δυστυχως το αποτέλεσμα ηταν ιδιο. :(

Δεν την ρυθμίζεις από τα Windows. Θα τη ρυθμίσεις από την εφαρμογή που τρέχεις. Αν π.χ. θες να τρέξεις ένα παιχνίδι, θα επιλέξεις από τις ρυθμίσεις του αυτήν την ανάλυση. Αν δεν μπορείς να το κάνεις γιατί μόλις το ξεκινάς μαυρίζει, τότε θα πρέπει να σβήσεις το αρχείο ρυθμίσεων του παιχνιδιού ή να το κάνεις επανεγκατάσταση.

Υ.Γ.: Μαντεύω ότι έχεις παλιά οθόνη, καλό θα ήταν να την άλλαζες...

Link to comment
Share on other sites

Θα δω τι μπορω να κανω αν και δεν βρηκα τροπο ακομα να πειραξω τις ρυθμίσεις. Η οθονη δεν εχει κλεισει ουτε χρονο και πραγματικα μου προξενει εντυπωση το γεγονος.

 

Διορθωση σημαντικη, η οθονη στο συγκεκριμενο PC ειναι σχετικα παλια (4-5 χρονων) οπότε έχω την εντύπωση οτι βρήκαμε την αιτια του προβλήματος. :p

Edited by mcde
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 

 

 

Περιμέναμε καιρό ελπίζω να άξιζε ο κόπος, πάντως φαίνετε ωραίο .:)

 

ps3,xbox

Αν και δεν είναι εξομοιωτής δεν παίζει ρόλο τώρα. γιατί μας χάρισαν οι προηγούμενη τίτλοι ευχάριστες στιγμές ελπίζω να είναι αντάξιο.

 

 

 

http://images.wikia.com/acecombat/images/7/74/Assault_Horizon_Box_Art.jpg

 

 

 

 

 

 

http://www.finalsmash.com/wp-content/uploads/2011/03/ace-combat-assault-horizon-screenshot.jpg

 

 

 

 

 

 

http://cdn.gametestlab.com/images/stories/screens/AceCombatAssualtHorizon/launch/Ace%20Combat%20Assault%20Horizon%203.jpg

 

 

 

 

http://www.gamersyde.com/news_ace_combat_assault_horizon_unveiled-9723.jpg

Edited by pilotsd
keep flying
Link to comment
Share on other sites

΄Ολα τα προηγούμενα σε PS1, PS2 & PSP ήταν απλά φοβερά, θέλω να πιστεύω πως θα ανταποκρίνεται στις προσδοκίες μας : )

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεται να πληρώνεις online οπως το wow? Επίσης καποιος που εχει εμπειρια σε τέτοια παιχνίδια. Αν το ξεκινησω θα χρειαζεται πολλες ώρες την βδομάδα? Την παρουσα φάση δεν θέλω να λιώσω :)
Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεται να πληρώνεις online οπως το wow? Επίσης καποιος που εχει εμπειρια σε τέτοια παιχνίδια. Αν το ξεκινησω θα χρειαζεται πολλες ώρες την βδομάδα? Την παρουσα φάση δεν θέλω να λιώσω :)

 

Αν δεν θες να λιωσεις το ξεχνάς. Είναι hardcore pvp mmorpg και πληρώνεις δέκα ευρώ το μήνα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικά περί... παιχνίδια για Η/Υ και παιχνιδομηχανές

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...