Jump to content

Redmi Note 5


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αναρωτιεμαι αν υπαρχει η εξης ρυθμιση... παντως, οσο και να εψαξα στο google δεν μπορεσα να βρω κατι.

 

θελω να μην ενεργοποιειται το κλειδωμα οθονης (μοτιβο, Pin, κωδικος) αμεσως μολις σβησει η οθονη, αλλα υστερα απο 30 λεπτα ή 1 ωρα.θα ηταν ιδιαιτερα χρησιμο οταν βρισκομαι πχ στο σπιτι οπου δεν υπαρχει η αναγκη συνεχους κλειδωματος. οκ, υπαρχει το ξεκλειδωμα με το δαχτυλικο αποτυπωμα, αλλα και αυτο που περιγραφω ειναι χρησιμο.

Στην παλαιοτερη συσκευη μου LG L9 II υπηρχε αυτο, αλλα εδω δεν μπορω να βρω κατι.

 

Λοιπόν υπήχρε μια εφαρμογη η "Delayed Lock" που ήταν ακριβώς αυτό που ψάχνεις. Το έβρισκα και εγώ πολύ χρήσιμο.

Ομως με το Android 5 και μετά αυτη η εφαρμογή δεν δούλευε. Προφανώς ο προγραμματιστής δεν μπορούσε να παρακάμψει εμπόδια που του έβαζε το λογισμικό.

Προφανώς είμαστε τυχεροί που υπάρχει το δακτυλικο αποτυπωμα γιατι κάτι άλλο δεν μπορει να γίνει.

Είναι εκνευριστικό κάθε λιγο να πρεπει να βαζεις PIN. Και είναι κρίμα που οι κατασκευαστές των τηλεφώνων δεν πήραν την ιδεα αυτής της εφαρμογής.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παλιός οδηγός αλλά θα πάρεις μια ιδέα (εφόσον έχεις θέμα) γιατί δυστυχώς στην miui πρέπει να κάνεις κάποια πράγματα παραπάνω

 

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/14966-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%AF%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%94%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CF%89%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%95%CE%B9%CE%B4%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%AE%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-MIUI-8/

 

ή απλά δοκιμάζεις (χωρίς να ξέρω τι πειράζει 100% η ρύθμιση πέραν αυτών των φίλτρων που κόβουν εφαρμογές) την βλακεία την "miui optimizations" από τα dev options

 

 

Καλησπερα

 

Επειδή το έχεις ψάξει, θα ήθελα να σε ρωτησω για τις ειδοποιήσεις σε 2 εφαρμογές που έχω:

 

Futbol24

Θα ήθελα καθε ειδοποιηση να τη βλεπω στην οθονη κλειδώματος (όπως πχ τις χαμένες κλήσεις και τα μηνυματα). Μεγαλη ειδοποιηση και όχι να βλεπω ένα μικρό εικονίδιο στο notification bar ψηλα.

 

Battery Notifier

Βγαζει το ποσοστο της μπαταριας με μεγαλα γραμματα και εγχρωμα και όχι αυτα τα μικρά γραμματακια που πάνε να μας κάνουν πρεσβύωπες πιο πολύ από όσο είμαστε (γιατι ναι ειμαστε!). Αυτή η εφαρμογή, σε παλιοτερες version του Android μου έβγαζε το ποσοστο μπαταριας στην Notificatrion bar. Οχι στην οθονη (πολύ σωστα). Στην εδώ τωρα Android oreo (ωραια!) μου βγαζει απλά πάνω στην notification bar το λογοτυπο της εφαρμογης αλλα όχι το ποσοστο (το περιεχόμενο δηλαδή της ειδοποησης).

 

Εχουμε καμια ιδεα πως να "πειραξουμε" αυτον τον κυκεώνα των ρυθμίσεων?

 

:)

Link to comment
Share on other sites

ρυθμίσεις, οθόνη κλειδώματος, χρόνος αδράνειας;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

αυτο αφορα τον χρονο που θα σβησει η οθονη.

εγω θελω να κλεινει η οθονη αλλα να μην κλειδωνει αμεσως.

να κλειδωνει μετα απο 1 ωρα.

 

ευχαριστω για τις απαντησεις. προφανως δεν γινεται... :(

Link to comment
Share on other sites

αυτο αφορα τον χρονο που θα σβησει η οθονη.

εγω θελω να κλεινει η οθονη αλλα να μην κλειδωνει αμεσως.

να κλειδωνει μετα απο 1 ωρα.

 

ευχαριστω για τις απαντησεις. προφανως δεν γινεται... :(

Οι custom ROM το έχουν πάντως, σε LineageOS μπορείς να την κρατήσεις ξεκλείδωτη μέχρι 30 λεπτά. Τα παράπονα στην Xiaomi...

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Οι custom ROM το έχουν πάντως, σε LineageOS μπορείς να την κρατήσεις ξεκλείδωτη μέχρι 30 λεπτά. Τα παράπονα στην Xiaomi...

Και σε aosip επίσης,αν και δεν το χρησιμοποιώ

 

Sent from my Redmi Note 5 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αυτο αφορα τον χρονο που θα σβησει η οθονη.

εγω θελω να κλεινει η οθονη αλλα να μην κλειδωνει αμεσως.

να κλειδωνει μετα απο 1 ωρα.

 

ευχαριστω για τις απαντησεις. προφανως δεν γινεται... :(

 

ναι λάθος μου , δεν πήρα χαμπάρι ότι δεν υπάρχει (ή δε το βρίσκω τέλος πάντων) στην 10

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κανείς να ακούσει ραδιόφωνο από bluetooth headset; Εγώ δεν μπορώ ενώ με το redmi note 4 μπορούσα. Επίσης αν πάω στις ρυθμίσεις-εγκατεστημένες εφαρμογές, το ραδιόφωνο δεν έχει δικαιώματα.
Link to comment
Share on other sites

Για τους χρήστες AOSP, δείτε την mc AOSP.καλύτερη από aosip με πλούσια εξατομίκευση

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Pie?

Theme engine?substatum χωρίς ροοτ?

Camera2 API enable?

 

 

Sent from my Redmi Note 5 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω λίγο στα καταστήματα τα Ελληνικά το μπλε χρώμα δεν υπάρχει;Στο πλαίσιο που κοιτάζω δεν το βρίσκω

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω λίγο στα καταστήματα τα Ελληνικά το μπλε χρώμα δεν υπάρχει;Στο πλαίσιο που κοιτάζω δεν το βρίσκω

Δεν υπάρχει Βαγγέλη. Για μπλε πας Skroutz.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Μου βγαίνει ρε Χρήστο 140 με τιμολόγιο από πλαίσιο δεν αξίζει να το πάρω από skroutz, μάλλον θα πάω για το χρυσό μιας και έχω το μαύρο

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μου βγαίνει ρε Χρήστο 140 με τιμολόγιο από πλαίσιο δεν αξίζει να το πάρω από skroutz, μάλλον θα πάω για το χρυσό μιας και έχω το μαύρο

Για την "κυρία σου" είναι; Εάν ναι...το γαλάζιο είναι άλλη φάση! Πανέμορφο...;)

Είναι όμως πολύ καλή η τιμή σου από Πλαίσιο όμως οπότε είναι δίλημμα. Το χρυσό είναι όμορφο αλλά είναι πολύ συνηθισμένο. Το γαλάζιο κάνει την διαφορά.

Πού δίνεις προτεραιότητα είναι το θέμα. Σε εμένα το γαλάζιο ήταν...κόκκινη γραμμή. :p

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

ανοιξε το ραδιο πανω δεξια τρις τελιτσες εχει μεγαφωνο

 

----- προσθήκη μηνύματος 60 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πώς να λούζουμε ραδιόφωνο με το ηχείο αφού βάλουμε τα ακουστικά. Δεν βρίσκω επιλογη

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν βρίσκω επιλογη στο ραδιόφωνο για ακρόαση από το ηχείο και όχι από τα ακουστικα

 

ανοιξε το ραδιο -τρεις τελιτσες -μεγαφωνο

Link to comment
Share on other sites

Για την "κυρία σου" είναι; Εάν ναι...το γαλάζιο είναι άλλη φάση! Πανέμορφο...;)

Είναι όμως πολύ καλή η τιμή σου από Πλαίσιο όμως οπότε είναι δίλημμα. Το χρυσό είναι όμορφο αλλά είναι πολύ συνηθισμένο. Το γαλάζιο κάνει την διαφορά.

Πού δίνεις προτεραιότητα είναι το θέμα. Σε εμένα το γαλάζιο ήταν...κόκκινη γραμμή. :p

Ναι για την γυναίκα είναι θα το πάρω από πλαίσιο λόγο τιμής και εγγύησης,δεν έχει θέμα με το χρώμα,αν είχε το μπλε θα το έπαιρνα εγώ και θα της έδινα το μαύρο έτσι για αλλαγή

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι για την γυναίκα είναι θα το πάρω από πλαίσιο λόγο τιμής και εγγύησης,δεν έχει θέμα με το χρώμα,αν είχε το μπλε θα το έπαιρνα εγώ και θα της έδινα το μαύρο έτσι για αλλαγή

Εντάξει! Εάν δεν έχει απαιτήσεις στο χρώμα τότε βουρ για Πλαίσιο...! Δεν το συζητάμε!!! :rolleyes:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκω το " προγραμματισμένη ενεργοποίηση-απενεργοποίηση "

Υπάρχει τέτοια επιλογή στο τηλέφωνο ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε όλα

Pie?

Theme engine?substatum χωρίς ροοτ?

Camera2 API enable?

 

 

Sent from my Redmi Note 5 Pro using Tapatalk

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκω το " προγραμματισμένη ενεργοποίηση-απενεργοποίηση "

Υπάρχει τέτοια επιλογή στο τηλέφωνο ;

 

Μπαταρία και απόδοση - κατανάλωση μπαταρίας - γρανάζι πάνω δεξιά.

Link to comment
Share on other sites

Μου βγαίνει ρε Χρήστο 140 με τιμολόγιο από πλαίσιο δεν αξίζει να το πάρω από skroutz, μάλλον θα πάω για το χρυσό μιας και έχω το μαύρο

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Λιγο offtopic, αλλά πώς βγαίνει 140 ευρώ με τιμολόγιο;

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε όλα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πάλι wipes θα δουλέψουν ?πρέπει τρόπο βρω να γίνονται αυτόματα lol

Ποια gcam πέρασες?

 

 

Sent from my Redmi Note 5 Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζω τώρα miui cam v2

Πάλι wipes θα δουλέψουν ?πρέπει τρόπο βρω να γίνονται αυτόματα lol

Ποια gcam πέρασες?

 

 

Sent from my Redmi Note 5 Pro using Tapatalk

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Λιγο offtopic, αλλά πώς βγαίνει 140 ευρώ με τιμολόγιο;
Αφαιρεις το ΦΠΑ από τα 249 και έχει -20% επιστροφή με κάρτα eurobank

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αφαιρεις το ΦΠΑ από τα 249 και έχει -20% επιστροφή με κάρτα eurobank

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οκ, αλλά αυτό μας κάνει 160€! Όχι 140:)

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Οκ, αλλά αυτό μας κάνει 160€! Όχι 140:)

 

Εγώ γιατί το βγάζω 151.4Ε;;;; 249-24%=189,24-20% από την τράπεζα με την κάρτα= 151,4

Αν κ θα πρέπει η κάρτα να είναι από τον επαγγελματικό λογαριασμό για να χρεωθεί ο λογαριασμός που ανήκει η επιχείρηση…. Είσαι σίγουρος ότι έχει κ επιπλέων έκπτωση με την τράπεζα;;;;

Εγώ πάντως το πήρα με τιμολόγιο από σκρουτζ αρχές καλοκαιριού κ όλα εντάξει….. κάπου στα 155 δεν θυμάμαι....

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξαναριξα την ρομ. και επιτελους σταματησε η καμερα να τρωει τα τρελα σκαλωματα που εβγαζε. ας το δοκιμασει οποιος εχει θεμα Edited by ninjamoz
Link to comment
Share on other sites

παιδια ξαναριξα την ρομ. και επιτελους σταματησε η καμερα να τρωει τα τρελα σκαλωματα που εβγαζε. ας το δοκιμασει οποιος εχει θεμα

 

Καλημερα φιλε, μεσω του updater στο κινητο την ξανα περασες;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to REDMI NOTE 5 Δεν ανοίγει το messenger

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...