Jump to content

Redmi Note 5


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την αλλοίωση φωνής στην διάρκεια κλήσης, τα παράσιτα, το έχετε λύσει με κάποιο τρόπο ή να το πετάξω το σακάκι?

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σαπακι *..γιατί δεν παλευεται

 

Ούτε εγώ έχω τέτοιο θέμα.

Από το ακουστικό ακούγονται ή από bluetooth;

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Την αλλοίωση φωνής στην διάρκεια κλήσης, τα παράσιτα, το έχετε λύσει με κάποιο τρόπο ή να το πετάξω το σακάκι?

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σαπακι *..γιατί δεν παλευεται

Ο in call sound δεν είναι ότι καλύτερο

Με custom φαίνεται να λύνεται το πρόβλημα αλλά και πάλι δεν είναι αυτό θα ήθελα εγώ

 

 

Sent from my Redmi Note 5 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο in call sound δεν είναι ότι καλύτερο

Με custom φαίνεται να λύνεται το πρόβλημα αλλά και πάλι δεν είναι αυτό θα ήθελα εγώ

 

 

Sent from my Redmi Note 5 Pro using Tapatalk

Εσυ δηλαδη εχεις καποιο θεμα με την συσκευη σου?

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ έχω τέτοιο θέμα.

Από το ακουστικό ακούγονται ή από bluetooth;

 

Απο το ακουστικο..αρχιζει να γινεται ρομποτικη η φωνη με σπασιματα και παρασιτα..απο οτι ειδα ειναι συνηθες στα xiaomi με λιγη αναζητηση..αλλα λυση δεν βλεπω..

 

Ο in call sound δεν είναι ότι καλύτερο

Με custom φαίνεται να λύνεται το πρόβλημα αλλά και πάλι δεν είναι αυτό θα ήθελα εγώ

 

 

Sent from my Redmi Note 5 Pro using Tapatalk

 

την ωρα που μιλας με καποιον, εχεις κι εσυ θεμα με σπασιματα και αλλοιωση φωνης? (Το ακουει και η αλλη πλευρα)

Link to comment
Share on other sites

Απο το ακουστικο..αρχιζει να γινεται ρομποτικη η φωνη με σπασιματα και παρασιτα..απο οτι ειδα ειναι συνηθες στα xiaomi με λιγη αναζητηση..αλλα λυση δεν βλεπω..

 

 

 

την ωρα που μιλας με καποιον, εχεις κι εσυ θεμα με σπασιματα και αλλοιωση φωνης? (Το ακουει και η αλλη πλευρα)

Αυτο που αναφερεις πολλες φορες ειναι και θεμα του παροχεα σου φιλε,και οχι αποκλειστικα θεμα hardware της συσκευης....:rolleyes:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Απο το ακουστικο..αρχιζει να γινεται ρομποτικη η φωνη με σπασιματα και παρασιτα..απο οτι ειδα ειναι συνηθες στα xiaomi με λιγη αναζητηση..αλλα λυση δεν βλεπω.

Τέτοιο πρόβλημα είχα στο RN 3 Pro και στο RN 4 αλλά μόνο όταν μιλούσα από bluetooth και το τηλέφωνο ήταν συνδεμένο σε wifi στα 2.4 GHz.

Όταν ήταν συνδεμένο στα 5GHz δεν υπήρχε πρόβλημα.

Στο RN 5 δεν έχω τέτοιο θέμα ούτε από bt ούτε από το ηχείο.

Προτείνω να το πας στο service.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Απο το ακουστικο..αρχιζει να γινεται ρομποτικη η φωνη με σπασιματα και παρασιτα..απο οτι ειδα ειναι συνηθες στα xiaomi με λιγη αναζητηση..αλλα λυση δεν βλεπω..

 

 

 

την ωρα που μιλας με καποιον, εχεις κι εσυ θεμα με σπασιματα και αλλοιωση φωνης? (Το ακουει και η αλλη πλευρα)

Οχι πια,ναι δεν με ακουγε καλα,εχω περασει σε custom πλεον

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε aosip 9, επίσημη

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μια βοήθεια, εδώ και καιρό με miui 10 δεν έρχονται ειδοποιήσεις σε facebook και type mail ενώ στο gmail κανονικά

 

----- προσθήκη μηνύματος 80 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα μια βοήθεια, εδώ και καιρό με miui 10 δεν έρχονται ειδοποιήσεις σε facebook και type mail ενώ στο gmail κανονικά. Στις εφαρμογές τα έχω ενεργοποιήσει όλα καμία γνώμη;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μια βοήθεια, εδώ και καιρό με miui 10 δεν έρχονται ειδοποιήσεις σε facebook και type mail ενώ στο gmail κανονικά

 

----- προσθήκη μηνύματος 80 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα μια βοήθεια, εδώ και καιρό με miui 10 δεν έρχονται ειδοποιήσεις σε facebook και type mail ενώ στο gmail κανονικά. Στις εφαρμογές τα έχω ενεργοποιήσει όλα καμία γνώμη;

 

παλιός οδηγός αλλά θα πάρεις μια ιδέα (εφόσον έχεις θέμα) γιατί δυστυχώς στην miui πρέπει να κάνεις κάποια πράγματα παραπάνω

 

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/14966-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%AF%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%94%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CF%89%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%95%CE%B9%CE%B4%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%AE%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-MIUI-8/

 

ή απλά δοκιμάζεις (χωρίς να ξέρω τι πειράζει 100% η ρύθμιση πέραν αυτών των φίλτρων που κόβουν εφαρμογές) την βλακεία την "miui optimizations" από τα dev options

Edited by kodorevi8ulis
Link to comment
Share on other sites

Την αλλοίωση φωνής στην διάρκεια κλήσης, τα παράσιτα, το έχετε λύσει με κάποιο τρόπο ή να το πετάξω το σακάκι?

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

Σαπακι *..γιατί δεν παλευεται

 

Ο in call sound δεν είναι ότι καλύτερο

Με custom φαίνεται να λύνεται το πρόβλημα αλλά και πάλι δεν είναι αυτό θα ήθελα εγώ

 

Απο το ακουστικο..αρχιζει να γινεται ρομποτικη η φωνη με σπασιματα και παρασιτα..απο οτι ειδα ειναι συνηθες στα xiaomi με λιγη αναζητηση..αλλα λυση δεν βλεπω..

Αυτό ακριβώς το θέμα έχει και μια φίλη με το RN5

Όπως το περιγράφεις ακριβώς, αρχίζει και γίνεται ρομποτική η φωνή με σπασίματα/παράσιτα σα να μην έχει καλό σήμα

Χωρίς καν χρήση bluetooth ή hands-free μιλάμε

Της έχουν κάνει παράπονα και άλλοι, δεν το παρατηρώ μόνο εγώ και όντως κάποιες φορές δεν παλεύεται

Στην αρχή πίστευα ότι μπορεί να μην είχε καλό σήμα σπίτι της όντως, αλλά έχει τέρμα

 

Και η πλάκα είναι με το προηγούμενο "αρχαίο"/σάπιο smartphone της δεν υπήρχε κανένα τέτοιο θέμα, οπότε σίγουρα δεν είναι και θέμα παρόχου

Eφόσον με custom rom, όπως αναφέρετε, το θέμα λύνεται, είναι ξεκάθαρα θέμα software δηλαδή

Και η άλλη πλάκα είναι της το πρότεινα εγώ σαν αγορά το RN5... και ήμουν σε δίλημμα μεταξύ A2 και RN5..

Δεν φανταζόμουν πως υπήρχε περίπτωση να έχει τέτοιο θέμα οποιοδήποτε σύγχρονο/επώνυμο smartphone το 2018..:confused:

 

 

 

EDIT:

Τώρα βρήκα αυτά

Δεν ξέρω αν θα κάνουν κάποια διαφορά, δεν μπορώ να τα τεστάρω άμεσα καθότι δεν έχω τη συσκευή στα χέρια μου

Κάποιος που έχει το θέμα μπορεί να τα δοκιμάσει ίσως αν είναι εφαρμόσιμα έστω για αρχή στο RN5 και αν κάνουν καμιά διαφορά

Αν και μου φαίνεται too good to be so simple

Edited by RickDangerous
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είχα θέμα ούτε με Miui ούτε τώρα με Custom ROM, ακούω και με ακούνε κανονικά.

 

Sent from my Redmi Note5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Aφου αγόρασα και δοκίμασα πολλές θηκες πετυχα πλεον την καλυτερη με διαφορά.

Λεπτή αλλα σκεπάζει και προστατεύει τις καμερες, με βελουδινη αισθηση στην αφή και πολυ καλη ανταποκριση στα buttons.

Tέλεια την συνιστώ

https://www.aliexpress.com/item/MSVII-Luxury-Matte-Case-For-Xiaomi-Redmi-Note-5-Global-Cases-Shockproof-For-Redmi-Note-5/32910855091.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.76db4c4dHkFfnt

Tώρα ψαχνω για ενα καλο tempered glass που να καλυπτει ολη την οθονη και κλεισαμε με το κινητακι :-) (προτεινετε κατι ?)

Για την ωρα εχω αυτο, καλο ειναι αλλα μηπως υπαρχει κατι καλυτερο

https://www.aliexpress.com/item/5D-Curved-Edge-4D-Upgrade-Protective-Tempered-Glass-For-Xiaomi-Mi-A1-Mi-6-5X-Redmi/32871915642.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.335a4c4dwMNfYD

Edited by vagelis2010
Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό σχεδόν μια εβδομάδα και είναι απίθανο. Πανέμορφη κατασκευή, ειδικά το γαλάζιο πάνω στο μέταλλο, πολύ καλή κάμερα (ακόμα δεν έχω πειραματιστεί με τις βραδινές λήψεις), ταχύτατο παντού. Ήδη ήμουν ικανοποιημένος από το Redmi 4Χ αλλά το συγκεκριμένο είναι κάποια λέβελ πάνω. Edited by mikekap
Nokia 7650,7200,6234,n73,n78, Sony Ericsson Satio, Nokia N8, Lenovo A820, A806, Doogee F3 PRO, Ulefone Paris, Xiaomi Redmi 4x, Xiaomi Redmi Note 5 dual camera, Xiaomi Pocophone F1 :happy:
Link to comment
Share on other sites

Το tempered glass που γράφει ο ποιο πάνω φίλος είναι καλό? Λέει να πάρουμε κάτι τετοιο? Τι διαφορά έχει από τα απλά Τζαμάκια? Έχω φοράω ένα matte αγορασμένο από ebay
Link to comment
Share on other sites

αναρωτιεμαι αν υπαρχει η εξης ρυθμιση... παντως, οσο και να εψαξα στο google δεν μπορεσα να βρω κατι.

 

θελω να μην ενεργοποιειται το κλειδωμα οθονης (μοτιβο, Pin, κωδικος) αμεσως μολις σβησει η οθονη, αλλα υστερα απο 30 λεπτα ή 1 ωρα.θα ηταν ιδιαιτερα χρησιμο οταν βρισκομαι πχ στο σπιτι οπου δεν υπαρχει η αναγκη συνεχους κλειδωματος. οκ, υπαρχει το ξεκλειδωμα με το δαχτυλικο αποτυπωμα, αλλα και αυτο που περιγραφω ειναι χρησιμο.

Στην παλαιοτερη συσκευη μου LG L9 II υπηρχε αυτο, αλλα εδω δεν μπορω να βρω κατι.

Edited by petrost8
Link to comment
Share on other sites

αναρωτιεμαι αν υπαρχει η εξης ρυθμιση... παντως, οσο και να εψαξα στο google δεν μπορεσα να βρω κατι.

 

θελω να μην ενεργοποιειται το κλειδωμα οθονης (μοτιβο, Pin, κωδικος) αμεσως μολις σβησει η οθονη, αλλα υστερα απο 30 λεπτα ή 1 ωρα.θα ηταν ιδιαιτερα χρησιμο οταν βρισκομαι πχ στο σπιτι οπου δεν υπαρχει η αναγκη συνεχους κλειδωματος. οκ, υπαρχει το ξεκλειδωμα με το δαχτυλικο αποτυπωμα, αλλα και αυτο που περιγραφω ειναι χρησιμο.

Στην παλαιοτερη συσκευη μου LG L9 II υπηρχε αυτο, αλλα εδω δεν μπορω να βρω κατι.

υπήρχε χρόνο καθυστέρηση αλλά τα καθυστερημένα στην xiaomi το κατηργησαν!

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πώς να λούζουμε ραδιόφωνο με το ηχείο αφού βάλουμε τα ακουστικά. Δεν βρίσκω επιλογη

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν βρίσκω επιλογη στο ραδιόφωνο για ακρόαση από το ηχείο και όχι από τα ακουστικα

Link to comment
Share on other sites

Για τους χρήστες AOSP, δείτε την mc AOSP.καλύτερη από aosip με πλούσια εξατομίκευση

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

υπήρχε χρόνο καθυστέρηση αλλά τα καθυστερημένα στην xiaomi το κατηργησαν!

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

ρυθμίσεις, οθόνη κλειδώματος, χρόνος αδράνειας;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ρυθμίσεις, οθόνη κλειδώματος, χρόνος αδράνειας;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

καλημερα καποια εφαρμογη απαντηση κλησης βαζοντας το τηλεφωνο στο αυτι γνωριζει καποιος εαν θελετε μου απαντατε ευχαριστω?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ενα hidden code στο rn5 *#*#64663#*#* και μπαίνεις στο ΗW test. Στην επιλογή 6, έχει speaker calibration και μετα 7 speaker test (πατήστε english) και όταν ακούσετε δυνατά την φωνή πατάτε οκ. Παρομοίως και στην 8 επιλογή Receive. Καμπάνα μετά όλα, και τα ηχεία και η φωνή του καλούντος κλπ. Σε μενα βοήθησε αρκετά διότι είχα το ίδιο πρόβλημα μετά το update....δεν άκουγα καλά τον καλούντα (πολύ χαμηλά). Με τον τρόπο αυτό έστρωσε. Edited by matrix
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to REDMI NOTE 5 Δεν ανοίγει το messenger

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...