Jump to content

Redmi Note 5


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετα την αναβαθμιση σε MIUI 10 οταν με καλει καποιος τα κουμπια για να απαντησω στην κληση βγαινουν στο επανω μερος της οθονης και γραφει μονο το ονομα της επαφης παρολο που μπορει να εχω αποθηκευμενη φωτο στην επαφη. Το ιδιο κανει σε αλλα 2 τηλεφωνα(redmi note 5) με MIUI 10 που εχω δοκιμασει. υπαρχει καμια λυση η κληση να μου εμφανιζεται κανονικα οπως πριν την αναβαθμιση?

 

 

Αν κάνεις κάτι στο τηλέφωνο (π.χ τρέχεις κάποια εφαρμογή) νομίζω είναι ο σωστός τρόπος να το εμφανίζει. Εσένα στο κάνει πάντα; Ακόμα και χωρίς να το κρατάς;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

και όμως όχι θέλει πολύ προσοχή και με πατέντα για καθαρισμό και ξαναπερναει,το έχω κάνει και το λεω

 

Οκ δεν διαφωνω.

Απλα οσα εγω τουχιστον προσπαθησα δεν...

Φευγει η αρχικη κολλα και δεν καθοταν καλα με τιποτα.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Μετα την αναβαθμιση σε MIUI 10 οταν με καλει καποιος τα κουμπια για να απαντησω στην κληση βγαινουν στο επανω μερος της οθονης και γραφει μονο το ονομα της επαφης παρολο που μπορει να εχω αποθηκευμενη φωτο στην επαφη. Το ιδιο κανει σε αλλα 2 τηλεφωνα(redmi note 5) με MIUI 10 που εχω δοκιμασει. υπαρχει καμια λυση η κληση να μου εμφανιζεται κανονικα οπως πριν την αναβαθμιση?
Όταν είναι ξεκλειδωτο πάντα έτσι το βγάζει. Κλειδωμένο είναι όπως πριν.

 

Sent from my Redmi Note5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έκανα βλακειατ. Γύρισα τα κουμπιά με μια εντολή μέσω adb shell και έφερα το back button δεξιά όπως είχα συνηθίσει στο miui. Τώρα είτε ανοίγω την προσβασιμότητα είτε όχι δεν μου βγάζει το ανθρωπάκι κάτω δεξιά..

Ποια επιλογής είναι αυτή ακριβώς?

Άκυρο το βρήκα, ευχαριστώ αυτό έψαχνα!!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κλείσεις το ανθρωπάκι και να το ανοίξεις ξανά.

 

Sent from my Redmi Note5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κάνω ανοιγοκλείνω την ρύθμιση για το μενού από τις ρυθμίσεις του κινητού αλλά το ανθρωπάκι δεν εμφανίζεται πουθενά πλέον.

Δοκίμασε να κλείσεις το ανθρωπάκι και να το ανοίξεις ξανά.

 

Sent from my Redmi Note5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ή αντι να παρεις 2-3, παιρνεις απευθειας ενα Nillkin που εχει και αλλα καλα (δεν λερωνει το ιδιο, καλυτερη αισθηση κλπ)

 

μπα οχι δεν συμφερει να παρεις ακριβο τζαμι...αποψη μου παντα...επειδη η οθονη ειναι 2,5 δεν καθεται κανενα καλα και ανα 1-2 μηνες θελουν αλλαγη ...οποτε καλυτερα κινεζο ( εξαλλου ολα ειναι κινεζικα πλεον) και αλλαζεις συχνα.

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις κάτι στο τηλέφωνο (π.χ τρέχεις κάποια εφαρμογή) νομίζω είναι ο σωστός τρόπος να το εμφανίζει. Εσένα στο κάνει πάντα; Ακόμα και χωρίς να το κρατάς;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Δεν τρέχω καμία εφαρμογή και μου το κάνει πάντα αλλά το ίδιο γίνεται και σε 2 φίλους μου με το ίδιο τηλέφωνο και miui 10

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όταν είναι ξεκλειδωτο πάντα έτσι το βγάζει. Κλειδωμένο είναι όπως πριν.

 

Sent from my Redmi Note5 using Tapatalk

Δεν έχω κανένα κλείδωμα. Εννοείς όταν είναι στην lock screen δουλεύει όπως πριν ή πρέπει να έχω κάποιον κωδικό κλειδώματος; Δεν το έχει αυτό κανένας άλλος ρε παιδιά; Δεν είναι bug αυτο;

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν τρέχω καμία εφαρμογή και μου το κάνει πάντα αλλά το ίδιο γίνεται και σε 2 φίλους μου με το ίδιο τηλέφωνο και miui 10

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν έχω κανένα κλείδωμα. Εννοείς όταν είναι στην lock screen δουλεύει όπως πριν ή πρέπει να έχω κάποιον κωδικό κλειδώματος; Δεν το έχει αυτό κανένας άλλος ρε παιδιά; Δεν είναι bug αυτο;

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Όταν είναι αναμμένη η οθόνη στο βγάζει πάνω για να μην σε ενοχλεί. Όταν είναι κλειστή (άσχετα με το αν έχεις κωδικό) στο βγάζει σε όλη την οθόνη.

 

Sent from my Redmi Note5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καμία εφαρμογή να δουλεύει η κάμερα με ταχύτητα διαφράγματος κάποια δευτερόλεπτα για λήψη νυχτερινών σε manual mode ;
Link to comment
Share on other sites

d7NvJIA

 

Miui 10 https://imgur.com/a/d7NvJIA

 

Το miui 10 δεν παλεύεται σε κατανάλωση στους πόρους του system....

Ακόμα έχω πρόβλημα. Λίγο καλύτερα με miui optimizations -> enabled, αλλα και παλι...

Πριν είχα κατανάλωση 10% ανά ώρα, με την ιδια χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο thread, έχω τη συσκευή (3/32) εδώ και μια εβδομάδα με global stable 10.0.1.0 από την πρώτη στιγμή.

Μέχρι στιγμής έχω παρατηρήσει 2 σοβαρά bugs. Χρησιμοποιώ κανονικά τα on-screen buttons και όχι τα gestures, τουλάχιστον 2-3 φορές την ημέρα μετά το ξεκλείδωμα της συσκευής μέσω του fingerprint scanner τα πλήκτρα δεν εμφανίζονται στην οθόνη με αποτέλεσμα να μην μπορώ να τα χρησιμοποιήσω. Ένας γρήγορος τρόπος να ξαναεμφανιστούν είναι το άμεσο κλείδωμα και ξεκλείδωμα της συσκευής. Το δεύτερο bug είναι σοβαρότερο αφού η εφαρμογή της κάμερας κολλάει και κατεπέκταση κολλάει ολόκληρη η συσκευή όταν πας να τραβήξεις βίντεο σε σκοτεινό χώρο. Σχετικά με το δεύτερο πρόβλημα, έχετε κάποιο third-party camera application να προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μόλις πέρασα και εγώ από redmi note 4 mido σε redmi note5 και έχω το εξής πρόβλημα. Έχω το igo avic next gen. Ενώ με το note 4, έβαζα ένα προορισμό στο google maps και από εκεί με το send to navigation το έστελνα στο igo avic, στο note 5 δεν γίνεται. Μπαίνω στα προσωπικές τοποθεσίες του igo και δεν βρίσκω τον προορισμός. Υπάρχει καμία συμβουλή;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Για όποιους ενδιαφέρονται για FULL cover tempered glass άψογο και για ωραία διάφανη θήκη δείτε εδώ :

 

https://www.aliexpress.com/store/product/5D-Curved-Tempered-Glass-Xiaomi-Redmi-Note-5-Screen-Protector-Glass-for-Xiaomi-Redmi-Note-5/1967182_32902326628.html?spm=2114.12010612.8148356.2.a4ef1783vzDpMh

 

https://www.ebay.co.uk/itm/Ultra-Thin-Plating-Bumper-Slim-Clear-Soft-Silicone-Case-Cover-For-Xiaomi-Mi-A1/392079942556?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=661027393932&_trksid=p2057872.m2749.l2649

 

Το τζάμι ταιριάζει ΑΠΟΛΥΤΑ και έχει ακριβώς τα ίδια πλαινά bezel με την οθόνη. Το λέω γιατί είχα πάρει ένα άλλο υποτίθεται FULL cover

που τα πλαϊνά bezel ήταν χοντρά με αποτέλεσμα να μικραίνει την οθόνη....

Τελικά τα full cover τζάμια είναι πολύ καλύτερα σε σχέση με τα απλά τζαμάκια που αφήνουν "κενά" στις άκρες.....

Η θήκη είναι απίστευτα όμορφη (εγώ την πήρα σε μπλε χρώμα). Όλοι με ρωτάνε αν άλλαξα τηλέφωνο.....

Edited by akisthegreat
Link to comment
Share on other sites

d7NvJIA

 

Miui 10 https://imgur.com/a/d7NvJIA

 

Το miui 10 δεν παλεύεται σε κατανάλωση στους πόρους του system....

Ακόμα έχω πρόβλημα. Λίγο καλύτερα με miui optimizations -> enabled, αλλα και παλι...

Πριν είχα κατανάλωση 10% ανά ώρα, με την ιδια χρήση.

 

που το βρισκω αυτο ακριβως για να το κανω και εγω Enabled ; Η μπαταρια φευγει σαν νερακι πλεον...

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καμία εφαρμογή να δουλεύει η κάμερα με ταχύτητα διαφράγματος κάποια δευτερόλεπτα για λήψη νυχτερινών σε manual mode ;

 

Δοκίμασε την Bacon camera, στο RN4 ειχε shutter speed οποτε κατα 99% θα δουλευει και στο RN5.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα , εχω ενα προβλημα στον ηχο με ακουστικα σε Note 5 , οταν παιζω τραγουδια με σκετη μουσικη ολα καλα , οταν εχουν λογια δεν ακους σχεδον καθολου τα λογια , σε BT ολα μια χαρα!!!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα , εχω ενα προβλημα στον ηχο με ακουστικα σε Note 5 , οταν παιζω τραγουδια με σκετη μουσικη ολα καλα , οταν εχουν λογια δεν ακους σχεδον καθολου τα λογια , σε BT ολα μια χαρα!!!

:blink:

Αλλο ζευγαρι ακουστικα δοκιμασες?

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα , εχω ενα προβλημα στον ηχο με ακουστικα σε Note 5 , οταν παιζω τραγουδια με σκετη μουσικη ολα καλα , οταν εχουν λογια δεν ακους σχεδον καθολου τα λογια , σε BT ολα μια χαρα!!!

 

όλα καλά ; μήπως δεν ακούς "καλά" όσον αφορά την ένταση ;

αν ναι δοκίμασε το κλασικό "άλλαξε την περιοχή από τις ρυθμίσεις σε Ελβετία" κλπ να δεις ότι η ένταση αυξάνεται

Link to comment
Share on other sites

πρόβλημα με τον ήχο σε κλήσεις με νοκια!!

 

παντού όλοι με ακούνε μια χαρά στο νόκια όμως όχι, υπάρχει κάποια ρύθμιση;

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

πηγαινε παρε αλλο απο τους κινεζους 2 ευρω...κλαιν.

Βασικα παρε 2-3 απο τους κινεζους και δεν μπορει καποιο θα κατσει σωστα...

Εγω πηρα προχτες και εκατσε μια χαρα , ειχε στην αρχη φουσκαλες και εβγαλα τον αερα σιγα σιγα και εστρωσε.

 

και εγώ έβγαλα λίγο τις άκρες και το ξαναέβαλα... την επόμενη μέρα έφυγαν ξαφνικά οι φουσκάλες :D

Θα πάρω και καμιά φθηνή από το ebay για να έχω για ώρα ανάγκης.

 

Ή αντι να παρεις 2-3, παιρνεις απευθειας ενα Nillkin που εχει και αλλα καλα (δεν λερωνει το ιδιο, καλυτερη αισθηση κλπ)

Δεν έχω βρει nillkin full cover , μάλλον δεν βγάζει η εταιρεία δυστυχώς. Ναι καμία σχέση πάντως η ποιότητα, δεν έμεναν οι δακτυλιές πάνω.

 

Πήρα μόνο θήκη nillkin η οποία είναι εξαιρετική.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ έβγαλα λίγο τις άκρες και το ξαναέβαλα... την επόμενη μέρα έφυγαν ξαφνικά οι φουσκάλες :D

Θα πάρω και καμιά φθηνή από το ebay για να έχω για ώρα ανάγκης.

 

 

Δεν έχω βρει nillkin full cover , μάλλον δεν βγάζει η εταιρεία δυστυχώς. Ναι καμία σχέση πάντως η ποιότητα, δεν έμεναν οι δακτυλιές πάνω.

 

Πήρα μόνο θήκη nillkin η οποία είναι εξαιρετική.

 

nillkin CP+ (δεν το έχω βάλει γιατί ακόμα έχω το μάπα που κάνει την δουλειά του)

 

Ναι εχω δοκιμασει και εχω βαλει σε αλλο τηλ τα ακουστικα και ολα καλα η ενταση ειναι δυνατη και εχω region Russia

μα δεν είπα εξ αρχής τίποτα για τα ακουστικά :))

τέσπα , δοκίμασε καμιά εφαρμογή που να έχει equalizer μήπως αλλάζει κάτι

Edited by kodorevi8ulis
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to REDMI NOTE 5 Δεν ανοίγει το messenger

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...