Jump to content

Redmi Note 5


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ικανό σε έχω να πεις "ο 625 μου έβγαζε παραπάνω" κλπ :)

 

 

Οχι ρε συ... Σχεδόν τα διπλά βγάζει αυτός... Μια χαρα είναι.

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Ποια ρομ προτείνεται να βάλουμε όταν με το καλό...?

Απο xiaomi.eu ή RR από xda?

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

115000 περίπου

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Τσου τσου ...αμάν

Δηλαδή άμα έβγαζε λιγότερο ή μεγαλύτερο τι θα γινόταν?

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 38 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Antutu score πόσο βγάζει το δικο σας;

Είσαι και συ τρυγουνι...ζαγαρι...

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

DUX DUCIS for R-MI NOTE 5 PRO.

Παιδιά αν υπάρχει κάποια άλλη θήκη 'βιβλίο' με καλύτερα πατήματα των κουμπιών θα με ενδιέφερε.

Αυτη πηρα και εγω, ωραια θηκη αλλα απαραδεκτο το σημειο που πατας τα κουμπια. Τα παταω οσο λιγοτερο γινεται για να μην εκνευριζομαι.

Sleep - wake με το ανοιγμα - κλεισιμο του καπακιου δεν καταφερα. Υπαρχει κανενας τροπος;

....
Link to comment
Share on other sites

Αυτη πηρα και εγω, ωραια θηκη αλλα απαραδεκτο το σημειο που πατας τα κουμπια. Τα παταω οσο λιγοτερο γινεται για να μην εκνευριζομαι.

Sleep - wake με το ανοιγμα - κλεισιμο του καπακιου δεν καταφερα. Υπαρχει κανενας τροπος;

 

Εγώ έχω πάρει αυτήν: https://www.skroutz.gr/s/11482452/OEM-Mofi-Book-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF-Xiaomi-Redmi-Note-4x.html , αλλά δεν την έχω φορέσει ακόμη.....

Link to comment
Share on other sites

Τσου τσου ...αμάν

Δηλαδή άμα έβγαζε λιγότερο ή μεγαλύτερο τι θα γινόταν?

 

ανάλογα τη διαφορά. σε σχέση με τον 615 του moto x play που έχω και τα συγκρινω άμεσα η διαφορά στη σβελτάδα είναι σαφως αισθητή

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή άμα έβγαζε λιγότερο και ήταν πάλι σβέλτο τι θα έλεγες?

Κανένα αντουτου δεν μετράει την καθημερινή χρήση και το ξέρετε

Και είναι και αυτό που μετράει για τον καθένα χωριστά

Αφήστε λοιπόν τα πόσα βγάζει..

Δεν έχουν καμία σημασία

Edit : ήρθε η θήκη 360 την έβαλα πάνω αλλά δεν μου αρέσει ..δεν κάθεται καλά στο χέρι μου,δεν μου αρέσει αυτό που βλέπω, γλιστράει κιόλας,δεν ξέρω,δεν είναι αυτό που θέλω γενικά

Ατύχησα

 

 

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή άμα έβγαζε λιγότερο και ήταν πάλι σβέλτο τι θα έλεγες?

Κανένα αντουτου δεν μετράει την καθημερινή χρήση και το ξέρετε

Και είναι και αυτό που μετράει για τον καθένα χωριστά

Αφήστε λοιπόν τα πόσα βγάζει..

Δεν έχουν καμία σημασία

 

 

 

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

Γιατί δεν τη μετράει?

Καθημερινή χρήση δεν είναι το ομαλό σκρολάρισμα στον chrome, η το ακαριαίο άνοιγμα εφαρμογών, η το πόσο γρήγορα θα αποθηκεύσει μια φωτογραφία με hdr για να βγάλεις αμέσως την επόμενη? Οσο πιο ισχυρό είναι ένα soc τόσο πιο γρήγορα γίνονται ακόμα και αυτές οι καθημερινές λειτουργείες.

Αυτήν ακριβώς την ισχύ αντιπροσωπεύουν τα νούμερα στα διάφορα benchmarks

Φυσικά ένα κακογραμμένο software μπορεί να χαντακώνει ένα ισχυρό soc αλλά σε γενικές γραμμες η miui δεν έχει τέτοια θέματα

Link to comment
Share on other sites

DUX DUCIS for R-MI NOTE 5 PRO.

Παιδιά αν υπάρχει κάποια άλλη θήκη 'βιβλίο' με καλύτερα πατήματα των κουμπιών θα με ενδιέφερε.

 

Και εγω αυτην εχω και δυστηχως ενω στα υπολοιπα ειναι αριστη,στα πλαινα κουμπια ειναι τραγικη απλα..

 

Δυστηχως ενα κακο που εχουν αυτα τα κινητα ειναι οτι εχουν μικρη διαθεσιμοτητα απο επισημα γνωστα brands τυπου Spigen/Caseology κλπ με αποτελεσμα να συμβιβαζομαστε μονο με ακυρες δευτερο τριτες εταιρειες.

 

Πρωτη φορα μου τυχαινει αυτο το πατημα με τα πλαινα κουμπια απο οσες θηκες εχω αγορασει συνολικα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτην εχω και δυστηχως ενω στα υπολοιπα ειναι αριστη,στα πλαινα κουμπια ειναι τραγικη απλα..

 

Δυστηχως ενα κακο που εχουν αυτα τα κινητα ειναι οτι εχουν μικρη διαθεσιμοτητα απο επισημα γνωστα brands τυπου Spigen/Caseology κλπ με αποτελεσμα να συμβιβαζομαστε μονο με ακυρες δευτερο τριτες εταιρειες.

 

Πρωτη φορα μου τυχαινει αυτο το πατημα με τα πλαινα κουμπια απο οσες θηκες εχω αγορασει συνολικα.

 

και η nillkin nature tpu έχει άθλιο πάτημα στα κουμπιά, την πήρα και την πάτησα. Χίλιες φορες καλύτερη αυτή που είχε μέσα η συσκευασία.

Η SPIGEN πάντως έβγαλέ μια πολύ καλή θήκη για το 5 plus. Ελπίζω να βγάλει και για το δικό μας. λέτε να της στείλουμε μαζικά κανένα mail:p

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά ένα κακογραμμένο software μπορεί να χαντακώνει ένα ισχυρο soc

Έτσι ακριβώς... εμένα λοιπόν μου φτάνει αυτο κι ας βγάζει και 400000

 

 

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να μην βγαζουμε και τρελό το φίλο Modeling :p οντως εχει τα μικροlag του (σε σχεση με τη δύναμη του soc). Το mi max 2 αλλά και mi a1 που ειχα πρόσφατα ήταν σαφέστατα πιο smooth (ειδικά το Mi a1 που βέβαια ειναι και vanila android).

 

Προς το παρόν μάλλον έχει κακό optimization η συσκευη. Ισως το oreo? Ίσως επειδη ειναι απο τις πρώτες συσκευες της xiaomi με soc 636? Ποιος ξέρει. Αλλα η πραγματικότητα ειναι οτι τα χει τα frame drops της καθώς εναλλάσσεις παράθυρα σε βαθμό που δικαιολογούνται απο το soc ενω καμιά φορά μπορει να πάρει λιγο χρονο παραπάνω να ανοίξει κάποιο app.

 

Βέβαια σε κανα 2 μήνες πιστεύω οτι όλα αυτά θα φτιάξουν. Μην ξεχνάμε ότι και το rn4x ειχε αρκετή διαφορά μετά τα updates. :) Εδώ ναυαρχίδα να πάρετε και θέλουν καποια updates μέχρι να φτάσουν το μέγιστο τους. Για την ιστορία και το Mi note 3 της Xiaomi μετα τα Updates βελτίωσε πάρα πολύ την κάμερα αλλά και την ταχύτητα του δαχτυλικού. ;)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Για να μην βγαζουμε και τρελό το φίλο Modeling :p οντως εχει τα μικροlag του (σε σχεση με τη δύναμη του soc). Το mi max 2 αλλά και mi a1 που ειχα πρόσφατα ήταν σαφέστατα πιο smooth (ειδικά το Mi a1 που βέβαια ειναι και vanila android).

 

Προς το παρόν μάλλον έχει κακό optimization η συσκευη. Ισως το oreo? Ίσως επειδη ειναι απο τις πρώτες συσκευες της xiaomi με soc 636? Ποιος ξέρει. Αλλα η πραγματικότητα ειναι οτι τα χει τα frame drops της καθώς εναλλάσσεις παράθυρα σε βαθμό που δικαιολογούνται απο το soc ενω καμιά φορά μπορει να πάρει λιγο χρονο παραπάνω να ανοίξει κάποιο app.

 

Βέβαια σε κανα 2 μήνες πιστεύω οτι όλα αυτά θα φτιάξουν. Μην ξεχνάμε ότι και το rn4x ειχε αρκετή διαφορά μετά τα updates. :) Εδώ ναυαρχίδα να πάρετε και θέλουν καποια updates μέχρι να φτάσουν το μέγιστο τους. Για την ιστορία και το Mi note 3 της Xiaomi μετα τα Updates βελτίωσε πάρα πολύ την κάμερα αλλά και την ταχύτητα του δαχτυλικού. ;)

Εμένα πάλι μου φαίνεται ισάξιο σε ομαλότητα με το mi max 2 και καλύτερο από το note 4x. Το χειρότερο σε smoothness ήταν το 5 plus το οποίο το κράτησα 10 μέρες μέχρι να το δώσω στη γυναίκα.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

και η nillkin nature tpu έχει άθλιο πάτημα στα κουμπιά, την πήρα και την πάτησα. Χίλιες φορες καλύτερη αυτή που είχε μέσα η συσκευασία.

Αφήνει περιθώριο για tempered η nillkin? Ρωτάω γιατί στο RN3 που έχω (μέχρι να έρθει το rn5), έχω βαρεθεί να αλλάζω tempered. Το tempered έρχεται στην ίδια ευθεία με τη θήκη και μόλις πέσει....

Link to comment
Share on other sites

Αφήνει περιθώριο για tempered η nillkin? Ρωτάω γιατί στο RN3 που έχω (μέχρι να έρθει το rn5), έχω βαρεθεί να αλλάζω tempered. Το tempered έρχεται στην ίδια ευθεία με τη θήκη και μόλις πέσει....
Για κανονικό ναι, για full frame δε νομίζω

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

και η nillkin nature tpu έχει άθλιο πάτημα στα κουμπιά, την πήρα και την πάτησα. Χίλιες φορες καλύτερη αυτή που είχε μέσα η συσκευασία.

Η SPIGEN πάντως έβγαλέ μια πολύ καλή θήκη για το 5 plus. Ελπίζω να βγάλει και για το δικό μας. λέτε να της στείλουμε μαζικά κανένα mail:p

 

Nilkin θηκες δεν μαρεσουν γιατι οι περισσοτερες απο αυτες αφηνουν το πανω και το κατω μερος του κινητου χωρις προστασια.

 

Δηλαδη ειμαι της αποψης οτι ή φορας θηκη που να προστατευει πληρως το κινητο(στο παχος φυσικα ειναι αναλογα την προτιμηση)ή δεν βαζεις καθολου κυριολεκτικα.

 

Τωρα για την Spigen ισως κυκλοφορησει μια θηκη καποια στιγμη αλλα γενικα το γεγονος οτι Xiaomi συσκευες δεν εχουν δει το φως στην αγορα της Αμερικης παιζει σημαντικο ρολο για την ποικιλια που βλεπουμε γενικα προς αυτες.

 

Το Redmi note 5 κυκλοφορει εδω και ποσους μηνες και στην Ινδια που πρωτο βγηκε και πουλησε τρελα αλλα πλεον και στην Ευρωπη.

 

Για το Oneplus 5t πχ που ειχε ανακοινωθει τελευταια στιγμη( που προφανως και πουλαει ελαχιστα μπροστα στα γνωστα Xiaomi)εβγαλε η Spigen θηκη σε 1.5μηνα.

Link to comment
Share on other sites

MIUI 10 China Beta enables 1080p@60fps video recording on the Xiaomi Redmi Note 5 Pro

 

Επειδή το λέγαμε κάτι σελίδες πριν. Λογικά θα έρθει και σε εμάς!

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι μου φαίνεται ισάξιο σε ομαλότητα με το mi max 2 και καλύτερο από το note 4x. Το χειρότερο σε smoothness ήταν το 5 plus το οποίο το κράτησα 10 μέρες μέχρι να το δώσω στη γυναίκα.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

Ναι αλλα το mi max 2 εχει κατώτερο soc (τον ίδιο που εχει το rn4x και το r5 plus). Κανονικά δεν θα πρεπε να συζητάμε καν το θεμα smoothness. Παρόλα αυτα σε αρκετές φάσεις το Mi max 2 το ενιωθα πιο βούτυρο.

 

Τεσπα, θα πάρει τα updates του και θα στρώσουν όλα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Φορτιστή Qualcomm quick charge 3.0 και το καλώδιο xiaomi που είχε μέσα το κουτί και μου φορτίζει με 2,3mah,κατέβασε την εφαρμογή ampere και πες μας πόσα mah σου βγαζει
Έφτασε μέγιστο μέχρι 3000mA
Link to comment
Share on other sites

Αυτη πηρα και εγω, ωραια θηκη αλλα απαραδεκτο το σημειο που πατας τα κουμπια. Τα παταω οσο λιγοτερο γινεται για να μην εκνευριζομαι.

Sleep - wake με το ανοιγμα - κλεισιμο του καπακιου δεν καταφερα. Υπαρχει κανενας τροπος;

 

Αν ξέρει κάποιος ας ποστάρει.

Εχω και εγώ αυτήν την απορία με το sleep - awake.

Επίσης υπάρχει τρόπος να χειριστώ την οθόνη του xiaomi από το mac;

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

To airdroid βλέπω θέλει root συσκευή για wireless remote mirroring.

http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

Για το Screen Mirroring γίνεται σε Windows σίγουρα αλλά χωρίς να μπορείς να χειρίζεσαι την συσκευή. Στα Mac από όσο ξέρω δεν γίνεται αυτό.

 

Για το καπάκι είναι Ρυθμισεις>Κλείδωμα οθόνης και κωδικός>Προχωρημένες ρυθμίσεις στο Redmi Note 4, δεν νομίζω να είναι σε διαφορετική θέση.

Link to comment
Share on other sites

Για το Screen Mirroring γίνεται σε Windows σίγουρα αλλά χωρίς να μπορείς να χειρίζεσαι την συσκευή. Στα Mac από όσο ξέρω δεν γίνεται αυτό.

 

Για το καπάκι είναι Ρυθμισεις>Κλείδωμα οθόνης και κωδικός>Προχωρημένες ρυθμίσεις στο Redmi Note 4, δεν νομίζω να είναι σε διαφορετική θέση.

 

Είναι στη θέση on βλέπω το Smart cover mode αλλά με την συγκεκριμένη θήκη δεν φαίνεται να δουλεύει!

Και κάτι άλλο.

Μην αποφεύγετε να πατάτε τα κουμπιά στην συγκεκριμένη θήκη.

Οσο πατάς τις πλαστικέ φούσκες τόσο ομαλοποιείται η κατάσταση!

http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έστειλα στην spiegen αν θα βγάλουν μιας και έχουν ήδη για το redmi 5 plus.

Η απάντηση ήταν ότι δεν έχουν κάτι στα σχέδια αλλά θα λαβουν υπόψη το ενδιαφέρον μου μπλα μπλα. Στείλτε και οι άλλοι αν θέλετε 2 λεπτά είναι

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έστειλα στην spiegen αν θα βγάλουν μιας και έχουν ήδη για το redmi 5 plus.

Η απάντηση ήταν ότι δεν έχουν κάτι στα σχέδια αλλά θα λαβουν υπόψη το ενδιαφέρον μου μπλα μπλα. Στείλτε και οι άλλοι αν θέλετε 2 λεπτά είναι

Έστειλα κι εγώ. Κάντε τους ένα σπαμάρισμα μπας και μας πάρουν στα σοβαρά

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to REDMI NOTE 5 Δεν ανοίγει το messenger

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...