Jump to content

Χτιστό ή ΠΡΟΚΑΤ;


CATI
 Κοινοποίηση

Τι θα επιλεγατε αν κτιζατε τωρα σπιτι?  

194 members have voted

  1. 1. Τι θα επιλεγατε αν κτιζατε τωρα σπιτι?

    • Χτιστό
      110
    • Προκάτ
      85


Recommended Posts

1.ΟΝΤΩΣ ΣΠΟΥΔΑΖΩ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΖΕΣΤΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΕΥΡΕΣΗΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΤΕΡΟΥ ΤΡΟΠΟΥ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ,ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ.

2.ΟΝΤΩΣ ΤΟ ΠΡΟΚΑΤ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΜΙΑ ΕΜΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΛΥΣΗ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΤΗΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΓΙΝΕΤΑΙ.ΕΧΕΙ ΦΑΣΑΡΙΑ ΑΛΛΑ ΓΙΝΕΤΑΙ.

3.ΠΡΟΚΑΤ ΜΕ ΞΥΛΙΝΟ ΦΕΡΩΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ-ΑΡΚΕΤΑ ΠΙΟ ΥΓΙΕΙΝΟ ΑΠΟ ΤΑ ΜΠΕΤΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΕΤΡΟΒΑΜΒΑΚΕΣ(ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΑ) ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΤΟ ΧΤΙΣΤΟ.

4.ΤΑ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ ΠΡΟΚΑΤ ΔΕΝ ΦΤΙΑΧΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΒΡΑΔΙΑ.ΑΠ'ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΠΙΤΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΛΥΒΕΣ!

5.ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΜΟΥ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΟΠΩΣ ΓΟΥΣΤΑΡΩ!!!

ΚΑΝΕ ΟΣΗ ΔΥΣΦΗΜΗΣΗ ΘΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΚΑΤ,ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΟΦΕΛΟΣ ΑΠ'ΑΥΤΑ(ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟ ΜΟΥ ΣΠΙΤΙ).ΑΛΛΑ ΠΡΙΝ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΝΑ ΓΕΜΙΖΕΙΣ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΕ ΠΡΟΚΑΤαλλήψεις ΔΙΑΒΑΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ Η' ΒΙΒΛΙΟ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΜΑΖΕΨΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΠΟ ΠΟΥΘΕΝΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 158
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δεν ειναι θεμα "ΠΡΟΚΑΤαλλήψεις" ο καθένας εδω μεσα σεβετε τους αλλους, βαση των ΟΠΧ

και λεει την γνώμη του , αλλα ενωειτε οτι ειναι μια απλη γνώμη και οχι οτι ειναι σωστό η λάθος.

Και γιαυτο σου πρωτινά να μην φωνάζεις.

 

Και ποιο συγκεκριμένα η εταιρία που προτείνεις λεει :

Από ξύλινο σκελετό εισαγόμενης ξυλείας, διαστάσεων 5X10, τα οποία επενδύονται με HERAKLIT, πάχους 2,5 cm εξωτερικά και πλέγμα γαλβανιζέ 1", εσωτερική επένδυση γυψοσανίδας 0,012 mm

Να ξέρεις ενα πράγμα ξύλο με γυψοσανίδα (και ουτε καν ανθιγρη 12,5mm ) δεν είναι για Ελλαδα (κυρίως λογω συστολών-διαστολών)

ΚΑΙ είναι ο μονος που το κανει (γιατι αυτο ειναι φθηνή δουλειά)

να μου έλεγες αλλο τροπο προκατ θα ελεγα ενταξη αλλα αυτον ΟΧΙ.

 

δεν λίγο πιο πάνω που εχει προκάτ με αλλους τρόπους κατασκευής!

Link to comment
Share on other sites

sva δεν έκανες καλή αρχή στο φόρουμ..Με την εγγραφή σου εδώ αποδέχτηκες κάποιους όρους τους οποίους θα πρέπει να τους διαβάσεις,βρίσκονται εδώ όπου μεταξύ άλλων αναφέρουν ότι απαγορεύεται να γράφεις με κεφαλαία και επίσης απαγορεύεται το spamming.Και φυσικά δεν μπορείς εδώ μέσα "να κάνεις ότι γουστάρεις"

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην δεν ειναι ετσι ακριβως η τοιχοποιϊα του και επειτα ολα τα προκατασκευασμενα με ξυλινο σκελετο ετσι ακριβως φτιαχνονται,δεν ειναι ο μονος.Οντως η ξυλεια του ειναι εισαγωμενη(σουηδικη, οπου λογω των καιρικων συνθηκων στη περιοχη αυτη τα δεντρα αναπτυσονται με αργους ρυθμους και ετσι γινονται ανθεκτικα σε συνθλιψη και καμψη)με καδρονια 5*10, αλλα:a)το ασφαλτοπανο που τοποθετει πριν μπει το HERAKLIT(εξωτερικα) προστατευει το σπιτι πληρως απο τυχον υγρασια περασει απο το υλικο αυτο(heraklit),b)το O.S.B. που τοποθετει πριν μπει η γυψσανιδα εκμηδενιζει ουσιαστικα τις συστολες και διαστολες του ξυλου,c)το κενο των 3εκ. σε διογκωμενη πολυστερινη και O.S.B. δημιουργει ενα φραγμα υδρατμων απαραιτητο για καθε εξωτερικη τοιχοποιϊα και οσον αφορα τις γυψοσανιδες,ειναι ανθυγρες στα λουτρα και στις βεραντες(οπου χρειαζεται δηλαδη).Και επειτα υπαρχει και η λυση του σοβατιστου(με heraklit) εσωτερικα και εξωτερικα του τοιχου.Και οι δυο τοιχοποιϊες ειναι εξισου φερεγγυες και οικονομικες.(Συγνωμη για τα κεφαλαια,δεν ηξερα οτι δηλωνουν ενταση φωνης).
Link to comment
Share on other sites

Χτιστό, τα προκάτ βγάζουν μάτι ότι είναι προκάτ. Επίσης δεν έχω δει ούτε ένα προκατ όμορφο, ακόμα και αυτά που διαφημίζουν οι εταιρίες, που λογικά θα είναι τα καμάρια τους είναι σαν καλύβες.
Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

γεια σας! θα ηθελα τη γνωμη σας σχετικα με το χτισιμο ενος σπιτιου? Ποια η γνωμη σας?

Μεζονέτα ή ένας όροφος?

Η κουζίνα μαζί με το σαλόνι ή ξεχωριστή?

δωματιο ντουλάπα ή δεν είναι βολικό?

Αξίζει κανεις να κανει κατι σαν αιθριο ή όχι?

θα ήθελα τις απόψεις σας!

 

(Με δεδομένο ότι υπάρχει αρκετός χώρος....)

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα η κουζίνα ξεχωριστή!είναι προσωπικός σου χώρος όπως και να το κάνουμε!

Ντουλάπα θα σου πρότεινα κανονική(όχι δωμάτιο)Δίνει πιο ωραία αίσθηση στον χώρο!:)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας! θα ηθελα τη γνωμη σας σχετικα με το χτισιμο ενος σπιτιου? Ποια η γνωμη σας?

Μεζονέτα ή ένας όροφος?

Η κουζίνα μαζί με το σαλόνι ή ξεχωριστή?

δωματειο ντουλάπα ή δεν είναι βολικό?

Αξίζει κανεις να κανει κατι σαν αιθριο ή όχι?

θα ήθελα τις απόψεις σας!

 

(Με δεδομένο ότι υπάρχει αρκετός χώρος....)

μεζονετα εφοσον ειναι ολο το οικημα ιδιοκτητο,οροφος αν εισαι σε πολυκατοικια.

ξεχωριστος χωρος κουζινας απο σαλονι και τραπεζαρια.

δωματιο-ντουλαπα αν εχεις χωρο,ναι!

αιθριο,οχι.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

γεια σας! θα ηθελα τη γνωμη σας σχετικα με το χτισιμο ενος σπιτιου? Ποια η γνωμη σας?

Μεζονέτα ή ένας όροφος?

Η κουζίνα μαζί με το σαλόνι ή ξεχωριστή?

δωματιο ντουλάπα ή δεν είναι βολικό?

Αξίζει κανεις να κανει κατι σαν αιθριο ή όχι?

θα ήθελα τις απόψεις σας!

 

(Με δεδομένο ότι υπάρχει αρκετός χώρος....)

Ένας όροφος (στη μεζονέτα αυξάνονται οι πιθανότητες πτώσης στις σκάλες, γιατί να το διακινδυνεύουμε; )

Κουζίνα μαζί με το σαλόνι, δημιουργεί καλύτερη αίσθηση και δεν χάνεται η αίσθηση του προσωπικού χώρου...

Προτιμώ άνετα δωμάτια με κλασικές ντουλάπες...Το χωριστό δωμάτιο-ντουλάπα μόνο προβλήματα δημιουργεί, ενώ χάνεται και η αίσθηση της αυτονομίας του προσωπικού χώρου...

Γιά το αίθριο, ναι αν μπορείς αξίζει...

 

Και κάτι άλλο που ξέχασες, αν είναι επιθυμητό τουαλέτα εσωτερική δωματίου....Θα έλεγα δε όχι, την προτιμώ εξωτερικά του δωματίου...:)

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Αν και πνίγομαι μπορώ να σου βγάλω μια λύση.Αν έχεις να μου στείλεις τοπογραφικό του οικοπέδου θα με βοηθούσες πολύ.:)

στείλε μου μήνυμα.

iN seArch of a brAin...

http://img215.imageshack.us/img215/9290/maltesedogsmallyr6.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κουζίνα μαζί με το σαλόνι, δημιουργεί καλύτερη αίσθηση και δεν χάνεται η αίσθηση του προσωπικού χώρου...

 

δεν διαφωνω αλλα μετα ειναι πολλα τα πρακτικα ζητηματα που πρεπει να λυνονται οπως :μυρωδιες απο την κουζινα.φανταζεσαι να τηγανιζει κεφτεδακια και να μυριζει ολος ο χωρος;;οχι πως απο την κουζινα δε θα "μεταφερθουν" οι μυρωδιες,αλλα οπως και να το κανεις περιοριζεται.

υστερα ειναι το θεμα απλυτα πιατα/σκουπισμα κτλ κτλ

σε ολους μας εχει τυχει ενα μεσημερι να τεμπελιασουμε να βαλουμε ηλεκτρικη ή να πλυνουμε τα πιατα(αν και προσωπικα τρελαινομαι να πλενω πιατα),και να μας ερθουν απροσμενες επισκεψεις..οσο και να πεις ειναι ασχημο το θεαμα της στιβας με τα απλυτα πιατα.

 

τελος εγω προσωπικα ειμαι υπερ της υπαρξης ξεχωριστων χωρων σαλονι και λιβινγκ ρουμ(ετσι το εχω σπιτι μου και δε το μετανιωσα ποτε)

στο σαλονι δεχομαι τις επισκεψεις μου,οπου εκει τα επιπλα ειναι πιο βαρια και πιο ακριβα εν αντιθεση με το καθημερινο που τα πραγματα ειναι πιο...καθημερινα

 

 

ωστοσο δεν αντιλεγω,γουστα ειναι αυτα!

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Για το dressing room μπορω να πω οτι δεν βολευει...το χρησημοποιουσαμε στην αρχη και μετα βαλαμε ο καθενας στο δωματιο του ντουλαπα:p

 

εχεις σκεφτει για σπιτι με ημιεπιπεδα...ειναι βοβερο...να μην ειναι μονοκοματο,πχ να ξεχωριζει το σαλονι με το tv room με μερικα σκαλακια,,αν και νομιζω οτι με τον καιρο μπορει να γινει κουραστικο!!!!:O

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Αν και πνίγομαι μπορώ να σου βγάλω μια λύση.Αν έχεις να μου στείλεις τοπογραφικό του οικοπέδου θα με βοηθούσες πολύ.:)

στείλε μου μήνυμα.

 

ευχαριστω, ειναι εκτος σχεδιου 11 στρεμ., οποτε νομιζω δεν υπαρχει λογος να στο στειλω, αφου υπαρχει χωρος αρκετος! απλα ο περιορισμος που εχουμε ειναι οτι το σπιτι απο τη μερια της φατσας θα ειναι 8 μετρα το πολυ... οποτε αν ειναι να κανουμε 65τμ τον α' οροφο και 65 στον β' οροφο, μας κανουν ετσι?

αν εχεις καποιο σχεδιο και δεν σε βαζω σε κοπο , θα ηθελα πλυ να με βοηθησεις!

 

ΥΓ οταν λέω αιθριο, δεν ξερω κι εγω τι ακριβως εννοω, και αν εχει διαφορα με τον ημιυπαιθριο...

απλα εμεις θελουμε να πινουμε εναν καφε, μια βροχερη μερα του χειμωνα!

Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνω αλλα μετα ειναι πολλα τα πρακτικα ζητηματα που πρεπει να λυνονται οπως :μυρωδιες απο την κουζινα.φανταζεσαι να τηγανιζει κεφτεδακια και να μυριζει ολος ο χωρος;;

 

ωστοσο δεν αντιλεγω,γουστα ειναι αυτα!

 

 

θα συμφωνησω μαλλον! Δικιο εχεις! και καλα να ειναι κεφτεδακια, αν ειναι ΨΑΡΙΑ??? αλλιως αεριζεις μια κουζινα κλειστη, αλλιως να παρει μυρωδια το καθηστικο!

αλλιως εννοειται και θελω να φενεται η κουζινα μου! (και τα πιατα, τα χωνεις και στο πλυντηριο απλυτα...)

Link to comment
Share on other sites

Α! και μου αρεσουν πολυ τα επιπεδα! Φενεται πολυ ωραιοτερο αν εχεις σκαλακια!

 

αλλη ερωτηση που εχω ειναι αν συμφωνειτε οτι ειναι καλυτερο να μην υπαρχουν 2 σαλονια, αλλα ενα μεγαλο!

αυτο το λέω γιατι θεωρω χαζο να φυλας τους καναπεδες σου για μια γιορτη μονο... Αν χαλασει, θα παρεις αλλο! Μου κανει οτι ειναι παλια νοοτροπια να εχεις για τους επισκεπτες 1 δωματιο! Σαν κατι γιαγιαδες που δεν αφηναν κανεναν να καθησει στο σαλονι, γιατι "θα χαλασει"

Link to comment
Share on other sites

γεια σας! θα ηθελα τη γνωμη σας σχετικα με το χτισιμο ενος σπιτιου? Ποια η γνωμη σας?

Μεζονέτα ή ένας όροφος?

Η κουζίνα μαζί με το σαλόνι ή ξεχωριστή?

δωματιο ντουλάπα ή δεν είναι βολικό?

Αξίζει κανεις να κανει κατι σαν αιθριο ή όχι?

θα ήθελα τις απόψεις σας!

 

(Με δεδομένο ότι υπάρχει αρκετός χώρος....)

 

- λιγα σκαλακια για την εισοδο στον κυριο χωρο (σαλονι τραπεζαρια κουζινα + wc). Εσωτερικη μικρη σκαλιτσα για τα υπνοδωματια και μπανια. Στον χωρο κατω απο τα υπνοδωματια λεβητας, αποθηκη, γκαραζ και μικρη γκαρσονιερα αν φτανει. Οπωσδηποτε εσωτερικη σκαλα για αποθηκη/γκαραζ/κλπ. Εννοειται και εξωτερικη προσβαση στα παραπανω.

- ξεχωριστη 100%.

- ειναι εντυπωσιακο, αλλα οχι βολικο. Πολλες ντουλαπες παντως.

- αναλογως την τοποθεσια και το κλιμα της περιοχης. Μεγαλες τζαμαριες ειναι επισης μια λυση, αναλογως παντα με το κλιμα, τη θεα, κλπ.

 

Γνωμη μου ειναι να βρεις ενα καλο μηχανικο και να τον εμπιστευτεις. Να αποφυγεις υπερβολες και σπιτια κοπι πειστ. Να κανεις γεωτρηση και να παρεις γεννητρια. Να ακους τον μηχανικο, συνηθως οι παρεμβασεις των ιδιοκτητων δεν ειναι για καλο (γι αυτο και πρεπει ο μηχανικος να ειναι καλος). Να επενδυσεις σε μονωση. Να σκεφτεις πολυ την διαμορφωση του εξωτερικου χωρου.

 

Καλο κουραγιο.

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω μαλλον! Δικιο εχεις! και καλα να ειναι κεφτεδακια, αν ειναι ΨΑΡΙΑ??? αλλιως αεριζεις μια κουζινα κλειστη, αλλιως να παρει μυρωδια το καθηστικο!

αλλιως εννοειται και θελω να φενεται η κουζινα μου! (και τα πιατα, τα χωνεις και στο πλυντηριο απλυτα...)

Kαλά, γι όλα αυτά νομίζω πως ένας καλός απορροφητήρας λύνει όλο το πρόβλημα, μέχρι και...κουνουπίδι!!!:p

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Για το dressing room μπορω να πω οτι δεν βολευει...το χρησημοποιουσαμε στην αρχη και μετα βαλαμε ο καθενας στο δωματιο του ντουλαπα:p

 

εχεις σκεφτει για σπιτι με ημιεπιπεδα...ειναι βοβερο...να μην ειναι μονοκοματο,πχ να ξεχωριζει το σαλονι με το tv room με μερικα σκαλακια,,αν και νομιζω οτι με τον καιρο μπορει να γινει κουραστικο!!!!:O

 

Όπως το λες. Ωραίο στο μάτι αλλά κουραστικό. Προσωπικά δεν το συνιστώ.

 

Επίσης δεν είμαι υπέρ της μεζονέτας όταν υπάρχει χώρος να γίνουν όλα στο ίδιο επίπεδο για τους ίδιους λόγους.

Εξαίρεση το να υπάρχει ένα δωμάτιο στον επάνω όροφο και όλη η υπόλοιπη ταράτσα να έχει ρόλο βεράντας/κήπου κλπ.

Η μεζονέτα πέρα από κάποια ομορφιά σαν σκέψη (και μόνο) αυτό που προσφέρει είναι επιπλέον θέα από τον επάνω όροφο.

 

Το δωμάτιο ντουλάπα εξυπηρετεί αν κάποιος (κάποια μάλλον) έχει παααάρα πολλές τσάντες, πάαααρα πολλά παπούτσια κλπ. πάντα όμως να υπάρχουν και ντουλάπες σε όλα τα δωμάτια, και σε αυτό που θα έχει το dressing room.

 

Τέλος πολύ σοφή κουβέντα είναι το να πάρεις έναν καλό μηχανικό και να τον ακούσεις όταν σε κάποια πρότασή σου αυτός σου πει όχι.

 

Σχετικά με το σαλόνι, και εγώ συμφωνώ στο ένα σαλόνι με μεγάλη κουζίνα στην οποία θα μπορείτε να τρώτε.

Όμως η κουζίνα να είναι κλειστή και όχι με πάσο που επίσης είναι της μόδας (αν και τελευταία ξεφτίζει νομίζω) ή τουλάχιστο να προβλεφθεί κάποιος τρόπος να μπορεί να απομονώνεται από το υπόλοιπο σπίτι, διαφορετικά οι μυρωδιές κατά το μαγείρεμα (τηγάνισμα...) θα πηγαίνουν παντού.

Link to comment
Share on other sites

65 τετραγωνικά μόνο?

Γιατί δε κάνεις περισσότερα αφού έχεις περιθώριο?

Για την κουζίνα που λες μπορείς,αν δε τη θες εννιαία για μυρωδιές κλπ. να κάνεις ένα τοίχο και σε ένα ύψος γύρω στο 1.10 να κάνεις ένα άνοιγμα 50 πόντους και να βάλεις και κρυφό φωτισμό.;)

iN seArch of a brAin...

http://img215.imageshack.us/img215/9290/maltesedogsmallyr6.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ξεχωριστα η κουζινα απο το υπολοιπο σπιτι. Δεν ειναι οτι καλυτερο οι μυρωδιες να ειναι στο σαλονι. Τα υπολοιπα ειναι καθαρα θεμα προσωπικου γουστου.

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι ωραία η κουζίνα να είναι ενιαία με το υπόλοιπο σπίτι. Φαντάζεστε να έχει κόσμο καλεσμένους και να είναι κλεισμένη στην κουζίνα σαν την δουλάρα για να ετοιμάζει και να σερβίρει? Ενώ με ανοιχτή την κουζίνα έχει επαφή και κάνει και τη δουλειά της ταυτόχρονα. Όσο για τις μυρωδιές γι αυτό υπάρχουν οι καλοί απορροφητήρες.

 

Επίσης για το δωμάτιο ντουλάπα διαφωνώ κάθετα ότι δεν είναι πρακτικό. Συγκεκριμένα προτείνω να μπει εκεί και το πλυντήριο και το στεγνωτήριο και η σιδερώστρα και όλα. Ποιο πολύ laundry room δηλαδή παρά dressing room. Τουλάχιστον στο δικό μας σπίτι όλη η ακαταστασία προέρχεται από τα ρούχα που κατακλύζουν όλους τους χώρους. Φυσικά μπορούν να υπάρχουν και μικρές ντουλάπες στα δωμάτια. Άλλωστε είναι και αισθητικά όμορφες.

Link to comment
Share on other sites

σου προτείνω να κάνεις:

-υπογειο με:

λεβητοστάσιο,

αποθήκες,

πλυντήριο-στεγνωτήριο,

σιδερωτήριο,

χώρος-δωμάτιο παιχνιδιών παιδιών (παιχνιδοτοπος)

-ισόγειο με:

σαλόνι,

κουζινα,

wc

-όροφος με:

δωμάτια παιδιών,

κρεβατοκάμαρα με εσωτερική τουαλέτα wc (με νιπτήρα και λεκάνη) τουλάχιστον στην κρεβατοκάμαρα(για αυτονόητους λόγους την νυχτα..)

σίγουρα δωμάτιο-ντουλάπα και

μπάνιο

 

edit 1: στο δωμάτιο ντουλάπα(βεστιάριο)(διπλά στην κρεβατοκάμαρα με εσωτερική πόρτα) μπορείς να βάζεις δευτερεύων ρούχα-ειδη (π.χ κουβέρτες-σεντόνια-κουρτίνες-παπούτσια-ρούχα της αντίθετης εποχης-ηλεκρ.σκουπα κ.α)

edit 2: οπωσδήποτε ζεστα νερα με επανακυκλοφορία ΖΝΧ στα μπάνια και την κουζίνα (για άμεσο ζεστο νερο)

edit 3: για έναν όροφο είμαι κατά(πολλή κατά) ένας βασικός λόγος ειναι οτι αν κάνεις εναν όροφο με τόσους χώρους θα πρέπει το σαλόνι (σαν βασικός χώρος) να είναι ΓΕΜΑΤΟΣ ΠΟΡΤΕΣ (αλλα η μεζονέτα εχει μεγαλύτερο κόστος)

edit 4: κουζινα εχει τα υπερ και τα κατα (αλλα ας ειναι χωριστά αν υπαρχή χώρος)

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΚΑΤ ΘΑ ΗΘΕΛΑ, ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΗ ΜΠΑΛΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ.ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΠΟ 350 ΚΑΙ ΦΤΑΝΕΙ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ.ΑΛΛΑ ΤΑ ΕΞΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΣΤΑ ΧΑΜΕΝΑ.ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ, ΥΔΡΑΥΛΙΚΕΣ, ΒΑΣΗ.ΕΙΔΗ ΥΓΕΙΗΝΗΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ .ΕΓΩ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΣΤΗ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ 8 ΔΩΜΑΤΙΑ 25ΤΜ ΚΑΙ ΑΠΟ 64000ΕΥΡΩ, ΜΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ 150000 ΜΕ ΤΑ ΕΞΤΡΑ.ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...