Jump to content

Χτιστό ή ΠΡΟΚΑΤ;


CATI
 Κοινοποίηση

Τι θα επιλεγατε αν κτιζατε τωρα σπιτι?  

194 members have voted

  1. 1. Τι θα επιλεγατε αν κτιζατε τωρα σπιτι?

    • Χτιστό
      110
    • Προκάτ
      85


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 158
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ας αλλαξει καποιος την ορθογραφια στις επιλογες της δημοσκοπησης...

"χτιζατε" οχι "κτιζατε"

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

πλέον είναι πολλά τα λεφτά για να χτίσεις και μάλλον δεν αξίζει. Προκάτ για εμένα και για την ακρίβεια μεταλλική κατασκευή.
mobile προβληματισμοί...
Link to comment
Share on other sites

επειδή δεν έχω ασχοληθεί καθόλου..για ένα σπίτι 100 τετραγωνικών πόσο θα κοστίσει [κατα μέσο όρο]το προκάτ και πόσο το χτιστό δλδ; έχετε να προτείνετε κάποιες αξιόπιστες ελληνικές εταιρίες για να ρωτήσω;

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσουν πολύ οι φωτό αλλά μοιάζει με ψεύτικο όντως εγώ θα πρότεινα χτιστό για όλους τους παραπάνω λόγους και αν σου μοιάζει η διαδικασία μεγάλη και κουραστική κλπ μπορείς να χτίσεις με ytong που πιάνουν μεγαλύτερες επιφάνειες άρα χτίζεται και γρήγορα είναι αντισεισμικό γιατί είναι πολύ ελαφρύ και επίσης είναι ζεστά το χειμώνα και δροσερά το καλοκαίρι.
Bazinga!!!
Link to comment
Share on other sites

Η – παγίδα – στα προκατ είναι ότι στην -25% τιμή δεν έχουν μέσα την βάση , -μπετο - και σύνδεση με ΔΕΚΟ = αποχετεύσεις και γενικά δίκτυα τέτοια. Εάν τα βάλει κανείς κάτω έρχεται μια η άλλη.
Link to comment
Share on other sites

επειδή δεν έχω ασχοληθεί καθόλου..για ένα σπίτι 100 τετραγωνικών πόσο θα κοστίσει [κατα μέσο όρο]το προκάτ και πόσο το χτιστό δλδ; έχετε να προτείνετε κάποιες αξιόπιστες ελληνικές εταιρίες για να ρωτήσω;

ευχαριστώ

 

το σπιτι σου έρχεται γύρω στα 1000E-1200E-1400E το τετραγωνικό (ανάλογα τι υλικά θες να βάλεις) Το προκατ γύρω στο 25% κάτω αλλά δες και το παραπάνω post moy Μια καλή εταιρία για προκάτ ειναι η betanet

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΚΑΤ για την καλύτερη αντισεισμική προστασία.

 

Δεν θα το λεγα. Τα χτιστα είναι καλύτερα αντισεισμικά από τα ΠΡΟΚΑΤ.

Yπάρχουν δυο τρόποι για να πετύχεις…

1)ποτέ μη λες όλα όσα ξέρεις

2)

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω αλλα και εγω θα ηθελα προκατ

εκτος του οτι τα συμπαθω απο παλια, εχω μεινει κιολας σε τετοιο και ειναι πολυ ζεστο και εχει μια απιθανη θαλπωρη....

 

Εκτος των αλλων πλεον ειναι κουκλια. Πανεμορφα. Τα βλεπεις και τα ζηλευεις. Οποτε για καποιον που θελει δευτερη κτοικια η ενα μικρο σπιτι (60 - 80 τμ) και εχει οικοπεδο, θα προτιμουσα προκατ

:X
Link to comment
Share on other sites

και εγω προτιμάω να το χτίσω παρά προκάτ

σε χρήματα ειναι περίπου ιδια ,γλυτώνεις ικα αλλα το κάνεις όπως θέλεις και ''σίγουρο" και ανα πάσα στιγμή ''επεκτάσιμο''

 

προκάτ ΜΟΝΟ αν π.χ ειναι για παράνομο (καλλικρατεια) που πρέπει να ''γίνει'' σε "ενα βράδυ"

Link to comment
Share on other sites

χτιστό νιώθω πιο σίγουρη με θεμέλια

http://www.danasoft.com/vipersig.jpg

 

"...Ποτέ μην εξηγείς...Οι φίλοι σου δεν το χρειάζονται και οι εχθροί σου δεν θα σε πιστέψουν έτσι και αλλιώς..."

Link to comment
Share on other sites

και εγω προτιμάω να το χτίσω παρά προκάτ

σε χρήματα ειναι περίπου ιδια ,γλυτώνεις ικα αλλα το κάνεις όπως θέλεις και ''σίγουρο" και ανα πάσα στιγμή ''επεκτάσιμο''

 

προκάτ ΜΟΝΟ αν π.χ ειναι για παράνομο (καλλικρατεια) που πρέπει να ''γίνει'' σε "ενα βράδυ"

 

Σε χρήματα είναι περίπου ίδια; :confused: Μα το μεγαλύτερο πλεονέκτημα των προκάτ έναντι των χτιστών είναι η μεγάλη διαφορά τιμής τους.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω από σπίτια αλλά σκοπεύω να χτίσω προσεχώς. όσοι έχουν εμπειρία θα ήταν καλό να μας πουν τα πλεονεκτήματα και τα μεινονεκτήματα των δυο αυτών κατηγοριών σπιτιών. Όχι τι έχουν "ακούσει" αν είναι δυνατόν αλλά αυτά που πραγματικά γνωρίζουν. Δε μπορώ να καταλάβω πχ πως κάποιος λέει ότι κοστίζει 25-30% φτηνότερα το προκατ και κάποιος άλλος λέει ότι είναι στα ίδια λεφτά. Κάποιος δεν ξέρει τι λέει...
Link to comment
Share on other sites

http://www.casa-procat.gr/casaprocat/files/building3_1.jpg

http://www.casa-procat.gr/casaprocat/files/avdou/avdou25.jpg

 

aytes legontai σύμμικτες

http://www.casa-procat.gr/casaprocat/files/agouves/agouves1.jpg

http://www.procat.com.gr/deigmata.htm αλλα δειγματα προκατ.

 

@andrebreton http://www.google.gr/search?hl=el&q=%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84&meta=

τα περισσοτερα σιτε π ειδα τους λες ποσα τ.μ κ σε ποια περιοχη κ τι ειδος θες κ βγαζουν κοστολογιο.

ΜΙας κ αναφερθηκα εγω σε ποσοστα σχεδον στα περισσοτερα σιτε λεει για εως 50% απο τα συμβατικα...

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα έχουμε καταφέρει να κάνουμε τους κατασκευαστές εφοπλιστές και τις τράπεζες νταβατζήδες στην τσέπη μας, γιατί έχουμε την κακή νοοτροπία από πάππου προς πάππου: να πάρω ένα σπιτάκι να βάλω το κεφάλι μου από κάτω.

Και στέλνουν οι γονείς τα παιδιά τους να πάρουν δάνειο και μπαίνουν εγγυητές εκείνοι, και μετά καμαρώνουν που ο κανακάρης τους πήρε σπίτι στην "χ" περιοχή με θέα και καλά (κλουβί δηλαδή πήρε, έτσι?) τρομάρα τους, χωρίς να λαμβάνουν υπόψη τους ότι το διαμερισματάκι πραγματικά κόστισε στο περίπου μισό από ότι αγοράζει ο κανακάρης, και ότι αν ο κανακάρης πήρε δάνειο π.χ 200,000 ευρώ θα επιστρέψει στην τράπεζα 400,000 περίπου μετά από 30 χρόνια.

Με λίγα λόγια ένα σπίτι που κόστισε στον κατασκευαστή π.χ: 100,000 ευρώ εμείς το πήραμε «ευκαιρία 400,000 ευρώ».

 

Στο θέμα μας τώρα:

Αν πρόκειται για εξοχικό τότε προκάτ, σε άλλη περίπτωση εξαρτάτε για πια πόλη μιλάμε…

Link to comment
Share on other sites

kage τα είδα τα site τους και μάλιστα έστειλα για προσφορά σε 2 ...αλλά ρωτάω μπας και υπάρχουν "μυστικές" χρεώσεις ή κάτι που εννοείται δε θα πουν οι εταιρείες αυτές ... απλά δε μπορώ να καταλάβω πως οι εταιρείες λένε 50% φτηνότερα και εδώ κάποιος λέει -30% και τη ίδια στιγμή κάποιος λέει "στα ίδια"...την αλήθεια ψάχνω να βρω πριν κάνω κίνηση αγοράς.

 

ecep έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λες. είναι τραγικό αυτό που συμβαίνει με τα διαμερίσματα και τα στεγαστικά . Η μισή Ελλάδα έχει ήδη πέσει σε αυτή την παγίδα..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

350-400 ευρό το τετραγωνικό, δηλαδή βιλίτσα διόροφη 100 τετραγωνικών πάει 35-40 χιλιάδες, βάλε και 5-6 χιλιάρικα την βάση, άδεια θέλει αλλα είναι φθηνή, ΙΚΑ δεν θέλει!!!.

ο Καλέργης είναι ποιό ακριβός αλλα με δεσίματα, μπετά κολόνες κλπ. 700 ευρό το τετραγωνικό. 70 χιλιάρικα δηλαδή για 100 τετραγωνικά. Έχω ακούσει πως σου βγάζει και ο ίδιος το δάνειο. Θα πάω προσεχώς στην έκθεσή του στην εθνική οδό προς Κόρινθο να δώ, να μιλήσω κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
ΣΠΟΥΔΑΖΩ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΒΓΗΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΑ(ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΚΑΤΟΙΚΙΑ).ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΠΡΟΚΑΤ ΚΑΙ ΧΤΙΣΤΟ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΑΝΤΟΧΕΣ.ΠΛΗΡΩΣ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΑ,ΠΛΗΡΩΣ ΑΝΘΕΚΤΙΚΑ ΣΤΙΣ ΚΑΙΡΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΑ ΣΕ ΟΠΟΙΔΗΠΟΤΕ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΔΟΜΗ ΚΑΙ ΔΙΑΡΥΘΜΙΣΗ ΠΡΟΣΦΕΡΟΝΤΑΙ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ ΓΙΑ ΜΟΝΙΜΕΣ ΚΑΤΟΙΚΙΕΣ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΕΣΑΣ,ΠΑΝΤΩΣ ΕΜΕΙΣ ΠΕΙΣΤΙΚΑΜΕ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΠΑΣΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΘΑ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΜΑΡΑΓΓΑΣ,ΣΤΗΝ ΛΕΩΦΟΡΟ ΛΑΥΡΙΟΥ-ΔΙΠΛΑ ΑΠΟ TO M.E.C.(http://WWW.MARAGGAS.COM).ΜΑΣ ΦΑΝΗΚΕ ΑΤΟΜΟ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ,ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠ'ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΣΕ ΚΟΡΟΙΔΕΨΟΥΝ ΚΑΙ ΠΕΙΣΤΗΚΑΜΕ.ΓΊ'ΑΥΤΟ ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΑΦΗΜΗΣΗ ΜΟΥ.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα , καταρχήν μη γράφεις με κεφαλαία ειναι σαν να φωνάζεις και ειναι κουραστικά ,στο διάβασμα

 

ΣΠΟΥΔΑΖΩ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ....................ΚΑΙ ΔΙΑΡΥΘΜΙΣΗ ΠΡΟΣΦΕΡΟΝΤΑΙ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ ΓΙΑ ΜΟΝΙΜΕΣ ΚΑΤΟΙΚΙΕΣ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΕΣΑΣ,ΠΑΝΤΩΣ ΕΜΕΙΣ ΠΕΙΣΤΙΚΑΜΕ.................,ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠ'ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΣΕ ΚΟΡΟΙΔΕΨΟΥΝ ΚΑΙ ΠΕΙΣΤΗΚΑΜΕ.ΓΊ'ΑΥΤΟ ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΑΦΗΜΗΣΗ ΜΟΥ.

 

είπες οτι σπουδαζεις αρα ξερεις ? οταν λες "ΔΙΑΡΥΘΜΙΣΗ" τι λες? φανταζομαι ΜΟΝΟ την αρχική !

 

Αν αύριο-μεθαύριο θες να κανεις νεα διαρρύθμιση μπορείς? δηλ. (μπαίνεις γκρεμίζεις και το αλλάζεις)το ξυλο η οτι αλλο προκατ ειναι!

ενω με τούβλα , σκάβεις γκρεμιζεις αλλάξεις και ξαναχτιζεις

ΑΡΑ σιγουρα δεν ειναι ιδιο!

Απλά είναι εύκολο κύριος για εξοχικό και κατα προτίμηση παράνομο (αυθαίρετο) π.χ.θέλω να κάνω σε ''μια μέρα'' εξοχικό στην καλικρατεια

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...