Jump to content

Xiaomi Mi Max 2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η έκδοση αυτή που αναφέρει εδώ αν κατάλαβα καλά θα δοθεί δεν έχει δοθεί ακόμα :

https://techblog.gr/software/xiaomi-miui-9-beta-brings-iphone-x-like-gestures-3874/

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Δε θα βγει για max 2 . Ειναι για συγκεκριμενα xiaomi.

 

ναι λεει οτι ειναι διαθεσιμη σε αυτα απλα αναρωτιεμαι αν θα δοθει και σε αλλες συσκευες

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Απ ο,τι καταλαβα ειναι για συσκευες με μικρα περιθωρια μπροστα, για αυτο και η εμφαση στις χειρονομιες. Λογικα στις αλλες συσκευες θα δοθει αλλη αναβαθμιση,το miui συνεχως εξελίσσεται,δε μενει στασιμο.
Link to comment
Share on other sites

Αδιάβροχο δεν είναι αλλά έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και ναι μπορεί να γίνει ασφάλεια και για υγρασία!!

 

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα; στη παρέα σκέφτομαι να πάρω το κινητό αλλά λέω μήπως βγει το max 3 στα κοντά να περιμένω λίγο... Έχουμε. Καμία πληροφορία; ποτέ θα βγει ?

 

Μάϊο αναμένεται αδερφέ! Προχώρα άφοβα!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το πήρα. Όταν το έπιασα στα χέρια μου είπα ωχ παναγιά μου τι πήγα και πήρα αλλά μόλις άνοιξα μια σελίδα σε desktop μορφή και είδα και YouTube λέω εδώ είμαστε.

Ήδη το note 4x μου φαίνεται μικρό.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το πήρα. Όταν το έπιασα στα χέρια μου είπα ωχ παναγιά μου τι πήγα και πήρα αλλά μόλις άνοιξα μια σελίδα σε desktop μορφή και είδα και YouTube λέω εδώ είμαστε.

Ήδη το note 4x μου φαίνεται μικρό.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Φίλε μόλις το συνηθίσεις μετά σου φαίνονται όλα μικρά, εγώ σκέψου το έδωσα και πήρα το lg g6 και δεν μπορούσα μετά με τίποτα να συνηθίσω το μικρό μέγεθος και το πήρα ξανά.. Καλά για την αυτονομία άστο εθισμός.

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα , το παρελαβα σημερα και εγω η εμπειρια εως τωρα καλη σε συγκριση με το s8u1 που ειχα το μονο που ειδα αρκετη διαφορα εως τωρα ειναι το navionics και παρατηρησα οτι οταν εψαχνα επαφες σε αγγλικους χαρ. με ελληνικο μενου ηταν τρομερα αργο , οταν αλλαξα σε αγγλικα την γλωασσα εγινε σφαιρα . Ξερει καποιος πως μπορω να αλλαξω μεγεθος στα icons. εχει miui 9 ελληνικο περασμενο και ειναι ροοτ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! χρονια πολλα!!!

σκεφτομαι και εγω να παρω ενα κινητο Xiaomi, τωρα ειμαι με Zopo 980 1/16/1.2 quad απο τον Μαιο 2013! φοραει Miui 9 rom (custom rom beta android 4.4.2 based δυστυχως) :D και εχω τρελαθει με την MIUI! :rolleyes:

ειμαι μεταξυ redmi note 4 (με snap cpu) και αυτο εδω που λεμε στο θεμα.

Με προβληματιζει λιγο το μεγαλο μεγεθος, αλλα απο 5 να παω σε 5,5" μου φαινεται πολυ μικρη διαφορα οσα εχω δει απο κοντα.

Θα ηθελα καποιος που το εχει να μου πει για το μεγεθος ποσο τον εχει βολεψει (δεν τα βαζω τα κινητα γενικα σε στενες τσεπες και ειδικα οχι σε παντελονια) και σχετικα με την μεγαλη μπαταρια κατα ποσο κραταει πολυ. Να πω οτι καποια στιγμη ειχα ενα 7αρι ταμπλετοτηλεφωνο και καποια περιοδο το δουλευα σαν τηλεφωνο και με κοιτουσαν μερικοι σαν εξωγηινο κατι.....ΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΑΧ βεβαια εκεινο μονο σε τσαντακι λιγο μεγαλο εμπαινε!

Επισης αυτο το βυσμα το νεο usb εχει ανταπτορα για usb otg σε θυληκο κανονικο usb μαζι ή πρεπει να ψαχνομαι?

 

Σε μερικα videos στο ιντερνετ ειδα να λενε για προβληματα ποιοτητας σε νυχτερινες ληψεις και φωτος και βιντεος, αυτο ισχυει?

ευχαριστω!

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! χρονια πολλα!!!

σκεφτομαι και εγω να παρω ενα κινητο Xiaomi, τωρα ειμαι με Zopo 980 1/16/1.2 quad απο τον Μαιο 2013! φοραει Miui 9 rom (custom rom beta android 4.4.2 based δυστυχως) :D και εχω τρελαθει με την MIUI! :rolleyes:

ειμαι μεταξυ redmi note 4 (με snap cpu) και αυτο εδω που λεμε στο θεμα.

Με προβληματιζει λιγο το μεγαλο μεγεθος, αλλα απο 5 να παω σε 5,5" μου φαινεται πολυ μικρη διαφορα οσα εχω δει απο κοντα.

Θα ηθελα καποιος που το εχει να μου πει για το μεγεθος ποσο τον εχει βολεψει (δεν τα βαζω τα κινητα γενικα σε στενες τσεπες και ειδικα οχι σε παντελονια) και σχετικα με την μεγαλη μπαταρια κατα ποσο κραταει πολυ. Να πω οτι καποια στιγμη ειχα ενα 7αρι ταμπλετοτηλεφωνο και καποια περιοδο το δουλευα σαν τηλεφωνο και με κοιτουσαν μερικοι σαν εξωγηινο κατι.....ΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΑΧ βεβαια εκεινο μονο σε τσαντακι λιγο μεγαλο εμπαινε!

Επισης αυτο το βυσμα το νεο usb εχει ανταπτορα για usb otg σε θυληκο κανονικο usb μαζι ή πρεπει να ψαχνομαι?

 

Σε μερικα videos στο ιντερνετ ειδα να λενε για προβληματα ποιοτητας σε νυχτερινες ληψεις και φωτος και βιντεος, αυτο ισχυει?

ευχαριστω!

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Έχω τη συσκευή περίπου στις 3 εβδομάδες. Γενικά αλλάζω συχνά κινητά. Τι συγκεκριμένο θα το κρατήσω λόγω οθόνης και μπαταρίας. Ακομη και το 7plus που πιάνω στα χέρια μου, μου φαίνεται μικρό. Το μέγεθος αν το συνηθίσεις δεν το αλλάζεις. Τώρα το χειμώνα το βάζω σε τσέπη μπουφάν. Για το καλοκαίρι έχει ο Θεός.

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γενικα το καλοκαιρι εγω εχω τσαντακι μαζι μου οποτε θεμα δεν θα εχω.

Βλεπω το κινητο που ειχα πριν το Zopo που ειναι 5" και το 1ο μου σε android ενα motorola Xt5 και γελαω...απορω πως μπορουσα!!! 3.2" :lol::lol::lol::lol:

εγω γενικα δεν αλλαζω ευκολα κινητα τα κραταω για χρονια 3 το λιγοτερο νομιζω.

Οποτε προτιμω να δωσω κατι παραπανω και να αποδοσουν τα χρηματα παρα να παρω κατι και μετα να λεω α δεν με φτανει θελω παραπανω.

Αν ειχε κατι με ιδια χαρακτηριστικα και καλη τιμη θα το προτιμουσα στις 6" αντι 6.44" που ειναι αυτο. Παντως 5.5" απο 5" (εννοω τα redmi note 4) δεν το θεωρω για μενα ιδανικο μεγεθος. Ειναι πολυ μικρη η διαφορα.

Γενικα θεωρω οτι προβλημα με το μεγεθος του mi max 2 θα εχουν οσοι τα βαζουν σε στενες τσεπες, πχ σε τζιν στις μπροστινες.

Ενταξει εκει δεν μπαινει, αλλα φανταζομαι ουτε στις πισινες. Εγω γενικα αποφευγω τα κινητα σε τετοιες θεσεις γιατι μπορει να παθει ατυχημα.

 

Ξεχασα να πω οτι δεν παιζω παιχνιδια σε κινητα, εχω ενα 8αρι ταμπλετ εκει μονο μιλωντας για Android.

 

οπως βλεπω λενε οτι θα παρει και το oreo ετσι? https://www.getdroidtips.com/xiaomi-mi-max-2-android-8-0-oreo/

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Οποτε προτιμω να δωσω κατι παραπανω και να αποδοσουν τα χρηματα παρα να παρω κατι και μετα να λεω α δεν με φτανει θελω παραπανω.

Αν ειχε κατι με ιδια χαρακτηριστικα και καλη τιμη θα το προτιμουσα στις 6" αντι 6.44" που ειναι αυτο. Παντως 5.5" απο 5" (εννοω τα redmi note 4) δεν το θεωρω για μενα ιδανικο μεγεθος. Ειναι πολυ μικρη η διαφορα.

Γενικα θεωρω οτι προβλημα με το μεγεθος του mi max 2 θα εχουν οσοι τα βαζουν σε στενες τσεπες, πχ σε τζιν στις μπροστινες.

Ενταξει εκει δεν μπαινει, αλλα φανταζομαι ουτε στις πισινες. Εγω γενικα αποφευγω τα κινητα σε τετοιες θεσεις γιατι μπορει να παθει ατυχημα.

/[/url]

 

Θα σχολιάσω μόνο σε σχέση με το μέγεθος.

Χρόνια τώρα ήμουν στις 5''

Από εκεί πήγα στο Max 2

Ουσιαστική δυσκολία δεν αντιμετώπισα. Το μόνο που εν μπορείς να κάνεις είναι να χρησιμοποιείς κάποιες λειτουργίες με το ένα χέρι, όταν οδηγείς (που δεν θα έπρεπε ούτως ή άλλως να κάνεις...)

Τσέπες παντελονιού/πουκάμισου -όχι. Στα υπόλοιπα ΟΚ

Link to comment
Share on other sites

Από τις 4.7 ίντσες στο κινητό του avatar, πήγα στις 5.5 του LG G4 και τώρα εδώ. Τα υπόλοιπα μοιάζουν μίνι :lol:

 

Σε κάποιες τσέπες μπαίνει. Έχω εφαρμοστό σχετικά τζιν, στου οποίου την τσέπη χωράει, εξαρτάται όμως και από την τσέπη του τζιν.

Έχω μπουφάν χοντρό κλπ, στην τσέπη του δύσκολα το βάζω και έχω ένα bdtk λεπτότερο αντιανεμικό στου οποίου τις τσέπες, χωράει άνετα. Στο τσαντάκι που κουβαλάω, χωράει οριακά στην θέση που έβαζα το G4 :)

 

Για μένα, go fort it, ειδικά για την αυτονομία του και την οθόνη του. :) Το κινητό δεν έχει κανένα πρόβλημα στις καθημερινές εργασίες.

Τώρα αν είσαι "heavy" χρήστης, θα χρειαστείς περισσότερη "ιπποδύναμη" ίσως. Παρόλα αυτά για μένα, είναι "εργαλείο" το κινητό :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρααααα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση επειδή έκανα σήμερα την βλακεια και έβγαλα κατά λάθος το τζαμακι ξέρετε μέχρι Τετάρτη που θα πάω να μου το βάλουν γιατί εγώ το βάζω στραβο ψυχρό και ανάποδο εάν θα έχει κανένα πρόβλημα ή οθόνη χωρίς tempered glass???
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρααααα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση επειδή έκανα σήμερα την βλακεια και έβγαλα κατά λάθος το τζαμακι ξέρετε μέχρι Τετάρτη που θα πάω να μου το βάλουν γιατί εγώ το βάζω στραβο ψυχρό και ανάποδο εάν θα έχει κανένα πρόβλημα ή οθόνη χωρίς tempered glass???
Φίλε προσωπικά το έχω γυμνό κανένα πρόβλημα.Εκτος και αν είσαι ψείρας και κάθεσαι και ψάχνεις στο φως του ήλιου σε ειδική γωνία καμία γρατζουνιά-τριχα.

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλε προσωπικά το έχω γυμνό κανένα πρόβλημα.Εκτος και αν είσαι ψείρας και κάθεσαι και ψάχνεις στο φως του ήλιου σε ειδική γωνία καμία γρατζουνιά-τριχα.

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κι εγώ έτσι έχω όλα μου τα κινητά.

Και το προηγούμενο Max 2 το είχα απ τον Αύγουστο ήταν χωρίς τζάμι χωρίς κανένα θέμα.

Ούτε σε αυτό απ τον Κωτσόβολο θα βάλω.

Μόνο πριν περάσει ο μήνας θα του κάνω μια ασφάλεια όπως κάνω στα κινητά μου και όλα Οκ

Άσε που καλύπτει και σπάσιμο πίσω μέρους και θέμα με υγρασία!!

 

Στάλθηκε από το MI 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! χρονια πολλα και καλη χρονια! ευτυχισμενο το 2018 με πολλα και καλυτερα κινητα! και με OREO! :p

ευχαριστω για τις απαντησεις σας, νομιζω οτι αυτο θα παρω, σκεφτομουνα και το xiaomi 5 plus https://www.skroutz.gr/s/13528910/Xiaomi-Redmi-5-Plus-4GB-64GB.html αλλα δεν εχει ερθει ακομα Ελλαδα και θελω να παρω κινητο μεσα στον μηνα. Ετσι για το γουρι της χρονιας....:D

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια με υγεια και χαρες!!! Ξερει καποιος πως λειτουργει η αναμονη κλησεων οταν εχει 2 καρτες, εχω προβλημα οταν μιλαω στην 1 η δευτερη δειχνει κλειστη οταν με παιρνει καποιος
Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια με υγεια και χαρες!!! Ξερει καποιος πως λειτουργει η αναμονη κλησεων οταν εχει 2 καρτες, εχω προβλημα οταν μιλαω στην 1 η δευτερη δειχνει κλειστη οταν με παιρνει καποιος
Καλή χρονιά και σε σένα φίλε μου.Αυτό που ζητάς δε γίνεται καθότι η συσκευή μας-όπως και η πλειοψηφία των συσκευών στην αγορά αυτή τη στιγμή- είναι dual stand by,όπερ σημαίνει πως όταν μιλάς στη μία sim η άλλη απενεργοποιείται. Για να είναι και οι δύο sim ταυτόγχρονα ενεργές θα έπρεπε να είναι dual active sim η συσκευή μας,που δυστυχώς δεν είναι.

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sent from my Ulefone Power
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, καλη χρονια!!! να ρωτησω κατι εχει κανεις cosmote με αυτο το κινητο να μου πει η απουσια της μπαντας 800 εχει προβλημα με το 4G????

οπως βλεπω στον πινακα της ΕΕΤΤ ολες οι εταιριες εχουν 800αρα και οχι μονο η Wind!

 

http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Electronic_Communications/Antennas_EMR/health/BaseStationRdt/GRNetworks/

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, καλη χρονια!!! να ρωτησω κατι εχει κανεις cosmote με αυτο το κινητο να μου πει η απουσια της μπαντας 800 εχει προβλημα με το 4G????

οπως βλεπω στον πινακα της ΕΕΤΤ ολες οι εταιριες εχουν 800αρα και οχι μονο η Wind!

 

http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Electronic_Communications/Antennas_EMR/health/BaseStationRdt/GRNetworks/

 

Ολες πηραν φασμα εξ αρχης.Δοθηκε απο 10mhz σε ολες.Απλα η Cosmote και η Vodafone στησαν δικτυο 4G πανω στη συχνοτητα των 1800mhz(B3) η οποια εξυπερετει και το 2G.Η Cosmote ειδικα εχει 35mhz φασμα και στο τελευταιο διαγωνισμο ανανεωσε την συμβαση παραχωρησης διατηρωντας το φασμα που ειχε.Εκ του οποιου μπορει να διαθεσει εως 25mhz στο 4G(αν και δινει 20mhz φασμα σε ολες τις κεραιες της εξ αρχης) γιατι υποχρεουται απο την ΕΕΤΤ να δωσει 10mhz φασμα αποκλειστικα στο δικτυο 2G.Η Vodafone εχει 25mhz και 15mhz η Wind.

Το στησιμο του 4G ανα παροχο ειναι:

Cosmote: B3/B20 σε αστικα κεντρα και επαρχια.B7 σε τουριστικα μερη,αστικα κεντρα και επαρχιακες πολεις.

Vodafone: B20/B3 σε επαρχια και αστικα κεντρα.B7 σε αστικα κεντρα.Σπανιως εχω δει B7.

Wind: Κυριως σε B20 και αρκετη B7 συνδυαστικα.4G απο B3 ειναι στα 5mhz,στην Πελλοποννησο εχει γινει και refarm της B3 δινοντας και 10mhz φασμα.Ωστοσο δεν δινει 3G στα 900/B8 αλλα μονο στα 2100/B1 λογω μικρου φασματος.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Σε εγραφη βιντεο σε εξωτερικο χωρο ο ηχος βγαινει παραμορφωμένος

Εχει αλλος αυτο το προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά.

 

Ξέρει κανείς αν αυτά που πωλούνται στο public και στον κοτσοβολο που είναι Ελληνικής αντιπροσωπείας υποστηρίζουν την Band 20 στα 800MHz ;

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...