Jump to content

[S8 / S8+] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία


kountoura
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα,,απο χθες ειμαι κατοχος της συσκευης μεταχειρισμενης 2 μηνων!αφου το πηγαμε στο εξουσιοδοτημενο σερβις και περασε απο εναν ελεγχο(οχι πισω στον σερβις,αλλα στον υπαλληλο εκει στο pc μπροστα με διαφορα προγραμματακια)δοθηκε το πρασινο φως να αποκτηθει! μετα απο την πρωτη φορτιση μου εβγαλε μια μερα ακριβως 24ωρου με 5ωρο sot,κλασσικα σοσιαλ και 1,15 ομιλιας! την ειχα για πολυ περισσοτερη την μπαταρια βαση αυτα που εχω δει και διαβασει! το ερωτημα ειναι,θα βγαζει τοσο η επειδει εγινε hard reset και δεν ξερω τι αλλο εκει, θελει παλι στρωσιμο η μπαταρια για να δειξει ακριβως τα δοντια της?

 

ΥΓ προερχομαι απο s7 edge οποτε απο μπαταρια κατι εχω καταλαβει!στο 7αρι με αυτη την χρηση ημουν σιγουρα 6ωρο και πηγαινε για 7

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 718
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπερα,,απο χθες ειμαι κατοχος της συσκευης μεταχειρισμενης 2 μηνων!αφου το πηγαμε στο εξουσιοδοτημενο σερβις και περασε απο εναν ελεγχο(οχι πισω στον σερβις,αλλα στον υπαλληλο εκει στο pc μπροστα με διαφορα προγραμματακια)δοθηκε το πρασινο φως να αποκτηθει! μετα απο την πρωτη φορτιση μου εβγαλε μια μερα ακριβως 24ωρου με 5ωρο sot,κλασσικα σοσιαλ και 1,15 ομιλιας! την ειχα για πολυ περισσοτερη την μπαταρια βαση αυτα που εχω δει και διαβασει! το ερωτημα ειναι,θα βγαζει τοσο η επειδει εγινε hard reset και δεν ξερω τι αλλο εκει, θελει παλι στρωσιμο η μπαταρια για να δειξει ακριβως τα δοντια της?

 

ΥΓ προερχομαι απο s7 edge οποτε απο μπαταρια κατι εχω καταλαβει!στο 7αρι με αυτη την χρηση ημουν σιγουρα 6ωρο και πηγαινε για 7

 

Εγώ δεν είμαι όσο ευχαριστημένος ήμουν στην αρχή.

Δεν βγάζω τους ίδιους χρόνους και δεν ξέρω γιατί.

Η μόνη αλλαγή σε σχέση με την περίοδο που το πήρα είναι να βρίσκομαι σε άλλο χώρο περισσότερες ώρες.

Το σήμα να φταίει?

Οι αναβαθμίσεις?

Έκανα hard reset μετά την τελευταία αναβάθμιση αλλά τα ίδια.

Μια πάει καλά μια όχι.

Google services?

Κακό σήμα?

Η πολύ ομιλία?

Δεν ξέρω.

Το γύρισα σήμερα σε fhd αλλά μέχρι το 60% είδα σχεδόν ίδιο sot και επιστροφή πάλι σε 2κ.

Από της 8-9 το πρωί μου βγάζει μέχρι 10-11 το βράδυ ενώ θα ήθελα μέχρι 1-2 το βράδυ.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω μετα τις τελευταιες αναβαθμισεις (τυχαιο;;; μπορει) παρατηρω μεγαλη πτωση στη διαρκεια της μπαταριας

 

βγαζω την ημερα με το ζορι....και με την ιδια χρηση οπως παλια...

2 ωρες οθονη ταβανι....

 

να παιζει ρολο που το φορτιζω συνεχως με τον γρηγορο φορτιστη;;

με βλεπω για hard reset..

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω μετα τις τελευταιες αναβαθμισεις (τυχαιο;;; μπορει) παρατηρω μεγαλη πτωση στη διαρκεια της μπαταριας

 

βγαζω την ημερα με το ζορι....και με την ιδια χρηση οπως παλια...

2 ωρες οθονη ταβανι....

 

να παιζει ρολο που το φορτιζω συνεχως με τον γρηγορο φορτιστη;;

με βλεπω για hard reset..

2 ώρες είναι πολύ λίγο. Πιθανώς κάτι τρώει την μπαταρία σου. Ο τρόπος φόρτισης δεν παίζει ρόλο.

Δες λίγο τα στατιστικά σου από την κατανάλωση ή βάλε ένα screenshot να δούμε και εμείς

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι σταθερά στις 5μιση ώρες sot και αυτό σε αναμονή 2 ημερών.

Ότι ανοίγει είναι ανοιχτό και τίποτα χαμηλωμένο.

Φορτίζω το βράδυ την 2η μέρα με "αργή" φόρτιση και μόνο στον ύπνο κλείνει η AOD (γιατί με ενοχλεί το φως όπως και στο ν9 τόσα χρόνια).

 

Τώρα για την γρήγορη φόρτιση, διαπίστωσα ότι δεν αξίζει να την έχω μόνιμα ανοιχτή, αφού όταν βάζω την συσκευή να φορτίζει, την αφήνω μέχρι να φουλαρει.

Στην πλήρη φόρτιση, 2 ώρες θα κάνει να γίνει πράσινο το led με fast charge, ενώ με αργή φόρτιση 2 ώρες και 20-25 λεπτά.

 

Η γρήγορη φόρτιση είναι χρήσιμη μόνο αν έχεις 15-30 λεπτά χρόνο και θέλεις να πάρεις γρήγορα ένα 50-60%.

Σε διαφορετική περίπτωση, είναι καταπόνηση για την μπαταρία χωρίς λόγο.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Τα στατιστικά μου.. Αυτή τη φορά μετά από φόρτιση με τον αργό τρόπο...

 

Χάλια μαύρα... Ούτε την ημέρα δε βγάζει

 

Πέφτει πολύ η μπαταρία στην αναμονή....

 

Λιγότερο από 2 ώρες οθόνη, με ελάχιστη ομιλία.. Σχεδόν 30 λεπτά αυτές τις 20 ώρες

Και το μεγαλύτερο διάστημα με WiFi...

 

ενδεικτικο ειναι οτι ξεκινησα να γραφω το ποστ με 20% και μεχρι να παρω τα screenshots και να τα ποσταρω και να κανω και ενα reboot , επεσε στο 18%...

 

6820f12c2ad3ac22366dd6444daccc1d.jpgf5d47a533521d039219f4c6ff7340413.jpg

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Edited by Chameleon

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

@Chamaleon μαύρο χάλι είσαι.

Για hard reset είσαι μάλλον.

 

Εγώ είμαι σταθερά στις 5μιση ώρες sot και αυτό σε αναμονή 2 ημερών.

Ότι ανοίγει είναι ανοιχτό και τίποτα χαμηλωμένο.

Φορτίζω το βράδυ την 2η μέρα με "αργή" φόρτιση και μόνο στον ύπνο κλείνει η AOD (γιατί με ενοχλεί το φως όπως και στο ν9 τόσα χρόνια).

 

Τώρα για την γρήγορη φόρτιση, διαπίστωσα ότι δεν αξίζει να την έχω μόνιμα ανοιχτή, αφού όταν βάζω την συσκευή να φορτίζει, την αφήνω μέχρι να φουλαρει.

Στην πλήρη φόρτιση, 2 ώρες θα κάνει να γίνει πράσινο το led με fast charge, ενώ με αργή φόρτιση 2 ώρες και 20-25 λεπτά.

 

Η γρήγορη φόρτιση είναι χρήσιμη μόνο αν έχεις 15-30 λεπτά χρόνο και θέλεις να πάρεις γρήγορα ένα 50-60%.

Σε διαφορετική περίπτωση, είναι καταπόνηση για την μπαταρία χωρίς λόγο.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

 

Παρομοίως 2 ημέρες με 5 ώρες SOT βγάζω από την αρχή που το πήρα μεσα Μαΐου.

Η μόνη αλλαγή που έκανα ένα μήνα τώρα ότι φορτίζω με ακόμα πιο αργό φορτιστή δηλαδή 1Α από 1.5Α πριν.

2.5 ώρες θέλω με τον 1Α και ένα 2ωρο έκανα με τον 1.5Α από 20%

 

 

Sent from my iPad Pro using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη ρε παιδια, αλλα παρακολουθω το νημα παράλληλα με το 7που ημουν! Ορισμενοι εδω μεσα λεγατε οχι 10,15 ακομα και 30% μπαταρια πανω απο το 7edge τωρα ξαφνικα εγινε το 7αρι πανω? Τοσο πολυ τα updates ριξανε την συσκευή, δεν νομιζω!! Καλο ειναι να λετε ορισμενοι πραγματικα τι γινεται στις συκσκευες σας και οχι σε μια στιγμή θαυμασμου να ανεβαζετε τρελα νουμερα! Εγω στην μια εβδομαδα χρησης βλεπω ιδιο και λιγο ποιο κατω απο το edge(που πηγα στο 8αρι για καλύτερο) απλα μου βγαζει λιγο περισσοτερο σε διαρκεια οχι οθονης αλλα αναμονης! Δεν ξερω τι μπορει να φταίει και μακαρι να ειναι καποιο update!
Link to comment
Share on other sites

Όχι τίποτα δεν ήταν, τουλάχιστον από εμένα στιγμή θαυμασμού.

Ποτέ δεν είπα 15-30%.

Απο την αρχή μιλούσα για 10% πάνω.

Τώρα δεν ξέρω τι διαολο συμβαίνει.

Ετοιμάζω κοσμοτε ρομ να βλασαρω έτσι για δοκιμή.

Ούτε 2 ώρες οθόνης αυτή τη στιγμή, μόνο με wifi σχεδόν, χωρίς κλήσεις στο 58% σε 7-8 ώρες εκτός ρεύματος.

Αυτό δεν είναι αποτέλεσμα s8+ με τίποτα!

Με τίποτα όμως!

Κάτι φταίει..

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Κάτι φταίει..

 

Προφανώς. Τσέκαρες κατανάλωση ανοικτών εφαρμογών? Πριν περάσεις την rom κάνε ένα hard reset αλλά ΜΗΝ περάσεις όλες σου τις εφαρμογές με την μία.. Άστο στην αρχή 'γυμνό' μόνο με τις stock εφαρμογές και παρακολούθησε αν συνεχίζει να σου ρουφάει την μπαταρία...

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς. Τσέκαρες κατανάλωση ανοικτών εφαρμογών? Πριν περάσεις την rom κάνε ένα hard reset αλλά ΜΗΝ περάσεις όλες σου τις εφαρμογές με την μία.. Άστο στην αρχή 'γυμνό' μόνο με τις stock εφαρμογές και παρακολούθησε αν συνεχίζει να σου ρουφάει την μπαταρία...

 

Έχω κάνει hard reset πριν λίγο καιρό.

Τον τρόπο να δουλέψω με μια μια εφαρμογή δεν μπορώ να τον εφαρμόσω..

Ορίστε στατιστικά με δύο ώρες σήμα κινητής μόνο και μετά συνεχόμενα wifi πλην ένα τέταρτο μόνο που άνοιξα data.

https://www.dropbox.com/sh/zmntqpehcl3zes4/AAB6U_iNaDin6i0ohVeka7sUa?dl=0

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Άδειασε μεσα σε 12 ώρες..

Χάλια μαύρα.. Και με power saving εδώ και 3 ώρες 48672e5ecc164f685176f294459603b7.jpg019c6dd9efc64d43577a9b696fddf001.jpg

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς το location?

 

Αν ναι, Πάντα ανοιχτό το είχα... Και ποτέ δεν αντιμετώπιζα πρόβλημα με την μπαταρία..... :(

 

Sent from my SGP621 using Tapatalk

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να το κλείσεις, απλά βάλτο στην εξοικονόμηση όταν δεν το χρειάζεσαι. Εκτός αν είσαι όλη μέρα στο δρόμο φυσικά.

Αρκετά services καταναλώνουν πολύ ενέργεια όταν χρησιμοποιούν την τοποθεσία και το έχεις στο υψηλή ακρίβεια.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

http://i.imgur.com/lJQMR7f.png

http://i.imgur.com/mWIlm4c.png

 

Για τοση αναμονη καλα ειναι πιστευω. Δεν το χω χρησιμοποιησει πολυ αλλα εχω ξεχασει ποτε το φορτισα τελευταια φορα. Wifi/data - 80%/20% , 2k, gps on

Edited by shadownightmare
Link to comment
Share on other sites

Εχω καταλαβει οτι με δεδομενα αδειαζει νερακι η μπαταρια! Με wifi καλυτερα τα παει και σε συνδιασμο με την αναμονή εχει αρκετα καλα τα αποτελεσματα! Χθες μετα απο 26ωρες λειτουργιας εφτασα το βραδυ στο 5:45 οθονης και 28% υπόλοιπο μπατσριας! Χωρις δεδομενα μονο wifi απο ιντερνετ! Το μονο θετικο σε σχεση με το 7ρι edge ειναι οτι αργει να πεσει κατα εναν περίεργο τροπο μεσα στην ημερα, εχει διαστηματα που πεφτει και μερικες φορες φευγει γρηγορα με αποτελεσμα να μην μπορεις να βγαλεις καθαρα συμπερασματα! Αυτο βλεπω απο την δικη μου συσκευξ!αλλα προς το παρον πιστευω το 7αριedge εχει καλυτερο sot!
Link to comment
Share on other sites

Τι μπορει να φταιει και ενω το κινητο ηταν πολυ κομπλε απο αποψη μπαταριας (5 ωρες σχεδον με data full), εδω και 3 μερες το λειτουργικο συστημα android εχει διψηφιο ποσοστο στη χρηση και μου τρωει την μπαταρια σαν νερο; (και τα mb επισης)

 

υ.γ. εκανα hard reset και δε διορθωθηκε το προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Τι μπορει να φταιει και ενω το κινητο ηταν πολυ κομπλε απο αποψη μπαταριας (5 ωρες σχεδον με data full), εδω και 3 μερες το λειτουργικο συστημα android εχει διψηφιο ποσοστο στη χρηση και μου τρωει την μπαταρια σαν νερο; (και τα mb επισης)

 

υ.γ. εκανα hard reset και δε διορθωθηκε το προβλημα

 

Εδώ και μερικές μέρες και σε μένα το ίδιο.

Βγάζω μεν 1 μέρα αυτονομία αλλά με τραγικά νούμερα.

Δηλαδή 1μιση ώρα sot :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ αν δεν απατώμαι βρήκα επιτέλους τι διαλο έφταιγε και στο τέλος της ημέρας χρειαζόταν η συσκευή μου ρεύμα..

 

Εδώ και αρκετές μέρες που δεν πάει καλά,έψαχνα τι και πως και γιατί..

Μέχρι και ρομ άλλαξα περνώντας αυτή της cosmote (COS)

Αφού με hard reset δεν υπήρχε βελτίωση και ρομ πέραν της ίδιας που είχε (EUR) και της cosmote (COS) άλλη δεν μπορούσα να περάσω..

 

Σήμερα πια πήγε τόσο χάλια που νωρίς το απόγευμα είχα μείνει με 48% μπαταρία, από ίντερνετ σχεδόν μόνο wifi, 2:20 sot, και μονοψήφιο νούμερο σε διάρκεια κλήσεων..

 

Άρχισα πάλι να σκέφτομαι τι έπαθε και τι μπορώ να κάνω.

Δεν ήταν αυτή απόδοση μπαταρίας s8+.

 

Μέχρι που θυμήθηκα, ότι από τότε που άρχισε αυτή την συμπεριφορά, ηταν που είχα αλλάξει θέμα βάζοντας το ονόματι (Kendi) Android O black.

 

Πολλούς μήνες πριν, και ακόμα και στο s7 edge, είχα το θέμα meterial_black.

Πάνω σε μια επαναφορά του s8+ και στήσιμο από την αρχή λόγω update είπα ας το αλλάξω βάζοντας αυτό που έγραψα παραπάνω.

 

Δεν μου πήγαινε με τίποτα το μυαλό ότι η χάλια συμπεριφορά μπαταρίας μπορεί να είναι από αυτο.

 

Ξανα βάζω λοιπόν σήμερα το παλιό καλό meterial_black, κανω πλήρη φόρτιση το απόγευμα και συνεχίζω.

 

Δείτε λίγο αποτέλεσμα.

Θυμηζει το s8+ που ήξερα.

Ανάλυση οθόνης 2κ.

Aod off.

Τοποθεσία οff.

Συγχρονισμός 2 mail μόνιμα ανοιχτός.

Φωτεινότητα αυτόματο.

4 ώρες wifi και 2 ώρες data στα συγκεκριμένα screenshot περίπου.

https://www.dropbox.com/sh/cixtl9pj0sq71r1/AAAag1SrFTtFFIy2Kjl1y9mza?dl=0

 

Τυχαίο γεγονός?

Θέμα κακογραμμένο?

Τι να πω νομίζω σώθηκα και σωστή εικόνα θα έχω αύριο με πλήρη χρήση από το πρωί μέχρι το βράδυ.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με το material dark είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Εξαιρετική αναμονή.

0091719709f262d775ba7d2a83dcfb73.jpgbb024665ca81ae328a70d4e1741f3ea2.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τζάμπα χάρηκα νομίζοντας ότι βρήκα λύση.

https://www.dropbox.com/sh/cixtl9pj0sq71r1/AAAag1SrFTtFFIy2Kjl1y9mza?dl=0

60-40 wifi data.

Τι άλλο να κάνω βρε παιδιά κουραστικα να το ψάχνω..

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Να περάσεις μια βόλτα από το σέρβις θα έλεγα εγώ φίλε μου.

Η συσκευή δεν είναι παλιά οπότε δεν δικαιολογείται τέτοια πτώση στην μπαταρία.

Και εφόσον έχεις κάνει επαναφορά, δεν υπάρχει και κάτι άλλο να δοκιμάσεις.

 

Sent from my LG-V500 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με το material dark είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Εξαιρετική αναμονή.

0091719709f262d775ba7d2a83dcfb73.jpgbb024665ca81ae328a70d4e1741f3ea2.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

κάποια εφαρμογή σου ρουφαει την μπαταρία φιλαράκι.... γυρνα τα παντα σε στοκ ουτε καν θεμα η nova κ βάλε λίγες εφαρμογές να δεις τι φταίει

IPhone 15 Pro 

 

 

Link to comment
Share on other sites

κάποια εφαρμογή σου ρουφαει την μπαταρία φιλαράκι.... γυρνα τα παντα σε στοκ ουτε καν θεμα η nova κ βάλε λίγες εφαρμογές να δεις τι φταίει

Με αναμονή 2 ημέρες και 13 ώρες????

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S8 / S8+] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...