Jump to content

[S8 / S8+] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία


kountoura
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάτι πάει πολύ στραβά για να έχεις τέτοια νούμερα ενώ κλείνεις τα πάντα όπως είπες.

Εγώ τα παρατάω όλα ανοιχτά και μόνο η AOD κλείνει αυτόματα 8 ώρες και ανοίγει το πρωί.

4% κατανάλωση έχω πάντα, όχι παραπάνω.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 718
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

σαν τι να πηγαινει στραβα?τι εννοεις?μετα απο FIRMWARE που εκανα πριν 2 μερες σε εξοικονομηση μεγαλη με κλειστα ολα μου καταναλωνει πανω απο 12% σε 8 ωρες.ενω θυμαμαι περιπου 3-4% ητανε παντα.μηπως να φταει που την εχω root?αλλα και πιο παλια ετσι ητανε και ειχα σωστες ενδειξεις στην μπαταρια.δε μπορω να καταλαβω τι γινεται Edited by aerassss
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι κάτι πάει στραβά φίλε μου.

Κλείνεις πράγματα, βάζεις εξοικονομήσεις κλπ και είχες 4% απώλεια πριν (στα καλά) και 10-12% τώρα.

Εγώ σου λέω ότι δεν κλείνω τίποτα, δεν έχω βάλει εξοικονόμηση ποτέ στη ζωή μου πουθενά και είμαι πάντα στο 3-4% απώλεια το βράδυ.

Κάπου τόσο είναι και στους περισσότερους με βάση κάποιες συζητήσεις παλαιότερα.

Το αν έχεις root, δεν λέει τίποτα. Το τι έχεις περάσει/πειράξει από την άλλη εφόσον έχεις κάνει root την συσκευή, παίζει καθοριστικό ρόλο!

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

root εχω κανει μονο και μονο για backup δεν εχω κανει κατι αλλο.εχεις κατι να μου προτεινεις μηπως βρω καμμια ακρη φιλε μου? Edited by aerassss
Link to comment
Share on other sites

Better battery stats, wake lock detector, gsam battery monitor.

Αφού έχεις root, μπορείς να τρέξεις και τα 3 για 2 3 μέρες για να εντοπίσεις που υπάρχει θέμα.

Μετά απενεργοποιείς ότι σου τρώει μπαταρία εφόσον μπορείς πλέον με το root.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εβαλα να τρεχει το wake lock detector.ακομα περιμενω να μου εμφανισει τα στατιστικα του.μολις τα εμφανισει που πρεπει να μπω στο screen walelock η cpu wakelock η wakeup triggers. παρατηρω μονο τις μπαρες ποιες εφαρμογες εχουνε πιο πολυ μπλε μπαρα η πρεπει να κοιταξω και κατι αλλο? Edited by aerassss
Link to comment
Share on other sites

εβαλα να τρεχει το gsam battery monitor και αυτο που παρατηρησα ητανε συστημα android 26.5% google play store 26.3% και kernel 11.6% ειναι φυσιολογικα νουμερα αυτα?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω καιρό να γράψω για μπαταρία αλλά θα ήθελα να ρωτήσω! Επειδή σχεδόν πάντα είχα την μέτρια εξοικονόμηση με πείραγμα και την έκανα ακόμα ποιο λάιτ από τις ρυθμίσεις του, πλέον έχει κάποιες μέρες που την έβγαλα και την μπαταρία την νοιώθω να πέφτει πολύ ποιο γρήγορα! Πριν έκανα στο 20ωρο περίπου 5μιση ώρες με 6!τωρα μετά βίας 15 ωρο, βαριά βαριά φτάνω στις 4μιση ώρες! Τόσο βγάζει χωρίς εξοικονόμηση δηλ 4μιση ώρες? Με πολύ browser λόγω στοιχήματος και σοσιαλ τηλ ελάχιστα θα έλεγα το τελευταίο Διάστημα και 80-20 wifi - data! Ευχαιριστω Edited by paraskevas013
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Έχετε παρατηρήσει ότι όταν το κινητό φορτίσει κλειστό, όταν το ανοίγεις αρχικά η μπαταρία πέφτει πιο γρήγορα απ' ότι αν το είχες φορτίσει ανοιχτό?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω καιρό να γράψω για μπαταρία αλλά θα ήθελα να ρωτήσω! Επειδή σχεδόν πάντα είχα την μέτρια εξοικονόμηση με πείραγμα και την έκανα ακόμα ποιο λάιτ από τις ρυθμίσεις του, πλέον έχει κάποιες μέρες που την έβγαλα και την μπαταρία την νοιώθω να πέφτει πολύ ποιο γρήγορα! Πριν έκανα στο 20ωρο περίπου 5μιση ώρες με 6!τωρα μετά βίας 15 ωρο, βαριά βαριά φτάνω στις 4μιση ώρες! Τόσο βγάζει χωρίς εξοικονόμηση δηλ 4μιση ώρες? Με πολύ browser λόγω στοιχήματος και σοσιαλ τηλ ελάχιστα θα έλεγα το τελευταίο Διάστημα και 80-20 wifi - data! Ευχαιριστω

Από s7 edge και μετά (είτε με s8 & s8 plus τους τελευταίους 11μήνες) δεν έχω ενεργοποιήσει ποτέ την εξοικονόμηση ενέργειας της μπαταρίας και η συσκευή μου πάντοτε δουλεύει στο mode αυτόματο βελτιωμένο. Η χρήση που κάνω συνήθως είναι μιάμιση ώρα περίπου καθημερινά κλήσεις και ίντερνετ με wifi ως επί το πλείστον και με λιγότερο σε 4g. Κάμερα νορμάλ χρήση και what's app αρκετό. Σε 20ωρη χρήση σίγουρα θα μου βγάλει πάνω από 7 με οχτώ ώρες SOT σε φωτεινότητα περίπου στην μέση, διαφορετικά όπως συνήθως μου συμβαίνει μου βγάζει 6μιση ώρες οθόνη σε δυόμισι με 3 μέρες χρήσης ανάλογα τις συνθήκες. Είμαι πολύ πολύ ευχαριστημένος από την μπαταρία του που σίγουρα λόγω 10nm επεξεργαστή τα ρίχνει χαλαρά στο s7 edge μου. Η αλήθεια είναι ότι το "προσέχω " ιδιαιτέρως το κινητάκι σε όλα του όπως βέβαια όλες μου τις συσκευές και η απόδοση της μπαταρίας είναι ουσιαστικά η ίδια. Το έγραφαν τα παιδιά θυμάμαι όταν ήταν να κάνω την μετάβαση από το 7edge στο s8 plus ότι λόγω 7nm επεξεργαστή στο βάθος χρόνου η μπαταρία θα έχει καλύτερη αντοχή όπως και το διαπιστώνω μετά από σκάρτες 100 (για την ακρίβεια 95 ) φορτίσεις σε διάστημα ενός έτους ( ημερομηνία παραγωγής του κινητού 28-11-2017).

 

* Και τις δύο φορές που πήρα το p20 pro καθαρά στο θέμα μπαταρία δεν είπα wow...σίγουρα είναι εξαιρετική η 4000mAh μπαταρία του όμως οι διαφορές σε καθημερινή βάση δεν ήταν κάτι το τρομερό σε σχέση με το s8 plus μου . Ναι ήταν καλύτερο όμως όχι κάτι το εξαιρετικό!

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Από s7 edge και μετά (είτε με s8 & s8 plus τους τελευταίους 11μήνες) δεν έχω ενεργοποιήσει ποτέ την εξοικονόμηση ενέργειας της μπαταρίας και η συσκευή μου πάντοτε δουλεύει στο mode αυτόματο βελτιωμένο. Η χρήση που κάνω συνήθως είναι μιάμιση ώρα περίπου καθημερινά κλήσεις και ίντερνετ με wifi ως επί το πλείστον και με λιγότερο σε 4g. Κάμερα νορμάλ χρήση και what's app αρκετό. Σε 20ωρη χρήση σίγουρα θα μου βγάλει πάνω από 7 με οχτώ ώρες SOT σε φωτεινότητα περίπου στην μέση, διαφορετικά όπως συνήθως μου συμβαίνει μου βγάζει 6μιση ώρες οθόνη σε δυόμισι με 3 μέρες χρήσης ανάλογα τις συνθήκες. Είμαι πολύ πολύ ευχαριστημένος από την μπαταρία του που σίγουρα λόγω 10nm επεξεργαστή τα ρίχνει χαλαρά στο s7 edge μου. Η αλήθεια είναι ότι το "προσέχω " ιδιαιτέρως το κινητάκι σε όλα του όπως βέβαια όλες μου τις συσκευές και η απόδοση της μπαταρίας είναι ουσιαστικά η ίδια. Το έγραφαν τα παιδιά θυμάμαι όταν ήταν να κάνω την μετάβαση από το 7edge στο s8 plus ότι λόγω 7nm επεξεργαστή στο βάθος χρόνου η μπαταρία θα έχει καλύτερη αντοχή όπως και το διαπιστώνω μετά από σκάρτες 100 (για την ακρίβεια 95 ) φορτίσεις σε διάστημα ενός έτους ( ημερομηνία παραγωγής του κινητού 28-11-2017).

 

* Και τις δύο φορές που πήρα το p20 pro καθαρά στο θέμα μπαταρία δεν είπα wow...σίγουρα είναι εξαιρετική η 4000mAh μπαταρία του όμως οι διαφορές σε καθημερινή βάση δεν ήταν κάτι το τρομερό σε σχέση με το s8 plus μου . Ναι ήταν καλύτερο όμως όχι κάτι το εξαιρετικό!

 

Η μπαταρία του s7 edge σε σχέση με το s8 το απλό έχει διαφορά?

Link to comment
Share on other sites

Είναι κοντά στα ίδια επίπεδα, όμως σε μακροχρόνια χρήση του s8 είναι πιο ανθεκτική λόγω 10nm επεξεργαστή, κάνοντας φυσικά ίδια χρήση μεταξύ των δύο κινητών 7edge κ s8. Γενικά όσο το κράτησα ήταν σούπερ....τα 5μισάωρα και μέχρι 6 ώρες SOT τα είχε ;)
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Είναι κοντά στα ίδια επίπεδα, όμως σε μακροχρόνια χρήση του s8 είναι πιο ανθεκτική λόγω 10nm επεξεργαστή, κάνοντας φυσικά ίδια χρήση μεταξύ των δύο κινητών 7edge κ s8. Γενικά όσο το κράτησα ήταν σούπερ....τα 5μισάωρα και μέχρι 6 ώρες SOT τα είχε ;)

 

Ευχαριστώ πολύ !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Ήθελα να ρωτήσω σε σχέση με Samsung Galaxy Note 8 και S9 plus εάν το S8 plus έχει καλύτερη διάρκεια μπαταρίας;
Link to comment
Share on other sites

Από το note 8 σίγουρα.

S9 plus με την τελευταία έκδοση λειτουργικού, δεν έχω για να επιβεβαιώσω.

Ωστόσο αρκετούς μήνες πριν με oreo, το s8+ ήταν εμφανέστατα ανώτερο σε αυτονομία.

Φυσικά με διορθώσεις αυτό μπορεί να άλλαξε, οπότε δεν μπορώ να ξέρω.

Μπορώ πάντως να επιβεβαιώσω ότι σε σχέση με το απλό s9, το s8 plus έχει περίπου 150% μεγαλύτερη αυτονομία :lol:

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ρε παιδιά, το Σύστημα Android (Android System) πόσο σας τρώει? Εμένα είναι πάντα 2ο σε κατανάλωση μετά την οθόνη και σχετικά κοντά στα ποσοστά (τύπου 20% η οθόνη 15% το Σύστημα Android). Επίσης στις ρυθμίσεις της μπαταρίας για το Σύστημα Android υπάρχει η επιλογή να μην τρέχει η εφαρμογή στο παρασκήνιο. Αν την απενεργοποιήσω ώστε να μην τρέχει στο παρασκήνιο τι χάνω? Edited by super_f
Link to comment
Share on other sites

@super_f

Σε S8 με Oreo χωρίς εξοικον. ενέργειας με λειτουργία απόδοσης βελτ/μένο.

Screenshot-20190418-133009-Settings.jpg

Edited by xalaros
Link to comment
Share on other sites

@super_f

Σε S8 με Oreo χωρίς εξοικον. ενέργειας.

Screenshot-20190418-133009-Settings.jpg

 

Ναι αντίστοιχη εικόνα έχω και γω.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Γνωρίζει κάποιος, ποιο είναι το κόστος αλλαγής μπαταρίας ή ότι άλλο χρειάζεται με αυτή (ίσως αδιαβροχοποίηση), στην smartec?

Ευχαριστώ

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S8 / S8+] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...