Jump to content

[S8 / S8+] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία


kountoura
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχώς αυτό που εχω παρατηρήσει όλα αυτά τα χρόνια που αγοράζω samsung είναι οτι κάθε φορά που θα βγει νέα ναυαρχίδα (τώρα note8 ) ρίχνουν την απόδοση της προηγούμενης όσον αφορά την μπαταρία αλλά και την overall απόδοση.

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 718
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς αυτό που εχω παρατηρήσει όλα αυτά τα χρόνια που αγοράζω samsung είναι οτι κάθε φορά που θα βγει νέα ναυαρχίδα (τώρα note8 ) ρίχνουν την απόδοση της προηγούμενης όσον αφορά την μπαταρία αλλά και την overall απόδοση.

Μπαααα...

Εγω ειμαι με το S7 edge και κάτι τέτοιο δεν εχω διαπιστώσει...

Μαλλον η μπαταρια χάνει την χωρητικότητα της θα έλεγα,διοτι με την πρόσφατη αντικατάσταση που της εκανα η αυτονομία εκτοξεύθηκε και μου θυμίζει την απόδοση την αρχική.Μιλάμε σαν να αγόρασα νεα συσκευη...!!!

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Μπαααα...

Εγω ειμαι με το S7 edge και κάτι τέτοιο δεν εχω διαπιστώσει...

Μαλλον η μπαταρια χάνει την χωρητικότητα της θα έλεγα,διοτι με την πρόσφατη αντικατάσταση που της εκανα η αυτονομία εκτοξεύθηκε και μου θυμίζει την απόδοση την αρχική.Μιλάμε σαν να αγόρασα νεα συσκευη...!!!

Ποσο κόστισε?

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγω κανένα θέμα με την μπαταρία.

Εξαιρετική απο την αρχη μέχρι και σήμερα.

Υποψιάζομαι το κακό σημα σε όσους δεν μπορούν να βρουν τι άλλο φταίει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν εχει νόημα αλλαγή μπαταριά αν δεν εχει συμπληρωθεί 1-1.5 ετος.

Εκτός αν κάνατε πολυ κακή χρήση της κυρίως στην φόρτιση,ειτε συνεχόμενα με γρήγορη φόρτιση,ειτε να δουλεύεται εντατικά ενώ φορτίζεται,είτε πάρα πολλές άστατες φορτίσεις πχ βάζω στο 30 και βγάζω στο 70 η βάζω στο 20 και βγάζω στο 50.

 

Στο ipad air 2 που το είχα 3 έτη κοντά και ύστερα απο 350-400 περίπου πλήρες φορτίσεις η μπαταρία βράχος ήταν.

Δυστυχώς αυτό που εχω παρατηρήσει όλα αυτά τα χρόνια που αγοράζω samsung είναι οτι κάθε φορά που θα βγει νέα ναυαρχίδα (τώρα note8 ) ρίχνουν την απόδοση της προηγούμενης όσον αφορά την μπαταρία αλλά και την overall απόδοση.

Πότε να πρόλαβε τελευταίο update που έδωσε ηταν μέσα Αυγούστου?

Δεν νομίζω να ευθύνεται αυτο αν κάποιος εχει μειωμένη απόδοση.

Αν και με Samsung τίποτα δεν αποκλείεται και οταν εχεις καει φυσάς και το γιαούρτι εξ ου και εγω με μια σταθερή έκδοση ειμαι του Μαρτίου απο μέσα Μαΐου που εχω τη συσκευή.

Προληπτικά και μονο δηλαδή επειδη δεν θελω να ασχολουμε μετά.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν εχει νόημα αλλαγή μπαταριά αν δεν εχει συμπληρωθεί 1-1.5 ετος.

Εκτός αν κάνατε πολυ κακή χρήση της κυρίως στην φόρτιση,ειτε συνεχόμενα με γρήγορη φόρτιση,ειτε να δουλεύεται εντατικά ενώ φορτίζεται,είτε πάρα πολλές άστατες φορτίσεις πχ βάζω στο 30 και βγάζω στο 70 η βάζω στο 20 και βγάζω στο 50.

 

Στο ipad air 2 που το είχα 3 έτη κοντά και ύστερα απο 350-400 περίπου πλήρες φορτίσεις η μπαταρία βράχος ήταν.

 

Πότε να πρόλαβε τελευταίο update που έδωσε ηταν μέσα Αυγούστου?

Δεν νομίζω να ευθύνεται αυτο αν κάποιος εχει μειωμένη απόδοση.

Αν και με Samsung τίποτα δεν αποκλείεται και οταν εχεις καει φυσάς και το γιαούρτι εξ ου και εγω με μια σταθερή έκδοση ειμαι του Μαρτίου απο μέσα Μαΐου που εχω τη συσκευή.

Προληπτικά και μονο δηλαδή επειδη δεν θελω να ασχολουμε μετά.

 

 

Σκέφτομαι να περάσω είτε την πρώτη ελληνική ρομ είτε την δεύτερη, είτε την τριτη.

Αλεξ του Μαρτίου είναι η πρώτη ρομ της συσκευής?

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να περάσω είτε την πρώτη ελληνική ρομ είτε την δεύτερη, είτε την τριτη.

Αλεξ του Μαρτίου είναι η πρώτη ρομ της συσκευής?

Ναι του Μαρτίου έχω που είναι η πρώτη.

https://www.sammobile.com/firmwares/galaxy-s8/SM-G955F/AUT/download/G955FXXU1AQC9/128873/

Αυτήν συγκεκριμένα.

Ελληνική θα παραμείνει η συσκευή σου.

Εως βγει ειτε 7.1.1 η 8 δεν το κουνάω ρούπι αφού ευχαριστημενος είμαι 4 μήνες τώρα.

Και εχω navigation bar επιλογές σε χρώματα,η αυτόματη φωτεινότητα δουλεύει σωστα εχω την εκδοση AOD που με βολεύει,bixby remapping ευκολα και απλα χωρίς adb εντολές για να εχω double η long press.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι του Μαρτίου έχω που είναι η πρώτη.

https://www.sammobile.com/firmwares/galaxy-s8/SM-G955F/AUT/download/G955FXXU1AQC9/128873/

Αυτήν συγκεκριμένα.

Ελληνική θα παραμείνει η συσκευή σου.

Εως βγει ειτε 7.1.1 η 8 δεν το κουνάω ρούπι αφού ευχαριστημενος είμαι 4 μήνες τώρα.

Και εχω navigation bar επιλογές σε χρώματα,η αυτόματη φωτεινότητα δουλεύει σωστα εχω την εκδοση AOD που με βολεύει,bixby remapping ευκολα και απλα χωρίς adb εντολές για να εχω double η long press.

 

Πες μου σε παρακαλώ για να φλασαρω κατευθείαν EUR

https://www.sammobile.com/firmwares/galaxy-s8/SM-G955F/EUR/

Και εδώ είναι η πρώτη αντίστοιχα?

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Εκτός απροόπτου ή δυσλειτουργίας, οι 5-7 ώρες που βγάζει η συσκευή ανάλογα με την χρήση πάντα, νομίζω ότι είναι αρκετές.

Τώρα αν κάποιος είναι πάνω από 7 ώρες τη μέρα με το κινητό στο χέρι, νομίζω θα ήταν καλύτερα να πάρει ένα τάμπλετ είτε για παραγωγικότητα με άνεση, είτε παιχνίδι.

Καλοπροαίρετα το λέω φυσικά γιατί κι εγώ με iPad δουλεύω όλη μέρα, όχι ειρωνικά!

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εκτός απροόπτου ή δυσλειτουργίας, οι 5-7 ώρες που βγάζει η συσκευή ανάλογα με την χρήση πάντα, νομίζω ότι είναι αρκετές.

Τώρα αν κάποιος είναι πάνω από 7 ώρες τη μέρα με το κινητό στο χέρι, νομίζω θα ήταν καλύτερα να πάρει ένα τάμπλετ είτε για παραγωγικότητα με άνεση, είτε παιχνίδι.

Καλοπροαίρετα το λέω φυσικά γιατί κι εγώ με iPad δουλεύω όλη μέρα, όχι ειρωνικά!

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

 

εμενα προσωπικα ποιο πολυ με προβληματιζει οταν ανοιγω δεδομενα,,εκει φευγει νερακι! προερχομαι απο 7αρι edge που ομολογω δεν εφευγε τοσο γρηγορα! δηλ αν τα εχω ανοιχτα και να μην κανω τπτ πεφτει αρκετα γρηγορα!οκ λογικο να πεφει η μπαταρια οταν ειναι ανοιχτα αλλα οχι και ετσι! ποιο πριν ημουν με lg g2 που ειταν σκυλος αν και δεν το ευχαριστηθηκα για πλακετα και ιστοριες ενος ετους με σερβις! αν εβγαζε ενα update καλο η σαμυ να κανει καλυτερη διαχειριση θα εδενε πολυ καλα η συσκευη και να μην εφευγε νερακι η μπαταρια! καλο ειναι να περναμε απο ενα εξουσιοδοτημενο οταν βλεπουμε την συσκευη να εχει θεματακια!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τι συγκρίνεις τώρα το g2;για να δεις στην οθόνη του g2 έπρεπε να ήσουν σε εσωτερικό χώρο γιατί στον ήλιο δεν έβλεπες τίποτα,επίσης αν τα είχες όλα ανοιχτά η μπαταρία κρατούσε με το ζόρι μισή μέρα,απλά τότε σχεδόν κανένας δεν έκανε χρήση των συσκευών σαν smartphone και δεν υπήρχε τόσο μεγάλη κατανάλωση δεδομένων

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πες μου σε παρακαλώ για να φλασαρω κατευθείαν EUR

 

https://www.sammobile.com/firmwares/galaxy-s8/SM-G955F/EUR/

 

Και εδώ είναι η πρώτη αντίστοιχα?

 

Η πάνω που σου έδωσα είναι η αρχική.

EUR δεν κυκλοφόρησε η πρώτη έκδοση καν,αφού κυκλοφόρησε αργότερα η συσκευή.

Άλλωστε ελληνική θα παραμείνει η συσκευή σου.

Multi-SOC ευρωπαϊκή rom είναι.

 

Δεν υπάρχει region specific από Note 7 και έπειτα στην Ευρώπη σε unbranded συσκευές σε Samsung.

 

Το έχουμε γράψει πολλές φορές από την αρχή του νήματος.

 

 

 

Sent from my iPad Pro using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

40 euros...Το εχω αναλύσει το θεμα στο νήμα του s7edge.

Κοντολογίς την είχα 18 μήνες και της είχα φερθεί βάναυσα.Αλλοτε απο 40 σε 70% φόρτιση,άλλοτε με powerbank και πάντα με ταχεία φόρτιση.Και πολυ αντεξε...και μάλιστα άντεχε μέχρι το 1% χωρίς να σβήσει,απλά η χωρητικότητα της είχε μειωθεί στο 70% της αρχικής και είπα να την ανανεώσω.

Στα s8 δεν νομίζω να έχετε τέτοια θέματα ακόμα...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε για τις πληροφοριες laggi...η μπαταρια ειναι αριστη σε εμενα ,βραχος πραγματικος,βεβαια κανω σωστες φορτισεις και εχω απενεργοποιημενη την γρηγορη φορτιση,αν τη φορτιζεις σωστα και στρωτα θα κρατησει πολυ καιρο με αριστη αποδοση παιδες!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε για τις πληροφοριες laggi...η μπαταρια ειναι αριστη σε εμενα ,βραχος πραγματικος,βεβαια κανω σωστες φορτισεις και εχω απενεργοποιημενη την γρηγορη φορτιση,αν τη φορτιζεις σωστα και στρωτα θα κρατησει πολυ καιρο με αριστη αποδοση παιδες!

 

Ακριβώς με προσεκτική και σταθερή χρήση της μπαταρίας 2 έτη θα κρατήσει άριστα με μικρή απώλεια της συνολικής χωρητικότητας.

 

Από εκεί και πέρα αν κάποιος σκοπεύει να το κρατήσει 3 η 4 έτη είτε θα συμβιβαστεί με μια μείωση 15-20% είτε θα προβεί σε αλλαγή μπαταρίας και για άλλα 2 έτη άρχοντας θα είναι.

 

Ασε που αν κλείσεις 2ετια και λήξη η εγγύηση το ρουταρεις άνετα,σουτάρεις όλη τα σαβούρα της Samsung,Google και από εκεί σίγουρα ένα επιπλέον boost θα δεις παντού και smoothness και βελτίωση αυτονομίας :cool:

 

Χωρίς απαραίτητα custom rom να περάσεις.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση :!:

Τα μηνύματα που αφορούσαν την σύγκριση με άλλες συσκευές διεγράφησαν ,παρακαλώ μείνετε στο θέμα μας το οποίο είναι η μπαταρία του Galaxy s8/s8+

 

Ευχαριστώ .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Επιστρέψω με άψογα χθεσινά αποτέλεσματα που πιστεύω και ελπίζω να συνεχιστούν..

Οι αλλαγές που έκανα είναι να βάλω nova launcher, nova prime, tesla, SwiftKey στην αδράνεια.

Αυτές τις εφαρμογές πάντα τις είχα ελεύθερες να καταναλώνουν όσοι ενέργεια θέλουν.

Χωρίς παρακολούθηση.

Σε συνδυασμό με την συννεφιασμένη μέρα χθες που η φωτεινότητα δεν βάρεσε κόκκινα.

 

https://www.dropbox.com/sh/uzumxzne1oxidl0/AAA81F0IsBrpxfcJYdSOoxBoa?dl=0

 

2k

Aod off

Bluetooth τοποθεσία κλειστά.

Συγχρονισμός ανοιχτός (2 mail)

Συνεχόμενα ίντερνετ wifi πλιν 3ωρες που ήταν σε data.

Με αυτή την ομιλία δύο ωρών θεωρώ εξαιρετικο το αποτέλεσμα και ελπίζω να συνεχίσει έτσι!

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Θα σου κανει κολληματα οταν πας αρχικη καποιες φορες αν εβαλες τον nova σε αδρανεια. Την ειχα πατησει και εγω και εψαχνα τι φταιει. Δεν αξιζει.
Link to comment
Share on other sites

Θα σου κανει κολληματα οταν πας αρχικη καποιες φορες αν εβαλες τον nova σε αδρανεια. Την ειχα πατησει και εγω και εψαχνα τι φταιει. Δεν αξιζει.

 

Μέχρι στιγμής δεν αντιμετωπίζω αντίστοιχο πρόβλημα..

Να σημειωθεί ότι έχω Beta έκδοση nova.

Δεν ξέρω αν έχει σημασία.

Σήμερα δουλεύω data αποκλειστικά.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Θα σου κανει κολληματα οταν πας αρχικη καποιες φορες αν εβαλες τον nova σε αδρανεια. Την ειχα πατησει και εγω και εψαχνα τι φταιει. Δεν αξιζει.

Και εγω σε αδράνεια τον εχω κανενα πρόβλημα σκαλωμα ούτε reload.

Εχω ενεργοποιημενη την επιθετική προφορτωση που λεει.

Link to comment
Share on other sites

Με πάνω από 4 ώρες οθόνη, 1.30 ώρα περίπου ομιλία με βίντεο στο whatapp και σχετική χρήση ιντερνετ μου έβγαλε 25 ώρες με την μπαταρία να είναι στο 20%, μπάλα πάει η μπαταρία κατ'εμέ! :D
Link to comment
Share on other sites

Σε αδράνεια πως βάζουμε τις εφαρμογές; :O

Ρυθμίσεις, διαχείριση συσκευής, μπαταρία, κατω κάτω λεει πάντα αδρανεις

Link to comment
Share on other sites

Με πάνω από 4 ώρες οθόνη, 1.30 ώρα περίπου ομιλία με βίντεο στο whatapp και σχετική χρήση ιντερνετ μου έβγαλε 25 ώρες με την μπαταρία να είναι στο 20%, μπάλα πάει η μπαταρία κατ'εμέ! :D

 

νομιζω οτι λες ψεμματα, στο θεμα του Note 8 ξαφνκα βγαζει 3 ωρες οθονη το κινητο και μιση μερα..

Περα απο την πλακα, μονο εγω βλεπω οτι το κινητο ειναι αριστο? γιατι ξαφνικα λενε οτι εχει πεσει απο τη samsung (λογω updates κτλ) γιατι το να πεσει απο πτωση μπαταριας το βρισκω τραβηγμενο στο 4μηνο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S8 / S8+] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...