Jump to content

Αντισύλληψη


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kjr γενικα ακολουθησε οτι σου ειπανε τα παιδια και μην αγχωνεσαι, ολα καλα θα πανε. Απο μαρκες, ολες οι πολυ γνωστες πιστευω ειναι αξιοπιστες.

 

Διαβασα πιο πισω παντως πολλους που δεν χρησιμοποιουν αντισυλληψη, επειδη ειναι σε σχεση λεει. Συγγνωμη ρε σεις αλλα σε ποιον πλανητη ζειτε? Της τρελης γινεται απο κερατο :p εκτος αν εσεις βαζετε το χερι σας στη φωτια για ολες τις σχεσεις σας. :confused: Δλδ μιλαω για αρρωστιες και τετοια, γιατι δεν ειναι προφανως μονο οι εγκυμοσυνες. Και ουτε φυσικα μονο το AIDS που μερικοι το θεωρουνε σαν κατι μακρινο που δεν μας αγγιζει ποτε εδω στο Ελλαντα.

Γενικα ακουω αρκετες φιλες να λενε οτι δεν χρησιμοποιουνε οι "παρτενερ" τους προφυλακτικο και φριττω καπως...Νομιζα οτι σαν γενια ειμασταν οι πιο υπευθυνοι σε αυτο το θεμα. Αλλα μαλλον σας αρεσει να τζογαρετε.:rolleyes:

 

Οσο για τα αντισυλληπτικα, γιατροι που εχω ρωτησει σε γενικες γραμμες δεν το προτειναν για τους λογους που ανεφερα παραπανω σχετικα με αρρωστιες αλλα και γιατι απαιτουν μια σχετικη ταλαιπωρια της κοπελας, εξετασεις κ.λ.π. γιατι απαιτειται ενας πληρης ελεγχος πριν τα παρει, δεν ειναι καραμελες tic tac. Γενεικα μου ειπαν αν μπορω να τα αποφυγω να το κανω, τουλαχιστον σε αυτη την ηλικια που ειμαι τωρα και στις πιο μικρες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 400
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μην αγχώνεσαι για τίποτα. Απλά δοκίμασε να φορέσεις προφυλακτικό κάποια στιγμή που θα είσαι μόνος σου. Ας πάει χαμένο δεν πειράζει. Σημασία έχει εκείνη τη στιγμή να είσαι σίγουρος ότι το έχεις φορέσει σωστά ώστε να μην σκέφτεσαι περίεργα( ωχ το έβαλα σωστά; κι αν έχει αέρα κλπ κλπ ) τη στιγμή της πράξης.
"I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti"
Link to comment
Share on other sites

καλα τα λες sofi-k.ενω θα περιμενεις ανθρωποι της γενια μας να ειναι ποιο υπεύθυνοι ειναι ακριβως το αντιθετο...για αυτο τα ποσοστα αρρωστιων και εκτρώσεων εχουν φτασει στο ταβανι... Edited by cute_eyes
Link to comment
Share on other sites

το χαπι λεγεται "επομενης μερας" επειδη το παιρνεις την επομενη.

αν μπορουσες να το παρεις ακομα και μετα 5-10 μερες θα το λεγανε "χαπι αποβολης"

 

συμπτωματα 5 μερες μετα την συλληψη ειναι σχετικα απιθανο να εχεις.

μονο με τεστ εγκυμοσυνης,αιματολογικη εξεταση μπορεις να εισαι βεβαια.

υπαρχουν στο εμποριο(φαρμακεια) τεστ που ανιχνευουν την εγκυμοσυνη απο την 1η μερα της καθυστερησης

συνεπως αν η γονιμη μερα σου-συνεπως και της συλληψης- ηταν στις 10 του μηνα και εχεις σταθερο κυκλο 28 ημερων, το τεστ μπορει να "ανιχνευσει" εγκυμοσυνη στις 24-25 του μηνα.

αν υπολογισουμε πως το σπερμα ζει μεσα στον κολπο εως και 2 ημερες,τοτε εισαι στο +-2 μερες απο ολες τις ημερομηνιες.

 

σε γενικες γραμμες,αν δεις πως εχεις καθυστερηση κανε ενα τεστ.αν βγει +,κανε εξεταση αιματος για να το επιβεβαιωσεις.

τωρα,5-6 μερες ΜΕΤΑ δεν μπορεις να παρεις κανενα χαπι για να "αναχαιτισεις" την εγκυμοσυνη.

Κι ομως το χαπι της επομενης ημερας μπορει και να ειναι αποτελεσματικο μεχρι και 4-5 εβδομαδες μετα την επαφη. Οχι το κλασικο το Norlevo που περιεχει Levonorgestrel αλλα η μιφεπριστονη. Διδεται ομως μονο με ιατρικη παρακολουθηση σε νοσοκομειο. Αυτο δε σημαινει βεβαια οτι συνεχως αυτο να χρησιμοποιειτε.

 

Επισης τα τεστ εγκυμοσυνης εχουν περασει και σε μεταγενεστερο σταδιο. Πλεον υπαρχουν και τεστ που ειναι αποτελεσματικα (99%) και μολις 5 ημερες μετα την συλληψη (η συλληψη μπορει να γινει εως και 3 ημερες μετα την επαφη). Δεν ειναι λοιπον απαραιτητο να περιμενει μια κοπελα την καθυστερηση της για να κανει ασφαλες τεστ.

 

 

Sent from my iPhone via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, ειμαι νέος εδω και ελπίζω να με βοηθήσετε . Ειμαι 17 χρονών και έχω σχέση με μια κοπέλα,εδω και 1 μηνα περίπου ,και είναι 16.5. Λέμε να προχωρήσουμε στην σχέση μας ( να ολοκληρώσουμε ) . Φυσικά, δεν ειναι κατι το οποιο το εχουμε κανονίσει, απλα κατα πασα πιθανότητα θα γίνει ,εν καιρώ και είμαστε και οι δύο έτοιμοι .

Θα ηθελα λοιπον συμβουλές, καθως θα ειναι και των δυο μας πρωτη φορα. Συνεπώς θα ηθελα συμβουλες καταρχας ,ως προς την προστασια ,να μην συμβει καποιο ατυχημα (ποιο προφυλακτικο ειναι πιο ασφαλες - να βγω πριν τελειωσω ; κλπ. ) και κατα δευτερον ,ως προς την απολαυση και των δυο μας.

Σας ευχαριστω.Ντρεπομαι και που τα ρωταω αυτα,αλλα δυστυχως δεν υπαρχει επαρκης ενημερωση πουθενα .

 

Υ.Γ. Με τόσα που διάβασα εδω ,εχω φτάσει σε σημείο να φοβάμαι να προχωρήσω,μονο και μονο εξαιτιας των κινδύνων !!!

 

Φίλε, δεν χρειάζεται να φοβάσαι να προχωρήσεις με αυτά που διαβάζεις. Το σέξ είναι από τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή, αν το καταστρέψουμε κ αυτό με άγχος κ φοβίες, καήκαμε:) Προσοχή βεβαίως και χρειάζεται,φόβος όχι.

Καταρχήν, προφυλακτικό οπωσδήποτε. Στην αγορά υπάρχει μεγάλη ποικιλία, για όλα τα γούστα. Εγώ από τις γνωστές μάρκες, έχω μείνει ευχαριστημένος με durex trojan, από την άλλη, με duo είχα διάφορα απρόοπτα κ τα κοψα μαχαίρι.

 

Πριν πάς με την κοπέλα σου βάλε ένα δύο προφυλακτικά μόνος σου ώστε να τα συνηθίσεις.Διάβασε τις οδηγίες που έχουν πάνω, λίγο πολύ είναι ότι γράψανε τα παιδιά παραπάνω. Αν θές να χρησιμοποιήσεις λιπαντικό για διευκόλυνση, ειδικά στην αρχή που η κοπέλα σου είναι "κλειστή" να προσέχεις τι λιπαντικό θα βάλεις!!! Σε καμία περίπτωση βαζελίνες κλπ, γιατί μπορεί να αλλοιώσουν το προφυλακτικό. Εγώ προτιμώ το durex play το οποίο έχει βάση το νερό και δεν δημιουργεί πρόβλημα.

 

Καλή αρχή:)

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω μονο σε αυτα τα σωστα που γραφει ο φιλος πως το καλυτερο λιπαντικο ειναι τα προκαταρκτικα.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω μονο σε αυτα τα σωστα που γραφει ο φιλος πως το καλυτερο λιπαντικο ειναι τα προκαταρκτικα.

 

+1

 

Aπό διάφορες απόψεις. Και "λυνεται" η κοπέλα και μαθαίνεις τα κουμπιά της και πέραν της φυσικής λίπανσης χαλαρώνει και το μέρος που μας ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και εγω με τα παιδια παραπανω το μονο που εχεις να κανεις ειναι να πας σε ενα φαρμακειο (οχι σε περιπτερο) και να παρεις προφυλακτικα. Τωρα μαρκα μην περιμενεις απο το ιντερνετ να κατασταλαξεις, πραγματι τα Durex ειναι αρκετα καλα και για τα Duo ακουγονται διαφορα. Ειναι και θεμα τι σε βολευει εσενα. Μπορεις ομως αμα θες να ρωτησεις και τον φαρμακοπειο μην τον ντραπεις. Προφυλακτικο = υγεια και λογικη!!

 

Απο κει και περα συμβουλες για απολαυση και τα σχετικα θα τις βρειτε εσυ μαζι με την κοπελα σου με τον καιρο. Αλλωστε αυτη ειναι και η μαγεια. Το βασικοτερο ειναι να μην εχεις αγχος, Ερωτα πας να κανεις και οχι να δωσεις πανελληνιες.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Ποια πιστεύετε πως είναι η καλύτερη μέθοδος αντισύλληψης;

 

αν κατα την επαφη γινεται χρηση προφυλακτικου κ την ωρα της εκσπερματισης ο αντρας τραβιεται ειναι πιθανη η εγκυμοσυνη;να σημειωσω πως κανενα προφυλακτικο δεν εσπασε..αλλα ακομη και να ειχε σπασει η εκσπερματιση πραγματοποιηθηκε εκτοσ του κολπου...κατι τετοιο δεν ειναι αρκετα σφαλες΄΄

:wacko::wacko::wacko::wacko::wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

αν κατα την επαφη γινεται χρηση προφυλακτικου κ την ωρα της εκσπερματισης ο αντρας τραβιεται ειναι πιθανη η εγκυμοσυνη;να σημειωσω πως κανενα προφυλακτικο δεν εσπασε..αλλα ακομη και να ειχε σπασει η εκσπερματιση πραγματοποιηθηκε εκτοσ του κολπου...κατι τετοιο δεν ειναι αρκετα σφαλες΄΄

:wacko::wacko::wacko::wacko::wacko::wacko:

 

Aν σκεφτείς οτι η πιθανότητες εγκυμοσύνης με την χρήση προφυλακτικού (και εκσπερμάτωση εντός του κόλπου) είναι πολύ μικρές, όπως αντιλαμβάνεσαι η πιθανότητες υποπολλαπλασιάζονται όταν η εκσπερμάτωση γίνει εκτός.

Γενικότερα για να μείνει κάποια έγκυος μόνο απο προσπερματικά υγρά είναι πάρα πολύ δύσκολο!:)

Link to comment
Share on other sites

Aν σκεφτείς οτι η πιθανότητες εγκυμοσύνης με την χρήση προφυλακτικού (και εκσπερμάτωση εντός του κόλπου) είναι πολύ μικρές, όπως αντιλαμβάνεσαι η πιθανότητες υποπολλαπλασιάζονται όταν η εκσπερμάτωση γίνει εκτός.

Γενικότερα για να μείνει κάποια έγκυος μόνο απο προσπερματικά υγρά είναι πάρα πολύ δύσκολο!:)

 

και παλι ομως στη συγκεκριμενη περιπτωση ουτε τα προσπερματικα υγρα εισηλ8αν στον κολπο..αρα να μην ανησυχω???:cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

αν κατα την επαφη γινεται χρηση προφυλακτικου κ την ωρα της εκσπερματισης ο αντρας τραβιεται ειναι πιθανη η εγκυμοσυνη;να σημειωσω πως κανενα προφυλακτικο δεν εσπασε..αλλα ακομη και να ειχε σπασει η εκσπερματιση πραγματοποιηθηκε εκτοσ του κολπου...κατι τετοιο δεν ειναι αρκετα σφαλες΄΄

:wacko::wacko::wacko::wacko::wacko::wacko:

χωρις σπερμα πως θα μείνεις εγκυος?

αν εννοεις τα προσπερματικα,μπορει μεν να συμβει αν και ειναι λιγο δυσκολο.

εφοσον λες πως γινεται χρηση προφ κατα την επαφη,λογικα αποκλειονται και τα προσπερματικα.

οποτε φτανω και παλι στο αρχικο ερωτημα.

χωρις σπερμα πως θα μεινεις εγκυος?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

το θεμα αγαπητοι συμφορουμιτες και αγαπητη φέτα δεν είναι αυτό.

εμενα μου κάνει εντυπωση πως ενας νεαρος/κοπελα ξεκινα να κανει σεξ και δεν ξερει ακομα πως γινονται τα παιδια.

 

παιδακι με το μπες-βγες δεν πιανεται τοσο ευκολα(αναφερομαι στην περιπτωση των προσπερματικων)

δεν ειναι δυνατο ατομα με ολοκληρωμενη σεξουαλικη σχεση(δεν αναφερομαι στην κοπελα που ρωτησε πιο πανω) να ρωτανε "εεεε να μωρε.χτες καναμε ερωτα.με προφυλακτικο απο την αρχη αν και παιρνω αντισυλληπτικα.

τραβηχτηκε βεβαια και κορυφωσε εκτος.εγω για να ειμαι σιγουρη πηρα και ενα χαπι της επομενης μερας.λέτε να μεινω εγκυος??"

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Επισης τα προφυλακτικα εχουν και σπερματοκτονο,και να σπασει το προφυλακτικο -ΧΩΡΙΣ να εχει προηγηθει εξπερματιση λεμε ετσι?- μονο με τα προσπερματικα υγρα ειναι εξαιρετικα δυσκολο να υπαρξει εγκυμοσυνη.

Για το φιλο που αναρωτιεται για τη χρηση προφυλακτικου κλπ,ολοι μας,και οι πιο "γκομενιαρηδες" ,ολοι μα ολοι εχουν υπαρξει ασχετοι,και εχουμε κανει ισως και τραγικα "λαθη"...

Οτιδηποτε χρειαστει καποιος η καποια,πολυ ευχαριστως να απαντησουμε αν ξερουμε,ειτε δημοσια ειτε οχι.

 

Sent from my Milestone

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Επισης τα προφυλακτικα εχουν και σπερματοκτονο,και να σπασει το προφυλακτικο -ΧΩΡΙΣ να εχει προηγηθει εξπερματιση λεμε ετσι?- μονο με τα προσπερματικα υγρα ειναι εξαιρετικα δυσκολο να υπαρξει εγκυμοσυνη.

Για το φιλο που αναρωτιεται για τη χρηση προφυλακτικου κλπ,ολοι μας,και οι πιο "γκομενιαρηδες" ,ολοι μα ολοι εχουν υπαρξει ασχετοι,και εχουμε κανει ισως και τραγικα "λαθη"...

Οτιδηποτε χρειαστει καποιος η καποια,πολυ ευχαριστως να απαντησουμε αν ξερουμε,ειτε δημοσια ειτε οχι.

 

Sent from my Milestone

εχω την εντυπωση πως δεν εχουν ολα τα προφυλακτικα σπερματοκτονο...

 

επισης το καλυτερο για μενα ειναι οσον αφορα τις κοπελες,να αντλουν πληροφοριες απο τον γυναικολογο τους.αναφορικα με τα αγορια,εκει ειναι λιγο πιο "ιδιαιτερη" η κατασταση αλλα σε τετοια θεματα δεν εχει ντροπες.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση πως δεν εχουν ολα τα προφυλακτικα σπερματοκτονο...

 

Δεν έχουν.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επισης, για το χαπι της επομενης μερας εχω ακουσει τα απειρα...Μακρυα απο μας.:p

Απο κοριτσια που το χουν παρει ηδη 2-3 φορες μεχρι την ηλικια μου, εως και να μου λενε οτι μεχρι μια φορα, 2 το πολυ επιτρεπεται σε ολη τη ζωη σου. Τελικα τι ισχυει και ποσο επικινδυνο ειναι, κανεις δεν μου χει πει με ακριβεια. Γνωριζει κανεις/καμια υπευθυνα, απο γιατρο π.χ.;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις/καμια υπευθυνα, απο γιατρο π.χ.;

 

Ένας γυναικολόγος. :)

 

Υ.Γ.

Γενικά, δεν είναι τόπος το forum για τέτοιες απορίες. Είθισται όμως να μην χρησιμοποιείται πολλές φορές η συγκεκριμένη λύση.

Edited by VeCo

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Καλα, ναι, δεν ρωτησα για να βασιστω μονο σε απαντησεις απο φορουμ, απλα να μαθω τι μπορει να λενε κι αλλοι γιατροι, αν εχει ρωτησει κανεις, γιατι πολλες φορες ο καθε γιατρος λεει κατι διαφορετικο... Και σε φιλες που χω ρωτησει υπαρχει πολυ παραπληροφορηση, π.χ. αυτη που το χει παρει 2-3 φορες μαλλον νομιζει οτι ειναι tic tac.

Επισης ενδιαφερον ειναι αυτο, μιας και λεγετε "της επομενης μερας"

Για να είναι αποτελεσματικά τα χάπια αυτά, πρέπει να λαμβάνονται μέσα στις πρώτες 72 ώρες από τη στιγμή που έλαβε χώρα η συνουσία που δεν είχε τη δέουσα αντισυλληπτική προστασία.

 

Συνήθως λαμβάνονται δύο χάπια με 12 ώρες διαφορά. Όσο πιο γρήγορα μετά από τη συνουσία λαμβάνονται τα χάπια, τόσο πιο καλές είναι οι πιθανότητες επιτυχίας.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλα, ναι, δεν ρωτησα για να βασιστω μονο σε απαντησεις απο φορουμ, απλα να μαθω τι μπορει να λενε κι αλλοι γιατροι, αν εχει ρωτησει κανεις, γιατι πολλες φορες ο καθε γιατρος λεει κατι διαφορετικο... Και σε φιλες που χω ρωτησει υπαρχει πολυ παραπληροφορηση, π.χ. αυτη που το χει παρει 2-3 φορες μαλλον νομιζει οτι ειναι tic tac.

Επισης ενδιαφερον ειναι αυτο, μιας και λεγετε "της επομενης μερας"

 

Ναι. Δεν είναι μέθοδος αντισύλληψης. Είναι μέθοδος αποφυγής πιθανής εγκυμοσύνης η οποία δέον όπως δεν καταχρείται.

 

Μία φορά που έτυχε να χρησιμοποιήσει η κοπέλα μου το «χάπι...» ήταν μόνο ένα, όχι δύο. Επίσης ήταν μετά από 4-5 ώρες.

Edited by VeCo

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Καλα, ναι, δεν ρωτησα για να βασιστω μονο σε απαντησεις απο φορουμ, απλα να μαθω τι μπορει να λενε κι αλλοι γιατροι, αν εχει ρωτησει κανεις, γιατι πολλες φορες ο καθε γιατρος λεει κατι διαφορετικο... Και σε φιλες που χω ρωτησει υπαρχει πολυ παραπληροφορηση, π.χ. αυτη που το χει παρει 2-3 φορες μαλλον νομιζει οτι ειναι tic tac.

Επισης ενδιαφερον ειναι αυτο, μιας και λεγετε "της επομενης μερας"

 

γυρω απο αυτο το χαπι εχω ακουσει απειρα.

η αληθεια ειναι πως δεν το εχω παρει ποτε μου και ευχομαι να μην χρειαστει.

για μενα ο μονος δικαιολογημενος λογος να φτασει μια κοπελα να παρει το συγκεκριμενο "φαρμακο" ειναι μετα απο βιασμο.

για τους υπολοιπους λογους δεν εχει δικαιολογια-για μενα-.

 

με απλα λογακια επειδη το συγκεκριμενο χαπακι σου ρημαζει τον κυκλο και τις ορμονες ,καλο θα ειναι να αποφευγεται.οντως εχει ακουστει πως μεχρι 2 στην διαρκεια της σεξουαλικης σου ζωης, δεν εχεις τοσο μεγαλο προβλημα.

απο εκει και περα μια φοιτητρια μου περσυ μου ειχε πει πως το εχει παρει 6 φορες(!!!) και δεν ειχε κανενα απολυτως προβλημα.αλλη παλι με την πρωτη ειχε ακατασχετη αιμορραγια και κατεληξε στο νοσοκομειο.

η ουσια ειναι μια: οτι φαρμακο και αν παιρνουμε να το παιρνουμε υπο τις οδηγιες του γιατρου και οχι απο μονοι μας.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Δεν είναι μέθοδος αντισύλληψης. Είναι μέθοδος αποφυγής πιθανής εγκυμοσύνης η οποία δέον όπως δεν καταχρείται.

 

Μία φορά που έτυχε να χρησιμοποιήσει η κοπέλα μου το «χάπι...» ήταν μόνο ένα, όχι δύο. Επίσης ήταν μετά από 4-5 ώρες.

 

Παλιά ήταν 2 όπου η κοπέλα έπρεπε να πάρει το 1 χάπι όσο το δυνατό πιο γρήγορα και το 2ο μετά από κάποια ώρα, μετά τα έκαναν να τα πάρεις και τα 2 μαζί και τέλος επειδή δεν ήταν πολύ λογικό να δίνεις 2 χάπια και στις οδηγίες ότι πρέπει να τα πάρει μαζί το κάνανε 1.

 

γυρω απο αυτο το χαπι εχω ακουσει απειρα.

η αληθεια ειναι πως δεν το εχω παρει ποτε μου και ευχομαι να μην χρειαστει.

για μενα ο μονος δικαιολογημενος λογος να φτασει μια κοπελα να παρει το συγκεκριμενο "φαρμακο" ειναι μετα απο βιασμο.

για τους υπολοιπους λογους δεν εχει δικαιολογια-για μενα-.

Αν σου σπάσει εσένα το προφυλαχτικό φίλε μου κάτσε και παίξε με τις πιθανότητες...Και δεν έσπασε επειδή δεν ήξερα να το βάλω, ούτε λέω ότι είμαι ο @@@ αλλά αν η πράξη διαρκεί ώρα όσο να ναι μια καταπόνηση υπάρχει...

με απλα λογακια επειδη το συγκεκριμενο χαπακι σου ρημαζει τον κυκλο και τις ορμονες ,καλο θα ειναι να αποφευγεται.οντως εχει ακουστει πως μεχρι 2 στην διαρκεια της σεξουαλικης σου ζωης, δεν εχεις τοσο μεγαλο προβλημα.

απο εκει και περα μια φοιτητρια μου περσυ μου ειχε πει πως το εχει παρει 6 φορες(!!!) και δεν ειχε κανενα απολυτως προβλημα.αλλη παλι με την πρωτη ειχε ακατασχετη αιμορραγια και κατεληξε στο νοσοκομειο.

η ουσια ειναι μια: οτι φαρμακο και αν παιρνουμε να το παιρνουμε υπο τις οδηγιες του γιατρου και οχι απο μονοι μας.

 

Έχω ακούσει ότι να ναι...Μια φορά στην ζωή της, 2 κοκ. Το θέμα είναι ότι δεν είναι τρόπος αντισύλληψης αλλά διακοπή πιθανή σύλληψης. Η τότε σχέση μου δεν είχε θέμα με τον κύκλο της, αλλά είναι ανάλογα τις πιθανότητες. Αλλά μια απορία...αν ήταν τόσο επικίνδυνο δεν θα έλεγαν ότι ΜΟΝΟ μια φορα και μετά τέλος;;;;Δεν νομίζω ολόκληρη εταιρία να έπαιζε με την φήμη/έσοδά της αν στο 2ο χάπι κατέστρεφε τις γυναίκες (και να το πω στυγνά πελάτισσές της, όπως και τις βλέπει);;;Αλλωστε το λένε και οι ίδιοι ότι αν θες για αντισύλληψη πας σε αντισσυλλυπτικά προφυλακτικά, σπυράλ κοκ...

Link to comment
Share on other sites

Παλιά ήταν 2 όπου η κοπέλα έπρεπε να πάρει το 1 χάπι όσο το δυνατό πιο γρήγορα και το 2ο μετά από κάποια ώρα, μετά τα έκαναν να τα πάρεις και τα 2 μαζί και τέλος επειδή δεν ήταν πολύ λογικό να δίνεις 2 χάπια και στις οδηγίες ότι πρέπει να τα πάρει μαζί το κάνανε 1.

 

Το ξέρω, κι εγώ για δύο χάπια ήξερα και τελικά βρήκαμε ένα στο κουτί. :)

 

Αν σου σπάσει εσένα το προφυλαχτικό φίλε μου κάτσε και παίξε με τις πιθανότητες...Και δεν έσπασε επειδή δεν ήξερα να το βάλω, ούτε λέω ότι είμαι ο @@@ αλλά αν η πράξη διαρκεί ώρα όσο να ναι μια καταπόνηση υπάρχει...

 

Έτσι είναι. Sorry Freak, αλλά accidents happen.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

οκ ρε παιδια,αυτο το ενδεχομενο δε το σκεφτηκα την ωρα που εγραφα το ποστ.

βαλτε το και αυτο μαζι με το αλλο

 

 

υγ.πεσατε να με φατε.τσ τσ τσ

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...