Jump to content

Αντισύλληψη


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι σχετικά απίθανο να έχεις συμπτώματα από τις πρώτες κιόλας μέρες ... πολλές γυναίκες δεν έχουν συμπτώματα (αν εννοήσουμε αυτά της ναυτίας, πείνας, κτλ) για αρκετούς μήνες (ίσως και καθόλου) ..

Ευχαριστώ,

Και το τέστ εγκυμοσύνης, απο ποιές μέρες αρχίζει και βγάζει συμπεράσματα ;

Διότι, αν περάσουν πολλές μερες ,τότε χάνεται η δυνατότητα για το χάπι ,της επόμενης μέρας ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 400
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το χαπι λεγεται "επομενης μερας" επειδη το παιρνεις την επομενη.

αν μπορουσες να το παρεις ακομα και μετα 5-10 μερες θα το λεγανε "χαπι αποβολης"

 

συμπτωματα 5 μερες μετα την συλληψη ειναι σχετικα απιθανο να εχεις.

μονο με τεστ εγκυμοσυνης,αιματολογικη εξεταση μπορεις να εισαι βεβαια.

υπαρχουν στο εμποριο(φαρμακεια) τεστ που ανιχνευουν την εγκυμοσυνη απο την 1η μερα της καθυστερησης

συνεπως αν η γονιμη μερα σου-συνεπως και της συλληψης- ηταν στις 10 του μηνα και εχεις σταθερο κυκλο 28 ημερων, το τεστ μπορει να "ανιχνευσει" εγκυμοσυνη στις 24-25 του μηνα.

αν υπολογισουμε πως το σπερμα ζει μεσα στον κολπο εως και 2 ημερες,τοτε εισαι στο +-2 μερες απο ολες τις ημερομηνιες.

 

σε γενικες γραμμες,αν δεις πως εχεις καθυστερηση κανε ενα τεστ.αν βγει +,κανε εξεταση αιματος για να το επιβεβαιωσεις.

τωρα,5-6 μερες ΜΕΤΑ δεν μπορεις να παρεις κανενα χαπι για να "αναχαιτισεις" την εγκυμοσυνη.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι,

 

Και κατι τελευταίο:

Το πριμολούτ ,τι ακριβώς είναι ;

 

Να πας (πατε) σε γιατρο το σκεφτηκες (σκεφτηκατε) ;

Τα φαρμακα δεν ειναι καραμελες.Εχουν και παρενεργειες .

Link to comment
Share on other sites

Να πας (πατε) σε γιατρο το σκεφτηκες (σκεφτηκατε) ;

Τα φαρμακα δεν ειναι καραμελες.Εχουν και παρενεργειες .

 

Ειμαστε 17.

Σε ευχαριστώ για την συμβουλή,

παραύτα ...

Edited by DiRas
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την συμβουλή,

παραύτα ...

DiRas, ΟΚ δεν είσαι 30 αλλά δεν είσαι και 10.

Μπορείς να πας σε ένα γιατρό χωρίς να πρέπει απαραίτητα να το μάθουν οι γονείς σου.

Πάρε το αγόρι σου (ή αν δεν αισθάνεσαι άνετα, μια φίλη σου) και πήγαινε σε ένα γιατρό να σου λύσει όλες τις απορίες.

Η FREAK_OF_NATURE (αν θυμάμαι καλά) είναι οδοντίατρος και βέβαια έχει κάποιες γνώσεις ιατρικής, αλλά αυτό δε λέει κάτι ρε συ.

Δε νομίζω πως είναι τόσο μεγάλο θέμα πια, γιατί δεν είσαι και τόσο μικρή.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Diras σε καταλαβαίνω πώς είσαι, γιατί το περιστατικό το οποίο περιγράφεις το έχω δει πολλές φορές να εξελισσέται μπροστά στα μάτια μου. ΔΕΝ είμαι γιατρός ούτε φαρμακοποιός.

Τυγχάνει να έχω εργαστεί σε φαρμακείο πολλές φορές κι ειδικά σε εφημερίες, όπου πολλά κορίσια ερχόντουσαν για το χάπι της επομενης μέρας, σε πολλές περιπτώσεις έβαζε λεφτά μέχρι κι η φίλη ή το αγόρι της κοπέλας (που έχει το πρόβλημα) και μπορεί να είχαν έρθει όταν είχαν τελειώσει το φροντίστηριο. Έβγαζε ένα χαρτονομίσμα των 10 € η κοπέλα κι ένα η φίλη της και μετά έλεγαν τι ήθελαν. (Κι όμως ρε παιδιά ήξεραν ποιο είναι και πόσο έχει..... Μου έχει κάνει τρομερή εντύπωση αυτό....)

Για να καταλάβεις πόσο σημαντικό είναι να αποφάσεις για το χάπι της επόμενης μέρας, ο φαρμακοποίος (στου οποίου το φαρμακείο εργαζόμουν) αρνιόταν κατηγορηματικά (με ωραίο και διακριτικό τρόπο) να τους πουλήσει το φάρμακο και τους έλεγε να πάνε σε γυναικόλογο. Διότι, έχει πολλές παρενέργειες και σχεδόν όλες ερχόντουσαν χωρίς καμία πληροφόρηση για το συγκεκριμένο σκεύασμα.Αρκετοί γιατροί είναι αντίθετοι στην χορήγησή του. Και το σημαντικότερο είναι ότι όταν από μία τόσο μικρή ηλικία αρχίσεις ένα τέτοιο χάπι, έχεις σκεφτεί τι εξέλιξη μπορεί να έχει ο κύκλος σου; Και σίγουρα ένας γυναικολόγος μπορεί να σου πει πολλές περισσότερες πιθανότητες από ότι εγώ.

Σοβαρολογώ απόλυτα σε ότι έχω γράψει και δε σου λέω ψέματα (επεισή είμαι πίσω από ένα πληκτρολόγιο). Θα μπορούσα να μη σου γράψω και τίποτα.

 

Γνώμη μου είναι να πας κατευθείαν σε γυναικολόγο και να μην το σκεφτείς καθόλου. Αυτός θα σε συμβουλέψει σε ότι κι αν θες να κάνεις.... Ξεπέρασε το άγχος σου και πήγαινε.... Είναι γιατρός.

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε 17.

Σε ευχαριστώ για την συμβουλή,

παραύτα ...

 

παρε και μια καλυτερη συμβουλη..βαζε προφυλακτικο..!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

παρε και μια καλυτερη συμβουλη..βαζε προφυλακτικο..!:rolleyes:

@Diras μπορει να σου φαινομαστε σκληροι και βλακες και να μην σε καταλαβαινουμε,αλλα δεν ειναι ετσι,πολλες φορες τα καλα λογια δεν οδηγουν σε αποτελεσμα, το να πας σε γιατρο θα σε κανει πιο υπευθυνη γενικα στη ζωη σου.

 

Και κατι τελευταιο ΒΡΕΙΤΕ ΕΝΑ ΧΟΜΠΙ

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

DiRas, ΟΚ δεν είσαι 30 αλλά δεν είσαι και 10.

Μπορείς να πας σε ένα γιατρό χωρίς να πρέπει απαραίτητα να το μάθουν οι γονείς σου.

Πάρε το αγόρι σου (ή αν δεν αισθάνεσαι άνετα, μια φίλη σου) και πήγαινε σε ένα γιατρό να σου λύσει όλες τις απορίες.

Η FREAK_OF_NATURE (αν θυμάμαι καλά) είναι οδοντίατρος και βέβαια έχει κάποιες γνώσεις ιατρικής, αλλά αυτό δε λέει κάτι ρε συ.

Δε νομίζω πως είναι τόσο μεγάλο θέμα πια, γιατί δεν είσαι και τόσο μικρή.

 

h freak of nature δε προτεινε να παρει καποιο χαπι

(οκ εδω εκανα λαθος quote)

απλα ειπα ποτε υπολογιζει το καθε τεστ την εγκυμοσυνη η οχι.

το αν ειναι εγκυος η οχι το λεει οπως προειπα μια αιματολογικη εξεταση.-

 

το πιο πιθανο ειναι να εκανε σεξ η κοπελα χωρις προφυλαξη και τωρα να ανησυχει.

για να ειναι σιγουρη η οχι για το αν εμεινε εγκυος το μονο που μπορει να κανει ειναι να δωσει λιγο αιματακι.τοσο απλο!

ουτε τεστ μετα απο 15 μερες,ουτε χαπια επομενης ημερας(αν και δεν ειμαστε καν στην επομενη,ασε που κανει και ζημια) ουτε ματζουνια.

 

εν κατακλειδι συμφωνω με τον johntfsi.τα φαρμακα δεν ειναι καραμελες και τα φαρμακεια δεν ειναι ζαχαροπλαστεια.

φαρμακα παιρνουμε μονο μετα απο οδηγιες ιατρου,οχι μονοι μας.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω δεν ειμαι κατα του προφυλακτικου (εχω βαλει απειρες φορες),αλλα αν ξερεις να χειριζεσαι την κατασταση την στιγμη που πρεπει δεν τρεχει κινδυνος.

Και οταν λεω την στιγμη που πρεπει εννοω το 1 sec απολαυσης που μπορει να σου αλλαξει τη ζωη προς το χειροτερο η προς το καλυτερο.:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω δεν ειμαι κατα του προφυλακτικου (εχω βαλει απειρες φορες),αλλα αν ξερεις να χειριζεσαι την κατασταση την στιγμη που πρεπει δεν τρεχει κινδυνος.

Και οταν λεω την στιγμη που πρεπει εννοω το 1 sec απολαυσης που μπορει να σου αλλαξει τη ζωη προς το χειροτερο η προς το καλυτερο.:)

 

φιλε εισαι εντελως λαθος..ακομα και μια σταγονα μπορει να κανει τη ζημια..και φευγουν αρκετες σταγονες πριν γινει το μεγαλο μπαμ..με πιανεις φανταζομαι

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω δεν ειμαι κατα του προφυλακτικου (εχω βαλει απειρες φορες),αλλα αν ξερεις να χειριζεσαι την κατασταση την στιγμη που πρεπει δεν τρεχει κινδυνος.

Και οταν λεω την στιγμη που πρεπει εννοω το 1 sec απολαυσης που μπορει να σου αλλαξει τη ζωη προς το χειροτερο η προς το καλυτερο.:)

 

Πόσο χρονών είσαι;

15-16;

Γιατί δεν παίζει άνθρωπος πάνω απί 18-20 να μην ξέρει πως αυτά που λες απλά δε στέκουν.

και για αυτό που λέει παραπάνω ο bill αλλα ακόμα και για την αντισύλληψη να μην το χρησιμοποιείς αφού "ξέρεις να το χειρίζεσαι" :ninja: φαντάζομαι πως θα ξέρεις και πως το προφυλακτικό δεν το φοράμε μόνο για ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη.

Αυτές τις κουταμάρες κάνουν και μετά...γιατί σε εμένα;;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Πόσο χρονών είσαι;

15-16;

Γιατί δεν παίζει άνθρωπος πάνω απί 18-20 να μην ξέρει πως αυτά που λες απλά δε στέκουν.

και για αυτό που λέει παραπάνω ο bill αλλα ακόμα και για την αντισύλληψη να μην το χρησιμοποιείς αφού "ξέρεις να το χειρίζεσαι" :ninja: φαντάζομαι πως θα ξέρεις και πως το προφυλακτικό δεν το φοράμε μόνο για ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη.

Αυτές τις κουταμάρες κάνουν και μετά...γιατί σε εμένα;;

Δεν θα σου απαντησω ποσο ειμαι γιατι δεν αξιζει με την ειρωνια σου.

1ον: Ειμαι σε ηλικια που γνωριζω πραγματα,οχι 16 και 20 που λες.

2ον: Eιπα οτι εγω ο ιδιος ξερω να το ''χειριζομαι''? Την Ελληνικη γλωσσα την γνωριζεις?

3ον: Aνεφερα παραπανω νομιζω οτι φοραω προφυλακτικο εκτος και αν δεν διαβαζεις και σωστα.

4ον: Αυτο που λεω ισχυει. Αν ειναι στα σωστα διαστηματα και με καλο χειρισμο δεν υπαρχει προβλημα. Ο ερωτας χωρις προφυλαξη δεν ειναι και εγκυμοσυνη! Ελεος!:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σου απαντησω ποσο ειμαι γιατι δεν αξιζει με την ειρωνια σου.

1ον: Ειμαι σε ηλικια που γνωριζω πραγματα,οχι 16 και 20 που λες.

2ον: Eιπα οτι εγω ο ιδιος ξερω να το ''χειριζομαι''? Την Ελληνικη γλωσσα την γνωριζεις?

3ον: Aνεφερα παραπανω νομιζω οτι φοραω προφυλακτικο εκτος και αν δεν διαβαζεις και σωστα.

4ον: Αυτο που λεω ισχυει. Αν ειναι στα σωστα διαστηματα και με καλο χειρισμο δεν υπαρχει προβλημα. Ο ερωτας χωρις προφυλαξη δεν ειναι και εγκυμοσυνη! Ελεος!:wacko:

 

Σε ευχαριστώ που ανταποκρίνεσαι στην ειρωνία μου με κατώτερη ειρωνία

Κάνει τη δική μου να φαίνεται καλύτερη :)

 

1ον: Σε ηλικία μπορεί να είσαι, τα πράγματα που γνωρίζεις μπορεί να μην είναι ακριβώς σωστά.

2ον και 3ον: Οπότε φαντάζομαι μιλούσες για έναν Φανταστικό Φίλο σου, ο οποίος ξέρει να το χειρίζεται τέλεια. Είτε μιλούσες για τον Φανταστικό Φίλο σου λοιπόν είτε για εσένα το ίδιο ακριβώς μου κάνει. Και ναι ξέρω να διαβάζω τα ελληνικά μια χαρά, ή τουλάχιστον αρκετά καλά ώστε να ξέρω πού μπαίνουν τόνοι και ότι πριν το "στιγμή" το "την" δεν παίρνει "ν". Εντάξει, το πέρασα το μάθημα; :confused:

 

και τέλος,

4ον: Αυτό που λες όντως ισχύει: "Ο ερωτας χωρις προφυλαξη δεν ειναι και εγκυμοσυνη"

Αλλά η σωστή φράση (μιας και μιλάς τόσο καλά τα ελληνικά) είναι "Ο ερωτας χωρις προφυλαξη δεν ειναι ΠΑΝΤΑ εγκυμοσυνη".

 

Και όταν λοιπόν θα μπει ο καυ$#ς μάγκας, 15χρονος ή 17χρονος το πρώτο πράγμα που θα σκεφτεί θα είναι: "αστειεύεσαι, δεν μπορώ εγώ να το ελέγξω;;; Εμείς είμαστε άντρες...."

 

ΑΛΛΑ εγώ (και τώρα δε διάβασες καλά εσύ) δεν αναφέρθηκα στην εγκυμοσύνη. Έγραψα ξεκάθαρα:

"φαντάζομαι πως θα ξέρεις και πως το προφυλακτικό δεν το φοράμε μόνο για ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη."

Φαντάζομαι βέβαια, εσύ θα μου πεις ότι...αν κανείς ξέρει, μπορεί να διακρίνει τα σημάδια ενός αφροδίσιου και θα αποφύγει την επαφή, σωστά;; :worry:

 

Αμα λοιπόν δεν έχουμε μια σωστή συμβουλή να δώσουμε, καλύτερα να μη δίνουμε καμία.

Edited by DesertSMisSRaiN

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι προφυλαχτικο βαζω μονο οταν δεν την ξερω την αλλη....οταν ειμαι μεσα σε σχεση δεν βαζω σχεδον ποτε....ενας λογος ειναι οτι ποτε δεν βγαζω υγρα μεχρι να τελειωσω...απλα την καταληλη στιγμη βγαινω....δεν ειναι τοσο δυσκολο να το ελεγξεις

πιστευω...και ναι δεν την εχω πατησει ουτε μια φορα...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι προφυλαχτικο βαζω μονο οταν δεν την ξερω την αλλη....οταν ειμαι μεσα σε σχεση δεν βαζω σχεδον ποτε....ενας λογος ειναι οτι ποτε δεν βγαζω υγρα μεχρι να τελειωσω...απλα την καταληλη στιγμη βγαινω....δεν ειναι τοσο δυσκολο να το ελεγξεις

πιστευω...και ναι δεν την εχω πατησει ουτε μια φορα...

Aυτό λέω και γω αλλά κάποιοι μπορεί να δυσκολεύονται να το ''χειριστούν'' και κάνουν έρωτα με το φόβο της εγκυμοσύνης και στερούνται την απόλαυση.

Ωχ...έφυγε σταγόνα ή δεν έφυγε??? Τώρα όλο και κάποιος θα πει ''καλύτερα να στερηθώ την απόλαυση παρά να έχουμε άλλα''. Δε βαριέσαι...όπως είπα είναι θέμα χειρισμού.

Όποιος δε μπορεί να το ''χειριστεί'' βάζει καπέλο χωρίς σκέψη.:)

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι...είναι τόσο θέμα χειρισμού, σαν τους χεράδες οδηγούς που αργά ή γρήγορα (συνήθως πολύ γρήγορα) αγοράζουν κανά οικοπεδάκι...και έφταιγε η κάλτσα γιατί τους έσφιγγε πολύ στον αστράγαλο...

το θέμα μας είναι η αντισύλληψη και ΚΑΝΟΝΑΣ ΠΡΩΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΦΟΡΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ!...(εκτος όλων των άλλων... και για την αντισύλληψη)!

 

όποιος θεωρεί τον εαυτό του καλό χειριστή, ας αφήσει όλους τους υπόλοιπους να μιλάνε για αντισύλληψη και ασφαλές σεξ (τουλάχιστον εδώ για να μη βγαίνουμε και offtopic) και ας μείνουν με τις απόψεις τους!

συνεχίζουμε...:)

Link to comment
Share on other sites

Για τους χειριστες,να αναφερω πως φιλη μου κολλητη,εμεινε εγκυος μια φορα στα 15 και μια στα 17,χωρις ποτε το αγορι της να εχει τελειωσει,ουτε καν κοντα...

Η σταγονιτσες και τα λοιπα που λετε,ειναι προσπερματικα υγρα,και κανουν τη δουλιτσα τους μια χαρα...

Αν η δουλεια σας ειναι η τεκνοποιηση...

 

Sent from my Milestone

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί το ανεκδοτάκι να λέει "Το κοινό ανάμεσα σε μια καμένη πίτσα και σε μια έγκυο γυναίκα, είναι οτι και στις 2 περιπτώσεις, κάποιος άργησε να τη βγάλει", αλλά αυτό δε σημαίνει οτι αν τη βγάζεις γρήγορα είσαι και safe (πάντα για την εγκυμοσύνη μιλάμε...).
Link to comment
Share on other sites

Για τους χειριστες,να αναφερω πως φιλη μου κολλητη,εμεινε εγκυος μια φορα στα 15 και μια στα 17,χωρις ποτε το αγορι της να εχει τελειωσει,ουτε καν κοντα...

Η σταγονιτσες και τα λοιπα που λετε,ειναι προσπερματικα υγρα,και κανουν τη δουλιτσα τους μια χαρα...

Αν η δουλεια σας ειναι η τεκνοποιηση...

 

Sent from my Milestone

 

δεν διαφωνει κανενας σε αυτο που λες....απλα ξαναλεω πως δεν βγαζουν ολοι σταγονες μεχρι την πληρη εξπερματωση....εγω ας πουμε δεν βγαζω ουτε σταγονα οποτε γιατι να μην το εκμεταλευτω?

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας παιδιά, ειμαι νέος εδω και ελπίζω να με βοηθήσετε . Ειμαι 17 χρονών και έχω σχέση με μια κοπέλα,εδω και 1 μηνα περίπου ,και είναι 16.5. Λέμε να προχωρήσουμε στην σχέση μας ( να ολοκληρώσουμε ) . Φυσικά, δεν ειναι κατι το οποιο το εχουμε κανονίσει, απλα κατα πασα πιθανότητα θα γίνει ,εν καιρώ και είμαστε και οι δύο έτοιμοι .

Θα ηθελα λοιπον συμβουλές, καθως θα ειναι και των δυο μας πρωτη φορα. Συνεπώς θα ηθελα συμβουλες καταρχας ,ως προς την προστασια ,να μην συμβει καποιο ατυχημα (ποιο προφυλακτικο ειναι πιο ασφαλες - να βγω πριν τελειωσω ; κλπ. ) και κατα δευτερον ,ως προς την απολαυση και των δυο μας.

Σας ευχαριστω.Ντρεπομαι και που τα ρωταω αυτα,αλλα δυστυχως δεν υπαρχει επαρκης ενημερωση πουθενα .

 

Υ.Γ. Με τόσα που διάβασα εδω ,εχω φτάσει σε σημείο να φοβάμαι να προχωρήσω,μονο και μονο εξαιτιας των κινδύνων !!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, ειμαι νέος εδω και ελπίζω να με βοηθήσετε . Ειμαι 17 χρονών και έχω σχέση με μια κοπέλα,εδω και 1 μηνα περίπου ,και είναι 16.5. Λέμε να προχωρήσουμε στην σχέση μας ( να ολοκληρώσουμε ) . Φυσικά, δεν ειναι κατι το οποιο το εχουμε κανονίσει, απλα κατα πασα πιθανότητα θα γίνει ,εν καιρώ και είμαστε και οι δύο έτοιμοι .

Θα ηθελα λοιπον συμβουλές, καθως θα ειναι και των δυο μας πρωτη φορα. Συνεπώς θα ηθελα συμβουλες καταρχας ,ως προς την προστασια ,να μην συμβει καποιο ατυχημα (ποιο προφυλακτικο ειναι πιο ασφαλες - να βγω πριν τελειωσω ; κλπ. ) και κατα δευτερον ,ως προς την απολαυση και των δυο μας.

Σας ευχαριστω.Ντρεπομαι και που τα ρωταω αυτα,αλλα δυστυχως δεν υπαρχει επαρκης ενημερωση πουθενα .

 

Υ.Γ. Με τόσα που διάβασα εδω ,εχω φτάσει σε σημείο να φοβάμαι να προχωρήσω,μονο και μονο εξαιτιας των κινδύνων !!!

 

Πολυ γλυκο και "γενναιο" εκ μερους σου να διατυπωσεις τις ανησυχιες σου οι οποιες ειναι πολυ σωστες και δειχνει πως εισαι ενα υπευθυνο και σκεπτομενο ατομο.

 

Μπραβο! Μακαρι και εγω οταν ειμουν 17 να ειχα τετοια μυαλα αδερφε μου.

 

Να σε ενημερωσω πως υπαρχουν προφυλακτικα με extra αντοχη. Ειναι πολυ ευκολο να τα βρεις καθως ειναι πρωτη μουρη σε ολα τα φαρμακεια ακομη και σε μερικα περιπτερα.

 

Οσο για την απολαυση..αυτο ειναι καθαρα υποκειμενικο θεμα... Εγω προσωπικα δεν πιστευω στις ραβδωσεις κλπ κλπ

 

Αλλα υπαρχουν και αυτες οι επιλογες.

 

Αν φορεσεις το προφυλακτικο σωστα και δεν παγιδευσεις αερα μεσα (και δεν εισαι και κανενα αγριμι...στην εχμμ "πραξη") δεν προκειται να εχεις προβλημα. (δεν μπορω να πω ακριβως πως να το βαλεις γιατι το ban που θα φαω θα ειναι one way ticket εξω απο το Myphone) :lol:

 

Mην βαλεις λιπαντικα πανω στο προφυλακτικο (βαζελινες , baby oil κλπ) καθως ενδεχεται να το αλλοιώσουν.

 

Επισης , και μην γελασεις, υπαρχουν και τα extra large προφυλακτικα. Και αυτα ειναι πωλουνται παντου.

Και δεν σπανε ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΙΑ.

 

Οσο για τους κινδυνους... κινδυνοι υπαρχουν (θεωρητικα και πρακτικα) παντου , σε καθε τομεα της ζωης μας.

 

Να τους εχεις παντα στην ακρη του μυαλου σου και να προνοεις αλλα μην τους αφησεις να σου καταστρεφουν την εμπειρια (στην προκειμενη περιπτωση).

 

Ερωτας + Προστασια = το κεφαλι σου ήσυχο

 

μιλαω για το μεγαλο το κακο... το HIV.

 

Γιατι τα αλλα (που ευκολα μπορει κανεις να κολλησει..ειδικα τα κοριτσια) ελεγχονται και θεραπευονται.

 

υγ: επισης πολυ σημαντικο ρολο παιζει η μονογαμια μεταξυ των 2 συντροφων. αν και στην περιπτωση σας δεν μας απασχολει αυτο το θεμα ακομα:)

 

υγ2: καθατιοτητα πριν την πραξη και ακομα πιο σημαντικο... εστω τοπικο ντους μετα!

 

 

Ας μιλησει και κανενας αλλος να μας πει ακομα περισσοτερα πραγματα. πρεπει να την κανω... γιορτες γαρ!

 

ο,τι αλλο θες (δηλαδη πιο "ελευθερη" κουβεντα) στειλε pm

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, ειμαι νέος εδω και ελπίζω να με βοηθήσετε . Ειμαι 17 χρονών και έχω σχέση με μια κοπέλα,εδω και 1 μηνα περίπου ,και είναι 16.5. Λέμε να προχωρήσουμε στην σχέση μας ( να ολοκληρώσουμε ) . Φυσικά, δεν ειναι κατι το οποιο το εχουμε κανονίσει, απλα κατα πασα πιθανότητα θα γίνει ,εν καιρώ και είμαστε και οι δύο έτοιμοι .

Θα ηθελα λοιπον συμβουλές, καθως θα ειναι και των δυο μας πρωτη φορα. Συνεπώς θα ηθελα συμβουλες καταρχας ,ως προς την προστασια ,να μην συμβει καποιο ατυχημα (ποιο προφυλακτικο ειναι πιο ασφαλες - να βγω πριν τελειωσω ; κλπ. ) και κατα δευτερον ,ως προς την απολαυση και των δυο μας.

Σας ευχαριστω.Ντρεπομαι και που τα ρωταω αυτα,αλλα δυστυχως δεν υπαρχει επαρκης ενημερωση πουθενα .

 

Υ.Γ. Με τόσα που διάβασα εδω ,εχω φτάσει σε σημείο να φοβάμαι να προχωρήσω,μονο και μονο εξαιτιας των κινδύνων !!!

 

νομιζω τα αγορακια θα σου δωσουν καλυτερες συμβουλες για αυτο το μονο που θα πω ειναι να μην ντρεπεσε ειναι κατι απόλυτα φυσικο.και μπραβο που δεν σε ενδιαφερει μονο η απολαυση αλλα και η προστασια...η κοπελα σου ειναι τυχερη:)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, ειμαι νέος εδω και ελπίζω να με βοηθήσετε . Ειμαι 17 χρονών και έχω σχέση με μια κοπέλα,εδω και 1 μηνα περίπου ,και είναι 16.5. Λέμε να προχωρήσουμε στην σχέση μας ( να ολοκληρώσουμε ) . Φυσικά, δεν ειναι κατι το οποιο το εχουμε κανονίσει, απλα κατα πασα πιθανότητα θα γίνει ,εν καιρώ και είμαστε και οι δύο έτοιμοι .

Θα ηθελα λοιπον συμβουλές, καθως θα ειναι και των δυο μας πρωτη φορα. Συνεπώς θα ηθελα συμβουλες καταρχας ,ως προς την προστασια ,να μην συμβει καποιο ατυχημα (ποιο προφυλακτικο ειναι πιο ασφαλες - να βγω πριν τελειωσω ; κλπ. ) και κατα δευτερον ,ως προς την απολαυση και των δυο μας.

Σας ευχαριστω.Ντρεπομαι και που τα ρωταω αυτα,αλλα δυστυχως δεν υπαρχει επαρκης ενημερωση πουθενα .

 

Υ.Γ. Με τόσα που διάβασα εδω ,εχω φτάσει σε σημείο να φοβάμαι να προχωρήσω,μονο και μονο εξαιτιας των κινδύνων !!!

 

ενα μεγαλο μπραβο και απο μενα για την ωριμοτητα σου:)

στο θεμα..αρκετα ασφαλη προφυλακτικα θεωρω τα again..δε μου εχουν σπασει ποτε.επισης να φροντισεις να μην εγκλωβιστει αερας στη σπερματοδοχο οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω,γιατι θα γινει σαν αεροστατο και θα τρυπησει στο αψε-σβησε.αυτο μπορεις να το επιτυχεις κρατωντας την ελαφρως με τα δαχτυλα του χεριου σου ενω με το αλλο θα ξετυλιγεις ταυτοχρονα το προφυλακτικο.

τελος,να φροντισεις να εισαι οσο πιο cool γινεται και να μην εχεις κανενα αγχος,ενω αν δεις οτι ποναει η κοπελα να σταματησεις κατευθειαν και να προσπαθησεις να την ηρεμησεις.

αυτα..καλο βολι man;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...