Jump to content

Αντισύλληψη


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το χάπι όμως δεν σε προστατεύει από τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα ή από οποιαδήποτε άλλη μόλυνση που μπορεί να σου μεταφέρει ο συντροφός σου ή εσύ σε αυτόν..Αντίθετα το προφυλακτικό ναι μεν έχει λιγότερη αποτελεσματικότητα αλλά σε προστατεύει και απο εγκυμοσύνη και από όλα τα μεταδιδόμενα νοσήματα καθώς και από άλλα διάφορα που ανέφερε σε προηγούμενο post η Freak αν δεν κάνω λάθος..

Προσωπικά οτιδήποτε και να μου πει η γυναικολόγος μου (η οποία είναι κατά του χαπιού σαν μέσο αντισύλληψης αλλά το υιοθετεί σε περιπτώσεις που υπάρχει πρόβλημα κύκλου ή πολυκυστικών ωοθηκών) και οποιαδήποτε στατιστική μελέτη ή ανακοινώσεις οργανισμών το προφυλακτικό για μένα είναι το καλύτερο...

 

 

Συμφωνω απολυτα με τα οσα αναφερεις για τη χρησιμοτητα του προφυλακτικου σε Σεξουαλικως Μεταδιδομενα Νοσηματα(ΣΜΝ ή STD).Γιαυτο και το χαπι χρησιμοποιειται ως μεθοδος αντισυλληψης σε ΑΥΣΤΗΡΑ μονογαμικες σχεσεις.ΤΕΛΟΣ.

 

Αν μια κοπελα δεν εχει σταθερες σχεσεις τοτε προφυλακτικο.Δεν παιζουμε με τη ζωη μας...

 

Σαν μεσο αντισυλληψης ΚΑΙ ΜΟΝΟ το χαπι εννοειται οτι ειναι πολυ καλυτερο απο οτιδηποτε αλλο.Η επιτυχια του αγγιζει το 99.9% σε σχεση με το επομενο(προφυλακτικο με περιπου 97%).Και τωρα που εχουν βγει και τα καινουρια χαπια(πχ Yasmin) οι παρενεργειες ειναι πολυ λιγοτερες.Σκεφτειτε οτι τα αντισυλληπτικα χρησιμοποιουνται εδω και παρα πολλα χρονια και γιαυτο θεωρουνται ασφαλη φαρμακα.

Screw you guys,I'm going home.........
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 400
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@cOOkie

Αν εκανες τον κοπο να διαβασεις λιγο πιο προσεκτικα το thread θα εβλεπες οτι στις 2 απο τις 3 απαντησεις μου λεω ξεκαθαρα οτι το χαπι ειναι μονο για σταθερες σχεσεις, οπου υπαρχει εμπιστοσυνη αναμεσα στο ζευγαρι και μονο μετα απο επισκεψη στον γυναικολογο.

 

Φυσικα, το προφυλακτικο εχει πολυ ευρυτερο ρολο, αλλα το θεμα μας ειναι η αντισυλληψη. Και για να μην ξαναγραφω τα ιδια, με καλυψε ο doctorkostis.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Μα υπάρχει στ'αλήθεια τέτοιος κόσμος; :wacko:

 

Που να μη νοιάζεται ούτε για την πιθανή εγκυμοσύνη αλλά (το κυριότερο ίσως) ούτε για τις πιθανές μολύνσεις;

 

ελα ντε και γω αυτο απορω.Παντως υπαρχουν πολλες που το κανουν.

 

Και εγώ όταν το άκουσα απόρησα...Αλλά ναι υπάρχουν άτομα (γυναίκες και άντρες) το κάνουν αυτό..

 

@cOOkie

Αν εκανες τον κοπο να διαβασεις λιγο πιο προσεκτικα το thread θα εβλεπες οτι στις 2 απο τις 3 απαντησεις μου λεω ξεκαθαρα οτι το χαπι ειναι μονο για σταθερες σχεσεις, οπου υπαρχει εμπιστοσυνη αναμεσα στο ζευγαρι και μονο μετα απο επισκεψη στον γυναικολογο.

 

Φυσικα, το προφυλακτικο εχει πολυ ευρυτερο ρολο, αλλα το θεμα μας ειναι η αντισυλληψη. Και για να μην ξαναγραφω τα ιδια, με καλυψε ο doctorkostis.

 

Διάβασα πολύ καλά τι έγραψες και εσύ και όλοι οι υπόλοιποι και έχω διαβάσει και το thread..

 

Και απάντησα λέγοντας ότι εγώ προτιμώ το προφυλακτικό...Ακόμα και μέσα στην σχέση που είμαι αυτήν την στιγμή και είναι μονογαμική προτιμώ το προφυλακτικό...Από το να παίρνω χάπι σε καθημερινή βάση και με τον φόβο μην πιω ένα depon ή μια αντιβίωση και δεν είναι πλήρης η αποτελεσματικότητα του χαπιού και να ανησυχώ μετά για ενδεχόμενη εγκυμοσύνη και μέχρι να επανέλθει ο οργανισμός μου στα φυσιολογικά του όταν αποφασίσω να σταματήσω το χάπι προτιμώ το προφυλακτικό...

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

@cOOkiE

Φυσικα και ειναι επιλογη σου να κανεις ο,τι θελεις.

 

Απο ο,τι εχω διαβασει παντως ερευνες εχουν δειξει οτι οι γυναικες απολαμβανουν περισσοτερο την ερωτικη επαφη με το χαπι, καθως νιωθουν πιο προφυλαγμενες απο μια ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη, και δεν εχουν το μυαλο τους σε πιθανη αποτυχια του προφυλακτικου. Επισης, σκεφτειτε οτι σε τυχον υπονοια οτι η μεθοδος του χαπιου μπορει να μην ειναι αποτελεσματικη (για παραδειγμα οπως λεει η cookie η ταυτοχρονη καταναλωση αντιβιωσης) μπορουν να χρησιμοποιηθουν και αλλες μεθοδοι παραλληλα, ενω στο προφυλακτικο αν την πατησεις την πατησες...

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Επισης, σκεφτειτε οτι σε τυχον υπονοια οτι η μεθοδος του χαπιου μπορει να μην ειναι αποτελεσματικη (για παραδειγμα οπως λεει η cookie η ταυτοχρονη καταναλωση αντιβιωσης) μπορουν να χρησιμοποιηθουν και αλλες μεθοδοι παραλληλα, ενω στο προφυλακτικο αν την πατησεις την πατησες...

 

Όχι ακριβώς. Στο προφυλακτικό αν την πατήσεις το ξέρεις και μπορείς να πάρεις τα μέτρα σου (χάπι επόμενης μέρας ΑΝ χρειαστεί ΜΙΑ φορά - γιατί το προφυλακτικό δε θα σπάει συνέχει).

 

Το χάπι αν για οποιοδήποτε λόγο είναι αναποτελεσματικό θα το μάθει η γυναίκα όταν θα είναι μάλλον αργά εκτός αν το υποψιάζεται όπως λες (πχ περίπτωση αντιβιοτικών).

 

Εκεί αν την πατήσεις το μαθαίνεις όταν είναι αργά ...

Link to comment
Share on other sites

@cOOkiE

Φυσικα και ειναι επιλογη σου να κανεις ο,τι θελεις.

 

Απο ο,τι εχω διαβασει παντως ερευνες εχουν δειξει οτι οι γυναικες απολαμβανουν περισσοτερο την ερωτικη επαφη με το χαπι, καθως νιωθουν πιο προφυλαγμενες απο μια ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη, και δεν εχουν το μυαλο τους σε πιθανη αποτυχια του προφυλακτικου. Επισης, σκεφτειτε οτι σε τυχον υπονοια οτι η μεθοδος του χαπιου μπορει να μην ειναι αποτελεσματικη (για παραδειγμα οπως λεει η cookie η ταυτοχρονη καταναλωση αντιβιωσης) μπορουν να χρησιμοποιηθουν και αλλες μεθοδοι παραλληλα, ενω στο προφυλακτικο αν την πατησεις την πατησες...

 

Ναι αλλά το χάπι δεν παύει να επιδρά στον οργανισμό της κοπέλας.. Εμποδίζει την εγκυμοσύνη αναστέλλοντας την ωορρηξία δλδ κοιμίζει τις ωοθήκες...Επίσης μπορεί να μη χρησιμοποιηθεί σωστά (π.χ. ξεχνιέται ένα χάπι, λαμβάνεται μαζί με κάποιο φάρμακο που επηρεάζει τη δράση του όπως τα αντιβιωτικά,υπάρχει διάρροια ή εμετός), στατιστικά, το ποσοστό επιτυχίας πέφτει στο 97%.Έρχεσαι δλδ στο ποσοστό του προφυλακτικού..

Όσο για το ότι απολαμβάνουν την ερωτική επαφή περισσότερο το χάπι έχει "κατηγορηθεί" για μείωση της σεξουαλικής επιθυμίας και μειωμένη λίπανση του κόλπου ακόμα και 1 χρόνο μετά την διακοπή του (πηγή: http://www.medlook.net/article.asp?item_id=1914 )

 

Όχι ακριβώς. Στο προφυλακτικό αν την πατήσεις το ξέρεις και μπορείς να πάρεις τα μέτρα σου (χάπι επόμενης μέρας ΑΝ χρειαστεί ΜΙΑ φορά - γιατί το προφυλακτικό δε θα σπάει συνέχει).

 

Το χάπι αν για οποιοδήποτε λόγο είναι αναποτελεσματικό θα το μάθει η γυναίκα όταν θα είναι μάλλον αργά εκτός αν το υποψιάζεται όπως λες (πχ περίπτωση αντιβιοτικών).

 

Εκεί αν την πατήσεις το μαθαίνεις όταν είναι αργά ...

 

Αυτό ήθελα να πω και εγώ..Με το προφυλακτικό το ξέρεις και παίρνεις τα μέτρα σου...Με το χάπι δεν ξέρω αν θα μπορούσε κάποια να το καταλάβει..

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια κάθε πότε πρέπει να παίρνεται το χάπι και πόσο αυστηρή πρέπει να είναι η τήρησή του όποιου χρονοδιαγράμματος (πχ δεν πρέπει να αργήσεις να το πάρεις πάνω από χ ώρα από την ώρα που είναι η "δόση").
Link to comment
Share on other sites

Και την αποχη.

 

Δεν ξερω αν εχει αναφερθει αλλα το χαπι της επομενης μερας ποσο συχνα "σηκωνει" ο οργανισμος να χρησιμοποιειται; Γιατι κατι ακουσα και περι "2 φορες σε ολη μας την ζωη", να ξερουμε δηλαδη εμεις οι γυναικες τον βαθμο της σοβαροτητας του.

καλο θα ειναι να ΜΗΝ χρησιμοποιειται.απο εκει και περα αν κριθει αναγκαιο,οχι πανω απο 2 φορες τον χρονο.

 

Αλήθεια κάθε πότε πρέπει να παίρνεται το χάπι και πόσο αυστηρή πρέπει να είναι η τήρησή του όποιου χρονοδιαγράμματος (πχ δεν πρέπει να αργήσεις να το πάρεις πάνω από χ ώρα από την ώρα που είναι η "δόση").

και μερα(εκτος απο τις ημερες της περιοδου) ,πρωινες ωρες,κατα προτιμηση την ιδια ωρα παντα(μια αποκλιση 10-15 λεπτων δεν εχει μεγαλη σημασια)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Όχι ακριβώς. Στο προφυλακτικό αν την πατήσεις το ξέρεις και μπορείς να πάρεις τα μέτρα σου (χάπι επόμενης μέρας ΑΝ χρειαστεί ΜΙΑ φορά - γιατί το προφυλακτικό δε θα σπάει συνέχει).

 

Το χάπι αν για οποιοδήποτε λόγο είναι αναποτελεσματικό θα το μάθει η γυναίκα όταν θα είναι μάλλον αργά εκτός αν το υποψιάζεται όπως λες (πχ περίπτωση αντιβιοτικών).

 

Εκεί αν την πατήσεις το μαθαίνεις όταν είναι αργά ...

 

Τι να συζηταμε τωρα, οι περιπτωσεις αποτυχιων που αναφερουμε εχουν συμπεριληφθει στις μετρησεις αποτελεσματικοτητας οι οποιες εχουν δειξει οτι το χαπι ειναι μακραν αποτελεσματικοτερο του προφυλακτικου. Δεν μπορεις να συμπερανεις οτι ολοι σκεφτονται σαν εσενα, και οτι τρεχουν στο φαρμακειο μολις σπασει το προφυλακτικο.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Τι να συζηταμε τωρα, οι περιπτωσεις αποτυχιων που αναφερουμε εχουν συμπεριληφθει στις μετρησεις αποτελεσματικοτητας οι οποιες εχουν δειξει οτι το χαπι ειναι μακραν αποτελεσματικοτερο του προφυλακτικου.

 

Συγνώμη που επαναλαμβάνω κάτι που μάλλον έχει ξαναλεχθεί, αλλά αυτό το ποσοστό αποτυχίας του 0.1% που συμπεριλαμβάνεται όπως λες στις μετρήσεις αφορά το ποσοστό αποτυχίας ΑΝ το χάπι λαμβάνεται σωστά.

 

Όμως:

 

Must Know Facts About the Pill

The effectiveness of birth control pills depends entirely on how they are used. While the stated effectiveness is 96-99% in reality this rate is much lower, around 87%. Poor user habits are the reason for the discrepancy. Taking the Pill at different times of day, missing days or skipping pills all decrease the effectiveness.

 

http://teenadvice.about.com/cs/birthcontrol/a/blbcfacts.htm

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που επαναλαμβάνω κάτι που μάλλον έχει ξαναλεχθεί, αλλά αυτό το ποσοστό αποτυχίας του 0.1% που συμπεριλαμβάνεται όπως λες στις μετρήσεις αφορά το ποσοστό αποτυχίας ΑΝ το χάπι λαμβάνεται σωστά.

 

Προφανως, αναφερομαστε σε διαφορετικες ερευνες. Αν δεις το Αμερικανικο Food and Drugs Association, θα παρατηρησεις οτι οι μετρησεις γινονται με βαση την αναμενομενη αποτυχια σε γυναικες που χρησιμοποιουν μια συγκεκριμενη μεθοδο.

 

http://www.fda.gov/fdac/features/1997/babyguide.pdf

 

Δηλαδη το δειγμα ειναι χ γυναικες που χρησιμοποιουν μια μεθοδο. Αρα οπως το καταλαβαινω εγω, συμπεριλαμβανονται καθε ειδους αποτυχιες. Εξαλλου, κατα τη γνωμη μου ειναι εξαιρετικα δυσκολο να μετρηθει η αποτυχια μονο απο κακη χρηση ή εξαιρουμενης της κακης χρησης, οχι τοσο για το χαπι αλλα ειδικοτερα για το προφυλακτικο.

Υπαρχουν παντως και αλλες αναφορες που υποστηριζουν αυτο που λεω, οτι τα ποσοστα αποτυχιας συμπεριλαμβανουν και την κακη χρηση. Αν δεν ισχυε αυτο, τοτε και εγω εχω την ιδια απορια που ειχες και εσυ πριν απο λιγο...

"Δηλαδη στο 3% των περιπτωσεων τα σπερματοζωαρια περνουν μεσα απο το ηλεκτρονικα ελεγμενο λατεξ?"

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

καπου ειχα διαβασει πριν χρονια-δεν θυμαμαι που- πως αυτο μπορει να γινει(να περασουν σπερματοζωαρια μεσω του λατεξ)

δεν θυμαμαι λεπτομερειες αλλα εγραφε πως ακομα και ενα να περασει το θαυμα του μπορει να το κανει..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Προφανως, αναφερομαστε σε διαφορετικες ερευνες. Αν δεις το Αμερικανικο Food and Drugs Association, θα παρατηρησεις οτι οι μετρησεις γινονται με βαση την αναμενομενη αποτυχια σε γυναικες που χρησιμοποιουν μια συγκεκριμενη μεθοδο.

 

http://www.fda.gov/fdac/features/1997/babyguide.pdf

 

Δηλαδη το δειγμα ειναι χ γυναικες που χρησιμοποιουν μια μεθοδο. Αρα οπως το καταλαβαινω εγω, συμπεριλαμβανονται καθε ειδους αποτυχιες. Εξαλλου, κατα τη γνωμη μου ειναι εξαιρετικα δυσκολο να μετρηθει η αποτυχια μονο απο κακη χρηση ή εξαιρουμενης της κακης χρησης, οχι τοσο για το χαπι αλλα ειδικοτερα για το προφυλακτικο.

 

Ενδιαφέρον το link. Όπως το παρουσιάζει, ναι συμπεριλαμβάνονται και οι κάθε είδους "αποτυχίες" αν και είμαι σίγουρος ότι σε τέτοιου έρευνες (από product reviews λέει) προσπαθούν όσο το δυνατόν να έχουν ιδανικές συνθήκες. Στην πραγματική ζωή δλδ δε θα είναι όλες οι γυναίκες τόσο επιμελείς όσο αυτές που συμμετέχουν στις κλινικές έρευνες. Μπορεί να κάνω και λάθος.

 

Από την άλλη, αναφέρει για το latex προφυλακτικό ότι 11 στις 100 γυναίκες το χρόνο θα μείνουν έγγυες.

 

Με projection αυτό σημαίνει ότι στα 10 χρόνια χρήσης, ΟΛΕΣ οι γυναίκες που χρησιμοποιούν προφυλακτικό θα μείνουν έγγυες.

 

Προς Θεού (δεν αναφέρομαι σε σένα diplomat) μη βγείτε και αρχίσετε πάλι να μου εξηγείτε πως λειτουργεί η στατιστική και ότι πρόκειται για δείγμα κτλ. Δε θα το αντέξω.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον το link. Όπως το παρουσιάζει, ναι συμπεριλαμβάνονται και οι κάθε είδους "αποτυχίες" αν και είμαι σίγουρος ότι σε τέτοιου έρευνες (από product reviews λέει) προσπαθούν όσο το δυνατόν να έχουν ιδανικές συνθήκες. Στην πραγματική ζωή δλδ δε θα είναι όλες οι γυναίκες τόσο επιμελείς όσο αυτές που συμμετέχουν στις κλινικές έρευνες. Μπορεί να κάνω και λάθος.

 

Από την άλλη, αναφέρει για το latex προφυλακτικό ότι 11 στις 100 γυναίκες το χρόνο θα μείνουν έγγυες.

 

Με projection αυτό σημαίνει ότι στα 10 χρόνια χρήσης, ΟΛΕΣ οι γυναίκες που χρησιμοποιούν προφυλακτικό θα μείνουν έγγυες.

 

Προς Θεού (δεν αναφέρομαι σε σένα diplomat) μη βγείτε και αρχίσετε πάλι να μου εξηγείτε πως λειτουργεί η στατιστική και ότι πρόκειται για δείγμα κτλ. Δε θα το αντέξω.

 

Φανταζομαι οτι οι γνωσεις σου στη στατιστικη ειναι καλυτερες απο τις δικες μου, αλλα αυτο που μαλλον σου διαφευγει ειναι αλλο. Η ερευνα αναφερεται οχι στη διαρκεια ενος ετους, αλλα στη διαρκεια του πρωτου ετους χρησιμοποιησης μιας μεθοδου. Εννοειται οτι μετα τα ποσοστα αποτυχιας ειναι μικροτερα.;)

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι μετα τα ποσοστα αποτυχιας ειναι μικροτερα.;)

 

Δεν αντιλαμβάνομαι το γιατί, ειδικά στην περίπτωση του προφυλακτικού.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλαμβάνομαι το γιατί, ειδικά στην περίπτωση του προφυλακτικού.

 

Φανταζομαι λογω εμπειριας

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι λογω εμπειριας

 

Δε νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο. Δλδ πόσες φορές σου παίρνει να μάθεις να φοράς ένα προφυλακτικό; 1-2; 5;;

 

Άλλωστε ενώ η σελίδα ξεκινάει λέγοντας:

 

This number represents the percentage of women who become pregnant

during the first year of use of a birth control method.

 

δηλαδή ακριβώς αυτό που λες. Ομως, μετά παίρνει αυτόν τον αριθμό και στον πίνακα το ονομάζει:

 

(number of pregnancies expected per 100 women per year)

 

Αν υπήρχε κάποια στατιστικά σημαντική μείωση στα επόμενα χρόνια, φαντάζομαι θα σου έδιναν το μέσο όρο μιας (ας πούμε) πενταετίας ή 10ετίας ή δεν ξέρω κι εγώ τι. :O

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο. Δλδ πόσες φορές σου παίρνει να μάθεις να φοράς ένα προφυλακτικό; 1-2; 5;;

 

Άλλωστε ενώ η σελίδα ξεκινάει λέγοντας:

 

δηλαδή ακριβώς αυτό που λες. Ομως, μετά παίρνει αυτόν τον αριθμό και στον πίνακα το ονομάζει:

 

Αν υπήρχε κάποια στατιστικά σημαντική μείωση στα επόμενα χρόνια, φαντάζομαι θα σου έδιναν το μέσο όρο μιας (ας πούμε) πενταετίας ή 10ετίας ή δεν ξέρω κι εγώ τι. :O

 

H ερευνα αφορα τον πρωτο χρονο, εφοσον υπαρχει σημειωση στην αρχη δεν ειναι αναγκαστικο να αναφερεται στη συνεχεια.

Οσον αφορα το αλλο που λες, για το ποσο χρονο χρειαζεται καποιος να μαθει, η ερευνα μπορει να αναφερεται στο πρωτο χρονο αλλα δεν ξερουμε πως κατανεμονται οι αποτυχιες στη διαρκεια του ετους, πχ 10% μπορει να ειναι στν πρωτο μηνα και μονο το 1% στους υπολοιπους μηνες. Παντως, αυτο που ειπα οτι εννοειται (κακη χρηση της λεξης) πως το ποσοστο μειωνεται τα επομενα χρονια ηταν δικο μου συμπερασμα, με βαση κατι που ειχα διαβασει παλιοτερα οτι με το χρονο τα ζευγαρια εξοικιωνονται με το μεσο αντισυλληψης που χρησιμοποιουν μειωνοντας το ποσοστο αποτυχιας.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

H ερευνα αφορα τον πρωτο χρονο, εφοσον υπαρχει σημειωση στην αρχη δεν ειναι αναγκαστικο να αναφερεται στη συνεχεια.

 

Nαι φίλε μου, άλλα με το να γράφει στον πίνακα per year και με τον τρόπο που παρουσιάζεται η έρευνα υποννοεί σαφώς ότι τα αποτελέσματα είναι ενδεικτικά μιας οποιασδήποτε χρονιάς.

 

Και ξαναλέω, αν υπήρχε σημαντική αλλαγή στα επόμενα χρόνια θα το ανέφερε.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2476801#post2476801

συνεχιζω ακαθεκτος να προβαλω τη ηλίθια νοοτροπια των Ελληνιδων κ Ελληνων,

που ειναι οι πρωταθλητριες Ευρωπης στις εκτρωσεις καθως κ οτι ειναι ανενημερωτοι σε θεματα σεξ(παρα τα ψευτοπεριοδικα του Lifestyle που πουλανε λογω σεξ). αυτα για την ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ του ελληνικου πληθυσμου που ειναι ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΑΝΑΠΗΡΟΙ στο σεξ.

 

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_25/09/2008_249766

Προβληματική η αντισύλληψη στην Ελλάδα

Ποσοστό 85% των σεξουαλικώς ενεργών γυναικών, που δεν λαμβάνουν μέτρα αντισύλληψη, μένουν έγκυες μέσα σε ένα χρόνο.

 

Η επιπόλαια σεξουαλική συμπεριφορά των σύγχρονων Ελλήνων μειώνει, με τα χρόνια την αναπαραγωγική ικανότητα των νεαρών ζευγαριών.

 

Ποσοστό 85% των σεξουαλικώς ενεργών γυναικών, που δεν λαμβάνουν μέτρα αντισύλληψη, μένουν έγκυες μέσα σε ένα χρόνο. Το πιο ανησυχητικό, ωστόσο, είναι ότι δύο στις δέκα γυναίκες καταφεύγουν σε άμβλωση, επέμβαση η οποία βάζει σε κίνδυνο όχι μόνο την αναπαραγωγική ικανότητα και την ψυχική τους υγεία, αλλά και την ίδια τους τη ζωή.

 

Δυστυχώς, η Ελλάδα εξακολουθεί να κατέχει μία από τις υψηλότερες θέσεις στη συχνότητα αμβλώσεων, καθώς το ταμπού της αντισύλληψης, παρά την επαρκή πληροφόρηση που παρέχει η σύγχρονη τεχνολογία (Διαδίκτυο), παραμένει.

 

Οι γυναίκες που χρησιμοποιούν το «χάπι» στη Δυτική Ευρώπη φθάνουν σε ποσοστό 22 με 23%, ενώ στην Ελλάδα το αντίστοιχο ποσοστό δεν ξεπερνά το 3%.

 

Αυτά τόνισαν, μεταξύ άλλων, ο αντιπρύτανης του πανεπιστημίου Αθηνών, Γ. Κρεατσάς, ο καθηγητής Μαιευτικής Γυναικολογίας, Α. Αντσακλής, και ο πρόεδρος του Συνδέσμου Οικογενειακού Προγαμματισμού, Ν. Σαλάκος, σε σημερινή συνέντευξη Τύπου για τις επιπτώσεις της επικίνδυνης σεξουαλικής συμπεριφοράς στην υγεία της αναπαραγωγής, με αφορμή την αυριανή Παγκόσμια Ημέρα Αντισύλληψης.

 

«Η σπουδαιότερη μέθοδος εξακολουθεί να είναι το αντισυλληπτικό χάπι», είπε ο κ. Κρεατσάς και υπογράμμισε ότι «υπάρχουν πολλοί μύθοι γύρω από το χάπι, αξίζει, ωστόσο, να γνωρίζουν οι γυναίκες ότι από το 1961, που πρωτοκυκλοφόρησε στην αγορά, έως σήμερα, τα χάπια έχουν βελτιωθεί και περιέχουν πέντε φορές μικρότερη ποσότητα οιστρογόνων».

 

Από την πλευρά του, ο κ. Αντσακλής, αναφερόμενος σε εργασία που διεξήχθη στο νοσοκομείο «Αλεξάνδρα», είπε ότι οι νεαρές Ελληνίδες, σε ποσοστό 9% λαμβάνουν αντισυλληπτικό χάπι και μόνον εφόσον έχουν ενημερωθεί πλήρως γι΄αυτό». Τόνισε ότι στο συγκεκριμένο νοσοκομείο έγιναν, το 2006, 481 αμβλώσεις. Για δε το 2005 εκτιμάται ότι ο συνολικός αριθμός αμβλώσεων σε ιδιωτικά μαιευτήρια, έφτασε τις 66.000.

 

Για το ρόλο του οικογενειακού προγραμματισμού μίλησε ο κ. Σαλάκος και τόνισε ότι όλα ξεκινούν από την εκπαίδευση, γεγονός που καθιστά απαραίτητες τις μεγάλες καμπάνιες ενημέρωσης, από νωρίς στα σχολεία, ώστε οι μαθητές να εξοικειώνονται με τα θέματα αυτά και να αποκτούν βαθειά γνώση, την οποία θα κληθούν να κάνουν πράξη στην εφηβεία ή αργότερα.

 

http://www.kathimerini.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Noμιζω πως αν ρωτησεις καποιον γυναικολογο θα σου δωσει πολυ καλυτερη απαντηση απο οτι εδω μεσα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Θα ήθελα να ρωτήσω,πως γίνεται αντιληπτή μια εγκυμοσύνη,τις πρωτες 5 μέρες . Τι συμπτώματα παρουσιάζονται ;

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω,πως γίνεται αντιληπτή μια εγκυμοσύνη,τις πρωτες 5 μέρες . Τι συμπτώματα παρουσιάζονται ;

Ευχαριστώ,

 

Είναι σχετικά απίθανο να έχεις συμπτώματα από τις πρώτες κιόλας μέρες ... πολλές γυναίκες δεν έχουν συμπτώματα (αν εννοήσουμε αυτά της ναυτίας, πείνας, κτλ) για αρκετούς μήνες (ίσως και καθόλου) ..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...