Jump to content

Αντισύλληψη


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

^^δεν εχω ασχοληθει με το θεμα και δεν ξερω, αλλα με τοσα μειονεκτηματα δεν θα επρεπε να ειχαν καταργηθει τα χαπια?:X

 

Και τα φάρμακα έχουν ανεπιθύμητες ενέργειες (όλα!) αλλά δεν καταργούνται ;)

 

Απλά τα φάρμακα τα παίρνεις από ανάγκη, ενώ το χάπι είναι επιλογή της γυναίκας (μιας και υπάρχουν και άλλες μέθοδοι, με τα δικά της πλεονεκτηματα και μειονεκτήματα η κάθε μία).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 400
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γύρω στο 97% αποτελεσματικά. Αλλά ποιος ο λόγος να χαλάσεις τον κύκλο σου; Άσε που έχουν χίλιαδυο άλλα μειονεκτήματα...

 

μονο τοσο ειναι? :worry:

ειχα την εντυπωση οτι ηταν περισσοτερο αποτελεσματικα!

Link to comment
Share on other sites

μονο τοσο ειναι? :worry:

ειχα την εντυπωση οτι ηταν περισσοτερο αποτελεσματικα!

 

Κοίτα και τα προφυλακτικά τόση προστασία δίνουν. 99% αν δεν κάνω λάθος.

 

Μην σε αγχώνει αυτό, καθώς η σωστή χρήση μετράει και σε διασφαλίζει από κάθε κίνδυνο :)

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω τα εχετε μπερδεψει λιγο...τα αντισυλληπτικα χαπια ειναι η μεθοδος με τη μεγαλυτερη αποτελεσματικοτητα, κοντα στο 99%. Τα προφυλακτικα ειναι πιο κατω, περιπου 97% αν θυμαμαι καλα.

Παντως για μενα το καλυτερο ειναι το χαπι, οταν βεβαια μιλαμε για σταθερες σχεσεις, και οπου η εμπιστοσυνη αναμεσα στα ζευγαρια ειναι δεδομενη.

Πρωτα βεβαια πρεπει να προηγηθει επισκεψη σε γυναικολογο. Απο ο,τι εχω ακουσει παντως η πλειψηφια των γυναικολογων το συνιστουν ανεπιφυλακτα, ως την πιο καταλληλη μεθοδο αντισυλληψης.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω τα εχετε μπερδεψει λιγο...τα αντισυλληπτικα χαπια ειναι η μεθοδος με τη μεγαλυτερη αποτελεσματικοτητα, κοντα στο 99%. Τα προφυλακτικα ειναι πιο κατω, περιπου 97% αν θυμαμαι καλα.

Παντως για μενα το καλυτερο ειναι το χαπι, οταν βεβαια μιλαμε για σταθερες σχεσεις, και οπου η εμπιστοσυνη αναμεσα στα ζευγαρια ειναι δεδομενη.

Πρωτα βεβαια πρεπει να προηγηθει επισκεψη σε γυναικολογο. Απο ο,τι εχω ακουσει παντως η πλειψηφια των γυναικολογων το συνιστουν ανεπιφυλακτα, ως την πιο καταλληλη μεθοδο αντισυλληψης.

 

Όχι το προφυλακτικό θεωρείται το ασφαλέστερο. Απ όλες τις απόψεις.

Τα χάπια πειράζουν άσχημα τον κύκλο. Δεν σκοτώνουν τα σπερματοζωαρια αλλά επεμβαίνουν στον κύκλο της γυναίκας. και το ποσοστό στο χάπι ειναι πιθανόν κ μικρότερο του 97%

 

Ναι σε γυναικολόγο ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΑΠΙ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ η επίσκεψη. για πολλούς λόγους, ειδικα για τις ελληνίδες οι οποίες αντιμετωπίζουν σύμφωνα με τους γιατρους τεράστιο πρόβλημα πολυκυστικών (το οποίο βέβαια χρησιμοποιείται προσχηματικά από πολλούς γυναικολόγους για να τα παίρνουν). Κάτι σαν την νοοτροπία της καισαρικής ένα πράγμα:mad:

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Όχι το προφυλακτικό θεωρείται το ασφαλέστερο. Απ όλες τις απόψεις.

Τα χάπια πειράζουν άσχημα τον κύκλο. Δεν σκοτώνουν τα σπερματοζωαρια αλλά επεμβαίνουν στον κύκλο της γυναίκας. και το ποσοστό στο χάπι ειναι πιθανόν κ μικρότερο του 97%

 

Ναι σε γυναικολόγο ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΑΠΙ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ η επίσκεψη. για πολλούς λόγους, ειδικα για τις ελληνίδες οι οποίες αντιμετωπίζουν σύμφωνα με τους γιατρους τεράστιο πρόβλημα πολυκυστικών (το οποίο βέβαια χρησιμοποιείται προσχηματικά από πολλούς γυναικολόγους για να τα παίρνουν). Κάτι σαν την νοοτροπία της καισαρικής ένα πράγμα:mad:

+1

το μονο που διαφωνω ειναι τα ποσοστα

ολοι σας λετε τα ποσοστα που αναφερουν οι εταιρειες προφυλακτικων,φαρμακευτικες κτλ κτλ.

κανεις δεν μιλαει με ποσοστα επι των περιστατικων.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει μελέτη βρε Freak. Και οι πανεπιστημιακές που υπάρχουν δεν δημοσεύονται πουθενα πια, ειδικά αν εχουν δικαιωματα χρήσης μέσα

 

η τελευταία μελέτη που την ειχε δρομολογήσει ο ασκητης αφορουσε την σεξ.συμπεριφορά των ελληνων (κ βεβαια κατέρριψε την χαζο ευρωπαικη μελέτη περι ..πρωταθλητων του σεξ, τελοσπαντων)

 

Οπότε μένουμε σε αυτό το 97%. Εχω την εντύπωση ότι τα ποσοστά (επειδή το χαπι δεν δρα στοχευμένα) πρέπει να ειναι μικρότερα του 80%

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω τα εχετε μπερδεψει λιγο...τα αντισυλληπτικα χαπια ειναι η μεθοδος με τη μεγαλυτερη αποτελεσματικοτητα, κοντα στο 99%. Τα προφυλακτικα ειναι πιο κατω, περιπου 97% αν θυμαμαι καλα.

Παντως για μενα το καλυτερο ειναι το χαπι, οταν βεβαια μιλαμε για σταθερες σχεσεις, και οπου η εμπιστοσυνη αναμεσα στα ζευγαρια ειναι δεδομενη.

Πρωτα βεβαια πρεπει να προηγηθει επισκεψη σε γυναικολογο. Απο ο,τι εχω ακουσει παντως η πλειψηφια των γυναικολογων το συνιστουν ανεπιφυλακτα, ως την πιο καταλληλη μεθοδο αντισυλληψης.

 

Δικαιολογίες μερίδας αντρών για να μην φορέσουν προφυλακτικό. Ηρεμήστε αγόρια, δεν δαγκώνει.

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα.Καλο

θα μπορουσαμε (οι αντρες) να πουμε το ιδιο και για το πραμα μας χωρις προφυλακτικο....'Δεν δαγκωνει' :lol:

Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάντως αν ήμουν γυναίκα (δε θέλω αστειάκια) δε ξέρω αν θα ήθελα να φλομώνω το σώμα μου με χημικά χάπια :O

 

Ή μάλλον ξέρω. Δεν θα ήθελα.

 

Ας μου εξηγήσει κάποιος τι σημαίνουν αυτά τα ποσοστά btw. Έστω 99%; Σημαίνει ότι στις 99 γυναίκες θα μείνει η μία έγγυος;

 

Πάντως για το προφυλακτικό τα έχουμε ξαναπεί. Αν δεν σπάσει και το βγάλεις προσεχτικά, η επιτυχία του είναι 100%. Δεν πρόκειται το σπέρμα να διαπεράσει το υλικό αλλιώς :lol:

 

Αυτά τα ποσοστά (όσο κι αν είναι) για τα προφυλακτικά αναφέρονται σε σπασίματα κτλ. Η διαφορά είναι ότι:

- αν προσέχεις (τι αγοράζεις, πως το φοράς κτλ) το προφ ΔΕΝ σπάει

- ΑΝ παρόλα αυτά σπάσει 1 στις χίλιες σπάσει το ξέρεις και μπορείς να προφυλαχτείς (πχ χάπι επόμενης ημέρας).

 

Στο αντισυλληπτικό αν πέσεις στο 1% θα το μάθεις όταν θα είναι πολυ αργά και η μόνες λύσεις θα είναι το να γίνεται γονιός ή η έκτρωση (με ότι αυτά συνεπάγονται).

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα.Καλο

θα μπορουσαμε (οι αντρες) να πουμε το ιδιο και για το πραμα μας χωρις προφυλακτικο....'Δεν δαγκωνει' :lol:

 

Σίγουρα δεν δαγκώνει αλλά no σκούφος, no sex :p

 

 

Eγώ πάντως αν ήμουν γυναίκα (δε θέλω αστειάκια) δε ξέρω αν θα ήθελα να φλομώνω το σώμα μου με χημικά χάπια :O

 

Ακριβώς έτσι σκέφτονται πολλές γυναίκες. Από τη στιγμή που το προφυλακτικό έχει μόνο 2% αποτυχία, γιατί να βάζουμε κάτι στο σώμα μας που έχει μικρότερη επιτυχία και προκαλεί και τόσες παρενέργιες; Ενώ το προφυλακτικό δεν έχω ακούσει να έχει επιπτώσεις στο πέος...

 

 

Ας μου εξηγήσει κάποιος τι σημαίνουν αυτά τα ποσοστά btw. Έστω 99%; Σημαίνει ότι στις 99 γυναίκες θα μείνει η μία έγγυος;

 

Αν και ποτέ δεν αναρωτήθηκα γιατί το θεώρησα αυτονόητο, νομίζω πως αν λένε ότι έχει 99% επιτυχία σημαίνει ότι στα 100 πη..ματα, το 1 θα πάει στραβά :p

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Τα ποσοστο στα προφυλακτικα τουλαχιστον εχω την εντυπωση οτι δεν γραφουν 100% επιτυχια διοτι κρατανε μια πισινη σε περιπτωση που σπασει κτλπ. Δλδ, αν τα χρησιμοποιησεις σωστα δεν υπαρχει περιπτωση να παει κατι στραβα. Το 1% αναφερεται στην περιπτωση που σπασει το προφυλακτικο.
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι σκέφτονται πολλές γυναίκες. Από τη στιγμή που το προφυλακτικό έχει μόνο 2% αποτυχία, γιατί να βάζουμε κάτι στο σώμα μας που έχει μικρότερη επιτυχία και προκαλεί και τόσες παρενέργιες; Ενώ το προφυλακτικό δεν έχω ακούσει να έχει επιπτώσεις στο πέος...

 

 

 

 

αν θελουμε να μιλαμε με ακριβεια,θα πρεπει να αναφερθουν οι επιπτωσεις οχι στο πεος αλλα στον κολπο της γυναικας.

πολλες γυναικες λοιπον εμφανιζουν ξηροτητα κολπου με την χρηση προφυλακτικου,με συνεπειες το τσουξιμο κατα την ουρηση(για λιγη ωρα μετα την πραξη),κνυσμο..

 

επισης τα προφυλακτικα προφυλασσουν απο

κολπιτιδα

τριχομοναδες

βακτηριδια

πυελικη φλεγμονη

γονορροια

χλαμυδια

συφιλη

μαλακο ελκος

HIV ,

ενω οι αλλες μεθοδοι αντισυληψης,οχι

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

αν θελουμε να μιλαμε με ακριβεια,θα πρεπει να αναφερθουν οι επιπτωσεις οχι στο πεος αλλα στον κολπο της γυναικας.

πολλες γυναικες λοιπον εμφανιζουν ξηροτητα κολπου με την χρηση προφυλακτικου,με συνεπειες το τσουξιμο κατα την ουρηση(για λιγη ωρα μετα την πραξη),κνυσμο..

 

Νομίζω ότι αυτά συμβαίνουν μόνο όταν προμηθεύονται προφυλακτικά από περίπτερα, σούπερ μάρκετ, πλανόδιους στο δρόμο κλπ. Εκτίθενται σε θερμοκρασίες που δεν θα έπρεπε κι έτσι "στεγνώνει" το σπερματοκτόνο που έχουν στο περίβλημά τους... (όσα περιέχουν σπερματοκτόνο τέλος πάντων)

 

Και θα ακουστεί λίγο αστείο, αλλά το κάθε πέος έχει την ιδιατερότητά του :p

 

Κάποιος που δεν μπορεί με τίποτα τα again, χρησιμοποιεί τα duo, ενώ κάποιος που δεν ανέχεται με τίποτα τα trojan φοράει τα durex και ούτω καθεξής.

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα καταληγουμε στο προφυλακτικο...

Απλα σκεφτομουν τα χαπια, αλλα απ'οτι βλεπω ολες συμφωνουμε να μην παιρνουμε χημικα! Το ιδιο κι εγω...

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Αν και ποτέ δεν αναρωτήθηκα γιατί το θεώρησα αυτονόητο, νομίζω πως αν λένε ότι έχει 99% επιτυχία σημαίνει ότι στα 100 πη..ματα, το 1 θα πάει στραβά :p

 

Eμένα δε μου φαίνεται τόσο αυτονόητο. Και εξηγούμαι. Ας πούμε (χάριν ευκολίας υπολογισμών) ότι μια γυναίκα έχει σεξουαλική επαφή 2 φορές την εβδομάδα. Άρα 100 φορές το χρόνο. Άρα τη 1 από αυτές θα μείνει έγγυος.

 

Άρα συνολικά όλες οι γυναίκες που παίρνουν το χάπι θα μείνουν εγγυες (μια φορά το χρόνο :p).

 

Κάτι δεν πάει καλά. Μήπως είναι 1 στις 100 γυναίκες (και για πόσο διάστημα χρόνου) κι όχι μια στις 100 συνουσίες;

 

Το ένα απο το άλλο έχουν τεράστια διαφορά ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν και ποτέ δεν αναρωτήθηκα γιατί το θεώρησα αυτονόητο, νομίζω πως αν λένε ότι έχει 99% επιτυχία σημαίνει ότι στα 100 πη..ματα, το 1 θα πάει στραβά :p

 

Οπότε μετά την 99η σταματάς και αλλάζεις μάρκα.

Link to comment
Share on other sites

 

Ας μου εξηγήσει κάποιος τι σημαίνουν αυτά τα ποσοστά btw. Έστω 99%; Σημαίνει ότι στις 99 γυναίκες θα μείνει η μία έγγυος;

 

Στη στατιστικη υπαρχει ο λεγομενος νομος των μεγαλων αριθμων .Τι σημαινει αυτο τωρα.Οταν ριχνουμε ενα νομισμα λεμε οτι για να ερθει η μια ή αλλη πλευρα ειναι 50-50.Ολοι ξερουν οτι αυτο δεν ισχυει αν ριξεις το νομισμα 10 φορες ας πουμε ή εικοσι φορες.Το 50-50 θα αρχισει να ισχυει αν ριξουμε το νομισμα ας πουμε γυρω στις 1000 ή καλυτερα 10.000 φορες.Το ιδιο ισχυει και με το 99% του προφυλακτικου.Μπορει να το χρησιμοποιησουν 200 αντρες χωρις προβλημα.Αλλα αν το χρησιμοποησουν 20.000 αντρεςνα εχουμε "αποτυχια" :) στους 20 που ειναι το 1%.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Προφυλακτικό και αν γίνει κάποια ζημιά τότε χάπι της επόμενης μέρας για την κοπέλα

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Στη στατιστικη υπαρχει ο λεγομενος νομος των μεγαλων αριθμων .Τι σημαινει αυτο τωρα.Οταν ριχνουμε ενα νομισμα λεμε οτι για να ερθει η μια ή αλλη πλευρα ειναι 50-50.Ολοι ξερουν οτι αυτο δεν ισχυει αν ριξεις το νομισμα 10 φορες ας πουμε ή εικοσι φορες.Το 50-50 θα αρχισει να ισχυει αν ριξουμε το νομισμα ας πουμε γυρω στις 1000 ή καλυτερα 10.000 φορες.Το ιδιο ισχυει και με το 99% του προφυλακτικου.Μπορει να το χρησιμοποιησουν 200 αντρες χωρις προβλημα.Αλλα αν το χρησιμοποησουν 20.000 αντρεςνα εχουμε "αποτυχια" :) στους 20 που ειναι το 1%.

 

To καταλαβαίνω αυτό, αλλά τελικά η αποτυχία αφορά αριθμό γυναικών ή αριθμό "χρήσεων" (στην περίπτωση του προφυλακτικού - συνουσιών στην περίπτωση του χαπιού);

 

Για το 1% των γυναικών που χρησιμοποιούν το χάπι είναι διαφορετικό του 1% των συνουσιών από γυναίκες που χρησιμοποιούν το χάπι.

 

Ελπίζω να καταλαβαίνεις την ερώτησή μου.

 

PS: To 1% του 20.000 είναι 200 :)

Link to comment
Share on other sites

Η στατιστικη λεει πως η αποτελεσματικοτητα του προφυλακτικου ειναι 99% τη στιγμη που το χρησιμοποιηεις και οχι αναλογα με τα π@@@ματα.Δηλαδη μπορει καποιος να συννουσιαστει 100 φορες και να μην υπαρξει καποιο προβλημα και καποιος αλλος μια φορα και να του σπασει.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ωραία ξεχάστε το προφυλακτικό γιατί δε θα βγάλουμε άκρη. Μου εξηγείτε πως λειτουργεί η στατιστική αλλά εγώ ρωτάω κάτι άλλο.

 

Στο χάπι, αν το χρησιμοποιείς σωστά, ξέρει κάποιος να μας πει πόσο είναι το ποσοστό επιτυχίας και σε τι αναφέρεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι έχω ακούσει αυτό το χάπι της επόμενης μέρας πρέπει εμείς οι γυναίκες να το αποφεύγουμε, σωστά? Τώρα υπάρχει περίπτωση μια γυναίκα που κανονικότατα παίρνει κάθε φορά τα αντισυλληπτικα να μείνει έγκυος? Εγώ πάντως ψηφίζω προφυλακτικά!
Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι έχω ακούσει αυτό το χάπι της επόμενης μέρας πρέπει εμείς οι γυναίκες να το αποφεύγουμε, σωστά?

 

Εννοείται! Δεν είναι και ότι καλύτερο και θα το πάρεις μόνο σε ακραίες περιπτώσεις (πχ αν σπάσει το προφυλακτικό).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...