Jump to content

Αντισύλληψη


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ θα σταθώ σε αυτό που είπε ο κατά τα άλλα επιστήμονας ιατρός. Δυστυχώς παιδιά η ιατρική σήμερα είναι πολύ ξεπεσμένη. Μπορεί να ακούγεται βαρύ αλλά επειδή έχω μια άμεση επαφή με το πώς κινούνται τα φάρμακα σήμερα, ως άνθρωπος είμαι δυσαρεστημένος, ως επαγγελματίας πετάω από τη χαρά μου. Όμως υπερισχύει η ανθρωπιά. Ήμαρτον με αυτούς τους γιατρούς/φαρμακοποιούς που δυστυχώς δεν είναι και λίγοι (μάλλον το αντίθετο) που στόχος τους είναι να πουλήσουν όλο και περισσότερα φάρμακα.

 

Ακούστε λοιπόν πώς γίνεται η διακίνηση των νέων φαρμάκων που εισάγονται στην αγορά. Γίνεται ενημέρωση αρχικά από ιατρικούς επισκέπτες (τα λεγόμενα κοράκια) στους γιατρούς της ειδικότητας (πχ τα φάρμακα της καρδιάς σε καρδιολόγους, τα γυναικολογικά σε γυναικολόγους κλπ.).

 

Η ενημέρωση είναι η επίσημη εκδοχή. Η ανεπίσημη είναι η εξής: όσα περισσότερα θα γράφεις, τόσο καλύτερα μπόνους θα έχεις. Και ποια είναι τα μπόνους; Ταξιδάκια αναψυχής στην Κούβα και στην Ταϋλάνδη για δήθεν συνέδρια (έτσι φαίνονται) και φυσικά υλικά αγαθά (τηλεοράσεις, DVD, στερεοφωνικά κλπ). Έτσι ο γιατρός στο βωμό του χρήματος θυσιάζει κάθε επιστημονική συμβουλή.

 

Το σήμα κατατεθέν για αυτούς που γνωρίζουν πράματα σε περιπτώσεις που θέλουμε να πλασάρουμε ένα νέο φάρμακο στον ασθενή που είναι δύσπιστος ξέρετε ποιο είναι; Ότι είναι νέας γενιάς, με λιγότερες παρενέργειες... Αυτό δηλαδή που σου είπε εσένα Βαλέρια. Βέβαια μερικές φορές ισχύει, αλλά είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις.

 

Συνήθως είναι ελάχιστες οι διαφορές των νέων με τα παλιά φάρμακα και ο μόνος λόγος που αντικαθίστανται είναι η ακριβή πλέον τιμή τους.

 

Τα ίδια συμβαίνουν και με τους φαρμακοποιούς. Έρχονται τα κοράκια που είπα παραπάνω και συνεχώς ρωτάνε. Πόσα PRAVACHOL φύγανε; To XENICAL πάει καλά; Ποιος γιατρός τα γράφει; Ποιος ΔΕΝ γράφει; (να τον «περιποιηθούμε» αναλόγως)

 

Δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια. Δε μπορεί να διαψευστεί από τίποτα και από κανέναν.

σωστός.απόλυτο δίκιο.να το επιβεβαιώσω κι εγώ που έχω πατέρα-μάνα-αδερφό γιατρούς και μου τα λένε κάθε μέρα τι γίνεται.ειδικά με τα φάρμακα που γράφουν έχουν τρελά μπόνους (καμιά φορά ποσοστά κιόλας) και παίζονται τρελά ποσά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 400
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ενταξει παιδια δεν σημαινει οτι επειδη οι Ελληνες γιατροι τα παιρνουν το χαπι ειναι μπαφλα. Μπορειτε να διαβασετε εδω¨

http://www.americanpregnancy.org/preventingpregnancy/birthcontrolpills.html

 

εξηγει τα υπερ και τα κατα και τις διαφορες των παλιων χαπιων απο αυτα νεας γενιας. (το site ειναι απο το american pregnency assosiation και ειναι κατα τη γνωμη μου 100% αξιοπιστο. Παρομοιες πληροφοριες θα βρειτε και στο site του παγκοσμιου οργανισμου υγειας).

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ρε παιδιά...

 

Ξέρω, έχει απαντηθεί... Αλλά εν τέλει, έχω μπερδευτεί. Πήγα, για ενημέρωση σχετικά με την αντισύλληψη, σε μια γυναικολόγο στη Θεσσαλονίκη και ανέτρεψε ό,τι νόμιζα ότι ήξερα για τα αντισυλληπτικά χάπια.

 

Μου είπε ότι πλέον είναι τρίτης γενιάς και δεν είναι ορμονούχα:!: Επίσης, προφυλάσσουν από ένα σωρό καρκίνους και αρρώστιες ενώ δεν είναι ένοχα για άλλες μορφές καρκίνου. Ότι ρυθμίζουν τον κύκλο (να και κάτι που ήξερα σωστά) και ότι μπορείς να τα παίρνεις άφοβα, όσο καιρό θες... Και άλλα τέτοια... Κάποιος γνώστης υπάρχει, να ρίξει λίγο φως; Θα πάω και σε άλλο γιατρό, εννοείται, αλλά...:blink:

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (MOT-V1050/83.38.49I MIB/2.2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

profilaktiko...panta ,pantou me monimo kai prosorino suntrofo...

Ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Lampros7 k geofil, μπορειτε να εξηγησετε λιγο την αποψη σας?

 

ειστε κατα οτιδηποτε καινουριου και πρωτοποριακου? Απορριπτεται

την επιστημη γενικα ή μονο μια συγκεκριμενη κατηγορια φαρμακων?

Εχετε συμβουλευτει καποιο γιατρο και σας ειπε οτι τα χαπια αυτα

ειναι του σατανα?

Εξηγηστε λιγο για να υπαρχει και διαλογος...

φιλικα

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον προοδευτικό.

Όχι φίλε μου δεν ζούμε σε άλλον αιώνα. Αλλά εγώ δεν άκουσα κανέναν ειδικό ακόμα να εγγυηθεί απόλυτα για τα νέας γενιάς χάπια. Όχι ότι αμφιβάλλω όμως.

Απλά τα προφυλακτικά είναι απολύτως σίγουρα και ακίνδυνα. Και παρόλο που έχει ξαναειπωθεί θα το ξαναπώ. Τα προφυλακτικά δεν μας προφυλάσουν μόνο από ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον προοδευτικό.

Όχι φίλε μου δεν ζούμε σε άλλον αιώνα. Αλλά εγώ δεν άκουσα κανέναν ειδικό ακόμα να εγγυηθεί απόλυτα για τα νέας γενιάς χάπια. Όχι ότι αμφιβάλλω όμως.

Απλά τα προφυλακτικά είναι απολύτως σίγουρα και ακίνδυνα. Και παρόλο που έχει ξαναειπωθεί θα το ξαναπώ. Τα προφυλακτικά δεν μας προφυλάσουν μόνο από ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες

Paidia katatheto tin empeiria mou an kai den eimai eidikos. Posa xronia exei pou anakalyftike i aspirini? Arketa! Meta apo tosa xronia loipon oi giatroi an tous rotisete kai milame gia kalous giatrous den einai sigouroi gia tis epiptoseis pou prokalei. Pos tora einai sigouroi gia ta nea ayta farmaka kapoioi alloi giatroi enas theos kserei.

tsp den eimai kata alla na min eimaste apolytoi gia kati.

Link to comment
Share on other sites

Paidia katatheto tin empeiria mou an kai den eimai eidikos. Posa xronia exei pou anakalyftike i aspirini? Arketa! Meta apo tosa xronia loipon oi giatroi an tous rotisete kai milame gia kalous giatrous den einai sigouroi gia tis epiptoseis pou prokalei. Pos tora einai sigouroi gia ta nea ayta farmaka kapoioi alloi giatroi enas theos kserei.

tsp den eimai kata alla na min eimaste apolytoi gia kati.

Έτσι ακριβώς. Ας περιμένουμε λίγο πριν βγάλουμε συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

μην μπαιρδεύουμε τα φάρμακα.

διαφορετικές οι χρήσεις του κάθε ένα.

διαφορετικές επιπτώσεις.

όσον αφορά την ασπιρίνη, θα πρέπει ο κάθε ένας να ενημερωθεί, για το κάθε φάρμακο. το συγκεκριμμένο δνε πρέπει να δίνεται άνευ συνταγή ιατρού, υπάρχει νόμος.

 

ωχ διάβασα και κα΄τι κουλό, τα φάρμακα αντισσύληψης του σατανά; ε όχι! πού είναι η μόρφωση; το οτι κάποιοι από εσάς είσαστε εγγράματοι δεν σας καθιστά αυτομάτως μορφωμένους, λες και ζείτε στο μεσαίωνα. τί άλλο θα διαβα΄σω;

 

ενημέρωση τα αντισυλλιπτικά τα έχει δεχτεί και η εκκλησία, έτσι για ενημε΄ρωση.

 

από εκεί και πέρα αν κάποιος θέλει να βρε τρόπο αντισύλληψης τότε ο καλύτερος είναι η "χειροτεχνία" .

από εκεί και πέρα, ας συμβουλευτεί ο κάθε ένας ξεχωριστά τον ιατρό του να του πει ποιό χάπι πρέπει να πάρει για τον δικό του οργανισμό.

το ποιό κατάλληλο θεωρείται το προφυλακτικό και μάλιστα δυπλοφόρετο.

 

απορίες κανείς;

Link to comment
Share on other sites

το ποιό κατάλληλο θεωρείται το προφυλακτικό και μάλιστα δυπλοφόρετο.

 

Όντως, το πιο κατάλληλο για να γίνεις μαμά.

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

μην μπαιρδεύουμε τα φάρμακα.

διαφορετικές οι χρήσεις του κάθε ένα.

διαφορετικές επιπτώσεις.

όσον αφορά την ασπιρίνη, θα πρέπει ο κάθε ένας να ενημερωθεί, για το κάθε φάρμακο. το συγκεκριμμένο δνε πρέπει να δίνεται άνευ συνταγή ιατρού, υπάρχει νόμος.

 

ωχ διάβασα και κα΄τι κουλό, τα φάρμακα αντισσύληψης του σατανά; ε όχι! πού είναι η μόρφωση; το οτι κάποιοι από εσάς είσαστε εγγράματοι δεν σας καθιστά αυτομάτως μορφωμένους, λες και ζείτε στο μεσαίωνα. τί άλλο θα διαβα΄σω;

 

ενημέρωση τα αντισυλλιπτικά τα έχει δεχτεί και η εκκλησία, έτσι για ενημε΄ρωση.

 

από εκεί και πέρα αν κάποιος θέλει να βρε τρόπο αντισύλληψης τότε ο καλύτερος είναι η "χειροτεχνία" .

από εκεί και πέρα, ας συμβουλευτεί ο κάθε ένας ξεχωριστά τον ιατρό του να του πει ποιό χάπι πρέπει να πάρει για τον δικό του οργανισμό.

το ποιό κατάλληλο θεωρείται το προφυλακτικό και μάλιστα δυπλοφόρετο.

 

απορίες κανείς;

Den eipa kati to antitheto. eipa kati to profanes. Kai an theleis kane mia dokimi pigiane se ena kalo giatro opoion thes kai rota tou giatre ti epiptoseis mporei na exei i aspirini. na deis oti den tha pareis ksekatharei apantisi genika nai tha sou apantisoun oloi oti pkanei auto auto alla kanenas den kserei akrivos. kai oi ereunes sunexizontai akomi. to idio eipa kai gia ta antisiliptika.

min eimaste apolutoi eidika me farmaka.

Link to comment
Share on other sites

Όντως, το πιο κατάλληλο για να γίνεις μαμά.

Τι θες να πεις; εκτός αν ήθελες να πεις για να μην γίνεις μαμά. Αν κυριολεκτείς τότε έχεις σίγουρα άδικο.

Link to comment
Share on other sites

με το να φορεσει κανεις διπλο προφυλακτικο εχει πιο πολλες πιθανοτητες εγκυμοσυνης απο το να φορεσει ενα, Νομιζω αυτο λεει η dexter και εχει δικιο.

 

Απλά τα προφυλακτικά είναι απολύτως σίγουρα και ακίνδυνα

μιλωντας παντα για μονιμη σχεση οπως εχω πει στην πρωτη μου απαντηση, τα χαπια ειναι πιο αποταλεσματικα απο τα προφυλακτικα.

ωχ διάβασα και κα΄τι κουλό, τα φάρμακα αντισσύληψης του σατανά; ε όχι! πού είναι η μόρφωση; το οτι κάποιοι από εσάς είσαστε εγγράματοι δεν σας καθιστά αυτομάτως μορφωμένους, λες και ζείτε στο μεσαίωνα. τί άλλο θα διαβα΄σω;

δεν ξερω αν αναερεσαι σε αυτο που εγραψα εγω , αλλα προφανως στο συγκεκριμενο σημειο μιλαω(γραφω) ειρωνικα

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

πού είναι η μόρφωση; το οτι κάποιοι από εσάς είσαστε εγγράματοι δεν σας καθιστά αυτομάτως μορφωμένους, λες και ζείτε στο μεσαίωνα. τί άλλο θα διαβα΄σω;

 

το ποιό κατάλληλο θεωρείται το προφυλακτικό και μάλιστα δυπλοφόρετο.

 

:blink: :wacko:

 

Α και, αν καταφέρεις να βάλεις προφυλακτικό σε προφυλακτικό χωρίς να βγεί με την πρώτη σφύρα μου.

Link to comment
Share on other sites

με το να φορεσει κανεις διπλο προφυλακτικο εχει πιο πολλες πιθανοτητες εγκυμοσυνης απο το να φορεσει ενα, Νομιζω αυτο λεει η dexter και εχει δικιο.

 

 

μιλωντας παντα για μονιμη σχεση οπως εχω πει στην πρωτη μου απαντηση, τα χαπια ειναι πιο αποταλεσματικα απο τα προφυλακτικα.

 

δεν ξερω αν αναερεσαι σε αυτο που εγραψα εγω , αλλα προφανως στο συγκεκριμενο σημειο μιλαω(γραφω) ειρωνικα

Το να φορέσει κανείς διπλό προφυλακτικό είναι τουλάχιστον χαζό. Ήταν φυσικά σχήμα λόγου από την κοπελιά που ήθελε να τονίσει την σιγουριά του προφυλακτικού.

Και εγώ μόνιμη σχέση έχω και δεν βλέπω το λόγο να μην χρησιμοποιήσω προφυλακτικό. Κάτι που είναι σίγουρα ακίνδυνο και για την σύντροφό μου και για μένα φυσικά.

Όσο για το ειρωνικό του post σου, ήταν μάλλον ατυχές. Και εγώ το παρεξήγησα όπως και άλλοι από οτι βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

geofil, αν εσυ πιστευεις οτι με το προφυλακτικο εχεις την ιδια αισθηση που εχεις και χωρις παω πασο. Επισης, αν σε φτιαχνει να σταματας για να το φορεσεις εμενα μου περισευει.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

geofil, αν εσυ πιστευεις οτι με το προφυλακτικο εχεις την ιδια αισθηση που εχεις και χωρις παω πασο. Επισης, αν σε φτιαχνει να σταματας για να το φορεσεις εμενα μου περισευει.

Δεν μπορώ να πω ότι είναι το πιο όμορφο πράγμα εκείνη την στιγμή. Για ασφάλεια και προστασία μίλησα. Και εσύ όμως δεν μίλησες για το πόσο συμβάλλει στην ευχαρίστηση;). Εκεί θα συμφωνούσαμε όλοι. Αλλά πήγες να μας ρίξεις στην πυρά σαν αναχρονιστικούς. Δεν εμπιστευόμαστε την επιστήμη:blink: κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

οχι ακριβως,

 

πρωτα ειπες

Και εγώ μόνιμη σχέση έχω και δεν βλέπω το λόγο να μην χρησιμοποιήσω προφυλακτικό

και μετα σου εδωσα 2 λογους και μετα ειπες

Δεν μπορώ να πω ότι είναι το πιο όμορφο πράγμα εκείνη την στιγμή

 

Για ασφάλεια και προστασία μίλησα

αυτο πια εχει απαντηθει χιλιες φορες στο παρων thread.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

δεκτό Diplomat !!!

 

όσο αφορά το δυπλοφόρετο προφυλακτικό, ας το δοκιμάσετε απλά δνε θα ευχαριστηθείτε τν έρωτα τόσο πολύ.

 

όπως έγραψα ανάλογα τις περιπτώσεις και ανάλογα για΄τι θέλει κάποιος να κάνει σεξ.σεξ,σεξ!

 

πάντως για σωστή αντισύλληψη ας πάει ο κάθε ένας στον ιατρό του και εεκίνος θα τον εημερώσει κατάλληλα.

 

φιλάκιαααααααααααααα:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Τι θες να πεις; εκτός αν ήθελες να πεις για να μην γίνεις μαμά. Αν κυριολεκτείς τότε έχεις σίγουρα άδικο.

 

Κυριολεκτώ κι έχω σίγουρα δίκιο. Το προφυλακτικό πρέπει να φορεθεί σωστά, ΟΧΙ να γεμίσεις το μόριο του άνδρα με προφυλακτικά! (πολύ ευγενικά το είπα, ε;) Αν φορέσεις δύο προφυλακτικά, ή θα σπάσει κάποιο λόγω του αέρα που εγκλωβίζεται ανάμεσα στα δύο προφυλακτικά ή... απλά δε θα μπορείς να το στερεώσεις!!! Σιγά μη σταθούν δύο προφυλακτικά το ένα πάνω στο άλλο. Και άντε και στερεώθηκαν. Στάνταρ σε λιγάκι ωωωπ! Θα φύγουν. Ένα και σωστά τοποθετημένο, με προσοχή γενικότερα και είσαι ασφαλής.

 

Και είμαι και άπειρη... Λογική θέλει βρε παιδιά;)

 

αν εσυ πιστευεις οτι με το προφυλακτικο εχεις την ιδια αισθηση που εχεις και χωρις παω πασο. Επισης, αν σε φτιαχνει να σταματας για να το φορεσεις εμενα μου περισευει

 

Απλά για κάποια άτομα προέχει η ασφάλεια. Ίσως επίσης να θέλουν να είναι πιο σωστοί απέναντι στην κοπέλα, είτε σε μια μόνιμη είτε σε περιστασιακή σχέση. Δεν μπορείς να βάζεις πάντα τη δική σου ευχαρίστηση πάνω από την ασφάλεια. Και εντάξει, εσύ νιώθεις ασφαλής ή τέλος πάντων δεν ανησυχείς τόσο. Η κοπελιά τι φταίει; Στην καλύτερη, διακινδυνεύει μια πιθανή εγκυμοσύνη. Άσε τα ΣΜΝ...:X Αλλά όπως λες κι εσύ, πάω πάσο και μου περισσεύει.

 

Όλα αυτά με φιλική διάθεση;) :happy::happy:

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

Κυριολεκτώ κι έχω σίγουρα δίκιο. Το προφυλακτικό πρέπει να φορεθεί σωστά, ΟΧΙ να γεμίσεις το μόριο του άνδρα με προφυλακτικά! (πολύ ευγενικά το είπα, ε;) Αν φορέσεις δύο προφυλακτικά, ή θα σπάσει κάποιο λόγω του αέρα που εγκλωβίζεται ανάμεσα στα δύο προφυλακτικά ή... απλά δε θα μπορείς να το στερεώσεις!!! Σιγά μη σταθούν δύο προφυλακτικά το ένα πάνω στο άλλο. Και άντε και στερεώθηκαν. Στάνταρ σε λιγάκι ωωωπ! Θα φύγουν. Ένα και σωστά τοποθετημένο, με προσοχή γενικότερα και είσαι ασφαλής.

 

Και είμαι και άπειρη... Λογική θέλει βρε παιδιά;)

:

Είπα και παραπάνω ότι τα διπλά προφυλακτικά είναι σχήμα λόγου. Και δεν ξέρω αν στο μόριο :) μου μπορώ να στερεώσω παραπάνω από ένα. Και δεν σκοπεύω να το δοκιμάσω φυσικά.

Μ' άρεσε η ανάλυση και οι τεχνικές λεπτομέρειες πάντως.:D

Link to comment
Share on other sites

οχι ακριβως,

 

πρωτα ειπες

και μετα σου εδωσα 2 λογους και μετα ειπες

 

αυτο πια εχει απαντηθει χιλιες φορες στο παρων thread.

Από την πόλη έρχομαι και στην κορφή προφυλακτικά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...