Jump to content

Αντισύλληψη


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω ειμαι υπερ του προφυλακτικου και κατα της ληψης αντισυλληπτικων!!

Δε ξερω γιατι αλλα ,φοβαμαι να παρω αντισσυλπτικα!!!!

Παρολο που με τον αρραβωνιαστικο μου ειμαστε 7 χρονια μαζι το προφυλακτικο ειναι παντα "αναμεσα μας" ετσι για να ειμαστε σιγουροι!!!!!

http://www.fdsoftware.it/mairi/images/Gif/G_Fatina_che_scompare_R.gif
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 400
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Xaneis thn mageia me thn kapota.

Alla mathaineis otan patheis :(

Καλυτερα να χανω τη μαγεια (προς το παρον) παρα να την πατησω φιλε μου γιατι μετα τι κανεις????????:)

http://www.fdsoftware.it/mairi/images/Gif/G_Fatina_che_scompare_R.gif
Link to comment
Share on other sites

ean xaneis th mageia me to profulaktiko uparxoun kai alles luseis...

oxi vour kai opoio oario parei o xaros..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Γάμος :X :ninja: :cry: :p

enas gamos pou h aitia tou einai mia anepi8umhth egymosunh gia mena einai katadikasmenos stis perissoteres ton periptoseon

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Γάμος :X :ninja: :cry: :p

Aαπαπαπαπαπαπαπ :wacko:

 

Οχι βέβαια. Μην είμαστε και των άκρων.

Πρυτανεύουν οι πιο λογικές λύσεις συνήθως.

Έκτρωση

:X

Link to comment
Share on other sites

Aαπαπαπαπαπαπαπ :wacko:

 

Οχι βέβαια. Μην είμαστε και των άκρων.

Πρυτανεύουν οι πιο λογικές λύσεις συνήθως.

Έκτρωση

:X

 

Και κυκλοφορούν πολλά κορόιδα που για να μη χάσεις εσύ τη μαγεία δέχονται να κάνουν έκτρωση? Να παίζουν δηλαδή με την υγεία τους? Συγγνώμη, αλλά όσο παράξενο και να σου ακούγεται δεν θεωρώ πιο λογική την έκτρωση από το γάμο. Αν και φυσικά, σε μια τέτοια περίπτωση θα επέλεγα το 3ο, να το κρατήσω μόνη μου. Εκτός του οτι δεν θα το διακινδύνευα έτσι κι αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια όπως προείπα υπάρχει και ο κίνδυνος ανάπτυξης καρκίνου. Μικρή μεν πιθανότητα, αλλά υπαρκτή.

 

Πάντως στις επιστημονικές ιατρικές έρευνες που έχουν δημοσιευθεί μέχρι σήμερα, αναφέρεται κατά κανόνα ότι τα αντισυλληπτικά χάπια φαίνεται να μειώνουν τις πιθανότητες ανάπτυξης κάποιων μορφών καρκίνου (συγκεκριμένα, του ενδομητρίου και των ωοθηκών), όπως επίσης μπορεί να αυξάνουν τις πιθανότητες εμφάνισης μιας άλλης μορφής (του μαστού).

 

Η αναφορά μόνο της δεύτερης και όχι της πρώτης πιθανότητας από πλευράς σου είναι παραπλανητική.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στις επιστημονικές ιατρικές έρευνες που έχουν δημοσιευθεί μέχρι σήμερα, αναφέρεται κατά κανόνα ότι τα αντισυλληπτικά χάπια φαίνεται να μειώνουν τις πιθανότητες ανάπτυξης κάποιων μορφών καρκίνου (συγκεκριμένα, του ενδομητρίου και των ωοθηκών), όπως επίσης μπορεί να αυξάνουν τις πιθανότητες εμφάνισης μιας άλλης μορφής (του μαστού).

 

Η αναφορά μόνο της δεύτερης και όχι της πρώτης πιθανότητας από πλευράς σου είναι παραπλανητική.

Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση (όπως πάντα συνήθως). Οι μελέτες γενικά για την καρκινογένεση είναι σε πειραματικό στάδιο. Δε μπορεί να πει κανείς με σιγουριά ότι αν θα πάρεις αυτό θα πάθεις καρκίνο ή δε θα πάθεις κλπ. Και στην περίπτωση αυτή λοιπόν με τα αντισυλληπτικά οι απόψεις είναι αντιφατικές. Παραθέτω ένα επιστημονικό άρθρο για τη σχέση που μπορεί να έχει ο καρκίνος με τα αντισυλληπτικά.

Καρκίνος (αντιφατικές μελέτες)

Τα αποτελέσματα των διαφόρων μελετών, όσον αφορά στην αυξημένη προδιάθεση για καρκίνο των γυναικών που λαμβάνουν το χάπι, είναι αντιφατικά.

Κάποιες μελέτες υποστηρίζουν ότι ουσιαστικά προστατεύουν από τον καρκίνο των ωοθηκών και του ενδομητρίου και άλλες ότι αυξάνουν τον κίνδυνο καρκίνου του μαστού και του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας. Πάντως, το οικογενειακό ιστορικό καρκίνου του μαστού, καθώς και η υπόνοια πιθανού κακοήθους όγκου του μαστού αποτελούν αντενδείξεις χορήγησης αντισυλληπτικών δισκίων.

Ολόκληρο το άρθρο βρίσκεται εδώ.

 

Με μια απλή αναζήτηση στο google θα βρείτε απόψεις που υποστηρίζουν την μία ή την άλλη άποψη. Και κατά τη γνώμη μου και μόνο το γεγονός ότι δεν μπορεί να αποκλειστεί 100% η πιθανότητα καρκινογένεσης, είναι στοιχείο που δείχνει ότι μπορεί και να ενοχοποιείται. Γιαυτό είπα αυτά που είπα. Δεν προσπάθησα να παραπλανήσω κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω μερικες φορες ειναι να μην βασιζουμε ολη την γνωση μας στο ιντερνετ και να ρωταμε και τον γιατρο μας.

 

Στην συντριπτικη πλειοψηφια περιπτωσεων που ξερω ο γυναικολογος συνεστησε το χαπι ως μεθοδο αντισυλληψης σε πριπτωση φυσικα μονιμης σχεσης.

 

Επισης ειναι επιστημονικα αποδεδειγμενο οτι τα χαπια αντισυλληψης μειωνουν τις μορφες παθογονων καρκινων που αναφερθηκαν παραπανω ενω δεν εχει επαληθευτει οτι μπορει να προκαλεσει καρκινο στο στηθος.

 

Μενω πραγματικα εκπληκτος οταν ακουω ατομα με μακροχροινα σχεση να

χρησιμοποιουν ακομα προφυλακτικο το οποιο θεωρειται ξεπερασμενη μεθοδος αντισυλληψης. Εξαλλου το πρωτο προφυλακτικο αν θυμαμαι καλα εφευρεθηκε καπου στα τελη του 18ου αιωνα. Δηλαδη αυτα τα ατομα απο οτι καταλαβα θα κανουν ερωτα με προφυλακτικο ακομα και μεσα στο γαμο??

 

επισης, σε πολλες ευρωπαικες χωρες υπαρχουν 'ταμπλετες' που μπαινουν κατω απο το δερμα και ρυθμιζουν την ορμονικη λειτουργια ωστε να μην χρειαζεται η γυναικα να παιρνει χαπι καθε μερα.

 

τελος εχω και μια ερωτηση. οταν λεμε οτι το χαπι εχει αποτελεσματικοτητα 99,9%, τι εννουμε ακριβως? το 0,1 ειναι περιπτωσεις που δεν χρησιμοποιηθηκε σωστα με καταληξη την εγκυμοσυνη ή ακομα και αν χρησιμοποιηθει σωστα εχεις 0,1 % πιθανοτητες να μεινεις εγκυος?

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

nomizo pos anaferete stis periptoseis pou eno ola ginontai kanonika(pernei h kopela to xapi ka8e mera thn idia an einai dunaton ora) kai pali den einai apotelesmatiko..bebaia kati tetoio spanizei(dld na meinei egyos) alla opos ki esu o idios blepeis to pososto einai idiaitera xamhlo

 

8a sumfonhso ostoso pos to ti me8odo antisulhpshs 8a akolou8hsoume einai mia apofash pou afenos de pernete mono apo ton ena,kai afetererou den ka8orizete meta thn anagnosh enos thread sto forum..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

nomizo pos anaferete stis periptoseis pou eno ola ginontai kanonika(pernei h kopela to xapi ka8e mera thn idia an einai dunaton ora) kai pali den einai apotelesmatiko..bebaia kati tetoio spanizei(dld na meinei egyos) alla opos ki esu o idios blepeis to pososto einai idiaitera xamhlo

εγω ημουν σιγουρος για το αντιθετο οτι δηλαδη περιλαμβανει και τις περιπτωσεις που δεν γινεται σωστη ληψη. απλως εκανα μια συζητηση με μια φιλη μου που υποστηριζε την αποψη σου και ειπα να ρωτησω.

νομιζω παντως οτι αν κοιταξουμε το παραδειγμα του προφυλακτικου μαλλον στηριζεται η δικη μου αποψη. το προφυλακτικο εχει αποτελεσματικοτητα 98%, αλλα ξερουμε οτι ολα τα προφυλακτικα ειναι ελεγμενα. αρα το σφαλμα πρεπει να εντοπιστει σε περιπτωσεις σκισηματος ή αν εχει περασει η ημερομηνια ληξης. anyway, οποιος ξερει σιγουρα ας πει

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Auto pou eixa panta aporia oso afora tin antisilipsh einai to ekseis: Sta statistika otan lene profilaktika 98% epityxia kai xapi 99% epityxia anaferontai se poies periptwseis? Dhladh an o kyrios "teleiwsei" mesa i oxi? Auto paizei shmasia gia to xapi?
Link to comment
Share on other sites

Τώρα θέλεις να επεκταθώ περαιτέρω; :p Φυσικά και δεν είναι αυτό μέθοδος αντισύλληψης. Αλλά για να φτάσεις εδώ σημαίνει ότι θεωρείς μέθοδο αντισύλληψης το «θα την κάνω την ώρα που πρέπει». Αν όμως αποτύχει αυτό, διαφεύγουμε στο χάπι της επόμενης μέρας... Ουσιαστικά είναι εξαναγκασμός αντισύλληψης.

Μια ζωή έτσι έκανα και πάντα πετυχαίνει. Ρομπότ και αυτοματισμός η απλά.... στείρος;:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση από άπειρη κοπέλα:O

 

Πολύ ασφαλής μέθοδος μου ακούγεται η χρήση προφυλακτικού από τον άντρα ΚΑΙ να χμ χμ τραβηχτεί:O την κρίσιμη στιγμή! Λέω τώρα... Ή λέω κοτσάνες;:ninja: Ούτως ή άλλως, τα αντισυλληπτικά χάπια ενοχοποιούνται πλέον για πολλά, συν το ότι δεν μπορούν να λαμβάνονται για μακροχρόνια περίοδο... Επίσης δεν μπορούν να λαμβάνονται από όλους, από όσο ξέρω προβλήματα του κυκλοφορικού συστήματος για μια γυναίκα συνιστούν απαγορευτικό παράγοντα στη λήψη αντισυλληπτικών και προφανώς δε θα είναι μόνο αυτός.

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση από άπειρη κοπέλα:O

 

Πολύ ασφαλής μέθοδος μου ακούγεται η χρήση προφυλακτικού από τον άντρα ΚΑΙ να χμ χμ τραβηχτεί:O την κρίσιμη στιγμή! Λέω τώρα... Ή λέω κοτσάνες;:ninja:

Βάλε και το γεγονός ότι η κοπέλα δεν είναι στις γόνιμες μέρες της, τότε έχεις μια τριπλέτα επιτυχίας που δε χαλάει με τίποτα (προφυλακτικό, τράβηγμα, μη γόνιμες μέρες - είσαι 100% βέβαιος ότι δεν θα γίνει ατύχημα) :happy:

 

Καλά όλα αυτά, αλλά το προφυλακτικό εκτός από ασφαλές είναι και... ξενέρωτο... Κόβει πολύ. :O Και στον άνδρα και στη γυναίκα.

 

Και πού είσαι. Κοτσάνες δεν υπάρχουν σε τόσο σοβαρά θέματα. :)

και δεν αγχωνεσαι μηπως συμβει κατι?

Αν συμβεί κάτι, τότε είναι ευκαιρία να το πάρει το κορίτσι. :lol:

Link to comment
Share on other sites

το χαπι της επομενης μερας ειναι αστα να πανε...

μονο αν ειναι το μονο που μπορω να κανω εκεινη τη στιγμη(επειδη δεν εχω κανει τιποτα πριν για αντισυλληψη)τοτε θα το επερνα.

μια φιλη μου ειχε προβληματα με αυτο...

προφυλακτικο παντα!!!αν κ παλι μια γνωστη μου επεσε στην περιπτωση 1%(2% ποσο ειναι?).

παντως ειναι το πιο σιγουρο.

αυτο που λεει ο SakisPlayer ειναι επιφοβο...δεν νομιζω πως η κοπελα(δεν ξερω για τον αντρα) θα μπορεσει να χαλαρωσει με αυτο στο μυαλο της.

λαθη ειμαστε ανθρωπους κανουμε.

Link to comment
Share on other sites

kai pos ksereis bre minovg na upoligizeis poies meres einai oi gonimes kai poies oxi?

kai milame gia to megalutero pososto tou gunaikeiou plu8hsmou pou exei asta8h kuklo...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

kai pos ksereis bre minovg na upoligizeis poies meres einai oi gonimes kai poies oxi?

kai milame gia to megalutero pososto tou gunaikeiou plu8hsmou pou exei asta8h kuklo...

Οι περισσότερες κοπέλες έχουν ασταθή κύκλο; :blink: Για τι αστάθεια μιλάς καταρχάς; Όσες έχω «γνωρίσει» κατά βάση λες και είχαν ρολόι στον οργανισμό τους. Αν έχετε σταθερή διατροφή, δε λαμβάνετε άλλα χάπια κλπ. τότε μπορείτε να έχετε σταθερό κύκλο.

Link to comment
Share on other sites

kat arxhn iatrika den milame gia tis kopeles pou exei gnorisei o minovg alla gia thn pleiopshfeia ton gunaikon se ereunes...:p

xoria pouo kuklos kai h sta8erothta tou den einai 8ema diatrofhs alla ormonon kai diataraxon tous..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

kat arxhn iatrika den milame gia tis kopeles pou exei gnorisei o minovg alla gia thn pleiopshfeia ton gunaikon se ereunes...:p

xoria pouo kuklos kai h sta8erothta tou den einai 8ema diatrofhs alla ormonon kai diataraxon tous..

Πάντως αυτό που μου λες μου κίνησε την περιέργεια τώρα... Καλό θα ήταν να βάζαμε μια δημοσκόπηση για να ψηφίζανε οι κοπέλες αν έχουν ή όχι σταθερό κύκλο. (λέγοντας σταθερό εννοούμε +/- 2μέρες το πολύ). Θα είχε πράγματι ενδιαφέρον...

Link to comment
Share on other sites

Εγω για πρωτη φορα συμφωνω με τον saki....

Απο τα 17 ως τωρα χωρις και ποτε δεν μου εχει τυχει κατι....

Πιστευω πως να ξερει ο αλλος τον εαυτο του και το ποτε να τραβηχτει ειναι οτι καλυτερο αφου και τα προφυλακτικα σπανε και τα χαπια δεν ειναι 100% σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...