Jump to content

Αντισύλληψη


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αυτο πρωτη φορα το ακουω... εμενα μου εχει πει γιατρος οτι τα προσπερματικα υγρα εχουν σπερματοζωαρια, πολλες χιλιαδες... τι να πω... :confused::confused::confused:

 

πολυ σωστα ....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 400
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και εγώ διαφωνώ . Οι τελευταίες έρευνες δείχνουν οτι πρόκειται για ένα μύθο το οτι τα προσπερματικά υγρά περιέχουν σπέρμα, αν και δεν έχουν γίνει πολύ μεγάλες έρευνες γύρω απ'το θέμα. Τις έρευνες μπορείς εύκολα να βρεις στο http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed , ψάχνοντας με τις σχετικές λέξεις κλειδιά.

 

Όσο για το άρθρο που παρέθεσες , πράγματι συμφωνώ μαζί του αφου λέει οτι ενδέχεται να περιέχουν. Αυτό το είπα απο την αρχή , όπως είπα κ τις περιπτώσεις που αυτο μπορεί να γίνει.

Όμως τα προσπερματικά υγρά βάση του ορισμού τους - Cowper's fluid - δεν περιέχουν σπέρμα αφου πρόκειται για διαυγές ορώδες αλκαλικό έκκριμα με κύρια λειτουργία τη λίπανση και καθάρισμα της ουρήθρας.

Η περιπτωση να έχουν όπως προείπα είναι να υπάρχει σπέρμα στην ουρήθρα για λιγότερο από 24 ώρες ( το χρόνο ζωής του ) ή να εκσπερματίσει το άτομο έστω και ελάχιστη ποσότητα σπέρματος.

:)

 

 

δεν απορριπτω τις νεες ερευνες αλλα ας μην τις λαβουμε ως δεδομενα απο την στιγμη μαλιστα που

  • δεν εχουν ολοκληρωθει

  • δεν εχουν γινει αρκετες ουτως ωστε να αποδεικνυουν με βεβαιοτητα κατι

 

αλλωστε σε ζητηματα υγειας ΠΟΤΕ δεν θεωρουμε σωστο αυτο που εμεις θα θελαμε να ισχυει ή αυτο που ακουγεται ως φημη αλλα αυτο που ειναι αποδεδειγμενο και αποδεκτο απο την ιατρικη κοινοτητα.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που ρωτάω (καθότι άσχετος), αλλά χρειάζεται έρευνα για να δούμε αν τα προσπερματικά υγρά έχουν σπερματοζωάρια; Με μικροσκοπική εξέταση δεν γίνεται να το δούμε; Ή μήπως είναι στατιστικό το θέμα και μπορεί να εμφανιστούν κάποιες φορές σπερματοζωάρια στο προσπερματικό υγρό; :confused:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το πως το ορίζουμε.

 

Ως προσπερματικά υγρά (Αυστηρός ορισμός) ορίζουμε το έκκριμα των βολβουρηθραίων αδένων.

 

Βέβαια πριν τη κύρια εκσπερμάτιση δεν έχουμε μόνο την έκκριση προσπερματικών υγρών σε κάποιες περιπτώσεις διότι μπορούν να συμβούν μερικές ή πρόωρες εκσπερματίσεις πριν την κύρια (περισταλτισμός) ή να υπάρχει ποσότητα σπέρματος στην ουρήθρα από την προηγούμενη εκσπερμάτιση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το πως το ορίζουμε.

 

Ως προσπερματικά υγρά (Αυστηρός ορισμός) ορίζουμε το έκκριμα των βολβουρηθραίων αδένων.

 

Βέβαια πριν τη κύρια εκσπερμάτιση δεν έχουμε μόνο την έκκριση προσπερματικών υγρών σε κάποιες περιπτώσεις διότι μπορούν να συμβούν μερικές ή πρόωρες εκσπερματίσεις πριν την κύρια (περισταλτισμός) ή να υπάρχει ποσότητα σπέρματος στην ουρήθρα από την προηγούμενη εκσπερμάτιση.

νομιζω πως εχεις φυγει απο το θεμα εντελως..δεν μας αφορα καν η εκσπερματωση,ουτε η προωρη ουτε η ονταιμ,ουτε η πρωτη ουτε η 2η... :)

το ερωτημα που εθεσε καποιος ηταν το εξης "στα προσπερματικα υγρα,υπαρχει ποσοτητα σπερματος;"

και η ως τωρα απαντηση που δινει η επιστημονικη κοινοτητα βαση καταχωρημενων σε αυτους ερευνων,μελετων και στατιστικων ειναι πως περιεχουν μεν(ακομα και σε ελαχιστο ποσοστο) αλλα δεν ειναι σε θεση να πουνε με 100% βεβαιοτητα αν μπορουν να καταστησουν μια κοπελα εγκυο ή οχι.

 

συγγνωμη που το λεω αλλα επειδη επαναλαμβανεις το οτι για να μεινει ιχνος σπερματος μετα την εκσπερματωση δεν πρεπει να εχει ουρησει ο ανδρας για μεγαλο χρονικο διαστημα,μηπως εχεις μπερδευτει με το γεγονος οτι ουρα και σπερμα δεν μπερδευονται ποτε;

 

υγ.μην πεις παλι για τους βολβουρηθραιους αδένες pls!!!

 

@aimilios: σχετικα με αυτο που ρωτας.ως αξιωμα ειναι αποδεκτο οτι τα προσπερματικα υγρα του ανδρα περιεχουν ιχνη σπερματος.απο εκει και περα οποιοσδηποτε το αμφισβητει αυτο,δεν εχει παρα να κανει ερευνες και να αποδειξει το αντιθετο.

οσο για το αν υπαρχει περιπτωση τα προσπερματικα ενος αντρα να περιεχουν σπερμα,ενω ενος αλλου οχι, δεν ειμαι σε θεση να απαντησω αλλα υποθετω πως δεν ειναι κατι που ειναι απολυτο.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Στο ερώτημα που ετέθη απαντώ ως εξής:

Με τον αυστηρό ορισμό τα προσπερματικά υγρά δε περιέχουν σπερματοζωάρια.

Αλλά στη πράξη πολλοί ως προσπερματικά υγρά εννοούν όλα τα υγρά που εκκρίνονται πριν την εκσπερμάτιση, και αυτά μπορεί να περιέχουν υπο προϋποθέσεις.

 

Όσο για την ούρηση δεν μπερδεύω κάτι, αλλά αν υπάρχουν σπερματοζωάρια στα τοιχώματα της ουρήθρας τότε τα ούρα τα παρασύρουν. (Δε μιλώ για τη σεξουαλική πράξη , αλλά για άλλο χρονικό σημείο πέρα απ'αυτή )

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ωραια,παμε παλι...

οι αδενες του Cowper ( βολβουρηθραιοι αδενες) βρισκονται κατω απο τον προστατη και εκκρινουν στην ουρηθρα ενα αλκαλικο υγρο το οποιο "εξουδετερωνει" την επικινδυνη για τα σπερματοζωαρια οξυτητα και ενισχυει με τον ογκο του το σπερματικο υγρο.συνεπως καταλαβαινεις πως δεν υπαρχει ουτε "στενη εννοια του ορου" ουτε ευρεια.

Η δε ουρηθρα που δεν ειναι τπτ αλλο απο ενας στενος σωληνας-μεταφορεας σπερματος και ουρων εξω απο το σωμα ,στη διαρκεια της στυσης και λιγα λεπτα αργοτερα συμπιεζεται, ωστε να αποκλειεται η εκροη ουρων.αντιλαμβανεσαι πως το σπερματικο υγρο δεν παλινδρομει απο την ουρηθρα στην ουροδοχο κυστη και τουμπαλιν.

 

και επειδη νομιζω οτι κουρασαμε και τους υπολοιπους με αδενες,σπερματα και προσπερματικα ας καταληξουμε στο οτι μεχρι σημερα ειναι αποδεκτο οτι τα προσπερματικα περιεχουν ιχνη σπερματος ικανα σε ποσοτητα να γονιμοποιησουν ενα ωαριο

 

 

:)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά sorry κιόλας αλλά πραγματικά πιστεύετε ότι ενδιαφέρει κανέναν άλλο αν οι βολβουρηθραιοι αδενες (:lol:) περιέχουν αλκαλικά υγρά τα οποία αν ο άλλος δεν έχει κατουρήσει για 24 ώρες μπορούν κατά τη στύση να μεταφέρουν μέσω της ουρήθρας μπλα μπλα μπλα μπλα...................

Όλοι μπορούν να ανατρέξουν σε βιβλία, σε άρθρα ή άλλες πηγές δεδομένων και να ενημερωθουν για την ανατομία και τη λειτουργία του.....άντε μην πω.....

Το παλικάρι που έκανε την ερώτηση για το αν είναι εφικτό να μείνει έγκυος μια γυναίκα υπό τις συνθήκες που περιέγραψε δε νομίζω ότι αποζητούσε τέτοιου είδους απαντήσεις.

Εγώ δεν έχω καμία σχέση με την ιατρική ή παραϊατρική αλλά ξέρω πως γίνονται τα παιδιά. Επίσης ξέρω καλά ότι όταν πρόκειται για αντισύλληψη ή ...σύλληψη κανείς δεν μπορεί να μιλήσει απόλυτα αλλά μόνο για πιθανότητες και ποσοστά επιτυχίας. Επομένως θεωρώ πολύ απίθανο να μείνει έγκυος μια γυναίκα με τον τρόπο που περιγράφηκε παρακάτω.

[sIGPIC][/sIGPIC]"If I had a dollar bill for every time I've been wrong, I'd be a self-made millionaire"
Link to comment
Share on other sites

ωραια,παμε παλι...

οι αδενες του Cowper ( βολβουρηθραιοι αδενες) βρισκονται κατω απο τον προστατη και εκκρινουν στην ουρηθρα ενα αλκαλικο υγρο το οποιο "εξουδετερωνει" την επικινδυνη για τα σπερματοζωαρια οξυτητα και ενισχυει με τον ογκο του το σπερματικο υγρο.συνεπως καταλαβαινεις πως δεν υπαρχει ουτε "στενη εννοια του ορου" ουτε ευρεια.

Η δε ουρηθρα που δεν ειναι τπτ αλλο απο ενας στενος σωληνας-μεταφορεας σπερματος και ουρων εξω απο το σωμα ,στη διαρκεια της στυσης και λιγα λεπτα αργοτερα συμπιεζεται, ωστε να αποκλειεται η εκροη ουρων.αντιλαμβανεσαι πως το σπερματικο υγρο δεν παλινδρομει απο την ουρηθρα στην ουροδοχο κυστη και τουμπαλιν.

 

και επειδη νομιζω οτι κουρασαμε και τους υπολοιπους με αδενες,σπερματα και προσπερματικα ας καταληξουμε στο οτι μεχρι σημερα ειναι αποδεκτο οτι τα προσπερματικα περιεχουν ιχνη σπερματος ικανα σε ποσοτητα να γονιμοποιησουν ενα ωαριο

 

 

:)

Νομίζω οτι πράγματι κουράσαμε.

Όποιος θέλει να ενημερωθεί μπορεί να ανατρέξει στα βιβλία.

 

Όσο για τις λίγες βασικές γνώσεις ανατομικής που παρέθεσες παραπάνω πίστεψε με δε χρειαζόταν... Απλώς δεν κατάλαβες τι ήθελα να πω όταν διάβαζες το μήνυμά μου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αυτο πρωτη φορα το ακουω... εμενα μου εχει πει γιατρος οτι τα προσπερματικα υγρα εχουν σπερματοζωαρια, πολλες χιλιαδες... τι να πω...

 

paidia eleos... :S dn exoun spermatozwaria k an exoun einai nekra. dn gonimopoioun xD aaaaaaaaa k ta spermatozwaria zoun 20 lepta epomenws h kopela k na akomphse ta gennhtika ths organa an eixeperasei wra dn epa8e tpt xP

 

Σε τι χρονικό διάστημα μετά από την σεξουαλική επαφή μπορώ να μάθω αν έχω μείνει έγκυος;

Η εγκυμοσύνη μπορεί να ανιχνευτεί μετά την πάροδο 7 έως 15 ημερών από την διείσδυση χωρίς προφύλαξη, στον κόλπο. Η εγκυμοσύνη δεν ξεκινάει την ημέρα που πραγματοποιήθηκε η σεξουαλική επαφή! Για να ενωθεί το σπερματοζωάριο με το ωάριο και να προκύψει το γονιμοποιημένο ωάριο, χρειάζονται έως και 6 μέρες. Στη συνέχεια, χρειάζονται περίπου άλλες 6-10 μέρες για να εμφυτευτεί το γονιμοποιημένο ωάριο στο εσωτερικό της μήτρας. Όταν έχει ολοκληρωθεί η εμφύτευση και αρχίζουν πλέον να απελευθερώνονται οι ορμόνες που θα υποστηρίξουν την κυοφορία , τότε ξεκινά η εγκυμοσύνη.

 

epishs diafwnw. :P otan ginei h se3oualikh epafh xwris profulaktiko h an auto spasei xreiazontai 2 me 3 meres gia na 3ekinhsh h egkumosunh... to wario exei gonimopoih8ei hdh apo tn prwth stigmh.. rwthse re paidia kanenan eidiko.. mn anhsuxeite adika tn kosmo xP:X

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Έκανα σέξ δυο τρείς φορές χωρίς προφυλακτικό(εννοείται χωρίς να τελειώσω... μέσα). Το θέμα είναι οτι δεν έλεγχα τα προσπερματικά υγρά. Τώρα (έχει περάσει καμια βδομάδα) είμαι αγχωμένος όσο να ναι, ειδικά βλέποντας τι συζητήσεις σηκώνει το θέμα. Το χειρότερο είναι οτι η δικιά μου αδιαφορεί! Τι πι8ανότητες έχει ρε παιδιά μια κοπέλα να μείνει έγκυος αποκλειστικά απο αυτά τα υγρά; Υπάρχει κάποια ανάλογη εμπειρία στο θέμα;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα σέξ δυο τρείς φορές χωρίς προφυλακτικό(εννοείται χωρίς να τελειώσω... μέσα). Το θέμα είναι οτι δεν έλεγχα τα προσπερματικά υγρά. Τώρα (έχει περάσει καμια βδομάδα) είμαι αγχωμένος όσο να ναι, ειδικά βλέποντας τι συζητήσεις σηκώνει το θέμα. Το χειρότερο είναι οτι η δικιά μου αδιαφορεί! Τι πι8ανότητες έχει ρε παιδιά μια κοπέλα να μείνει έγκυος αποκλειστικά απο αυτά τα υγρά; Υπάρχει κάποια ανάλογη εμπειρία στο θέμα;

Ευχαριστώ!

πιθανοτητες δεν υπαρχουν πολλες ΑΛΛΑ το ενδεχομενο δεν μπορει να αποκλειστει.

αν δεις πως εχει καθυστερηση εστω και λιγων ημερων ας κανει ενα τεστ ή να παει στον γιατρο της.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την Freak παραπάνω τα προσπερματικά, έστω κ αν η εκσπερμάτιση απέχει από την έκκριση των υγρών αυτών, έχουν σπερματοζωάρια, όχι πολλά αλλά δεν αποκλείεται τιποτα.

ΦΙλε destihado δεν ειναι ευκολο να μεινει εγγυος μια γυναικα ετσι απλα, πρεπει να συντρεξουν πολλοι πολλοι λόγοι. Αλλά ναι μπορεί να συμβεί.ενα τεστ θα δειξει.απλο κ μην αγχωνεσαι

 

Οι περιπτώσεις λανθασμενης εγκυμοσύνης, αφηστε τι λενε, εγιναν κατά 90% με χοντρες παραλείψεις. ακομα κ το προφυλακτικο να σπασει, με μια σωστή πλύση ελαχιστοποιούνται οι πιθανότητες. ακομα υπαρχει κ το χαπι της επομενης ημέρας (που αυτό ομως κ αν πηδ... τον οργανισμό της γυναίκας)

Επίσης για το άλλο το θεμα, τα σπερματοζωάρια δεν ζουν παραπάνω απο 15-20 λεπτά οπότε μην ανησυχεις

το θεμα σε αυτες τις περιπτώσεις ειναι περισσότερο ψυχολογικό, να ξέρετε!

 

Πάντως μου κάνει εντύπωση, ποση μεγάλη αμάθεια υπάρχει σε τετοια θεματα.

 

Θα διαφωνήσω τεχνικά για την εμμηνος ρυση, μπορεί να συμβει ψευδο-κατάσταση κ σε περίπτωση εγκυμοσύνης

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω τεχνικά για την εμμηνος ρυση, μπορεί να συμβει ψευδο-κατάσταση κ σε περίπτωση εγκυμοσύνης

 

φανταζομαι εννοεις λιγο αιμα, γιατι αμα μιλαμε για κανονικη περιοδο 4-5 ημερων, δεν μπορει να μιλαμε για ψευδοκατασταση. σωστα;; :worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://freespiritnowtobe.blogspot.com/

Ανήκω σε μένα και στα όνειρα μου!

Link to comment
Share on other sites

βασικά υπάρχουν κ περιπτώσεις που εχει γινει κάτι τετοιο οπως λες, αλλα είναι ελάχιστες απ όσο γνωρίζω...κ οταν λεω ελάχιστες, εννοώ όντως ελάχιστες (ειχα διαβάσει ενα ιστορικό κάποτε)

επίσης σε ελάχιστες περιπτώσεις, αν κάνεις σεξ κατα τη διάρκεια των εμμηνων υπάρχει η θεωρητική να μεινεις εγκυος

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

βασικά υπάρχουν κ περιπτώσεις που εχει γινει κάτι τετοιο οπως λες, αλλα είναι ελάχιστες απ όσο γνωρίζω...κ οταν λεω ελάχιστες, εννοώ όντως ελάχιστες (ειχα διαβάσει ενα ιστορικό κάποτε)

επίσης σε ελάχιστες περιπτώσεις, αν κάνεις σεξ κατα τη διάρκεια των εμμηνων υπάρχει η θεωρητική να μεινεις εγκυος

 

και με αυτο εννοεις οτι αυτες ειναι οι μονες περιπτωσεις που εχεις διαβασει. οχι οτι υπηρχε οντως περιοδος 4-5 ημερων και μετα εγκυμοσυνη. αυτο ειναι παραλογο...

 

για το αλλο ναι, το εχω διαβασει κι εγω. πιθανοτητα να μην μεινει καποια κοπελα εγκυος στην περιοδο της ειναι οταν υπαρχει συνεχης ροη αιματος. αυτο ξερω εγω. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://freespiritnowtobe.blogspot.com/

Ανήκω σε μένα και στα όνειρα μου!

Link to comment
Share on other sites

Τα χαπια αντισυλληψης εχουν σοβαρη προστασια απο "απροσεξιες"?
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Τα χαπια αντισυλληψης εχουν σοβαρη προστασια απο "απροσεξιες"?

 

Γύρω στο 97% αποτελεσματικά. Αλλά ποιος ο λόγος να χαλάσεις τον κύκλο σου; Άσε που έχουν χίλιαδυο άλλα μειονεκτήματα...

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Γύρω στο 97% αποτελεσματικά. Αλλά ποιος ο λόγος να χαλάσεις τον κύκλο σου; Άσε που έχουν χίλιαδυο άλλα μειονεκτήματα...

 

Den einai akrivws etc,mporei h kopela na exei kana prob kai na xreiazetai...

One of the things you learn after years of dealing with drug people,

is that you can turn your back on a person,

but never turn your back on a drug.

Link to comment
Share on other sites

Den einai akrivws etc,mporei h kopela na exei kana prob kai na xreiazetai...

 

 

Μειονεκτήματα

Από την σωστή καθημερινή χρήση εξαρτάται η αποτελεσματικότητά τους.

Ευθύνονται για αλλαγές στο λιπιδαιμικό προφίλ.

Ευθύνονται για αύξηση του ποσοστού θρομβοεμβολικών επεισοδίων (εν τω βαθει φλεβοθρμβωση, έμφραγμα μυοκαρδίου) ειδικά σε βαριές καπνίστριες και γυναίκες με προϋπάρχουσα διαταραχή στην πηκτικότητα του αίματος περίπου 3% των γυναικών που τα χρησιμοποιούν παρουσιάζουν υπέρταση που υποχωρεί όταν τα σταματήσουν.

Ευθύνονται για μικρή προδιάθεση για εξωμήτρια κύηση λόγω μυοχαλαρωτικής δράσης της προγεστερόνης στις σάλπιγγες.

Ευθύνονται για μικρή αύξηση κινδύνου ανάπτυξης καρκίνου η προκαρκινικών νεοπλασιών στο τράχηλο της μήτρας λόγω της ανοσοκαταστολής που επιφέρουν.

Ευθύνονται για αύξηση του ποσοστού χολολιθιάσεων, ηπατοκυτταρικού καρκίνου και χολοστατικού ίκτερου.

Ενοχοποιούνται ως τερατογόνοι παράγοντες για το αναπτυσσόμενο έμβρυο.

Επιδρούν δυσμενώς κατά την γαλουχία ελαττώνοντας την ποιότητα και την ποσότητα του γάλακτος.

 

Ανεπιθύμητες ενέργειες

Ναυτία, κατακράτηση υγρών, τάση στους μαστούς, συνήθως τους 2-3 πρώτους μήνες από την χρήση.

Πτώση της libido, κακοδιάθεση και σε σπάνιες περιπτώσεις κατάθλιψη. Αύξηση της όρεξης και σε μερικές περιπτώσεις ανορεξία και χάσιμο βάρους.

Η αιμορραγία από διαφυγή είναι συχνή ιδιαίτερα τους 3 πρώτους μήνες.

Αμηνόρροια μπορεί να εμφανιστεί σπανίως και συνήθως σχετίζεται με κύηση.

Επιδείνωση των ημικρανιών και της κεφαλαλγίας σε γυναίκες με ιστορικό.

Αύξηση της ακμής, λιπαρό δέρμα και τριχόπτωση κυρίως με τα πρώτης και δεύτερης γενιάς αντισυλληπτικά δισκία που περιείχαν προγεσταγόνα με μεγάλη αρρενοποιητική δράση (δεν παρατηρείται στα τρίτης γενιάς αντισυλληπτικά δισκία).

 

Πηγή

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

^^δεν εχω ασχοληθει με το θεμα και δεν ξερω, αλλα με τοσα μειονεκτηματα δεν θα επρεπε να ειχαν καταργηθει τα χαπια?:X
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

^^δεν εχω ασχοληθει με το θεμα και δεν ξερω, αλλα με τοσα μειονεκτηματα δεν θα επρεπε να ειχαν καταργηθει τα χαπια?:X

 

Παρέθεσα την πηγή, γιατί στον αντίποδα έχει πολλά θετικά. Σκέψου μόνο ότι άλλα προβλήματα, γιατρεύονται με χάπια αντισύλληψης. Π.χ, η αδερφή μου είναι 16 και παίρνει αυτά τα χάπια για κάποιο άσχετο πρόβλημα (δεν έχει να κάνει με σεξ δηλαδή).

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...