Jump to content

Μεσημεριανός ύπνος


Ilias1908
 Κοινοποίηση

Κοιμαστε το μεσημερι;  

351 members have voted

  1. 1. Κοιμαστε το μεσημερι;

    • Ναι! (δικαιολογιστε)
      153
    • Οχι! (δικαιολογιστε)
      198


Recommended Posts

Το μεσημέρι θα ήθελα να κοιμηθώ αλλά δν προλαβένω. Όσο για το βράδυ αν δν έχω πάει καμιά βόλτα δν μπορώ να κοιμηθώ πριν της 4:00, αλλά ξυπνάω στις 12:00:)

THIERRY HENRY 14 και να πα να γ.......

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 290
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Το μεσημερι ειμαι στην δουλια δεν μου μενει χρονος για υπνο, αλλα αν το μεσημερι μου ειταν free νομιζω πως θα κημομουν σπανια :O
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

όχι,απλά το θεωρώ χάσιμο χρόνου.Μόνο στις διακοπές κοιμάμαι το μεσημέρι! Τις καθημερινές προτιμώ να κάνω κάτι πιο δημιουργικό το μεσημέρι(διάβασμα,βόλτα για καφέ,βόλτα με το ποδήλατο...) Κάθε μέρα κοιμάμαι γύρω στις 6-8 ώρες-μέσο όρο 7 ώρες- και νιώθω άψογα την υπόλοιπη μέρα!:)

Πάντως μία έρευνα έλεγε πως ο μεσημεριανός ύπνος ξεκουράζει το νευρικό σύστημα και συνήθως τα άτομα που κοιμούνται το μεσημέρι είναι λιγότερο πιθανό να παρουσιάσουν πρόβλημα με το νευρολογικό τους σύστημα! Ωστόσο μία άλλη έρευνα έλεγε ότι όσο πιο πολλές ώρες κοιμόμαστε κάθε μέρα τόσο λιγότερο ζούμε!:lol: Έλεος...θάνατος στο θάνατο!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ξυπνάω γύρω στη μία, παίρνω τα e-mails μου, νίβω τα χέρια μου, κάνω μπιντέ ανοιχτών χώρων (βουτιά, δηλαδή, στη μίνι πισίνα στη βεράντα), τρώω πρωινό, κορν-φλέικς (το κουτί βάζω στο μίξερ και το αλέθω, γιατί έχει περισσότερες βιταμίνες απ'το περιεχόμενο που το χύνω στον σκουπιδοφάγο) και αρχίζει το Κους Κους.Πάντα το παρακολουθώ χωρίς ήχο (βάζω κλασική μουσική στο στερεοφωνικό) και την παρακολουθώ άνετα, γιατί κάθε θέμα έχει τεράστιο υπότιτλο.Ε μετά από όλα αυτά (που συναντόνται κατα μέσο όρο στην καθημερινότητα όλων μας) ο μεσημεριανός ύπνος είναι mast.
bromeros.blogspot.com
Link to comment
Share on other sites

Ξυπνάω γύρω στη μία, παίρνω τα e-mails μου, νίβω τα χέρια μου, κάνω μπιντέ ανοιχτών χώρων (βουτιά, δηλαδή, στη μίνι πισίνα στη βεράντα), τρώω πρωινό, κορν-φλέικς (το κουτί βάζω στο μίξερ και το αλέθω, γιατί έχει περισσότερες βιταμίνες απ'το περιεχόμενο που το χύνω στον σκουπιδοφάγο) και αρχίζει το Κους Κους.Πάντα το παρακολουθώ χωρίς ήχο (βάζω κλασική μουσική στο στερεοφωνικό) και την παρακολουθώ άνετα, γιατί κάθε θέμα έχει τεράστιο υπότιτλο.Ε μετά από όλα αυτά (που συναντόνται κατα μέσο όρο στην καθημερινότητα όλων μας) ο μεσημεριανός ύπνος είναι mast.

Ο οποίος έχει γίνει απογευματινός! :p

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα.Αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα με τον ύπνο και βρήκα μόνο αυτό το τόπικ. Πάρα πολλές φορές όταν πάει να με πάρει ο ύπνος βρίσκομαι σε εντελώς συνειδητή κατάσταση αλλα μόνο νοητικά,δηλαδή μόνο να σκεφτώ μπορώ ούτε να μιλήσω ούτε να κουνήσω τίποτα.Εκείνη τη στιγμή αν αφήσω τη κατάσταση ως έχει με παίρνει κανονικά αλλα εγώ προσπαθώ

να ξυπνήσω(δηλαδή ν'ανοίξω τα μάτια μου βάζοντας δύναμη σ'αυτά) και το καταφέρνω με μεγάλη δυσκολία.

Το πρόβλημα είναι οτι όλη αυτή κατάσταση με φέρνει όχι μόνο πολύ μεγάλο αγχος και καμιά φορά αυτό το διάστημα χτυπάει κατα κύματα τόσο πολύ η καρδιά μου που νομίζω οτι θα ανατιναχθεί. Το ίδιο συμβαίνει και με τον εγκέφαλο οπου έρχονται μεγάλοι πόνοι κατα κύματα και έχω τη πεποίθηση οτι θα ανατιναχθούν τα αγγεία.Ανησυχώ πολύ.

Μήπως μπορεί κανείς να με βοηθήσει,να μου πει σε τι οφείλεται και τι πρέπει να κάνω;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα με τον ύπνο και βρήκα μόνο αυτό το τόπικ. Πάρα πολλές φορές όταν πάει να με πάρει ο ύπνος βρίσκομαι σε εντελώς συνειδητή κατάσταση αλλα μόνο νοητικά,δηλαδή μόνο να σκεφτώ μπορώ ούτε να μιλήσω ούτε να κουνήσω τίποτα.Εκείνη τη στιγμή αν αφήσω τη κατάσταση ως έχει με παίρνει κανονικά αλλα εγώ προσπαθώ

να ξυπνήσω(δηλαδή ν'ανοίξω τα μάτια μου βάζοντας δύναμη σ'αυτά) και το καταφέρνω με μεγάλη δυσκολία.

Το πρόβλημα είναι οτι όλη αυτή κατάσταση με φέρνει όχι μόνο πολύ μεγάλο αγχος και καμιά φορά αυτό το διάστημα χτυπάει κατα κύματα τόσο πολύ η καρδιά μου που νομίζω οτι θα ανατιναχθεί. Το ίδιο συμβαίνει και με τον εγκέφαλο οπου έρχονται μεγάλοι πόνοι κατα κύματα και έχω τη πεποίθηση οτι θα ανατιναχθούν τα αγγεία.Ανησυχώ πολύ.

Μήπως μπορεί κανείς να με βοηθήσει,να μου πει σε τι οφείλεται και τι πρέπει να κάνω;

Ευχαριστώ.

κατι τέτοιο οφείλεται συνήθως σε μεγάλο αγχος, ένταση.

το καλύτερο που έχεις να κάνεις ε΄ναι να επισκεφτείς ένα γιατρό που θα σου εξηγήσει τι ακριβώς σου συμβαίνει και τι να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα με τον ύπνο και βρήκα μόνο αυτό το τόπικ. Πάρα πολλές φορές όταν πάει να με πάρει ο ύπνος βρίσκομαι σε εντελώς συνειδητή κατάσταση αλλα μόνο νοητικά,δηλαδή μόνο να σκεφτώ μπορώ ούτε να μιλήσω ούτε να κουνήσω τίποτα.Εκείνη τη στιγμή αν αφήσω τη κατάσταση ως έχει με παίρνει κανονικά αλλα εγώ προσπαθώ

να ξυπνήσω(δηλαδή ν'ανοίξω τα μάτια μου βάζοντας δύναμη σ'αυτά) και το καταφέρνω με μεγάλη δυσκολία.

Το πρόβλημα είναι οτι όλη αυτή κατάσταση με φέρνει όχι μόνο πολύ μεγάλο αγχος και καμιά φορά αυτό το διάστημα χτυπάει κατα κύματα τόσο πολύ η καρδιά μου που νομίζω οτι θα ανατιναχθεί. Το ίδιο συμβαίνει και με τον εγκέφαλο οπου έρχονται μεγάλοι πόνοι κατα κύματα και έχω τη πεποίθηση οτι θα ανατιναχθούν τα αγγεία.Ανησυχώ πολύ.

Μήπως μπορεί κανείς να με βοηθήσει,να μου πει σε τι οφείλεται και τι πρέπει να κάνω;

Ευχαριστώ.

 

νομιζω ειναι επειδη σπουδαζεις στους ΗΜΜΥ... :lol: ονειρα γλυκα!

Link to comment
Share on other sites

καλος ο μεσημεριανος υπνος αλλα τουλαχιστον εγω οταν ξυπνησω θελω στανταρ μια ωρα να συνελθω...κατι σα ναρκωση ρε παιδι μου..:zzz::zzz::zzz:
Link to comment
Share on other sites

Δεν κοιμάμαι ποτέ το μεσημέρι γιατί κυκλοφορώ σαν ζόμπι την υπόλοιπη μέρα:lol:

And so Sally can wait, she knows it's too late as we're walking on by

Her soul slides away, but don't look back in anger

I heard you say

:music:

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μπορούσα να έβρισκα κάθε μέρα και όχι σπάνια το χρόνο για ένα μεσημεριανό υπνάκο:cry:...με χαλαρώνει και μου γεμίζει απίστευτα τις μπαταρίες:happy:..
Η λογική είναι ο μόνος τρόπος να κάνεις λάθος με αυτοπεποίθηση;)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα με τον ύπνο και βρήκα μόνο αυτό το τόπικ. Πάρα πολλές φορές όταν πάει να με πάρει ο ύπνος βρίσκομαι σε εντελώς συνειδητή κατάσταση αλλα μόνο νοητικά,δηλαδή μόνο να σκεφτώ μπορώ ούτε να μιλήσω ούτε να κουνήσω τίποτα.Εκείνη τη στιγμή αν αφήσω τη κατάσταση ως έχει με παίρνει κανονικά αλλα εγώ προσπαθώ

να ξυπνήσω(δηλαδή ν'ανοίξω τα μάτια μου βάζοντας δύναμη σ'αυτά) και το καταφέρνω με μεγάλη δυσκολία.

Το πρόβλημα είναι οτι όλη αυτή κατάσταση με φέρνει όχι μόνο πολύ μεγάλο αγχος και καμιά φορά αυτό το διάστημα χτυπάει κατα κύματα τόσο πολύ η καρδιά μου που νομίζω οτι θα ανατιναχθεί. Το ίδιο συμβαίνει και με τον εγκέφαλο οπου έρχονται μεγάλοι πόνοι κατα κύματα και έχω τη πεποίθηση οτι θα ανατιναχθούν τα αγγεία.Ανησυχώ πολύ.

Μήπως μπορεί κανείς να με βοηθήσει,να μου πει σε τι οφείλεται και τι πρέπει να κάνω;

Ευχαριστώ.

 

είχα κι εγώ εμπειρία αυτού του φαινομένου..γνωστο ως μορα..και οι εξηγήσεις που μου είχαν δοθεί απο γιατρούς ήταν ότι όλα αυτά οφείλονταν στο στρές.Αργότερα διάβασα ότι αυτό που συμβαίνει νευροφυσιολογικά είναι την ώρα του ύπνου...να ενεργοποιείται η συνείδηση μας...και τελικά να συνειδητοποιούμε την ίδια την εμπειρία του ύπνου (μυική παράλυση) κάτι που δεν συμβαίνει στους άλλους ανθρώπους καθώς σε εκείνη την φάση η συνείδηση τους είναι "ναρκωμένη".Βέβαια....τα "εφφέ" που χρησιμοποιεί ο οργανισμός μας στο φαινόμενο αυτό...είναι που τελικά το κάνουν λεία και της παραψυχολογίας και εν τέλει της παραφιλολογίας.Εκτός απ την μυική παράλυση....υπάρχει η αίσθηση ότι βλέπουμε τι γίνεται γύρω μας (ωστόσο τα μάτια είναι κλειστά) ,ακούγεται ένας θόρυβος σαν σφηκοφωλιά..και πολλές φορές εμφανίζεται μια σκιά-γυναίκας (αυτή χαρακτηρίζεται ως Μόρα) που μοιάζει να κάθεται πάνω στο στέρνο του κοιμώμενου ασκόντας του πιέσεις τόσο στο θώρακα (αίσθηση δυσφορίας) ή και σφύξιμο στα γεννητικά όργανα....Πολλοί υποστηρίζουν ότι με προσευχή εκείνη την ώρα καταφέρνουν να το ξεπεράσουν (και σε μένα έπιασε αυτό...)...ωστόσο και κάνοντας υπομονή...πάλι ξεφεύγεις...Όσο περισσότερη αγωνία και φόβο έχεις την ώρα της εμπειρίας τόσο αυτή επιδεινώνεται....και μόνο αν σε σκουντήξει κάποιος ή απλά σε ακουμπήσει ξυπνάς και συνέρχεσαι....Αυτός ο "κάποιος" βέβαια θα έρθει κοντά σου...όχι επειδή την ώρα που θα ξυπνάει για να πάει προς νερού του...θα δεί την Μόρα πάνω σου...αλλά επειδή θα ακούσει τις φωνές που θα βγάζεις στην προσπάθεια σου να αποφύγεις αυτόν τον εφιάλτη.....Πρόκειται για ένα νευρικής φύσεως φαινόμενο...που σίγουρα σχετίζεται και με τις ιδιαιτερότητες είτε της εποχής που βιώνουμε αυτές τις εμπειρίες...είτε ακόμα και της ψυχοσύνθεσης μας...καλο ειναι να κανεις καποιες ασκησεις χαλαρωσης;)

Link to comment
Share on other sites

εως 3 γυμνασιου δεν κοιμομουν καθολου το μεσημερι γιατι δεν ενιωθα την αναγκη..απο τοτε ομως που πηγα λυκειο αρχισα να νιωθω κουραση οταν γυριζα απο το σχολειο..δεν ξερω τι αλλαξε,νιωθω σα να γερασα αποτομα:O, και οποτε βρισκω χρονο κοιμαμαι κανα 2 ωριτσες...
Link to comment
Share on other sites

καλος ο μεσημεριανος υπνος αλλα τουλαχιστον εγω οταν ξυπνησω θελω στανταρ μια ωρα να συνελθω...κατι σα ναρκωση ρε παιδι μου..:zzz::zzz::zzz:

 

Μια από τα ίδια :worry:

Buy, Sell or Rent Properties Around The World! - Real Estate Listings
Link to comment
Share on other sites

εως 3 γυμνασιου δεν κοιμομουν καθολου το μεσημερι γιατι δεν ενιωθα την αναγκη..απο τοτε ομως που πηγα λυκειο αρχισα να νιωθω κουραση οταν γυριζα απο το σχολειο..δεν ξερω τι αλλαξε,νιωθω σα να γερασα αποτομα:O, και οποτε βρισκω χρονο κοιμαμαι κανα 2 ωριτσες...

 

εγω στη 3η λυκειου το επαθα αυτο... μεχρι περυσι ημουνα ΟΛΟ ενεργεια... φετος, 5 σκαλια να κατεβω, νιωθω σα ζομπι (οχι απο τα καινουρια που τρεχουνε, απο τα παλια που πανε σαν υπνοβατες! :lol:)

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως το μεσημέρι δεν έχω ξυπνήσει ή μεσημεράκι πέφτω για ύπνο :p Όταν έχω πιο ''νορμάλ'' ωράρια, δλδ ξυπνάω το πρωί ποτέ δεν κοιμάμαι το μεσημέρι γιατί με αποσυντονίζει τρομερά, θέλει αρκετή ώρα για να επανέλθει ο οργανισμός μου σε κατάσταση να λειτουργώ και όχι να υπολειτουργώ και τις περισσότερες φορές μετά τον μεσημεριανό ύπνο έχω τρομερούς πονοκεφάλους...
Link to comment
Share on other sites

τις περισσότερες φορές μετά τον μεσημεριανό ύπνο έχω τρομερούς πονοκεφάλους...

Ακριβώς το ίδιο παθαίνω και γω...

He who controls the past,commands the future.He who commands the future,conquers the past.
Link to comment
Share on other sites

Για μενα ο μεσημεριανος υπνος ειναι ευλογια,αλλα σπανιως κοιμαμαι μεσημερι ,γιατι κανω μια ωρα με το αμαξι να γυρισω απο τη δουλεια και με την υπερενταση ουτε να κατσω δεν μπορω!
images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να μην κοιμαμαι το μεσημερι γιατι μετα το βραδυ δεν κοιμαμαι με τπτ!....!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μεσημέρια κοιμάμαι μόνο όταν είμαι πολύ κουρασμένος.Και αυτό το πολύ για μια ώρα:D
ΕΛ.ΑΣ
Link to comment
Share on other sites

εδώ και μια ώρα ξύπνησα από τον μεσημεριανό μου ύπνο και ακόμα είμαι έτσι :hypno:
Buy, Sell or Rent Properties Around The World! - Real Estate Listings
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...