Jump to content

Huawei P10 Lite


strldb
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά έχει συμβεί σε κανέναν το παρακάτω πολύ περίεργο το οποίο συνέβη μπροστά στα μάτια μου και δεν το πίστευα.

 

Το κινητό πάνω στο γραφείο και χωρίς καν να το αγγίξει κανένας και κανονικά κλειδωμένο, πήρε μόνο του τηλέφωνο σε ανοιχτή ακρόαση επαφή που έχω να την πάρω τηλέφωνο κάτι χρόνια!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 824
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια sos, εχω στο κινητο μια καρτα μνήμης και την εβαλα στο pc με card reader για να περασω κατι αρχεια στο pc και μολις την ξαναεβαλα στο κινητο δεν μου διαβαζει τα αρχεια που ειχα στο safebox... Τα υπολοιπα αρχεια στην καρτα δεν εχουν θεμα παρα μονο αυτο... Οταν παω να ανοιξω το safebox μου λεει "Το κιβώτιο ασφάλειας δεν βρέθηκε. Επιλογή άλλου κιβωτίου ασφαλειας;", τα αρχεια στον φακελο της καρτας μνημης υπαρχουν ακομα. Υπαρχει τροπος να τα σωσω ή θα χαθουν ολα;
:tease:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε τηλεφωνο αγορασμενο απο καταστημα Cosmote (WAS LX1) το οποιο ενω εχει hardware για δικαρτο το firmware το περιοριζει σε μονοκαρτο ποιο ειναι το σωστο firmware να περασω;

 

Προσπαθω να ανεβασω μια πολυ μικρη εικονα με πληροφοριες αλλα περνω συνεχω μυνημα λαθους (Screenshot_20190423-214905.jpg: Exceeds forum quota by 95,7 KB.) η εικονα ειναι μεγεθους 97ΚΒ και το οριο ειναι στο 1ΜΒ για εικονες jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα.

 

Στης γυναίκας το P10 Lite, το έπιασα στα χέρια μου μετά από κανα χρόνο γιατί γκρίνιαζε ότι έχει γίνει αργό. Κατέβασα 4 ή 5 πακέτα αναβάθμισης, πέρασε Android 8 και άλλο ένα πακέτο Μαρτίου/2019.

Ίσιωσε αρκετά, θα του κάνω το ΣΚ και ένα hard reset και θα γίνει τζετ.

 

Μια χαρά η Huawei και παίζει όντως να πάρει 9?

 

2 θεματάκια αν ξέρετε.

 

Μετά τις ενημερώσεις, έχει δίπλα από το σημα του wifi στην μπάρα ειδοποιήσεων ένα εικονίδιο που μοιάζει με αυτό των δεδομένων. Δεν ήταν ενεργοποίημενα σίγουρα, ξέρει κανείς τι είναι?Δεν το εντόπισα.

 

Και 2ον, πριν τις ενημερώσεις, ενώ ήταν πχ πάνω στο τραπέζι, ξύπναγε η οθόνη, χωρίς να έχει κάποια ειδοποίηση, στο ξεκούδουνο. Δεν προλαβα να δω αν συνεχίζει να το κάνει, αλλά το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος?

 

 

Γενικά πάντως είναι τραγικός ο υπερκαταναλωτισμός μας. Το εβγαλα από τη θήκη χτες να το περιποίηθώ, τι ωραίο κινητάκι,μικρό, λεπτό, καλοκατασκευασμένο.. Οκ έχει bezels, αλλά στέκεται ακόμα μια χαρά.

Από το Ericsson GF768, στο 12 Pro Max, μια αιωνιότητα

Highlights: Nokia E66, HTC HD2, iPhone 4, LG G3, Xiaomi Mi Max

 

http://mowned.com/sig/george_soutzouk.smart.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για. Φίλη μου εχει το συγκεκριμένο κινητό. Τα 2 χρόνια εγγύησης λήγουν σε λιγες μερες. Με ένδειξη 60% μπαταρία το κινητο σβηνει.. Στο σέρβις της είπαν απο οτι κατάλαβα ότι τα έχει παίξει όντως η μπαταρία αλλα δεν την αλλάζουν δωρεάν γιατι η μπαταρία καλύπτεται μονο για 1 χρονο. Κατι αλλαξε υποτίθεται στη νομοθεσία και κατι τετοια απο οτι κατάλαβα της είπαν.

Ισχυει κατι τετοιο? Τι να κανει?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για. Φίλη μου εχει το συγκεκριμένο κινητό. Τα 2 χρόνια εγγύησης λήγουν σε λιγες μερες. Με ένδειξη 60% μπαταρία το κινητο σβηνει.. Στο σέρβις της είπαν απο οτι κατάλαβα ότι τα έχει παίξει όντως η μπαταρία αλλα δεν την αλλάζουν δωρεάν γιατι η μπαταρία καλύπτεται μονο για 1 χρονο. Κατι αλλαξε υποτίθεται στη νομοθεσία και κατι τετοια απο οτι κατάλαβα της είπαν.

 

Ισχυει κατι τετοιο? Τι να κανει?

 

Ευχαριστώ.

 

Πόσο θα κοστίσει της είπαν? Ισχύει ότι η μπαταρία έχει 6 ή 12 μήνες εγγύηση ανάλογα το κινητό. Αλλά εφόσον έχει ακόμα εγγύηση κινητού, θα χρεωθεί μόνο το κόστος της μπαταρίας, περίπου 15-20€ ανάλογα το κινητό, και δεν θα χρεωθεί εργατικά για την αλλαγή. Οπότε αν είναι πληρώσει μόνο την μπαταρία, αξίζει να το κάνει στο επίσημο service.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Πόσο θα κοστίσει της είπαν? Ισχύει ότι η μπαταρία έχει 6 ή 12 μήνες εγγύηση ανάλογα το κινητό. Αλλά εφόσον έχει ακόμα εγγύηση κινητού, θα χρεωθεί μόνο το κόστος της μπαταρίας, περίπου 15-20€ ανάλογα το κινητό, και δεν θα χρεωθεί εργατικά για την αλλαγή. Οπότε αν είναι πληρώσει μόνο την μπαταρία, αξίζει να το κάνει στο επίσημο service.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Thanks για την απάντηση. Δεν της είπαν τοσο χαμηλο ποσο από οτι κατάλαβα αυτηνης παντως. .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα.για λογαριασμό φίλης που έχει τη συσκευή.εχει πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις στο viber.της στέλνουν μήνυμα και δεν έρχεται ειδοποιηση μόνο όταν ανοίξει την εφαρμογή βλέπει ότι έχει μήνυμα....έχω τσεκαρει εγώ άδεια και ρυθμίσεις ειδοποιήσεων αλλά όλα φαίνονται φυσιολογικά...τι μπορεί να φταίει;

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις-μπαταρία- εκκίνηση. Δες πως είναι εκεί ρυθμισμένο το viber

 

Στάλθηκε από Tapatalk

Μπήκα εκεί το έφτιαξα να κάνει εκκίνηση αυτόματα αλλά παρόλα αυτά τίποτα....δεν παίρνει τις ειδοποιήσεις

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα εκεί το έφτιαξα να κάνει εκκίνηση αυτόματα αλλά παρόλα αυτά τίποτα....δεν παίρνει τις ειδοποιήσεις

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αν δεν το έχεις κάνει, Θα πρέπει να πας και ρυθμίσεις - >εφαρμογές - > (θα δεις και αλλο μενού με ρυθμίσεις) και θα επιλέξεις "ειδική πρόσβαση" και να βγάλεις το viper ή όποια άλλη εφαρμογή θες να λαμβάνει ειδοποιήσεις από τη βελτιστοποίηση μπαταρίας.

Επίσης υποθέτω έχεις κάνεις update το viper γιατί κάποιες παλαιότερες εκδόσεις είχαν γενικότερο πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχω το Huawei p10 lite.

Το πρόβλημα είναι ότι στους 10 μηνες από την αγορα του σταματησε να παιρνει ενημερώσεις ασφαλειας.

Εχω ένα τηλεφωνο αυτή την στιγμη εντος εγγυησης χωρις υποστηριξη στην ουσια.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το Huawei p10 lite.

Το πρόβλημα είναι ότι στους 10 μηνες από την αγορα του σταματησε να παιρνει ενημερώσεις ασφαλειας.

Εχω ένα τηλεφωνο αυτή την στιγμη εντος εγγυησης χωρις υποστηριξη στην ουσια.

 

Δεν έχει σημασία πότε το αγόρασες "εσύ" αλλά το πότε κυκλοφόρησε στην αγορά.Βλέπω ότι κυκλοφόρησε Μαρτη του 2017

https://www.gsmarena.com/huawei_p10_lite-8598.php

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία πότε το αγόρασες "εσύ" αλλά το πότε κυκλοφόρησε στην αγορά.Βλέπω ότι κυκλοφόρησε Μαρτη του 2017

https://www.gsmarena.com/huawei_p10_lite-8598.php

 

Γιατι όμως το πουλαει η αλυσιδα ηλεκτρονικων με 10 μηνες υποστηριξη?

Δεν λεω για αναβαθμιση σε νεωτερη εκδοση android λεω για τις μηνιαίες αναβαθμίσεις ασφαλειας της google.

Η Huawei σε επικοινωνια που ειχα μου λεει ότι εχω την τελευταια εκδοση.

Στην ουσια δεν θελει να παραδεχτει αυτό που λες.

Δηλαδη ότι το τηλεφωνο εχει υποστηριξη 2 χρονια από την κυκλοφορια του ασχετα αν το πουλαει ακομα στην ουσια χωρις ενημερώσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλημέρα,

 

Το κινητό είναι end of life;

Ούτε ενημερώσεις ασφαλείας δεν παίρνουμε πλέον. :(

 

Εδώ και πολύ καιρό. Χάλια Support.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και πολύ καιρό. Χάλια Support.

 

Και γιατί το άγχος ? :)

Μια χαρά δουλεύει , playstore κατεβάζει.

ΟΚ έχει καιρό να δώσει νέο android & EMUI & google security.

Προτιμώ να είναι εκεί και να δουλεύει παρά να έχω μια συσκευή όπως τα περισσότερα Samsung που έχω δοκιμάσει που μετά από αλλαγή επομένης εκδόσεις android σέρνονται.

Μιλάω πάντα για τηλεφωνά VFM και όχι ναυαρχίδες του 1000 €

Αστε ρε παιδια μας έχουν κάνει αγχωτικούς με όλα :cry::cry:

Έτσι και αλλιώς τι ασφάλεια ? αφού βλέπουν ακόμα και τι χρώμα βρακί φoραμε με αυτά τα τηλεφωνά. :lol:

Edited by dankannn
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι και έτσι το κινητάκι.

 

Πάει σφαίρα δεν με προβλημάτισε ποτέ.:)

Link to comment
Share on other sites

Που μπορώ να αλλάξω μπαταρία εκτός του επίσημου service; Είμαι μακριά από Αθήνα και δε με βολεύει να το στείλω με courier για να μη μείνω από κινητό.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Που μπορώ να αλλάξω μπαταρία εκτός του επίσημου service; Είμαι μακριά από Αθήνα και δε με βολεύει να το στείλω με courier για να μη μείνω από κινητό.

 

Πιστεύω σε οποιοδήποτε μαγαζί πού ασχολείται με επισκευή τηλεφώνων όλο και κάποιο θα έχει στην γειτονιά σού.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα τελικά στον Κωτσόβολο για αντικατάσταση μπαταρίας. Θεώρησα πιο εγγυημένη λύση σε σχέση με μικρά συνοικιακά μαγαζιά.

Όταν επέστρεψα για την παραλαβή, μου είπαν ότι καταστράφηκε η επένδυση της πίσω όψης κατά την αφαίρεση. Το δικαιολόγησαν σε προηγούμενη υπερθέρμανση λόγω έκθεσης σε ήλιο με αποτέλεσμα να σχιστεί κατά την αφαίρεση της πλάτης.

 

Δεν δέχτηκαν δική τους υπαιτιότητα. Στο χαρτί που μου έδωσαν για υπογραφή πριν την επισκευή, αναφέρονταν ότι είμαι ενήμερος για πιθανή απώλεια δεδομένων, αλλά δεν αναφέρονταν τίποτα για πιθανή φθορά στο καπάκι.

 

Ποια η γνώμη σας; Θέλουν άλλα 20 ευρώ για να μου παραγγείλουν νέο καπάκι. Δεν δέχτηκα να πληρώσω επιπλέον για το καπάκι και το παρέλαβα με το φθαρμένο πίσω καπάκι.

Φωτογραφία μετά την παραλαβή.

p10Lite.jpg

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή. Φωτογραφίες από πριν το παραδώσεις έχεις;
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω. Έχω μόνο το χαρτί που μου έδωσαν όταν το παρέδωσα το οποίο αναφέρει ότι είχε μόνο φθορές χρήσης.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια καταγγελία στον συνήγορο και επισυναψε αυτό το χαρτί ως αποδεικτικό της βλάβης που κάνανε.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...